i I Nieuws- en Advertentieblad I ervoe 5 voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordw., Hindeloopen, Stavoren, enz Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM. G<zbr>s ZATERDAG 27 APRIL 1918. No. 18. 44ste Jaargang. Officieel Gedeelte. Zuster Anna. Binnenlandsch Nieuws. Z Bekendmaking. Dinsdag 30 April a.s., in de bakende uren. Aangezien de opgave van de verlangde soorten gedurende den tijd van drie maanden geldig zijn en hierin geen wijziging kan worden gebracht, moet om foutieve opgaven te voorkomen, ieder Hoofd van het gezin of die hem vervangt persoonlijk dez4opgave verstrek ken, en worden personen beneden den leeftijd van 16 jaren in geen geval toe gelaten. 1 - Friesland Filiaal D. Y. ALTA te Leeuwarden, Bagijnestraat 54. 16. ver- voor houden Omslag, dienst 1918. gewoon gestegen, eender andere nawijs- naar het politiebureau gebracht. Reclames voor Handel, Nijverheid en Geldwezen buiten de prov. Friesland is uitsluitend gemachtigd het Alg. Adv.-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr, 76-78, Amsterdam, voor Friesland Filiaal D. Y. ALTA te Leeuwarden, Bagijnestraat 54. Tel. Intercomm. 1114. Het opdryven der prezen. Het Tweede Kamerlid, de heer W. O. A. Koster, heeft zich met de volgen de vraag tot den minister van Landbouw gewend >In de laatste dagen zijn de prijzen van die levensmiddelen, voor welke geen maximumprijzen zijn vastgesteld, buiten- i! I o 4 L »Zeg, lieve zuster, ziet ge ook al Da waarheid over berg en dal Haar zeeg’nend licht verbreiden *k Zie nu en dan haar zachten gloed, Doch vormendienst en overmoed Doen haar zoo lang nog beiden». Zie, zuster Anna; zie maar uit| Naar Oost en West,, naar Noord en Zuid, En deel ons allés mede Van 't goede, dat ge op aarde ziet En laat, al wat dénmensch verdriet, In 's hemelsnaam met vrede. W. M. Tz. De Burgemeester van sHemelumer 01* dephaert en Noordwolde» brengt ter open bare kennis, dat door hem een vergadering van den Raad dier gemeente zal worden belegd op Zaterdag den 27 April a.s. des voormiddag» precies ten 9 ure ten gemeen- tehuize te Koudum. KOUDUM, 23 April 1918. De Burgemeester voornoemd, J. KROL Jz. Punten van behandeling. 1. Opening en notulen. 2. Mededeelingen, 3. Aanbieding rekeningen van de afdee- lingen van het Groene Kruis te Koudum. Oudega c.a., Hemelum en Warns, dienst 1917. 4. Idem van de Woningvereeniging »He- melumer Oidephaertc, dienst 1917 5. Idem van de voormalige armbesturen, dienst 1917. 6. Idem van het Distributiebedrijf, dienst 7. Benoeming van een ambtenaar van den Bangelijken Stand. »Zeg, lieve zuster Anna, zeg, Ziet gij de lente al op den weg, Of schuilt zjj hier of ginter Het antwoord luidt»Ik zie haar niet, Die vreugde aan alle scheps’len biedt *t Is soms nog bijna winter». »Zeg, lieve zuster Anna, spreek, Waar huist de vrede, in welke streek Is hij voor goed gaan wonen Weer antwoordt Anna»’k Zie hem niet, Die zegen aan de menschheid biedt, ’k Zie slechts nog de oorlog tronen». »Ziet gij, geliefde zuster, iets Van de beschaving, of nog niets Hebt gij ze al waargenomen Ja, ’k zie haar, maar gebukt door wee, Dew|jl haar gruw’l|jk oorlogswee Belet tot ons te komen». Tot plaatsing van Adv. en >Zeg, lieve zuster Anna, ziet Gij niets nog komen Wie kent niet Die welbekende woorden Uit Blauwbaard’» sprookje En die vraag Was ’t, dat we in dezen tijd nog staag In vele monden hoorden. zijn. De gemeentebesturen, die vaak voor een niet onbelangrijk deel bij den landbouw zijn betrokken, moeten er buiten worden gehouden. Het blad stelt een andere regeling voor Een goed landbouwkundige kan van oogstrijpe tarwe en rogge wel op 100 K G. na nauwkeurig de opbrengst per H.A. schatten. Als men nu tegen den tijd dat de oogst rijp is deze schatting opdraagt aan een duizendtal deskundigen, die zeker onder de gemobiliseerden ge makkelijk te vinden zijn, dan krijgt ieder deskundige ongeveer 250 H.A. voor zijn rekening. Binnen een tiental dagen kunnen zij vrij juist zeggen, wat de to tale oogstopbrengst zal zijn. Om neigin gen tot te lage schattingen te voorkomen, zonde men b v. Zeeuwen naar Groningen en Friesland. Veluwnaren naar Drente enz. Bij eventueele te hooge schatting zou de boer recht tot reclame hebben. Wanneer men zijn taxateurs met zorg kiest en de boeren voldoen dan aan de opdracht tot levering van de opgegeven hoeveelheden, dan zal ’t gansche jaar door de broodkaart op 11 dagen kunnen blijven, ook al laat het buitenland ons geheel in den steek. Een »pleizierreisje.< De 10 jarige H. W. V. te Amsterdam bezit een onuitroeibare reislust. Reeds meermalen maakte hij als blinde passa gier een treinreis mee. Zaterdag had bij zich verstopt op den gashouder van een goederentrein die naar het Noorden vertrok. Hij boemelde den geheelen kouden nacht en morgen door en arri veerde Zondagmiddag om 12 uur in Groningen. Hij bleek echter nog lang niet genoeg van het avontuur te hebben en in de hoop, dat de reis nog zou wor den voortgezet, bleef hij rustig onder den wagen wachten, tot.... Zondagavond half zeven Toen werd het hem te machtig en zwart als een neger kroop hij te voorschijn en verscheen op het perron. In het geheel had de jongen dus ongeveer 22 uur op den gashouder gezeten, zonder eten of drinken en in een hoogst frissche temperatuur Het werd toen hij zijn schuilplaats verliet door het treinpersoneel opgemerkt en als het slachten onder gewone omstandig heden plaats vindt. Zooiots zou toch het aantal noodslachtingen wel wat beperken om reden van wel begrepen eigenbelang. De toekomst-boterham. Hoop doet leven I Nu de boterham wat erg schraal begint te worden, fleurt men ons alvast wat op met de voorspie geling van weer een dikker boterham... nè den oorlog. De »N. R. Ct.« ver neemt van bevoegde zijde, dat reeds thans maatregelen in... studie zijn, om drvoor te zorgen, dat Nederland onmid- dellijk na den oorlog over -voldoende graanvoorraden kan beschikken. En dan krijgen we zeker meteen de reeds lang beloofde botermelange en de heerhjks-e eenheidsworst, om het er ecus dik oj. te léggen, en alle andere toegevoegde, maar nooit in vervuiling gegane heerlijkheden meer. Na den oorlog 1 Hoevelen moeten er eerst nog sneu velen, hoeveel moet er eerst nog worden verwoest 1 De BURGEMEESTER der Gemeente ’Workum, brengt in herinnering, dat zoowel koop als verkoop van Brood, Beschuit, Bloem of Meel op Broodkaartbons, welke op het tijdstip van den koop of verkoop niet geldig zijn, VERBODEN is. Ingeval van overtreding zal dus niet alleen de verkooper maar ook de koop er strafrech terlijk worden vervolgd. De Burgemeester voornoemd, J. QUARLES VAN UFFORD. Wolgcbrek. In de zitting der Eerste Kamer, j.l. Vrijdag, drong de heer Diepen aan maat regelen te nemen betreffende de schapen teelt, zulks in verband met het dreigend wo’gebrek. Reeds waren er in den zomer van 1917 een 250 000 schapen minder dan in 1913 en in de laatste weken is vermoedelijk nog een 25 pet van den schapenstapel afgeslacht, Er zullen er nu niet veel meer dan een 400 000 over zijn. Men moet er reke ning mee houden, dat de invoer van wol voorloopig blijft stilstaan en daarom is het dubbel te betreuren, dat de wol- productie van ons vaderland mat de helft is verminderd, ook vooral omdaffons legt'r meer wol dan anders gebruikt. Een schaap stelt zich met zeer weinig voedsel tevreden, en is gemakkelijk in het leven te honden. Naar aanleiding van de woorden, van den heer Diepen lijkt het ons niet on dienstig te wijzen op hetgeen het Olden burger Lw. BI.» meedeelt. Dit blad wijst er op, dat brandnetelstelen gebruikt kunnen worden voor wol-fabrioatie In Duitschland zijn uit de in ’t wild groei ende brandnetels jaarlijksch gemakkelijk 20 miljoen K G. brandnetelstelen bijeen te brengen. Hieruit zijn te vervaardi gen 2 miljoen K G. voor het spinnen bruikbare vezels, die op hun beurt l1/, miljoen M. stof, d.i. 500 000 manshem- den kunnen leveren. Er bestaat in D. een aparte vereeni- ging voor de bevordering van den brand- netelverbouw, welke vereeniging voor iedere H.A. verbouwde brandnetels uit eigen kas 100 Mark premie geeft. De verbouw kan b.v. uitstekend geschieden langs boachranden, op laag gelegen weiden op land, dat veel van wildsohade heeft te lijden. De verzameling kan hei best geschie den door kinderen onder leiding van on derwijzers. Voor hem, die de ingeleverde brandnetels ontvangt en bijeen brengt, wordt per 100 K.G. drie Mark ver goeding verstrekt, terwijl voor deze hoe veelheid ingeleverde brandnetels 14 Mark wordt betaald. De bijeengebrachte hoe veelheden worden aan een centraal punt afgeleverd de magazijnmeester ontvangt een kwart Mark per 100 K.G. vergoeding Door vliegtuigen beschoten. Zondag kwam te Terschelling binnen de Wieringer blazer no. 55, die op eenige mijlen buiten de territoriale wa teren in het gezicht van Terschelling vischte en door drie Duitsohe vliegtuigen met bommen bestookt werd. Eén bom viel zoo dicht bij het vaartuig, dat de scherven gaten sloegen in het fokzeil. Bovendien werd het vaartuigje nog met mitrailleurs bewerkt. Het is wonder dat daardoor niet de geheele bemanning ge dood is, want overal waren de gaten van de kogels aan dek te zien. Alleen de jon gen had eenige kogels in een been gekregen. De sleepboot «Simson» Woensdag van Nieuwediep vertrokken voor aflossing van de bemanningen der lichtschepen »Dog- gersbank» Noord en Zuid, ontmoette op de terugreis Zaterdagmorgen in de vrije vaargeul de Nederlandscho motorschoe ner «Bertha» met een lading carbid afkomstig van Hanborg met bestemming naar Rotterdam. De equipage van den schoener had even te voren het schip verlaten, omdat het beschoten was door twee vliegmachines van onbekende nati onaliteit. Ook was een bom op zeer korten afstand van het schip in zee te recht gekomen. De equipage weigerde aan boord terug te keeren, vreezende dat het schip beschadigd was. De sleep boot heeft het schip toen opgesleept tot voor het Schulpengat en is de equipage na beraad, gezien de gunstige gelegen heid, daarop weer aan boord gegaan en heeft het schip op eigen gelegenheid de reis naar Rotterdam vervolgd. Het had slechts lichte averij aan tuigage en zeilen bekomen. Vordering van vee. Men schrjjft uit onze Provincie De vee vordering schiet niet op, althans bare reden, dan dat producenten, han delaren en in het bijzonder tusschenhan dolaren voordeel willen trekken uit den nood der bevolking. Zoo wordt voor rookvleesch f 3.50 per K.G. gevraagd, voor ham f 5.25 per yg K G., voor bussenvleesoh (corned beef) f 3 per KG., griesmeel f 2 per yg K.G., witte pronkboonen f 1 per 1/2 K.G. enz. Is de minister voornemens maatregelen tegen deze onredelijke prijsopdrijving te nemen 1 Hoe de oogst moet worden getaxeerd. Verleden jaar is de oogst voor de re- geering in beslag genomen. Dat wil zeggen op papierin werkelijkheid, zoo luidt veler beschuldiging, hebben de boeren heel wat achter gehouden ten bate van hen zelf en hun vee. En de boeren worden egoïsten genoemd, die hun plicht ten aanzien van de gemeen schap verzaken. Zeker, een boer die graan aan de ge meenschap onthoudt, handelt niet mooi Maar is ’t wel veel erger dan wat an deren doen, n.l. hun kelders vol stoppen met levensmiddelen, omdat zij vreezen wat ook werkelijk het geval is dat zij aan het gedistribueerde niet ge noeg hebben Maar dit jaar zal dan opnieuw de oogst ten bate van ’t geheele land worden in beslag genomen. En als er door de boeren niets weer wordt achtergehouden, dan wat de regeringscommissarissen toe staan, dan zullen wij bij een broodrant soen van 250 gram por dag (thans is het slechts 200 gram) met de opbrengst van onzen eigen bodem ongeveer een ge heel jaar kunnen rondkomen, rekent het »Hbl.< uit. Doch dan moet de organi satie, wat betreft de verzameling van Dit blad verschijnt des Za- terdags en kost per halfjaar 70 cents; per post 85 cents. Enkele Nos. 3 ets. Ingezonden stukken Don derdags in te zenden. j Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 uur. De prijs der Advertentiën is van 15 regels 30 cents, elke regel meer 5 cents. Grootere letters naar plaats ruimte. Buiten Friesland, uit gezonderd Familieberichten, 10 ets per regel. Bij abon nement belangrijk lager. ■44444444444444444444444‘S 8. Vaststelling opnieuw van de verorde ningen op de heffing en invordering van havengelden. 9. Voorstel van B. en W. om het voet pad achter het huis van E. Vlieg te Koudum af te voeren van den Legger van Waterstaatswerken. 10. Idem tot intrekking van het raadsbe^ sluit tot aankoop van grond van R van Rjjs te Warns. 11. Adres van het bestuur der Vereeniging tot bevordering van Dorpsbelangen te Hemelum ca. om aldaar het ton nenstelsel in te voeren. 12. Voorstel van B. eu W. om de Brand- stoffencommissie in deze gemeente een cradiet te verleenen van f 40000 13. Idem om het bedrag, dat per leerling voor aankoop van leermiddelen etc. voor de O.L. Scholen mag worden besteed, tot wederopzegging toe te verhoogen tot f 1 75. 14. Idem inzake verhooging van de jaar wedde van de onderw es in van K aan de O L. School te Melkwerum. 15. Idem inzake wjjziging van de instruc tie etc. van de ambtenaren ter sec retarie. Adres van de Vereeniging van Burge meesters en Secretarissen in Fries land inzake verhooging van de jaar wedden van burgemeester, secreta ris en ontvanger. 17. Idem van den Heer P. Wiersema, ge- meente-arts te Koudum, inzake ver hooging van zjjne jaarwedde als zoodanig. 18. Voorstel van B. en W. om de gepen- sionneerde gemeenteambtenaren tot wederopzegging toe 25 toeslag op hun pensioen te verleenen. 19. Adres van wegwerkers, dorpsreinigers en brugwachter om verhooging van duurtetoeslag, met voorstel van B. en W. 20. Voorstel van B, en W. om den ge meenteveldwachters een duurtetoe slag te verleenen. 21. Behandeling reclame tegen aanslag sup pletoir kohier Hoofdel. Omslag, 22. Vaststelling primitief kohier Hoofdel. het k"on> tot ,do Pantjea verzorgd De BURGEMEESTER der Gemeente Workum brengt ter kennis van ingezete nen, dat binnenkort van Regeeringwege door bemiddeling van het Distributiebureau VETKAARTEM zullen worden verstrekt, ter verkrijging van Margarine, Melange of Natuurboter. Een ieder is vrij in de keuze welke kaarten hij verlangt en het is geoorloofd dat men kaarten aanvraagt, om alléén Margarine te ontvangen, of alléén Melange of alléén Boter. Ook kun nen volgens onderstaand voorbeeld schillende kaarten worden genomen. Voorbeeld: Iemand wenscht xjjn gezin, bestaande uit 7 personen boven den leeftyd van een jaar te ontvangen 3 kaarten voor Normaal Margarine, 1 kaart voor Melange A, 2 kaarten voor Melange B en 1 kaart voor Natuurboter. Totaal 7 kaarten, hetgeen overeenstemt met het aantal leden van het gezin boven den leef tijd van één jaar. Als maximumprijzen voor deze artikelen zijn voorloopig bepaald Voor Normaal Margarine 50 cent per pond, Melange A, bevattende 250/0 Boter en 75O/o Margarine JL 75 cent per pond, Melange B, bevattende 5O0/o Boter en 5O0/o Margarine _L fl.10 per pond en voor Boter fl.60 per pond. Voor deze aangifte zal ZITTING worden gehouden in het Gemeentehuis op Workum, den 25 April 1918. De Burgemeester voornoemd, J. QUARLES VAN UFFORD. niet ten genoege van den Minister van Landbouw, zooals blijkt uit eene mede- doeling vanwege het bureau van voedsel voorziening. Naar ik ben ingelicht laat het administratieve gedeelte om tot eene behoorlijke uitvoering der veevordering te komen, ook wel iets te wenschin over, hetgeen ook geen wonder is, daar de landbouw in het algemeen genoma nog niet zoo goed is georganiseerd, dat men in landbouwkringen zoo dadelijk maar bij eene nieuwe tak van diens. de beschikking heeft over het vereischte administratief talent. Wordt er terstond niet tot eene be hoorlijke levering van slaohtveo besloten, dan zal bij het vorderen van vee mot de particuliere belangen der veehouders geene rekening meer kunnen worden gehouden, zoodat alsdan de opzet deze? zaak om daarmede wel rekening te ten eenenmale uit het w'-g zal worden verloren. Naar het mij voorkomt verdiende t wel overweging, dat van rcgeering.wc e bij voorbaat maar werd medegedeeld, u als de leverantie van slachtvee binnen kort niet zal plaats vinden ten genoeg n van den betrokken minister, dat aledm veel lageron prijs voor het vee 1 worden uitbetaald, dan zouden de vee houders een prikkel hebben om uit eigen vrije beweging tot het afzetten i slachtvee zoodra mogelijk over te gn. Over het algemeen genomen schijr a dergelijke prikkels wel noodig te zijn. Zoo b.v. ook bij het verrichten vu noodslachtingen, ten opzichte waarvan de ervaring reeds heeft uitgewezen, d menigeen er op uit is om het begrp noodslachting zoo ruim mogelijk te maken, ten einde maar tot slachten te kunnen overgaan. Ook by deze materie ware de aan wezigheid van een prikkel om daartoe minder vaak over te gaan zeker wel gewenscht, hetgeen gemakkelijk zou kunnen gebeuren door te bepalen, dat voor vee uit nood geslacht een veel lagere prys zal worden uitbetaald dan FRISO. 0 4 4 4

Friso nl | 1918 | | pagina 1