Nieuws- en Advertentieblad f I voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordw., Hindeloopen, Stavoren, enz. enz. J over den oogst. De stroo-opbrengst valt algemeen mee, 1L Barge-oanjaen. i I I 1 i ZATERDAGg27 JULI 1918. No. 31. 44ste Jaargang. Officieel Gedeelte. z Bekendmaking. - Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM. Binnenlandsch Nieuws. o 4. 5. 6. Yn ionheidswoaret mei moïlepoat Binn’ so ek op ’t aldermalst hast ta Oan myn steal barggtld... hyp hoera Hja hoege ek gjin süpe en wei En moalkost of sok makkelei, It binne boarger-bargen dos, En harkje net nei »koas, koas, koas®, Se kinn’ mei neat ma ’k sizze ta Myn trije bargjes... hyp hoera I I 1. 2. 3. De BURGEMEESTER der gemeente >Hemelumer Oldephaert en Noordwolde® brengt ter openbare kennis, dat door hem een vergadering van den Raad dier ge meente is belegd tegen Zaterdag den 27 Juli 1918, des voor middags te 91/2 ure ten gemeentehuize te KOUDUM. Koudum, den 23 Juli 1918. De Burgemeester J. KROL Jz. Punten van behandeling Notulen. Mededeelingen. Missive van Ged. Staten van Fries land d.d. 27 Juni 1918, No. 104, 2e afd. inzake verhooging jaar wedden van burgemeesters, secre tarissen en ontvangers Aanbieding gemeenterekening, dienst 1917; Wijziging begrooting dienst 1918 Vaststelling schooleeldkohier over het 2e kwartaal 1918. Foaral nou ’k üt ’e krante wyt Dat men ek... stikelbargen yt, En derom bin ik mar biredt... (Mar gau myn Sneinske klean en pet) En dan nei ’t gritenijhüs ta »Drie stekelvarkentjes,® hoera 1 FRISO. - ’k Bin jisterjoun der efterkomt Do ha ’k se earst for ’t earst fornomd, ’k Ha s’yn Ijoohtmoanne stappen sjoen, Oerdeis dan hald’se hjar ketoen Mar dat is hjar saek wer... ik ha Doohs trije bargjes... hyp hoera 1 De BURGEMEESTER van Workum brengt ter kennis der ingezetenen, dat op Dinsdag 30 Juli de nieuwe Levensmiddelen-bonboekjes tegen inwisseling der oude boekjes zullen worden uitgereikt, en op Vrijdag 2 Augustus, de nieuwe broodkaarten worden afgegeven. Alles op de gewone wijze, plaats en uren bekend. De Burgemeester voornoemd, J. QUARLES VAN UFFORD. Workum, 26 Juli ’18. Ik ha se op ’t hiem, se rinne los, Se hearre by de »loopers< dos, En sflnder ringen op ’e snüt Hjar wrotten makket doohs net 6t. Gjin minsk soil lest en hinder ha Fen myn goêbargjes... hyp hoera I Yn üs tiid sunder spek en fet Is dit fensels in hele set, Forgund de iene of oare ’t my Gjin niget, bjer, ik jaen him frij, Spekkeaper bin en bliuw ik, ja Mei myn team bargjes... hyp hoera Tonaoht ha ’k al to mim’rjen lein En tsjin my seis wol tsien kear sein »Soil ik se ek oanjaen, ja of né For ’t tellen for ’t regearringsfé 1 Komt de minister ek ten ta Fen ’t trijkaert bargjes... hyp hoera 1 It stekt mei burgen bare nau, Fjildwachters krij samar de bau Ruk’ hja, ’t sij hjir of derre, spek. En fynt soms under ’t hynstedek. Mar ’t stekt noch nauwer, tink ik sa, Mei myn baes bargjes... hyp hoera Seis wist ik net da ’k sa ryk wie Dat ik wol trije bargen hie. Soks hien’ jim fest net by my sooht Nou, ’k hie der seis ek noait om tocht En doohs goêminsken, is it sa ’k Ha trije bargen. hyp hoera I Dit blad verschijnt des Za- terdags en kost per halfjaar i 70 cents; per post 85 cents. Enkele Nos. 4 ets. Ingezonden stukken Don derdags in te zenden. Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 uur. f 100 meer tot een maximum van f 1900 De adjudant-onderoffioier heeft bij 6 jaar dienst als onderofficier f 1200 en bij elke 2 jaar langeren dienst als zoo danig f 100 moer tot een maximum van f 2200 bij 24-jarigen dienst. Een korporaal-vrijwilliger krijgt per dag 50 ots.idem met geschiktheid voor sergeant 60 en die geschiktheid gedu rende één of meer jaren bezittende 70. Dienstplichtig korporaal 30. Soldaat- vrijwilliger 2e kl. 25 en le kl. 35. Tamboer- of hoornblazer-korporaal 50. Tamboer of hoornblazer le kl. 35 idem 2e kl. 25 Tamboer of hoornblazer dienstplichtige 25. Dienstplichtig soldaat 15. Soldaten (vrijwilligers en dienstplich tigen) die aan de strengere krijgstucht zijn onderworpen, genieten een soldij van 10 cent per dag, waarvan hun per dag f 0.05 als zakgeld wordt uitbetaald. Waar blijft de boter. Sedert de boterrantsoeneering is in gevoerd houden tal van boeren, die an ders alle melk aan de zuivelfabrieken leverden, thans een belangrijk deel ach ter om ze te karnen. Voor de aldus clandestien verkregen boter maken zij bij particulieren (ban ketbakkers enz.) prijzen van 4, 5 en 6 gulden per K.G. terwijl de productie prijs f 2.80 per K.G. bedraagt. Ook produceeren verschillende als boterproducent ingeschreven landbouwers en zuivelfabrieken grootere hoeveelheden boter dan door hen of door die fabrieken tegen den vastgestelden prijs aan de Regeering wordt afgestaan. Dat die dikwijls niet geringe overschotten eveneens tegen hooge prijzen in den smokkelhandel terechtkomen, daaraan behoeft niet te worden getwijfeld, zegt de »Avp Een origineele zilverbon. Ten postkantore te Delft is een val- sohe zilverbon van f 2.50 in beslag ge nomen, welke geheel met de pen ge- teekend is. De vervaardiger is humoristisch aan gelegd, hij heeft n.l. het opschrift aldus aangebracht Serie W. C. No. 100. Wordt ter betaling geweigerd door de Nederlandsohe Bank en door ieder ander. Inwisselbaar in gevangenisstraf bij het uitgeven. 1 Augustus 100 j. v. C. Werkelijk bedriegmiddel. Het uitgeven van dezen nagemaakten zilverbon geeft recht op negen jaren levensmiddelen zon der bon in een of andere strafgevangenis. Met gelyke maten meten! De zomergasten hun aantal is nog al vrij groot zoeken hun pensions en hotels weer op. Een feit, dat op zich zelf al ietwat vreemd aandoet bij de ge brekkige reisgelegenheid en de nog slechtere levensmiddelen voorziening. Echter schijnt men in vele buiten plaatsen ruim voldoende te hebben. Het »N. v. h. N.< hoorde althans van een familie, die te Apeldoorn in pension is geweest en in de 14 dagen slechts twee maal geen vleesoh op tafel kreeg, en toen nog volop eieren. Er was voorts steeds pap des morgens en volop brood. Een andere familie, die te Egmond vertoeft, schreef dat zij ’t daar veel beter had dan in Groningen, vooral ’t ontbijt was er uitstekend En reizigers, die Zuid-Limburg uit kozen voor hun uitstapje, zagen daar overal eiken middag versch vleesoh op tafel. Lazen we ook niet, dat aan board van de sNoordam® zoo gauw *t schip buiten gaats was, wittebrood, echt wittebrood van bloem werd verstrekt? Niet ten onrechte besluit het blad aldus Nu misgunnen we ’t niemand, dat hij ’t eens een poosje goed heeft, maar toch vragen we, hoe zulke dingen gebeuren kun nen. Als Nederlanders zijn wo toch allen voor de wet gelijk, moeten wij dat althans zijn en hoe is 't nu mogelijk, dat op andere De prijs der Advertentiën is van 15 regels 30 cents, elke regel meer 5 cents. Grootere letters naar plaats ruimte. Buiten Friesland, uit gezonderd Familieberichten, 10 ets per regel. Bij abon nement belangrijk lager. toto* -»■ Tot plaatsing van Adv. en Reclames voor Handel, Nijverheid en Geldwezen buiten de prov. Friesland is uitsluitend gemachtigd het Alg. Adv.-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr, 76-78, Amsterdam, voor Friesland Filiaal D. Y. ALTA te Leeuwarden, Bagijnestraat 54. Tel. Intercomm. 1114. Men makket mei it slachtforbod Hast al hwet libbet pier kapot. Hwent sa of sa... en ien wie smoard, slagneming kaarten en der dames op transport naar commissaris te Zevenaar. Plaatsgebrek. Te Enschedé heeft men verscheidene jeugdige boefjes, die wegens de vele diefstallen, die ze pleegden, reeds heel wat processen-verbaal kregen. Yer- oordeelingen volgden tot opzending naar inrichtingen, doch opzending kon niet geschieden, omdat alles vol zit. De jon gens krijgen steeds meer routine en wor den zoo langzamerhand volleerde dieven, inbrekers en uitbrekers. Twee hunner zouden dan eindelijk worden opgezonden, maar Vrijdagmorgen, den dag voor het transport, waren de vogels uit de gevangenis gevlogen, ont snapt door het deurloket. In Borne werden ze gevat, maar den volgenden ochtend bleken zij door het dak van de cel het hazenpad te hebben gekozen. Na lang speuren is de politie er in geslaagd den eenen jongen terug te vin den in Nijverdal en den anderen te En schedé. Nu zitten ze opnieuw in ver zekerde bewaring. Oplichting. Een Hillegeraborgsche rijwielhandelaar die aan een partijtje zeep een zoet winstje wilde verdienen, heeft er een bankje van duizend bij verspeeld. Zon dagavond kreeg hij in een café te Rot terdam het aanbod om 50 kisten zeep te keepen tegen f 4 35 per kist. De officieels verkoop zou Maandagmorgen plaats hebben. Een café op den hoek van de Dirk Smitstraat en Crooswijk- schestraat werd aangewezen voor de af spraak. De rijwielhandelaar vertoonde zich daar en liet zich door den ver- kooper, iemand uit de Josephstraat, be wegen f 1000 op hand te geven. Met z’n beiden gingen ze vervolgens op weg naar de Havenstraat op Delftshaven, waar de zeep in een pakhuis moest op geslagen liggen. Gedurende de reis uit het noorden naar het westen der stad werden aller lei smoesjes en uitvluchten verzonnen door den verkooper om zich van zijn klant te ontdoen. Aan verschillende kroegen werd een bezoek gebracht, klaar blijkelijk met de bedoeling den rijwiel handelaar dronken te voeren. Deze was echter voor geen klein geruchtje ver vaard en liet zich noch in kennelijken staat brengen, noch afschepen. Telkens kwam men ook vrienden tegen, die een eindje mee opliepen of mee tramden. Een van die vrienden verliet het gezel schap op het Stationsplein. Mogelijk, dat hij per trein de stad is uitgegaan om ergens buiten het «roode ruggetje® in veiligheid te brengen. Met z’n drieën toerde het gezelschap verder het westen in. In de Ruigeplaatbuurt aangekomen schoten de twee oplichters plotseling een zaal binnen en lieten den rijwielhandelaar, staan. Deze was echter niet mis en liep de heeren, die door een zijdeur poogden vochtigheid en zonnewarmte zijn de halmen gedurende de laatste weken nog heel wat langer en flinker geworden. En de zaadopbrengst Proefdorschen heeft mog nergens plaats gehad maar toch meenen we uit een en ander to mogen vaststellen, dat deze opbrengst do verwachtingen zal overtreffen. Over ’t algemeen toch zijn de aren groot en goed gevuld met flink ontwikkelde zaadjes. We telden in verschillende er van 40 tot 80 korrels een aantal, zeker niet minder dan in het buitengewoon rijke korenjaar 1917. Zonder al te optimistisch te zijn, mogon we dus in elk geval een goeden roggeoogst verwaohien. Alleen daar, waar de late nachtvorsten schade deden, zal de opbrengst minder zijn. De haver staat algemeen zeer goed en de opbrengst zal zonder twijfel zeer be vredigend zijn. De Spaansche griep in ’t leger. Geen wonder dat de militairen zoo erg door de Spaansche griep worden aangetast, zegt >Het Volk,® als men weet dat in de kantines geen lood zeep meer te krijgen is en aan de soldaten geen bons voor zeep verstrekt worden en zij van hun, na de verhooging van 5 cent per dag, zoo schitterend soldij, natuurlijk geen zeep van 75 cent of duurder kunnen koopen. Hiervan is het gevolg, dat in ongeveer alle garnizoensplaatsen en ba rakken en tentenkampen honderden mili tairen zijn, die zich in meer dan vier weken niet meer met zeep hebben kunnen wassohen. Een arrestantenschip. Het tekort aan plaatsruimte voor ar restanten op de politiebureaux te Rot terdam, dat zijn ontstaan te danken heeft aan de toenemende criminaliteit en het plaatsgebrek in het Huis van Bewaring, geeft B. en W. aanleiding aan den Raad voor te stellen hen te machtigen de noodige maatregelen te nemen ter voor ziening in dit tekort. Zij geven op ad vies van den hoofdoommissaris in over- De rundvleesch-distributie. Naar de »Tel.« verneemt, zijn te ’s Gravenhage op het departement van landbouw besprekingen gevoerd met de wethouders van eenige groote gemeen ten over de rundvleesch distributie. De besprekingen liepen over het vol gende ontwerp, door den minister van landbouw opgesteld Met ingang van Augustus zal met de distributie van rundvleesch een aanvang worden gemaakt. Er zullen geleverd worden runderen van de klassen A B en C. De runderen zullen geleverd worden levend aan de gemeente, die een prijs zal betalen van f 1 20 per K.G. slachtgewicht. Het aantal K.G rundvleesch, dat voor elke gemeente be schikbaar zal zijn, zal berekend worden a 1 ons per week per inwoner boven 1 jaar. Ten behoeve van ritueel levende Israëlieten zal het uiterst moeilijk zijn bij deze wijze van distributie voldoend ritueel rundvleesch beschikbaar te stellen. Voor ritueel vleeschdistributie zou be schikbaar gesteld kunnen worden ritueel bereide eenheidsworst en schapen vleesch. Het kwantum rundvleesch, beschik baar te stellen voor ziekenhuizen en ge stichten, valt buiten deze distributie. De gemeentebesturen ontvangen de runderen levend. De beesten worden daarop verloot onder de detaillisten, die voor den verkoop van het te distribu- eeren vleesch in aanmerking komen. Alle kosten van transport, accijns en slachten komen ten laste van den dedaillist. De detaillist is verplicht ten minste 75 pct. van het hem verstrekte vleesch uit gebeend te verkoopen tegen een maxi mumprijs van f 1.50 per K.G., terwijl 25 pot. tegen een maximumprijs van f 3 per K.G. geleverd moet worden. Het is verboden vleesch af te leveren zonder daarvoor een bon te ontvangen, terwijl aan den detaillist geen vleesch opnieuw beschikbaar gesteld zal worden, tenzij de verstrekte vleeschbons zijn in geleverd, evenredig aan de twee cijfers hierboven genoemd van 75 en 25 pot. tenzij door het gemeentebestuur onder goedkeuring van den minister van Land bouw, Nijverheid en Handel andere ver- houdingscijfers gesteld zijn. De winst, door den slager te genie ten, zal bij de ver houdingscijfers 75 en 25, ongeveer f 40 bedragen, terwijl de toeslag, door de schatkist te geven, zal bedragen f 0.50 per K.G. of een fractie van een cent daarboven. Tractementen bfj het leger. Het aanvangstractement van een ser geant is f700 en wordt na 2, 4, 6, 8 en 10 jaar als onderofficier resp. gebracht op f 750, f 850, f 1000, f 1100 en f 1200. Een sergeant met geschiktheid voor sergeant-majoor krijgt bij 4 jaar dienst als onderofficier f 850, bij 6 jaar f 1000 en vervolgens elke 2 jaar f 100 meer tot een maximum van f 1600 bij 18 jaren dienst als onderofficier. De sergeant-majoor heeft bij 4 jaar dienst als onderofficier f 1000 en telkens bjj 2 jaar ouderen dienst als zoodanig plaatsen kan, wat hier niet gebeurt Spionnage. Zondag vroegen twee Duitsche dames dien bij aan de politie overieverde. De te Nijmegen naar den Belgischen consul. Iemand, die in Tiel goed bekend is stelde haar op de hoogte, dat de consul van België voor Gelderland te Tiel woonde, waarheen hij de dames op haar verzoek vergezelde. Alle kosten zouden vergoed worden. In den trein vestigden de dames de opmerkzaamheid van haar begeleider op zich door het bergen van papieren tussohen haar kleeren. Te Tiel trachtten de dames haar be geleider zonder eenige vergoeding van zich af te schuiven en deze, daarover minder gesticht, gaf aan de politie ken nis van zijn vermoeden, dat de dames geheimen van militairen aard aan den man wilden brengen. Zij ondergingen een verhoor, waarna zij naar haar hotel konden terugkeeren. Maandagmorgen werden zij opnieuw aan een ondervra ging onderworpen, die leidde tot inbe- van papieren, waaronder teekeningen, en het stellen den grens- gewone middelen in de afgeloopen maand f 24,007,428 tegen f 23,416,053 in dezelfde maand van het vorig jaar. Door de geleidelijke maan- j delgkscha toenamen zijn de totaalopbreng- sten van de verloopen maanden van dit i jaar tot f 124,420,789 gestegen, zijnde 11 millioen meer dan in de eerste maan den van het jaar 1917, toen de ont vangsten f 113,582,515 groot waren. De oogst. Nu men begonnen is met het maaien van rogge, is men, zegt het Hbl. gerust door de afwisselende J zonnewarmte zijn de I te ontsnappen, na en greep er één van twee vrienden zijn opgespoord on zitten nu mede op het politiebureau in de Meormansslraat. De 1000 pop zijn ech ter gevlogen. Het nieuwe kabinet. Naar wij vernemen zouden de volgende personen deel uitmaken ven het nieuwe Kabinet Jonkh. Mr. A. F. de Savornin Lohman (Binnenl. Zaken), Jonkh. Mr. D. J. de Geer (Onderwijs), Mr. D. A. P. N. Kooien (Financiën), Prof. A. A. H. Struyken (Just.), A. W. F. Idenburg (Koloniën), Mr. P. J. M. Aalberse (Landbouw), M. C. E. Bongaerts (Wa terstaat). De portefeuille van Oorlog zou in handen van Jonkh. Mr. B. O. de Jonge blijven. Voor Buitenlandsohe Zaken komt, naar wij vernemen, in aan merking Mr. Heemskerk, terwijl ook voor deze portefeuille de burgemeester van den Haag Jonkheer Mr. Dr. A. H. van Karnebeek wordt genoemd. De rjjksmiddelen. Tegenover de buitengewone eischen aan de schatkist gesteld, staat nog steeds het feit, dat elke maand een hooger be drag aan inkomsten geboekt wordt dan de maand tevoren. Zoo bedroegen de inkomsten aan i I f e t O. F

Friso nl | 1918 | | pagina 1