i Nieuws- en Advertentieblad Vordering van Wol. voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordw, Hindeloopen, Stavoren, enz. enz. Ho ’t men wiis wirde kin. x Om uit te knippen. t ZATERDAG 29 JUNI 1918. 44ste Jaargang. No. 27. r Officieel Gedeelte. Binnenlandsch Nieuws. Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM. -- r 1 j Bond van Christen Socialisten. Naam Woonplaats Geldwezen buiten de prov. Friesland is uitsluitend gemachtigd het Alg. Adv.-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr, 76-78, Amsterdam, Tel. Intercomm. 1114. Ondergeteekende wenscht zich vanaf 1 Juli 1918 te abon- neeren op het Nieuws- en Advertentieblad FRISO, tegen een abonnementsprijs van 7*0 cts.per halfjaar, franco per post 85 ets. De BURGEMEESTER van Workum brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de gevorderde Scheerwol in deze gemeente moet worden afgeleverd bij de Firma D. TJEEJFtDE alhier, op Woensdag Donderdag en Zaterdag 3, 4 en 6 Juli e.k. tegen de daarvoor bepaalde schadeloosstelling. goede conditie ter aflevering worden aangeboden, terwijl ook de lokken of scheerbrokken in de vordering zijn begrepen, mits deze zich in gereinigden toestand bevinden. De door mij uitgereikte schrif telijke lastgeving tot vordering kan dienen als vervoervergun- ning naar de plaats van af levering. Workum, 25 Juni 1918. De Burgemeester van Wor kum brengt ter kennis der ingezetenen, dat de uitreiking der nieuwe broodkaarten zal plaats vinden op Vrijdag 5 Juli, in de bekende uren. De afgifte van aanvul- lings broodkaarten, den daarop volgenden Maandag 8 Juli, insgelijks in de be kende uren. De Burgemeester voornoemd, J. QUARLES VAN UFFORD. al maklik to boppe, mar de skea wesgt Workum, 27 Juni ’18. Wiis wirde wol elkenien wol, mar ’t moast fensels komme en gjin moeite koetsje. An wizens lyk as wetter yn ’t fet, yn ’n minskeholle getten wirde koe. den seoene sommigen er noch wol ris oer tinke de müle iepen to hólden, mar nou ’t der safolle ean fêst sit, om wiis to wirden, nou sizze bja «ik soil ’t mar oan in oar oerlitte. ik kin ’t der ek wol bóten stelle. Sadwaende dat it mei sokke hollen gesteld is as mei in lege breatromp. De tromp stiet der soms rydlik great en moai biskildere mar as men der efkes optikket, merk- byt men dat er fen binnen hol is. It jowt net folie, de mineken er op to wisen, ho *n foardiel it is, wiis to wêzen. Nea hat immen him biklage, dat er to- folle hie, mar wol hawwe in boel spyt er fen hawn, as se net wisten hwer- hinne en ho en hwet, en trooh de eagen fen in oar sjen moasten en hjar alles wysmeitsje litte moasten, om op it ein- bislut, as *t forkeard ütpakte, der de lesten fen to dragen. Om jild to forstjinjen wol men graeoh yens bést dwaen, mar jildfortsjinjen sónder kennis net maklik. *t Is altyd gjin oarlooh om O.W. meitsje to kinnen op lokraek óf. Der binne mar inkelen dy ’t de brette douwen yn *e móle fleane. It brea det fortsjinne wirdt soil ek it lekkerste smeitsje, mar der moatte de bannen foar ütstitsen en ’t forstan for skerpe wirde. Mei wizens dy ’t allinne üt ’e boeken helle wirdt trooh iver en flyt en ónder- jiik. Mn m<*n wHrde. Mf*r Thee. Het Bureau voor Mededeelingen inzake de Voedselvoorziening meldt In sommige winkels blijkt de voorraad thee op een bepaald oogenblik niet altijd voldoende te zijn om alle aanvragen te voldoen. Men behoeft z’ch daarover niet ongerust te maken. Bon 21 der oude theekaart blijft, mits zij vroeger door den winkelier is gewaarmerkt, geldig tot 15 Augustus, en de winkeliers zullen, voor zoover zij dien niet reeds hebben, voldoenden voorraad ontvangen om op alle gewaarmerkte bons V/g ons thee af te leveren. De oud-zendeling J. Kruyt. Da. Britzel wijdt in zijn Doopsgezind Krantje een waardeerend woord aan den overleden oud-zendeling Johannes Kruyt, dien hij op zijn Indische reis indertijd heeft ontmoet. Hij herinnert zich van die ontmoeting een merkwaardig woord van den overledene. Zendeling Kruyt, die zoo’n lange reeks van jaren en zoo gezegend gearbeid heeft, verklaarde hem «ik heb geen enkelen inlander bekeerd». Hij lichtte dit aldus toe. «De inlanders en wij Europeanen staan te ver van el kander om elkaar te begrijpen, zij heb ben zelfs een andere logica dan wij. Het werk der zending moet gaan door de inlandsche helpers, door de Javaansche voorgangers. Het is de taak van den Hollandschen zendeling om deze op te leiden en voorts zelf op den achtergrond te big ven, als «de onzichtbare veer in het uurwerk. Teelt van Koolzaad. Het door den Minister van Landbouw ingestelde Koolzaadkantoor te Rotterdam, Reederijstraat 5, heeft reeds vele aan vragen ontvangen voor den verbouw van Koolzaad en wel uit verschillende deelen van ons land, en het laat zich aanzien, dat nog vele aanvragen zullen volgen. 7» ,11---. nu MM. r,. Voor den Bond van Christen Socialisten besprak de heer R. R. Wiel inga van Sneek j.l. Dinsdagavond op de bovenzaal van den beer J. v. d. Baan voor een publiek van ongeveer 20 personen het onderwerpHet anti-militairisme en de a.s. verkiezingen. Na eene uiteenzetting van het wezen van het militairisme en van het anti-militairisme, werd betoogd dat de C. S. voor dit laatste het parlement willen gebruiken als een algemeene publieke propaganda-tribune. weer andere candidaten af zal hangen. Maar de onderlinge verhouding der par tijen zal toch vermoedelijk nog wel op den avond van den stemdag bekend worden. to fier meinommen wirde, hwent ho ear- “’e^^ken, maar ook uit die plaatsen, waar men zoogenaamde gemengden en lichten grond heeft. Een en ander is wel te begrijpen, de hooge soheurpremie. de zeer voldoende prijzen van het zaad, en de bepaling dat de oppervlakte van het gescheurd gras en hooiland, dat met koolzaad bebouwd zal worden in minde ring komt, indien de scheurplichtwet aan genomen wordt, dit alles te samen maakt den verbouw van koolzaad bepaald aan lokkelijk. Vanwege het kantoor is een brochure ter perse, geschreven door den Heer L. B. van der Slikke, te Zwgndrecht, waarin vooral niet-deskundigen vele nuttige aan- wgzingen zullen vinden, op welke manier de beste resultaten te bereiken zijn. Op aanvrage wordt deze brochure gratis door genoemd kantoor aan alle belanghebbenden toegezonden. Naast op technische zaken wordt daarin ook ge wezen op de noodzakelijkheid van den verbouw van koolzaad om te kunnen voorzien in den vetnood. Distributie-maatregelen. Sigaren etc. De minister van Landbouw heeft verboden het vervoer van sigaren, sigarillo’s eu sigaretten. Ontheffing van deze verbodsbepaling kan worden verleend door bet Rijks- bureau voor Tabak (R. B T Het verbod is niet van toepassing op het vervoer van sigaren, sigarillo’s en sigaretten, door winkeliers aan hun be- 1 kende afnemers (niet handelaren) bij hoeveelheden van ten hoogste 100 stuks sigaren en 250 stuks sigarillo’s of siga retten, geleverd Het verbod is eveneens niet van toe passing op het vervoer var. de genoemde artikelen voor zoover dit vervoef zich beperkt tot hoeveelheden noodig voor eigen gebruik, mits deze hoeveelheden 200 sigaren en 250 sigarillo’s of siga retten niet te boven gaan. Langs de Belgische grens op Neder- landsch gebied is bekend gemaakt, dat het vervoer van ruwe tabak boven 10 K.G. binnen 10 K M. van do grens is verboden. De Kamerverkiezingen. Ingevolge een schrijven van den Mi nister van Binnenl. Zaken heeft de Com missaris der Koningin in deze provincie de voorzitters van de stembureaux en van het hoofdstembureau uitgenoodigd het streven van de pers om spoedig de berichten over den stand en den uitslag der kamerverkiezing openbaar te maken, te willen bevorderen. Wij kunnen hieraan nog toevoegen, aldus het N. v. h. N., dat ook van de zijde der telegraaf-direotie aan de pers alle mogelijke hulp zal worden geboden om te bevorderen, dat de couranten den uitslag zoo spoedig mogelijk zullen kun nen meedoelen. In elk geval zal deze eerste mededeeling slechtt onofficieel en waarschijnlijk ook niet geheel volledig kunnen zijn, althans wat betreft de ge kozen candidaten, omdat de kans groot is, dat over enkelen pas bij loting kan worden beslist, waarvan dan het lot van troohgeans swierder en wol noch wol ris in goed geneesmiddel wêze. Wol is ’t net noflik bispot of neiwizen to wirden. Dy ’t, bygelyks, for in dom kop of dogeneat ütmakke wirdt, kin for ’n eagenblik wol ris tinke d°t of det hat ek mis for my wést en hie ’k oars dwaen moatten mar sokke wounen helet de tiid wer en de minsken binne goedlikernóoh om yens dwaziohheden en misstappen to forjitten, as se der seis gjin bilang by hawwe, dy forkearde din gen to ónthalden. Mar as ’t oan ’t pongkje komt, as er in eftertsjil to fortsjinjen wie en men komt mei in kwartsje er fen thus, om- det men ’t forkeard oanlei of omt men to let kaem, dan ynkommedearret det faek sa goed dat men yen foart foar nimt om tonei better op to passen. Hwet nou wol mei fen ’t minste is, det er güds binne, dy ’t hjar seis wys meitsje, det hjar skea winst en hjar skande eare is. Dizze wirde fêst net wiis, of it moat wêze, det se hjar det seis forbielde, en hjar forheffe, krekt op dat, hwet hjar fornedert. It liket wol, dat men graech ris by de noas nomd wirde wol, as we yn ’e wrftld rounsjên en in greate kliber efter hjar oanrinnen sjugge, dy ’t neat oars yn *e regel giet siikje as hjar eigen foardiel of eigen eare en dy ’t de fleet efter hjar oan ienf&l- dich werom stjüre as se hjar doel for- krige hawwe, toneistenby sa ’t de sitroen- skyl weismiten wirdt, as it sop er üt- parse is. Mar in hopen wolle Ijeaver for in poas efter op *e wein meiride, om der bjir of der ófsmiten to wirden, as det se op hjar eigen foetten siikje to kommen hwer *t se wéze moatte. For sokken J» WW* Ft-4, der ’t se oer ’e dyk lizze, ho gauwer sokken yn ’e gaten hawwe, det se bet ter dien hiene mei hjar eigen wei to gean. ’t Is de skiednis fen mennich minske en fen mennich folk, dat se lijden of gen’etene, *1 nei ’t de ünderfining hjar wiis troch hjar «ónder nut bleau. As men de skiednis mar hwet mear neigyng en dy yen net fortelle liet trob hjar. dy ’t er alles fen meitsje, hwent yn hjar kreamme to pas komt. As men de eagen mar ris goed ütwreau en yn- pleats fen foar yen of nei dizze en gene to sjen, mei in klear each om yen hinne seach, dan seoed er mear leard wirde, en it opmirkene, it learde kaem for fêst to plak. Fenseis men kin yen yn yens eigen oardiel bidrage en miene wiis to wêzen of wiis to hanneljen. wylst it letter oarsom blykt to wêzen. Mar dat is gjin skande. as immen him forsind, hwer ’t hy miende op ’e rjuohte wei to wêzen en sokken dogge mei bjar skea winst, en al krije se dertrooh dy wiisheid net, dy ’t alles for hjar forklearret. se scille dochs fêst foarutgean en stadiohwei wizer wirde. FRISO. Dit blad verschijnt des Za- terdags en kost per halfjaar 70 cents; per post 85 cents. Enkele Nos. 4 ets. Ingezonden stukken Don derdags in te zenden. Advertentiën Vrijdagmorgens j vóór 11 uur. ■♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦I der fen de wal of to bliuwen. En derom is ’t net forkeard, dat men sa tiidliks ris wekker skodde wirdt. al is *t ek troch in prip dy ’t sear docht, of in net plesierige ónderfining. For folie baet it net, as men hjar to foaren sifert ho dwaes as se hannelje. of hjar de biwizen yn ’e bannen triuwt, det se troch neat of troch net oars to dwaen de hele boel bidjêrre. Se moatte it earst fielle en wol sa goed, det hjar de triennen yn ’e eagen komme, oars leauwe se yen net en laeitsje yen licht noch üt. De skande komme sommigen faek noch De prijs der Advertentiën is van 15 regels 30 cents, elke regel meer 5 cents. Grootere letters naar plaats ruimte. Buiten Friesland, uit gezonderd Familieberichten, 10 ets per regel. Bij abon nement belangrijk lager. Het standaardseboenwerk. Het standaardschoenwerk zal vervaar- i in drie klassen, aan te duiden onderscheidenlijk door de letters A., B. en het zwart hoogte mag niet meer dan 13 cM. be-* dragen, van de zool af gemeten, terwijl de hakken niet hooger mogen zijn dan 4 cM. Al het standaardseboenwerk moet aan strenge eischen van soliditeit voldoen. De minister heeft verder maximum prijzen voor de onderscheiden soorten vastgesteld. Goedkoops cokes. Door de afd. Harlingen der 8.D.A.P. en den Harlinger Bestuurdersbond is bij den gemeenteraad een adres ingediend, waarin wordt gevraagd, reeds nu goed koops cokes beschikbaar te stellen voor den volgenden winter. Waar op het oogenblik door vele ar beiders nog een behoorlijk loon wordt verdiend en de grootere uitgaven voor brandstoffen tijdens den winter, tenge volge van de dan veelal heersohende werkeloosheid voor vele gezinnen groote bezwaren medebrengen, wordt er in het adres op aangedrongen zoo spoedig mo- gelijk met de verstrekking te beginnen. Eigen thee plukken. Menschen, waarom plukt ge uw thee niet zelf? vraagt de N. Tilb. Crt., en zij antwoord«Vanochtend nog zag ik langs de spoor wegbermen, vlak bij Til burg. lange rijen bloeiende braambessen struiken. Plukt thans dat blad droost het niet jo de zon maar bijv, op de kachel wanneer het vuur is uitgedoofd. Gij zult er een geurigen, gezonden, lek keren drank eigen thee van kun nen zetten, welke u niets kost Als gij door dit blad een klein beetje echte the mengt, wordt de overeenkomst met onvermengde thee nog grooter. De meeaten proeven het niet eens. Weet gij wel, dat te Breda door een groentedrogerij reeds een kwartje voor een K G. vereoh braambeesenblad wordt betaald Doch er is meer eigen thee. Notenblad is ook zeer geschikt om hrt of wel onvermengd of door uw thee te gebruiken. Fijne proevers vinden dit fijner nog dan braambessenhlad Dan is er meidoornblad. Ik dronk het zelf dezer dagen bij een Hollandschn familie zonder dat ik er erg in had En meidoorn groeit aan bijna iederen heg. Dan is er Sint Janskruid. Verleden jaar heb ik daarop ook gewezen. Het staat in wagonladingen langs onze wegen. Plukt het toch, dat duivelskruid der middeleeuwers. Mengt het met de andere kruiden dooreen ook al hebt gij geen thee, dan zult gij toch ’n verfrisschend en opwekkend kopje kunnen drinken. Gg behoeft dan ook van Jen winter geen duur geld te betalen aan de firma’s die u «ersatz* aanbieden en die zoo slim waren, langs onze wegen te doen plukken hetgeen gg hebt verontachtzaamd. Tot plaatsing van Adv. en Reclames voor Handel, Nijverheid en voor Friesland Filiaal D. Y. ALTA te Leeuwarden, Bagijnestraat 54. elkenien kin der sa mar net oankomme. Det kostet tiid en jild. Dochs kin elk noch foldwaende wizens, en wol fen de béste soarte, opdwaen, as hy in iepen each en ear hat for de dingen om him hinne, in bytsje boppedet noch neitinkt oer de oarsaken en gefolgen f0n ien en oar, det yn ’e wrald foarfalt. Der kin men altyd goekeap oan komme. En dochs oan dy wizens óntbrekt it net minder as oan geleardens. Der binne mineken der ’t gjin salve oan to striken Hearre of sjen se hwet dan wirde se efkes kjel of oandien en ’n hoart dernei is ’t bjar wer forgetten. Se tinke der en naerne wer om, rinne op ’e dolle roes er op ta, stjitte de noas, en fetsje seis net iens, dat dit bjar eigen skild is. Mei skea en skande wirdt men wiis, De wol moet droog en in hjit it wol, mar men kin om yen hinne noch altyd wol güds. dy ’t beide ónder- foun hawwe sónder wizens der troch op dien to hawwen. De measte minsken binne wol hwet tige maklik üteraerd. «It moat mar komme sa ’t it wok, heardt men noch wol gau ris sizzen. Lit it er mar ris op oankomme, krekt as soil de hele wrald him wol nei yen skikko, of oars de rech mar rjucht to skoar hwet him der den ek mar tsjin oan leune wol, net ris sjen as ’t ek hwet oars kin, dat is fen in hele boel sahwet it bisteen. Mar der binne ek gelokkioh noch De Burgemeester voornoemd, oaren, dy ’t skea en skande net smakket. i nrrinr rc TTKT ru-T-nnn «n dy ’t derom mar ienkear yn ’e sleat Het stands J, QUARLES VAN UFFORD. hoegi t0 fól]en om foartoan hwet fier- d'gd morden 0., en wordt uitsluitend in vervaardigd. De grootste FjRISO >r f I

Friso nl | 1918 | | pagina 1