Nieuws- en Hooivordering. De jirpeltaert. T I q Advertentieblad voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordw., Hindeloopen, Stavoren, enz. enz. ZATERDAGSS AUGUSTUS 1918. 44ste Jaargang. No. 32. Officieel Gedeelte. Binnenlandsch Nieuws. MELKBOEKJES zullen worden uitgereikt, tegen inwisseling der oude omslagen. Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM. P o o t u i e n. I Men rydt bjar yn *e tsjillen sa, r I i l Tot plaatsing van Adv. en Reclames voor Handel, Nijverheid voor Jy treffe ’m oan, ajo der, yn ’t skip Mei büter, en mei lollum-stip, En op ’e brilloftstafel ek, Seis by ’t bigraffenisse-leed Fynt hy sa linkenwei al sleet Men hat him oeral brek. En Jantsje en Pytsje, elk for oar Tomükjes dagg’se tajin elkoar Mei ’t hearlik nijerwetsk gebak De ien’ wol d’ oar’ deryn forby Elk longret op »de eare oan my,< De bakkers soil fen ’t plak. r I i»! o r I u d De prijs der Advertentiën I is van 15 regels 30 cents, j elke regel meer 5 cents. Grootere letters naar plaats- I ruimte. Buiten Friesland, uit- gezondere! Familieberichten, De BURGEMEESTER van WORKUM brengt ter kennis van de veehouders in deze gemeente, van wie hooi ten behoeve van het leger is ge vorderd, dat zij de schadeloos stelling voor die levering in ontvangst kunnen nemen ter Secretarie op Vrijdag den 9 Augustus 1918 des voormiddags tusschen 10 en 18 uur. Workum, den 2 Augustus 1918. De Burgemeester voornoemd, J. QUARLES VAN UFFORD. ou op *t himd en mag 50 pet. voor het buitenland of fabrieken geveild worden. Zeep. De minister van landbouw heeft vastgesteld voor zachte zeep een maximum-inkoopprijs, door de gemeenten in de periode van 13 Augustus tot 9 Septembor a.s. te besteden van f 67.75 per 120 K.G. Theedistributie op bon 21. Het in de bladen medegedeelde, dat op bon no. 21 weer thee gedistribueerd zou worden, blijkt op een misverstand te berusten. Althans aan het Rykskantoor voor thee en koffie is daarvan niets be kend. Landbouwstatistiek en landbonw- inventarisatie. De heer J. H. W. Th. Reimers, te Wageningen somt in het »Hbl.« zijn bezwaren op tegen de statistiek, die op gegeven zal worden over de in Neder land aanwezige oppervlakte van ver schillende gewassen in dezen tijd, waarin controle op bona fide opgaven zoo hoogst noodig is. Hij acht deze statistiek, ge zien de wijze waarop ze is verkregen, niet betrouwbaar. Indien men hierin verandering wil hebben, zal men in iedere gemeente een goede commissie voor de statistiek op landbouwgebied moeten aanstellen tegen goed salaris en de eigenaren of gebrui kers van land moeten verplichten alle aanwijzingen aan die commissie te doen en alle gegevens te verschaffen, die de commissie redelijkerwijze bij het uitoefe nen van hare werkzaamheid mag vergen. Op de wijze als nu, komt men er nooit en zeker niet als dan daarbij nog de noodige haast moet worden betracht, waardoor er in heel veel streken maar een beetje »met het been naar geslagen wordt. En wat de vee-inventarisatie betreft, ziet het er nog vermakelijker uit. Wanneer men een inventarisatie had willen houden, die kans gaf nauwkeurige cijfers te geven, had men dit in den winter moeten doen en daarvoor de noodige tijd moeten geven aan lieden, die alleszins deskundig waren en hiervoor goed werden betaald, doch men late het nu niet voorkomen aan de goegemeente of deze inventarisatie eenige kans van slagen zal hebben. Zij is, evenals die van de bouwgronden, een mooie papieren maatregel, waarmede de regeering zich misschien tegenover het volk meent te mogen vrijpleiten van hare nalatigheid, doch waarmede ze bij ingewijden slechts lachlust, medelijden of verontwaardiging verwekt. Gjin ding tsjinwirdich sa gesocht, En dat it hjoeddeis sa fier brooht, As de romrofte jirpeltaert. Men bakt him seis, sa moai en brün Mei sier fen stjerkes yn syn krün, En yt him dan as slaed. ’t Is oeral hwer ’t jy kom of gean, Men sjucht him op ’e tafel stean By rintenier, by baes en boer, By nearingdwaende en hanwirksman Arbeidersljue dy plüzje er fan As lekker en net djür. De BURGEMEESTER der gemeente Workum, brengt ter kennis der ingezetenen, dat de uitreiking van Aanvullings-Broodkaarten onder opgave van het nummer, zal plaats hebben op Maan- dag 5 Augustus a.s. en dat op Donderdag 8 Au gustus d.a.v. de nieuwe Op denzelfden dag zal dan te vens gelegenheid worden gege ven, opgave te doen van de soorten BOTER, die op de later uit te reiken nieuwe Vet- kaarten worden verlangd. Een en ander in de bekende uren en plaats. Workum, 1 Augustus 1918. De Burgemeester voornoemd, J. QUARLES v. UFFORD. Men mjukselt alles der yn gear, Mei help fen krüden komt er klear En spullen üt ’e apteek Si der! de bakkers fen ’t banket Dy fiskje al aerdich efter 't net En binne fen ’e streek. Mar ’k eang-e al dat it bütenlan Syn greate en griperige han Skielk nei üs taert ütslaoht, En easkje soil, (dy is wol sa) »Stjür my in hündert tüzend ta.« En dan is ’t hjir wer nacht. I 't Giet skielk op kreakelingen ta Op dümkes, süzen, allerlei, Op drabbelkoekjes en frou-frou En hwet for pain de luxe gau De mear wer wêze mei. Van de pootuien moet volgend kind beneden 7 jaar f 0,25, voorloopig 50 pet. voor het binnenland voor ieder kind van 7 tot benedon 16 jaar f 0.40 en voor ieder kind of inwo nend persoon van 16 jaar of daarboven f 0.50 per dag. Voor gemeenten vallende in de le klasse vrouw f 1.35 per dag, overigens als voor Amsterdam. Voor gemeenten, vallende in de 2e kl.vrouw f 1.25 p. d„ overigens als voor Amsterdam. Voor gemeenten, vallende in de 3e kl. vrouw f 1.20, 1 kind beneden 7 jaar f 0,30 ieder volgend kind beneden 7 jaar f 0.20, ieder kind van 7 tot beneden 16 jaar f 0.35, en ieder kind of inw. persoon van 16 jaar of daarboven f 0.45 per dag. Voor gemeenten, vallende in de 4e kl. vrouw f 1.10, ieder kind van 7 jaar tot beneden 16 jaar f 0 30 en ieder kind of inw. persoon van 16 jaar of daarboven f 0.40 per dag, overigens als voor de gemeente in klasse 3. Gezinnen, waartoe ongehuwde militairen behooren. Amsterdam. Gezinshoofd f 1.45, ieder volgend persoon van 16 jaar of daarboven f 0,50, ieder volgend persoon van 7 jaar tot beneden 16 jaar f 0.40 en ieder volgend persoon beneden 7 jaar f 0 25 per dag. Voor gemeen ten, vallende in de le kl.gezinshoofd f 1.35, overigens als voor Amsterdam. Voor gemeenten in de 2e kl. gezinshoofd f 1.25 ieder volgend persoon van 16 jaar of daarboven f 0.40, ieder volgend persoon van 7 jaar tot beneden 16 jaar f 0.30 en ieder volgend pers, beneden 7 jaar f 0.25 p. d. Voor gemeenten in de 3e kl. gezinshoofd f 1.20 overigens als voor de gemeenten in de 2e kl. voor gemeenten in de 4e kl. gezinshoofd f 1.10, overigens als voor de gemeenten in de 2e kl. Bovendien wordt voor de berekening der vergoeding huur- en fondsgeld gesteld op f 0.40 per dag. Heeft evenwel het gezin nog andere inkomsten in geld of natura, dan zal het vergoedingsbedrag hiermede verminderd moeten worden. X 10 ets per regel. Bij abon- X Duur fruit. Het Bureau voor Mededeelingen inzake de Voedselvoorziening meldt De duurte van het fruit wordt her haaldelijk toegeschreven aan uitvoer van dit artikel. Ten onrechte evenwel. Behalve aardbeien, waarvan de oogst groot was, gaat er geen fruit over de grenzen. De hooge prijzen vinden dan ook, behalve in de algemeene redenen die de productiekosten aanzienlijk boven die van normale tijden doen stijgen, hun oorzaak in den buitengewoon slechten oogst, die kleiner is dan in vele jaren het geval was. Een deel van het fruit gaat bovendien naar de fabrieken. Welis waar zijn deze beperkt in hun aan- koopen, maar met het oog op de vet schaarschte is het toch gewenscht flinke hoeveelheden jam voor den aanstaanden winter te fabiiceeren. Vergoeding wegens kostwinnerschap. Blijkens een circulaire van den minis ter van oorlog luidt de maatstaf voor het toekennen der vergoedingen thans als volgt Gezinnen van gehuwde militairen. Am sterdam voor een vrouw f 1.45, voor 1 kind beneden 7 jaar f 0.30, voor ieder Dos haldt se yn ’e gaten mar Lit oan üs brave buer- en hjar De taert net rüke en sjen. O, as er der ris fül nei hapt En yn syn greate gaffel flapt Den binn’ we alheel forlern. FRISO. Dit blad verschijnt des Za terdags en kost per halfjaar 70 cents; per post 85 cents. Enkele Nos. 4 ets. Ingezonden stukken Don derdags in te zenden. Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 uur. ■♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦I en Geldwezen buiten de prov. Friesland is uitsluitend gemachtigd het Alg. Adv.-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr, 76-78, Amsterdam, Friesland Filiaal D. Y. ALTA te Leeuwarden, Bagijnestraat 54. Tel. Intercomm. 1114. Roodvonk te Noordwjjk. In verband met de geruchten, dat op de badplaats Noordwijk aan Zeo verschil lende gevallen van roodvonk waren voor gekomen, heeft het Haagsche Correspon- dentiebureau zich gewend tot den heer Ocsterbaan. inspecteur van de Volksge zondheid te Den Haag, dio hot volgende mededeelde »Inderdaad bleek mij bij een onder zoek, dat te Noordwijk aan Zee meerdere gevallen van roodvonk zijn voorgekomen, waarvan helaas aangifte achtergebleven was. In '■het hotel »Rembrandt< kwamen sedert half Juli ten minste 7 gevallen bij badgasten voor. In het hotel het »Huis ter Duin« tenminste 3 gevallen en verder in enkele pensions eveneens eenige gevallen. Aangezien, zooals gezegd, aangifte achterwege was gebleven, kon de in specteur derhalve niet nagaan of niet nóg veel meer gevallen zich hadden voor gedaan. Hij meende, dus, dat hij niet kon verklaren, dat een verblijf in de bad plaats Noordwijk aan Zee althans in de beide genoemde hotels niet met bijzonder gevaar voor besmetting met roodvonk gepaard zou gaan. Het hotel Rembrandt was gesloten en werd ontsmet, a De Spaansche griep. Uit verschillende plaatsen komen nog steeds berichten over het voorkomen van de nieuwe ziekte. Enkele uit de vele berichten laten we hier volgen Te Deventer komen onder de inge- kwartierde veldartilleristen ruim 300 gevallen voor. In de Harskamp worden drie sterfge vallen aan de ziekte toegeschreven. In Garderen heerscht de ziekte in bijna alle huisgezinnen. In Eindhoven meldden zich Dinsdag Mar oars, hast alle dagen taert Dat jowt sa licht in fiis tier aerd In swiete müle wis. Goed dat as tsjingif d’ iterij Dy ’t wy as haedkost daegliks krij Hwet rüoh en droechspul is. in Philips’ fabrieken 400 ziek, waardoor ’t aantal zieken steeg tot 1000. Meer dan 150 leden van den Ned. Kader Landstorm, die thans te Oldenzaal oefeningen houdt, zijn door de Spaansche ziekte aangetast. Het aantal gevallen in het garnizoen te Leiden is sinds de vorige week toe genomen met 600. Ongeveer 200 patiënten zijn nagenoeg hersteld. Ook eenige militaire artsen zijn door de ziekte aangetast. Ook onder de burgerlijke bevolking komt de ziekte vrij veelvuldig voor. De ziekte breidt zich zich onder het garnizoen in Den Haag uit. Niet enkel in alle kazernes doen zich talrijke ge vallen voor, doch ook in het kampement onder Waalsdorp. De dienst wordt zoo goed mogelijk waargenomen, zoo noodig met intrekking van verloven. De Centrale Gezondheidsraad ter zake om advies gevraagd, is van oordeel, dat op het oogenblik geen maatregelen van bijzonderen aard kunnen worden aanbe volen, die van regeeringswege te treffen waren tegen insleeping of verspreiding van de Spaansche griep. Wel is het meer dan ooit geraden de meer algemeene hygiënische regelen in acht te nemen en minder goede verhou dingen uit den weg te ruimen. Wat in het algemeen tot verspreiding van een besmettelijke ziekte kan medewerken, dient vermeden te worden. Als zoo danig zijn te noemen volksophoopingen en met name zou het zeer gewenscht zijn, indien kermissen en soortgelijke, waar ook vaak de matigheid niet vol doende betracht wordt, van overheids wege verboden worden. De minister heeft, door tusschonkomst van Gedeputeerde Staten, het voren staande onder de aandacht van de ge meentebesturen doen brengen en hunne medewerking doen inroepen. Opdoen van aardappelen als provisie. De permanente commissie in zake orisis-maatregelen heeft een adres gezon den aan den minister van Landbouw, waarin ze nogmaals aandringt op het openen der gelegenheid tot het opdoen van aardappelen als winterprovisie, voor alle gezinnen die dit wenschen. Ter inotiveering van het verzoek, her innert de commissie er aan, wat zij bij schrijven van 6 September 1917 onder de aandacht van den Minister bracht. De motieven daarin aangevoerd, zijn nog ten volle geldend, waarbij thans nog met volstrekte zekerheid valt aan te merken, dat in tal van werkliedenver- eenigingen wordt gespaard, om van het aldus verkregen bedrag onder meer ook aardappelen als winterprovisie te kunnen koopen. Het hoofdbezwaar tegen het opslaan van winterprovisie door de gebruikers kan thans wel als vervallen beschouwd, omdat ons volk wel zooveel zuinigheid op voedingsartikelen heeft leeren betrach ten, dat zij hun hopelijk goede aardap pelen wellicht met even groote, zoo mogelijk nog met grootere zorg zal be handelen als de overheid. De commissie dringt er daarom bij den minister op aan, dat ten tweeden male herhaald verzoek toe te staan. Geen paarden-export. Naar wij vernemen, laat de uitvoering der scheurwet geen paarden-export meer toe, terwijl ook het departement ven Oorlog zich tegen verderen uitvoer verzet. Dit zal niet nalaten de speculatie iu paarden, die aanvankelijk door export- geruchten was gestimuleerd, en de prijzen fabelachtig heeft opgevoerd, ern stig te treffen, Men sprak ons zelfs van f 5000 f 6000, die gevraagd worden voor een paard. Mochten alsnog paarden de grens overgaan, dan zou dit als een capitulatie tegenover speculanten beschouwd moeten worden. Tel. Oars waerden w’ ek yn ’t hert bidoarn Derby üs mage gyng er oan Swier foer en swiete kou Wy ieten üs noch yn ’e groun We kamen net mei 't büsjild roun En rekkeji bakker ou. Mar dat is dat non ha we ’t sa Nou moatt’ we ’t den fen slikjen ha Krapsêd en gapje om mear Dat is tsjinwirdich mar it praet En derom binn’ we mei de taert Fen eigen frouljue klear. Derom is ’t, nei myn sjen,’ wol goed En roppe wy mar net to lüd Fen ’t nijerwetsk gebak, Op hoop dat bütslan 't net fornimd, 8e klaeije üs ommers En halde üs ünder ’e plak. Distributie-maatregelen. Koffie. De thans nog in ons land aanwezige voorraad koffie strekt bij de huidige rantsoeneering tot einde October a.s. Indien echter de verwachte hoeveel heid koffie uit de in beslag genomen Nederlandsche stoomschepen Lombok, Danae, Rhea en Thalia van Engeland hier te lande zal zijn aangevoerd, kunnen wij in de gelegenheid worden gesteld gedurende 4 a 5 maanden na October koffie te drinken. Boonen, Kool en Uien. Door het Rgkekantoor voor groenten fruit is de volgende regeling getroffen voor boonen, witte kool en pootuien. Sngboonen. Hiervan moet 50 pet. voor het binnenland en 50 pet. voor de fabrieken worden geveild. Wasboonen, Wagenaars, Rattekeutelen, Heinrich-Riesen en Rheinische Speckboonen. Van deze soorten moet 50 pot. voor het binnenland en 50 pot, voor het buiten land of fabrieken worden geveild. Wan neer deze soorten ten behoeve van het binnenland niet voor 15 cents per kilo worden afgenomen, mogen zij voor het buitenland of fabrieken worden overge veild. De bestaande regeling voor Lim burg is hiermede vervallen. Pronkboonen. Van de pronk- boonen moet 10 pet. voor het binnen land en mag 90 pot. voor de fabrieken worden geveild. Spercieboonen. Van de enkele en dubbele spercieboonen moet 60 pot. voor het binnenland en mag 40 pot voor de fabrieken geveild worden. Witte kool. Hiervan moet 25 pot voor het binnenland en 75 pot. voor het buitenland of fabrieken geveild worden. i 1 I i 4 l j i U t e i. fl FRISO

Friso nl | 1918 | | pagina 1