In Südwestlike Brief. Nieuws- en Advertentieblad nervoeis voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordi, Hindeloopen, Stavoren, enz. enz. Schapen waschmiddel, merk Hollandsche Big, ZATERDAG 20 APRIL 11918. No. 17. 44ste Jaargang. Officieel Gedeelte. Binnenlandsch Nieuws. Aan de LEZERS en ADVERTEERDERS L t 1 H.G. (ons) Kaas (20+) Workum, 17 April 1918. - Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM. Drogisterij J. W. DE JONG. voor Friesland Filiaal D. Y. ALTA te Leeuwarden, Bagijnestraat 54. FRI8O. re- Handel, Nijverheid en Geldwezen buiten de prov. Friesland is uitsluitend gemachtigd het Alg. Adv.-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr, 76-78, Amsterdam. Tel. Intercomm. 1114. De vorige week n.l. werd te Echt eenheidsworst gedistribueerd en aan den avond van den dag waarop de distributie plaats vond, werd een hoeveelheid van niet minder dan veertig pond aan de grens op een smokkelaar in beslag ge nomen. IEN- EN TRITICHSTE BRIEF. Zooals men ziet heeft »Friso< eenigszins ander aanzien bekomen, geschiedde om De BURGEMEESTER der ge meente Workum, brengt ter kennis van ingezetenen, dat ver krijgbaar zal worden gesteld op Bon No. 35# De Burgemeester voornoemd, J. QUARLES VAN UFFORD. Tot plaatsing van Adv, en Reclames voor van de deur en werd onverhoeds aan gevallen door twee personen. Op haar lulpgeroep snelde de pastoor, een zeer oude man, toe en werd onder aan de trap gegrepen. Op het hulpgeroep van den pastoor, die den kapelaan toeriep zijn revolver mede te brengen, namen de dieven de vlucht, toen zij den kapelaan van de trap hoorden komen. De pastoor en de dienstbode zijn vrij ernstig, maar niet gevaarlijk gewond. De pet van een der personen bleef achter. Tot nu toe zijn de daders onbekend. «Alg. H.< Oude thee* en koffiekaarten bewaren 1 Het Bureau voor Mededeelingen in zake de Voedselvoorziening vestigt er, nu de nieuwe thee- en koffiekaarten zijn uitgegeven, nog eens de aandacht op, dat de bons 21, 23 en 25 der oude taarten van waarde blijven om daarop ater waarschijnlijk nog thee te ontvangen, den beware dus het restant der oude thee- en koffiekaarten zorgvuldig. Naar de »Tel.« verneemt, onderhan delt de Nederlandsche regeering met reeders over het afhalen van groote jartijen soda uit Engeland. Men acht dit een aanwijzing, dat de opheffing van het uitvaarverbod op En geland binnenkort tegemoet kan worden j ezien. Maximumprijs tarwewaterbrood. De minister van Landbouw heeft be paald, dat met ingang van heden de maximumprijs wordt vastgesteld voor tarwewaterbrood (gebakken van regee- ringsbloem) op: a. f 0.36 per KG. of b. f 0.14l/a per 400 gram; tarwewaterbrood (gebakken van geeringsbloem onder rabbinaal toezicht) op a. f 0.37 per K.G. of b. f 0.15 per 400 gram. De eenheidsworst. Terwijl wij de eenheidsworst hier nog niet hebben gezien, tracht men de Duit- Foarkomme is better as genêze, seit it sprekwird en dan wiist it op it hils- gesin fen Jentsje Japke. De bern kip *'e üt alle oaren wei troch hjar sou n en roun üterlik en tierich oansjen. De wan gen appelje der oer, frisk, roun en fol, mei eagen as stjerren sa helder. Thihte maetsjes dy jonges, silver fen dy ik ene pealtsjes, en de famkes allyk, lykje ek wol üt ’e dyk dold to wêzen. Hwa ’t ien fen dy bern ken, ken se allegjerr e, alles jen fabrikaet. Behalven ien fen ’e tsien. Dy iene mist dy soune skógin^r fen de oaren. Hat hwet in goare kleur, howol ’t him det net oan it byteje sjip w. pe fen op heden leit. It jongkje js justjhjar lichem net forwaerloasje litte. Foar* ♦♦♦♦B Dit blad verschijnt des Za terdags en kost per halfjaar 70 cents; per post 85 cents. Enkele Nos. 3 ets. Ingezonden stukken Don derdags in te zenden. Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 uur. B ♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦•SB De prijs der Advertentiën is van 1-5 regels 30 cents, elke regel meer 5 cents. Grootere letters naar plaats- ruimte. Buiten Friesland, uit- gezonderd Familieberichten, 10 ets per regel. Bij abon- j nement belangrijk lager. ♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦b een Dit eenige meerdere plaats ruimte te winnen, opdat onze verschil lende rubrieken daardoor konden worden uitgebreid, of gelegenheid gaf tot het opnemen van nieuwe rubrieken. We vertrouwen, dat onze lezers dit feit met genoegen zullen constateeren. Hoewel van verschillende zijden de vraag tot ons kwam Friso tweemaal per week te doen verschijnen, hebben wij gemeend, met het oog op den zeer ongenstigen toestand waarin we thans nog verkeeren, daaraan geen gevolg te mogen geven, doch op deze manier toch eenigszins aan veler verlangen tegemoet te kunnen komen, ’t Spreekt van zelve dat deze uitbreiding ook weer meerders financi eele uitgaven met zich brengt, maar wij hopen en vertrouwen, dat het steeds stijgend aantal abonnenten zal blijven stijgen, opdat dan later aan het boven bedoeld verlangen gevolg zal kunnen worden gegeven. Ter bereiking van dit doel roepen wij gaarne den steun in van onze lezers Ook H.H. Adverteerders kunnen ons in dezen van grooten dienst zijn, door hunne advertentiën geregeld in »Friso« te plaatsen. Door onzen zeer vergrootten lezerskring zal het hun dan ook weldra blijken dat ze niet alleen hu'nne oude klanten zullen behouden, maat' tevens vele nieuwe verwerven. De steun van H.H. Adverteerders zal ons dan ook zeer aangenaam zijn. Dat we ons best zullen doen zooveel mogelijk een ieder te bevredigen moge in ’t vervolg uit den inhoud van ons blad blijken, hoewel we er ten volle van overtuigd zijn, niet steeds een ieder het naar den zin te kunnen maken. Zoo ga dan dit nummer, dat ruim ver spreid zal worden, de wereld in, mot de beste bedoelingen en een goed ver trouwen REDACTIE en UITGEVER. Een smeekbede. Onderteekend door 10.000 Nederland sche vrouwen, ingevolge den oproep van den heer Reepmaker, is in Maart in het Engelsch en het Duitsch de volgende smeekbede verzonden aan Lloyd George en graaf Hertling Excellentie, Wij vrouwen in Nederland, wij moe ders, vrouwen en dochters sluiten ons aan bij het hartverscheurende weeklagen, dat Europa vervult, bewogen door innig medelijden met onze zusters in de oor log voerende landen, die hare mannen, zonen en vaders moeten afstaan aan het moorden op groote schaal, dat hen wacht als het groote, dreigende offensief onver mijdelijk is. Wij vrouwen in Nederland smeeken u umwuv mu, den regeeringen der centralen, zoowel om to krijen hwet yen ta- a'8 die der entente in de diepte van hun hart overleg te plegen of dit ontzettend offer werkelijk toelaatbaar is bij volke ren, die zich christenen noemen en vol gelingen zijn van Hem, die ons allen liefheeft, die bijna 2000 jaren geleden ons de Blijde Boodschap bracht «Vrede op aarde, in den Menschen een Wel be- hagenc, in wiens oogen bloedvergieten, wreedheid, haat en wraak een gruwel i en wiens roepstem wij altijd, door alles heen hooren«Vergeeft en U zal vergeven worden. Als deze eenvoudige smeekbede, een weerklank van diepgevoeld vrouwenleed, door millioenen geleden en van meer dan tienduizend handteekeningen voorzien, U, daar kwamen de vrouwen in grooten Excellentie bereikt, moge dan Uw hart geleid worden, zijn geheelen invloed te wijden aan het stichten van een spoedi- gen vrede. God geve U, Excellentie, de kracht en het inzicht om dit te bereiken en komende geslachten zullen U zegenen als een weldoener der menschheid. De S. D. A. P. en de regeering. Het partijbestuur van de S. D. A P. leeft in zijn Zaterdag gehouden verga dering uitgesproken, dat Kamer-ontbin- ding gewenscht is, aangezien na de er varingen, in het bijzonder der laatste weken, vaststaat, dat van deze regeering geen afdoende maatregelen tot redelijke voorziening (in den voedselnood) te ver wachten zijn. Het vertrouwen, dat zg door een rechtvaardige en goede distri- butieregeling, in verband met de moge- 1 lijke productie uitbreiding en aanvoer van buiten, de te lijden ontbering, bin nen de nauwst mogelijke grenzen zal houden, heeft deze regeering verloren, r, - aldus het communiqué omtrent de ver- medegaan; Da meid deed den ketting gadering van het partijbestuur in «Het Volks en kan zij niet meer herwinnen. Iet partij bestuur is overtuigd, dat het reeds thans geboden is de bevolking onverwijld in de gelegenheid te stellen voor de verkiezing van een nieuwe ver tegenwoordiging, een regeering aan het roer te brengen van wie het in deze tgden vereisohte beleid kan worden ver wacht. elkaar gezakt. De passagiers trokken door hun angstgeroep de aandacht van den conducteur, die door spoedig ingrij pen een groot onheil wist te voorkomen. Ook op de lijn ArnhemOosterbeek is een wagenbestuurder plotseling onwel geworden en in elkaar gezakt. Beide gevallen worden aan ondervoe- »N. v. d. D.< getale, en in een oogwenk waren hij en zijn broodwagen omsingeld. Zij stuit ten echter op zijn verzet, of was ’t maar schijnbaar verzet? Dit is zeker, dat hij al heel gauw het veld ruimde, maar... de vrouwen ook. Want toen zij ’t dek sel van den wagen oplichtten, kwam daar ineens uit kijken de grimmige snoet van een niet malschen doghond. De vrouwen stoven uiteen en de bak ker kon rustig zijn wagen verder rijden. Het brood bevond zich in den bak onder den wagendaar hadden de door den hond verschrikte vrouwtjes geen erg in<. Een aanslag. Te Beek bij Grave werd Dinsdagnacht omstreeks halfeen bij den pastoor gebeld en gezegd, dat vrouw Melis, reeds lang ziek, zeer slecht was. De persoon, die aan de deur stond, gaf voor de zoon van vrouw Melis te zijn. De meid waarschuwde den pastoor. Deze verzocht den man te laten wachten, dan zou hij byiden for ’t gripen, om yen hinne, fen frouljue, dy ’t as sa bisünder flink bi- kend stiene en wol binide waerden troch hjar likens, omdet se sa fen oan- pakken wisten en hjar warden fen iere moarn ont lette joun mar hwa ’t dat wramen nei forrin fen jierren sür op britsen is en dy 't nou mei forsterkjende middels en folie rest de forlerne kreften trachtsje moatte werom to winnen. Mei de kans noait wer de aide fen earder to wirden. Sjen üs jongkje, hwer 't we earst oer hiene, sjen de ier aide frouljue fen fjirtich dy ’t wol sechtich jter êld lykje. En derom stel er net to folie eare yn, wêz er net to great op dat jy jo seis foarby parte, jo eels gjin rest gun- ne. ’t Is better dat men fjirtich jier yn souuens libbet en arbeidet, as det men tweintich jier klaud en skrept en tweintich jier dernei sahwet to hea en to gers omhinget en mei pompen boppe wetter bliuwe moat. Mar wy sizse noch ris, ’t is tsjinwirdich sa ’n biroede tiid. it spant er komt, en doohs scoe men nou better en kreftiger op it foer ritte moatte as foar de oarloch. We witte nou net ho ’t nei geast en lichem de proeve wol op 'e somme komme kin to stean, mei 't each op ’e oarlochtastannen, en den is in soun, kreftich lichem, as in tichte oaljejas yn kald en reinioh waer. De illinde kin der sa gau gjin fet op krye. Foarkomme is better as genêze, tinke zÜn de hearren Tenhaeff, feu Ljonwert en dr. Ferwerda fen Harns. Sjuch hjar ynstjürd stik yn it foarige nümer fen Friso. De hond als indirecte ziekte oorzaak voor den mensch. Nou ’t it ienkear fêst stiet det de minske troch de houn in sykte sklepje kin, is it fen it greatste belang tinke dy ljue, det er in ündereiik ynsteld wirdt nei it foar- kommen fen de gefaerlike lintwjirm by de hounen yn Fryslan. As hja dat witte is misskien nei to gean ho de bi- smettinge komt en binne er mogelik irikken yn ’t wirk to stellen om dizze sykte yn ’e prowinsje tejin to gean. Slaen ris my eamst acht op dat ynstjür- de stik en help dy ljue mei hjar plan nen ütfiere te kinnen Woningnood. Te Rijswijk (Z.-H.) doet zich het eigenaardige verschijnsel voor, dat on danks den meer dan pijnlijken woning nood in het geheele land, tal van nieuw gebouwde huizen ledig staan. Het is iet eenvoudig gevolg van den eisch der xrawondernemingen, dat men, om een dezer woningen te kunnen betrekken, iet perceel moet koopen. Het voort durend aangroeien van ’t aantal bordjes met het opschrift «te koopt doet in steeds sterker mate den wensch opleven, dat ook ten aanzien van dit dwingen tot koopen een regeeringsmaatregel worde I getroffen. Inelkaar gezakt. Te Arnhem is een wagenbestuurder van de gem. electrische tram op de sterk hellende Paul Krugerstraat plotseling in Nog tijdelijk tegen billijken prijs, leverbaar in bussen van 6,12 en 30 schaap. Gevestigd sedert 1905. Tel. No. 24. Voor Heidenschap ver krijgbaar bij HENDRIK DE BOER. ding toegeschreven. Listig. Het «Rott. N.bld.c vertelt van een bakker, die een list te baat nam om zijn brood te beschermen tegen de plun- derzucht van oproerige vrouwen. Ziehier, hoe hem dat gelukte. «Op een morgen zou hij in het Oos ten brood rondbrengen. Maar jawel, ek net meager en earmoedich of swak fen üterlik, mar hy hat gjin kleur op ’t antlit. Hwet is de reden der fen Slik wést. ’t Is opmerklik hwet in foroaring it siikbêd by dat bern toweeoh brocht hat. Hwent earder koe men him net üt ’e oaren wei. En non komme wy wer by it sprek wird der ’t we mei bigoun binne «Foar komme is better as genese,hwer fen dit jongkje as in libbene illustraesje yen de wierheid sjen lit. Dit bern is wol genêsen fen syn siikte, mar toboppe is by it net rjucht kommen, en soil det licht forearst of alheelendal licht noait wer komme. Hwent skoan ’t it al in hele tiid lyn is det er siik wést hat en sunt altyd goed op him past is, wol de kleur mar net wer op wangen en lippen werom komme en skitter je syn eagen noch noait net, as dy fen syn oare broerkes. Men seit dan wol ris siik is elkenien wol ris op syn tiid, dat giet wol wer oer en dan is men wer de aide. Mar scoe men der ek ris to licht oerhinne gean Scoe ’t ek wizer wêze mei alle macht en middels in sykte to foarkom- men, of tominsten dat to probearjen, dan sünder omtinken mei in skeel foart to sloeren En Blinder nou just ta oerforsiohtigens to forfallen, kinne we dochs üs sela en us hüsgenoaten üntsjen en as ’t m o o g- lik is, dat léste der drukke wy apart op yn üs tsjmwirdige tiden, forearst troch in goede en kreftige fieding it liohem wapen je tsjin neidielige ynfloeden Nou is er trochstrings gjin minske, dy *t him seis sa ’n bytsje acht slacht, him seis sa weinich üntsjucht, as de hüs- frou, de mem fen it gesin. Hjar seis foarby gean de soarget se alderearst en faek allinne for man en bern. Gjin wirk is hjar tofolle, hja skrept fen ’e iere moarn ta de lette joun, hja is de earste meast en fêst tominsten de léste dy ’t arbeidet, en de béste biten binne ornaris for de oaren, en de min sten as hwet oerbliuwt is for hjar. Yn dizze skriele tiden komt det noch mear üt as oars. Nou ’t alles sa djür is en in hopen speesje sa krap is en min to krijen, scille noch mear memmen as earder hjar oan hjar seis bisünigje, yn ’t liif bisparje en teffens mear noch seis sjen to fortsjinjen, om in arbeidstersdei- hier üt winne to kinnen. It moat sein wirde det soks üt in goed hert, in krigel aerd foartkomt, en fen dy kant bisjoen wolle wy det ek priis- gje mar derom kinne wy noch netsizse det soks forstannich hannele is. Wy seoene it Ijeaver in forkearde goedens neamme wolle, in oanwénst dy ’t net oan to rieden is ta neifolging. Sa giet it o.mmers noch wol ris mear, it hert moat nei ’t forstên harkje, soil ’t oer ’t hele w?rk goed rinne. Krekt, omdet de mem de spil is, hwer *t alles om draeit, moat hja soargje sterk to wêzen en sterk to bliuwen, dat se yn steat is hjar wirk net allinne goed to dwaen, mar it ek bliidmoedich to dwaen. Hwent in ófmet fromminsk kin net soargje «dat de sinne yn hjar hüs skinen bliuwt, en dat ia dochs sa tige nedich.< Tsjin in great part fen ’e hüsfrouwen, wirdt nou de helt faker noch as yn fredestiid, preeke>Nim jy dochs hwet yn achtGean seis net foarby 1... Nim ek ris hwet rêstmei as taheak der efteroan de warskou wing «As jy ris siik waerden, hwet den?< Mei in flau glimke wirdt er dan an dere «Ja, dat soil ’k wol dwaen, ik bin sa wiis wol da ’k op my seis pas,< mar yn hjar hert wit se, dat ae hjar net foroarje soil, net kin, mient se. Hja fart troch, arbeidet, wasket, naeit en as *t oan middels ütdielen ta is hat ae sa- beare net safolle sin oan... en kriget it minste en *t lytste. Nou den is ’t al slim om dér hirdhandich tsjin yn to gean. sobers er gelukkig mee te maken 1 Hwent üt Ijeafde wirdt hjir sündige, lyk- wol sündige wirdt er. De mem mei ■V JE .KJLoO. i BM—BB—M—Ia yf T

Friso nl | 1918 | | pagina 1