Nieuws- en Advertentieblad r voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordw, Hindeloopen, Stavoren, enz. enz. e Misrekkenjen, Adverteert in dit'Blad Q I 1 I 11 ZATERDAG 7 SEPTEMBER 1918. No. 37. 44ste Jaargang. Officieel Gedeelte. Binuenlandsch Nieuws. ng’ -:== Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM. =- MELKBOEKJES tegen inlevering der oude om slagen. SUIKERBONS voor kinderen beneden hetjaar, op vertoon der Trouwboekjes, die dus moeten worden meegebracht voor controle, alles op de be kende uren en plaats. MB be- FRI8O. geheele gemeente niemand kon vinden, 1 Punten van Behandeling, 1. Notulen. 2. Mededeelingen. 3. Aanbieding der gemeente- 4. Voorstel’van0 Burg^eT withftot wg- hawwe’ ^at troch allerhanne omstannich- VERGADERING van den Raad der gemeente Hemelumer Oidephaert en Noordwolde, op Zaterdag 7 Sep tember 1918, des voormiddags pre cies 9 uur, ten gemeentehuize. De Burgemeester, J. KROL Jn. en den eersten Minister van Vrede be noemen, die de wereld ooit had. Rywieldieven op ’t pad. Zondagavond bemerkte een bewoner van den Linaeusparkweg te Watergraafsmeer, dat een tweetal verdachte peronen aldaar rondslenterde. Hij zag dat zij bij elk huis gluurden door de brievenbus, blijk baar of er een rijwiel in de gang aan wezig was, of, zooals dat vaak voorkomt, in een trapportaal aan een touw hing. Daar die persoon alleen thuis was en ook in de gang zijner woning een twee- cents per stuk zou moeten verkocht wordt, wordt door de »Tel.« op de meest besliste wijze tegengesproken. Het blad verneemt nog, dat de regeering aanvan kelijk voornemens was de eenheidssigaar tegen 4 cent per stuk voor het publiek beschikbaar te stellen. De fabrikanten hebben tegen dit plan zulk een scherpe oppositie gevoerd, dat het werd opge geven. Thans is wel door de sigarenindustrie voorgesteld den prijs op 6 cent te bren gen, maar dit is door de regeering ge weigerd. Kin det yn üs tiid noch foarfalle De bern binne just droech efter ’e earen, of se leare rakkenkinde, stelkinde, wis- kinde, allerhanne kindichheden dy ’t alüte m in mütse mei saun kielbannen. Wirde se hwet ilder, dan lost him haat alle oare wirk en it djipper sjen yn al dy kindichheden opderom scoe men sizze, mis to rekkenjen soil by de ün- mooglikheden rekkene wide kinne. En dochs bard it. De leverancier hat wol ris in fout of forsin yn *t optellen fen syn rekken en dy *t de rekken kriget, hat faken alteast net tocht, dat dy sa hoech wêse scoe. Yn ’ejildhan- pel binne de forsinnen noch net üt *e heden, hinderpeallen en beletsels ünstean kinne om ta in goede ütkomst fen üs birekkeningen to kommen. Ek derre hwer ’t alles moai wis liket, tsjinnet noch in plakje iepen to bliuwen for kansen, dy ’t üt *e iene of oare hoeke opdaegje kinne. Mar, soil men sizze, as dat allegjer wier is, dan is yens hiele libben in mis rekken en dan jowt it neat, dat wy üs hersens kwelle mei ’t bisiferjen for de takomst. Dat is wer in oar üterste, hwer ’t men like goed mis yn wêze kin en dat we nimmen oan riede sooene to folgjen. *t Is better ienige algemiene regels to stellen, dy ’t we by de siferkinde yn acht nimme moatte, om foar to kommen, dat de sommen, dy *t we makken, net goed slüte. De earste regel, om inkle to neame, is forsiker, dat men bidaerd oan yens wirk giet, sünder oerdreaune easken, hege forwachtings en sa mear. Hwa ’t yn opwining de dingen biskóget, to haestich is of ünder allerhanne gemoeds bewegings mei syn rekken bigjint, sjucht fakentiids net hwet er stiet, mar mient to sjen hwet er net stiet. In twade eask is, det men de dingen nimt lyk as se binne en derwei bigjint, al is ’t ek, dat men it graeoh oars hawwe woe. Bygelyks; om yn ’e omgong mei minsken bald men wol yn ’t each, dat er weinich op to rekkenjen fait, det deselde persoenen yn it iene kleed oars oardiele en prate as yn it oare det de wrald him moedwillich hwet wys meitsje lit, him bidrage lit en op syn beurt wer in oar bidraegt. ’t Is wol spitich det it sa is, mar it is sa en net oars. It forstan hat hjir ek gans mei to sissen. Om net mis to rekkenjen yn ’t libben, tsjinnet men in boel to witten, in boel op to merken, folie goeds to ünderskieden. De minsken sizze wol ris dat men trooh rekkenjen goed tinken leart, mar men kin ’t ek wol oarsom draeije, en sizze, det men goed tinke moat, om goed rekkenjen to learen. Er komt hjir in hele boel op *e praktyk oan. De hollen der *t de measte geleardens ynhüzet, fynt men net altyd op in lichem, hwerfen al de lea krekt en op Dit blad verschijnt des Za- terdags en kost per halfjaar 70 cents; per post 85 cents. Enkele Nos. 4 ets. Ingezonden stukken Don derdags in te zenden. Advertentiën Vrijdagmorgens j vóór 11 uur. ♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦Hl het idee aan de hand te doen. In zake politiek mochten wij wel eens blijk geven van initiatief en oorspronkelijkheid en be hoeven wij ons niet steeds te bepalen tot navolging. Van een Minister van vrede mag gerust gezegd worden, dat de tijden rijp voor hem zijn. De Minis teries van Oorlog en Marine kunnen ge voeglijk weg, althans wat de namen betreft Het zal helaas wel noodig zijn dering in de practijk er een Ministerie van Verdediging op na te houden. Maar men kan de aloude departementen tenminste een naam geven, die vastlegt, dat Nederland wenscht te breken met het verfoeilijke stuk atavis me, dat oorlog heet. Wij moeten een Minister van Vrede hebben, een minister, die niets heeft te doen dan de goede verstandhouding tusschen Nederland en andere landen bevorderen, vriendschap tusschen ons volk en alle andere volke ren kweeken en arbitrageverdragen met alle landen voorbereiden. Nu is ’t het juiste oogenblik voor dezen stap. De wereld is thans meer ben van oorlog dan zij ooit te voren geweest is. Laat Nederland den wereldwil vertolken Lumineus idee. De «Haagsche Post* lanceert een lu mineus idee. Het blad wil Nederland n.l. een Ministerie van Vrede schenken en zegt, dat hoewel men op den poli- tieken Olympus doorgaans weinig ge diend is van nieuwtjes, het toch maar 3. Aanbieding der gemeente- en arm- voogdjjbegrooting, dienst 1919. ziging van de verordening op de ^ef fing van Hoofdelyken Omslag en tot opmaking van een tweede Primitief Kohier van Hoofd. Omslag, dienst 1918, ten bedrage van f15000. 5. Adres van het sub-vrouwencomité voor de Distributie, inzake verstrek* king van flanel, etc. 6. Adres van een Commissie van het Hoofdbestuur van den Nederlandschen Bond van Gemeente-Ambtenaren om een bjjdrage voor de stichting van een rustoord voor gemeente-ambte- naren. 7. Adres van het Hoofdbestuur van het Friesch Volks-Sanatorium aHerema- State* te Joure, houdende verzoek om voor 1919 een bjjdrage van 2 cents per inwoner te mogen ontvangen. 8. Adres van de afdeeling Friesland van den Ned. Bond van Gemeente-Amb- tenaren om een jaarljjksche subsidie voor een cursus in de gemeenteadmi nistratie. 9. Adres van den Toeristenbond voor Nederland inzake plaatsing van hand wijzers. 10. Voorstel van Burg, en Weth. tot het verleenen van een voorschot en bjj drage aan de Woniningvereeniging ♦Hemelumer Oidephaert*. 11. Voorstel van Burg, en Weth. om over 1918 en volgende jaren aan de on derwijzers uit te betalen de jaarwedde- verhoogingen ingevolge de wet van 18 Februari 1918 [Stbl. 147]. 12. Behandeling reclames Hoofd. Omslag. 13. Vaststelling suppl, Koh. Hoofd Omslag, dienst 1918. Eieren. Uit Roermond wordt aan het »Hbl.< geschreven Terwijl men, bij een door de regee ring vastgestolden maximumprijs van 14 cent in de groote steden graag 25 cent en meer voor een ei betaald, zit men als gevolg van het vervoerverbod hier en daar op het platteland gewoonweg met de eieren verlegen, zooals blijkt uit een feit, dat zich dezer dagen op een dorp in Limburg voordeed. Daar waren door een ambtenaar een honderdtal eieren in beslag genomen en vanwege de auto riteiten werd den burgemeester opge dragen, dien voorraad te verkoopen tegen den vastgestelden maximumprijs. De burgemeester was echter genoodzaakt te berichten, dat hij geen gevolg aan de De prijs der Advertentiën is van 15 regels 30 cents, elke regel meer 5 cents. Grootere letters naar plaats ruimte. Buiten Friesland, uit gezonderd Familieberichten, 10 ets per regel. Bij abon nement belangrijk lager. De BURGEMEESTER van Workum brengt ter kennis der ingezetenen, dat Zaterdag *7 Sept, de uitreiking za\ plaats vinden der Tegelijk zullen worden afge geven Workum, 6 Sept. T8 De Burgemeester voornoemd, J. QUARLES VAN UFFORD. wrald en dy ’t bitelje of hjar bitelje litte, hawwe wol ris missjoen of misteld. Yn saken fen hüshaudlike of hannels- aerd wirdt wol op in baet wachte of op u winst hope, dy ’t net komt en se sjugge skean by de noas lans, dy ’t derbij in misrekken makken. Men hoecht net om yen hinne to sjen. ’t Is faek foldwaende yens eigen libben- skiednisse mar ris nei to gean, om oer- tsjüge to wêzen, det men fen ’e skoalle komme kin mei ’t heechste oantal punten for it rekkenjen en dat de fyfste reken- master ek misrekkenje kin en it tsjin oaren soms net helje kin. ’t Hinget ek net altyd fen de reken- master seis óf om goed üt to kommen, tominsten net yn dy saken, hwer ’t oaren hjar ynminge en sa de rekken yn ’e war stjüre. Sokke misrekkens binne wol fen de fortrietlikste. As men alles goed oerleit, er yen yn ’e steek lit en. yen ütlaket. goed oanfettet en goed ütarbeide hat, is ’t ünfordraeohlik, honear oarmans dommens, in oarmans ünwil of ünbi- tochtsummens, yens rekken mistribelje lit. siket. Dat twa kear twa fjouwer is, is wier, mar dat men by yens goede bidoelings meiwirking fine moat by hjar, dy ’t derta roppen en forplichte binne, op hwa ’t men rekkent en dy ’t hjar help ta- sizze, dat is in stelling, dy ’t yn it óftritsene wol Ijke wis is, mar yn ’e praktyk faek tige mank giet. It béste is, om by allo berekkenings op nimmen to rekkenjen en it forfêst net op oaren oankomme to litten, hwet min sa mooglik seis ündernimme kin. En dochs kin dit ek forkeard ütpakke, as wy üs plannen net goed makke hawwe of üs kreften oarskat of er net om tocht tiid hjar wirksumbeden dogge. Libbens- wiisheid is in takke fen wittenskip, dy ’t op gjin skoalle, op ’e hege ek net, leard wirdt, mar yn ’e wrald forkrigen wirde moat. Al heart men net by de snoade koppen, dy ’t üs doezolich meitsje fen al hjar kennis, mei in bytsje libbens wiisheid kin men al moai wisse en fêste birekkeningen meitsje. Yet hwet. Yn ’e sifer- en stelkinde mei men noait in hier breed fen de fêste kinstregels ófwike. As men det yn ’t libben ek dwaen wol, den soil men faken neffens alle regels op in greate mis üt- komme. Alteast as men yen as neirinner oan de regels haldt, dy ’t men, de greate men stolt. De wrald is sa nau gezet net as de wiskinstner, en as men dy wrald yens regelfêsten oanspresgje wol, den kin men der mar op rekkenje, dat Mar 'fen alles en for alles is dit de eenheidssigaar niet voor 5 doch voor 6 regel, dy ’t men noait loslitte moast, det men for yen seis en for oaren it goede As men den mei yens bestindige reiskameraet, it geweten, de reken op- makket, hoecht men net to frezen for in tokoart, det men selsforwyt neamt. Men kin alle posten op ’e rekken, dy ’t oars ütkamen, as men birekkene hie. maklik forjitte, as men mar net troob dy kompajon op in misrekken wizen wirdt. In lyts flaterke is mogelik, mar ek yn to skikken, sok is wer yn oarder to meitsjen en it bidjert de hele rekken net. Mispassen, dy *t men keard kinne hiene dy ’t men foarkomme koe, meitsje det er ’n streek troch de hele rekken helle wirdt. Sok in misrekkenjen moat en kin ek mijd wirde. standspartij, mr. M. W. F. Treub van door een stouten maar gevaarloozen stap den Economischen Bond, en W. Wijk, van het Verbpnd tot democratiseering van de weermacht, tot de slotsom ge komen, dat er tusschen hen genoegzame punten van overeenstemming bestaan om oamenwerking gewenscht te doen zijn. Zg hebben daarom besloten zich te vereenigen in een Kamerclub van neu tralen, met behoud van volledige vrijheid voor elk der partijen om bij verschil van oordeel over speciale punten van staats beleid een eigen tandpunt in te nemen en om bij het zich openbaren van diep gaand verschil van inzicht omtrent onder- werpen van algemeen politiek beleid, tal fonkelnieuwe rgwielen stonden, was zich van de club af te scheiden. Tot voorzitter van deze club van 7 leden is mr. Treub gekozen. De eenheidssigaar. Een bericht van »de Maasb,« dat de Distributie van vleesch Men meldt aan de »N. R. Ct.c, dat het wel 15 October zal worden, voordat met de distributie van rund- en paarden- vleesch een begin wordt gemaakt. Distributiemaatregelen. Aardappelen. De Minister van Land bouw heeft vastgesteld de volgende maxi mumprijzen voor consumptie-aardappelenopdracht kon geven, daar hij in zijn a. Maximumprijzen, vastgesteld inge volge art. 2 der Distributie wet 1916: die meer dan 8^2 cent per stuk wenschte Zand- en veenaardappelen 5llz centte betalen. kleiaardappelen 91/a cent per K.G. b. Maximumprijzen, vastgesteld inge volge art. 8, 3e lid, der Distributiewet 1916; groothandelprijs zand- en veen aardappelen f 3.55, kleiaardappelen f7.60 per 100 K.G. tusschenhandelprijs, zand en veenaardappelen f 4, kleiaardappelen f 8.10 per 100 K.G.kleinhandelprijs zand- en veenaardappelen 5^2 cent, gewaagd moet worden den góden daar kleiaardappelen cent per kilogram. Verder heeft de Minister vastgesteld de verkoopprijzen, welke aan de ge meentebesturen in overweging worden gegeven voor consumptie-aardappelen: I. Inkoopprijs der gemeente (art. 3 Distributiewet 1916) zand- en veenaar dappelen f 760, kleiaardappelen f 760 per 10.000 K.G. II. Verkoopprijs, welke aan de ge meenten in overweging wordt gegeven a. aan grossiers zand- en veenaardap pelen f 3.55, kleiaardappelen f7.60 per 100 K.G.b. aan detaillisten zand-en veenaardappelen f 4, kleiaardappelen f 8.10 per 100 K.G. Een neutrale Kamerclub. Op aanstichting van den heer H. J. ter Hall, van de Neutrale Partij, zijn na eenige sohriftelijke en mondelinge ge dachtenwisseling de nieuwe Kamerleden F. Bos, van den Plattelandsbond, W. H. de Buisonjé, van den Economischen Bond, L. de Groot van den Economischen Bond, H. J. ter Hall van de Neutrale Partij, Abr. Staalman, van de Midden- hij op zijn hoede. Plotseling hoorde hg geritsel aan de buitendeur, het geluid herhaalde zich en toen trok hij de buitendeur zijner woning open. Hij zag dat de verdachte individuen reeds van buiten af door het gat der brievenbus een ijzerdraad gestoken hadden en het bevestigd hadden aan den knop van het binnenslot. Bij het plotseling openen der buitendeur lieten de hoeren het ijzer draad in den steek, hetgeen later door de politie in beslag is genomen. Zeepschaarschte als oorzaak van echtscheiding. Aan het distributiebureau te Apeldoorn kwam een vrouw om zeep vragen. Men kon haar die niet verstrekken. De vraagster, waarschijnlijk op deze nood gedrongen weigering voorbereid, deelde mede, dat zij, als ze geen zeep ontving... echtscheiding zou aanvragen, want n advocaat had haar ingelicht en verklaard, dat zij niet verplicht was met zoo’n vuilen vent als heur man tegenwoordig was, to huizen. Zoo vertelt »de Maasb.* historisch. Muntzaken. Uit het verslag van de Rijksmunt over 1917 blijkt, dat ongeveer voor 62 mii- lioen zilveren munt (guldens en rijks- daalders), welke in omloop moesten zijn, voor ’t grootste deel worden achterge- houden en opgepot. De oorspronkelijke tactiek om dit oppotten tegen te gaan door het in omloop brengen van steeds nieuwe hoeveelheden, heeft men laten varen, daar de regeering heeft geleerd, dat ook dit zilvergeld spoedig zou ver dwijnen. De in omloop zijnde hoeveelheden zilveren en bronzen pasmunt worden voortdurend aangevuld, zoodat de voor raad voor het dagelijksch gebruik mis schien niet geheel voldoende is, maar het publiek zich toch kan behelpen. Een aldus in het leven geroepen matige sohaarechte aan deze ruilmid delen leidt minder spoedig er toe dat de circulatie voor ander doel misbruikt wordt de snelheid van omloop van de beschik bare munten zal er door toenemen. Hoe wel met eenig ongemak, wordt aldus tenminste het resultaat bereikt, dat wg onze pasmuntcirculaire kunnen behouden en niet behoeven over te gaan tot andere maatregelen bijv, het invoeren van papieren pasmunt of pasmnnt van andere metalen, hetgeen, behalve be langrijke kosten, nieuwe gedeeltelijk misschien wel onoverkomelijke bezwaren zoude medebrengen, terwijl deze veran* zeer waarschijnlijk veel onaangenamer en lastiger zou blijken, dan het behoud van een niet idealen, maar toch dragelgken toestand. Het laat zich aanzien, dat men op den bestaanden voet nog een tijd lang met de aanmunting zal kunnen doorgaan. Het is en big ft intussohen in hooge mate gewenscht, dat het publiek zelve ten volle medewerkt om de zilveren en bronzen pasmunt op behoorlijke wijze in de circulatie te laten. Tot plaatsing van Adv. en Reclames voor Handel, Nijverheid en Geldwezen buiten de prov. Friesland is uitsluitend gemachtigd het Alg. Adv.-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr, 76-78, Amsterdam, voor Friesland Filiaal D. Y. ALTA te Leeuwarden, Bagijnestraat 54. Tel. Intercomm. 1114. FRISO i o

Friso nl | 1918 | | pagina 1