Nieuws- en Advertentieblad I: f nz. voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordw, Hindeloopen, Stavoren, enz. ei Op ’e tiid. 44ste Jaargang. No. 34. u r i ]g ZATERDAG 17 AUGUSTUS 1918. Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM. --■■■• - Binnenlandsch Nieuws. bifelen en ek soil ’t hjir wol jiJde, det, I dy er is en net de baeroh by de gemaklik yn greate saken oan dit brekme tajowt. Yn ien opsicht, scoe men de minsken altyd op bjar tiid, namment- lyk, as it bjar eigen bilang jildt. Ik scoe bewearre doarre, dat soks net troobgiet, hwent alle tiidforsom is tsjin us bilang en as men yn de diedjimmer op it each hie hwet er to dwaen is, dan scoe men wol ier der by wêze Mar it is wier. Sommigen litte yen wachtsje en suchteje, behalven as bjar r is I I Tot plaatsing van Adv. en Reclames voor De samenstelling van het nieuwe ministerie. Een vooraanstaand persoon in Haagsche parlementaire kringen, heeft de »Tilb. Ct.« de vermoedelyke samenstelling van het nieuwe ministerie verklapt. Volgens dezen heer zouden de volgende personen in *t komende ministerie zitting nemen Binnenlandsche Zakenjhr. mr. Ch. Ruys de Beerenbrouck, commissaris der Koningin in Limburg. Crisis-zaken H. A. v. IJsselstein, direc- teur-generaal van den arbeid. Arbeid en Sociale Wetgevingprof. mr. P. J. M. Aalberse, hoogleeraar Techn. Hoogeschool, Delft. OnderwijsJhr. mr. D. de Geer. WaterstaatJhr. A. A. H. W. Koning, hoofd-ingenieur Rijkswaterstaat te Maas tricht. LandsverdedigingJhr. mr. De Jonge, minister van Oorlog. Koloniën A. F. Idenburg, oud gouver- neur-generaal van Ned.-Indië. JustitieMr. Th. Heemskerk, lid van den Raad van State. Het departement van Binnenlandsche Zaken zal aangeboden worden aan onzen gezant te Romejhr. mr. O. van Nispen tot Sevenaer. Over het premierschap weet de »Tilb. Courant* het volgende te vertellen Indien jhr. v. Nispen het ministerambt aanvaardt, zal hem tegelijkertijd het for- mateurschap worden aangeboden. Zou hjj weigeren, dan moet het in de bedoeling liggen jhr. Rujjs de Beerenbrouck aan te zoeken. En weigert ook deze, dan schijnt het in het voornemen te liggen van mgr. dr. Nolens, om zelf als premier oftewel kabi netsformateur op te tredenevenwel zon der porteieuille. Wollen garens. In een te Groningen gehouden, drnk bezochte vergadering van handelaren in wollen garens en gebreide goederen in Groningen, Friesland en Drente is be sloten aan het ministerie van Landbouw een adres te richten, waarin wordt ge wezen op het algemeen gevoelde gebrek aan wollen garen, waardoor de voorzie ning in de behoefte aan onderkleeding gevaar loopt, en waarin bij de regeering krachtig wordt aangedrongen om maat regelen te nemen, ten einde de fabri kanten van wollen garens in de gelegen heid te stellen grondstoffen te verkrijgen om voor de particuliere behoefte te kunnen werken. Maximumprijzen. Vastgesteld zijn de volgende prijzen, tegen welke voederbieten, mangelworte- len, koolrapen en paardepeen ten hoogste mogen worden aangeboden of verkocht^ a. Geleverd door den verbouwer, franco op wagon of/en het schip aan het naastbjjgelegen spoor- of tramstation of haven Der binne minsken dy *t beslist altyd to let komme. Trochstrings binne dat sokken dy ’t it faekst freegje ho let oft is en gauris op hjar horloasje sjugge. Op ’t each óf birekkenje bja krekt hjar tiid en lizze hja it er op ta, knep- pel op ’e kant to kommen hwer ’t se wêze moatte, mar dochs binne oaren, minder berekkene, bjar yn ’e regel foar. ’t Liket wol in oangeboaren aerd to wezenalteast soil men kom-selden güds oantreffe, dy ’t fen dit gebrek eigen foardiel er mei mank giet, genezen wirde. Dus dan moat it wol in net to fordylgjen eigenskip wêze. Men kin ’t gerest in gebrek neamme, hwent men makket it oaren dertroch lêstig, forsommet in boel tiid en hald it ófdwaen fen saken tsjin. Men hat er hwet op bitocht, om dy efteroankommers to help to kommen en bepaalt bygelyks de tiid fen in gear- komste hwet earder as nedich is, mei ’t doel de letkommers op ’e tiid der to krijen. Wol in aerdige utfining, mar dochs lêstich for hjarren, dy ’t hjar oan de bipaelde Are hélde wolle, en dan mar gedildioh wachtsje kinne ont de neidrip- pers goed tinke to forskinen. As men saken ófdwaen wol, as men tiid bisparje wol, as men fen oaren gjin tiid rove wol en foaral as men de yn- druk jaen wol fen nauwgeset to wêzen, den moat men op yens tiid passe. Der binne minsken dy wolle to let komme. Troohgeans binne det gAds, dy ’t hjar meast bekleije det it hjar tsjinslagget, det alle dingen bjar yn ’e wei steane, det se, mei de beste wille net earder koene. Se siikje de skild fen bjar efter oankommen of it net to birikken fen hjar doel yn alles en noch hwet, bihalfen yn hjar eigen gebrek: se passe net op hjar tiid. Om yn 'e wrald foarut to kommen, tsjinnet men der wol tige op to letten. Hwent derta is net allinne nedich de tiid goed to brAken en yn neat to for- somjen. mar men moat ek it goede eagenblik waernimme, de gelegenheid geweken nimme as efteroan komme as tróoh, nei ’t de earsten dy al leech makke hawwe. It minste is dat hja dy *t to let komme, net allinne hjar seis beneidiele. *t Is wol treurich as immen syn eigen genot of gelok yn ’e war skopt, mar 't is minder noch oaren yn ’e wei to slean trooh yens sleauwens en sloegens, yen Anforskilligens en kéldwêzen. Der binne in hele boel ütflechten, der *t de toletkommers, op elk gebied, hjar mei siikje frij to pleitsjen. Immen dy *t to lang op him wachtsje liet, het it o I sa drok hawn mar dan hied er Anbitochtsum mear wirk op him nomd, as er yn syn koart bistek tiid ófdwaen koeof de tiid is him Antsket ken, mar dat biwiist net det er epticb is by syn wearnjmmen fen wirk en rop- pingof wist er faeks net ho let oft wier 7 Mar dat k o e d er dochs witte I Dy ’t yn oare saken efteroan komme, hawwe ek wer foldwaende reden, miene se, dy ’t hjar forskoane. Se hawwe net witten hwet se, by Andersiik, bést to witten komme kinnen hienese hawwe dit of det foar ’e toetten hawn, dat se mei in earnstige wil, bést At ’e wei romje kinnen hienese wierne net sa yn ginstige omstannichheden lyk as oaren, mar se sochten hjarres ek yn *t minst net to forbetterjen, se besieten dy talinten net fen oaren, mar sa to mear hiene se dan mar mei hjar eigen woekerje moattenkoartom, scoed er wol ien Atflecht to finen wêze, hwer mei ’t men yens skjin prate kin 7 To- minsten as men net op yens tiid past en to let komt. Eptioh wêze yn alles is derom oan to Voederbieten en mangelwortelen f 13 hwa ’t yn ’t lytse hwet forsommet, ek koolrapen, knollen en knolrapen f 14 knollen f10; paardepeen f6. b. Geleverd aan den verbruiker netto sizze, passe ingeladen gewicht franco schip of wagon Diefstal van een brandkast. De rechtbank te Amsterdam behan delde Dinsdag de zaak van den diefstal van een brandkast uit het perceel aan de Heerengracht, waar de Arbeidsbeurs gevestigd was. Op 28 en 29 Augustus 1917 werd bier een brandkast gestolen, inhoudende een som van meer dan f12.000, toebehoorende aan de ge meente Amsterdam. Voor den diefstal stonden terecht A. van Langelaar en A. de Jong. Het O M. eischte tegen beiden zes jaar gevangenisstraf. Explotatie van de zee. In Noorwegen is, naar het «Mbl. t. d. Vervalsch. verneemt, een maatschap pij opgericht, die zich de winning van zout uit zeewater door middel van elec- trischen stroom ten doel stelt. Er zul len twee fabrieken worden opgericht, de jaarlijksche productie wordt op 10.000 ton geschat. Behalve keukenzout denkt men ook kali- en magnesiumzouten, jodium, enz. te winnen. Het blad dringt er op aan, om ook in ons land de exploitatie van zeewater ter hand te nemen, speciaal wegens het gehalte aan kali, jodium en andere waardevolle bestanddeelen. Dit zou met het oog op onze voedselvoorziening (het bereiden van kunstmeststoffen, voorname lijk kalizouten) van groot belang zijn. Wat de zee ons in de laatste tijden ont nam, kon op deze wijze duizendvoudig teruggenomen worden. Een belangrijk legaat. Aan de gemeente Zutfen is door wijlen den heer A. baron Schimmelpenninck van der Oye, in leven o.a. commissaris der Koningin in Utrecht, een groote ver zameling handschriften, boeken en bro chures, gelegateerd. Tot de handschriften behooren een zeer groote verzameling brieven van vor sten uit bijna alle landen. Haast ieder van hen is hier door een of meer brie ven vertegenwoordigd. Om een denk beeld te geven van de uitgebreidheid dezer verzameling moge b.v. dienen, dat er zich zelfs een brief in bevindt van Karel IV van Frankrijk uit 1323. Het jongste stuk is een handteekening van president Kruger in 1901Er zijn ook vele brieven en handschriften van bijna alle bekende personen uit ons land en den vreemde, b.v. van de beide Huy- gensen, Hugo de Groot, Johan de Witt, Schaepman, prof. Fruin, Jozef Israëls, Voltaire, De Lesseps, generaal Boulan ger, Sarah Bernhard, Goethe, Walter Scott en Dickens. Door de Duitschers beschoten. De Dinsdag in IJmuiden aangekomen sleepboottrawler ZA 17 «Assistent» en IJM. 35 «Pro et Contra» rapporteerden Maandagavond bewesten het vuurschip Haaks, eenige mijlen West van de z.g. vrije vaargeul, eenige tijd na elkander door een duikboot van Duitsche nationa liteit te zijn beschoten. De bemanningen verlieten haar schip en roeiden naar de duikboot, waar men visschers mededeelde, dat hun schip tot zinken zou worden gebracht, wegens het verblijf in het door de Duitschers als verboden verklaarde gebied. Op hun smeeken en verklaring, dat zij slechts aan het vissohen waren en hoegenaamd geen kwaad uitvoerden, kregen zij ten slotte toestemming weer aan boord van hunne vaartuigen te gaan en weg te stoomen. De commandant der duikboot trad humaan tegen de visschers op. Daaren tegen werden zij in zuiver Nederlandsch barsoh toegesproken door een onderoffi cier, die mededeelde zelf ook vissoher- man te zijn. Wonderlijk genoeg wist men op de duikboot de visschers er op te wijzen, dat zij volgens de Nederl. schepenwet slechts tot tien mijlen uit de kust Dit blad verschijnt des Za- i terdags en kost per halfjaar i 70 cents; per post 85 cents. Enkele Nos. 4 ets. i Ingezonden stukken Don- i derdags in te zenden. Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 uur. op afleveringsplaats bij verbouwer Voederbieten en mangelwortelen f 16 koolrapen, knollen en knolrapen f 17 knollen f 13 paardepeen f 19, alles per 1000 K G. Raapolie op de boterkaart. De minister van Landbouw heeft aan de gemeentebesturen een schrijven ge zonden, waarin hij bericht, dat de in het land aanwezige voorraad raapolie zoo gering is, dat van een geregelde distri butie van dit artikel geen sprake kan zijn. Toch meent de minister, dat, waar het artikel in natura evenzeer, zoo niet beter, te gebruiken is dan margarine, er geen aanleiding bestaat het eerst tot margarine te verwerken vooraleer het in konsumptie te brengen. Het ligt mitsdien in zijn voornemen om te eeniger tijd voor die gemeenten welke daartoe den wensoh hebben doen kennen, een geringe hoeveelheid raapolie beschikbaar te stellen, die voor éénmaal per bon van de Rijksvet kaart zou kun nen worden gedistribueerd. De minister stelt zich voor, dat op een bon van 250 gram vet of boter 2 d.L raapolie zou kunnen worden verstrekt. De verstrekking der raapolie is dus niet een aanvulling van het vetranteben doch komt in de plaats daarvan op een bon, waarop raapolie wordt gekocht kan bijgevolg niet tevens boter, margarine of margarine mélange verkregen worden. Uitteraard kan de houder van den bon beslissen of hij daarop raapolie dan wel een der bovengenoemde vetten wil be trekken. Op eene mijn geloopen. Zaterdagavond werd te Harlingen binnengebracht door de sleepboot «Nep- tunus» van de maatschappij Zurmühlen het driemast-schoenersohip «Horizon» van de reederij Piet Hein te Rotterdam. Het is geladen met hout en ijzerdraad en op reis van Christiania naar Rotter dam is het op de hoogte van Terschel ling in een mijnveld geraakt, waardoor het tengevolge van eene hevige ontplof fing aan bakboordzij een groot gat be kwam, doch op hare lading drijvend bleef. De equipage bestaande uit 9 personen, waaronder de echtgenoote van den kapitein W. van der Veen, die op hun huwelijksreis waren, kon zich in de booten begeven, daar slechts één hunner licht gewond geraakte. Doordat het schip in een mijnveld was geraakt, werd het door 3 vissohersvaartuigen, nadat de ankerketting was doorgezaagd, uit deze gevaarlijke positie, veilig binnen de gronden van Terschelling gebracht, waarna de kapitein zich weer aan boord kon begeven. De visschers hebben vol gens de »N. V. Crt.» met de maatsch. Zurmühlen tegen een kwart van het geheele bergloon, het vaartuig weer aan den kapitein overgegeven. Daarna heeft de «Neptnnus» de schoener in het Schuitegat gesleept en bij de haven van Terschelling aan de grond gezet. Na voorloopige reparatie werd het opgebracht, en naar Harlingen gesleept om te lossen en mogelijk herbouw op de groote werf aldaar, aangezien het schip nog nieuw is en zijn eerste reis deed. Deserteur doodgeschoten. Vijf Duitsche deserteurs, die zich in het gevangenkamp te Bergen bevonden, moesten naar Duitsohland uitgeleverd worden. Zij zouden daartoe Dinsdag morgen vroeg via Amsterdam naar Emmerik vertrekken. Eensklaps nam een der deserteurs op het Centraalstation aldaar de vlucht, waarop na een som matie een der Nederlandsohe militairen een schot loste met het gevolg, dat de deserteur in de rechter borstholte getrof fen werd. Hij overleed spoedig aan de gevolgen. De prijs der Advertentiën is van 1---5 regels 30 cents, elke regel meer 5 cents. Grootere letters naar plaats ruimte. Buiten Friesland, uit gezonderd Familieberichten, 10 ets per regel. Bij abon nement belangrijk lager. Handel, Nijverheid en Geldwezen buiten de prov. Friesland is uitsluitend gemachtigd het Alg. Adv.-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr, 76-78, Amsterdam, voor Friesland Filiaal D. Y. ALTA te Leeuwarden, Bagijnestraat 54. Tel. Intercomm. 1114. Smokkelen. Het «Vad.» bovat een verha?l uit Maastricht over den drukken smokkel handel, die daar en in de omgevnig wordt gedreven. Onlangs was men er nog getuige van, hoe op de Vrijdagmarkt twee kleine biggetjes, die vóór den oorlog met f 1.50 goed waren betaald, voor f 26 per stuk door een paar echte smokkeiaarstypen werden gekocht en naar huis gebracht. Onderweg hadden zij in een smal steegje de schreeuwende diertjes al met de kop tegen den muur geslagen, zoadat ze verdoofd, zwegen. Denzelfden nacht verdwenen zij over de grens voor het 3 a 4 dubbele van den betaalden prijs. Nu het met de levensmiddelen zoo vlot niet meer gaat, en zeep en choco lade haast niet meer te krijgen is, worden hoofdzakelijk manufacturen, ondergoed tabak en sigaren gesmokkeld. Er zijn winkeliers, die bepaalde distributievrije artikelen, waarvan zij een voorraad hebben, eiken dag willekeurig opslaan. Het Raadslid, de heer Klijnen, deelde eenige dagen geleden in een vergadering mede, dat hem een winkel bekend was, die van een zekere stof (kamgaren), die nog al veel werd gevraagd en waarvan hij een groot quantum in voorraad had driemaal op één middag met een stalen gezicht den prijs had verhoogd. Een ander winkelier verkocht de vorige week een massa oud, verlegen goed, resten enz. aan smokkelaars voor een exorbitanten prijs. Twee dagen later kwam een der heeren vragen, of mijn heer nog zoo’n partijtje had. Zij had den het met hun vieren over de grens gebracht en ieder in één nacht circa 300 mark verdiend. Iemand, die het weten kan, verzekerde, dat sommige smokkelaars van cheviot, kousen, onder goed en katoen gemakkelijk op één nacht 5 A 600 mark kunnen verdienen. Vooral in het uitgestrekte veld, tusschen Canne en de Smeermaes, gaat er ’s nachts heel wat de grenzen over. Bij Broeksittard en omliggende dorpen schijnt de smokkelhandel nog welig te tieren. In Broeksittard is de situatie zeer gun stigdaar staan verscheidene huizen za o dicht bij de grens, dat men daar da pakken met smokkelwaar van af het da of van uit het raam over de grens kan werpen. Als het signaal veilig dan wordt gegeven, gaan de heeren gemoedt!' r afrekenen. Als de smokkelwaar - maal in de huizen is, is het geen kunst meer om het over de lijn te krijgen. Daartoe worden tal van trucs aangewend, bij de kommiezen wel bekend, maar zij kunnen de smokkelarij niet op voldoende wijze stuiten, omdat zij, vooral op dat punt, te weinig talrijk zijn. Dat weten de smokkelaars en zij maken er een dankbaar gebruik van. Hun inlichtings dienst is goed geregeld. Ook gebruiken zij vaak den truc, dat er op een bepaald punt smokkelaars verborgen liggen, ter wijl de grensovergang door commiezen wordt bewaakt. Een hunner, die echter niets bij zich heeft, weet door verdachte bewegingen de aandacht der ambtenaren te trekken, zij trachten hem te vangen, verwijderen zich van de plaats, en onder- tusschen gaan de anderen over de lijn. Ook als er weer eens een paar smok kelaars worden gesnapt en opgebracht, wordt daar direct door anderen partij van getrokken om de vooraf klaarge maakte pungels naar Nonk Wullem te brengen, omdat zij dan weten dat een groot gedeelte der grens dan weer onbe waakt is. Dank zij den ijver der ambtenaren, mareohauseée’s en rijkspolitie wordt er veel aangehouden, doch met hun beperkt aantal moeten zij ’t tegen ’t groote aan tal smokkelaars afleggen. Wat hen vaak moedeloos stemt, is de langzame werking van onze rechtspraak. Nog zeker een mochten gaan en zij dus hunne voc schriften overtraden. Oer sokken scille we mar net prate. Se binne der, hawar mar se forstjinje yens bilangstelling net. Ljeaver ha we ’t tsjin sokken, dy 't hwer ’t se wachte wirde of nedich binne, of nut stichtsje kmne for oaren of for bjar seis, altyd genóoh tiid hawwe en just derom net altyd en oeral op tiid binne. Tsjin hjarren sizze wy as tiid jild is, dan bin jy ’t oan jo seis en oan ’e maetskippy, hwer ’t jy yn libje, for- pliohte de goudne spreuk yn tapassing to bringen Pas op jy tiid. FRISO. FRISO I» 1 I

Friso nl | 1918 | | pagina 1