Om it daegliks brea. Nieuws- en Advertentieblad I voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordw., Hindeloopen, Stavoren, enz. enz. ND te Workum, op Maandag 9 Sopt 1918. G No. 35. ZATERDAGS24 AUGUSTUS 1918. 44ste Jaargang. Officieel Gedeelte. Binnenlandsch Nieuws. in. FT Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM. ek, BROODKAARTEN zal plaats vinden op DONDER DAG 29 AUG. op de bekende uren en plaats. 1.1 29 AUG. op de bekende 5 tegen 1 stem aangenomen. 3 1 ika brea. iderfinen, dat er yn Geldwezen buiten de prov. Friesland is_ uitsluitend gemachtigd het Alg. Adv.-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr, 76-78, Amsterdam, Tel. Intercomm. 1114. de van Vervangingsmiddelen voor zeep en stijfsel. Wie over een goede beurs beschikt kan iegen abnormaal hooge prijzen hier en daar nog wel een stukje zeep bezet ten, doch het gros der bevolking moet l r VERSLAG van de Vergadering van den Raad der Gemeente HINDELOOPEN, Maandag 19 Augustus *s voormiddags uur. in in de an at n. - i j sr e x- pt. I De prijs der Advertentiën is van 15 regels 30 cents, elke regel meer 5 cents. Grootere letters naar plaats- ruimte. Buiten Friesland, uit- J gezonderd Familieberichten, 10 ets per regel. Bij abon- nement belangrijk lager. Dit blad verschijnt des Za- I terdags en kost per halfjaar o 70 cents; per post 85 cents. JI Enkele Nos. 4 ets. II Ingezonden stukken Don- I derdags in te zenden. 11 Advertentiën Vrijdagmorgens o vóór 11 uur. Tot plaatsing van Adv. en Yn dizze fjouwer wirden leit de greate en machtige hefboom fen it measte dwaen en fitten fen ’e mineken. It is non ienmel de gong fen zaken dat men for it daegliks brea arbeidsje moat, en as men freget hwerom dogge jy det, of hwerom dogge jy krekt dat hwerom dogg’jy jo bést sa hwerom ite jy aafolle for aóker op hwerom skrep on wrakselje jy dan iz ’t antwird om it daegliks brea. Wy bikleije us der net oer, as we de saek mar goed fen alle kanten bisjugge. It brea, troch arbeidsjen en flitich, soms mei soarch en opofferjen forkrigen, smak- ket folie lekkerder, as hwennear 't men 1 de bón mar üt to stekken hat, om oer- floedich forsjoen to wezen. It arbeidsjen, hwer ’t we ta forplichte binne om yn üs bihoeften to forsjen, is gjin straffe, mar in woldiedige biskikkinge, dy ’t üs fen bigjin óf oan ta it üntwik- keljen fen üs kreften en formogens ropt. It arbeidsjen om it brea jowt in prikel, dy ’t de measten net misse kinne. Hwer *t de need driget, de bihoefte ropt, der is arbeidsjen wolkom, as middel om beide to keuen en stil to hólden. Talinten hawwe hjar üntjown, dy ’t yn *e bolster sitten bleann wiernekref ten hawwe hjar oefene, dy 't yn ünbrük lisze seoenemennich biatimming waerd birikt, hwer ’t men earder net om tocht hiene allinne omdet men om it daeg liks brea de bannen üt ’e mouwen stekke moast. De BURGEMEESTER van WORKUM brengt ter kennis der ingezetenen, dat de uitreiking der nieuwe De Burgemeester van Workum, J. QUARLES VAN UFFORD. wijl al het andere gratis wordt gedaan. Hij vindt de vergoeding dus niet onbillijk. B. en W. vergaderen nu elke week zegt Borneman. Dat deden ze vroeger ook zegt Simonides. De heer v. d. Kooi (wethouder) wijst er nog op dat Borneman met het meerdere werk doelt op de distributie. Waartegen Simonides opmerkt dat dit werk zoowel by het wethouderschap als by het burge meesterambt behoort en de commissie verdiende ook niets met dit werk. Maar die commissie deed zeker ook zoowat niets, hetgeen Borneman desgevraagd, bevestigt. Het slot van de bespreking is, dat de voorzitter de vraag in stemming brengt of het gewettigd is de wethouders-beloo- ningen te verhoogen en of tot verhooging moet worden overgegaan. Voor verklaren zich de heeren Bakker en van Meekeren en tegen de heeren Simonides en de Boer, zoodat de stemmen staken en, daar de vergadering voltallig was (de wethouders onthielden zich van stemmen en er is een vacature) wordt geacht dat het voorstel is verworpen. Rest nog de behandeling der reclames hoofdeljjke omslag, maar daar dit aantal nog al groot is en nog steeds inkomen, is dit tot een volgende vergadering uitgesteld. Hierna sluiting. as hy fen iere moarn ta lette joun, faken mei lêstich en zwier of ünoanajenlik wirk beusieh is, om syn brea for him seis of syn gesin to biskreppen. Men moat aehtiag hawwe dy ’t der for gjin moeiten skouderje, gjin teek to awier aohtsje en faken üntank krije, omdat in bitammelik en net to mijen libbensoarch det opleit. Mar twa enken wirde by de striid teek üt it each forlern, dy ’t elk rede lik minske altyd as syn liedsljue bi- skouwe moast. ’t Ie de earbied for yen seis, dy *t üs biwarje moat fierder to geen, as plicht en gewisse üs foarskriuwe. Om it daegliks brea wirdt soms in net *o L - dien oan *e earlikens, dat altyd foarop steen moatoaren yn hjar wirk en bi- driuw aken oandien, om yens eigen foar* diet greater to meitsjen. Der binne, dy ’t deabidaerd in oer it brea üt ’e müle nimmedy *t ünder- krüpe, en allerhanne sydwegen ynslaene, Ijeagen en laster net mije en foardwaen of hjar sela wys meitsje dat se der ta forplichte binne, dat se net oan dwaen Hue om hjar da It daegliks to bespreking is echter besloten het salaris met f 160 te verhoogen en te brengen op f 300. Ingaande 1 Augustus j.l. Aangaande Postma wordt er aan her innerd dat deze f 50 vergoeding krjjgt voor distributiewerk, terwyl hem zoowat toe zegging was gegeven voor nog f 50. Daar Postma nu in ’t vervolg de ver- deeling der distributiegoederen aan de win keliers enz. zal regelen, is de raad het er over sens dat diens vergoeding ook ver hoogd moet worden en is beslotende eerste f 50 te laten bljjven bestaande tweede f 50 die in bespreking is geweest te rekenen ingegaan te zyn op 1 Januari en er nog f 50 aan toe te voegen ingaande 1 Augustus j.l. Punt III. Resolutie van heeren God. Staten over subsidie voor de Hidde Nyland stichting. By de behandeling hiervan blykt dat Ged. Staten een onderzoek hebben laten instellen naar de kunstwaarde der schen king en dat deze op groots waarde is ge schat; voormeld college het dan ook alle- zins begrjjpeljjk vindt dat de gemeente raad deze, terecht een vorstelijke schen king genoemd, heelt aanvaard, maar, dat Ged. Staten dan alleen de toegezegde sub sidie van f 250 kunnen handhaven, als het ryk ook genegen is subsidie toe te kennen. Voorts is medegedeeld dat de heer Hidde Nyland de inrichting van het gemeente huis voor museum heeft goedgekeurd en dat twee deskundigen uit den Haag dit gebouw daar ook wel geschikt voor achtten. Ook is de waarschijnlijkheid besproken dat het ryk nog 50 o/o zou willen by dragen in de kosten van vertimmering van >de Hinde» tot gemeentehuis. Hierbjj werd echter de vrees geopperd dat de vertimmering dan te royaal zou moeten plaats hebben en het dan de ge meente, niettegenstaande deze 50 Q/q, nog duurder zou komen als met het plan van thans, terwyl het alsdan ook nog veeltijd zou vorderen alvorens tot de vertimmering zou kunnen worden overgegaan. Aangezien het rapport van Ged. Staten over de Hidde Nyland stichting zeer gun stig luidt is op voorstel van de heer v. d. Kooi besloten de hor- en gekozen tweede priisgjen konkurrinsje iepeneto koart »Je“ne net 4* ’e hiohte op hjarren, dy ----- - t der ta roppen binne, ooms ónder folie moeite en striid mar wy woene allinne in wink jaen, dat allee der net oan jown wirde moat en foaral, dat it net kinder lik wirdt for it birikken fen üe wiere libbenabistemming. FRISO. Ons dageljjksch brood. ’t Wittebrood zal weer een verande ring ondergaanDitmaal belooft de verandering echter een verbetering te worden, zoo schrijft aan »De Tel.» een medewerker uit vakkringen. Zoo zal b.v. *t lynmeel uit de nieuwe melange voorloopig achterwege blijven een wij ziging die zeker niemand betreuren zal. Door deze opkomst zijnde nieuwe ver andering in het gemaal, laat de meel- en bloemvoorziening in sommige plaatsen echter weer te wenschen over, daar de fabrieken niet of zeer langzaam afleveren. Het gebruik van bruinbrood is in de laatste maanden, tengevolge van de mindere kwaliteit, enorm afgenomen. Bij een vorige broodkaartuitkeering werden alleen te Amsterdam ruim 25000 W.- kaarten méér uitgereikt dan in de daaraan voorafgaande periode. Eenheidssigaren. Er zullen niet, gelijk eerst was ver meld, 5 sigaren per dag aan één per soon verkocht mogen worden, maar 3. Ze zyn er echter nog niet I Men meldt uit Eindhoven aan de v’sH. Ct.< dat daar thans eenheids sigaren worden verhandeld voor f 120 >er mille en hooger. Varkensmesterty. Burg. en Weth. van Groningen ladden den Raad voorgesteld, om met het oog op de vetnood, bij wijze van >roef, 400 varkens te koopen en die in verschillende stallen onder te brengen 'f en te laten mesten. Een der raadsleden achtte 400 beslist onvoldoende. De gemeente, met haar groote eigen landerijen, moest z. i. de varkenscultuur op groote schaal beginnen en hij diende een amendement in, strekkende om de mogelijkheid hiervan te onderzoeken. De wethouder betoogde, dat het al heel mooi zou zyn, als men de 400 varkens vet krijgt, omdat er stagnatie in de voederproductie is. Voor een varkens- mestery van grooteren omvang zijn er rovendien geen stallen genoeg in de buurt te krijgen. Toch werd met het voorstel het amen dement ook zonder stemming aangenomen. De Groningers zullen dus, als de mesterij i ons vet spek of varkensvleesch krijgen boven het rant soen van Rijkswege verstrekt, zooals de wethouder voorrekende 1 Reclames voor Handel, Nijverheid en voor Friesland Filiaal D. Y. ALTA te Leeuwarden, Bagijnestraat 54. 1 üs kristlike maetskippy in boel foun wirde dy *t alles oan eigenbilang opofferje, dy I 't, misskien mei in frjeonlik gesicht, yen fen hjar goedmienen oertüge wolle, mar ündertwisken yen safolle skea oandogge as se mar kinne. De selMuoht, it eigenbilang, somstiids ek de sucht om op ’e foargroun to kom men, klaeije hjar dan yn ’e moaiste klean fen arbeidsjen om it daegliks brea. Yn alle stannen docht him dit foar- skynsel foar’t sprekt lykwol fensels, dat nei ’t men op in heger trime fen de maetskiplike Ijedder stiet, in soartgelyk leech en gemien bistean ünforantwird- liker is en mear yn ’t each rint. As hja, dy ’t sizze om it daegliks brea alles dwaen to moatten, mar tomük de Ijochtskouwe eachmerken tsjinje, ris bi- gripen hofolle kwea hja ütsette hofolle lok hja forwoestigje hofolle leed hja to dragen jaene, hja seoene misskien bang fen hjar seis wirde, as it mocht wêze, dat sokken al to folie yn ’t kwea bj- hirde binne, om it ófsichtlike derfen to fiellen Mar der is noch hwet. Dy ’t allinne om it brea arbeidzje, sjugge it ek foarby, det it libben noch hwet mear wêze moat, dan in skreppen en skar’ljen, om yn 't nedige to forsjen, om, lyk as men dan wol seit, de müle iepen to hólden. z Forsiker jane wy ta, det de stoflike lichemsbihoeften in bilangryk plak yn- nimme, ja seis dat it biswierlik giet om oaren to tinken, as de tiidlike need knypt en in gemis fen it nedige alle gedachten bihearsket. De moaiste en ealste for- rjuchtings hawwe weinich oanlokliks as it forkrijen fen it daegliks brea ta ar- beidzjen ropt, ja wy seoene sizze, dat se net op plak binne, hwennear der de ün- misbre libbenssoarch for forwaerloaze wirdt. Mar hofollen binne er, dy ’t gjin tiid miene to hawwen for in inkle earnstige gedachte, omdat se hjar brea forstinje moat, en dy *t dan ek biweare, dat se nearne oars for yn ’e wrald binne, dan for hjar wirk, hwer ’t for bj^i alles fen komme moat. Ek by sokken wirdt it, >om it daeg liks brea« in dekmantel fen forkearde bannelingen, dy ’t net minder gefaerlik binne, omdat men yen seis wysmakket goed to dwaen en syn plicht eptich to bitraohtsjen. It natflrlik gefolch der fen is, dat al it stribjen en arbeidsjen op giet yn dat iene, mei foarbysjen fen heger bihoeften, ont dizze hjar yn bi- sündere libbensomstandichheden fiellelitte, sunder dat men der for oanfolsel wit en ta wêsen der fen komme kin. It is net forgoes sein dat de minske net allinne fen brea libbet, dat wol sisze det hy noch wol hwet oars to dwaen Itstrekt dan ek nimmen te ünear, *7“ kort ‘o forstjinjen, as hy to- minsten syn plak as reedlik minske bi- tammelik skjin meitsje wol. It forstan forrykje, it gemoed foredelje, siikje nei detjinge hwet yn heger sin brea, fiedsel is, heardt net allinne ta üs libbenstaek, mar most by alles op ’e foargroun steen. Dat haldt yen net fen it nedige wirk óf, det stiet yens eigen tiidlik foardiel net yn ’e wei, mar yn- tsjindiel, fitert dat de iver oan en docht forfêst dot finen, hwet for ’t reinstege niet fen it daegliks brea de foarwaerde is, de dürjende rest, freugde en frede Ne, wy karre it arbeidsjen for yens daegliks brea lang net óf fensels, wy kamer leden (die mede over het toestaan der subsidie hebben te beschikken) en de minister van Bin. Zaken, daar afschrift van te doen toekomen en het toestaan van de subsidie zooveel mogelijk te bevorderen. Punt IV. Schreven van B. en W. van Leeuwarderadeel over verlaging maximum aardappelprijs. Na eenige bespreking besloten adhaesie te betuigen aan een door den gemeente raad van voormelde gemeente tot den minister gericht adres dienaangaande. Punt V. Adres afdeeling Frieslands Z. W. hoek van het Nederl. Onderwijzers genootschap enz. over jaarweddenverhoo- ging onderwijzend personeel. Aangezien de jaarwedden van het on derwijzend personeel binnen kort zyn ver hoogd en in afwachting wat de nieuwe schoolwet zal geven, is met algemeene stemmen besloten dit adres voor kennis geving aan te nemen. Punt VIII. Schrijven van den Hoofd ingenieur van de Volksgezondheid over ge leidelijke demping en slatting van vaarten in de gemeente. Volgens dit schrijven zou het aanbe veling verdienen alle waterwegjes in de gemeente te laten vervallen, doch desnoods alleen die, welke in onbruik zijn gekomen en, als daartegen te overwegende bezwaren bestaan, zou desnoods genoegen kunnen worden genomen met voortdurend bagge ren of op andere wyze uitdiepen der vaarten. Na bespreking is besloten te berichten dat de vaarten opgeschoond zullen worden. Punt IX. Adres aan H. M. de Koningin ter bekoming van een subsidie als bedoeld bjj art. 53 der wet tot regeling van het lager onderwijs. Nadat besloten is een dergelyk adres te zenden, is een concept adres voorge lezen. De heer v. d. Kooi vindt dit adres wel wat kras gesteld en zou een kleine wijzi ging willen. De heer de Boer vindt het daarentegen niets te kras, als zacht ge stelde adressen niet helpen moet maar wat krasser opgetreden worden. Gedurende den tijd dat hy raadslid is, is er in de gemeenteraad steeds geldgebrek geweest en vindt dat op zijn zachtst gezegd al zeer onprettig, het rijk moet dus z. i. bij springen. Andere leden stemmen hier mee in. Op een vraag van den heer v. d. Kooi iuui kou, uuioi wc» um uuauviomc ihoeveel het onderwas aan de gemeente niet aan het verzoek voldoen. Na eenige kost, wordt geantwoord tot nogtoe l-L>__ —1.x— l— i_x— i—x pi m fiooo per jaar, maar dat dit na de laatste salaris-verhooging hooger zal worden. Er is nu besloten f 1250 subsidie aan te vragen. Voorts is nog gesproken over een per soonlijke bespreking van de flnancieele toestand der gemeente, met den minister van Bin. Zaken. Punt X. Voorloopige vaststelling ge meente-, armvoogdfl-, weeshuis- en distri- butie-rekening 1917. Het rapport der commissie van onder zoek dezer rekeningen luidt gunstig. Er zyn geen aanmerkingen gevonden. De rekeningen zijn voorloopig vastgesteld op de volgende cijfers Gemeente: ontvangst f 22 546 21, uit gaaf f 22 594.29, nadeelig saldo f 48.08. Armvoogdijontvangst f 1920.62, uitgaaf f 1918 08, batig saldo f 2 54 Weeshuis ontvangst f 833.94, uitgaaf f 317 52 batig saldo f 516 42. Distributieuitgaaf f 2248. De voorzitter bedankt de commissie voor hun onderzoek. Voorts zyn nog voor kennisgeving aan genomen een verzoek om een financieele steun van 2 cents per inwoner voor het sanatorium te Joure en van de vereeniging van gemeente-ambtenaren om financieele steun voor de stichting van een rustoord voor deze ambtenaren. Bij de rondvraag vraagt de heer van Meekeren of ar van elke aanvraag om toezending van (distributie) levensmiddelen copie gehouden wordt, opdat, als deze niet op tyd komen te bewijzen is dat de aan vraag werkelijk heeft plaats gehad. De voorzitter antwoord bevestigend. De heer Borneman (wethouder) zegt dat Per persoon één de wethouders met deze laatste distributie- regeling veel werk op de schouders is gelegd en hy het alleszins billyk zou achten dat da belooning voor wethouder iets werd verhoogd, b.v. met f 50. De heer Simonides verklaart zich hier tegen. Ook heeft hjj gehoord dat de turf- commissie vergoeding krygt, wat hem wel verwondert, hy dacht dat dit liefde diensten waren. De heer van Meekeren zegt dat f 2.50 presentiegeld wordt gege ven voor een vergadering te Werkum ter- Aanwezig alle leden. Een vacature. Na opening dor vergadering door den Voorzitter zyn de notulen der vorige ge wone- en van twee buitengewone verga deringen gelezen en onveranderd goedge keurd. Naar aanleiding van de notulen zegt de Voorzitter dat hjj de beschuldiging, dat hy de distributiecommissie had tegengewerkt, van zich werpt, althans hy is zich geen tegenwerking bewust. Punt II. Ingekomen is een schryven van de heer J. C. Buys waarby deze dank zegt en erkentelyk is voor het hem weer aangeboden secretarie-boekhouderschap van de distributieregeling, maar dat hy het ge stelde salaris van f 700.te laag acht. Voor f 20 per week is hy genegen de be trekking weer te aanvaarden. De heer Simonides vindt deze vraag niet zoo onbillijk, maar zou het salaris gesteld willen zien op fiOOO.perjaai. In Gaas- terland werd een hulp gevraagd voor f 1000,— De heer van Meekeren vindt deze ver gelijking niet goed, die gemeente is veel grooter en heeft dus veel meer werk. De heer de Boer acht f 1000 ook niet overdreven, terwyl de heer Borneman f 700 wel een goede belooning vindt, vooral nu het klerkje ter secretarie zooveel distri- butiewerkzaamheden verricht. De heer Simonides blijft echter voor f 1000.pleiten, doch de heer v. d. Kooi komt het beter voor de beide uitersten te laten schieten en stelt voor het salaris op f 900 te stellen. Dit voorstel wordt door de heer Bakker ondersteund en na eenige bespreking met 5 tegen 1 stem aangenomen. De heer van Meekeren stemde tegen. Hierna worden op voorstel van Voorzitter eerst punt VI en punt VII de agenda behandeld. Deze punten luiden als volgt Adres van S. Postma verzoekende ver hooging belooning distributiewerkzaam- heden. Id. van U. Idzinga, verzoekende jaarweddeverhooging als ambtenaar ter secretarie in verband met distributiewerk- zaamheden, Idsinga wyst er in zijn adres op dat zyn salarts van f 140 per jaar, vooral nu zyn werkzaamheden zoo belangrijk zjjn toege nomen, veel te laag is en vraagt een ver hooging van f 260. De vergadering erkent de toename der werkzaamheden en pryst zjjn prestatiën, maar kan, ook al weer om financieele reden. FRISO Paardenmarkt I HI i

Friso nl | 1918 | | pagina 1