Nieuws- en Advertentieblad Wirden fen ïïeije. I voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordw., Hindeloopen, Stavoren, enz. enz. y I t op bon No. 83 2 K.G. aardappels. 841 H.G. (ons) Gort. J, 8ö112 H.G-(T Izons) Havermont- 86 2 H.G. (ons) Gouda Kaas 20+ ZATERDAG 13 JULI 1918. No. 29. 44ste Jaargang. Officieel Gedeelte. Binnenlandsch Nieuws. Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM. - Maand n n 1 Tot plaatsing van Adv. en Reclames voor Handel, Nijverheid voor Forstan jowt üs net altyd lok Mar *t leard üs om it jok Fen swierrichheid en leed en smert To dragen mei in rêstich hert. En ’t leard üs yn it Jijen Nij lok werom te krijen. Hwa *t mar allinne op «gounenc sjucht En derfor inkeld draeft en fljuoht, Om mear er by to winnen Hat effen to burinnen Dat jild al mennioh skea oan die En lést brooht der *t it earst net wie, Hwent jild en ünrêst boerkjeraek, »Hertsear,< sa hjit it foerring faek Fen o, safolle moaije klean, Dy ’t, nei *t we sjênne, praohtich stean. Bliuw by it roer, yn wille en sniert Wêz baes oer *t sin, en oer it hert Wêi baes oer dwaen en litten ek Wirdt net mei oaren dwaes of gek Bist* by de wr&ld faeks net yn tel, Dochs bist in kening op en del. Al jowt it wirk misskien gjin jild, Ei, doch it mar for feat, ’t Jowt sounens, geest- en lichemskreft Tofredenheid en rest, En sa is wirkdwaen goed biskoud Grif ta yens eigen bést. In slot opgnist mei falske skyn Dat hyst it net tsjin ’t lyts krüp-yn, Bouwt net it sweltsje bleat fen neat As hea en klaei, in smüksmout nést Siker, ienfald makket great Mar de heechmoed nimt yens rést. Mei 'n noartich sin en swart gemoed Kin men yens wirk dwaen, mar net... goed Krij’ wy net mear as ’t lytse lean Dan soil de haedsaek üs üntgean. Der ait, al wirdt dat faek net foun, Noch oars hwet oan yens wirk forboun. It rypjend nótfjild, sjen we sa, Jowt blauwe blomkes der op ta. De rike dracht yn side en kant Goud, silfer, diamant En alles navenant Och, wêz der net bigearich nei, Jow ’t ho ’t byldkje mei For ’n goede namme wei. Al hwet it béste is Is ek it swierste al folie, Dochs fait it meast hwet ta As wy mei tinken wolle, En üs net steure oan in oar Hald wy de kop er krigel foar En tink, ik wol it winne, It soil, en *t meat ek kinne FRISO. De BURGEMEESTER van Workum brengt ter kennis der ingezetenen, dat verkrijgbaar zal worden gesteld het navol gende De Burgemeester voornoemd, J. QUARLES VAN UFFORD. Workum, 11 Juli T8. Earst bisinne, dan bigjinne Lit dy élde spreuk net rinne *t Is altyd forstandich dwaen Oarljue’s werk ek acht to slaen. En yen tige to birieden Komt er ek hwet fen myn brieden? 't Skoftke tiid der oan spanseard Rekket men net kwyt for neat Mar soil dübbeld rinte jaen Letter mei *t we *t litte of dwaen. Mei *n klear forst&n by *n ryp birie, Dat faek in oar ta foarbield wie In helder oardeel oer dyn saek For menniohien de spegel faek In soun bigryp, der ’t net to min In oar fen leare en ofsjên kin Wiis sa de wei ris oan in oar Of gean seis op dy wei mar foar, Dochs eoilate sjen,... hja folgje net. Het vetransoen. Zooals men weet, zijn besprekingen gaande om tijdige aanvulling van onze vetvoorraden 'van uit onze koloniën te krijgen. Het moet werkelijk niet tot de onmogelijkheden behooren, dat deze besprekingen tot een goede uitkomst zullen leiden. Reeds is naar de Tel. meldt, van geassocieerde zijde ver klaard, dat geen bezwaar zal worden ge maakt tegen de terugkeer van het stoom schip «Noordamt met een lading vet- of olie-houdende stoffen uit Indië naar Nederland, mits niet onder convooi varend en onder voorwaarde, dat wij van alle vetexport naar Duitschland zullen afzien. Daarbij kan nog medegedeeld worden, dat kaas niet onder het verbod van vetexport begrepen zou worden. Rantsoeneering van suiker. Naar »Het Volkc uit betrouwbare bron verneemt zal zoo spoedig mogelijk worden overgegaan tot de rantsoeneering v. suiker. Dit artikel zal dan alleen verkrijgbaar zijn op daartoe geldig verklaarde bons uit het levensmiddelenbonboekje. Het ligt in de bedoeling 1/< Kg. per week per hoofd verkrijgbaar te stellen. Het »Hbl. deelt evenwel mee, dat in zijn algemeenheid dit bericht onjuist is. Van een rijksregeling is vooralsnog geen sprake. Alleen moeten enkele ge meentebesturen in de Zaanstreek van plan zijn een suikerrantsoeneering in te voeren. coen, bemerkte dat de kiezer nog een pet op het hoofd had. De voorzitter zei dat hij zgn pet moest afdoen. De kiezer merkte op dat hij zóó wel kon stemmen. De voorzitter gaf den man in overweging dat hij moest bedenken, dat hij tegenover Edams Magistraat stond. De kiezer zei zulks wel te weten. De voorzitter wilde den kiezer niet laten stemmen en belde om de politie. Politie kwam echter niet. De kiezer wilde nu Net yn ’e gleije sinne opsjên Us eagen gyngen mülk forlêrn, Dit hat lykwol sa gau gjin kans Driuwt der in wolkentsje foar lans Sa is ’t mei kleare foarsgoed ek Wy bjnne op tiid hwet tsjinspoed brek. Havergort. De minister van Landbouw heeft mede gedeeld, dat omstreeks het midden van de maand Juli a.s. een hoeveelheid haver gort beschikbaar zal zijn, om voor ééns een rantsoen van 1 ons per persoon te verstrekken. Dit rantsoen wordt boven het gewone rantsoen beschikbaar gesteld. Het nieuwe kiessysteem. Evenredige vertegenwoordiging heeft men in andere landen ook reeds, maar de wijze van verkiezen, zooals we 't hier hebben gedaan, is een Nederlandsche vinding, en ze is deugdelijk gebleken in de praktijk meent de »N. Rt. Ct.« In onderdeelen zou nog verbetering zijn aan te brengen, b.v. geen zwart, maar een hel gekleurd potlood gebruiken, of het witte stipje doorprikken, wat bij tegen het licht houden onmiddellijk den gewenschten oandidaat zou aanwijzen. Ook de uitwisseling der stemmen zou zoodanig gewijzigd kunnen worden, dat niet de kleinste groepjes en alleenstaande candidaten begunstigd worden, want het is in het belang van het parlement, dat liever de sterkste regeerings- en de sterkste oppositiepartijen het markantst uitkomen, maar dat zijn allemaal onderdeelen. Hwerom net? Oei, dou hatst’ gjin hertl Hoofdzaak ia, dat het stelsel in zgn ge- jaar, in verband met de ongunstige voorziening van veevoeder tot beneden 51 millioen K.G. gedaald, terwijl in het melkjaar 1918/T9 waarschijnlijk niet meer dan 30.000.000 K.G. zal bereikt worden. Bij de productie van 30.000.000 is te voegen een voorraad boter van 1.200.000 K.G., op 1 Mei j.l. in koelhuizen aan wezig en afkomstig uit eene vroegere productieperiode, zoodat van 1 Mei 1918- 30 April 1919 in totaal over 31,200.000 K.G. boter beschikt zou kunnen wor den. Van deze hoeveelheid is sedert 1 Mei6 Juli j.l. gedistribueerd of voor de vervaardiging van melange’s verbruikt 9.500.000 K G. bijgevolg zal naar ra ming nog tot 30 April e.k. ter beschik king komen 20.700.000 K G. De wer kelijke voorraad grondstoffen en geschatte productie samen bedragen over de pe riode 7 Juli 1918—30 April 1919 dan in totaal 36.318.000 K.G. Het wekelijkach rantsoen bij de nieuwe regeling is bepaald op 125 gr. Voor Hotels en Restaurants is een af zonderlijke regeling getroffen. Misbruik van een officieel gemeenteblad. Men meldt uit Harderwijk aan het »Alg. H.< Te Harderwijk heeft de burgemeester een gemeenteblad opgericht waarvan de koeten door de gemeente worden ge dragen. De burgemeester ijvert er zoo voor, daarin ook advertentiën opgenomen te zien, in concurrentie met de plaat selijke bladen, door den regelprijs veel goedkooper te stellen, dan in deze om standigheden de plaatselijke bladen kun nen doen. Zoo kost een advertentie, als men bij den gemeente-ontvanger een abbonnement sluit, van... 100 regels, slechts 3 cent per regel. Inderdaad een oneerlijke concurrentie, daar het tekort, verleden jaar in 9 maanden tijds reeds ongeveer f 2000 bedragend, door de gemeentelijke kas wordt bijgepast. Maar nu volgt het fraaiste van de historie 1 Het blad verschijnt steeds Woens dagsavonds. Verleden week echter wer den de ingezetenen Dinsdagnamiddag, daags voor de stemming, met een extra nummer verrast, waarin groote ad ver tentieën waren geplaatst ter aanbeveling van den Anti-Revolutionnairen candidaat Idenburg en den Chr. Historischen De Savornin Lohman. De besturen dezer partijen waren blijkbaar op de hoogte gesteld van dit extranummer, terwijl noch de Soc. Democraten, noch Katho Heken, enz. daarvan iets hebben geweten, anders hadden zij zeer zeker de gelegen heid waargenomen, hunne candidaten daarin ook aan te bevelen. Is *t niet ongehoord, dat de Anti- Revolutionnaire Burgemeester-Redacteur van het «Officieel Orgaan der Gemeentes zooals boven het blad staat, een derge lijk misbruik maakt van het gemeentelijk orgaan, dat door alle ingezetenen der gemeente bekostigd moet worden? Verandering. De nieuwe Kamer zal, als wij wèl hebben geteld, 43 nieuwe leden ver- toonen (daaronder begrepen degenen die, als de hoeren Lely, Heemskerk, Iden burg en Treub, vroeger wel eens zitting hebben gehad.) Zulk een groote per soonsverandering is vermoedelijk nog nooit voorgekomen. Maar ook zakelijk, wat de politieke verandering betreft, is er, althans zeker sedert de Kamer 100 leden telt, nog zitter van het bureau, burgemeester Cal- nooit geweest. Er zijn zeven en twintig zetels (3 christelijk-historische, 6 vrij- liberale, 15 Unie-liberale en 3 vrijs - democratische), naar de politieke kleur van hun bezitters s omgezetzooals dat pleegt te worden genoemd. Als men nu weet dat in 1901 en 1909, toen er een bijzonder sterke politieke omslag plaats had, onderscheidenlijk 13 en 12 zetels werden omgezet, dus nog niet de helft van dat van 1918, dan zal men begrij pen, welk een buitengewone politieke verandering er thans is geschied. Een Kamer die, zakelijk, voor 27 en, per soonlijk beschouwd, voor 43 pet. is ver anderd het is noch nie dagewezen. (Hbl. Moord. Na langdurig onderzoek van den com missaris van politie, den heer J. W. Felix te Harderwijk, is eindelijk uitge komen wie den Ned. soldaat W. Krui denier uit Charlois heeft vermoord. Het is de 19 jarige Ned. soldaat M. P. de Krom, ook uit Charlois, die bij dezelfde compagnie diende en naast hem op de kamer sliep. Hij heeft thans volledige bekentenis afgelegd en verklaard uit geldverlegenheid de daad bedreven te hebben. Een gedeelte van het bedrag is door hem aan een vriend in bewaring gegeven, terwijl de portemonnaie met inhoud door hem in een bosch verstopt ia. Tevens verklaarde hij, dat geen Belgisch geinterneerde of iemand anders met deze daad iets heeft uit te staan. Met een knuppel had hij den verslage- ne onverhoeds op het achterhoofd ge slagen en meenende dat hij slechts be wusteloos was, had hij hem van zijn geld beroofd en daarop zich zoo spoedig mo gelijk door de boschjes verwijderd. De moord in de Rotterdamsche tramremise. De beide milicien soldaten J. Leeflang en L. Hofman, resp. 23 en 24 jaar oud, die voor den Krijgsraad terecht stonden, beschuldigd van den bekenden moord op den nachtwaker J. v. d. Voorde in een tramremise te Rotterdam, gaven elkiar over en weer de schuld. De mannen verklaarden echter na drukkelijk, dat geen van tweeën ooit het plan heeft gehad v. d. Voorde te dooden, ze wilden hem slechts binden, Leeflang vertelde, dat terwijl hij bezig was een touw te zoeken, Hofman v. d. Voorde, toen deze uit *t privaat kwam, met een stuk ijzer op ’t hoofd heeft geslagen, waarop hij inelkaar stortte. Hofman zegt, dat hij den waker wel heeft aangevallen, maar zonder ijzer hij riep toen Leeflang om met een touw te komen, maar deze kwam met een ijzer, waarmede hij het slachtoffer sloeg, die toen bewusteloos werd. Leeflang heeft daarna de kastjes opengebroken en 30 zakjes met geld gestolen. Beide soldaten zijn tot 20 jaar gevan genisstraf veroordeeld. Redder omgekomen. De landstormplichtige, die bij een oefening op de schorren in de Ooster- Schelde onder Woensdreoht is verdronken, was B. Maarten, uit Zwijnsdrecht. Aan de oefening mochten alleen militairen deelnemen, die konden zwemmen. Toen de oefening begonnen was, bleek echter spoedig, dat een der deelnemers de zwemkunst niet voldoende machtig was. Hg verdween al gauw in de diepte. Maarten sprong hem na en het gelukte hem den drenkeling te redden. Zelf echter verloor hij het leven bij deze redding. Maarten laat een weduwe met 3 kinderen na. Eerst je pet af 1 Uit Edam wordt aan >Het Volkc ge schreven Twintig minuten vóór het sluiten der stembus kwam een kiezer op het stem bureau. De oproepingskaart was ge ruild tegen het stembiljet, toen de voor- De prijs der Advertentiën is van 15 regels 30 cents, elke regel meer 5 cents. Grootere letters naar plaats ruimte. Buiten Friesland, uit gezonderd Familieberichten, 10 ets per regel. Bij abon nement belangrijk lager. Dit blad verschijnt des Za- terdags en kost per halfjaar 70 cents; per post 85 cents. Enkele Nos. 4 ets. Ingezonden stukken Don derdags in te zenden. Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 uur. en Geldwezen buiten de prov. Friesland is uitsluitend gemachtigd het Alg. Adv.-Bureau D. V. ALTA, Warmoesstr, 76-/8, Amsterdam, Friesland Filiaal D. V. ALTA te Leeuwarden, Bagijnestraat 54. Tel. Intercomm. 1114. heel de praktijk goed heeft doorstaan. Verwacht mag worden, meent de »N. Rt. Ct.< dat het na deze gelukte proef neming zijn weg door Europa wel ver der zal vinden. Chocoladereepen. na maand wordt rustiger in de Zaanstreek. De eene industrie na de andere ondervindt de misère van het geleidelijk verminderen en het eindelijk geheel ophouden van den aanvoer van grond- en hulpstoffen. In de meel- en stijfselfabrieken roert zich bijna niets, op de houtwerven gapen de ledige loodsen, de rijstpellerijen zijn reeds lang in diepen slaap. En nu zijn ook de chocolade fabrieken haar laatste campagne begon nen. De nog voorradige cacao wordt er verwerkt tot de eenheidsreepen, ge vulde en ongevulde. Gevulde reepen schijnen wel in hoofdzaak aangemaakt te worden. Ze vereischen minder chocolademassa, zoodat de voorraden langer strekken en de fabrieken dus ook langer op gang gehouden kunnen worden. Den laatstee tijd ondervindt volgens het «H.bld.c deze fabricage echter allerlei meeilijkheden om te kunnen voorzien in de behoefte van meel voor het maken van crême-vormen, In hoofdzaak werd daarvoor maismeel gebruikt, doch met de toewijzing van de benoodigde hoeveelheden vlot het zoo slecht, dat de werkzaamheden er onder lijden, indien de fabrikanten niet buiten de distributie om het meel trachten machtig te worden. De ongevulde distributiereepen moeten 30 gram, de gevulde 35 gram wegen. Naar men berekent, zal de laatste een beidsreep over een half jaar «verdistri- bueerdc zijn, als ten minste het publiek een vlot kooper zal zijn van deze snoeperij op de bon. Motorwielrjjders in dienst van de telegraaf. De vorige week liep het op het telegraafkantoor te ’s Gravenhage met den telegrammendienst spaak. Reeds meermalen was er op gewezen, dat bij storing met de overseining van telegrammen gebruik zou worden ge maakt van militaire motorrijders Dit is nu de vorige week voor ’t eerst gebeurd. Een achttal rijders werd met een partij telegrammen naar Amsterdam gezonden. Onder hen bevond zich de militair Douwes uit Delft, die met een collectie telegrammen, waarvan het overseinen anders ongeveer 3^2 uur zou hebben geduurd, het traject telegraafkantoor Den Haag —telegraafkantoor Amsterdam via Haarlem in 56 minuten aflegde. Op grond van deze schitterende prestatie is het niet buitengesloten, dat de telegrammendienst in de naaste toe komst bij falen aan een speciaal in te richten motordienst zal worden opge dragen. Het Vetrantsoen met 30 verminderd. Door den minister van Landbouw is tot de gemeentebesturen een circulaire gericht, waarin hij mededeelt, dat met ingang van 15 dezer de geldigheidsduur der margarinekaarten, melange-kaarten en boterkaarten wordt verlengd tot tien dagen en dienovereenkomstig het vet rantsoen wordt teruggebracht tot 25 gram per dag. De bon der 7e week van de vetkaarten voor het le tijdvak is mitsdien geldig van 15 tot en met 24 Julieerst op den 25en Juli e.k. vangt de termijn van den geldigheids duur van den 8en bon aan. Als redenen van deze verlaging noemt de minister de totale stilstand van den aanvoer van buitenlandsche grondstoffen en de sterke achteruitgang van de eigen productie aan plantaardig en dierlijk vet w.o. boter. Deze productie die in het melkjaar 1916/1917 c.a. 60.000.000 K.G. bedroeg, is in het daaropvolgende Men mei dy net om dyn gemoed, Wo’st herten winne wêz dan goed 1 i FRISO I A t I

Friso nl | 1918 | | pagina 1