Nieuws- en Advertentieblad voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordw, Hindeloopen, Stavoren, enz. enz. s i 1 Advexteert in dit Blad. I Officieel Gedeelte. Binnenlandsch Nieuws. Donderdag 6 Juni a.s. Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM. - ZATERDAG 1 JUNI 1918. In boask, sa bidroefd, seach men nea. G. E. Naar I nog gestempeld moeten Wat een papier en wat een De BURGEMEESTER der Gemeente Workum brengt ter kennis van ingeze tenen, dat de uitreiking van nieuwe broodkaarten aal plaats hebben op in de bekende uren. Zij die zijn verhuisd komen volgens de Wijk, waarin zij thans wonen. Workum, 30 Mei 1918. De Burgemeester voornoemd, De Burgemeester van Wor kum brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de Mi- Forkeard Kepelle. (Sa kin 't ek!) Hja koenen sa min meienoar, Hja hienen it mier oan elkoar Hjar Ijeafde wier lang al forstoarn, It libben wier for bjar’n bidoarn l fielden it beide as in hal. Hja tijden elkoar, bitter fel. Hja tsierden as kat faek en houn, Hja Hokten ’t mislaerre forboun, Hja beukeren beide, ier en let: Wier ’k fry wer, hwet joech ’k dêrfor net!< Juni 1918 verboden is, THJalanghalzen.nei elkoars dea den als regel om 5 uur n.m. ik zoover mis ben. bij T. Bekema en om 7 uur n.m. bij JL. Flap per. De Burgemeester voornoemd, attadt DC VAM TWDADn groowte ueei uer mannen ais weaomsiige J. QUARLES VAN UFFORD. |.zinshoofden bij een huwelijk in staat is De Burgemeester van Wor kum deelt aan belanghebbenden mede, dat de beschikbaarstel ling van vleesch of visch voor de bewoners van het Heiden schap zal worden bekend ge maakt door het plaatsen van devlagopde schuur van de Wed. Westen dorp. De verkoop zal dan geschie- De Burgemeester der Ge- neente Workum, brengt den veehouders in herinnering, dat ontheffing van het slachtverbod zoor het geval van noodslach- ingen slechts is verleend onder voorwaarden o. m. dat le. aan hem wordt overge legd een verklaring van een veearts waaruit blijkt, dat de noodslachting terecht is ge- Speciaal voor den Zuidwest hoek van Friesland. alle, zoowel plantaardige als dierlijke vetten en oliën alsmede samenstellingen daarvan, met inbegrip van natuurboter, te gebruiken in brood- en beschuit- bakkerijen 2e. dat de Directie van het Rijkskantoor voor vleesch en vetten van het verbod sub 1 ontheffing zal kunnen verleenen ten aanzien van beschuitbakke- rijen Zij die na gemeld tijdstip nog brood in vormen bakken, zullen tijdelijk of voorgoed worden uitgesloten van de distributie van meel en bloem en van kolen. De Burgemeester voornoemd, 1. QUARLES VAN UFFORD. Redenaties van ’n Leeuwarder. Wy lezen in de «Friesche Courante Wanneer een vrouw trouwt met den man harer keuze... Neen, dat is geen onzin. O, ik weet wel, u zult misschien zeggen, dat *t juist de man is die kiest. Laat mij daarover vooraf even een struikje opzettenhet wordt beslist geen boom. Ziet u eenseen meisje (want nietwaar iedere vrouw was eens een meisje), ik zou haast willen zeggen, ieder meisje is slim. Ik kan ook zeggen verstandig aangelegd Alweer onder voorbehoud. Je hebt meis jes die voortdurend op den meest gespan nen voet staan met de eenvoudigste weten schappen. Die dus volgens ’t meer gang bare woord, dom zijn. Maar zij kunnen zoo dom zijn als een zeker deel van een zeker dier, om op een man indruk te maken, daarvan hebben ze in verbijste rende mate verstand. Ik bedoel daarmede absoluut niets verkeerds integendeel. maakt en ik geloof dat die moeder heel goed haar werk verstaat. Wij behoeven er niet aan te pas te komen om ’t haar te verbeteren. Een man, geachte dames, is van nature schuchter. Ook weer niet bedoeld om onze afdeeling een pluim op den hoed te steken, want die schuchterheid is dikwyls erg Listig. Maar tegenover dames is een mannelijk wezen in den grond van de zaak «dimmen» en vooral in den leeftyd, die loopt van jongeling tot man. In de mees te gevallen is dat ook de tyd, waarop aan een meisje wordt gedacht en verlovings- en trouwplannen door zyn nog onbezon- ken brein spoken. In die tyden kiest de jonge man een meisje. Dat meent hy tenminste, maar dat is niet zoo. Hy wordt gekozen door haar. Er zullen natuurlijk uitzonderings gevallen zyn, maar een feit is het, ’t meisje dat op een ongezochte manier de schuchterheid van een jongen man weet te overwinnen, heeft de grootste kans de «gekozene» te zyn. Laten vele dames nu eens over haar hart strijken en zeggen of Hooger gaat dat struikje niet; zooals u ziet, is ’t nog lang geen boom, want die vordert een halve krant, Verder generaliseerende trek ik de stoute schoenen aan met de bewering dat ’t grootste deel der mannen als toekomstige gezinshoofden bij een huwelijk in staat is werkelijk ’t dagelyksch brood te verdienen. De eene is in staat zelfs in onmogelyk dure tyden er nog spekham op te leggen, een ander zal zich er mee vergenoegen margarine er op te smeren. Waarmede ik maar zeggen wil, dat de overgroote meerderheid der mannen vol doende onderlegd is om de zorg van een dikwyls groot gezin op zich te nemen en haar ook met succes te dragen. Nu heeft een huisgezin bij my twee kanten. De eene kant is voor den vader, die te zorgen heeft, dat de schoorsteen rooken blyft, dat de middelen er zyn om de kinderen te laten leeren, veel of weinig om 8V8D> als mMr voldoende is. De J< QUARLES VAN UFFORD. vader vormt dus ’t deel van ’t gezin, dat Tot plaatsing van Adv. en Reclames voor Handel, Nijverheid en Geldwezen buiten de prov. Friesland is uitsluitend gemachtigd het Alg. Adv.-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr, 76-78, Amsterdam, voor Friesland Filiaal D. Y. ALTA te Leeuwarden, Bagijnestraat 54. Tel. Intercomm. 1114. De spoorwegtarieven. het >N. v. d. D.< verneemt, gaat de verhooging der spoorwegtarieven in met 1 Juli. De tarieven worden dan even hoog als verleden somer, d. w. a. 50 pot. boven de normale, invredestgd. Er wordt dus nog één maand, volgens de nieuwe dienstregeling op het tegen woordig tarief gereden. De duurdere somertarieven zullen vermoedelijk wel tot 1 October gelden. Wat de treinenloop aangaat, dese wordt in het zomerseizoen, nu er geen steenkolentreinen uit Duitschland aan komen, aeer beperkt. Van de «seizoen- treinen» aal wel niets komen. De ver- houding is zoo, dat desen somer twee treinen zullen rijden, tegen drie in den zomer van 1917. De steden en het platteland. In het «Hbl.» wordt er door een inzender op gewezen, dat gedurende de oorlogsjaren de stedelijke pers hevig togen de plattelands bevolking is te velde Overnemen voor veevordering. Men sohryft aan het »N. v. h. N.c De verplichting van den veehouder om een rund aan de regeering te leveren >s in één woord te beschouwen als een Ipst, die schade medebrengt. Deze omstandigheid heeft bereids aanleiding gegeven tot de mogelijkheid om dien leveringaplicht af te koopen. Sommige personen bieden n.l. aan tegen betaling van eene zekere som die verplichting van de veehouders over te nemen zij leveren aan de laatsten dan een koe tegen betaling, terwijl de veehouders hun eigen vee behouden. Als ik wel ben ingelioht werd er aanvankelijk een bedrag van f 100 per koe betaald, doch allengs schijnt men daar al Hink beneden te gaan. Sommigen houden er koeien op na, die met het oog op hunne vleeschvor- ming er voor in aanmerking komen om van hooger hand opgeëischt te worden, daar zij min of meer voor slachting rijp zyn. Terwijl men onder normale om standigheden den voorkeur er aan zou geven zulk vee nog wat langer te laten weiden, besluit men thans bijtijds dit op te ruimen, waartoe men te eerder kan overgaan doordat zulke runderen worden betaald met hetgeen de Regeering hun toetelt als slaohtprijs, waar dan nog bij komt eene soort premie (van f 100 of minder per koe), doordat men van een veehouder met leveringaplicht (van een koe) die verplichting vrij willig op zich neemt. Eigenaardig is het hoe men in den boezem der maatschappij spoedig de kunst verstaat om aan maatschappelijke wenschen tegemoet te komeneen vee houder wil liever zyn vee behouden dan verkoopen, welnu, een ander werpt zich op om aan diens verplichting tot leveren te voldoen en ontvangt daarvoor eene zekere geldsom. Tevens blijkt hieruit hoezeer de leveringaplicht, zooals die boven is vermeld voor de veehouders js te beschouwen als een offer, dat zij op het altaar der maatschappelijke wel vaart moeten brengen, vandaar ook dat hun tegenstribbelen wel eenigszins te verklaren is. Textielindustrie. Zondag is beslag gelegd op de garens, aanwezig in de fabriek der N.V. Arn- hemsche bandfabriek. Het personeel is tot nader bericht naar huis gezonden. De burgemeesters van Enschede en van Lonneker hebben in opdracht van de regeering den textielfabrikanten in hun gemeenten opgave verzocht van alle voorradige garens, die zoo noodig in be slag zullen worden genomen. Mocht dit laatste plaats vinden, zoo wordt ook hier by al weer gemeld, dan zullen eenige duizenden arbeiders broodeloos worden. Door die bijvoeging over de arbeiders moet men zich niet al te zeer van streek laten brengen. De minister moet zulks opk wel, maar de tyd is voorbij, dat hy voor dit argument uit den weg ging. ■♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦a Dit blad verschijnt des Za terdags en kost per halfjaar 70 cents; per post 85 cents. Enkele Nos. 4 ets. Ingezonden stukken Don derdags in te zenden. Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 uur. De prijs der Advertentiën is van 15 regels 30 cents, elke regel meer 5 cents. Grootere letters naar plaats ruimte. Buiten Friesland, uit gezonderd Familieberichten, 10 ets per regel. Bij abon nement belangrijk lager. Hja mochten elkoar net mear sjen, Mar bleauden bigien om it bern Dochs waerd it, op ’t lést him to zwier Hy reiz’ge nei ’n lén ta, sa fier; «Forjitte I» sa tocht er, mar ’t hert. Dat wier by syn bern, ier en let. Hy seach it by nacht en by dei, En altyd mear heukere ’r der nei Hy haldde ’t op ’t lést net mear fit, En (ést stie al gau syn bislüt «Al wirdt it in hel ek fen haet, «Neat, dat fen myn bern my mear skaet 1» Mar do’t er it bern ’n faem wier ’t nou Wer mette, do fielde ’r it gau Hja seach as in frjemde him oan, Hjar leafde for him wier ek stoarn Hy kwynde noch iensum in hoart, Do die d’earme man him to koart. Froumoanne ’18. «Fr. Ct.< nister van Landbouw, Nijver- heid en Handel bij beschikking van 18 Mei 1918 No. 31349 heeft bepaald le. dat met ingang van 4 De inbeslagname der grondstoffen in de textielfabricage schijnt noodig te zyn om een overzicht van den voorraad te krijgen en wij vertrouwen, dat de fa brieken wel heel spoedig weer aan ’t werk sullen zijn, maar dan in dienst van de regeering. Er is in deze branche vreeselijk geknoeid. In Tilburg bijvoor beeld is de regeering met het militaire laken geweldig bedrogen geworden en de prijsopdrijving der stoffen is er enorm geweest. Daartegen helpt alleen inven tarisatie. Dat daardoor eenige dagen piet gewerkt kan worden is voor de ar. beiders niet prettig, maar ’t zal niet an ders kunnen. Een later bericht meldt nog, dat de in beslagneming plaats had, omdat de fabrikanten weigeren aan bepaalde voor waarden te voldoen De theedistributie. Het Bureau voor mededeelingen in zake de Voedselvoorziening meldt Met den voorraad thee, die op dit oogenblik ter beschikking is kan op bon 21 der oude theekaart een verstrekking van ons geschieden. De distributie zal plaats vinden in het tydvak loopende van 15 Juni tot 15 Augustus a.s. even wel alleen aan die verbruiken, die inder tijd bon 19 aan den winkelier hebben afgegeven en daarvoor hun kaart gewaarmerkt hebben gekregen. Men zal goed doen de oude kaart met de bons 23 en 25 nog weder te bewaren; wellicht zullen die later nog van nut zyn. Voor de distributie, die op 15 Juni aanvangt is de prijs van de thee een weinigje verhoogd, om het verlies te vergoeden aan de handelaren, die hun voorraden renteloos hebben moeten laten liggen; De tnsschenhandelsprijs wordt nu f 1.1 llli per pond los en f 1 25 per pond netto, verpakt in een hoeveelheid v^n 1la pond of minder. De prijs dien de verbruikers in den winkel zullen heb ben te betalen, wordt berekend naar f 1.45 per pond. Gedurende hetzelfde tijdvak zal ook de verkoop van thee in café’s, hotels, sociëteiten e.d. zyn vrijgelaten. Het nieuwe stembiljet. De stembiljetten voor de komende Kamerverkiezingen zullen van een formi dabele lengte zyn. Naar «Het Vad.» meldt, is in Den Haag van het stem biljet een proef gemaakt, waarbij gerekend is op 10 partyen. Dit biljet zal reeds een stuk papier worden van een meter lengte en 20 cM. breedte. En als er meer partyen zyn, wordt het natuurlijk ieder keer zooveel langer. Ook als, gelijk de vrij-liberalen en de Chr.-Histo- rischen van plan zyn, in eiken kieskring voor die partyen twee lijsten worden ingediend. Het oproepingsbiljet is ge rekend met deze zelfde gegevens ook al ’n 70 cM. lang en 16 cM. breed. Totaal zullen er anderhalf millioen stem biljetten noodig zyn, die eerst nog gedrukt en dan ook worden, werk 1 schiedt 2e. dat het vleesch ier dieren wordt afgeleverd wor de gemeentelijke distributie, welke aflevering voor deze gemeente moet geschieden in de slagerij van Jere- mias Gras aan de Ba gijnestraat. De Burgemeester voornoemd, J. QUARLES VAN UFFORD. ’t bestaan mogeljjk maakt, terwyl in de meeste gevallen ryn werkkring hem juist het grootste deel van den dag buiten ’t gezin houdt. - Z J In ’t gezin, in ’t huis, behoort dus de g moeder te wezen, zooals ik niet zoolang Hg! E B geleden ook heb betoogd. Waar dus de vader in staat is zyn deel van de gezins- taak naar behooren te vervullen, mag hjj verwachten dat de moeder in staat is haar I' X' afdeeling voldoende onder de knie te heb- IR ben. Want nogmaals, een gezin bestaat uit twee deelen, die beiden goed werken W/ «L moeten, zal het geheel goed functioneeren. v/ Dat is: de man buiten het huis en de moeder in ’t huis. Wanneer nu de man goed voor zijn deel opkomt, heeft hy ’t recht te ver wachten, dat de vrouw thuis in staat is haar dael in de plichten te volbrengen. Een van de groote plichten der vrouw is de opvoeding harer kinderen. Onder opvoeding versta ik, dat de moeder in staat is aan de maatschappy jonge leden af te staan, berekend voor de taak, die hen als beginnende leden der gemeenschap wacht. Ik ben da meaning toegedaan, dat over ’t algemeen de man in staat is zyn deel van het huisgezin naar behooren te ver vullen. Hoe staat ’t daarentegen met vele meis jes Ik vraag, wat weet ’t volwassen meisje kort vóór en zelfs in haar huwelyk van de eischen die een komend moeder schap en die het geboren kind stellen Wat weet de overgroote meerderheid er van Nu niet allemaal tegelyk. Van een man verwacht de vrouw, dat hy zyn vak kent. Daarentegen heeft de man te verwachten, dat zy met hare «vak- afdeeling» op de hoogte is. Ik vraag opnieuw. Wat kennen massa’s jonge meisjes van de huishouding, zelfs wanneer zjj op *t punt staan van te trou wen Ik vraag hoeveel jonge meisjes wor den door hare moeders bevolen zelf hare slaapkamertjes in orde te houden Tocb een kleinigheid nietwaar 1 Ik vraag, hoe- vele dochters zyn in staat hare moeders te vervangen, wanneer zy plotseling ziek wordt Niet allemaal tegelijk, als ’t u belieft 1 Hoevele jonge meisjes zijn matadors in het lawn-tennis, korfbal en andere spelen, maar zyn niet by machte een gat in hare kous te stoppen O ja, er zullen misschien velen lachen om de bespottelyke dingen die een man hier neerpent, maar toch heeft die man of later uw man ’t recht van zyn vrouw te eischen dat zy hem niet met kapotte k leeren laat loopen. 1UID8ÜU«OD1, Zeker, u kunt ’t laten doen. U kunt moeder natuur heeft dat zoo in orde ge- °°k de opvoeding van uwe kinderen aan - - - 0an kindermeisje overlaten, maar daar mede is u niet verantwoord. Daarmede is het verwyt niet ontzenuwd, dat ge uw vak van huisvrouw niet kent. Eén ding kunt u misschien tot uwe ver ontschuldiging aanvoeren en weldat u dit thuis nooit is geleerd. Goed, dan zorgt u dat u ’t te weten komt, 't Is geen hek sen met goede wil is veel te leeren. Be denkt, eenmaal zult ook gy geroepen wor den aan ’t hoefd van een huisgezin te staan. Dan zal in uwe handen de ver antwoordelijke taak van opvoedster der kinderen worden gelegd. De man kan niet de opvoeder zyn. De opvoedster is de moedor, die voortdurend in het huis en by ’t kind is. In de meeste gevallen zien da vaders hunne kinderen slechts en kele uren. Gy vrouw, zjjt de opvoedster. In uwe hand wordt de verantwoordelijkheid gelegd voor dat jonge leven. Gy hebt daarvoor te zorgen en het te maken tot iets goeds, iets bruikbaars voor de samenleving. Gy hebt daarvan te maken een man of een vrouw, die in staat is zich door het leven een weg te banen. Gy hebt in hen te leggen groote idealen, die, o zeker, niet verwezenlijkt zullen worden, maar die niet zullen nalaten hun weldadigen invloed uit te oefenen. En om dat te kunnen doen, moet ge reeds als jong meisje u voor die taak be kwamen. Op de vrouw, op de moeder ryst de samenleving. En dat de samen leving geen ijdele uitdrukking is, dat be wijst deze verschrikkelijke oorleg. Goede moeders, degelijke huisvrouwen kunnen de tqekomstoorlogen mede onmogelyk maken. En om al deze redenen heeft de man het recht van u te verlangen, dat gij evenals hjj, in staat zyt voor uw deel in 't huis gezin op te komen. Dat is zyn recht en 't behoort uw ideaal te syn. 7 In hnocb aa htdrAofd oaoph man noa - - - - T-I o

Friso nl | 1918 | | pagina 1