In Südwestlike Brief. i I Nieuws- en Advertentieblad 1 nervoets Bericht. voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordw, Hindeloopen, Stavoren, enz. enz. ZATERDAG 4 MEI 1918. No. 19. 44ste Jaargang. Binnenlandsch Nieuws. Officieel Gedeelte. ii VERHUIZEN, om die verhuizing wegens het samenvallen van dien dag met den Zondag, tot den daarop- volgenden Maandag uit te stel len. Gebrs a Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM. S3 2e. zal, na syn foartbringsels óf- TWA- EN TRITICHSTE BRIEF. nou bigjinne oan to truenjen, De BURGEMEESTER van Worküm verzoekt den ingeze tenen, die op 12 Mei a.s. moeten Workum, 3 Mei 1918. De Burgemeester voornoemd, J. QUARLES VAN UFFORD. De BURGEMEESTER der gemeente Worküm brengt ter kennis van ingezetenen, dat de uitreiking van het onderstaan de zal plaats hebben op de Distributie-maatregelen. Boter. De min. van Landb. heeft met ingang van heden voor boter de volgende maximumprijzen vastgesteld lo. een maximum-inkoopprijs van f 2.80 per K.g. af fabriek en f 2.821/a per Kg. franco station van bestemming, spoor, boot of laatste veer 2o. aan de gemeentebesturen wordt in overweging gegeven een verkoopprijs van f 2.821/a per K.g. aan grossiers en van f 2.90 per K.g. aan detaillisten 3o. een maximum-kleinhandelprgs van f 1.60 per 1li kilo 4o. een maximum- tussehenhandelprijs van f 2.90 per K.g. franco station van bestemming, spoor, boot, of laatste veer, reap, aan pakhoisdetaillist. Het Bureau voor mededeelingen inzake de voedselvoorziening meldt Verscheidene winkeliers hebben niet alleen bij hun gemeentebestuur, maar ook bij verschillende grossiers boter be steld tot een gezamenlijke hoeveelheid die verre hun gewonen omzet overschrijdt. Deze winkeliers moeten ten spoedigste hun buitengewone bestellingen terugne men, zij mogen alleen bij één grossier of bij hun gemeentebestuur één bestelling handhaven, en wel tot een hoeveelheid die hun normalen omzet niet te boven gaat. Vanwege de Botervereeniging zal hierop een strenge controle worden ge oefend en winkeliers, die niet ten spoedigste hun orders hebben terugge nomen, overeenkomstig bovenstaand advies, zullen voortaan in ’t geheel geen boter meer ontvangen. De minister van Landbouw heeft boven dien in het hier besproken misbruik aan leiding gevonden de bestellingen van boter voortaan uitsluitend te doen loopen over de gemeentebesturen, die voor de plaatselijke distributie desnoods gebruik kunnen maken van de plaatselijke gros siers. Inschakeling van de z.g. lande lijke grossiers is dus voortaan bij de boterdistributie buitengesloten. Kaarsen. De min. van Landb. heeft met ingang van 15 Mei 1918 voor kaarsen vastgesteld een maximum 1 van f pak van 300 gr. netto de prijzen voor andere gewichten naar evenredigheid. Eenheidsworst. De een na den ander komt verzuchten, dat het met de eenheidsworst een mis lukking is. Ze kost het Rijk schatten wirde as in waeksen noas. As dat sa is, hwet him sa wol oan- hearre lit, dan hat Minister Posthuma fier de bal misrekke. En dochs lit it him oansjen dat er folhalde en seis fier der trochsette soil. It bidriuwsfrijdom fen de boer is frij hwet oan bannen lein. 8yn granen, syn jirpels, syn hea en strie, syn m&lke en bergen, hat er ofstean moutten, tsjin prizen dy lang altyd net de kosten der oan bisteld dieken. Nou is dan fensels de list fen maksimum prizen en Gnteigenjen wer óttynt ta syn fé. En hwet hat de boer dy bou en greide fen beiden brókt foar dit allee weromkrigen It «Frysk Wykblêd» aomme hokkerdeis de rekken wer ris op. Foerspeesje fen minne kwaliteit tsjin ougryslik hege prizen yn forh&lding by dy, hwerfor ’t er syn foartbringsels óf- stean moast, 2 Boppe dat liet de Regearring ta, dat Sa ’t it nou bjit, wol de Minister de ljue forplichte fen greide bou to meit- sjen. Dat moat ek noadich wêze, wirdt er roppen. Mar fen in oare kant hear ik Syn Eksellinsje mei him earst wol twaris bjriede ear ’t er hjir ta oer giet. De boeren seoene mei dit nije twang- wird er net better op to sprekken wirde. De noadige nocht en iver om it omsette lan mei soarch to biarbeidzjen, to bi- ejidsjen of to biplantsjen, en ’t gewaeks goed to birêdden, koe licht óntbrekke c 3 PrllB ln den kleinhandel en de nspinge scoe al moai wis mis- r r - r»ntr van QAH learje. Hwa t it aerd fen us boeren kin, seit it Fr. W. soil tajaen moatte, dat in sok soarte twang mar for in part oan it bieage doel biantwirdsje scoe. Er is yn forskate streken to min lan om britsen en dochs wierne de ótloofde levering van de omslagen der oude melkbonboekjes. Workum den 2 Mei 1918. De Burgemeester voornoemd, J. QUARLES VAN UFFORD. Daar de volgende week HEMELVAARTS DAG invalt, verzoeken wij H.H. Adver teerders beleefd, hunne advertentiën voor het volgende nummer, zoo vroegtijdig mogelgk in te zenden; liefst vóór Woens dag a.s., ’s morgens 12 uur. Wy vertrouwen dat aan ons verzoek met de meeste bereidwilligheid zal worden voldaan, temeer daar het personeel ter drukkerjj Hemelvaartsdag vrjjaf heeft. DE UITGEVER. nou fen efteren bisjucht al moan- en moannen lyn lyk yn ’e freet Eén K.g. meel levert IV2 Kg. witte brood. 14000 ton graan leveren dus 11.200.000 K.g. meel 16.800.000 K.g. wittebrood. Veronderstellend, dat ’t Amerikaansohe graan bestaan zal uit tarwe, waaraan de behoefte is, kan men voorts rekenen, dat bij de broodbereiding wordt toege voegd 35 pot. roggemeel, voorloopig vol doende voorradig en 10 pot. aardappel meel of ander noodhulpmateriaal. Deze 45 pot. gevoegd bij de 16.800.000 Kg. geeft 24.360.000 K.g. brood, welke hoeveelheid dus verkregen kan worden met de toegezegde Amerikaansohe hulp. De Nederlandsche bevolking verbruikt gemiddeld 1.400.000 K.g. brood per dag, aannemend, dat de niet-broodge- bruikers (jonge kinderen e. a.) de aan- vullings-rantsoenen compenseeren, zoodat men rekenen kan, dat de nieuwe aan voer strekken zal voor ongeveer 17 dagen. De moord te Beemster. Zooals men weet, is de dader van den moord op de vrouw van den landbouwer Zijp aangehouden. De verdachte ontkende tegenover den f 0 60 per hoofdinspecteur Van den Berg, die hem in verhoor nam, iets van den moord af te weten en bleef dit tot het einde toe volhouden. Wel had hij ruzie gehad met den zoon van wed. Bier, bij wien hij als arbeider diende, en ook was hij wel op het erf van den heer Zijp geweest, doch dit vond zijn oorzaak in het feit, dat hij eendeneieren wilde zoeken. De gevonden bloedsporen waren afkomstig van een geslacht kalf. Later sprak de inspecteur hem in zijn cel nog eens gemoedelijk toe en vroeg, hoe hij het zou vinden, als zijn moeder op zoo afsohuwelijke wijze was vermoord. Hij barstte toen in een zenuwbui los, begon te slaan en te trappen en schreeuwde het uit, met de handen stekende bewe gingen in de hoogte makendSteek me maar dood I steek me maar dood l< In een rustiger oogenblik verklaarde hij in Februari gedeserteerd te zijn van HM.'i »van Galen», liggende te Helle- voetaluis. Zondagmorgen per Noord-Hollandsche tram naar Midden Beemster vervoerd, werd hij allereerst voor den burgemeester geleid. Een groote menigte, die voor het Raadhuis was samengestroomd, toonde zich zeer vijandig gezind jegens den moordenaar. De deelneming met de familie Zijp is overal In de omgeving groot. Nadat de moordenaar was geconfron teerd met den heer Zijp, juffrouw Biör e. a. en hg op de plaats van het mis drijf was geweest, werd hij om twee uur per tram naar Amsterdam, gevoerd waar hg in het Buiten-Gasthuis met het slachtoffer werd geconfronteerd. Hierbij bleef hij kalm en onverschillig. Maandag werd hij naar Haarlem overgebracht. De dader heet A. J. de Seyn. Hg is 21 jaar oud, een Hollandsch marine- De prijs der Advertentiën is van 15 regels 30 cents, elke regel meer 5 cents. Grootere letters naar plaats- ruimte. Buiten Friesland, uit- j gezonderd Familieberichten, j 10 ets per regel. Bij abon- j nement belangrijk lager. 3e. nieuwe aanvullingsbrood- kaarten op Dinsdag" 14 Mei a.s. Alles in de bekende uren en voorzoover noodig onder op- kes gyngen ta ombrekken fen in great part fen hjar lan oer yn Fryslan is lykwol noch net 1 pet. fen ’e greide opperfiakte ombritsen. Hjir moat, en ’t wird sa hege tiid, propegande fierd wirde dat is licht noch net genoch dien. De boer moat oanpoend wirde om fen de Aide sleur óf to wiken. Der is oars ek al faek genóch sein, dat we frijwis gjin granen ót ’e bótenlannen hoege to for- wachtsjen en it driigjende hongerspoek nei mannemacht misskien noch bóten ós grinsen is to balden, as elk der ta syn bést dwaen wol. Mistreastioh scoe men den ek freegje meije hwerom der net better nei to hearren. Mar, wirdt hjir op sein, as de regearring nést,it bisteande preemjestelsel for it ombrekken de maksimumprizen fen ’e granen, jir- pels en pólfruchten, eadanich forhege, dat it forbouwen der fen leanjend wie, dan scoe it foreiik ek wol better helpe. En by it forheegjen derfen, moast boppedat de regearring bislóte kinne, Dit blad verschijnt des Za terdags en kost per halfjaar 70 cents; per post 85 cents. Enkele Nos. 3 ets. Ingezonden stukken Don derdags in te zenden. Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 uur. Geldwezen buiten de prov. Friesland is uitsluitend gemachtigd het Alg. Adv.-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr, 76-78, Amsterdam, Tel. Intercomm. 1114. preemjes net skriel. In hopen sanboer- geld en.is zoowat nergens te krijgen. •Voor zoover voorradige, staat er in de distributie-advertenties. Dan weet men al hoe laat het is. Komt men 's avonds te voren, dan mag ze niet verkocht worden komt men 's anderen morgens voor dag en dauw, dan is ze al op onnaspeurlijke wijze gevlogen. De H. P weet te verzekeren, dat er ook heel wat eenheidsworst over de grens wordt ge smokkeld. ’t Is er zoo’n geschikt pro duct voor, want ze kan duren. Daarom zag het blad maar liever, dat er geen worst, maar gehakt werd gedistribueerd. Dan kan niet duren, kan dus moeielgk gesmokkeld worden, en in ’t eigen land is het vlug genoeg geconsumeerd. Hoeveel brood leveren de toegezegde 14.000 ton graan uit Amerika! Bij het veelvuldig bespreken der Amerikaansohe Schepenquaeatie, zal menigeen aldus de Groene» zich hebben afgevraagd, in hoeverre de eerste toegezegde hulp, welke ons met de 3 schepen uit Amerika en Argentinië hopelijk binnenkort bereiken voorzien zal in de algemeene brood behoefte. 14000 ton graan is toegezegd, maar hoeveel brood wordt daarmede vertegen woordigd Enkele inlichtingen van bevoegde zijde ontvangen brengen ons tot de volgende berekening Eén ton 1000 K.g. graan levert 800 K.g. (gebuild meel). daarachter vermelde dagen en wel le. melkbonboekjes, alsmede bons voor reparatieleder (deze laatste tot een beperkt getal) op Dinsdag 7* Mei a.s. nieuwe broodkaarten op Vrijdag 1O Mei a.s. dat de boer fen alle fiedselgewaeks, hwet hy op ng ombritsen lan forboude, ek in part fen de opbringst for him seis hólde mocht, ried immen yn ’e blêdden oan. Towille fen de binlikens moast dit foar- rjucht seis ütbreide wirde ta it Ald- boulón. Licht det men dan neger ta it doel kaem. Dochs it is mar sa gelegen de Regearring mei wol wite hwet er wol. Mei ’t salt komme as ’t aei op waerden de boer levere. is, is to let komme. De tiid giet syn gong. FRISO. forskate foerartikels óffalproducten fen oalje- en margarinegemaek, goed spil, tsjin skroomlik hege prizen noch sa lang yn ’e frije hannel brocht waerden, ta det it hast de moeite net leane om it oerbleaune bytsje ónder distrubuesje to bringen. Ut forlegenheid hat de boer dat bytsje noch nimme moatten en for grou jild keapje moatten it koartfoer det ónder ’e frije hannel siet, woed er syn fé net forhongerje litte. En mei de kunstdong gyng it dy selde wei op. De hannelers deryn makken groue winsten, omdat de boer, hy koe lipe of pipe, as er hwet hawwe woe fen hjar nimme moast. It forbouwen fen it hannelge- waeks, hwet him noch winst jaen koe, det waerd de boer ienfaldich forbean of heal forbean, hwet minder fen biswier west hie en wol yn ’t belang fen it folksfiedsel, as de regearring dertsjinoer de teelt fen granen, earte en beane en jirpels mear leanjend makke hie. Oan 'e hannel waerd alle romte jown, en noch giet de kjettinghannel syn gong. Wirdt hjir net mei twa mietten metten freget ien fen ’e toanoanjaende blêdden fen ós l&n. Is ’t nou sa frjemd det de boeren wrevelich bigjinne to wirden Is ’t nou in wónder det se freegje hwer om 't se oan bannen en foetten boun wirde? hwerom se alles towille fen ’t algemien bilang opofferje moatte ta greate skea fen hjar seis, wylst men oaren ónforsteurd hjar gong gean lit en dy ’t sa yn steat binne greate winsten yn to palmjen? Fcardet de Minister noch mear twangmiddels for de boer ynfierd, moat er earst mar ris in skoat- tel stritsen wirde for it ónnoadige op- driuwen fen ’e prizen by de hannel en Tot plaatsing van Adv. en Reclames voor Handel, Nijverheid en voor Friesland Filiaal D. Y. ALTA te Leeuwarden, Bagijnestraat 54. ek neat mear to forparten. Wol is ’t wier det er wol ris to min for soarge is det alles rjucht hén foar foet gyng, dat er yn dizze wiffe en treurige tiden wol ris hwet troch de fingers sjoen waerd, det it bytsje dat er noch wol wie net earlikernóch forparten is. De honger mei net terge wirde troch de rynske tafel der 't er nei sjen mar net oan- komme mei. Mei de Minister wol sizze dat it bytsje foarrie fen it ien of oare neat bistjutte scoe as folksfiedsel omt it dan dochs to wiid parte (lyk as byge- lyks it hjitte mei de granen dy ’t yn alkohol omset waerden) en lit ós dat mar for wier oannimme it soil dochs forfêst skaedlik wêze for ’t humeur fen ’t folk as er oan it bifoardielen fen de ljue mei sinten gjin ein makke wirdt. Net allinne binne dy minsken ontofreden dy ’t hjar openearje, dy ’t lewei op ’e strjitten meitsje, de finsters ynslaene en de doarren iepen skoppe, né der binne mear óntofreden as de optochthalders dy ’t hjar tokoart ut raze, der wirdt yn stilte stume en mei earmoede wraksele. En derom is ’t sa tige noadich dat alles rjuchtfeardig tagiet en elk krije kin hwet him takomt. Ho min dat ek toregeljen is dochs moat der sichtber nei trachte wirde. Der is yn ’e léste wiken in boel skreaun mar mear noch praten oer hwet de regearring dwaen kinnen hie en net dien hat. Minister Posthuma neamt dit de dingen fen efteren besjên, dat neat jowt. Dat ie ek wier men moat foarót sjen. Mar tagelyk haldt men de Minis ter ónder ’e noas dat de dingen dy ’t men nen Hwet fierder de tiid giet hwet mear aoargen as er komme. De takomst wirdt geandewei donkerder en de Ijochtstjerren bigjinne stadichwei mear to forblikken. yn Yn in hopen gesinnen is ’t earmoede mei lijen omboerde, en yn fierwei de meeaten wirdt mear of minder gebrek lidt. Ba linkendewei komt er gebrek oan alles, reglement op it lanboubidriuw biskouwt mar ’t gebrek det it measteknyptisitgebrek oan jten. De rantsoentsjes wirde ho lan ger ho skrielder tametten en bóten de distrubuesje om ia der mar allinne for minsken mei jild genóch foldwaende to krgen. Dat is dos mar for inkelen oer de hele kliber hinne rekkene. Sadwaen- de bigjinne op forskate plakken de min eken oproerioh to wirden hwet de boel noch to mear yn *t houndert stjórdt. As men lést ho 't op in hopen plakken yn it lên en binammen yn 'e stêdden sa nou en dan, it forkroppe gemoed losbarst, dan wirdt men min of mear freeseftioh en eang om it hert. Hwer sell 't op ta gean It is for de ljue dy *t oan *t roer steane in neare tiid. Mei de beste wille fen 'e wr&ld kinne hja faek neat oan ’e tast&n foroarje. Dos. hwet scille hja der dan oan dwaen, hwet kinne se der dan oan dwaen. As er ienmel net mear is dan fait er dochs gave van het nummer en in- geao]], dat men se Syn Eksellinsje foar- yndustry. balde, dy ’t der lykwol syn eagen eigen- wiis fen ófdraeide. Men hie yn ’e léste twa jierren mear, folie mear foartbring- sels, mear speesje leverje kinnen, wirdt er nou sein, en men hat foarót war- skóge wier der nei harke dan scoe ’t er nou sa illindich net foar stean. De Minister woe gjin acht op ós slaen, sizze de produsinten, dy ’t earst biskieden fregen mar dat er ek ris rekken balde wirde scoe en soil mei hjar bilangen. Alle for- siik mei klear biwiis, drigeminten op ’t lést mei draech’lik forset, wierne om ’e nocht. Ynpleats it ear hingje to litten nei redelike winsken en binlike klachten, naem de Minister, formoanjende en preek- jendewei stadichoan mear syn taflecht ta twang. En wy witte allegearre wol det twang hirdkoppigens en dwerstriedigens foroarsaket. Twangmiddels, sei in foarman fen *e lónbou, binne by it oankwéken, bouwen, grounbibróken, hwer ’t elk bidriuw as in wêzen op him seis is, net op hjar plak, en dy scille de moed ta arbeidsjen, hwer *t it lénboubidriuw net sónder kin, forgalje. De noadige ambysje seis der for forlorn gean. Wetlike foarskriften 1 'e lênbou binne allinne der mar ta- paslik, hwer ’t in bidriuw alheel ónder deskindige lieding stiet. En omdet soks sa goed as nearne it gefal is, moat in I •l FRISO I

Friso nl | 1918 | | pagina 1