Nieuws- en Advertentieblad Stftn en steat. i voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordi., Hindeloopen, Stavoren, enz. enz. No. 22. ZATERDAG 25 MEI 1918. 44ste Jaargang. Officieel Gedeelte. Binnenlandsch Nieuws. Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM. Friesland Filiaal D. Y. ALTA te Leeuwarden, Bagijnestraat 54. FRISO. Tot plaatsing van Adv. en Reclames voor Handel, Nijverheid en Geldwezen buiten de prov. Friesland is uitsluitend gemachtigd het Alg. Adv.-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr, 76-78, Amsterdam, voor Friesland Filiaal D. Y. ALTA te Leeuwarden, Bagijnestraat 54. Tel. Intercomm. 1114. den oorlog kracht en I 1 zich zelve, hetzij onder derden in voorraad hebben. De opgave behoeft alleen te worden gedaan door hen die de beschikking hebben over meer dan 25 K.G. cacaopoeder. Voorts wordt de aandacht er op gevestigd, dat hij, die op zettelijk nalaat aan vorenstaande vordering te voldoen, zich bloot stelt aan gevangenisstraf van zes maanden of geldboete van f 6000 en verbeurd verklaring van de hem toebehoo- rende cacaopoeder, Workum, 23 Mei 1918. De Burgemeester voornoemd, J. QUARLES VAN UFFORD. Hwerom wol men dochs yn ’t daeg- liks libben sa graech great lykje Sa graech by de hege stan yen oanslute as men der dochs ienkear net by heart De opfieding, de bestaanmiddels, de ge- woanten, of gaven scille yen wol sizze hwer ’t men by heart, nou, bliuw der dan ek by, ef men kriget lést, mear as in bytsje. Sikerwier, in minskelibben kin net óngelokkiger, net leger wêze, as der yn for it heechste en béste balden wirdtto libjen boppe syn steat, boppe syn stan. Siket men der yens wearde yn, ’t kin net misse, dat men der yens lytsens yens neatigens yn fynt. To libjen boppe yens steat dat wirket docks net ut dat men by in heger stan komt to hearren Rin de greate ljue mar nei, noait scille dy rekkenje, yn skyn net iens, by hjar- ren to hearren. Ooh, de bó'.enwacht wit sa goed yn dizze saek, skyn fen wierheid en wezen to ónderskieden. De flagge heech hike for de büte- wrald en binnendoar sitte to knipen en to soberearjen, dat is fest al to gek. En dochs dogge folie detomdat ee greatsk binne, det it sahwet liket om- gong to hawwen mei greate ljue, »ljue fen st&n.« Der wirdt wol ris klage en mei reden oer de ffntofredenens fen de behoeftigen. mar scoene er ek net like folie oaren dy ’t ta de wolstelden hearre, to finen wêze, dy ’t óntofreden binne mei de steat en stén der ’t se yn sitte Net nei in gelikens wezen fen stan en steat, mar nei in gelikens wêzen fen tninske, det moat it doel wêze hwer ’t men nei trachtsje moat. De BURGEMEESTER der gemeente Workum vordert in gevolge aanschrijving van den Minister van Landb. Nijverh. en Handel, d.d. 16 Mei 1918 No. 24503, Afd. Crisiszaken, op grond van art. 9, eerste lid der Distributiewet 1916, van alle in gezetenen der gemeente ten spoedigste opgave van den voorraad cacao poeder die zij, hetzij onder We sizze, hast neat to winskjen oerbliuwt. Hwent sa ryk is nimmen op ’e wrald, dat hy al eyn winsken bifredige kriget, like min as er earmen binne, dy 'tgjin inkele bigearte oait yn wêzen seagen. En de tiid is forsiker noch fier óf, as er al ris komme scoe, dat alle stannen yn elkoarren oplost binne. Yn det op- sicht leanwe wy, det de soasjalistyske forwachting altyd op gelde aeijen bried Stel bygelyks ris det er mar twa stan- nen yn *e takomst wêze scille, net in bimiddelde en ónbimiddelde klasse, mar in wittenskiplike en in net-gelearde stan, of in stan fen tige en fen geringe bi- skaefdens, den is 't dochs net to for- wachtsjen dat dy twa ynoar rinne scoene De minder biskaefde fielt him net thus yn 't seiskip fen him, dy 't it yn fine biskavinge opbrooht is, al is der ek wol tsjef ónder it koarn, al is by mennichien dy ’t ta de heger stan rekkene wirdt te hearren, de beskaving de echte net, mar allinne in laegje kleursel. En ho scoene geleerden en dommen, om ’t samar ut to drukken, ta in selde stan hearre kinne. Hja scoene yn *e omgang mei elkoar dochs altyd frjemd fen elkoar bliuwe. As we om ós binne sjugge en hearre, den merkt men al gau, det yn ’t alge- mien fier wei de measte minsken Ijeafst omgang hawwe mei ljue fen hjar soar- te, hjar gelikens, dy 't sahwet by hjar eigen stan hearre. Dat kin ek hast net oars. «Soarte siket soarte,» seit it sprek- wird. En hwerom ek net Wy wolle dochs net poenne oan de stannen yn dy sin, det wy ófginstioh binne op hjar moai hós, tünen of rytugen of hwet ek mar, hwent al binne se dertroch de meardere yn bisit boppe tsientózenden, mear to achtsjen binne se der eiker net trooh. Achting, wiere, toohte ach ting forkriget men net trooh jild, troch noch safolle net. Om achting to krijen, der is oars hwet for noadioh, mar dochs for alle stannen is dat o a r e to birik- ken dat achting jowt. En fierder is de tiid foarby dat in man mei jild fen miening wie, det, hwet hy in lytsman ek sei of oandie, dizze noait dertroch him misledige fielle koe. In inkele forwaende, domme jildman mei det noch ris miene, mar algemien is det oardiel forfallen. Rike, greate ljue, al drage se ’t hert noch sa heech, scille hjar büge moatte for de jimmer oan- groeijende folksbigripen. Mar nou is 't sa spitioh dat er tsjin- wirdich in tijdgeest rounwaret dy ’t er op oantrünet om yens steat boppe yens stan to fieren. Dat makket sokke ide- le, dwaze minsken, dat men hast net wit ho *t men der mei moat, lilk wirde of meilijen hawwe. It is in kwea dat geandewei greater en gefaerliker wirdt. In weaghalzerij is 't om in steat boppe yens stan to nimmen, om net de mid dels to hawwen en dochs mei dwaen to wollen. Soks moat, det kin net oars, speak rinne. En is ’t net fiau en lef yn de st&n fen 'e greaten opnomd wol le to wirden en troch forachtlike flegerij, yen to bügen yn allerhanne bochten faek tige knofiich, om tagong to krijen yn ’e rigen fen ’e greate ljue, der 't men dochs net by heardt en ek noait by komd to hearren, omdet men ienmel net neffens bjarren opfied is? Tsjinwirdich kin men ónder de O.W. ljue sokke mille figóren oantreffe. Bargen mei in goudne ring op ’e snüt. Och, dat munsterjen mei de riken yn klaeijing, yn netten en pretten, yn *t reisgjen nei frjemde oarden, it is dochs al meast mear to dwaen om great to m as om bislist nocht to siikjen. Mar fêst is *t ek weaghalzerij It blykt ommen hounderten fen kearen, det it libjen, it ütjaen fen jild boppe it formogen net allinne bringt ta earmoede, ta in steat fen illinde en Igen, mar ek faken ta ónearlikens, dat op «ónder 'e blauwe pannen ütdraeit. En hofolle ljue dy 't leverje oan sokke waaghalzen krije lest omdet se de sinten net op ’e tiid of alheelend net krjje I De BURGEMEESTER der gemeente Workum brengt ter kennis van ingezetenen, dat de uitreiking van boterkaarten zal plaats hebben op "Woens dag 89 Mei a s. in de be kende uren. Ingezetenen die verhuisd zijn komen nog volgens hun oud huisnummer, en deelen dan tevens mede naar welke wijk zij vertrokken zijn. Bij deze uitreiking zal tevens door elk Hoofd van het gezin of door hem die daartoe ge machtigd is welk bewijs dient te worden overgelegd, een num mer moeten worden getrokken, welk nummer later dienst zal doen bij de verstrekking van vleesch, visch enz. Aan kinderen of personen niet tot het gezin behoorende, worden geen kaarten uitgereikt. Workum, den 23 Mei 1918. De Burgemeester voornoemd, J. QUARLES VAN UFFORD. taxatie aan de eigenaars der koeien worden uitbetaald, hun in 't algemeen niet meevallen. Waar z\jn de aardappelen gebleven. In 1911, toen het een normaal jaar was, ook een normaal aardappeljaar, ging er 378 millioen KG. van onze aardappelen over de grens. Van den oogst van 1917, ook een normaal aar dappeljaar, mocht niets worden uit gevoerd en geen voor menschelijk voed sel ook maar eenigermate geschikte aar dappel mocht aan het vee gevoederd worden. En zie, nu komen we de laat ste twee maanden toch nog op half rant soen. Waar zijn al die aardappelen ge bleven Algemeen neemt men aan en de H. P. doet het ook dat er heel wat kostelijke aardappelen aan het vee en de varkens zijn gevoederd. Die hebben van onze beste kleiaardappelen gekregen, terwijl de menschen zich aan de vaak kwalijk riekende en weinig voedzame witte veenaardappelen konden vergasten. En wat een regeling zegt het blad. Naar de steden in vele kleistreken wer den veenaardappelen gesjouwd en uit de kleistreken gingen aardappelen naar de groote steden. Wat een rompslomp en wat een kosten en dan is het vervoer over de spoorwegen wegens den kolen- nood nog wel beperkt Of brengt mis schien elke 100 K.G. versjouwde aar dappelen zoo en zooveel voor bepaalde bij de distributie betrokken personen op Waarom de aardappels niet zooveel mo gelijk in de eigen streek gelaten. Dat gebeurde vroeger toch ook en men wist ze daar opperbest den winter door te bewaren, ook de zandaardappelen. De veen- en zandaardappelen eerst opeten 1 was het parool. Nu haalden velen op hun bons de fabrieksaardappels niet, of wel ze gaven de bons weg en voorzagen zich clandestien van kleiaar- dappels in de naaste omgeving. Begrijpt ge nu waar de kleiaardappe len gebleven zijn? We hadden per hoofd 115 K.G. kleiaardappelen kunnen krij gen. Hoeveel hebben we gehad en hoeveel krijgen we ’t Blijft ver er be neden. Pinksterdrukte. De Electrische spoor heeft op den eersten Pinksterdag 25,000 en op den tweeden 45,000 reizigers vervoerd van Rotterdam naar Den Haag en Scheve ningen en terug. Op den eersten Pinksterdag zijn met de gemeentelijke veren te Rotterdam vervoerd 27,778 en op den tweeden Pinksterdag 41,106 passagiers. Ook het aantal passagiers, dat de reederg Fop Smit Co. op de beide Pinksterdagen met haar booten heeft vervoerd, was verbazend groot. De Rott. Electr. Tramweg Mij. heeft vervoerd op den eersten Pinksterdag 188,818 pas8agiers(verledenjaar 169,692) en op den tweeden Pinksterdag 252,710 (verleden jaar 224,369). De veevordering. Uit Friesland wordt gemeld dat de veevordering in den laatstee tijd vlot van stapel loopt, tenminste wat het aantal koeien betreft. Let men evenwel op de kwaliteit dezer slachtkoeien, dan ver staat men wel eenigszins de aarzeling, welke aanvankelijk met betrekking tot de leverantie door en vanwege de vee houders bestond, en wel om de een voudige reden, dat van de meeste koeien gezegd kan worden, dat zij veel te vroeg aan slagershanden worden toevertrouwd. In den afgeloopen winter hebben verre weg de meeste boeren te kampen gehad met het gebrek aan veevoeder, vandaar dat de meeste koeien uit den aard der zaak mager zijn. Met het oog hierop was het zeker gewenscht geweest, dat de beesten, welke thans voor dadelijke slachting worden afgeleverd, nog gedu rende één of twee maanden in de weel derige groene weiden hadden kunnen grazen, doch dit heeft nu eenmaal zoo niet mogen zijn. De veehouders hebben moeten zwichten voor de eischen der regeering die blijkbaar op oogenblikke- lijke levering heeft aangedrongen, ten gevolge waarvan er thans niet eene zoo danige vleeschreserve wordt gevormd, als dit het geval zou geweest zijn, in dien men voor eenigen tijd het eten van vleesch had opgeschort. Het laat zich begrgpen, dat de prijzen, die na de Dit blad verschijnt des Za terdags en kost per halfjaar 70 cents; per post 85 cents. Enkele Nos. 4 ets. Ingezonden stukken Don derdags in te zenden. Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 uur. De prijs der Advertentiën is van 15 regels 30 cents, elke regel meer 5 cents. Grootere letters naar plaats ruimte. Buiten Friesland, uit gezonderd Familieberichten, 10 ets per regel. Bij abon nement belangrijk lager. St&n en steat hawwe hwet mei te sizzen, sawol yn ós persoanlik as yn ós maetskiplik libben. Ho’n swier wicht lizze se net yn ’e ■kealjen fen in minske syn dwaen en fitten, ta hofolle skynfortoan, ta hofolle ónwierheit jowe ee oanlieding, hwennear steat en st&n net echt is, mar allinne mar as nei-aperij biskoud wirde moast Forsiker it meast liddige en ünfol- diene libben is dat fen dy, dy *t syn lykjei dagen slyt mei allerhanne writen to dwaen om in heger libbensst&n to fieren en yn heger selsskip to forkearen, as hjar st&n en steat talitte. Der binne nou ienkear st&nnen, en dy scille er bliuwe salang as foarst&nners fen ’e adelheankippy, riken binne, dy 't hjar as op ’e wrAld to gast biskógje kinne, for hwa ’t hast neat to winskjen oerbliuwt. Onmondig. Onder dit opschrift schrijft de «Tel.» «Tijdens de crisis met Duitschland drongen wij herhaaldelijk aan op meer dere voorlichting door de regeering, op dat het volk zich rekenschap zou kun nen geven van den stand der onder- handelingen en het beleid zijner ministers. «Wederom zijn hoogst gewichtige be sprekingen gaande en wederom wordt een gevaarlijk stilzwijgen bewaard Ge vaarlijk want indien straks een contract kant en klaar is afgesloten, dan ziet het volk zich botweg voor het brengen van offers geplaatst, die het zich niet ver klaren kan. «Thans werpen wij Duitschland onop houdelijk nieuwe voorraden toe Paarden, veulens, kaas, boter, groenten, visch in onafgebroken zendingen 1 Zou het niet wenschelijk zijn, dat de commissie met onderhandelingen belast, regelmatig com munique's aan de pers verschafte, waar in een kort relaas van het loven en bieden gegeven werd Als zoodoende de publieke opinie gerijpt wordt, zouden deze commissies ook zelve sterker slaan, en hnn besluiten kunnen steunen op wat het volk kén en wil doen. Hun verant woordelijkheid nam daarmede relatief af. En wanneer bij het intreden van den winter de ontberingen aanvangen, dan zullen deze zonder morren gedragen worden, als het volk van den aanvang af weet, dat hetgeen geschied is, steun de op eigen wil. Geheimhouding is te waardeeren, maar niet als votum van onmondigheid tegenover een volk. En dat geschiedt hier. Wij moeten weten welke Duitschland’s eischen zijn, en of en hoe deze worden ingewilligd. Een beetje meer spartaanschï In «De Gong< vraagt de heer G. L. Jansen of ons volk voor* of achteruit gaat en wijst erop, dat ’t santal afge- keurden voor de militie in 1902 bedroeg 4536, in 1913 18 624, terwijl toch de lengte der menschen, volgens metingen, toeneemt. Het aantal in krankzinnigen gestichten verpleegden, dat in 1880 4298 bedroeg, was in 1915 gestegen tot 15.013, zegt de schrijver, en ver volgt dan «Voeg hier nu bij ’t groote aantal menschen, dat ziekenhuizen, herstellings oorden en sanatoria bevolkt, en vraagt u af of wij wel op den goeden weg zijn; of het niet beter zou wezen een wei- nigje meer Spartaansch te zijn in onze opvattingen «De tijd, die ons na wacht, vraagt flinkheid en durf, willen we als volk niet ondergaan. «Op allerlei gebied zal hervormd moeten worden, alles tot in den onderhouw her zien moeten worden. Weekheid en ver- weekelijking, tuchteloosheid, lamlendig heid, luiheid, zullen krachtig moeten worden bestreden. «Er zal emplooi gezocht moeten wor den voor de zeer velen, die parasiteeren op andermans beursemplooi voor de tienduizenden vrouwen, die er méér dan mannen zijn (in Den Haag alleen reeds meer dan 30.000). De bijna 500.000 Hectaren woeste grond, geschikt tot ont ginning in bosoh, weide of bouwland, moeten die thans improductieve krachten tot zich trekken Tuchteloos. Tuchteloos zijn zij, zegt «De Gong«, in een artikel «Onsociaal wangedoet, die met vrekkige baatzucht van den schaar- schen voorraad levensmiddelen een hoe veelheid achterhouden, de gemeenschap bestelende en de prijzen opjagende ten eigen bate, die in het geniep opkoopen en dan onder het veinzen van goed hartigheid, de waren met woekerwinst verkoopen tuchteloos zijn zij, die ande ren verleiden om tegen hooge prijzen, ver boven de maximumoijfers, hun waren en levensmiddelen te verschaffen. Het blad ziet in deze dingen voor- teekenen van blijvend verval, waarvan Nederland te laat zal inzien het slacht offer te worden, en wekt op tot krach tig verzet tegen inzinking bij alle stan den en onder alle deelen der bevolking. Met eigen middelen zien rond te komen. Daar moeten we het op aansturen, wil de »H. P.c. Onze regeering zal verstandig doen, den omvang van den ruilhandel naar alle zijden zooveel mogeljjk in te krimpen. Nederland en Duitschland hebben op dit moment beide weinig te missenvrijwel al hetgeen zij elkander kunnen afstaan, kost hun offers en ontzegging. Nederland, als het zgn buikriem nog 'n paar gaatjes verder wil aantrekken, zou ongeveer toe komen met eigen productie, zonder iets buiten. Het kan het als hej moet geheel zonder Duitsche kolen stellen, ook al zullen wij om dit te doen soms in het duister en bij een koude kachel moeten zitten. Wij kunnen het, als de nood aan den man komt, ook wel een paar jaar zonder ijzer doen. De weinige dingen die wij over zullen hebben, wat groenten, vleesch en zuivel, kunnen voor Duitschland onmogelgk een rol spelen. Maar het kan deze met pleizier krijgen, en wanneer het ons dan, liefst ook met pleizier, wat dingen wil verkoopen, pie wg op onze beurt noodig hebben, en die het kan missen, zooveel te beter. Ook is het natuurlijk gewenscht, dat de regeeringen dien ruil over hun schijven laten loopen. Maar hoe minder de onze van Duitschland vraégt, des te beter staat zij het landsbelang voor. Vol slagen onafhankelijkheid van allen toevoer van buiten, zoolang de oorlog duurt, zal niet te duur zgn betaald met derving van veel, Wanneer wy die volslagen onaf hankelijkheid derven, dan ligt de schuld geheel aan het slechte beheer onzer hulp bronnen door de overheden. De Thee-voorraad. Naar «Het Volk» uit betrouwbare bron verneemt, heeft een door het dis tributiekantoor voor thee en koffie inge steld onderzoek aangetoond, dat de hoe veelheid thee, die thans in ons land voor de distributie beschikbaar is, een ver strekking van iy8 ons (per oude thee- en koffiekaart) toelaat. f'? FRISO I ♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦«♦♦♦♦♦♦♦♦I

Friso nl | 1918 | | pagina 1