Nieuws- en Advertentieblad Binnen en Buten. I r voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordw., Hindeloopen, Stavoren, enz. enz. 'V ZATERDAG 20 JULI 1918. No. 30. 44ste Jaargang. t I - Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM. - I Geldwezen buiten de prov. Friesland is uitsluitend gemachtigd het Alg. Adv.-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr, 76-78, Amsterdam, Tel. Intercomm. 1114. VERSLAG van de Vergadering van den Raad der Gemeente W O B K M, op Donderdag 11 Juli 1918, *s namiddags 5 uur. Voorzitter de heer Jhr. Quarles van Ufiford, Burgemeester. Tegenwoordig alle leden. Na opening der Vergadering door den Voorzitter, stelt deze als punt 1 der agenda aan de ordeNotulen der beide vorige vergaderingen, welke na lezing door den Secretaris, behoudens een kleine opmerking van den heer de Boer omtrent het adres van het bestuur van de Sociëteit Harmonie en het percent der uitgeschreven leening, onveranderd worden goedgekeurd en vast gesteld. Punt 2. Mededeeling van ingekomen stukken. a. Een apostille van Ged. Staten hou dende goedkeuring van het Raadsbesluit tot wijziging der begrooting, tot af- en overschrijving van posten en het doen eener rechtstreeksche betaling uit den post voor onvoorziene uitgaven alles van de begrooting over 1917. b. Idem van hetzelfde College, tot goedkeuring van het Raadsbesluit tot het aangaan eener geldleening van f 5000. c. Idem van het besluit tot wyziging der begrooting, dienst 1918. d. Een extract uit het resolutieboek van Ged. Staten houdende goedkeuring van het Raadsbesluit tot het aangaan eener geldleening voor de Gasfabriek, groot f 5648.65. e. Een adres van den Raad der Ge meente Utingeradeel om adhaesie betuiging aan een dezerzijds verzonden adres aan den Minister van Nijverheid en Handel. f. Een adres van den Bond van Ge- meente-ambtenaren inzake verbetering van positie, Welke stukken zonder hoofdelijke stem ming voor kennisgeving worden aange nomen. Punt 3. Voorstel van den heer P. Veen* stra, tot het verleenen van eene toelage uit de Gemeentekas aan de Wed. J. Oudeboon. Na herinnering door den Voorzitter aan dit in de vorige vergadering ingediend voorstel, zegt deze op een desbetreffende vraag van den heer IJntema, dat de be doeling is een jaarljjksche toelage. De heer Brandsma vreest dat de Raad bjj inwilliging in een eigenaardige positie zal komen tegenover Ged. Staten, waar deze voor 3 jaren een geljjke aanvraag hebben geweigerd. De Voorzitter acht de Raad in dezen volkomen bevoegd en advi seert den vorm eener gratificatie te kiezen, gelyk met Stout is geschied. De heer Kroese herinnert aan een destijds door hem ingediend voorstel om aan de Chr. Bewaarschool f 100 te geven in eens, wat hem toen zeer kwalyk is genomen. De Voorzitter meent, dat de heer Kroese met deze bespreking buiten de orde is en ziet geen verband met het behandelde punt. De heer Kroese meent van wel. Van den belanghebbende is geen verzoek ingekomen, nu vraagt een lid in dezen vorm een jaarljjk- sche gift uit de Gemeentekas, wat in strjjd is mot het voor 3 jaren genomen Raads besluit. De heer de Boer vreest, dat bij aanne ming van dit voorstel, ook andere weduwen van Gemeente-ambtenaren zullen volgen. De heer Veenstra meent te mogen ver wachten, dat Ged. Staten die uitkeering niet zullen weigeren, en waar de heer Kroese erkent, dat destyds door den Raad een fout is begaan, ten opzichte van een ambtenaar die de Gemeente 35 jaar heeft gediend, daar zou hy er prys op stellen, die fout te verbeteren en die f 100 alsnog te geven. De heer do Vries meent ook dat de Raad een eereschuld heeft af te lossen tegen over een ambtenaar met 35-jarige trouwe plichtsbetrachting en vindt het alleszins billyk, dat dit door den Raad wordt ge voeld. Het voorstel Veenstra in stemming ge bracht, wordt aangenomen met 6 tegen 5 stemmen, die der heeren Kroese, Posthumus, Potma, Hobma en IJkema. Punt 4. Adres van den agent van politie H. van der Zee, houdende verzoek om verhooging zyner jaarwedde. In het door den Secretaris gelezen adres wordt, mat het oog op de zeer dure tyden, verhooging van salaris gevraagd tot het maximum en rekening te willen houden met elders doorgebrachte dienstjaren, om als nog zyn positie als onpartydig politie man te kunnen handhaven. De Voorzitter stelt namens B. en W. voor het adres aan te houden tot by de behandeling der begrooting. Dan kunnen de politiesalarissen nog eens onder de oogen worden gezien, temeer, wjjl het de bedoeling van B. on W. is, met het oog op de vacature van eersten agent, het geven van een gratificatie te overwegen. Zonder hoofdelyke stemming wordt daartoe besloten. Punt 5. Voorstal van B. en W. tot ver hooging van de jaarwedden der ambte naren ter secretarie en gemeente-werk- lieden. In het door den Secretaris gelezen voor stel adviseeren B. en W. den Raad, de jaarwedden van na te noemen Gemeente- geven een cursus in eerste hulp bij onge- ambtenaren met ingang van 1 Juli 1918 lukken, beginnende half Juli 1918, weke- vast te stellen en te regelen als volgtdie lyks éénmaal gedurende één uur, des Dinsdagsavonds 78 uur, in het geheel 12 keer. Hy vraagt daarvoor het gebruik van een lokaal der openbare lagere school. De Voorzitter stelt namens B. en W. voor het verzoek in te willigen en adressant voor het aangegevan doel gratis een school lokaal in gebruik aftestaan, onder voor waarde dat de kosten van schoonhouden en van eventueele verlichting van het lo kaal hoofdelyke stemming wordt daartoe be sloten. Punt 8. Resolutie van Ged. Staten be treffende den weg-aanleg WorkumWon- seradeel. Da Secretaris doet voorlezing van het volgende Gehoord het mondeling gerapporteerde van de Commissie uit deze vergadering die den 18 Februari j.l. te Workum een conferentie heeft gehad met het Dagelijksch Bestuur der Gemeente Workum, het voor- loopig bestuur van het Waterschap Zui delijk Wonseradeel en de besturen van het St. Gertrudes gesticht en van de St. Ludgerus school te Workum ter bespreking van de richting, te geven aan den op bet gebied van Workum aan te leggen weg van het Waterschap Zuidelijk Wonseradeel; gezien de retro-acta, daaronder een schrij ven van den Gemeenteraad van Workum, d.d. 29 Juni 1917; is besloten: Het schrij ven van den Provincialen Hoofdingenieur omtrent deze aangelegenheid, d.d. 22 Sept, j.l.. onder bijvoeging van de 3 bylagen («chetsteekeningen) door den Raad van Workum overgelegd bij zijn voranaange- haald schrijven, bij afschrift dezes te stel len in handen van het Gemeentebestuur van Workum, met uitnoodiging daarover zyn oordeel te doen kennen, onder terug zending der stukken en dat Bestuur mede te deelen, dat deze vergadering, gelijk reeds de Commissie uit haar midden in de conferentie deed uitkomen, handhaaft haar denkbeeld, den weg aan te leggen in een boog als op de eene der teekeniu- gen in potlood is aangegeven, en loopende van de Yskeboerevacrt naby de St. Lud gerus school tot de brug in den trekweg tusschen Hollemeer on Trekvaart, en dat zy er prys op stelt, goed gemotiveerd, van het Gemeentebestuur te vernemen, aan welke richting van den weg dat Bestuur de voorkeur geeft, n.l. óf langs de Brou wersvaart óf langs de Yskeboerevaart. In verband met deze resolutie adviseeren B. en W., aan Ged. Staten te berichten, dat aan de richting van den weg langs de Brouwersvaart de voorkeur wordt gegeven. Na een zeer langdurige en uitgebreide dis cussie, veel te groot van omvang, om in dit verslag op te nemen en waaraan door bijna alle leden wordt deelgenomen, wordt ten slotte het voorstel van B. en W. met algemeene stemmen aangenomen, n.l. om den weg te leggen in een boog van R K. School en Kerk naar de Lange Brug. Tevens wordt aangenomen met 8 tegen 3 stemmen, die der heeren Potma IJnte ma en Hobma, een voorstel de Boer, om B. en W- op te dragen aan Ged. Staten te berichten dat voormeld besluit werd genomen onder den drang, om tot een stemmigheid met Ged. Staten te komen, doch dat de meerderheid van den Raad nog steeds de voorkeur geeft aan eene ver betering van het D warsnoord, in den zin van het ontwerp van den Gemeentearchitect. De redactie van het aan Ged. Staten ta zenden antwoord wordt overgelaten aan B. en W. Punt 9. Adres van de plaatselyke werk liedenverenigingen, het verzoek inhouden de tot verstrekking van cokes en gas voor verminderden prys aan mingegoeden. In het door den Secretaris gelezen adres wordt gezegd, dat met verbazing kennis is genomen van het Raadsbesluit om de eenmaal op hun verziek toegestane f1000 niet voor het distribueeren van klompen beschikbaar te stellen. Zy zyn zoo vrij by dezen nogmaals aan die belofte te her inneren. Tevens verzoeken zy cokes voor lageren prys beschikbaar te willen stellen en de prys van het gas nader te regelen, zoodat door de mindergegoeden minder wordt betaald dan door meergegoeden, te verdoelen in klassen naar het inkomen, zooals dat b.v. in Sneek is vastgesteld. Zy meenen alle redenen te hebben om ook op verlaging van cokes en gas prys aan te dringen, daar ook reeds door Uwen Voorzitter is te kennen gegeven, dat een bedrag van f 1000, dat voor genoemde klompendistributie de mindergegoeden ten goede zou komen, als op een gloeiende plaat zou vallen. Een uitdrukking, die hoewel voor twee- vast te stenen en te regelen als volgtdie van G. G. Groenendaal, eerste beambte ter Secretarie op f 1200 met drie jaarlyksche verhoogingen van f 100 tot een maximum van f 1500 die van L. Steginga, tweede beambte ter Secretarie op f 900 met drie jaarlyksche verhoogingen van f 100 tot een maximum van f 1200; die van R. Westra, derde beambte ter Secretarie op f600, met drie jaarlyksche verhoogingen van f 100 tot een maximum van f 900, die van A. Abma, stadstimmerman op f 1000 en die van R, B. de Jong, stads werkman op f 850, De Voorzitter acht geen breedvoerige toelichting noodig, waar het bekend is dat de ambtenaren ter Secretarie hard moeten werken en zy ook den druk der tyden gevoelen. B. en W. hebben daarom gemeend hunne salarissen te moeten herzien, mede in verband met die van andere werklieden in deze Ge meente. De heer de Boer wil daarmede wachten als met het adres van den agent van der Zee, maar de Voorzitter wil direct het voorstel behandelen, wyl het een vast staand feit is, dat by particulieren de loonen hooger zyn, deor hen goed en veel wordt .gewerkt, in den regel met veel overuren. De heer de Boer verwacht, dat een eenmaal gegeven verhoeging zal blyven bestaan, beter acht hij het, een gratificatie te geven, vooral met het oog op de bur gery, die vaak niet meer geniet en ten slotte hieraan ook nog zal moeten betalen. De Voorzitter zegt, dat men niet moet vergeten, dat zy dienen te worden betaald voor hetgeen zy presteeren. Ging er één weg, dan zou men voor het feit komen te staan, dat er geen sollicanten kwamen en deze loonstandaard is in overeenstemming met hun werk. De heer Brandsma is het eens met de Boer. Kort geleden zyn toe slagen gegeven en de salarissen herzien. Moet dan alleen de burgery den druk der tyden ondervinden Hy meent, dat de standaardloonen niet zoo hoog zyn, en stelt daarom voor het voorstel aan te houden tot by de behandeling der begroo ting, hetgeen wordt ondersteund door den heer Potma. De Voorzitter is het er mee eens, dat de verhoogde salarissen door de burgery moeten worden betaald, maar aan den anderen kant is er veel opgewektheid toe noodig, het veelomvattende werk te verrichten. De heer Veenstra meent, dat met deze verhooging een wel watscheeve verhouding ontstaat ten opzichte van de salarissen van Gemeente-arcbitect en Directeur der Gasfabriek, welke salarissen de Voorzitter te zyner tyd ook onder de oogen wenscht te zien, een en ander in verband met ieders groote verantwoorde lijkheid. De heer Brandsma zegt, dat het dan beter is een voorstel in te dienen met bepaling van een uurloon voor te maken overuren, wat de Voorzitter niet wenschelyk acht. Daarom wil de heer Brandsma het voorstel aanhouden, om later te komen met een voorstel inzake toeslag. Daar tegen komt de Voorzitter in verzet, wyl hy niet weet, wat dienaangaande het gevoelen van de Wethouders is. De heer de Vries acht het voorstel een stap in de goede richting en verwacht binnen kort ook een voorziening ten opzichte van den Gas-Directeur en den Gemeente-Architect. Het voorstel van B. en W. in stemming gebracht, wordt daarop aangenomen met 8 tegen 3 stemmen, die der heeren de Boer, Potma en Brandsma. Punt 6. Adres van C. E. H. M. Hes lenfeld, houdende verzoek om aangesteld te worden tot tydelyk schoolarts, enz. In het door den Secretaris gelezen adres geeft adressant te kennen tegen billyke vergoeding wel in aanmerking te willen komen voor tydelyk schoolarts en daaraan tevens te verbinden de functie van cun- troleerend geneeskundige inzake de rant- soeneering voor zieken, wyl de regeling op dit oogenblik zoo is, dat er schandelyk misbruik wordt gemaakt van de concur rentie der plaatselyke geneesheeren. De Voorzitter stelt namens B. en W, voor dit adres voor kennisgeving aan te nemen wijl dr. Heslenfeld reeds de functie van schoolarts vervult, maar dat, wat hy bedoelt, voorkomt by dreigende epidemieën. Een en ander kan wel nader geregeld worden als die zaak urgent is, evenals ook de k westie van controleerend geneeskun dige. Zonder hoofdelyke stemming wordt daartoe besloten. Punt 7. Adres van dr. Heslenfeld, om voor het houden eener cursus in eerste hulp by ongelukken, gebruik te mogen maken van een lokaal der openbare lagere school. In het door den Secretaris gelezen adres wordt gezegd dat hy zich voorstelt te oan hwet bitammelik, en dertroch in boel hwet net troch de mesken kin foar- komme. Mar dat nimt net wei det men net aid hoecht to wezen, om to witten, det baldiedigens, strjitteskeinen, mislédigjen fen persoanen, in bispotten fen it eer biedwaardige, in oertréding fen de wet fen sedelikens yn ien wird, det elke bütenspoarighoid lang gjin lytsbytsje is en dat se under de namme fen oan- slaggen net forskoand wirde kinne. Sa ’t it yn ’e hüs derhinne stiet, de toan dy ’t der hwet al to faek heardt wirdt, it ientoanige hwer ’t men gjin ófwiksel yn wol, de ünforskilligens for de fraeoh hwet er sonder kosten of moeite dien wirde kin om it thus hwet oangenaem to meitsjen, driuwe in hopen ta de doar üt om derre hjar nooht to siikjen. Net allinne bern mar ek greate min sken. En det is net to forwünderjen. As de üthüzichheid al sa ier oankweke wirdt, as men litsen nei gesellichheid, gjin foldwaening fynt finder eigen dak as men yn yens jeugd leard hat de ge- sellige omgong fierder to siikjen, den bliuwt dy sucht oan ’t róljen, en roast- ket foart, om de nooht, faek it gelok fen mennioh hüsgesin to forbaljen en it opkommende slachtme mei it selde for- kearde eigenskip opskieppe to setten. Skou dit nou mar net op ’e lytse wente, of op ’e drokte fen ’e hüsge- noaten, hwent it lytse bestek is gjin hinderpeal for nochtlik bynoarwêzen, en de drokke beusichheden forhinderje net om inkele eagenblikken fen rêstich for kear to hawwen. Mar dit is ek in stüdzje, as men it sa neamme mei, yntwisken in stüdzje der ’t de haeden fen it gesin hjar net oan ünttrekke moasten. ’t Is thus sa stil, sa forfeelsum, sa dit en sa dat, sa wirdt er sein, of tocht alteast en men rint foart sunder yen seis to freeg- jen oan hwa ’t de skild leit en hwet er dien wirde koe om hjir forbettering yn to kryen. Dyselde langstme, hwer ’t we 't nou oer hawwe, kin de wei wirde ta folie goeds en mei derom net forwaerloaze wirde, lyk as meastal bard, en it war dwaen nei in rjuohte lieding en it oan- wennen derfen is in earste plicht tsjin- oer yens hüsgenoaten en de hele maet den soil men soks ynskikke 8^‘PPÜ- De jonge strjitterinners binne ek de takomstige boargers, dy ’t, as se ien- mel forwyldere binne, net sa gemaklik yn ’e ban komme fen ’e maetskiplike oarder, en dan licht hjarren neirinne, dy *t krektlyk troch de geest fen bynoar wêzen dreaun wirde en dan meiinoar selskip- dingen üthelje dy *t it deiljooht eigentlik net fordrage kinne. It thus sa oangenaem mooglik meitsje. To rie gean mei de forskillende aerden, kerakters en bihoeften. Elkoar hwet tajaen, en hwet oan elkoar opofferje om faeks letter greater offers to foarkommen. Elkoarren siikje oan to lüken en it hüs gesin bynoar to balden troch in sadanioh gesellich forkear, det er net iens om de dingen dy ’t fen fierren barre, ofbüten doar, tocht wirdt. Der moat men op oan stjüre. Hwet minder minsken op ’e strjitte hwet mear om eigen bird, dy ruil scoe wol ütkinne. Scoe 't der buten effen stiller wirde, binnenyn scoe *t safolle libbender wirde. FRISO. ■♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦f j Dit blad verschijnt des Za- j terdags' en kost per halfjaar 70 cents; per post 85 cents. Enkele Nos. 4 ets. Ingezonden stukken Don- j derdags in te zenden. Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 uur. De prijs der Advertentiën is van 15 regels 30 cents, elke regel meer 5 cents. Grootere letters naar plaats ruimte. Buiten Friesland, uit gezonderd Familieberichten, 10 ets per regel. Bij abon nement belangrijk lager. De minsken wolle byelkoar wêze, dat leit sahwet yn ’t aerd Inkele persoanen ütsündere, dy ’t in hekel oan ’e min eken hawwe, dy *t om sa mar to sizzen, minskeskou binne, en hjar efterüt balde om fen alle omgong forwidere to bliuwen, kin men der net by rekkenje, mar oars oer ’t algemien merkt men by elkenien in sucht nei gesellichheid, dy ’t him yn alle stannen en by elke leeftiid oppe- nearret. Yn ’t bigryp fen gesellichheid is lyk- wol tige forskil. De iene moat yn in great selskip wêze soil er wille hawwe, de oare hald mear fen it lytse selskip, bygelyks, it stille hüslike. Men scoe hast biwearre meije, dat er fen in gesellich byelkoarwêzen allinne der mar sprake wêze kin, hwer ’t men mei inkelen fortroulik forkeard en dan ek Ijeafst noch yn in net al to greate romte. En doohs bigripe in hopen dat oars. Der binne in boel ljue, dy ’t it yn eigen hüs net hirde kinne, dy ’t to- minsten safolle mooglik der üt rinne. By de jeugd sit det kwea ornaris al, en sa komt it dat de jonkheid gans tiid forgriemt op strjitte. Dat gedangel op *e strjitte om skynt wakkere moai to wêzen, foaral yn ’e eagen fen de jongerein, Sneina sjucht men se fen moarn oant joun. Yn ’e wike ek wol, mar dan meast op ’e selde plakken der ’t se by foarkar gearhokje Ek sjucht men so by lytse kloftkes binne en wer stoartskaven as woene se prebearje alle üneffenheden op hjar wei sljucht to sliten. Yn *e greate stêdden kin men soks maklik foarstelle. Der is allicht ien of oar, dat troch nijichheid of üngewoanens de oandacht lükt, mar yn ’e lytse stêdden en doar- pen moat men doohs wol in boel strjitte- Ijeafde yn yens hert hawwe, as men yen tofreden steld mei hünderderten fen kearen it selde paed op en del to tin nen en altyd weroan it selde to sjen. As yens wente sa binaud en min is dat men der mei skik net yn bankje kin ef der binne oare oarsaken, hwer- trooh it net yn ’e hüs sitten, to for- kiezen is, f kinne. Mar yn hwetfor stan men dy foarkar for it strjitteforkear opmerkt, almeast kin men it balde for in biwiis, dat men selskip siket to finen. Hwent mar komselden treft men immen oan, dy *t yn syn ienlikheid kupert of op *e strjitte tahald. Trochgeans litte de strjittefrjeonen hjar kinne as i swiete maten, fen byelkoar wêze to wol len yn greate en oars mar yn ’e lytse jploegen. As sadanioh kin men it strjitteforkear net noch ünbepaeld ófkeure. Der binne 'fensels in hele soart, dy ’t om net to priisgjen reden de ganske dei, hjar büten hjar wenningen biwege, dy ’t licht sel- skip siikje, dat net oan to rieden is of ‘iominsten net troch hjarren sooht wirde moast, mar det jowt yen noch net it rjuoht om alle strjitterinners to min- achtsjen en it gerin en gedooh op strjitte as inkel üt forkearde oarsaken foart- kommende to foroardieljen. Om de grins krekt to bipalen moat men mear bigryp en bitoohtsumens hawwe, as gewoanliks by de jeugd foun wirdt. Derom is 't goed as se net troch forkearde foarbielden op in dwaelspoar brocht, of troch onforstandige lieding fen ’t iene kwea yn *t oare fierd wirde. As de riper fen jierren der mear om tochten, dat hjar foarbield, büten hjar witten, in boel neifolgers fine kin, dan sooene se hjar fen o sa folie ünthalde, dat se nou sünder erch dogge. En krektlyk sa as de alden fen jierren hwet mear bitochten, det de jeugd net mei geweld twongen wirde moat aide mant- sjes to wêzen, den sooene se plak jaen Tot plaatsing van Adv, en Reclames voor Handel, Nijverheid en voor Friesland Filiaal D. Y. ALTA te Leeuwarden, Bagijnestraat 54. I 1 FRISO

Friso nl | 1918 | | pagina 1