Nieuws- en Advertentieblad Hooivordering. Foarby is foarby. te Workum, op Maandag 9 Sept. 1918. q voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordw., Hindeloopen, Stavoren, enz. enz. Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM. r x x Uitgebreid Lager Onderlijs alhier wenschen te zien toege laten, dat daarvan AANGIFTE behoort te worden gedaan bij het betrokken schoolhoofd den heer J. ZWANENBURG, vóór 1 September 1918. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Aanvillings-Broodfcaarten zullen worden uitgereikt op Maandag 2 Sept. a.s. op de bekende uren en plaats. De Burgemeester voornoemd, J. QUARLES van UFFORD. ZATERDAG 31 AUGUSTUS 1918. No. 36. 44ste Jaargang. Officieel Gedeelte. Binnenlandsch Nieuws. !)gl X r Vrijdag 6 Sept. ’18, X FRI80. 4 bestemd voor do jamfabricage. Hot zijn, Appelen. Ten onrechte is gemeld, dat alle appe len op de veilingen in ons land worden kinne. Hwa ’t allinne mar omtiisd yn it forline, soil noait in fleurige takomst sjen kinne. Foaral yn *e omgong jildt it, det as efter it iene of oare in punt setten is, is ’t dan ek mei in fitrop- of fraechteiken, it aide broddelwirk net hiel- tyd wer opikkere wirde moat. It tsfigd net fen in goed hert, as men net for en it biwiisd net altyd for for- stannich troohsicht, as men net forjitte kin. Wy hawwe de eagen krige om der mei foarfit to sjen, en it geheugen om it sjoene to biwarjen, mar ek it boud forstan dat leard, hwet derfen biwarre wirde moat. Al it oare is mar ballêst det oer board smiten wirde moat. Dan is yen fitsicht fry. Tot zoolang», enz. De oppervlakkige lezer zal in dit briefje niets bisouders lezen, het karak ter van mynheer Babie zal hem niet interesseeren en of hy zijn huis verkoopt of niet zal hem koud laten. Degenen echter die tusschen de regels door weten te lezen en een beetje Maleisch kennen, zullen wellicht reeds begrepen hebben wat voor een heertje die meneer Babie was. De dame in kwestie althans begreep het zeer goed. Zij nam den volgenden dag overeenkomstig den raad van haar vriendin een rytuig en ging meneer Babie opzoeken. Babie is n.l, het Maleische woord voor varken en toen de dame terugkeerde, De oogst van erwten en boonen. Uit de zeekleistreken, waar dit jaar veel erwten verbouwd werden, komen berichten over zeer goede oogstresultaten. Ten aanzien van de bruine boonen, die dit jaar veel op gescheurd weiland worden geteeld, kan echter lang niet algemeen over bevredigende verwachtin gen worden gesproken, hoofdzakelyk als gevolg van de slechte groeivoorwaarden, waaronder dat gewas zich in den voor zomer heeft moeten ontwikkelen. Het droge, gure weer toch, waardoor bijna de geheele maand Juni werd gekenmerkt, is oorzaak geweest, dat vele boonenvel- den zich niet snel genoeg konden ont wikkelen, waardoor vijanden uit het dierenrijk veelal een zeer nadeeligen invloed konden doen gelden. Vooral de larven van een kleine vlieg, waarvan de Latynsche naam is Anthomya Cilioura heeft aan het gewas, bij ’t begin van zijn ontwikkeling, veel schade toegebracht. Volgens onderzoekingen, ingesteld door het phytopathologisch instituut te Wage- ningen, worden door deze larven de sten gels van de jonge plant zoowel als de zaadlobben, waarmee ze zich boven den grond vertoont, stukgevreten, tengevolge waarvan ze sterft of ten zeerste in den verderen groei belemmerd wordt. Het onvoldoende voorkomen van veel perceelen wordt dan ook vrijwel geheel aan den invloed van genoemd insect toe geschreven. Nu is weliswaar geen directe bestrijdingswijze toe te passen, doch men kan indirect tot bestrijding van het kwaad overgaan door nooit twee achtereenvol gende jaren bruine boonen op hetzelfde perceel te telen. De larven n.l. begeven zich, als hun tyd om te gaan overwin teren gekomen ir, uit de planten waarin ze gehuisd hebben, naar den bodem. Daar graven ze zich in, om ’s voorjaar» weer te voorschijn te komen, zoodat ze dan opnieuw met hun vernielend werk kunnen beginnen als op het betrekkelyke perceel weer dezelfde plant tot ontwik keling komt. Verder wordt aangereden om bruine boonen evenmin te laten volgen op koolrapen, uien en prei, daar ook die gewassen door de Anthomya Cilioura worden bezocht, zoodat de bodem, waarop ze zich ontwikkelen, eveneens veel larven kan herbergen van het zoo schadelijke insect. Verhooging van den kalfsvleeschprjjs. Naar de «Tel.» verneemt moet de nieuwe maximum-verkoopprijs voor kalfs- vleesch in een dergelyke ongunstige ver houding staan tot den inkoopprys, dien de slagers moeten betalen, dat men, ook van regeeringswege er toe bereid zou zyn den pas gestelden maximum-ver koopprijs alweer te herzien en dezen eventueel van f 2 te brengen op f2.75 per K.G. straten bewoog. Hij was in zyn goeden tijd een geduchte kampioen, met ijzeren spieren onoverwinlijk voor zyn kame raden. Om het enorme lichaam in stand te houden, moest hy ongelooflijke hoe veelheden voedsel verzwelgen, en had dan nog altyd honger. Toen brak de oorlog uit. Hij was gelijk met zoovele «reuzen» ’t geval is reeds lijdend, door tuberculose aan getast. Het monster der ondervoeding - waarvan nu zóó velen slachtoffer wor den begon hem te bedreigen. De arme reus vermagerde, zag er schrik wekkend lijdend uit. Hij leed honger sohrikkelyker dan wij, niet-reuzen, kunnen begrijpen. Zyn worstelaarskracht ontzonk hem,... Hij en zyn trouwe gade vochten samen tegen de ellende. Ver van hun vaderland poogden zij het hoofd boven water te houden, ’t Moet erkend, dat vrienden en kameraden den armen, hongerenden verdwijnenden reus Anto- nitsch tot het laatste hebben bijgestaan op een wijze, die warme hulde verdient. Ergerlijk. Toen Zaterdagnacht de heereu K. en luit. B. naar Bassum terugkeerden, be merkte de heer K. een paar honderd meter voorbij ’t kamp op ’t fietspad een man, die naast zyn fiets lag. Hij waar schuwde zyn vriend en beiden stapten af om te zien wat er gebeurd was Bij 't licht van een lucifer zagen ze dat ’t gelaat van den man bebloed was. Hij was bewusteloos. Luit. B. reed terstond naar ’t kamp om hulp te halen. Na geruimen tyd verschenen enkele officieren en na nog eenige minuten een officier van gezond heid Het bleek, dat de man een schot wond had bekomen in den neus. Een arrestant was uit de provoost ontsnapt en op ’t dak van de barak ge klommen. Om hem te dwingen weer naar beneden te komen werd «vuurt gecommandeerd. Een van de kogels had echter helaas een ander getroffen, den fietser, die op de weg gevonden werd. Uit de voorzichtige uitlatingen van de officieren, die bij ’t transport aanwezig waren, bleek, dat er ongeveer in ’t wilde weggeschoten was, zegt de «Gooi- en Eeml.t Ook terwijl de heer K. op den dokter wachtte hoorde hij nog telkens schieten. „Mjjnheer Babie”. De >N. R. Ct.» vertelt de volgende anekdote uit de Indische wijk in Den Haag Een dame, die lange jaren in Batavia gewoond heeft, ontving deze week van een Indische vriendin een briefkaart van den volgenden inhoud «Beste W., Mynheer Babie is vandaag hier aan gekomen, hij ziet er uitstekend uit en is heel dik. Ik heb alles voor je in orde gemaakt, dat je den linkervleugel van zijn huis kunt koopen en zou hem zelf wel naar je toegestuurd hebben, maar hij is erg zwaar op de hand en menschenschuw en vertoont zich liefst zoo weinig mogelyk in het publiek. Kom dus morgen even hierheen (ik zou een rytuig nemen), dan maken wij de zaak in orde. Dat is de redenaesje fen hjarren dy ’t er hwet licht oer geane. Dy ’t er hjar like maklik oer hinne sette, honear *t se troch eigen skild in fortfintsje misse, as hja it lykmoedich drage honear men hjar op it iene of oare forsom opmerk- ■um meitsje. Sommige minsken hawwe in tige mak lik, for hjar seis noftlik aerd se bliuwe k&ld as oaren yn fjfir reitsje, en as se twongen wirde om oer in hobbelich paed to gean, der ’t se in effene wei for- waohte hiene, etappe noch wol yn ’t skik foart en sizzes’t ia sa, en ’t is aet oara.s Forsiker leit er wol hwet bigearliks atranne, of de beakens to setten, hwer yn, as men yen yn elke tastfin skikke 't se it meast ta forljochtinge tejinje kin, en al hwet net to myen is mei bi- daerdens draegt. Mar it giet net like maklik yen al tyd mei dy bidaerdens to forienigjen, en men fielt yen de fingers wol ris jok jen. as men soms flak for sokke koelbloedige eksimplaren komt to stean. Foaral hwenear ’t se oars en better hannelje kinnen hiene en finmooglik jaen kin, makke hawwe, hwet winskelik en nedich wie, den kin men it hast net op dat men mei in »’t is al wer foarby» op ’e stomp rint. Der is al in boel fortriet to weech brocht, mei it forsomjen fen de rjuchte tiid, en men mei laeitsje om hjarren, dy ’t altyd sa eptich en sekuer binne, en, mei op it each óf, neatich- heden de eagenblikken waernimme, mar nimmen hat er oait birouw fen hawn, dat er op syn tiid past hat. De jongfeint dy ’t him biklaget dat er syn leartiid net brfikt hat, en dus forgriemd hat de alden dy *t fortriet hawwe fen de forkeardens fen hjar bern, omdat se dat net op ’e tiid tsjingien binne de man dy ’t in moaije gelegen heid om wirksum to wezen of foardiel to biheljen, foarby gean liet de net neitinkende dy ’t foar treurige gefolgen stiet, dy ’t er foarkomme kinnen hie, en noch safolle oaren binne us elke dei ta biwiis, dat er in gedurege oandacht en in eptich oerliz nedich binne, scille tiid en gelegenheid net foarbygean sfinder dy to brfiken, dy 't faeks greate winsten oplever je koenen. Hwa ’t him seis forwjte mout, dat syn wollen mei syn kinnen net yn ’t lykop gyng, kriget der in hopen lést fen en it soil him sear dwaen, net in bytsje. Mennich sfir gesicht, mennich klacht, mennich heale hannelswize kin derfen it biwiis jaen. En eigentlik, allergeloks as we fen soks hwet sjugge, hwent hwa’t er him sa daedlik en sa maklik yn treast- get, dat de diene dingen gjin kear nimme, dy stiet foar allerhanne finhandicbheden bleat en kin in boel yn ’e war bringe en yn ’t houndert skoppe. Hwent en dat birekkenje in hopen net gjin noed en soarch for eigenbilang, makket finforskillich for it bilang fen in oar. As yens hfis boufallich is en men bringt net eardernoch de boel wer yn ’e es, dan hat men net allinne kans, dat men der seis finder bidoppe rekket, mar it hel let yn syn fal allicht ek dat fen yens bfirman mei nei finderen. Mar alle dingen hawwe twa hfinfet- sels, det wol sizze, men kin in ding, hwet yn ’t iene tige forkeard is, yn ’t oare net genóch oanrikkemedearje. Tink mar him to learen, hwer *t er him hjoed en mourn for wachtsje moat. Men wint de minsken net, trooh altyd weroan nei bjar forliden to wizen, mar wol mei hjar foar to hulden hwet de takomst for bjar wirde kin. Hwet foarby is, moat foarby bliuwe. Men mei der wizens en bitooht- sumens fit leare, om foartoan de klippen mis to alien, hwer ’t men lenkeu op BURGEMEESTER en WET HOUDERS van Workum, brengen ter kennis van Ou ders en Verzorgers, die hunne kinderen of pupillen alsnog bij den aanvang van den nieuwen cursus op 2 September 1918 tot de School voor J. QUARLES van UFFORD, Burgemeester. A. DE VRIES, Secretaris. De BURGEMEESTER van WORKUM brengt ter kennis van de veehouders, die nog geen betaling van schadeloosstelling voor gevorderd hooi r“ om Bokken- dy dlDg®n hebben ontvangen, dat de uitbetaling daarvan zal plaats hebben ter Secretarie op tusschen 10 en 12 uur ’s voor- middags. De Burgemeester voornoemd, J. QUARLES VAN UFFORD. De BURGEMEESTER van Workum maakt bekend, dat de 30 Aug. 1918. >M I Dit blad verschijnt des Za- terdags en kost per halfjaar 70 cents; per post 85 cents. Enkele Nos. 4 ets. Ingezonden stukken Don- derdags in te zenden. Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 uur. ♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦a De prijs der Advertentiën is van 15 regels 30 cents, elke regel meer 5 cents. Grootere letters naar plaats ruimte. Buiten Friesland, uit gezonderd Familieberichten, 10 ets per regel. Bij abon nement belangrijk lager. noait wer by hjar wei krije kinne, dy ’t altyd filde kg fit 'e zleat helje, altyd op hwet, det net mear goed to meitsjen ia, weromkomme, dy 't in misset, of in bird wird sela noait forjitte, aa oft men in aike genêze koe, mei him hieltyd to forwiten, det hy troch eigen finforsich- tigena, ef ho den ek, mar doohs troch eigen skild him dat krnpsje op ’e hals helle. In boel minsken binne as de bern, dy ’t aa se bjar boartersgfid britsen hawwe, de stikjea oan elkoar passé, om sjen to litten ho ’t it sitten hat. Hja bliuwe by it forlidene en bigripe net, det de eask fen it eagenblik is, net stean bliuwe to stoarjen op hwet wést hat, mar to freegjen hwet moat er oanfette wirde. Men soil in bern net forbetterje mei him jimmeroan tobinnen to bringen ho 't er jiater mis west hat, mar wol mei zoo meldt de »N. Rt. Ct.« thans, alleen de fabrieksappelen en dus niet de fij nere soorten. De gezamenlijke jamfa- brjeken hebben op elke veiling een lei der aangewezen, die de fabrieksappelen tegen 15 a 20 cent per K.G. opkoopt. Eieren. Volgens een bericht in de »N. R. Ct.« weten de boeren in de buurt van Olden- zaal en Hengelo niet, hoe ze hun eieren kwijt moeten raken winkeliers hebben groote quanta in voorraad van dit, overal elders, zoo schaarsche voedingsmiddel, dat zij gaarne willen verkoopen beneden den maximumprijs. Er ia door de regeering een vervoer- verbod voor eieren uitgevaardigd, waar schijnlijk om de beschikbare voorraden gelijkmatig over ’t land te verdeelen. Zou ’t niet beter geweest zijn het vervoer maar vrij te laten, nu blijkt, dat de regeering niet bij machte is voor een goede distributie te zorgen 1 Een treurige boel. Een arbeider te Eindhoven had met veel moeite van den dokter (zijn vrouw was ongesteld), een bon gekregen voor één liter petroleum. Met dit bowijsje toog de man des morgens om 9 uur naar het Distributiebureau. Neen, man, hiervoor moet je bij de Brandstoffen commissie zijn. Bij de Brandstoffen commissie kreeg de man bescheid, dat alleen turf te krijgen was. Toe, mijn heer, lees u het briefje eens goed, men heeft mij hier gestuurd. Mijnheer las en verwees den man naar de gasfabriek. Hier werd, volgens zeggen, alleen gas verkocht, aldus de man naar het Distri butiekantoor. Van hier werd de man naar het hoofdkantoor verwezen, doch hier kon men geen petroleum verstrek ken zonder legitimatiekaart. Intusschen wees de klok half 12. De arbeider toog naar huis en trok er om 2 uur maar weer op uit, gewapend met legitimatie kaart, bewijs van den dokter en een flesch. Toen. kreeg de man zijn bon en kon hij in een bepaalden winkel voor 44 cent één liter petroleum krijgen. Wat de man aan dagloon kwijt was, wordt niet vermeld. Onder w jj zersaalar isaen. Ged. Staten van Friesland hebben aan de gemeentebesturen in die provincie medegedeeld, dat de normen, waaraan zij zich zullen houden bij de beoordee- ling van salarisregelingen voor onderwijzers in het algemeen de volgende zyn Hoofden minimum aanvangssalaris f 1200, minimum-eindsalaris f 1800 beide bedragen gerekend met inbegrip van hetgeen krachtens de wet van 23 Februari 1918 (Stbl. no. 147) door de hoofden wordt genoten onderwijzers van bijstand zonder hoofd- acte minimum aanvangssalaris f 800, minimum eindsalar>8 f 1400, beide be dragen gerekend met inbegrip van het geen krachtens die wet door de onder wijzers wordt genoten het bezit der niet verplichte hoofd- acte wordt in elk geval met ten minste f 200 beloond de termijn, waarbinnen het eindsalaris wordt bereikt, worde op ten hoogste 15 jaar gesteld. De voor het aanvangs- en eindsalaris gestelde bedragen moeten zijn de zuivere jaarwedden, dus zonder mederekening van toelagen zooals belooningen voor be paalde akten, vergoeding voor huishuur, toelagen krachtens de wet van 6 Juni 1913 en rijksduurtebyslagen. De gestorven reus. Te ’a Gravenhage ia de Servische worstelaar Antonitsch overleden. «Haganus» schrijft over hem in de «Rsb.c «Geruimen tijd heeft deze man van reusachtige gestalte hij mat niet minder dan 2 M. 37 de aandacht getrokken wanneer hy zich in de Haagsohe Tot plaatsing van Adv. en Reclames voor Handel, Nijverheid en Geldwezen buiten de prov. Friesland is uitsluitend gemachtigd het Alg. Adv.-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr, 76-78, Amsterdam, voor Friesland Filiaal D. Y. ALTA te Leeuwarden, Bagijnestraat 54. Tel. Intercomm. 1114. FR ISO Paardenmarkt f 3 I Li O

Friso nl | 1918 | | pagina 1