voor de Gemeenten Workum, Hem, Oldeph. en Noord®, Hindeloopen en Stavoren. ervoeis J No. 16 ZATERDAG 13 APRIL 1918. 44ste Jaargang Officieel Gedeelte. Binnenlandsch Nieuws. Geór»5 j 2VS K.G. tot Uitgave van T. GAASTRA Bz. firma H. BRANDENBURGH Zoon, te WORKUM. V I J I 2 H.G. (ons) Vleesch. 1 ons Zeep. 2y2 K.G. Zand- en [Kleiaardappelen. 3/, H.G. (ons) Havermout. Dit blad verschijnt des Zaterdags en kost per halfjaar 70 cents Per post f 0.85. Enkele Nos. 3 ets. Ingezonden stukken Donder dags in te zenden. Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 uur. II De BURGEMEESTER van Wor kum richt in verband met een in verschillende bladen voorkomend artikeltje van de Heeren C. TEN- HAEFF, Districtsveearts te Leeu warden en Dr. S. FERWERDA, Rijkskeurmeester te Harlingen, een verzoek tot de eigenaars van Honden en Katten in deze gemeente, die zich van hunne dieren wenschen te ontdoen of wier dieren zijn gestorven, deze, hetzij levend of dood, ten behoeve van een wetenschappelijk onder zoek te willen doen bezorgen aan het politiebureau te dezer plaatse en wel des voormiddags tusschen 10 en 12 uur. De Burgemeester voornoemd, J. QUARLES VAN UFFORD. De prijs der Advertentiën is van 15 regels 30 cents, elke regel meer 5 cents. Grootere letters naar plaatsruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberichten, 10 ets. per regel. By abonnement belangrijk lager. Tot plaatsing van adv. en reclames voor Handel, Nijverheid en Geldwezen buiten de prov. Friesland is uitsluitend gemachtigd het Alg. Adv.-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 76-78, Amsterdam voor Friesland Filiaal D. Y. ALTA te Leeuwarden, Bagijnestraat 54. Tel. Intercomm. 1114, het geheel niet te rekenen ik spreek natuur lijk van mijn gemeente. Mijn conclusie ia, dat de distributie hier een mislukking is. De maatregelen van den Minister zijn uitnemend, maar hij heeft niet genoeg medewerking, speciaal van de zijde der burgemeesters. Uitvoer van gedistilleerd. De uitvoer van geestrijke dranken uit Nederland bedroeg in 1916 ruim 29 millioen liter a 50 pct., 1370 duizend liter wijn en ruim 14 millioen liter bier. In 1917 daalden de uitvoercijfers tot ruim 13 milfioen L gedistilleerd, 575,000 L. wijn en ruim 7 millioen L. bier. Deze daling is natuurlijk vooral toe te schrijven aan de ver minderde scheepsruimte. Zoo ging ons kostbaar en met zooveel moeite aangevoerd graan, verknoeid aan bier en jenever, naar het buitenland, terwijl in het binnenland honger geleden wordt. In die beide jaren kreeg de westkust van Afrika ongeveer 12 millioen liter jenever van ons. En zoo zetten wij schrijft het Nat. Persbureau voor drankbestrijding, met het Sohiedamsche vuurwater» ons nobel bescha vingswerk onder de Afrikaansche kleurlingen voort No. 34a Workum, 8 April 1918. De Burgemeester voornoemd, J. QUARLES VAN UFFÖRD. rijen de verplichting werd opgelegd om slechts 11/14 van de toegewezen hoeveelheid te ver bruiken. En nu zal dezer dagen vanwege het Dep. van L., H. en N., een mededeeling verschijnen, die, naar men verwacht, het besluit zal inhouden om geen graan meer aan de alco hol-industrie te verstrekken. De distributie op het platteland. Een medicus van het platteland schrijft aan het »Alg. H.< De ernstige berichten omtrent plundering van winkels en broodkarren in Amsterdam brengen mij er toe de redactie eens in te lichten omtrent de distributie op het platteland. Mijn algemeene indruk is, dat de boeren in mijn gemeente, zoowel groot als klein, in een veel te bevoorrechte positie verkeeren op het oogenblik tegenover de stedelingen. De meeste boeren hebben een voldoenden voorraad spek en vleesch, enkelen wel voor een jaar, en dan waren er nog, die op hun bonnetje varkensvleesch gingen halen, terwijl zij den zolder vol hebben hangen De boeren moeten uitgesloten worden van de distributie De BURGEMEESTER der ge meente Workum brengt ter kennis van ingezetenen, dat op onderstaan de bons der Levensmiddelenbon- boekjes zal verkrijgbaar worden gesteld, het navolgende No. 31a No. 32a No. 33a Distributie- maatregelen. Kippen. De min. v. landb. heeft het afleveren of vervoeren van hennen en hanen met ingang van 10 April verboden. Ze werden ook al weer veel te duur verkocht, - o- - - f 1.50 ’t pond. wat betreft boonen en erwten. Zij kunnen Kalveren. De min. v. landb. heeft vastgesteld voor nuchtere kalveren, voor con sumptie door het Rundveekantoor aangewezen, een maximum-groothandelprijs van 60 cent per K.G. levend gewicht, onder aftrek van 50 cents per kalf. Eieren. De maximumprijs voor versche eieren in den kleinhandel is bepaald op 14 cent. Koffie. den afgeleverd door handelaars, die inge schreven zijn, in onbeschadigde origineele verpakking. Teerolie, etc. Verkoop, vervoer en aflevering is verboden van steenkolenteer, teeroliën, carbolineum en naphtaline. R ij s t. De maximum-kleinhandelprijs van rijst voor zieken en zwakken is door den min. v. landb. vastgesteld op 45 ets. per K.G. Koffie. Het bureau voor Mededeelingen inzake de Voedselvoorzieningen herinnert er aan, dat tot en met 15 April a.s. op bon 24 der thee- en koffiekaart 1 ons koffie is te krijgen. De volgende verstrekking van weder 1 ons zal geschieden op bon 27 en wel van 16 tot en met 30 April. De aleoholindustrle en het graantekort. Is het «Hbl.« goed ingelioht, dan is het zoo goed als zeker dat binnen zeer kort nagenoeg de geheele alcohol-industrie zal worden stopgezet in verband met de graan- sohaarschte. Vanaf 1 Januari j.l. was aan de Schie- damsche branderijen een hoeveelheid graan toegewezen van 21 van het normale, doch het groeiend tekort aan graan maakte het noodzakelijk, dat over April aan de brande- Teelt voedsel 1 Het blijkt dat sommige landgebruiken, die zeer goed aardappelen, bruine boonen, groenten en dergelijke gewassen voor eigen gebruik konden verbouwen, zich daarvan onthouden in de verwachting, dat zij deze artikelen goedkooper en gemakkelijker uit de distributie zullen kunnen betrekken. De minister wijst nu iedereen, die in de gelegenheid is zelf voedings gewassen te teelen, op zijn plicht om deze gelegenheid niet ongebruikt te laten voorbijgaan. Intusschen zal aan de burge meesters worden verzocht personen, die in dit opzicht toch hun plicht verzaken, voor artikelen, die zij zelf hadden kunnen verbouwen, uit te sluiten van de distributie. Dure gouden tientjes. De eenvoudigste waarheden zijn niet meer waar. Vroeger was het een ondankbaar iets, dat de waarde van een gouden tientje ooit boven de tien gulden zou kunnen stijgen, thans gaat die «waarde» bij sprongen omhoog Men betaalt f 12, f 13, ja het loopt al naar de f 14 per stuk. Hoe kan dat De «Haagsche Post» wil er geen doekjes om winden en noemt de opkoopers van tientjes tegen zulke opgedreven prijzen eenvoudig smokkelaars-handlangers. Hadden wij, zegt het blad, een minder slappe figuur aan het hoofd van justitie, aan dezen handel ware reeds lang een eind gemaakt. Niemand der druk adverteerende opkoopers kan ontkennen te weten, dat zijn materiaal ten slotte in smokkelaars handen komt. Immers, goud smeden kunnen voor hun bedrijf bij de Ne- derlandsohe Bank materiaal krijgen en betalen voor een stukje goud ter zwaarte van een tientje niet meer dan circa f 10. Welk verschil is er, mag gevraagd worden, tusschen deze goud-opkoopers en iemand die adverteert «Varkens te koop gevraagd om clandestien uit te voeren De voorraden van de stelling Amsterdam. Terwijl de groote massa van het volk zich niet behoorlijk kan voeden, worden in de stelling Amsterdam voorraden voedsel achter- gehouden voor 't geval van oorlog en beleg. «Het Volk< eischt dat van deze voorraden een belangrijk deel onder het volk zal worden gedistribueerd. Want aan de mogelijkheid van een langdurige verdediging' van de stel ling Amsterdam gelooft toch buiten een kleinen kring van militairen, niemand meer, zoodat deze voorraden in geval van een oorlog toch terecht komen in de maag van den vijand, meent het blad. Men zou zonder bezwaar voor onze veiliheid en zelfstandigheid het broodrantsoen wel op 250 gram kunnen terugbrengen en er dan ook wel wat rijst en peulvruchten bij kunnen verstrekken. „Ersatz”-tabak. Men schrijft uit Wageningen aan het «Alg. H.<! Naar wij vernemen, zijn alhier voorberei dingen getroffen om fabriekmatig «Ersatz»- tabak te vervaardigen. Na langdurige proef nemingen schijnt het gelukt te zijn een hoogst bruikbaar materiaal te verkrijgen, dat zich als binnengoed voor sigaren en voor sigaretten uitstekend moet leenen. Een dievenbende. De politie te Rotterdam heeft in een café aan den Schiedamschedijk twee vrouwen ge arresteerd, die in vereeniging met zekeren W. L. van B uit den Haag, eenige dagen ge leden een houthandelaar van Noord Brabant van f 5400 en 1000 mark hebben beroofd. Bij deze arrestatie is in het café beslag gelegd op een zilveren armband, waarop met dikke zilveren letters staat «Jersey*. Deze armband is vermoedelijk van diefstal afkomstig. lu het zelfde café is beslag gelegd op een sleutel, welke afkomstig is van een inbraak te Apel doorn gepleegd. De caféhouder van W. is als verdacht van heling van verschillende ge stolen goederen eveneens in bewaring gesteld. De Hagenaar W. L. van B., die zich W. W. noemt, moet behalve een inbraak in Den Haag nog andere inbraken op zijn geweten hebben. De politie heeft nog een drietal per sonen in arrest gesteld, en meent, hiermede een dievenbende, op het spoor te zijn, die haar beroep op verschillende plaatsen in ons land uitoefent. Plant zonnebloemen. Er worden tegenwoordig pogingen aange wend, om het zaaien van zonnebloemen te bevorderen, daar deze o.a. een zeer goed voor 't eten te gebruiken olie bevatten. Het «Hbl.c schrijft over deze planten Zoowel de pitten als de bloembodems waarop de zonnebloemen zijn ingeplant, zijn voor onze voedselvoorziening van groote waarde. De pitten toch bevatten van 30 tot 35 °/o olie, die er door persing gemakkelijk uit verwijderd wordt en met Genua-olie op één lijn kan worden gesteld, zoodat ze als spijsolie uitstekend te gebruiken is. Na nitpersing blijft er van de pitten een meel over, dat zeer rijk is aan eiwit en bovendien nog vrijwat vet en zetmeel bevat, waarom het een zeer aan- bevelenswaardig kippevoer is, en ten slotte vormen de bloembodems (die behalve eiwit en vet ongeveer 30 zetmeel bevatten), even als de bladeren, en de boveneinden van de stengels, een uitstekend veevoeder. Stijgende ontevredenheid. Te Leeuwarden waren Dinsdag een 600 mannen en vrouwen vóór het stadhuis verza meld. Aan een zestal vrouwen werd toegang den burgemeester verleend om hare wenschen kenbaar te maken. Nadat zij, buiten gekomen, van den uitslag van dat bezoek mededeeling hadden gedaan, werden optochten door de stad gehouden. Ofschoon het eenigszins rumoerig bleef, be hoefde de politie niet daadwerkelijk op te treden. Te Amsterdam hebben de vertegenwoordi gers der plaatselijke moderne arbeidersbewe ging een onderhoud gehad met den burge meester en den wethouder van de levens middelen, waarin gevraagd werd, dat het gemeentebestuur zich tot de regeering aal wenden om het broodrantsoen weer met 200 gram te verhoogen, het voedsel van de cen trale keuken voor de arbeidersbevolking en aan fabrieken en werkplaatsen beschikbaar te stellen zonder inlevering van distributiebons, en verder tijdig maatregelen te treffen, opdat de jonge groenten bij grootere hoeveelheid dan vroeger het geval was, in het land worden gehouden en onder de bevolking worden ge bracht, terwijl als plaatselijke maatregel ver zocht werd te bepalen, dat in lunchrooms en café-restaurants niet zoude worden geleverd zonder inlevering van distributiebon. Verder wordt medegedeeld, dat met het N. V. V. een onderhoud heeft plaats gehad tot bespreking van den ernstigen toestand. In de Putsche Laan te Rotterdam werd Dinsdagmorgen een broodwagen door een 15-tal bootwerkers aangehouden. Er werden 95 broodjes uitgebaald zonder bon of betaling. die zelf verbouwen, en wat zij halen van de distributie, geven zij aan de kippen. De boeren hebben ruimschoots aardappelen. Niettegenstaande dat, laat de burgemeester aardappelen van elders komen voor de be woners van de kom der gemeente, in plaats dat hij zijn plicht doet, om zooveel mogelijk eerst uit de gemeente zelf te halen. Op die manier onttrekt hij aardappelen aan de dis- Gemalen koffie mag alleen wor- tributie, die elders meer noodig zijn. Tot op heden kan ik in onbeperkte hoe veelheid vleesch van den slager betrekken van rantsoenneering is hier nog geen sprake. Zaterdag j.l. heb ik nog vleesch naar mijn moeder in Amsterdam gezonden. Hoe is dat dan mogelijk Doet de burgemeester niet zijn plicht, of zouden de circulaires van den Minister hem nog niet bereikt hebben En dan spreek- ik nog niet eons over het geen de boeren aan rogge achterhouden van de distributie. Een boer, raadsman van den burgemeester, die een goede reputatie had, werd betrapt op het voeren van rogge aan de varkens door de marechaussees, die hem om andere redenen een bezoek brachten. De contróle door de gemeente-veldwachters is van geen beteekenis, terwijl de marechaussees te gering in aantal zijn om voldoende contróle te oefenen. Nu is hier nog een burgemeester, die pas kort is benoemd, die zijn taak wel ernstig op vat, maar nog geen ervaring heeft. In gemeenten, waar de burgemeester met de boeren bevriend is, of zelf boer is, moet de toestand nog veel bedroevender zijn. Als geneesheer kom ik veel bij de boeren, ken ze dus goed. Zij hebben aan niets te kort, en ingeval van ziekte hebben zy melk en eieren genoeg. Op hun medewerking valt in FRISO NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD

Friso nl | 1918 | | pagina 1