Nieuws- en Advertentieblad voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordw., Hindeloopen, Stavoren, enz. enz. Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM. ervoeis Nochtsiikjen. I No. 20. ZATERDAG 11 MEI 1918. 44ste Jaargang. Officieel Gedeelte. Binnenlandsch Nieuws. Gzbrs 4 t i Friesland Filiaal D. Y. ALTA te Leeuwarden, Bagijnestraat 54. Tweede ieu mennioh, FRISO. G. E. itgum, Mars- I I kin. ■e It heucht myjouns dy brü, Dy echte groaten, tsjftke, De leppel koe ’r yn staan I Nou kry ’k se net to rüken Nou, sop, sa wettrich tin, Mei kerltsjes fiers’ to min, En heal mar sean 1 Aller geloks giet de redenaesje fen de ekriuwer net oeral op. Der binne noch minsken, dy ’t tankber binne as se ’t redlik hawwe, en troch de arbeid fen Distributie-maatregelen. Aardappelen. Naar de «Leeuw. Crt.« van bevoegde zijde verneemt, zullen, evenals verleden jaar, de nieuwe aardappelen in den vrjjen handel komen. Bruinbrood. De Minister van Landbouw heeft aan de gemeente-be sturen een circulaire gericht Bg den aankoop van brood op bruin broodkaarten doen zich moeilijkheden voor. Aangezien voor brooden van 400 gram bg de thans geldende regeling 800 gram aan bons moet worden ingeleverd, kan op de laatste bon van 400 gram een heel brood niet worden verkregen. De Minister verzoekt aan de bakkers opdracht te geven in zulke gevallen een It heucht my allegaar’, Dat iten en dat drinken, Dat kógjen sünder ein ’t Wier skeppen mar en skinken 1 Nou, kleije wol ik net, ’t Is soun, al is ’t net fet, Sa wirdt der sein it geheim noait fen fetsje April ’18. Fran. Ct. Twa saken kin de rike noch geniete, brood van 400 gram door midden te der ’t de daeglikse man net oan komme It oanskaffen fen rariteiten en, as der sêd fen binne, it wegaen fen hjar miljoenen. snijden en voor de laatste 400 gram der broodkaart een half brood af te leveren, zoo juist mogelgk een gewicht van 200 gram vertegenwoordigende. It heucht my It heucht my, dat ik moarns Noch brea kryg’, flinke pillen Mei büter en mei tsiis. Men koe se hast net tills! Nou, alles like tin, Det ik *t net sizze kin, It is in griis It heucht mykofjetiid, In bakje mei in klüntsje, En noch in stut ef mik Fêst fen in foech healpüntsje Nou, krekt fen alles neat, Ho ’t m’ oangiet ek, ef beart Gjin kofje ef stik 1 It heucht my: ’t middeismiel Fen ierpels, bearne ef earte Mei tige spek en fet, Dêr ’t ik sims gjin mille yn settel Nou, middeis heal genóch By ’n skjin üthim’le tröch Sêd wirdt men net kinstwjukken dy *t fleane soil as do ffigels yn ’e loft. En sa giet it mei de genotmiddels krekt gelyk. IIwet se de riken jaene weacht net op tsjin hwet se him fint- nimme, nammentlik it foarrjucht allinne geniete to kinnen. en nou en dan ’t ris fen nimme kinne dat de sinne ris yn hjar wetter skynt. Ek binne er finder de riken, dy ’t minder nimme as hjar barre mei, en it bihoarlik oerlizze om oaren helpe to kinnen yn hjar earmoede of om hjar ek ris in bytsje nocht yn ’t libben to bisoargjen. Op dizze twa klassen fen minsken is de skriuwer syn miening net ta to passen mar oer ’t algemien nomd is syn biskóginge net sfinder wearde. Hy seit, dat it minskdom dwaes han- nelt, troch beech op to jaen fen syn biskaving en syn foarutgong as it tage- lyk net oantoane kin dat it mienskiplik gelok der troch forgreatte wirdt. Dwaes hannelt it minskdom, as ’t it fit it each forliest, dat er, in genot is, bfiten dat om hwet de wrald foar hald, dat, troch hofolle ek parten en utparten wirdt, nimmen forrivelje soil, dat net to min Jaen soil noch oait formeare wirde kin, omdet it alles yn him befettet hwet for lange wirde soil. It finfolmakke fen *e wraldske nocht en it j immer siikjen nei mear en better, is in bewiis dat it genot, it rjuohte genot, net to finen is op ’e wrfild, hwet dy den ek in minske wol taskikke kin. dat elk syn gelok yn syn hert draegt, en dat nimmen by machte is it nei bin nen to kringen by him, dy *t it nei bfiten brooht hat. De rike ekynt dfibeld sa ryk as ear- hJar han hJar daegliks brea fine kinne, tiids, mar forskaft de oanwaeks fen syn formogen him ek mear fêste wille? Syn oerfioed freget jimmer nije bi- hoefton, nije fitjeften ho langer ho nut- teloazer en kinstmatiger. De eardere weelte wier in bihoefte, de nije bihoef ten binne nou weelte. Is for de rike it tahalden oan it strfin of yn in moai oarde noch like bigearlik as earder, nou de gerieflike en goêkeape apoaren en trammen der hele klibers folk hinne fiere? Is for him it wenjen yn ’e simmer bfiten yn in meaije fylla noch like ple- sierich, nou ’t hele kloften fen twisken- beidene ljue om hjar hinne skarlje en it om hjar hinne bismoarkje mei berne- weintsjes, fytsen en karkes, pompier en apelskylen Is seis for him it plesier yn it reisgjen nei de Ryn of der by lans, en it farkjen op ’e Switserske marren net in boel formindere nou ’t reisburo’s der hjar ploegen hinne stjfire en de ynteikeners fen somlike kranten der geniet siikje yn in geur fen sinaes- apels en sigaretten? Trochdet elkenien fen it genot sline kin, is de smaek er óf, de wearde der fen fermindere. De skriuwer der ’t we ’t oer hiene jowt de folgjende foarbylden De fiese, rauwe houtne nappe, hwer ’t de earme lytse eartiids fit iet, hie mear fen de tróoh for it féfoer den fen de silferen en tinnen panne der ’t de gesetene fit iet. Mar de goedkeape stiennen pannen, dy ’t tsjinwirdich de sljuchtwei ljue op tafel hawwe, forskele net folie, noch yn oansjen noch yn sinde- likens, fen de djfirste porsleinen reauwen. T wieken in man dy ’t hie to biskikken oer in eigen boadskiprinner en in man dy ’t gjin ynkommen hie dat him yn steat stelle koe oait mei syn neiste bisteanden to brievewikseljen, lei in ófgroun. It forskil twisken de telefoon, iwerfen de gegoede him bitsjinje kin, en de gelegenheid om for inkele sinten in brief to forstjfiren, dy ’t elke man Ten it folk tsjinwirdich to tsjinst stiet, is neat oars as in forskil yn graed. In reis yn de trêdde klasse of in reis yn in sliepwein, der twisken bistiet gjin forskil, dat to forgelykjen is by it for skil twisken in reis by aids yn in post wets en in reis to foet. Troch it mear gelikenswirden fen it genot is it ek merkweardich, det elke nije fitfyning minder bilangryk liket as de foarige. It slachtme, dat non libbet, tat ommers de wdnderlykste fitfinings rilibbe, dy ’t elkoarren hird opfolgen. In geboartebiricht koe bjirwei yn inkele firen nei in fiere omke, faek yn Berlyn, age wirde en de goede man stie for- bouwerearre oer it fiechtich trieboadskip, hwer ’t er koe. En nou Nou lit men de lytse skreaubek seis syn earste moartsjen nei Berlyn oerbringe, en omke derreheardt De BURGEMEESTER van Worküm brengt op verzoek van den Inspecteur der directe belastingen te Sneek, ter kennis van de ingezetenen, dat deze gemeente sedert 1 Mei 1918 is ingedeeld bij de Inspectie der directe belastingen, invoer rechten en accijnzen te Sneek, 3de A.fdeeling. De Burgemeester voornoemd, J. QUARLES VAN UFFORD. diohheit ek mear wolfeart to forskaffen. Sa kaem er in effenmeitsjen fen genot finder de kliber, dy ’t it genot seis op *e hiohte fen ’e folksbigrypen brooht en dos minder wearde joech. As yn dy dagen immen forteld hie, hwet men yn *e njuggentsjinde ieu ge niete koe en teffens det de minsken doehs net gelokkiger wêze seoene, men syn forhael for in dwase droom sjoen en forwachttet nou de man mei Dit blad verschijnt des Za terdags en kost per halfjaar 70 cents; per post 85 cents. Enkele Nos. 3 ets. Ingezonden stukken Don derdags in te zenden. Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 uur. Tot plaatsing van Adv. en Reclames voor Handel, Nijverheid en Geldwezen buiten de prov. Friesland is uitsluitend gemachtigd het Alg. Adv.-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr, 76-78, Amsterdam, I voor Friesland Filiaal D. Y. ALTA te Leeuwarden, Bagijnestraat 54. Tel. Intercomm. 1114. ■♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦4* De prijs der Advertentiën is van 15 regels 30 cents, elke regel meer 5 cents. Grootere letters naar plaats ruimte. Buiten Friesland, uit gezonderd Familieberichten, 10 ets per regel. Bij abon nement belangrijk lager. ■ooe i hólden hzwwe. En dochz... der ia in boel nije komd; de wittenskip hat allerlei helpboarnen iepene, hwer ’t men genot fit opdippe kin, mar nou ’t elkenien der ta gean en fit opakeppe kin hat it net in boel wearde. En aa soil it bliuwe. Men kin de taatfin fen de meerderheid fen de minaken noch mear forbetteije, men kin fia allee finthjitte en diene biloften yn dieden omaette, it gelok kin men net jaen. It Aide wird bliuwt iwioh wier, Bondskaat spartjj Voor den 22en Bondswedstrijd van den Nederl. Kaatsbond welke Pinkster Maandag te Sneek wordt gehouden, zijn de volgende Eere-prijzen uitgeloofd Groote Verguld Zilveren Medaille. Eerste Vereenigingsprijs. Aangeboden door den Edelachtb. Heer P. J. de Hoop, Burgemeester van Sneek. Beschermheer der Kaatsvereen. Sneek*. Groote Zilveren Medaille. Vereenigingsprijs. Aangeboden door den Edelachtb. Heer Dr. G. N. Bouma, Wethouder der gem. Sneek Groote Zilveren Medaille. Derde Ver eenigingsprijs. Aangeboden door den Edelachtb. Heer R. S. H. Visser, Wet houder der gem. Sneek. Groote Zilveren Medaille. Vierde Vereenigingsprijs. Aangeboden door den Heer M. J. Hou wink, Voorzitter der Vereeniging van Vreemdelingenverkeer. Groote Zilveren Medaille. Vijfde Ver eenigingsprijs. Aangeboden door den heer J. G. Hibma, Voorzitter der Zeil- vereeniging «Sneek*. Verder nog de volgende personeele prijzen Drie Verguld-Zilveren Medail les. Eerste Personeele prijs. Aange boden door de heeren A. ten Cate, Dr. J. Hannema, E. Kingma. Drie Zilveren Medailles. Aangeboden door de heeren Dr. D. H. Posthumus, C. Houwink, J. G. W. Kiezebrink. De gestoorde trouwplechtigheid. Een landweer-soldaat in garnizoen te Doesburg zou trouwen. Zijn bruidje woonde te Didam en de vorige week Maandag zou de grooto plechtigheid plaats hebben. De Zondag daarvoor wilde de land weer-soldaat echter al thuis wezen, om met zijn bruidje alles voor den grooten dag te regelen. Toen kwam het intrekken der militaire verloven. Maar de landweerman, hoe gehoorzaam anders ook, had nu maling aan de militaire bevelen. Hij wilde en hij zou trouwen. Per rijwiel wist hij, langs veel omwegen, en na een paar keer aangehouden te zijn en dus weer terug gezonden, zijn dorpje te bereiken. Bruidje overgelukkig. Den volgenden ochtend zou de huwelijksvoltrekking plaats hebben. Alles liep goed van stapel en de jonge lui met familie kwamen ongehinderd ter kerke. Nauwe lijks echter was men daar gearriveerd of een drietal militairen kwam om den jeugdigen echtgenoot als «deserteur* op te halen, en nadat de huwelijksformali- teiten voorbij waren, moest hij weer mee naar *t garnizoen. Maar hij was dan toch getrouwd Een fietsdief. Een persoon, die er veel verdachter uit zag dan de eerste klasse heeren- fiets, welke hij bereed, en de mooie damesfiets, welke hij aan de hand mee voerde, werd door de politie in den nacht aangetroffen op den weg van de Bildt naar Utrecht. Hoe hij aan die fietsen kwam O, heel eenvoudig, zei hij. Hij had een fietstochtje met zijn meisje gemaakttoen was de band van haar fiets lek geworden, en daarop was zg met den laatsten trein naar Utrecht teruggekeerd en had hij hare fiets mee genomen. Helaas, de politie ontdekte, dat de band niet lek was en dat beide fietsen waren gestolen uit de rijwielen loods aan het station Driebergen. De fietsendief, een deserteur van de Kolo niale Reserve, werd aangehouden. Maximumprijzen zeeppoeder en harde zeep. De maximumprijs in den kleinhandel voor zeeppoeder en harde zeep is thans met een vetzuurgehalte van ten min ste 35 pot. 24 cent per pakje van 250 gram met een vetzuurgehalte van ten min ste 15 pot. 20 cent per pakje harde zeep met een vetzuurgehalte van ten minste 60 pot. 33 cent per dubbel stuk van 250 gram en 16Vs ct. per stuk van 125 gram harde zeep met een vetzuurgehalte van ten minste 25 pet. 16 cent per dub bel stuk van 250 gram, 8 cent per en kel stuk van 125 gram. Deze maximumprijzen zijn niet van toepassing op toiletzeep, scheerzeep en medicinale zeepen, bedoeld in art. 5 der zeep- en zeeppoederregeling van 19 April j.l. De kaatser Catrinus Werkhoven. Een kaatsersleven is een kortstondig leven, evenals dat van hardrijders, wiel renners. enz. De vermaarde Witmarsumer kaatser Catrinus Werkhoven heeft thans, op 32 jarigen leeftijd, zjjn kaatsers-car- rière afgesloten. De »N, Rt. Ct.« wjjdt den Frieschen oud-matador er zjj hem nog een lang leven buiten het kaatsveld gegund een «in memoriam* als sportman. Als 13-jarige jongen reeds muntte Ca trinus, die toen voor ’t eerst aan een open bare party deelnam, uit door zijn mees terlijken op- en uitslag. In 1903 zag men dezen knaap als 18-jarig jongeling terug. Met S. A. Kooistra en J. Kuperus ver tegenwoordigde hij Witmarsum bjj de Bondspartij te Tzummarum. De tactiek der tegenstanders van dit partuur was gedurende den ganschen dag, om de gevreesde slagen van den stoerge- bouwden Jan Kuperus, die in ’t voorperk stond, te voorkomen, en steeds werden de ballen op ’t achterperk gericht. Men wist nog niet welk een kracht en vaardigheid er kon uitgaan van den eenigszins rank gebouwden jongeling, die daar was gepos teerd men wist nog niet, dat men bjj hem juist aan het verkeerde adres was, wanneer men op succes wilde hopen. Catrinus Werkhoven vervulde z’n rol inderdaad schitterend, zóó zelfs, dat hjj, hoewel de jongste van alle mededingers en in weerwil van z’n sterke medespelers, als «koning* der party werd uitgeroepen, een eer, die hem ten volle toekwam. In zijn 19-jarige kaatsersloopbaan heeft hy niet minder dan 150 prijzen gewonnen, o. w. 80 eerste. Meer dan 50 medailles, door hem in verschillende wedstrijden be haald, pryken op een mooi fluweelen veld, gevat in sierljjk vergulde Ijjst, aan den wand zyner huiskamer. Het glanspunt van zyn kaatsersloopbaan bereikte hij in het jaar 1908, op 23-jarigen leeftijd, toen hy niet minder dan 15 eerste >ryzen won en wel achtereenvolgens te Wynaldum, St. Jac.-Parochie, Dronryp, Sneek, Berlikum, St. Anna-Porochie, Leeu warden, Engelum, Aruna, Brussel, Beetgum, Oosterlittens, Pingjum, Bolsward en Mars- sum. In dat jaar won hy, behalve vele eereteekenen, 425 gulden, het maximum, dat nog nooit door een kaatser werd over troffen. Met z’n clubgenoot, den heer S. A. Kooi stra, is hy houder van het record, wat het aantal bondspryzen betreft. Beiden won nen 6 maal een bondsprjjs. Moordaanslag op haar echtgenoot. De vischkoopman J. van *t Woud, te Rotterdam, kwam Zondagavond dronken thuis. Na een heftige ruzie met zijn vrouw begaf hij zich te bed. Later toen ook zij aanstalten maakte om naar bed te gaan, dreigde hij haar, waarop zij een broodmes greep, en ’t hem ter hoogte van de maagstreek in ’t lichaam stak. Daarna liep zij zenuwachtig de straat op, om zich aan hét Huis van Bewaring aan te geven. De man werd in levensgevaarlijken toestand naar het ziekenhuis gebracht. Wy liesen in hoart lyn in stik oer de fintjowing fen it genot yn de lóste for safier men yen dit oanskaffe kin tsjin ynroaljen fen it «ierdske slyk.« Hjir waerd doelt op tidelik geniet, hwer ’t men gerést nei trachtsje mei, en dat in bifredigjen fynt troch hwet we oer ’t algemien neamme, «genot middels*, hwer ’t we nei forlangje as we de «libbensmiddels* foldwaende bi- zitte. Hwet is nou genot Genot is alles hwet men noch net hat, scoe men hjir op anderje kinne, mar de skriuwer sei krekt oars om en biwearde Genot js, hwet men allinne bisit. Mar twis ken dy beide bülissingen is romte, hwent der binne dy ’t hwet hawwe en altyd nei mear en nei hwet oars forlangje, en der binne ek, dy ’t sa likernóch tofreden binne mei itjinge hja hawwe en der seis fen genieteen einliks is it wier, det mannichien it wol moai fynt, dat mear oaren itselde hawwe, en sadwaende it dielde genot as dfibeld genot biskógje. Doehs stiet it fêst, det it tanimmen fen genotmiddels en it mear formogen om er part yn krije to kinnen, de min sken net gelokkiger makke hat. De skriuwer giet saun ieuwen tobek yn ’e histoarje en seit dan, dat do in hiel lyts part fen ’e minsken geniete koene fen de biskavingsmiddels. It Kristendom wie wol yn de maetskippy krongen mar der wier noch in greate neisleep fit de heidenske beskaving oer- bleaun. It wier doehs noch altyd mo- gelik det de ljue dy *t, howol ’t se hjar best diene doehs gjin rjucht tastien waerd eer eigen liif en goed to biskikken, for hjar hearen arbeidzje moasten, hjar hearen dy *t mienden det de wrald al linne for hjarren wier. Omdet it genot fen de biskavingsmid dels do mar oan weinigen jown waerd, dos seldsumer wie en der trooh in heger wearde bisiet, hie men der finwitende ynspanning for oer en det iepenbiere him yn wónders fen persoanlike dapper- heit yn it fjuohtsjen, yn list en bidroch, yn skelmerij en findeugd. Ek de finderste lagen fen de foltsen bleauwen op in djfir net tofreden en tierden op hjar bar in greate striid om hjar mei in heger maetskiplike wear- er neat nij by op. Do ’t de pitromoalje Ijocht biging to skinen, kamen de minsken wech en de wear wei, om det wfinder to oanskógjen. It wie safolle moaijer en better is it kears en tfitlampeljocht I En letter hie men for de nyer en better Ijoohten noch, safolle biwfindering net. Men sloech dat safolle gjin acht mear. Nei in loftskip wirdt kwalik mear :W-‘ 5 4 ♦4444444444444H

Friso nl | 1918 | | pagina 1