Nieuws- en Rinnen. i 1 i p. [I Advertentieblad L---..... 1 H voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordw, Hindeloopen, Stavoren, enz. enz. BERICHT. per 400 gram f 0.16. ZATERDAG 12 OCTOBER 1918. 44ste Jaargang. No. 42. Officieel Gedeelte. Binnenlandseh Nieuws. '>g Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM. - •t) 200 0.08» FRISO. Tot plaatsing van Adv. en Reclames voor Handel, Nijverheid voor ’t einbislüt seis oan ’e Lit dat mar Ijeaver rinne, elke regel meer 6 ets. Voor abonnementen vrage men ome speciale tarieven. Wjj vertrouwen eveneens dat ome ge achte adverteerders zich door deze verhoo- ging niet zullen laten afschrikken, maar ons hunne advertentiën geregeld zullen bleven toezenden. Met beleefde aanbeveling, De Uitgever, T. GAASTRA Bz. n, 1 De prijs der Advertentiën is van 15 regels 30 cents, elke regel meer 5 cents. Grootere letters naar plaats- ruimte. Buiten Friesland, uit- I gezonderd Familieberichten, 10 ets per regel. Bij abon nement belangrijk lager. Distributie-maatregelen. Zeep. Het »Hbl.« meldt, dat het bericht nopens het staken van de zeep fabricage met betrekking tot de toilet zeep juist is, op deze uitzondering na, dat toiletzeep voor medisch gebruik en Met het oog op de steeds stygende in koopsprijzen van papier, drukinkt en alle andere voor het bedrijf benoodigde mate rialen, benevens het gedurig hooger worden der arbeidsloonen, zyn wy genoodzaakt ons blad nogmaals eenigszins in prjjs te verhoogen. Niet anders dan noodgedwongen gaan wij tot dezen maatregel over, en vertrou wen dan ook ten volle dat de geabonneer. don op ons blad hiermede genoegen zullen nemen. Tevens besloten wy in het vervolg per kwartaal over de abonnementsgelden te disponeerenvoor buiten de stad, om on- noodige porto’s te voorkomen, blijft de regeling per halfjaar bestaan. Do verhooging gaat in met hot 4e kwar taal 1918, zoodat voor het 3e kwart, nog de oude prys, 35 ets., blyft gelden. Voor het 4e kwart, zal dit evenwel 45 ets. bedragen, terwijl by inning per post voor het 2e halfjaar T8 92i/2 ct. zal worden berekend en dan verder per halfjaar fl. Hot meerdere dat men betaalt bedraagt dus voor de stad 10 ets. per 3 maanden on voor de bladen welke por post worden verzonden 15 ets. per halfjaar. Zooals gezegd hopen en vertrouwen wij dat onze lozers deze geringe verhooging zullen billyken. Ook de prijzen der advertentiën worden eenigszins verhoogd, zoodat deze nu zyn omdat de minister nader deskundige ad viezen in wint. Nieuw model broodkaarten. Met ingang van de 77ete broodweek zal de broodkaart niet meer 2800, dooh 1400 gram tellen. Het formaat wordt kleiner. De bons van 100 gram zullen verdwijnen, daar deze in de prakt yk niet meer noodzakelijk blijken. De bruin brood- en roggebroodkaarten sullen naast de bons voor 400 gram ook bons voor 200 gram bevatten. Overdracht van den scheurplicht. Men schrijft uit onze Provincie aan het »N. v. h. N.« A. is huurder van een perceel land, hetwelk bezwaard is met de verplichting, om hetzelve in bouwland om te zetten, doch heeft voor sioh «elven geldende Rinnen is? Ja, fenseis, yen to foot earne hinne jaen. Derom geane wy de natürlike bitsjutting mar foarby, om ris nei to gean de forskate figuerlike At- drukking! dy ’t fen «rinnen! ófliend binne. Sa seit men, honear ’t menim- men yn lang net sjoen hat, honear men net wyt hwer ’t de persoon tah&ld en dochs langstme hat him ris to sprekken, as men him ünforwaohts OntmoetNou, der rin jy my samar tsjin ’t liifdat docht my plesierho stiet it libben ’k Ha faek om jo tocht. Mar as yen nou ek ris de iene of oare üt lummeleftigens tsjin ’e hüd oan rint, dan komt er in oare tael los, dan is 't - reden, om zich van die verplichting te ontlasten en is bereid zich een geldéiijk offer te getroosten. B. daarentegen vindt dien scheurplicht zoo bezwaarlijk niet, misschien omdat bij voor het eigenlijke verbouwen van den grond eene flinke opleiding heeft gehad. Onder die om standigheden nu komen A. en B. over een, dat deze van genen den scheur plicht over zal nemen. Voor den staat is het hetzelfde, of A. dan wel B. mede werkt tot het breken van den grond, om aldus de productie te helpen ver hoogen, vandaar ook, dat dergelijke over eenkomsten kunnen rekenen op de mede werking der gewestelijke productie-com missie. Als geldelijk offer, hetwelk A. aan B. wel betaalt werd mij een bedrag genoemd van f 150 per pondemaat (36 Are.) Op deze manier gaat de scheur plicht van den een op den ander over en blijkt andermaal (evenals vroeger bij de veevordering) dat in dergelijke ge vallen voor menig landbouwer ook de Scheurwet eene andere benaming is voor eene nieuwe belasting. Bij openbare verkoopingen van lande rijen is het zaak om vooraf een nauw keurig ondersoek in te stellen omtrent de vraag, of op de in openbare veiling gebrachte perceelen ook scheurplicht rust en zoo ja, in welke mate. Dit onder zoek kan het best worden ingesteld bij die personen, welke met de plaatselijke omstandigheden der voor scheurdwang in aanmerking komende perceelen bekend zyn en wel bij gebrek aan een openbaar register, waarin de verplichtingen tot scheuren van gronden nauwkeurig zijn aangewezen. Practisch is aan het nemen van der- gelijke informaties dit groote bezwaar verbonden, dat men zich als mogelijk toekomstig kooper van een of meer per ceelen wat al te veel bloot geeft, iets wat natuurlijk in strijd is met een goede taktiek. Wellicht zouden dergelijke bezwaren kunnen worden ondervangen, door aan den verkooper van een perceel land de verplichting op te leggen om vooraf duidelyk kenbaar te maken, welke per ceelen met den scheurplicht zyn belast onder verplichting zijnerzijds, dat hij in ieder geval gebonden is het onroerend goed vry van scheurplicht te vorkoopen on te leveren, indien hij daaromtrent voor het houden der openbare veiling niets had bekend gemaakt. Vervalsching van meel en puddingpoeder met schadelijke bestanddeelen. Er wordt tegenwoordig wat af ge knoeid. Het «Maandblad tegen de Ver- valachingena constateerde in een los ge leverde meelsoort als tarwegries voor »kindervoeding< (I) (verkocht a f 4.50 per K.G.) niet minder dan 12 aluin (zwavelzure-potasoh en aluinaarde.) Een tweede monster «puddingpoeder! bevatte 4 °/o krijt, terwijl een «surrogaat voor eiwitc a f 12,15 per K.G. geleverd, caseïne bleek te zyn met borax vermengd, blijkbaar ter bevordering der oplosbaar heid, dooh tevens van schadelijke uit werking op de gezondheid. Verder bleek een «puddingpoeders gedeeltelijk uit bollen meel samengesteld te zyn. Tapioca- meelsoorten bleken niet mindor dan c.a. 13 en 8 minerale bestanddeelen (zand en silicaten) te bevatten, terwijl peper eveneens, behalve met meel, met zand vermengd was. Eieren. De Limburgsche kippenhoudérs zyn blijkbaar tevreden met een prys van on geveer dertig cent voor een ei. Bedroeg toch de vorige week de aanvoer op de Roermondsohe mijn slechts 40 000 stuks, omdat velen, die eieren in voorraad had den, de kat eerst eene uit den boom wilden kijken. 5 October, waren er meer dan 100.000 stuks ter veiling gebracht, maar niettemin was de markt nog eenigs- zins williger, daar het minimumbedrag, worden vervaardigd. Bij de besprekingen, in het Rijks- zeepbureau gehouden om de zeepfabri cage, met het oog op toenemende vet- schaarsohte, nog meer te beperken, is de wensohelykheid naar voren gebracht om meer dan tot heden geschiedde in de behoefte aan huishoudzeep te voor zien. De fabrikanten zyn thans proeven aan ’t nemen met een soort kleizeep van twintig procent vetzuurgehalte, belang rijk beter dus dan de tegenwoordige zeepsurrogaten, die slechts een uiterst miniem vetzuurgehalte mogen bevatten. ’t Ligt in de bedoeling 1 November a.s. met de fabricage van dit surrogaat te beginnen en op zyn vroegst 1 De- - - cember a.s. met de beschikbaarstelling «H-ing voor het publiek. Suiker. Den minister van Land bouw is door de Suikervereeniging voor gesteld, den suikerprys te verhoogen tot 30 cent. De Minister van Landbouw heeft een maximum kleinhandelprijs voor suiker melis I of daarmee gelijk te stellen soor ten vastgesteld van 30 cents per x/a K.G. Voor suiker bereid onder rabbinaal toezicht geldt een maximum-kleinhandel- prys van 34l/a ct. per t/2 K G. Haring. De minister van Land bouw heeft verboden het inzouten van Zuiderzeeharing en spiering. Dit verbod zal niet van toepassing zyn op het inzouten van die partyen, waarvoor vergunning is verleend door den directeur van het Rykekantoor voor Visoh te IJmuiden. en Geldwezen buiten de prov. Friesland is uitsluitend gemachtigd het Alg. Adv.-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr, 76-78, Amsterdam, Friesland Filiaal D. Y. ALTA te Leeuwarden, Bagijnestraat 54. Tel. Intercomm. 1114. Dit blad verschijnt des Za terdags en kost per halfjaar 70 cents; per post 85 cents. Enkele Nos. 4 ets. Ingezonden stukken Don derdags in te zenden. Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 uur. rint hjir de doarren üt ’e heakken ejuch dy gewoante is wol óf mar net oan to rieden. Wêz goede barren, hwent in goêbürman is better as in fiere frjeon, mar wêz gjin drompelwédders by in oar en mij seis ek dy soarte bürljue. Earst is ornaris moai waer hwet de klok slacht, mar ’t wol mei koarten wol ris yn raer waer omslaen. Earst tige frjeonen, let ter safolle de oare kant oer, en fyannen. «Net to heech rinne.! De foetten Ijeafst in bytsje by de groun hélde. Yn yens skriuwen, (der moatte de allernyste fryske dichters ek foaral omtinke) en yn yens praten net to heech gean. Un- bigryplik for imtnen wêze, dat is net al- linne in tokoartkommen fen bislist lear- de ljue, honear ’t se for in publyk fen sljuchtwei minsken steane, mar ek faek fen ienfaldige minsken. Is de earste to geleard, de oare baud him nei en docht dat yn tael, dy ’t er seis net iens bi- gryp‘- Dy ’t for it publyk sprekt moat al- ynbrekkers jyj p|a{ j,y j6 groun bliuwe sa mooglik en sa min frjemde wirden en bylden brüke as 't kin, omt er oars foarüt wol wit, dat men him dochs net bigrypt. We binne op it stik fen foardraohten for in gewoan publyk al moai foarüt gien. Op elk gebiet fen kennis, kunst en wittenskip hat men al sprekkers, dy ’t oer de macht fen 't wird hawwe to biskikken, en dy ’t duedlik sizze kinno hwet se bidoele. «Yn ’t hÜTulert rinne.De boel rint yn ’e war, wol men hjir mei sizze. Der ’t gjin oarder en regel is, rint meigau- wens de boel yn *t hündert. Dat sjuoht men yn in hüshêlding, yn in bidriuw, en dat sjen we nou al lang yn *e wrald om üs hinne troch de oarlooh. En der ’t de boel yn ’e war is rinne de saken meastal hirder as in hynsder en wein ride kin, efterüt, dan wolle de saken wol ris forrinne. net ünmooglik as we sizze, tinke to minstenTo, greate droomer, tink om dyn bienwirk, ejuch hwerato rinste en wy binne neat mei sok in üntmoetinge forhearlike. Ek kin men oan it rinnen fen imtnen sjen ho ’t it er mei syn biskaving en aerd likernóoh ütsjocht. It op in rinnen sette. Der etiket faek ek net folie goeds yn. Mennichien, dy ’t it yn syn heitelan to bént makke, sa bünt, det de man mei glêdde knopen him wol ris sprekke wol omdat er in sür apeltsje mei him to skilen hat, set it op in rinnen en siket yn ’n oar wr&ld- diel ünderdak, omdat men him der jin sen, ünkindich mei eyn skurvens, yn frede lit. Dat op ’e rinfleanen is *t wirk fen bankeretslaeners, moardners, dieven mear sokke soarte i er gjin sin oan hawwe in jier of hwet op Rykskosten yn *t Ryksloaejemint to Ljouwert, of earne oars, bjar üt to püsten. Hwent howol, en dan foaral dy *t faek biwizen jaene dat se ek goede ütbrekkers binne, sokken yn ’e regel al moai glêd binne jonge dy groue izeren skoattels I (Friso hat der noait efter sitten, hjer) *t is sa noflik los rinne to meijen I Immen er yn rinne litte. Nou ja, mei in Aprilgrap is det soms wol aer- dioh. »Och,« rop Jan, do ’t er Piter ütlitten hie, dy ’t al in aerdich ein foart wie, «kom noch efkes werom je, ik ha dy noch hwet to sizzen.! Piter kaem haestioh werom en Jan lüstere him foar ’t ear «Ast troohroan wierste, sooest hast al thüs west hawwe.! >Forr...« sei Piter. Sjuch immen er sa yn- rinne to litten, is wol ris aerdich, en dat bidoele wy hjir nou just ek net. Mar as men yn ’e hannel in oar er ynrinne lit, dan is de grap er óf. Troch sok in forriveijen wirdt it fortrouwen wei, en komt der wantrouwen for yn’t plak. «Lit dat mar stiltsjes rinne.e. Safolle to sizzen as bimoei jy der net mei. Dat is yn mennioh opsicht in goede rie, wol wirdich dy op to folgjen. Men moat yens hannen net yn in ridende wein stekke I En dochs wirdt det faek dien. Forsiker, hwent hwerom bimoeit Klaske bjar dan mei it hüslik getsier fen hjar bürljue? Licht dat se ’t mei bjar bür- an in m wijf, hwa *t se fordedigje scoe tsjin dy scheerzeep ook na 1 Nov. zal mogen hjar man, op stok krijt. Klaske. Hwerom mingt Klaes him yn ’e kwes- gesUld op: van tot regels 60 cte., Ifoêkinde fen him hat mei immen dy t wol ris hwet sinten sjen wol. Hwerom makket Klaes him sa lilk. en hwerom jowt er de moanner fen syn frjeon in draei om *e earen dy *t him seis letter fiif goune komt to kostsjen Och Klaes, lit Ijeaver it smoarge wet ter dat troch de goate de doar foarby rint, mar stiltsjes rinne. «Net mei yens holle tsjin ’e mürre oanrinne.t Hwent in mürre is bird. (Lykwol wirdt er ek wol ris hüzen boud mei binnemürren der ’t men mei in breidspriem bést trochhinne stekke kin. As *t hüs mar sa ’n bytsje stean bliuwe kin en in groue hier docht...) Mar wy bidoele hjir dy ülderwetske, dy *t in hopen nijljoohters »iwige« mürren neame seoene. Sok soart mürren der rint men dochs net troch hinne, en like min rint men se om, men scoe dos hwet dwaen, det oars net ütijuchte as dat men yen seis de holle ynrinne seoene. Men kin ienmel gjin izer mei hannen brekke. En nou hawwe wy mear mürren as dy ’t fen stien by stien opelkoar Set binne, op it each. «De drompel by immen smoarch rinne! Forsiker, in minske hald fen selskip. Der binne net folie dy ’t der büten kinne. Mar de gewoante fen sommigen om sa faek by de bürljue yn to rinnen, op el ke üre fen 'e dei, sadat men fen immen dy 't det docht, ek wol seithy of sg De BURGEMEESTER van Workum maakt bekend, dat volgens ministerieele aanschrij ving, met ingang van 16 Octo ber 1918 de navolgende maximum kleinhandelprijzen voor tarwe-waterbrood (gebak ken van Regeeringsbloem) zijn vastgesteld Workum, den 5 Oct. 1918. De Burgemeester voornoemd, J. QUARLES VAN UFFORD. d“ De nieuwe Posttarieven. Naar de «Tel.! meldt, zullen de nieuwe posttarieven als volgt worden vastgesteld Voor brieven van niet meer dan 20 gram 71/, cent. Van 20 tot 100 gram 10 cent. Van 100 tot 200 gram 15 cent. Van 200 tot 1000 gram 20 cent. Voor elke 1000 gram of gedeelte daarvan 5 cent meer. Het port van een brief van niet meer dan 20 gram te bestellen binnen den kring van het post- of hoofdpostkantoor waar de brief ter post is bezorgd, be draagt 5 cent. Voor briefkaarten zal 5 cent verschul digd zijn. Gedrukte stukken tot en met 500 gram 1 ‘/3 per 50 gram of gedeelte daar van. Boven 500 gram t. e. m. 1000 gram 20 ct. Voor elk meerder gewicht van 1000 gram of gedeelte daarvan 5 cent. Nieuwsbladen en bijvoegsels Vi 0Bot per 50 gram of gedeelte daarvan. Monsters: 2^ cent per 50 gram of gedeelte daarvan. Voor postwissels zal verschuldigd zijn 5 cent voor een bedrag van f 12 50 of gedeelte daarvan. Het uitstel van de oproeping der lichting 1919. Het uitstel van de oproeping van de 2e en 3e ploeg der lichting 1919 i% naar de «Tgd! meldt, mede een gevolg van de zeer groote opbrengst der lichting, waardoor bij de depóts moeilijkheden konden ontstaan voor de huisvesting. Een tweede reden voor uitstel der in leving moet gelegen zijn in de noodza kelijkheid om overal het kader en de geoefende manschappen in gereedheid te hebben aan de Zuidergrenzen. Eenheidsslgaren. Dat totnutoe geen uitvoering is gegeven aan het onder den afgotreden Minister van Landbouw geconcipiëerde plan, om, tegenover de beschikbaarstelling der z.g. eenheidssigaren, de fabrikanten tot uit voer vergunning te verleenen, heeft tot meer dan één commentaar aanleiding gegeven. Naar men verneemt, ia het denkbeeld dier uitvoer-vergunningen niet onmiddellijk door den huidigen minister van Landbouw overgenomen, omdat deze om twee redenen bedenkingen had tegen de voorgenomen regeling. In de eerste plaats moet de Regeering het in het algemeen principieel onjuist achten, bin- neniandsche prijsregelingen te veel vast te koppelen aan uitvoervergunningen en in de tweede plaats zou de ontworpen regeling voor de «eenheidsaigaren! een zoodanig ingrijpen in den geheelen han del in dit artikel noodzakelijk maken en een dergelijk aantal ambtenaren voor controle en toezicht vereischen, dat de vraag overweging verdient of zulke in grijpende maatregelen wel toelaatbaar zijn, waar het een artikel geldt, dat niét tot de noodzakelgke levensbehoeften kan worden gerekend. Intusachen is nog geen definitieve be- FRISO 1 i i o Q r f- n T IV ets

Friso nl | 1918 | | pagina 1