Nieuws- en Advertentieblad In wis hantwirk. 1 -ff voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordw, Hindeloopen, Stavoren, enz. enz. 1 I I ZATERDAGgiO AUGUSTUSES. No. 33. I Officieel Gedeelte. I t Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM. I 44ste Jaarganfl --J op Elk fak en hantwirk dnderfynt It minne fen üs tiid, en kwynt Oan sloppens, stilstand, earremoed. Lok, dy ’t barbier is fen birop Hwent finder de fordrukking op Waechst hier en bird nooh like goed. der Gemeente Gaasterland door Ged. Staten niet geraden, de verhooging eerder te doen Dat skard en skeard, en de barbier Untwaeid oait, noch fintreint in hier, 1918. De Voorzitter zegt, dat voormeld kohier reeds in de vorige vergadering is behan deld, daarin later geen wnzigingen zijn gebracht, zoodat hij voorstelt dit kohier vast te stellen tot een bedrag van f 39.992 471/2, waartoe zonder hoofdelyke stemming wordt besloten. De punten dar agenda zyn hiermede af gehandeld. By de daarop volgende gewone rondvraag vestigt de heer Ykema de aan dacht op den toestand der wegen, voor- namelyk aan den anderen kant van Par- rega, tengevolge onvoldoende bewerking Hy geeft den Raad in overweging, daar voor een flink werkman met behoorlijk salaris aan te stellen. De heer de Boer klaagt over de onvoldoende regeling der boterdistributie, wat volgens den Voorzit ter, ook zyn oorzaak vindt in het feit, dat veel detailhandelaren ook buiten de Ge meente leveren, maar een herziening zal worden voortgezet tot aan een beroep by den Minister. Ook klaagt de heer de Boer, dat wy hier geen kaas zien, waaromtrent de Voorzitter met den administrateur van het Distributiebedrijf een nadere bespreking zal houden. Ook zal de Voorzitter de moeilijke kwestie, inzake vleesch voor zieken en zwakken, door den heer Veenstra aan geroerd, in nadere overweging nemen, terwyl hy ook nog nota zal nemen van een klacht van den heer Ykema omtrent een gevaarlijke plaats in den weg naar Parrega, vooral bij donker. De Vergadering wordt daarna gesloten. Tot plaatsing van Adv. en Reclames voor Handel, Nijverheid en voor VERSLAG van de vergadering van den Raad der gemeente HINDELOOPEN, op Woensdag 31 Juli, ’s avonds 7 uur. Aanwezig alle leden. Een vacature. Voorzitter de heer Avenhorn van Nauta, burgemeester. Na opening der vergadering zyn de no tulen der twee voorgaande vergaderingen gelezen en onveranderd goedgekeurd. II. Medegedeeld isDat Ged. Staten hebben goedgekeurd de nieuwe schoolgeld- regeling de ingestelde ontsmettingsrecb- ten de wijzigingen der begroetingen 1918 en 1917het kohier van hoofdelyke om slag en het schoolgeld-kohier. Nog is medegedeeld dat by de laatstge houden kasverificatie by den gemeente ontvanger, in kas was f695 en dat de uitvoering der zeesluis- en havenwerken is gegund aan F. J. Borneman voor f 986. Alles voor kennisgeving aangenomen. Ingekomen stukken Schryven van Al bert Mulder dat hy op 1 Augustus ont heffing vraagt als huurder van de thans door hem bewoonde woning en dat A. J. Smit zich als onderhuurder heeft aange meld. Da raad keurt deze ruiling goed. Verzoek van G. van Meekeren om het huis van wylen Roelof van Meekeren als bergplaats te mogen gebruiken. Van Mee keren betwist den raad het recht om be doelde woning te doen af breken. De ver gadering blyft echter by haar genomen besluit dat de woning voor een bepaalden datum afgebroken moet zyn en dat zulks by nalatigheid op last van don raad zal plaats hebben. VERSLAG van de Vergadering van den Raad der Gemeente W 0 B K U M, op Donderdag 1 Augustus 1918, 's na middags 6 uur. Voorzitter de heer Jhr. Qutyles vanUf- ford, Burgemeester. Tegenwoordig alle leden. Na opening der vergadering door den Voorzitter stelt deze als punt 1 der agenda aan de ordeNotulen der vorige vergade ring. welke na lezing door den Secretaris, behoudens een kleine opmerking van den heer de Boer onveranderd worden goedge keurd en vastgesteld. Punt 2. Mededeeling van ingekomen stukken. a. Een schryven van Mej. de Wed. Oudeboon, waar by zy haai dank betuigt, voor de haar toegekende jaarlyksche toelage. b. Een proces-verbaal van de gehouden kasopname van den Gemeente-Ontvan- ger, waaruit blykt dat op den vorigen dienst is ontvangen f 121,917.51i/a, op den tegenwoordigen dienst f 80.945.16, totaal f 202 862 671/2, dat op den vorigen dienst is uitgegeven f 122.721.541/j, op den tegenwoordigen dienst f 65 597.74, totaal f 188.319.281/2, zoodat in kas moest zyn f 14.543.29, tot welk bedrag kas en boeken overeenstemmen. c. Een verzoek van den Raad van Leeu- warderadeel om adhaesie te betuigen aan een door dat Gemeentebestuur aan den Minister verzonden adres inzake regeling der distributie van nieuwe aardappelen. d. Een schryven van de bestuurders Collatoren van het Wybingaleen inzake een te verstrekken studiebeurs. Besloten wordt de gevraagde adhaesie- betuiging in te zenden, terwjjl de overige stukken zonder hoofdelyke stemming voor kennisgeving worden aangenomen. Punt 3. Rapport van de Commissie be treffende het onderzoek der rekeningen van de Gasfabriek en van het Distributiebedrijf over 1917 en goedkeuring dier rekeningen. Uit het door den Secretaris gelezen rap port blykt dat inzake de rekening der Gasfabriek wordt geadviseerd dezelve goed te keuren in ontvang en uitgaaf tot een bedrag van f 34 097.99i/2, met een sluit post van f 5.648.65 als bedrag eener aan- tegane geldleening van de rekening van het Distributiebedrijf bedragen de ontvang sten f 90,376 99, de uitgaven f 98.699,47, zoodat er een nadeelig saldo is van f 8322.48. Zonder hoofdelyke stemming worden voor melde rekeningen tot die bedragen goed gekeurd. Punt 4. Aanbieding der Gemeentereke- ning over den dienst 1917. De Voorzitter zegt, dat deze rekening voor de leden ter visie heeft gelegen, waarom hy voorstelt een Commissie aan te wyzen, in wier handen die rekening wordt gesteld, ter fine van onderzoek en rapport. Daartoe worden door hem aan- zitter bstwyfelt, wyl de wijziging in Gaas terland tot stand was gekomen, voor de Wet was aangenomen. De heer Kroese leest het anders, maar de Voorzitter is van tegengestelde meaning. De heer Hob- ma vraagt zich wel eens afwie zal al die verhoogingen betalen maar waar de onderwijzers hier zoo lang op zulk een laag peil hebben gestaan, in vergelijking met andere Gemeenten, acht hij deze ver hooging wel gerechtvaardigd. De heer Potma vindt het zeer onrechtvaardig, dat de verhooging voor de onderwijzers zal moeten ingaan met 1 Jan. ’19, en die van andere ambtenaren met 1 Juli. De heer de Boer vraagt, of de Rykssubsidie’s zyn gewaarborgd, als de voorgestelde verhoo gingen door den Raad worden aangenomen, wat door den Voorzitter wordt bevestigd, terwijl deze er nog bij herhaling op wyst, dat het voorstel van B. en W. eenstem mig door dit College is aangenomen. De heer Brandsma wil het voorstel Haytema ondersteunen, mede in verband met de pas in de Tweede Kamer genomen beslissing inzake de salarissen van de onderwyzers bij het byzonder onderwys. Het voorstel in stemming gebracht, wordt aangenomen met 7 tegen 4 stemmen, die der heeren Haytema, Brandsma, Veenstra en Kroese. Punt 10. Vaststelling van het primitief kohier van Hoofdelijken Omslag, dienst Bekendmaking Raadsvergadering. De Burgemeester der gemeente Heme- lumer Oldephaert en Noordwolde brengt ter openbare kennis, dat door hem een vergadering van den Raad dier gemeente is belegd tegen ZATERDAG den 10 Au gustus 1918, des voormiddags te 10 ure ten gemeentehuize te Koudum. Koudum, 6 Aug. T8. De Burgemeester voornoemd J. KROL Jz. Punten van behandeling: 1. Notulen. 2. Mededeelingen. 3. Adres van het «Voorloopig Comité te Warns tot voorziening van electrische dorpsverlichtingc om financieelen steun. 4. Voorstel van B. en W. betreffende wijziging van de situatie van de Dyksbrug te Molkwerum. 5. Adres van de sub-commissie van het vrouwencomité in deze gemeente om een crediet van de distributie van flanel etc. 6. Benoeming onderwijzeres in vak k te Nyega 7. Rapport van de commissie voor on derzoek van de gemeenterekening, dienst 1917. 8. Opmaking dubbeltallen voor de be noeming van leden van het college van Zetters (aftr. A. A. Bajema en K. Okkinga.) Geldwezen buiten de prov. Friesland is uitsluitend gemachtigd het Alg. Adv.-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr, 76-78, Amsterdam,, Friesland Filiaal D. Y. ALTA te Leeuwarden, Bagijnestraat 54. Tel. Intercomm. 1114. Dit blad verschijnt des Za- terdags en kost per halfjaar 70 cents; per post 85 cents. Enkele Nos. 4 ets. Ingezonden stukken Don- derdags in te zenden. Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 uur. Voorts is een dankbetuiging ingekomen van de familie de Vreeze, voor de door hen ontvangen brief van rouwbeklag. III. Behandeling circulaire van Ged. Staten over jaarwedden-verhooging van Burgemeester, Secretaris en Ontvanger. De regeling is thansaanvang-salaris Burgemeester f1000 en twee verhoogingen om de 6 jaar van f 150Secretarisaan vang-salaris f900 en twee verhoogingen als de BurgemeesterOntvanger aanvang- salaris f450 en twee verhoogingen om de 6 jaar van f 75. Voor eenigen tijd geleden stelden Ged. Staten voor de regeling als volgt te maken Burgemeester aanvang-salaris f1200 en verhooging als boven Secretaris aanvang- salaris f 1100 en verhooging als boven Ontvanger aanvang-salaris f550 en ver hooging als boven. Thans stellen Ged. Staten voor de sala rissen als volgt te regelenBurgemeester aan vang f 1200 en twee verhoogingen om de 3 jaar van f 100Secretaris aanvang- salaris f 1100 en twee verhoogingen om de 3 jaar van f 100Ontvanger aanvang- salaris f550 en twee verhoogingen om de 3 jaar van f75. De heer van Meakeren zegt niet tegen eenige verhooging van de salarissen van Burgemeester en Secretaris te wezen, mits zij dan ook de werkzaamheden aan de distributieregeling verbonden op zich nemen. Da voorzitter zegt dat dit bezyden het voorstel is. Ged. Staten willen verhooging geven voor meerdere werkzaamheden uit rykswetten enz. en wegens de duurte. Hij vindt het ook wel stuitend om het meer dere tractement te aanvaarden terwijl de financieele toestand van Hindeloopen niet zoo rooskleurig is, maar als daarentegen de gemeente zijn ambtenaren niet behoorlyk kan salarieeren heeft degem.ook eigenlijk geen recht van bestaan meer. De distributie-werkzaamheden op te dragen aan de Secretaris en my zal niet gaan, trouwens wy kunnen dat nu ook niet doen, daarvoor moet men in dat werk zitten. Van Meekeren meent dat onder de ge noemde meerdere werkzaamheden ook het distributiewerk is te verstaan. Da voorzitter zegt nog, als men wist hoeveel werk er teganwoordig op de secre tarie was, man er verbaasd van zou staan, doch de wal keert het schip en B. en W. stellen dan ook voor Ged. Staten te ant woorden dat oen saiaris-verhooging die de gemeente geld moet kosten ook niet ge accepteerd kan wordenuit de hoofdelyke omslag kan onmogelyk meer worden ge haald. Omreden de raad zich bij de vorige be spreking van de saiaris-verhooging reeds alzoo heeft uitgesproken, vindt dit alge- meene instemming en is met algemeene stemmen alzoo besloten. De gemeente-ontvanger heeft reeds te kennen gegeven dat hy by doorvoering van de tractements-verhoogingen, dit wel zal aanvaarden (met het oog op het pen sioen) maar het verhoogde bedrag in de gemeentekas terug zal storten. IV. Adres van J. F. R. Stallman, ver zoekende hem een toeslag te verleenen op zyn pensioen als oud-telefoonbeheeeder. Het blijkt uit de bespreking dat dit pensioen f 28 bedraagt en stellen B. en W. voor, mede uit erkentelijkheid voor de goede diensten aan de gemeente bewezen, hierop een jaarlyksche toelage te verleenen van f22, welk voorstel met algemeene stemmen is aangenomen. V. Aanbieding gemeente-, armvoogdij- en weeshuis-rekening dienst 1917. Aangezien de distributie-rekening en de gemeente-rekening wel iets aan elkaar verwant zijn, wordt het wenschelyk ge vonden de commissie van onderzoek die voor de distributie-rekening benoemd is, ook voor de gemeente-rekening te nemen. Daar de heeren Bakker, van Meekeren en Simonides zich hier desgevraagd, bereid voor verklaren, is alzoo besloten. VI. Bespreking demping van een ge deelte der Houwswyk met missive van de Gezondheidscommissie te Bolsward, Het blykt dat de Gezondheidscommissie geen bezwaar heeft tegen demping op de plaats der brug mits gezorgd wordt voor wyde rioleering, een buizenwydte van 50 centimeter acht de commissie onvoldoende, het zullen buizen van 1 meter middellyn moeten zyn. Ook zou de commissie het wel goedvin den er een betonboog in te maken voor bet doorstroomen van het water. De heer Borneman zou er dan de voor keur aan geven de zyafsluitingen van be ton te maken en daar de leuningen in te bevestigen, De prijs der Advertentiën is van 15 regels 30 cents, elke regel meer 5 cents. Grootere letters naar plaats ruimte. Buiten Friesland, uit gezonderd Familieberichten, 10 ets per regel. Bij abon nement belangrijk lager. gewezen de heeren Ykema, Haytema en de Boer. Punt 5. Opmaking eener voordracht ingaan dan 1 Januari ’19, wat de Voor- van leden voor het college van zetters. De Voorzitter stelt eerst aan de orde de benoeming van een lid in de vacature S. Haytema. Tot stemming overgaande wordt met 10 stemmen aangewezen de heer S. Haytema. De heer P. de Zwart verkrijgt 1 stem. Als plaatsvervanger wordt met algemeene stemmen aangewezen de heer P. de Zwart. In de vacature J. 0. Nauta wordt met algemeene stemmen benoemd de heer J. C. Nauta. De stemming van diens plaats vervanger heeft den volgenden uitslag H. Stuur 2 stemmen, R. Kroese 1 stem, S. J. Dykstra 1 stem, S. R. Dijkstra 1 stem, C. Gielstra 3 stemmen, F. Sikkes 2 stemmen en A. Visser 1 stem. Een tweede vrije stemming heeft het volgende resultaatF. Sikkes 1 stem, H. Stuur 3 stemmen, R. Kroese 1 stem, C. Gielstra 5 stemmen en S. J. Dykstra 1 stem. By de herstemming tusschen de heeren H. Stuur en C. Gielstra wordt de heer C. Gielstra benoemd met 6 stemmen, de heer H. Stuur verkrygt 5 stemmen. Punt 6. Adres van het Bestuur van den Bond van Hoofden van den Technischen dienst van Gemeentewerken in Friesland, houdende verzoek om verhooging van de jaarwedden van den Gemeentearchitect, met voorstel van B. en W. Na voorlezing door den Secretaris van het ingekomen adres met bygevoegde tabel, waarin Workum voorkomt met een aan vangssalaris van f 1700, tot een maximum van f 2100, stelt de Voorzitter namens B. en W. voor, mede naar aanleiding van een opmerking in de vorige vergadering, het salaris met ingang van 1 Juli j 1. vast te stellen op f 1500, maar voorloopig geen verhoogingen in uitzicht te stellen, het geen jaarlyks opnieuw onder de oogen kan worden gezien. Zonder eenige discussie wordt zonder hoofdelyke stemming daartoe besloten. Punt 7. Voorstel van de Commissie der Gemeentelijke gasfabriek tot verhooging der jaarwedde van den Directeur-boek- houder en van den fitter der fabriek. In het door den Secretaris gelezen voor stel adviseert de Gas-Commissie het salaris van den fitter E. Petersma te verhoogen tot f 1000 en van den Directeur Spoelstra tot het maximum van f 1500, een en an der met ingang van 1 Juli j.l. De Voorzitter zegt, dat B. en W. zich met die voorstellen kunnen vereenigen en hij zich van toelichting kan onthouden, omdat het voorstel aansluit by de bestaan de verhoudingen. De heer Potma zegt zich over de verhooging van het eerste salaris te hebben verwonderd, omdat dit kort ge leden op f 936 is bepaald, wat volgens den Voorzitter zyn pensioen grondslag was. Zonder hoofdelijke stemming wordt het voorstel der Gas-Commissie aangenomen. Punt 8. Voorstel van B. en W. tot verhooging van de jaarwedde van den vuurtorenwachter. Blykens het door den Secretaris gelezen voorstel is het de bedoeling met ingang van 1 Juli j.l. het salaris van den vuur torenwachter te verhoogen met f 100 en te brengen op f 600. De Voorzitter licht dit toe door mede te deelen dat dit een uitvloeisel is van een mondeling tot B. en W. gericht verzoek en het resultaat der bespreking van B. en W. Op een vraag van den heer Potma wat hij doet, zegt de Voorzitter dat hy aanwezig moet zyn by eventueele loodsdiensten, peilingen heeft te verrichten, het toezicht heeft op de ton nen, de vuren moet aansteken en dus aan huis is gebonden en geen andere werk zaamheden kan doen. Zonder hoofdelyke stemming wordt het voorstel aangenomen. Punt 9. Voorstel van B. en W. tot wyziging der verordening tot regeling van de jaarwedden der onderwyzers aan de openbare lagere scholen in deze Gemeente. In dit voorstel wordt bepaald aanvangs- iaarwedde van het hoofd der school voor U.L O. f 1600 met vier vyfjaarlyksche ver- heogingen van f 100 tot een maximum van f 2000; idem voor de Vereenigde Burgerschool f 1250 en f 1650 idem voor de onderwyzers f 950 en f1350, in te gaan 1 Juli j.l. De heer Haytema is in verband met een gelezen koninklyk besluit in de Leeuwarder Courant, er voor de verhoo ging te doen ingaan met 1 Januari 1919, wat in zooverre juist is, dat alle salarissen voor 1 Januari ’19 moeten zyn herzien, zooals de Voorzitter betoogt. De heer Haytema wil met de verhooging wachten tot by de behandeling der volgende be groeting. De heer Kroese acht het, met het oog op oen beslissing op een besluit Aangaande de deugdelijkheid der be-l staande brug is niet veel met zekerheid I te zeggen: De heer van Meekeren wil de M draagkracht door belasting onderzoeken. Hiertoe is dan ook besloten. Blijkt hierbjj I dat de brug te herstellen is, dan zal voor-lB loopig met het oog op de duurte van alles, B niet tot demping worden overgegaan. Over9 het aanbrengen van zand uit de haven, 1 wat dan voorloopig kan overgaan, zal met I de aannemer een regeling worden getroffen. VIL Vaststelling schoolgeldkohier. Vastgesteld op f 114,95. VIII. Mededeelingen over de Hidde- I Nijland-stichting, met voorstel van B. en I W. het stadhuis t. z. t. te bestemmen voor j Hidde-Nijland-rnuseum en het hotel-pension I »de Hinde» na aankoop in te richten als J gemeentehuis. 1 De heer Hidde Nijland heeft te kennen I gegeven dat hy vóór 1 October wenscht I te weten of de schenking aanvaard kan I worden of niet, daar hij zich anders terug- 1 trekt. I De voorzitter deelt mede dat er eenige I vordering inde zaak is gekomen. Ged.J Staten hebben n.l. het raadsbesluit totl aanvaarding der schenking goedgekeurd 1 en hebben een subsidie van f 250 toegezegd. 1 Op een verzoek aan het Rijk om een jaar- I lijksch subsidie, zal het antwoord, vooral 1 met de verwisseling van ministerie, nog I wel eenigen tijd uit blij ven, maar het toe- 1 staan van een rykssubsidie van f 500 wordt I zeer waarschynlyk geacht. Aangezien het door den heer Bakker I aangeboden huis een vertimmering moet I ondergaan die f8900 zal moeten kosten I om het voor Hindelooperkamer en museum I geschikt te doen zijn en daarentegen de inrichting van het stadhuis daarvoor, slechts J f955 zal beloopen, is dit belangrijk voor-W deeliger. Daar tegenover zal de aankoop van »da Hinde» f 5000 en de vertimmering I daarvan tot gemeentehuis f366 moeten 1 kosten. I Ofschoon B, en W. de schenking (het I huis) van den heer Bakker op hoogen prijs tl stellen, meenen zy toch te moeten advi- 1 seeren dit niet te aanvaarden, daar do I uitvoering van hun voorstel voor de ge- I meente nog een voordeel zal geven van 1 ongeveer f 2500. 1 De heer Nijland heeft voorloopig goed- gevonden het gemeentehuis voor museum kl en oud Hindelooperkamer te gebruiken, 1 Wordt het voorstel van B. en W. aange- I nomen dan zal daaromtrent nog een des- I kundig onderzoek plaats hebben, I Nadat de verschillende plannen goed zijn 1.1 óverwogen en besproken is het voorstel van B. en W. in beginsel aangenomen. 1 Bij de rondvraag vraagt de heer van I Meekeren inlichtingen hoe het mogelijk I was dat hier voor eenige dagen vrije han- J del bestond in kaas. 1 De voorzitter zegt dat er teveel dure I kaas bleek te z(jn en dat die, om bederf I te voorkomen, zonder bons verkocht is. tij Ook heeft het de heer van Meekeren J verwonderd dat hier een tijdje vrye handel in aardappels is geweest. Sommigen heb- I ben toen een goede inslag gedaan terwyl I anderen geen aardappel in huis hadden. I De heer de Boer vraagt of het ook be- I kend is wat de distributie-regeling in I zuster-gemeenten als b.v. Stavoren kost. I Hierop is geantwoord dat bij onderzoek I is gebleken dat de kosten te Stavoren vrij |j belangryk lager zyn als hier, hetgeen voor een groot deel is toe te schrij ven aan de werk- I zaamheid van den Burgemeester, maar ook I om reden het zielental hier, vooral in den badtyd hooger wordt berekend, is het be- drag der lOO/o hier natuurlyk hooger. De heer van Meekeren zegt dat dekos- J ten te Stavoren slechts ruim een derde I bedragen van hier. De heer Simonides wijst er nog op dat 1 hier ook rykelyk gebruik wordt gemaakt van de melkbonnetjes voor zieken en zwak- ken. Men zou er vreemd van opzien wat I daarvoor aan de melktappers wordt uit- I betaald. Hierna sluit de voorzitter de vergadering. FRISO I s --- -- - - -

Friso nl | 1918 | | pagina 1