r ...4 Nieuws- en Advertentieblad voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordw., Hindeloopen, Stavoren, enz. enz. BEKENDMAKING, Sterk wêze. r ZATERDAG 6 JULI 1918. No. 28. 44ste Jaargang. Officieel Gedeelte. Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM. J Binnenlandsch Nieuws. For- en Geldwezen buiten de prov. Friesland is uitsluitend gemachtigd het Alg. Adv.-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr, 76-78, Amsterdam, Tel. Intercomm. 1114. Partijen van minder dan 25 K.G. voor zoover deze voor versche binnen- landsche consumptie geschikt zijn, moeten geheel voor het binnenland geveild worden. oara, Ab I b Dit binne aide wierheden, dy ’t elk for him seis wol witte kin. Lit men yens best dsn dwaen, ek by de sterke minsken rekkene wirde to kinnen. FRISO. lichem. Hwent hwet lea en earmens te koart sjitte, kinne oare minsken faeks voor de bereiding van voor binnenlandsohe consumptie bestemde jam door het Inkoopbureau van de Nederlandsche Ver* eeniging van fruitverwerkers worden VERSLAG van de spoedeischende Ver gadering van den Raad der Gemeente WORKUM, op Zaterdag 29 Juni 1918, ’s voormiddag» t0i/2 uur. Voorzitter de*heer Jhr. Quarles van Uffard, Burgemeester. Tegenwoordig alle leden, behalve de heer IJkema. Na opening der Vergadering door den Voorzitter stelt deze als punt 1 der agenda aan de orde: Verzoekschrift om teruggave van be taalden Hoofdeljjken Omslag dienst 1918 Da Secretaris doet lecture van een inge komen verzoek van den heer B. P. Velt- huizen, Pastoor te Sneek, als ex.-test. en erfgenaam van den alhier overleden pastoor F. J. C. Oorsprong, om teruggave van te veel betaalden Hoofdelyken Omslag. Met ver wondering is kennis genomen van de in een vorige vergadering genomen afwijzende beschikking, gegrond op een onwettige en ingetrokken bepaling der Gemeente-Ver ordening op grond van art. 5 wordt als nog teruggave verzocht. De Voorzitter wenscht de kwalificeering onwettige bepaling in het midden te laten, wijl de Verordening Koninklijk is goedge keurd, maar B. en W. stellen voor op grond van art. 5 restitutie te geven. Binnen 6 maanden moet teruggave worden verzocht en die termijn eindigt morgen. Zonder hoofdelijke stemming wordt daartoe besloten. Punt 2. Versterking van een uitgaaf post der Gemeente-begroeting, dienst 1917. In verband met de beslissing op punt 1 stelt de Voorzitter namens B. en W. voor de uitgaven der begrooting 1917 met f 3 21 te verhoogen en dit bedrag af te schrijven op den postonvoorziene uit gaven, waartoe zonder hoofdelijke stem ming wordt besloten. net forslaen litte moatte, mar det wy se steane en üt *e wei ajen to romjen. As we leauwe det de greatste tsjinspoed noch in goede side hawwe kin, en det t üs wirk wêze moat dy goede side op to aiikjen, ynpleats fen allinne to stoarjen op it awarte hwet we opheden misskien sjugge. As we fetsje, dat we üs for stan net hawwe, om it, as de wyn üt in forkearde hoeke waeit, awije to litten, det we gjin bern mear binne, bang fen in lege püdedet we üs kreften net oefenje en forsterkje kinne as se net drege pugchols dy ’t aafolle tille en for sette kinne, ek omraek hwet forneare kinne. Sokken kinne in homp ütstean en hoege sa gau net to kiepen as dy teare swakke sspoenen doaskesa, dy *t it aamar for de krint hawwe. Dat binne se ek noch foar. En dochs dy izeren kearels, dy ’t -1 De BURGEMEESTER der Gemeente Workum, Gelet op een aanschrijving van den Commissaris der Ko ningin in deze Provincie van 25 Juni 1918, le Afdeeling A no 1391. Wijst bij dezen de ingezetenen op het groote belang, dat er in de eerste plaats voor hen zelven in is gelegen, om het uitbreken van brand tengevolge ^an het broeien van het hooi te voor komen, te meer daar er in de naaste toekomst groot gebrek aan hooi dreigt. Voor de bewaring van dit zoo kostbaar product moeten belanghebbenden in hun eigen BURGEMEESTER en WET- TT/-kr-rrxr-'r»c’ for yen yn oarder bnnge mar as men HOUDERS van Workum -- - brengen te kennis van ouders en voogden, die hunne kinderen of pupillen bij den aanvang van den nieuwen cursus op 1 Sep tember 1918, tot de school voor Uitgebreid Lager Onderwijs alhier, wenschen te zien toe gelaten, daartoe aangifte be- hooren te doen bij het betrok ken Hoofd der School (den heer J. ZWANENBURG) vóór 16 Juli 1918. Workum, den 2 Juli 1918. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. QUARLES VAN UFFORD. De Secretaris, A. DE VRIES. Men hat den wol ris sterke forhalen heardt fen sterke minsken. Bygelyks, sterke Sintsje lükte in weide hea allinne yn *e skürre, tilde in persstien, 800 poun zwier fen ’e groun, en sa mar mear. Jimme hawwe faeks wer fen in oare man sterke stikken to sissen, hwent lit it soms hwet oerdreaun wirde by ’t oer- fortellen, der binne tochs sterke, slim sterke minsken, dy ’t men benide kin, it leed en de rampen, dy ’t üs treffe, honear *t we sjugge, dat se boartsje mei ’t swierste wirk, en omsmite kinne mei dingen, dy ’t we seis mei al ós macht en kreft net ut it sté krije kinne. It hoege net ienris fen dy wr&ld- brekkers to wezen, dy ’t yn ’e merken bjar wünders sjen litte, lyk as izer mei bannen brekke en sa mear, om üs op *e gedachten te bringen, det it moai en noflik is sterk to wezen. It komt noch wol gau ris yn ’t libben to pashink yens macht to hawwen en by it gemak dat men derfen hat komt ek dat sokke ta üntjaen presse wirde. Yn ien wird, geestkreft is, de man wêze, dy ’t alles flink Ander *e eagen sjucht en dan be- daerd oerlejt, hwet him to dwaen stiet, al stoarmet it ek om him hinne, as sjucht er it needwaer driigjend neger kommen. Dat kin men sterke minsken neamme, stikken noch dea skine to kinnen, dy ’t de holle der ophalde, al perset it swiere jok op hjar skouders, en men kin sokken mar gerêst mear binide, as dy ’t izer mei de bannen brekke kinne o mei in tüzend pouns wicht omsmite. Mar hja binne er tin sjidde, dy *t yn ’t besit fen dy kreft tarist binne. En dat komt omdet men net tinkt, net yens bést docht, net fortrouwt, dat komt omdat men net wol. Liohemssterkte is in gave fen natur, dy *t nimmen him taeigenje kin, as it lichem ienmel swak is mar geestkreft kin troch in soun forstan oanwoan en formeardere wirde. As we by üs seis ris neitinke oer dingen dy ’t foarby binne, dan moatte we wol ris bikennehwet wierne we dochs swak lyta berneftich en dwaes. Sa kin ’t ek wêze, as we miene, stikels op üs fierdere wei to finen, dat we foarüt al stinne ho soille we der troch komme. By de earste gedachten soille wy nou wizer wirden wêze, za wiis dat de lésten geskikt binne, om üs alheel fen ’e wal yn ’e sleat to helpen as we sa binaud en fol frees de takomst tomjitte geane, mar dat men er net de minste forljichtinge troch kriget fen itjinge yen waohtet. Mei *t béste foetsje foar de takomst op, dat is ’t wirk. Yen wapenje en op yens hoede wêze, biwarret for onfor- hoedske oanfal en makket it swierste faek licht. Dwaen hwet men kin, en litte hwet forkeard is, jowt rêst en hwer ’t rêst is, is ek kreft. Yens geest oefenje, yens forstan skerpje, yens ken nis formearderje, en in üntjaen fen fikse begjinsels yn yens gemoed, det Punt 3. Wijziging der Gemeente-be- zullen de frambozen a 50 cent per K.G. grooting, dienst 1918. - - - Blykens de door den Secretaris voorge lezen wgziging stellen B. en W. voor het door het Rjjk verleende voorschot van f 35000 voor woningbouw, tot een gelijk bedrag toe te kennen aan de Vereeniging afgenomen. Volkshuisvesting, en daarvoor op de be- grooting voor 1918 in ontvang en uitgaaf een betrekkeljjken post aan te brengen, waartoe zonder hoofdelgke stemming wordt besloten. Punt 4. Voorstel tot het garandeeren van eene door de brandstoflen-Commissie aan te gane geldleening. Blijkens het door den Secretaris voorge lezen voorstel, wordt verzocht, in verband met den wensch van den Minister van Nijverheid en Handel, aan de Brandstoffen- Commissie garantie te geven tot het aan gaan eener geldleening van f 40000 bij de firma Gebr. Kingma om geregelde afwikkeling der financien te bevorderen en brandstoffen te kunnen aanschaffen. De Voorzitter licht dit nog even nader toe met de mededeeling dat dit in alle Ge meenten geschiedt, risoco voor de Ge meente niet bestaat, maar deze alleen als garant voor de Commissie optreedt. Op een vraag van den heer de Boer naar de rentevoet, zegt de Voorzitter dat het de bedoeling is rekening-courant daarvoor te openen, wat den heer da Boer aanleiding geeft, te verzoeken zich dan te rechten tot de hier pas opgerichte Boaz- bank, wat gemakkelgker en voordaeliger is, hetgeen de Voorzitter wel nader wil overwegen. Op een vraag van den heer Kroese of de Brandstoffen-Commissie daar voor geen rechtspersoonlijkheid moet be zitten, antwoordt de Voorzitter dat deze is een orgaan van de Rjjks-kolendistributie. Da heer Brandsma vraagt nog of de Brandstoffan-Commissie vooruit moet be talen en dan nog crediet geven, wat door den Voorzitter toestemmend wordt beant woord, waarna het voorstel zonder hoofde lijke stemming wordt aangenomen, De punten der agenda zijn hiermede afgehandeld. Da Voorzitter zegt, dat deze spoedeischende vergadering spoedig door een andere zal worden gevold, waarom by volgens art. 4 van het reglement van orde vraagt, of ook een der leden een punt voor de volgende vergadering heeft in te dienen, waaraan door niemand gevolg wordt gegeven, zoodat de vergadering daarna wordt gesloten. alles üt it sté sette, kinne faek like swak of ek wol swakker wêze as dy humperkes, dy ’t hjar meuch al hawwe oan in kynzen jirpels, om dy yn ’e kelder to bringen. Men sjucht sadwaende wol ris be- naude, hast bispotlike figuren. Bearen, dy ’t by sommige gefallen trilje as in j ffershountsjereuzen dy ’t in eanf; gesioht lüke as in bern det in wantsje brugen ouwachtetizerfretters, dy ’t bird ütnaege as de kearel by gefal ris frege wirdtIn hirdman op in weak- tsiis fortoane. Omkeard ek, kin men sterk wêze, a is men swak, en der tsjinoer wer, kin men swak wêze, al is men sterk as Bimson. Kreft is ek wer yn soarten. Der is lichemskreft en geestkreft. It earste is moai en folie wirdich, mar it oare is noch moaijer en hat dübele wearde. It earste der kin ’t noch büten gean, mar sünder it léste kin ’t net. It earste komt bij mannichien noch net sa heel faek to pas, mar it twade soil elke minske yn syn libben faek, o, sa faek brüke moatte. Oan it earste hat in oar faek noch it meastê, mar oan it léste soil elk for him seis in boel genot bilibje, ek yn dy eagenblikken, as in oar it net iens fen üs sjucht en by üs op merkt. In sterke holle is mear wirdich as in sterke knüst, of mei oare wirden in Dit blad verschijnt des Za terdags en kost per halfjaar 70 cents; per post 85 cents. Enkele Nos. 4 ets. Ingezonden stukken Don derdags in te zenden. Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 uur. Tot plaatsing van Adv. en Reclames voor Handel, Nijverheid en voor Friesland Filiaal D. Y. ALTA te Leeuwarden, Bagijnestraat 54. aldus zegt hij verder is te Leeuwarden nog een groote party beste kleiaardappelen door een paar drogerijen gedroogd. De re- geering laat blgkbaar toe, dat de beste en nog zoo hoog noodige kleiaardappelen voor uitvoer naar het Oosten worden klaargemaakt. En dat, terwgl men weet dat straks verscheidene plaatsen geruimen tyd zonder aardappelen zullen komen te zitten door de geringe opbrengst van den vroegen oogst. Waar denkt de. regee- ring het volk dan mee te voeden Voor enkele weken heeft men volgens den heer A. te Leeuwarden, tien groote binnenschepen, geladen met roode wor telen, dus uitstekende groente, met op- zet laten liggen rotten, om ze voor de consumptie ongeschikt te maken. Iemand, die vroeger in bloembollen handelde, hoeft deze gedroogd. Waarvoor is het noodig, dat deze vroegere steenarme bloembollenkoopman nu zyn reeds ver kregen millioenen nog maar steeds vermeerdert en wel met welwillende medewerking der regeering en ten koste van de noodzakelgke voeding van het straks uitgemergelde volk? zoo vraagt de heer Anema. Collectieve arbeidscontracten. De collectieve arbeidscontracten, bij verschillende takken van bedrgf reeds geldende krggen steeds meer voorstan ders. Zoo heeft thans de te Groningen vergaderde maatschappij van Ngverheid zich met overgroote meerderheid van stemmen (252 tegen 51) uitgesproken voor een goede wettelgke regeling der collectieve arbeidsovereenkomst. De vergadering ziet in deze collectieve contracten «een deugdelgk middel ter voorkoming van storingen in den socialen vrede, ter vermeerdering van de stabiliteit in de verhouding van werkgevers en werknemers en ter verhooging van de óedrijfszekerheid, die voor het nationaal bedrijfsleven van groote beteekenis is.< Het weer in Juni. üit het voorloopig overzicht van het weer in Juni, opgemaakt door het Kon. Ned. Met. Instituut, blijkt dat in de urgente onderdeelen in de waagschaal afgeloopen maand de temperatuur ge middeld 2 a 1 gr. Celc., in de laatste week zelfs ruim 3 gr. beneden normaal bleef. De dagelgksche schommelingen waren in de eerste decade ietsgrooter, in de laatste geringer dan gewoonlgk. Jen 5en 6en en 7en kwam op verschei- nene plaatsen nachtvorst voor. De neerslag bedroeg gemiddeld over het geheele land ongeveer 80 pCt. van de normale maandsomin Zeeland, Zuid- Holland, Utrecht en op de Veluwe was de regenval nog minder, in het noord oosten viel iets meer dan de normale hoeveelheid. Den 16en en 22en on weerde het over een groot deel van ons land. Winden uit westelijk tot noorde- Igke richting kwamen meer dan gewoon lgk i voor. Het aantal uren met zonne schijn te De Bildt bedroeg 192 uren normaal in Juni. De prijs der Advertentiën is van 15 regels 30 cents, elke regel meer 5 cents. Grootere letters naar plaats ruimte. Buiten Friesland, uit gezonderd Familieberichten, 10 ets per regel. Bij abon nement belangrijk lager. en in het algemeen belang, meer dan ooit de uiterste voorzich tigheid betrachten en vestigt voorts de aandacht op den in houd van artikel 158 van het wetboek van strafrecht, waarbij verschillende straffen zijn ge steld tegen hen aan wier schuld, waaronder is te verstaan nala tigheid, achteloosheid, gebrek aan voorzorg enz. brand is te wijten. Workum, den 2 Jul^l918. De Burgemeester voornoemd, J. QUARLES VAN UFFORD. Sterke geest is mear wirdich as in sterk Distributie-maatregelen. Vet. Aan het leger zal geen vet meer worden verstrekt voor de bereiding van spijzen, maar uitsluitend margarine tot een hoeveelheid van 70 gram per dag. Wetswijziging. Bij de Tweede Kamer is een nader gewijzigd ontwerp- Distribntiewet ingediend. In de toelich ting deelt de regeering mede dat zij overtuigd blgft, dat alle in het oor spronkelijk ontwerp gevraagde bevoegd heden reeds op dit oogenblik onmisbaar zgn om, met redelijke kans op gunstige resultaten, te kunnen trachten de nood lottige gevolgen van de buitengewone tijdsomstandigheden af te wenden. Doch zg meent, dat het belang der zaak niet gediend zou zgn om, door met den- zelfden nadruk vaat te houden aan alle gevraagde bevoegdheden, de totstand koming ook van de meest belangrgke en te stellen. Om te trachten dit laatste te voor komen, is het ontwerp tot geringer draagwijdte teruggebracht en in overleg met de Commissie van Rapporteurs herzien. Oude aardappelen. De mi nister van Landb. heeft goedgevonden: I. in te trekken zgn beschikking van 24 September 1917, betreffende het vervoerverbod van aardappelen, oogst 1917; II. te bepalen, dat de voor de aard appelenoogst 1917 vastgestelde maximum prijzen zullen blijven gehandhaafd. Frambozen. Het Rijkskantoor voor groenten en fruit heeft bepaald, dat de frambozen geheel voor de fabriek moeten worden geveild. Tot een nader te bepalen tijdstip Zou het waar zjjn? In >Het Volk* beweert de land bouwer J. H. Anema uit Wijnaldum. dat terwijl voor kort te Leeuwarden geen kaas op bons verkrggbaar was, verleden week zestien waggons van Wijnaldum naar Duitschland zgn uitgevoerd. Deze kaas heeft men, zegt de heer A., twee jaren bewaard om ze in een toestand te laten geraken dat ze hier niet meer, maar in Duitschland nog wel voor de con sumptie geschikt is. Verleden week oan geestkrêft to koart sjit, dan kin in oar yen wol bikleije mar net helpe Soks heart net thüs by de dingen dy’t all^erv^in sterk meitsje. men in oar tatriuwe kin, lyk as in drankje tsjin ’e koarts ef in hecht pleister op in skram yn ’t fel. ’t Scoe moai wêze as *t koe. eiker, as de swierrichheden en tsjinslagen fen *t libben yen yn ’e knipe sitte en alle moed en libbensnocht yen üntnimme wolle as treurige ünderfinings en tsjin- aksel yen de wrald for in doedelsek oansjugge litte as swarte wolkens yen tagnize en men eanget de takomst yn to gean, den komt it wol op ’e kearel oan en moat er in sterke geestkreft wêze soil men witte to dragen, to Igen en to dildzjen, en sadwaende fen fol- lalden en trochsetten witte. De skaedsiden fen *t libben soil men net üntwike kinne, dat is wier, mar it s ek wier, dat dochs de moed üs net yn ’e skoennen sakje soil salang as we de kop er foar balde, üs net üt swak- rens troch üs pleagen oerwinne litte acille, salang de geest kreftich is en him to skoar set tsjin de oanfallers. En hwenear is üs geest kreftich sterk Salang as we witte en sizzedat moet nou ienkear sa, dat kin net der is neat oan to foroarjen. we begripe det Ijocht en tsj uster ijar yn ’t libben ofwikselje moatte. Ae we oerstjügge binne, det we üs troch f k FXtlSO. L

Friso nl | 1918 | | pagina 1