i i Nieuws- en Advertentieblad -- voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordw, Hindeloopen, Stavoren, enz. enz. x vaccineeren. ZATERDAGQ14 SEPTEMBER 1918. 44ste Jaargang. No. 38. ng! Officieel Gedeelte. Binhenlandsch Nieuws. Gjin sliepende hounen wekker meitsje? i Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM. - VETKAARTEN voor het tweede tijdvak zullen worden uitgereikt. Handel, Nijverheid voor Vleesehdistributie. Officieel wordt thans gemeld, dat de vleesehdistributie tegen verlaagden prijs 1, 1 in eigenskip fen dy men foar *e eagen hélde sokke Ijue as aid Reclames voor Tot plaatsing van Adv. en De BURGEMEESTER der Gemeente WORKUM, brengt ter algemeene kennis, dat op Woensdag 18 Sept. ’18 des namiddags te 2 ure, in een der lokalen van de School voor Uitgebreid Lager Onderwijs, gelegenheid zal bestaan om zich gratis door den Arts C. E. H. M. HESLENFELD alhier, te doen Workum, 11 Sept. T8. De Burgemeester voornoemd, J. QUARLES VAN UFFORD. Der binne minsken, dy *t bang wirde fen in lege pilde. Oars sein, dy ’t oeral bang fen binne, fen in miggebyt, fen in sigentsje, fen in swart gesicht, en dy ’t dertroch eigentlyk mar in noedlik, in swier libben hawwe. Der ’t in oarmei moed syn wei giet, sjugge hja gefaer Swakheden en gebrekken wirde altyd goede einliks foarkomt. slimmer-oan as men se dntsjucht en yn- skikt en it allerslimste is, det dertroch in gebrek, hweründer allinne de besitter lidt, einliks in pleach, in ramp wirdt for oaren ek. By de frjemde forskynsels, dy 't de minsken en maetskippy üs faeken to sjen jowe, heardt ek, dat er nimmen is, dy *t net graech ris hwet ngs heardt on det er dochs noch sa’n boel binne dy 't bang binne for hwet ngs. Lit er is hwet fremds to hearenofto sjen wêze, den wirde de halsen ütritsen, om der neat fen to forliesen en as it sjoen of heard is, den keare in hopen hjar om mei in gesicht, sa binand, as wierne se fen in forgiftige njirre biten. Barst longerje en flamje op it mje en dan der op skelde en skimpe. Dat is sahwet de oanwênst fen in hopen ljue. Se lykje krekt op 'o bern, dy warskóge wirde om net oor *t ien nacht-iis to der ‘t in oar him fredich deljowt, sjugge pude bang wirde, dat héld safolle goeds hja eangstich om hjar hinne, en as se hjir of der in wird opheine, dat se net earder heard en, of det hjar hwet fortocht yn ’e earen klinkt, den wirde sa skrüten, en krépe se yn in hoeke as ’n slak yn syn hdske. Is det nou minsken dy ’t moat, sadet men porslein behannelje moat en mei soarch allee formeije hwet hjar steure kin? Wy miene fen net. Lit us derom net miene, dat hja de bésten binne, dy ’t koartwei to swijen twinge wolle, as, nei hjar oardiel, it praten kwea of skeadlik wêze seoe. Dy domper-stelling heart net yn üs tiid, noch by hwet reedlik minske, yn hwet tiid hy ek libbet, thus. Better is ’t foarsichtich it fonkje oan to bliezen, hwent de doofpot wirdt kald en dy *t der om hinne sitte bibberje, mar dy ’t by ’t fjür sitte kinne üntteije en troch hjar libben?gloed oaren forwaermje. FRISO. tsjin en is fornederjend for de minske en it minskdom, wylst it tagelijk sa weinioh fortrouwen toant yn de deugd- likheid fen hwet men mient foarstean to moatten. Allinne it goede héld stan en al hwet net doooht fordwynt troch syn eigen neatichheid. En siz nou mar net, det neat for ’n dach brooht wirde mocht, ear ’t net blykt det it deugdlik is, hwent just troch it ferarbeidzjen fen it gebreklike is it ’t Binne de frjeonnen net dy ’t op wacht steane, om to soargjen det nimmen us rêst forsteare, as we de eagen ris flink dtwriuwe moatte en toanne det we wekker binne. Dy frjeonlike frjeonen sooene us yn 'e sliep hélde wolle, om us in réd foar *e eagen draeije to kinnen, om us to foriveljen en om hjar eigen plannen te birikken. We wolle net dntkenne, det we soms kjel wirde en forbaesd tagelyk hwent fenseis net elk dy ’t ós wekker mak- ket komt mei oangename reden, mar det moatte wy der for oer ha. As we ien- kear wekker binne, leit it oan és, om to oardielen of men As mei rjuoht to wekker makke hat en wy heare dan de moed to haw wen, om oan to nimmen óf ou to keuren hwet men ós foarset, net mei de willekeur fen de karmaster, mar nei de ynspraek fen us eigen oerstjUginge. inderdaad 1 Oct. een aanvang zal nemon. Reeds deze week zal vee ter beschik king van de gemeentebesturen worden gesteld op de basis van 2 ons per hoofd, kinderen beneden ’t jaar niet meegere kend, maar tot 1 Oct. wordt op dat vleesch geen Rijksbijslag gegeven en zijn de maximum-prijzen buiten werking ge steld. Alleen de prijs voor vet kalfa- vleesoh blijft gelden. Ook de verplich ting om alleen in centrale slachtplaatsen te doen slachten en ’t vervoerverbod van versch vleesch zijn tot 1 Oct. opgeheven. Aan de gemeentebesturen is overge laten self de wijze van distributie van dit rundvleesch te regelen. Winterdienst der Spoorwegen. Naar de >N. Gr. Ct.< verneemt, zal de winterdienst op de spoorwegen ver moedelijk in de tweode helft van No vember worden ingevoerd. Is het blad wel ingelicht, dan blijft de winterdienst nagenoeg gelijk met den thans bestaan- den spoorwegdienst. Het «Hdbl.c verneemt echter dat, in verband met de kolenschaarschte, het noodig lijkt den treinenloop nog meer te beperken. De spoorwegautoriteiten moeten thans bezig zijn de bestaande dienstregeling te herzien. Het ligt in de bedoeling de treinen, die zonder al te groot nadeel voor het binnenlandsoh verkeer gemist kunnen worden, tijdelijk uit te schakelen. De Spoorwegtarieven. De verhoogde spoorwegtarieven voor het personenvervoer blijven ook vcor den a.s. winter gehandhaafd. De Wintered. De invoering van den wettelijken wintertijd zal hier te lande plaats hebben in den nacht van 29 op 30 dezer, om 3 uur. Het nieuwe ministerie. Het nieuwe ministerie is dan eindelijk gereed. Na meer dan twee maanden voorbereiding. Het nieuwe kabinet is als volgt samen gesteld jhr. mr. Ch. J. M. Ruys de Beerenbrouck, premier en binnenlandsche zaken mr. dr. H. A. van Karnebeek, burgemeester van den Haag, bnitenland- sohe zaken mr. S. de Vries, wethouder van financiën van Amsterdam, financiën jhr. G. A. A. Alting van Geusau, direo teur-generaal der posterijen en telegrafie, oorlog en ad interim van marine A. A. H. W. Köning, hoofdingenieur directeur van den rijks waterstaat in de 8e directie, waterstaatH. A. van IJsselsteijn, di recteur generaal van den arbeid, land bouw, nijverheid en handelmr. Th. Heemskerk, justitieA. F. Idenburg, koloniën, Spoedig worden nog ingesteld een nieuw departement van onderwijs, waarbij kunsten en wetenschappen worden onder gebracht met dr. J. Th. de Visser als minister en een nieuw departement voor arbeid, waarvoor prof. mr. P. J. M Aalberse is bestemd. Dinsdag werden de nieuwe ministers reeds door de Koningin beëdigd. Woensdag heeft de overdracht der portefeuilles plaats gehadDe premier Ruys zal zich, ten einde de homogeniteit in het binnen- en buitenlandsch beleid te verzekeren, daadwerkelijk bezighouden met vraagstukken, dat beleid rakende en die niet de directe medewerking van den ministerraad eisohen. Hij zal daar toe worden bijgestaan door een nader te benoemen staatsambtenaar, wiens functie te vergelijken is met den staatssecretaris in het buitenland. Het nieuwe Kabinet zal bestaan uit elf leden, waarvan 4 katholieken (de heeren Ruys de Beerenbrouck, Alting van Geusau, Köning en Aalberse), 3 anti-rev. (de heeren Heemskerk, De Vries en Idonburg), 2 chr.-hist. (de heeren De Visser en Van IJsselstein), 1 liberaal de heer Van Karnebeok). De heer van IJsselstein, die nimmer deel uitmaakte van een politieke partij, wordt tot de chr.-hist. richting gerekend te behooren. Twee nieuwe Kamerleden. De heeren Idenburg, minister van Ko loniën, en Dr. De Visser, minister van het nieuwe departement van onderwijs, sullen hun Kamerlidmaatschap niet aan vaarden. De «Stand.» bericht, dat voor den heer Idenburg in de plaats komt de heer J. Schouten, antirevolutionair lid van den Raad te Rotterdam en lid der Provinciale Staten van Zuid-Holland, en voor Dr. De Visser, de heer J. A. Bakker, raadslid in Menaldumadeel. De opening der Staten-Generaal. X Het ligt in het voornemen, dat H. M. de Koningin persoonlijk de nieuwe zit ting van de Staten-Generaal, op Dinsdag 17 dezer zal openen in de Ridderzaal. Verhooging van de boterprjjzen. De minister heeft aan de burgemees ters bericht, dat hij de maximumprijzen voor boter eenigszins hooger heeft ge steld, in verband met de omstandigheid, dat ten gevolge van het lage vetgehalte in de melk gedurende do eerste zomer maanden deses jaass voor do tot boter De prijs der Advertentiën is van 15 regels 30 cents, elke regel meer 5 cents. Grootete letters naar plaats ruimte. Buiten Friesland, uit gezonderd Familieberichten, 10 ets per regel. Bij abon nement belangrijk lager. Dit blad verschijnt des Za terdags en kost per halfjaar 70 cents; per post 85 cents. Enkele Nos. 4 ets. Ingezonden stukken Don derdags in te zenden. Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 uur. en Geldwezen buiten de prov. Friesland is uitsluitend gemachtigd het Alg. Adv.-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr, 76-78, Amsterdam, Friesland Filiaal D. Y. ALTA te Leeuwarden, Bagijnestraat 54. Tel. Intercomm. 1114. verwerkte melk niet die grondprijs be haald is kunnen worden, welke als maat staf heeft gediend bij de vaststelling van tot dusverre geldende boterprijzen. De nieuwe kleinhandelsprijs, ingaande op 12 Sept., zal bedragen f 3.40 per K.G. Vermindering vetrantsoen. Naar de «Maasb.» verneemt, zal tegen het einde der maand, waarschijnlijk te beginnen met het geldig worden van de nieuwe vetkaart, het vetrantsoen worden verminderd, door den duur van de vet- kaarten met eenige dagen te verlengen. De prijs der kleiaardappelen. Naar de Tel. meldt, hebben B. en W. van Amsterdam op hun missive aan den minister van landbouw, waarin zij ver laging van den prijs der te distribueeren kleiaardappelen verzochten, ten antwoord gekregen dat eerstdaags het hoofd van de afdeeling crisiszaken van zijn depar tement in een daartoe te beleggen ver gadering, waarvoor de gemeentebesturen zullen worden uitgenoodigd, met hen hier over zal beraadslagen. Thee en tabak. Met het stoomschip «Rijnstroom* zijn van Londen 1282 kisten thee en 2803 pakken tabak te Amsterdam aangebracht, afkomstig uit het opgevorderde Neder- landsche stoomschip Lombok. Bons voor Pasmunt. Wegens gebrek aan pasmunt geeft de gemeente Coevorden bons uit van 25, 10 en 5 cent, bij minstens 100 stuks. Zij zijn verkrijgbaar en kunnen te allen tijde ingewisseld worden aan het bureau van levensmiddelen aldaar. Gedeeltelijke demobilisatie. De anti-rev. iN. Haagsche Crt.< meldt dat de aan het nieuwe ministerie toege schreven plannen tot gedeeltelijke demo bilisatie niet de instemming hebben van generaal Snijders. Aardappelen. Er was bij den minister op aange drongen om den prijs voor kleiaardappe len niet op 9x/s ets. per kilo, maar veel lager te stellen, opdat heel het volk dezen meer voedzamen aardappel zou kannen koopen. De minister heeft ge antwoord ’t gaat nietreeds lang is vastgesteld dat althans tot 15 Maart *19 de kleiaardappelen niet beneden kost prijs zullen worden gedistribueerd. De prijs der zand- en veenaardappelen zal ets. per kilo blijven. De distributie zal op dezelfde wijze plaats hebben als de beide vorige winters met een rant soen zoo mogelijk van 4 K.G. per week. Zijn de veen- en zandaardappelen opge bruikt, dan zal ook op kleiaardappelen bgslag worden gegeven zoodat deze dan voor 6^2 ent. per Kg. verkocht rallen worden. Voor eigen gebruik. Aan verbouwers van aardappelen en peulvruchten zullen uitsluitend voor eigen gebruik worden gelaten van aardappelen 4 H.L. ad 70 K.G. van peulvruchten 12 K.G., per gezins lid boven één jaar. De verbouwers, die voldoende ver bouwden om deze rantsoenen voor hunne gezinnen te bereiken, zullen van de dis tributie van de betrekkelijke artikelen worden uitgesloten. Mocht de opbrengst van de door ver bouwers beteelde oppervlakte minder be dragen dan het voor de overige inwoners vastgestelde rantsoen, dan aal het ont brekende hun door de gemeente-distri- butie worden toegewezen, waartoe hun dan de benoodigde levensmiddelenbons moeten worden gegeven. Geen rekening wordt gehouden met de producten, geteeld in kleine moes tuintjes welke niet grooter zijn dan 5 are. Relletjes. Nu eergisteren de laatste brooddag inging en ook geen aardappelen te krijgen waren (ook zeep, die beloofd was, was nergens te bekomen) ontstonden aien dag te Rotterdam op verschillende plaatsen opstootjes. Verschillende deputaties ver voegden zich ton stadhuize, waar er een door den burgemeester ontvangen werd. Anderen werden door de politie ver dreven. Een menigte volks die zich langs den Goudeohen Rijweg bewoog, heeft daar de winkels van de Mij. «De Korenschoof* geplunderd. De politie verjoeg ze. In de Jan van der Heyden- straat werd een bakkerswagen geplun derd. Verschillende winkels hadden blïn- deeringen aangebraeht. Een hevige onweersbui, welke tegen zes uur boven de stad losbarstte, maak te een einde aan de ongeregeldheden. Des avonds waren de relletjes echter weer in vollen gang. Vooral in de om geving van den Goudschen Singel was het zeer rumoerig. Twee groote wagens met margarine en een sleeperswagen met aardappelen werden geplunderd. De politie trad over het algemeen zeer ge matigd op. Tegen 8 uur begonnen eenige opge schoten jongens door de straten te ren nen onder het geroep «Honger*. De troep groeide steeds aan en weldra moes ten de winkelruiten het ontgelden. Op den Goudschen Weg, Goudschon Rijweg, Weteringstraat en Lusthofstraat zijn talrijke ruiten vernield. Steeds meer winkeliers laten de ruiten blindeeren. Of er gebrek aan tabak is «De Tijd* vertelt als historisch: Gisteren toen ik op het perron van het station Leiden op en neer liep, wachtend op mijn treintje, dat me ver der brengen moest, en filosofe erend over den duren tijd, terwijl ik peinzend een trek deed aan mjjn 15 cents-sigaar, werd op eens mijn aandacht getrokken door een sjovet gekleeden man, die ijverig uitgekauwde tabakspruimen gaarde, die luxueuse confraters op het perron en De BURGEMEESTER van Workum maakt bekend, dat op VrijdeLgSO September, plaats en uren bekend, de Dringend wordt verzocht zelf de kaarten te komen halen. Aan kinderen en aan personen, die desverlangd geen volledige inlichtingen kunnen geven, om trent het aantal inwonende personen en ouderdom, worden geen vetkaarten afgegeven. De Burgemeester voornoemd, J. QUARLES VAN UFFORD. Workum, 13 Sept. ’18. gean, mar dy ’t dochs ris prebearjc wolle* of it net balde kin ën... mei in wiet pakje thus komme. En hwet wol it allerberoerdste isdy ’t him forionigje kin of wol mei in nij tinkbield of in nije saek, dy ’t docht meast syn best ek al, om oaren net allinne der fen óf to hélden mar der ek tsjin to krijen. Mar hwerom komt men der ek mei op ’e lappen? Lit mar bliuwe sa 't is aityd west hat, dan wirdt nimmen for steurd, toleursteld of sahwet, as oft hja dan net it slachtoffer wierne, dy ’t yn it tsjuster sitten bleauwen. ’t Is al sa faek foarfallen, dat er immen for ’n dach kaem mei in nij stik en him miende waerm meitsje to moatten, om it oaren ek as smakelik oanpriisgje to scillen. Mar jawol 1 Hy hie him forsind. Der wierne wol dy ’t it moai founen, dy ’t it oernamen seis, mar der wierne folie mear, dy ’t moard en brén skreauden, omdat hja en oaren yn hjar rêst forsteurd, yn hjar wiisheid koartwjukke waerden. Se hiene mar op *t élde paedsje Ijeaver bliuwe wollen, it tsjernpaed, dat se altyd ronnswalken en der wierne seis, dy *t mei in deftich gesicht seine men hie dy minsken folie Ijeaver mar nat steure moatten yn hjar tige by tige rêstige rêst. Mar as dy stelregel altyd folge wier, dan seoene wy nou in boel misse en géns minder wite, der ’t elkenjen gonst en nut fen hat. As men dy kitelhoar- nigen of freeseftige minsken altyd dnt- sjoen en foar ’e eagen hélden hie, hwet wie der den fen 'e wréld tolénne komd. De greate mannen, dy ’t noch foart- libje yn hjar dnsterflik wirk en hwaens neigedachtenis men noch segent, waerden bast altyd smeulsk en mei wantrouwen ilntfongen, dy hiene meast wol hwet üt to stean en moasten hjar der troch wrakselje, foar det se op it lést ris inkle fruchten fen hjar writen seagen. En as dy nou ris swein hiene of de utkomsten fen hjar óndersiik ynlitsen hiene, om dy rêstige, brave dea-iters net lêstioh to wêzen, dy ’t sa lekker sitte to slügjen op it kjêssen fen hjar élde ken- nisseas de wréldherfoarmers wykt wierne for de wréldbidjêrders, dan seoene wy net wêze hwer 't we nou binne yn in hele boel dingen en saken. Och, det bang wêzen, om de minsken oan ’t tinken to bringen, al krabje se hjar somstiids efter 'e earen, ear ’t se er hjar yntocht hawwedet nei de eagen sjen fen hjar, dy ’t fen in lege i T- -- X‘ S 1 1 FRISO

Friso nl | 1918 | | pagina 1