Nieuws- en Advertentieblad Sizzen en dwaen. voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordw, Hindeloopen, Stavoren, enz. enz. .1 I Z.I I I Herhalings- Onderwijs. ZATERDAGgl9 OCTOBER 1918. No. 43. 44ste Jaargang. Officieel Gedeelte. Binnenlandsch Nieuws. Herhalings-lessen ng Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM. <3 I I f- n - r m in n ZIJ, die wenschen te worden toegelaten tot de te geven aan de Vereenigde Burgerschool in deze gemeente aanvangende den 1 November e.k., kunnen zich daarvoor aangeven bij het betrokken waarnemend Hoofd der School, de heer L. DE WIT, vóór den 30 Oc tober '18. Burgemeester en Wethouders van Workum, J. QUARLES VAN UFFORD. De Secretaris, A. DE VRIES. De BURGEMEESTER van Workum maakt bekend, dat de uitreiking der nieuwe broodkaarten zal plaats hebben op "Woens dag 83 October op de bekende plaats en uren. De Burgemeester voornoemd, J. QUARLES VAN UFFORD. Workum, 18 Oct. ’18. det is immen dy 't gjin reden forstean wol en thüs heart to Frjentsjert ef to Ljouwert. »8izzo hwet men dwaen kin, en dwaen hwet men seit< det is 't wirk fen in heel minske. Men wol wol ris forjitte datDy ’t folie praet ck folie wier meitsje moat,< datYens moarnspraot mei yens jouns- praet oerien kom me moat,< dat it in goed prater weze moat, dy 't in stilswij- er f orbetterje scil. Scoe ’t derom ek hege tiid wirde dat wy dos üs praetsje fen dizze wike, ek mar ris handioh ófbrekke FRISO. iens wirden, hwent se roanen elkoar al linne mar mei ’n goedei-sizzen foarby. Hjir wie ’t goed det de died net nei ’t wird kaem. In kwea wird werom to nimmen is gjin skande, likemin as in élde frjeon allinne stean to litten as er yen der ynluke wol. Yens wird moat men halde, eeit it sprekwird, mar dy ’t syn wird jowt Binder to witen det er it hélde kin, der ia det sprekwird net for skreaun, hwent die, naar Z.Ex. mededeelde, wordt ge- Sizzen en dwaen is twa. Men kin maklik hwet sizze, mar dwaen is in ding. As 't op sizsen oankomt, hawwe de minsken safolle wirden as er kerlen yn in hjouwersek gean, mar as it dwaen er by komt, den kloppet men faek op in lege moalsek. Helden mei de müle fynt men oeral yn *e midsimmer kin men allerfreeslikste bird ride, en as ’t hynste-iis friest dan is ’t in merakel ho ’t men swemme kin. Sterk boppe de skouders is mennioh- ien, en dy ’t praet siket gelyk to haw- wen. Wirden binne goêkeap en in hopen slaen er mei om oft it pypstéllen wieme mar dieden, dy 't de wirden oanfolje en wier meitsje moatte, binne hast like seld- sum as in stik bólle mei ierdbaeijen yn ’e moanne fen Nowimber. It binne net altyd de ljue mei in greate müle de opsizzers, de greatsprek- kers, dy *t op hjar dieden waohtsje litte. Men hoeoht de müle net sa wiid iepen to setten, om mear to ünthjitten den de hén jaen, ef ütfiere kin. En dy ’t om nocht op, al is 't ek nooh op sa ’n bytsje wachtet, kin dertrooh al hast likefolle lést lije, as immen dy 't forgees op in sükeromke-kaptaeltsje longere. Mynhear Holpiip hat for ’e gewoonte, omdet er nooh nea hwet dien hat dat sprekken lije kin, to sprekken, balken midstwa, oer itjinge er noch dwaen scil. De sucht fen opsprekken sit er faekyn as de jicht yn ’e bonken, men doar mar tasiue, en dy ’t altyd it wird en it wer- wird hawwe wolle, moatte wol fen hjar hy trape him net plat. Hja krigen net seis sprekke, of se scoene forjitte dat se nimmens wird Ijeaver hearre den hjar eigen. Wierd Weakkebak eeit, allinne en in- keld üt goedlikens, mear as er dwaen kin. Do *t him hokkerdeis immen frege of ’t er ek biskaeije koe det de turf distrnbuesje hwet better by hjarres regele wirde, joech hy derop to antwird, wylst er seis toohte der kin ik doohs neat oen dwaen. »Ja, dat goed hjer, ik Kil wol soargje det jy op *e tiid en for ♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦O Dit blad verschijnt des Za terdags en kost per kwartaal 45 cents; per post per half jaar f 1.Enkele Nos. 4 ets. Ingezonden stukken Don- derdags in te zenden. Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 uur. maakt van de meest doeltreffende mid delen om den kettinghandel tegen te gaan, waarbij zeker het middel van huiszoekingen zal worden ter hand ge nomen. De commissie kreeg den indruk, dat Z Ex. niet zal terugschrikken voor krachtige middelen wanneer de bestaande misbruiken op geen andere wijze zijn uit te roeien. Distributie-maatregelen. Aardappelen. De Minister van Landbouw heeft den prijs der kleiaard- appelen verlaagd tot 8 cent per K.G. Ons brood. In het jaarverslag, loopend tot 30 April 1918, van het station voor maal derij en bakkerij te Wageningen, wordt het een en ander meegedeeld over onderzoekingen van regeeringsbrood, die geen hoogen dunk geven van de samen stelling van dit brood. In monsters regeeringsbrood en roggebrood werden koffiedoppen aangetroffen in enkele monsters regeeringsmeel krijt. In een monster ongebuild regeeringsmeel werden stukjes beenderen gevonden. In de be treffende maalderij werden behalve granen ook beenderen gemalen. Riet- meel werd geconstateerd in eenige mon sters brood. Veel rogge in 1919. Nu de regeering voor de rogge van den oogst 1919 een prijs heeft gegaran deerd van f33 50 per 100 K.G., is men, zegt het »Hbl.« er in Limburg, onze belangrijkste roggeprovincie, algemeen op uit om zooveel land als mogelijk is, met dit gewas te betelen. Er zijn veel gemeenten waar in 1919 dubbel zooveel rogge zal verbouwd worden als in 1918 het geval was, ja, enkele boeren betelen zelfs een oppervlakte, drie maal zoo groot als die van dit jaar, omdat ze, onder de gegeven omstandigheden geen enkel gewas met meer voordeel kunnen trekken. De prijs der Advertentiën is van 15 regels 60 'cents, elke regel meer 6 cents. Grootere letters naar plaats ruimte. Buiten Friesland, uit- X gezonderd Familieberichten, X 10 ets per regel. Bij abon- nement belangrijk lager. ■♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦I net to folie sinten goede branje krije.c Sa hoechde er de freger net óf to ste- gerjen, der kaem wol neat fen, mar och, dy man scoe ’t wol wer forjitte, en hy, Weakkebak seis bleau toneer sten de moaije man. En sokken as W. W. binne der by de fleet. Mar it is mei hjarren doebs»We We Al komt soks üt hjar misskien goed aerd foart wy sizze en balde fol, dat men er soms lilk troch yn 't ünleeoh reitsje kin as men yen op ’e wirden bitroude. Scoe gjin trijokwart fen it for triet dat de minsken elkoar oandogge, dêrtroch broud wirde As men mei elkoar omgiet, en men heardt it iene of oare dat üs goed yn ’e earon klinkt, mar men moat yen dan seis al foart de foarsichtige fraecb stelle skin ’k der wol op oan den is de aerdichheid fen ’o omgong óf, is ’t wier of net Men kin slim daedlik freegje mien jy det wol ef, soil der wol hwet fen komme En derom wol ’t sa wol ris geanMon harket nei ’n oars moai- klinkend praet lyk as dove Pytsje nei ’t sjongen fen 'e kanarje harket, en men tinkt ünderwilenssiz mar raek, ik soil earst ris ófwachtsje hwet er fen jo dwaen tolanne komt. Pier Praetsjemakker, fen wer hwet oar makkelei, praet foar dat er tinkt, en bald gjin rekkenskip mei itjinge er docht en net docht. Dos Pier en-dy kinne we mar oerslaen. As Hans Pof om it feansjier in list opmakke fen syn sizzen en dwaen, en hy gyng der hinne om by syn wirden, dy *t net troch de foarnommen dieden folge waerden, in swart stipke to Betten, en hy gyng den ris mei dy lange list op ’e rêch de burren lans, dan doarst ik'wedsje, det de jonges him neiróppen fen Sprinkelbünte Héns. Né, it is just net in blyk fen in oer- great forst&n as men sa rynsk mei de wirden omslaoht. As er jild yn ’t laedt- sje leit, dan stiet de kasdoar net altyd waeohwüd iepen, eiker net. Nimmen soil sizze det de hoanne sa lüd kraeit omt er mei syn gelearde kop forlegen is. Teale Feike hat syn hele rykdom fen *e winkel for it Snater ütstald. It floater hinget sa fol aa atie de winkel ta barsten, mar... nou moat jy ’r net ynkomme I Jy mienden det der gjin né to keap wier, en wrammels ’t ia fen binnen klearebare néSjuoh, aa wol ’t ek wol ria mei dy greate-müle-minsken wêze. Wopke Wolbitocht lit wol ria hwet lang op ayn antwird waohtsje, dat kin yen soma bigjinne to forfelen, mar as in bin net langernoch bried kin men net in hele team frisse en soune piken der ünderwei forwaohtsje. Dy ’t hwet goeds yn *t sin hat to dwaen, docht wiis det net foaróf op *e tromme to nimmen. Biteard it dan goed mei syn plan letter, dan hat er kans det de minsken sizzetsjong dat hie ’k net fen him tocht. Mar draeit ayn ge keakel op in wynaei üt, dan priuwe ae him ek noch neissjuoh jy wol, dat it mar allinne wyn en fearren, praetsjea, wierne Hwennear kin ’t syn nut hawwe as it wird net trooh de died folge wird? Gabe sei, do ’t immen him oanbrocht dat Wabe, det en det fen him sein hie »Wel dy.,. as ik him moet traepje ’k ’m plat Twa dagen letter wol it ta- fél det Gabe Wabe tomjitte kaem en... Iniyvlng. De Commissaris der Koningin heeft de inlijving van het tweede gedeelte der zeemilitie, lichting 1919, bepaald op Dinsdag 12 November, en van het over schietend gedeelte huzaren, lichting 1918, op Dinsdag 3 December a.a. Distributie van thee. Naar de Amsterdammer verneemt, ia de kans groot, dat er weer thee zal gedistribueerd worden. De onlangs aan gekomen zendingen blijken dit mogelijk te maken. Omtrent het tydstip en de hoeveelheid van de te distribueeren thee kan echter nog niets worden medege deeld. Voor de maand November wordt ona wederom 2 maal een half ons koffie toegezegd op de bons 40 en 41. Belasting op waardevermeerdering. Nu de nood van 'a Rijks schatkist zoo hoog ia gestegen, vestigt een schrijver in de >Nieuwe Ct«. de aandacht van den minister van financiën op een waarde- vermeerderingabelasting. De waardestijging van vrijwel alle onroerende goederen is vooral in som mige streken van ons land enorm. *t Is ook heel billijk, dat de Staat van de groote winsten, die aldus gemaakt worden, een percentage opeisoht. Bij de registratie der koopaoten, kan de belasting met weinig kosten worden geind. Het oogenblik, waarop de ge maakte winst gerealiseerd wordt, is voor de belastingheffing zeer gunstig. De administratie der registratie beschikt over een achat van gegevens. Zoo noodig kon een zeker deel der opbrengst aan de gemeenten worden afgedragen. Belasting op advertenties. Naar de >Amsterdammer< verneemt, overweegt de nieuwe minister van finan ciën een heffing van belasting op adver tenties. Aanvankelijk was gedacht aan weder invoering van het dagbladzegeldaarvan is men echter teruggekomen thans wil men overgaan tot een belasting op op brengst van advertenties van 510 pot. Aanvoer van carbid. Het Rijksoarbidkantoor is er in ge slaagd, tot een met levering van naar ons overeenkomst te geraken de Noorsche autoriteiten voor de 5 600 ton caloium-carbid land. Bij hot vervoer doen zich echter eenige moeilijkheden voor, wegens onvoldoende scheepsruimte. Voor de bewoners van het platteland zal de aanvoer een uitkomst zijn, temeer daar deze mensohen wegens gebrek aan petroleum en kaarsen, bijna uitsluitend op carbid aangewezen zijn. Gevolg van den zomertijd. Een lezer van het »Utr. Dgbl.« heeft een bezwaar ontdekt tegen den zomer tijd, dat tot nu toe nog nimmer in ’t geding is gebracht. Minstens deel der bevolking, d. i. anderhalf millioen mensohen, schrijft hij, hebben gedurende 180 dagen, één uur per dag langer over straten en wegen geslenterd, door de verschuiving van het leven van uit huis, naar de straat, als gevolg van den zomertijd. Een goed stel zolen en achterlappen duurt bij iemand, die 5 uren daags loopt, onge veer 100 dagen, dus 500 uron loopens. Door de invoering van den zomertijd zijn dus 1.500.000 X 180/500 5.40 000 zolen en hakken extra versleten, met een waarde van circa 2 millioen gulden. De meerdere slijtage aan kleeding, rijwiel banden enz. loopt over analoge cijfers. Nu weten wij meteen, waaraan we da sohoenen-distributie te danken hebben 1 Graan uit Amerika. Er zijn maatregelen genomen om het. uitvaren van een deel der tonnage, die krachtens de Duitsohe toezeggingen be schikbaar is voor de vaart op Geassoci eerde en door de Entente beheerschte havens, zoo spoedig mogelijk te doen plaats hebben opdat het nog resteerende deel der 100.000 ton graan; dóór de Vereenigde Staten aan Nederland toege wezen, binnen korten tijd kan worden afgehaald. Aan de Vereenigde Staten is bereide bevestiging verzocht van de toezeggingen betreffende de verstrekking van bunkerkolen. De Spaansche ziekte. Te Amsterdam heerscht de Spaansche ziekte nu ook weer in hevige mate. Onder het trampersoneel b.v. waren de vorige week Maandag 100 gevallen van deze ziektedit cijfer is in de afge- loopen week gestegen tot 200, dus ver dubbeld. ~Uitte zich de Spaansche griep in Augustus in keelontstekingen, thans treedt zij, volgens de »Tel<. meer in de vorm van maagdarmontsteking op. Tevens is geconstateerd, dat nu, méér dan in Augustus, de gegoede kringen door de ziekte worden aangetast. Een zeer on gunstig verschijnsel is het, dat ernstige gevallen van longonsteking nu in veel grootere mate dan in Augustus voor komen. Zoo hebben Maandag alle auto’s van den Geneeskundigen Dienst den geheelen avond gereden voor het ver voer van lijders aan longontsteking naar de ziekenhuizen. Naar zeer ruwe schatting lijdt momen teel 5 pot. van de Amsterdamsche be volking aan de Spaansche ziekte. Ook onder de militairen komt de ziekte meer veelvuldig voor. Te Lekkerkerk zgn door de vele ge vallen van Spaansche griep met ernstig karakter de vier scholen jn de kom der gemeente gesloten- De beide genees- heeren zijn mede door de ziekte aange tast. Daar de Spaansche griep te Almelo nog steeds in erge mate blijft heerschen, hebben B. en W. alle vergunningen voor het geven van uitvoeringen, het houden van vergaderingen, bals, repetities, enz. ingetrokken. De vacanties der scholen OCBJ ♦I Crisismaatregelen. De Permanente Commissie inzake crisis maatregelen heeft een onderhoud gehad met den nieuwen Minister van Landbouw. Het d.d. 10 September aan den Mi nister verzonden schrijven was het onder werp der besprekingen, welke ruim twee uren in beslag namen. De behandeling van het in een 7 tal punten te verdeden schrijven had tot resultaat, dat 1. de Minister zou trachten een weg te vinden, waardoor het mogelijk wordt aan arbeiders, die vuilen arbeid ver richten, als machinisten, stokers, metaal bewerkers, fabrieksarbeiders, transport arbeiders, arbeiders in de chemische ververijen enz. en hunne gezinnen, een extra-rantsoen zeep te verstrekken 2. de Minister deed toezegging een verlaging van den prijs voor kleiaard- appelen zeer ernstig te zullen overwegen en verklaarde voor de argumenten, ten voordooie daarvan aangevoerd, veel te gevoelen 3. een uitbreiding van de hoeveel heid regeeringsvisch is, vooral in den komenden tijd, om velerlei redenen niet mogelijk, zoodat daar geen gunstige toe zegging viel te doen 4. melkrantsoeneering is helaas niet te ontwijken doch de Minister verklaarde uitdrukkelijk, dat hy, ofschoon onze vet- voorraad zeer beperkt is, toch geen vrijheid kan vinden het vetrantsoen te verlagen. De Minister achtte een verlaging on- mogelijk en was niet van plan daartoe over te gaan. By de bespreking der vleeschdistributje tegen goedkooperen prijs bleek het be zwaar van den Minister te liggen in de te verwachten handel in goedkoopere vleeschbonnen. ZEx. wees er daarbij op, dat, ondanks het lage vetrantsoen, nog levendige handel in vetkaarten bleek te bestaan. De Minister verklaarde, dat hij het systeem van Centrale Keukens krachtig zou bevorderen en financieel wenschte te steunen, zoodat daardoor ook goedkoop vleesoh aan de arbeiders te verstrekken is. Het resultaat was, dat door de Commissie werd aangeboden aan Z.Ex. plannen voor te leggen, waar door het mogelyk zou zijn, de goed koopere vleeschsoorten tegen lageren prijs te distribueeren, en waarbij de duurdere soorten in den vrijen handel zouden blijven, zonder dat voor een handel in bons voor goedkoop vleesoh ernstig moet gevreesd worden. De Mi nister ging op dit aanbod in 5. de voorziening in de behoefte van kleeding verkeert, aldus de Minister, in een zeer gevorderd stadium van uitvoe ring. Ze is nog deze of in het begin van de volgende maand te verwachten 6. de Minister deed de toezegging, nog eens ernstig te zullen onderzoeken, of de turfprijzen voor verlaging in aan merking kunnen komen 7. ten slotte zal ook de Minister aan de Gemeentebesturen nog eens doen blijken, dat hij het noodig oordeelt, de arbeiderscooperaties in geen enkel opzicht bij particuliere handelaren ten achter te stellen. Vermelding dient nog de ernstige studie Tot plaatsing van Adv. en Reclames voor Handel, Nijverheid en Geldwezen buiten de prov. Friesland is uitsluitend gemachtigd het Alg. Adv.-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr, 76-78, Amsterdam, voor Friesland Filiaal D. Y. ALTA te Leeuwarden, Bagijnestraat 54. Tel. Intercomm. 1114. FRISO Tl, Q I t I

Friso nl | 1918 | | pagina 1