Nieuws- en Advertentieblad TE WORKUM op Maandag 27 Mei 1918. Pinkster. I I voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordw., Hindeloopen, Stavoren, enz. enz. ervoeis I I Adverteert in dit Blact ZATERDAG 18 MEI 1918. No. 21. 44ste Jaargang. Officieel Gedeelte. PINKSTERGEEST. Binnenlandsch Nieuws. Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM. 1I Gebrs a Tot plaatsing van Adv. en Reclames Geldwezen buiten de prov. Friesland is uitsluitend gemachtigd het Alg. Adv.-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr, 76-78, Amsterdam, Tel. Intercomm. 1114. De aide Pinkstergeest besiele Eltsien yet yn dizze stoun, En by struije rynsk syn seine As de maitiidsdei yn ’t roun Stimers mey’ hy fleurich meitsje. En forwaermje it kald gemoed I For in heger better libben Sett* hy eltsenien yn gloed ■♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦o j Dit blad verschijnt des Za terdags en kost per halfjaar 70 cents; per post 85 cents. Enkele Nos. 4 ets. Ingezonden stukken Don derdags in te zenden. Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 uur. Zij knauwen j’ omdat ze in nood zjjn, Mijn kikkerland dicht by de zee. Zjj slaan elkaar bloedende wonden En jy arm landje, Ijjdt mee. Maar wy blyven trouw, Want w’ houen van jou, Lief kikkerland dicht by de zee 1 Gron. Dgbl. Ode aan Nederland! O Nederland I liefelijk landje I Lief modderland dicht bij de zee, Wat heb jij verscbrikk’lyk geleden Wat maakt je in d’oorlog al mee I Toch hou ik van jou, Toch blyf ik je trou, Lief modderland, dicht by de zee 1 Al stompen ze ons blauwe plekken, Al plukken ze jou nog zoo kaal, We zullen die plekken bedekken, We komen wel weer op ’t verhaal Want w’ houen van jou, We blyven je trouw, Al plukken ze jou nog zoo kaal I Ze toonen jou allen hun tanden, Ze halen ons ’t brood uit den mond, Het eene land gapt van je schepen En ’t andere boort z’ in den grond. Maar wy blyven trouw, Want w’ houen van jou, Al halen z’ ons't brood uit den mond! Pinkster fieri ia bliidskip en tank. Pinkster is in heechfeest for elk dy ’t de earnst fen ’t libben forstiet, mar ek mei iens in dreech feest for dizze drege minsken, hwent it ropt op ta stoer ar- beidzjen, dreaun troch hillige geest... For elk dy 't oan de oerwinning fen it goed op it tsjoede leauwt, soil it Pink sterfeest syn bliu wende wearde behalde As we yn de wraldskiednis de üntjowing fen in nij bigjinsel neigeane, dan steane we faken forbaesd oer de yn üs each seldsume menier, sa ’t dy üntjowing yn syn wirk giet. Mar altyd soille we merkbite ho oerlangsum as it giet, ho lang as ’t wirk hat om in blêd en bloei to kommen. Soms liket it dat er in stilstand, ja seis in efterütgong is waer to nimmen. Mar as we lang forfieine tiden mei dy fen opheden forgelykje dan komme we doohs ta de treastlike oertsjüginge dat it minskdom him doohs net op in tsjern- paed hald, en dat it wol forgoed foar- ütkomd is op ’e baen dy ’t him bringe moat nei better en fierder, nei heger en folmakker. Net allinne binne de foar- men foroare, mar ek de dingeu hawwe yn wierheid en wêzen in hele foroaring ündergien. De müle fen sa mennioh apostel, dy ’t yn ’t forline ütteach en ek noch hjoed de dei der op utgiet, for de greate bigjinsels, hwer *t de Pink- stergedaohten de neiste sibben fen binne, hat doohs net om *e nooht spritsen. En gjin wónder Yn it gefoelioh minske- hert makke it Pinksterfeest sokke for- hevene gedachten to wekker. Earnstige gedachten, gedachten fen it libben. Sa mennioh hearlik bield üt de ge- skiedenisse fortoant him foar üs geest, fol warmte en bisieling, libjend en stri- dend, lijen en stjêrrend as *t wêze moast yn 'e tejinst fen de forhevene bigjinsels, dy *t allinne it minskdom op in dür op it rjuohte epoar nei better en heger bringe kin. Lyk as de natür him ünt- jowt ünder de striellen fen ’e mylde tinne, sa ünsjowt ek it hegere, geest- like libben him allinne as it gemoed op- nimme wol de myldens fen de striellen fen de sinne, dy ’t Ijeafde, rjuoht en wierheid hjit. Pinkster trünet ta arbeidzjen oan, ta ar beidt jen dreaun troch hillige geest Sjuch de minsken, dy *t troch hjar geestlik wardwaen yen trachtsje to bi- sielen, der ris tankber op oansiz ris tsjin hjar, det troch hjar krêft yen ster ker makke hawwe, det se troch hjar bisieling yen each jown hawwe for ft hearlike lok yn it libben. Mar alle geestlik wirk is lykwolk noch net hillich, en derom moat men skerp fen gehoar, fyn fen gefoel weze. Men moat, by wize fen sprekken, de geesten polskje oft se fen heech of leech libben ütgeane. Mar omdet yn yens hüs, yn yens frjeonnerige, yn ’e wr&ld, hwert wy üs yn biwege, safolle noch foun wirde, hwaens greate Ijeafde for it hillige sa woldiedioh op yen ynslein hat, o, bi- tink dan ek tankber yens ropping. Forjitte wy dan net det er ek min sken om üs hinne libje, for hwaens lib ben wy forantwirdlik binnebern, oan hwa *t mear jown wirde moat as brea allinne, manljue en frouijue, for hwa *t jy yn mear dan stoffelyke sin, ’n biwar- ingel hearre to wéren. Bisiel hjar troch By de folie maitiidsweelte Fierje wy it Pinksterfeest Hwet it wier yn ’t griis forliden Komt üs hjoed wer foar ’e geest Ho ’t der brooht waerd oer de ierde Hwet bisieling jowch en foun, Hwertroch him it siikjend minskdom ’t Béste en seinerykste wonn. paardenvleesch wordt voorbereid maxi mum in- en verkoopprijzen zijn in be werking. Men zal het vet (rauw) op vorderen voor het veekantoor. Het rijksveekantoor zal zorgen voor den aan koop van paarden in samenwerking met de landbouworganisaties. Overwogen wordt, de bemiddeling van den Nederl. Bond van Paardenslagers en Paarden- vleesohhandelaren eventueel van een adviseur uit dien Bond in te roepen^ Zaaiboonen. Het Bureau voor Mededeelingen inzake de Voedselvoor ziening meldtGeklaagd wordt, dat landbouwers, met name die grasland scheurden, vergeefs uitzien naar zaai boonen. De Regeering stelt evenwel zooveel zaaiboonen van zeer goede kwa liteit beschikbaar als noodig is. De landbouwers hebben zich dus slechts te wenden tot de handelaren om zaaiboonen te krijgen. Mochten er land bouwers zijn, die in deze eenig bezwaar ondervinden, dan kunnen zij van de Cultuurcommissie de noodige inlichtingen ontvangen. De maximum-schoenpryzen. De Algemeene Bond van Schoenfa brikanten heeft besloten, ter kennis van den minister en van de directie van het distributiebureau voor huiden en leder te brengen, dat wegens de hooge fabri- oagekosten als gevolg van de gedwongen productiebeperking en de steeds stijgende prijzen van de grondstoffen, de vastgo- stelde maximumprijzen voor schoenen te laag zijn. Bond v. Staatspensionneering. In den Haag is Dinsdag de algemeene vergadering gehouden. Zij werd geopend met een rede van den voorzitter ds. D. A. van Krevelen van Deinum. Ingevolge het besluit van de vorige jaarvergadering, heeft het hoofdbestuur bij de linksche Kamerfracties er op aan gedrongen dat de f 2 ouderdomsrente met 50 pot. werden verhoogd, welk betoog nog gevolgd werd door een adres aan de regeering. Ook wendde het hoofdbestuur zich herhaalde malen tot de Rijksverzekerings- bank in het belang van de buiten eigen schuld te laat gekomenen voor wie f 18 000 op de begrooting werd uitge trokken Teleurstellend noemde de voorzitter het antwoord van den minister, via de Rijksverzekoringsbank tot den Bond gekomen. Het comité van actie van den Bond heeft een vragenlijst ontworpen, die is gericht tot alle partijen en bonden, die candidaten stellen bij de a.s. verkie zingen. Uit de ingekomen antwoorden zullen comité van actie en hoofdbestuur hun conclusies trekken en den Bonds leden van advies dienen. Na herkiezing van de heeren ds. van Krevelen en ds. Vis tot leden van het hoofdbestuur werd overgegaan tot behan deling van den beschrijvingsbrief. Een voorstel van het hoofdbestuur om de Bondsstatuten te herzien werd aan genomen. Voorts werd besloten, maatregelen te nemen, opdat de afdeelingen zullen kun nen beschikken over goede tooneelstukken van propagandische strekking. Bij herstemming werd mevrouw H W. Le Grand Goudschaal te Zaandam benoemd tot lid van het hoofdbestuur. Inzake het orgaan werden, met het oog op de dure papierprijzen, (de oplaag is 38.000 exemplaren) bezuiningsmaat- regelen genomen, die echter de waarde van het orgaan als propagandamiddel niet mogen schaden. Na de pauze hield hield de heer Sohui- tema een lezing over de houding, door den Bond voor Staatspensionneering aan te nemen ten aanzien van de politieke vergaderingen. Met een opwekkend woord sloot daarop de voorziter de vergadering. Naar den akker. Dat zij thans de leuze I zegt »Het Volk4. Er moeten, nu da politieke Distributie- maatregel en Boter. Naar de »Tel.« verneemt, zou thans 3 Juni a.s. vastgesteld zijn als de datum, waarop de distributie van boter een aanvang neemt. Paardenvleesch. Naar de >N. R. Ct.< meldt, zal binnen eenige weken het verbod van het slachten van paarden worden ingetrokken. Distributie van Levensmiddelenwoeker. Een lezer schrijft aan de »N. R. Ct. Als illustratie van de vrijmoedigheid, waarmee de handel in allerlei ook aan de distributie onttrokken levensmiddelen geschiedt en de prijzen, die men durft te vragen, diene de volgende aanbieding, die een mijner bekenden een dag of wat geleden van een winkelier in de provincie ontving. De leverancier in kwestie bood hem aan macaroni f 2.25 per pond bij op zijn minst 20 pond tegelijk maizena f 1.25 per pond (min. 80 pond); ge malen tarwe f 1.50 per pond (min. 100 pond) groene erwten f 1 per pond (min. 100 pond); bruine boonen f 1.20 per pond (min. 100 pond) vermicelli f 2.25 per pond (min. 20 pond)cacao f 3.50 per bus (min. 10 bussen); gort f 1.25 per pond (min. 100 pond)boter f 2.25 per pond (min. 100 pond)gerookte ham f 5 per pond (minimum gewicht per ham 8 pondrookvleesch f 3 per pond (min. gewicht per stuk 7 pond) kwattareepen f 17 per honderd koffie f 5 per pond thee f 8 pond, rijst f 2 per pond. Commentaar overbodig. Engelsche gewonden. Vrij onverwacht is Dinsdagavond 7 uur een Duitsche hospi taal trein met 273 uitgewisselde Engelsche militairen, onder wie 9 officieren, te Rotterdam aangeko men. Ook van andere zijde heeft men van de komst van dezen trein blijkbaar niets geweten, want zonder geleide van een Nederlandsch officier en zonder het gewone geneeskundig toezicht heeft de trein van Simpel veld af dwars door ons land de reis naar Rotterdam gemaakt er was alleen toezicht van Duitsohers. Eerst bij aankomst aan het station D. P. konden de heer D. F. Ruya, di recteur van den Rotterd. Lloyd en dr. J. Sanders zich in den trein begeven en zich heel terloops overtuigen van den toestand der gewonden. Voorbereidende maatregelen die anders, wanneer deze heeren van het grensstation Simpelveld de reis naar hier medemaken genomen worden in het belang der patiënten moesten ditmaal achterwege blyven. Het was een groot transport, en in haast zijn de zusters en de dames van het Roode Kruiscomité gemobiliseerd om deze invaliden, ender wie 71 zwaar ge wonden zijn, te ontvangen in het hospi taal Holland op het Lloydsterrein. Be halve deze zwaar gewonden, onder wie vier blinden, bracht de hospitaaltrein mede 14 krankzinnigen en 188 invaliden, die voor het meerendeel op krukken loopen. De trein kwam nit Aken, waar deze uitgewisselde militairen acht dagen ver toefd hebben. Onder hen was een Hindoe. Onder de zwaar gewonden waren mannen, die kreunden van pijn, korte lings geamputeerden, mannen, die ge wond zijn in Maart j.l. bij het laatste offensief. Het was schokkend, zooveel stumpers bijeen te zien. De prijs der Advertentiën is van 15 regels 30 cents, elke regel meer 5 cents. Grootere letters naar plaats ruimte. Buiten Friesland, uit gezonderd Familieberichten, 10 ets per regel. Bij abon nement belangrijk lager. voor Handel, Nijverheid en voor Friesland Filiaal D. Y. ALTA te Leeuwarden, Bagijnestraat 54. spanning weer van de lucht is, met den grootst mogolijken spoed landbouwver- loven worden gegeven op groote schaal. Dat dringt nog meer dan een gedeelte lijke demobilisatie om den druk voor ’s lands schatkist te verlichten. Krijgt de akker thans niet de noodige verzorging en stuurt men tegen den winter de sol daten naar huis, dan stuurt men ze naar een leege broodkast. Het levensbelang van ons volk is er mee gemoeid, dat de opbrengst van den bodem wordt opgevoerd tot het hoogst mogelijke peil. Daar moeten alle be denkingen voor wijken, ook militaire. Het Nederlandsche volk kan niet uit ontzag voor sleur, bureaukratio en mili taristische hersenschimmen er een hon gersnood aan wagen. Dat kan niet, dat mag niet. De werkelijke weerbaarheid van ons volk roept thans de soldaten naar den akker De aanslag op het kruitmagazijn by Amsterdam. De vijf jongemenschen, van 16 tot 22 jaar oud, die in den nacht van 26 op 27 Januari het kruitmagazijn aan den Haarlemmerweg bij Amsterdam in de hrJrt trachtten te doen vliegen, hebben voor de Amsterdamsche rechtbank terecht gestaan. Zij verklaarden de anarohis tische principes aan te hangen, en moe ten tengevolge van deze principes tot hun misdaad gekomen zijn. De lonten die zij gebruikten, waren gefabriceerd volgens de aanwijzingen in iDe ptac tische Anarchist.® Er werd geëischt tegen den 22 jarigen boekdrukker Mell en den 20-jarigen fotograaf Veltman ieder 3 jaar gevang., tegen den 17-jari gen eleotricien Holthaus 1 jaar gevang., tegen den 16 jarigen metaaldraaier J. Remijn 10 maanden en tegen den 16 jarigen timmerknecht F. van der Wal 8 maanden gevang. Het levende Ijjk. Een strandjutter op West-Tersehelling ging *s nachts op weg naar het strand om eens te zien of er ook buit was te halen. Een collega zag hem aankomen en ging een grap uithalen. Hij ging languit op het strand liggen en wachtte den ander af. Deze meenende oen lijk te vinden, liep er begeerig op toe, rolde het lichaam om, haalde de zakken leeg, trok daarna de laarzen uit, om zich ten slotte van de bovenkleeding meester te maken. Het slijk® begon toen weer levend te worden en riep uit>Och, lit my myn jomper balde!® De jutter, door een panischen schrik bevangen, liet alles vallen wat hij in de handen had en vluchtte doodelijk ontsteld naar het dorp. De koffievoorziening. In de maand Juni zal weer één ons koffie worden verstrektop bon no. 30 van 1 tot en met 15 Juni een half ons en op bon 31 van 16 tot en met 30 Juni eveneens een half ons. Naaigaren. Het ligt in het voornemen van de regeering, binnenkort een regeling te treffen voor naaigaren. De bedoeling zou dan zijn, dat de industrieën, die naaigaren gebruiken, daarvan rechtstreeks zouden worden voorzien tegen redelijke prijzen. Voor huishoudelijk gebruik wordt een productieregeling van naaigaren overwogen, waarbij dan deze garens in distrjbutie zouden worden gebracht. Jongfryske Mienakip. Pinkstermoandei hat de Jongfryske Mienskip in propsgandedei yn it Ryster- bosk (Gaesterlén). Forskate fen hjar foarmannen, ek güds fen de jongerein, soille it wird dwaen, wylet ek it Jongfrysk Sjongkoar mei- wirket. B. en W. van Enschede hebben den ouders van schoolleerlingen aanbevolen om hun kinderen ter besparing van kousen en schoenen, met bloote voeten op school te laten komen. Dat is geen schande, maar een beroep van gepaste zuinigheid, zeggen B. en W. de hillige geest dy ’t yn jy wennet. Freegje op Pinksterdei yen ris earnstich óf, as yn yens hert hege Ijeafde wennet for alles hwet heech, hwet hillich is. En dy Ijeafde scil yn üs wêze, as wy üs eels net foroardiele wolle ta in leech bistean. Forhege libbensmoed, forsterke lib- benskreft moatte fen elk fen üs Pinkster- fierren de fruchten wêze. Dan glanzet er sinnegloed oer üs libben, dan soil der in hillige en hilli- gjinde kreft fen üs üfgean, den scille wy ek fol tankberheid ophelje kinne it Pinksterliet »O, geest fen Ijeafde en kreft Oan hil’ge boarne üntsprongen. Fen wierheid, rjuoht en deugd Sprek jy yn tüzend tongen. Bikrüpt jy Ijeafde en kreft Ek üs mei hil’ge gloed I Jaen oatmoed üs yn *t leed. By ’t striden heldemoed.® FRISO. Makke Pinkstergeest oeral mar Eltser herte sa gesind Al hwet wier, hwet goed en rein is, Wirde hieltyd mear noch mind Litte de aide foarmen wike, Wy bihalde de aide geest, Dy üs oanpoent ta forheffing, Ek foar op dit Pinksterfeest. Forfryske. FRISO. FRI JL At Paardenmarkt z

Friso nl | 1918 | | pagina 1