Nieuws- en Advertentieblad Nei-aperij. voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordw., Hindeloopen, Stavoren, enz. enz. Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM. - l 44ste Jaargang. ZATERDAG 26 OCTOBER 1918. No. 44. Binnen! andsch Nieuws. I FRISO. I Der skine sokken net om to tin- Mar hwet ie nou ea biroerd meaetal Dat it krekt gelyke I Kettinghandelaars. Speenhof?’ in de »Tal.« Nu de vrede wordt besproken, Zit de kettinghandelaar Met z^n huis vol smokkelrommel En zyn handen in het haar. Laat ze met dien rommel zitten, Maakt ze allemaal failliet, Ruïneert die voedseldieven, Koopt hun kettingwaron niet. Erger dan de minste boeven, Dan de lafste moordenaars, Dan de misselijke pooiers Zijn de kettinghandelaars, Duizenden van arme kind'ren Namen ze het eten af, Duizenden van arme stakkerds Gingen daardoor in het graf. Hebt geen meelij met die schurken, Laat zo heed’len op zijn minst, Millioenairs zjjn ze geworden, Door hun vurige woekerwinst, Straft ze met de zwaarste straften, Hangt ze op, dat is het best, Die ons arme volk bestalen Holland mijdt ze als de pest. Ziet ge daar die bleeke vrouwen, Uitgeteerd en uitgeput; Ziet ge daar die zieke werklui, Moedeloos en zonder fut Honden hebben ze gegeten, Rommel, afval van de straat Werklui, vloekt die menschenbeulen, Straft ze met uw diepste haat. Ziet, daar komen ze met koren, Boter, eieren en brood. Toen ze al dat voedsel stalen, Was ons volk in hongersnood. Zet bun namen in de kranten, Gaat ze spuwende voorbij, Want de schuld van de ellende Zijn de woekeraars, zyn zij. Klompen-humor. Dusstraks de klompen, aldus begint het »Gron. Dagbl.e een »Van alles eu nog wat«. Maar mijne waaiden, wy Hollan ders juister gezegd Nederlanders behoeven ons waarlyk niet te schamen, als wij straks inderdaad terugkesren naar onze eerste liefde. Kwamen we vroeger niet ook met de klompen in het gelag En breekt ons niet nu nog menigmaal de klomp De nieuwe mode, welke wy met jubel tonen tegemoet gaan, zal ons proefonder vindelijk overtuigen van de bekoring der klomp. En aangezien wij voorloopig nog wel niet de eenheidsklomp zullen krygen, bestaat voorshands alle aanleiding rekening te houden met bepaalde smaakverschillen. Zoo zal b.v. by de gebloemde z warte ajour- dameskous de elzenhouten klomp heel goed staan, terwijl de populieren klomp de ellen bruine kous bepaald flatteert. By een ge kleed costuum past een paar zwarte klom pen, hoogstens versierd met een paar ge schilderde vergeet-me-nietjes. Wanneer aldus de klomp in eere wordt hersteld, verdwijnt zeker uit een gang van ’t ge rechtsgebouw do vermaning: klompen uit trekken De klompen zullen inderdaad een geheel nieuwen tyd inluiden, vooral op bals zal men het hooren. Straks zullen de men- schen zich ook niet zoo licht op de teenen getrapt voelen. Daar staat echter tegen over, dat we straks bij hot minste of ge ringste allemaal op onze klomp gaan spelen Wien de schoen past, trekke hem aan straks trekken we ook schoenen aan die ons niet passen. Weldra ook zal men graag in een andermans schoenen staan en meer dan nu voelen, waar de schoen wringt. Men zal aanvankelijk veel meer dan vroe ger de hakken laten zien op den duur ziet men geen hakken meer. ze hun speculatie Dat allee duur zal blijven langen tijd, ook de grondpro- ducten Dat wil de schrijver nog niet zoo grif aannemen. Immers, zegt hij, zoodra de oorlog geëindigd zal zjjn, zal iedere Staat zoo spoedig mogelijk zorgen zijn voedselvoorziening in orde te brengen, en de landen die steeds op export zijn aangewezen (Noord- on Zuid Amerika Rusland e a.) zullen door sterke concur rentie hnnne plaatsen op de wereld markt weer willen innemen. In Zuid-Amerika liggen millioenen tonnen graan op scheepsgelegenheid te wachten en worden zoodra mogelijk op de markt geworpen. Waarom moeten wij nu den grondprijs opdrijven en daardoor onze grondpro- ducten als van zelf duurder maken Wie zal ze ons afnemen tegen dien Een paar nachten geleden was er op den Sohiedammerdijk een vechtpartij voorgevallen, waarbij twee Russische Polen door een Limburgschen fabrieks arbeider met een mes zijn verwond. Zaterdagnamiddag wandelde die ar beider, de 21-jarigen A. G. Gr., uit Blerik, met een kennis, den soldaat- kommies Hoornweg, te Blerik in garni- garnizoen, op den Schiedamschedijk. Hoornweg had eenige dagen verlof gehad om zijn familie te bezoeken. Zij zouden Zaterdagavond in gezelschap van anderen naar Limburg vertrekken. Toen zij van de Schiedamschedijk de Zwanensteeg inliepen, reed oen electrische tram voorbij, waarop de Russische Pool B. Soh. stond, één van de Polen, die tijdens de vechtpartij door G. met een mes was gestoken. De Pool, die hem herkende sprong van de tram, trok een dolkmes, liep den geen kwaad vermoe denden Limburger achterop, viel hem van achteren aan en stak hem het dolk mes bij den hals in den schouder. Daarna ging hij den soldaat-kommies Hoornweg te lijf, dien hij met hetzelfde mes in den hals stak. Vlakbij op de Leuvehaven zakte H. op straat ineen. Burgers namen hem op en droegen den zeer veel bloed verliezeuden militair, wier halsader geraakt was, naar het i ziekenhuis, waar hij bij aankomst over- i leed. Met den twist susscheu deu Pool en zijn kameraad hooft hij niets te m*ken gehad, en nooit was hij mot dazen vreemdeling in aanraking geweest. De fabrieksarbeider Gr. h aft. met hulp van anderen, loopcnde he pc óuroau in de Groote Paauwensteeg bereikt. Daar verloor hij, tengevolge van bloed- i verlies het bewustzijn. Men bracht hem naar het ziekenhuis, waar later in den avond zijn toestand niot direot levens gevaarlijk geacht werd. De Pool Sch., die in een logement op den Bchiedamschedijk v- rbiijf hield, werd dadelijk gegrepen. Hot publiek wilde hem te lijfonder boBohsrming van de politie is hij naar da Paauwen- steeg gebracht. De agenten moesten de sabel trekken en daarvan gebiuik maken om den moordenaar te bescher men tegen het met kracht opdnngende publiek, dat hem onder handen wilde nemen. Neifolgje en nei-aepje dat is lang net it selde. As men yen der op taleit in goed foarbield nei to folgjen, dan kin men dat net oars as priisber hjitte mar lyk as in hopen dogge, in oar yn alles sa goed mooglik nei to pyassjen, dat is bispotlik, en soks neamt men nei-aepjen. Men hoeoht just net eigenwijs stiif yens eigen ein fol to balden, ef net iens nei in oar sjen wolle of dy it soms ek ris better wit as yen seis, né, sokken binne finbruksume dwarstrieden, dy *t ek grif wol allinne stean bliuwe soille. Mar as men earst goed om yen hinne sjoen hat, en bitocht hat hwet wei to nimmen, dan moat men selstannich ge- nóoh wêze ek dy wei to folgjen. Mar bihalven dat er in hopen binne, dy ’t seis gjin wei fine kinne, of der ek net om siikje wolle, binne er ek by de fleet sa fen aerd, det se in oar mar Ijeaver kieze litte en dy *t er tige mei op hawwe, krekt sa to dwaen as in oar ek docht. Mar: »doch as oaren,is in wird, det wol ris »doch forkeards, bi- stjut. ken. by det neidwaen sa min is to roaijen. Dy *t oaren nei dwaene, forjitte wol ris, dat it selde hwet de iene goed torjuchte bringe kin, for de oare altyd op fortribeljen fitdraeije moat. Der hie men bygelyks fis jong- fryske dichters fen ’e léste dagen, oan- helle as ’t men wyt, mei de sonette- koarts. Allergeloks, tominsten dat mien ik to bimerken, nimt dy koarts al wer hwet óf, hat de 40 graden hawn, (der binne den ek echte kinedrippen for jown.) Mar dy nye dichters woene dan ek nei- aepje, sa ’t it skynde, en det is hjar ek wer sa matich forgien. De iene nei- dichter stie nei de oare op, det komt den fensels sa. Woene se, bygefal, it moaije yn ’e natfir bisjonge, dan diene se net lyk as Walingom, as dy yn ’e iere simmermoarn yn 't moaije waer kipe en dan as fensels bigyng to sissen »Hwet bistou Ijeaflik riizjende simmer moarn.- It opgeande sintsje det laket my oan«. »Ik woe for gjin goune det ’k yet to sliepen lei...< Né, de nye dogge det oars. Dy siikje in stik of hwet moassige boeken bynoar op hjar studearkeamer, boeken skreaun troch wiere dichters, greate geasten, dy *t it wol treflik sisze koene misskien. Ut dy finderskate boeken waerd hjir en der in hap en in snap oppiktin tearfyn wird ef in byld fen snie dat men net forsette kin. Dat fine rédskip waerd dy greaten fintfytmanne, en de klfinhakken wieme sa dryst, der mei om to gean. Dan kaemen er sonetten op *e lappen oer, soil *k mar sizse, it selde der ’t Waling om op foei. De greate, faek büten- lanske dichten waren nei-ape en men krige fryske sonetten, dy ’t gjin minsk op *e wrfild, al wied er ek noch sa for- heven oanlein, for in 50 grams bóllebon net graeoh ynroalje woe. Den wie ’t, mei *t each, ek lyk as de forspeinde >Omkes< op it moaije yn de natfir, om on de by sa »Biachtsje dy blanke klanken, dy Ijochte Iflden... C pen yn ’e mottige boeken, lit dy wirden Helene Swart en soartgeliken dochs hél de, jimme kinne se ommen dochs net to plak krije. Jimme wolle neifolgje, mar it draeit ommen dochs op nei- aepjen fit. Gean mar Ijeaver yn 'e frisse loft, harkje nei de Omkes en jimme wirde fensels wer soon. It giet mei sokke knapen krekt as mei in hopen O.-W.-ers yn fis tiid. Altyd yn in platte stén ritten, krije de jild- winnera it yn 'e plasse, de greate ljue nei to aepjen. Hja klaeije hjar oan as great mynhear, dogge dy menearen nei, on dochs kinne se ’t net forblomme, dat men fen Herren not sjuoht dat so sbütenz Distributie-maatregslen. Kaarsen. De maximumprijs voor kaarsen is bepaald op f 0.64 per pak van 300 gram netto die van schemer lichten op f 0,58 per doos van ten min ste 200 gram. De minister van Landbouw deelt aan de gemeentebesturen mede, dat bij de toewijzing van kaarsen in de eerste plaats is rekening gehouden met de behoefte der z.g. lichtlooze gezinnen. Voor dese wordt in de maanden November en De cember één pak kaarsen per maand ver strekt eene ruimere toewijzing is on mogelijk, in verband met den bestaanden voorraad kaarsen. Ditzelfde rantsoen wordt beschikbaar gesteld voor kajuitverlichting der binnen schippers ten behoeve van land- en tuin bouwbedrijven en veehouders. In zeer beperkte mate worden nog kaarsen beschikbaar gesteld voor zieken huizen, openbare diensten, industrieën (alleen voor ketelblikken), voertuigen en kwartiergevers, terwijl een reservevoor- raad schemerlichten, voor gevallen van ziekte, zal worden bijgevoegd. Schoenen en reparatieleder. Het verbod tot aflevering van schoenen is opgeheven. Tegelijkertijd is in wer king getreden de distributie-regeling voor reparatieleder en schoenen, De maximum kleinhandelprijs voor reparatieleder is vastgesteld op f 0.56 per H.G. Hooge grondprijzen. Er worden bij de landverkoopingen thans enorm hooge prijzen gemaakt. Zullen de koopers zich zelf niet in de vingers snijden vraagt een Friesche boer Dit blad verschijnt des Za- X terdags en kost per kwartaal X 45 cents; per post per half- X jaar f 1.—. Enkele Nos. 4 ets. X Ingezonden stukken Don- X derdags in te zenden. X Advertentiën Vrijdagmorgens X vóór 11 uur. ■weooe-s-sMoc De prijs der Advertentiën is van 15 regels 60 cents, elke regel meer 6 cents. Grootere letters naar plaats ruimte. Buiten Friesland, uit gezonderd Familieberichten, 10 ets per regel. Bij abon nement belangrijk lager. ♦♦♦♦♦♦»•<- «-♦♦♦«♦««♦♦ft prijs? Als rondom ons de Staten tot bankroet toe zijn verarmd, zal dan de levensstandaard van hare volken zoo hoog zijn, dat ze ons prijzen kunnen betalen zooals men zich die thans droomt En wanneer men voor de tegenwoor dige fancy-pnjzen land koopt, wat zal dan voor de volgende huurperiode de landgebruiker aan den eigenaar moeten bieden Durft men dan ook consequent te zijn en voor een reeks van jaren een huur beloven evenredig aan een goede rente van de koopprijzen die men be taalt Wij beleven vreemde tijden, doch laten wij oppassen, dat ons hoofd koel blijft. Laten wij vooral oppassen, dat de gekweekte reserves die wij binnen korten tyd zoo hoog noodig zullen hebben, niet worden verspeculeerd in veel te duur land. Een ryksleening. Ingediend is een wetsontwerp tot het aangaan van een vrijwillige leening ten laste van het Rijk tot een bedrag van f 350.000.000 tegen een rente van vijf precent, betaalbaar op halfjoarlyksche coupons, verschijnende 1 Juni en 1 De cember. Er worden geen inschrijvingen dan van f 100 of een veelvoud daarvan aangenomen. Indien de inschrijvingen op de vrij willige leening minder bedragen dan f 300.000.000, wordt een gedwongen leening aangegaan, waarvan schuldbeken tenissen aan toonder worden uitgegeven, dragende een rente van 3^2 pet. In deze gedwongen leening zijn verplicht deel te nemen zij, die voor het belasting jaar 19181919 zijn of worden aange slagen in de vermogensbelasting naar een vermogen van f 75.000 of meer en de binnen het Rijk wonende natuurlijke personen, die voor dat belastingjaar zijn of worden aangeslagen in de inkomstenbe lasting naar een inkomen van f 10.000 of meer. Sigarenfabriek stopgezet. Men meldt uit Utrecht De N.V. Ned. Sigarenfabriek v.h. Ypes en Posthumus te Utrecht heeft Zaterdag avond haar geheele werkliedenpersoneel tot een aantal van 130 personen ont slagen. Dit ontslag geschiedde niet wegens gebrek aan grondstoffen, daar de fabriek nog over eeno voldoende hoeveel heid tabak beschikt, maar de fabrikanten zagen er zich toe genoodzaakt om de export, waarop deze fabriek voor 9/lü barer pro ductie is aangewezen, sinds maanden is stopgezet. Haar pakhuizen zitten vol met afge werkt goed, maar afzet in het buiten land is onmogelijk en ook in het binnen land is de verkoop vrijwel uitgesioten. De meeste sigarenfabrikanten te Utrecht moeten voornemens zijn, ook zij die louter voor het binnenland werken, Za terdag a.s. eveneens hunne fabrieken stil te zetten en hun personeel gedaan te geven. »A)g. H.< Als de vrede komt... In den Raad der gemeente Amersfoort gaf het s.-d. raadslid J. Hofland aan B. en W. in overweging, om zoodra het tijdstip van den vrede daar is, als uiting van groote vreugde op dien blijden dag van alle gemeentegebouwen de vlag te doen wapperen, de burgerij tot feest vieren uit te noodigen en het geheele personeel in gemeentedienst dien dag vry van dienst te geven. Op een interruptie van een der leden of de iroode vlaga door hem bedoeld wordt, antwoordde de heer Hofland, niet te staan voor B. on W. van Zaandam, doch voor die van Amersfoort, en dat hij dus denkt aan de natonale vlag. (Vroo- lykheid.) Laaghartige moord te Rotterdam. Zaterdag is te Rotterdam een militair op laffe wijze vermoord. Wij ontleenen omtrent de toedracht dezer zaak het volgende aan de »N. R. Ct. t geane. Dan meitsje se hjar seis bilacb- lik fensels. De iene sjuoht meilyend op hjar del en tinkt >se binne net wizer,« en de oare wirdt lilk en seit »Sokke apen.c Mar hwet seoene nou de greatste apen wêze, de neibauwers-dichters of de nei- makke O.W. greate ljue Sjuch, dwaen hwet oaren dwaen, is in aerdichheid fen mennichien dy ’t fensels net wêze wol, dat er net oarspronkelik is, mar dy ’t der syn foarnamens, syn oerwioht, syn greatiohheid yn siket. Lit se és beide mar oer ien kaem kjimme sokken lije oan selsbidroch. Och, it is hast altyd skeadlik, heger skat wirde to wollen as men wier wier ie. En hwet kin men yen in lést op ’e héls helje, (de nye namakke dichters hawwe dit al ünderfoun) as men hjar neidwaen wol, dy ’t folie kinne. Hat fader Cats yn syn tiid ek al net ris for- teld fen »In aep dy ’t heger klimme woe, ensafoart We seine niis de iene neimakke-dich- ter stiet nei de oare op. Mar dat giet hast altyd sa. Hwa ’t blike lit det hy hwet mient dwaen to kinnen hwet oaren net dwaen en dertroch him sjuoht üt- blinke to litten, dy kin er mar fêat op oan, det hy noch folie mear as oaren syn neidoggers wer fynt. Lykje net de sonnetten fen de léste tiden yn us fryske ütjeften sprekkend op elkoar Jonge ja, men komt altyd wer de selde wirden en ünbigryplikheden tsjin. Dy ’t ien sonet lézen hat, hat ek tsien lézen. De dichters dichtsje hjar der fit, de lêzers léze hjar der fit. Ik ha ris to Rotter dam tor ’n apekoai stien to sjen. Mar seldsum wier ’t 1 Ien joeoh 'n foarbield en al de oaren diene him krekt gelyk nei. En wryohtich yn 'e minskewrald docht men ek sa. Hwa seoene er nou earst wést hawwe? De langstirten of.... Oan ’t wird nei aepjenof te lieden, koe Darwin hast wol gelyk ha moatte. En mei men sizze dat dy Darwin it mal bitinke koe, men moat dochs earlik wier bikenne, al wolle wy wise min- sken net fen apen ófstamt wêze, dat wy yn sommige dingen dan dochs mar fry- hwet op dy kealearige feinten lykje. Lit fis derom as protest, fis forstan dan in bytsje rieplachtsje. Is 't net in selskwellen, om altyd op to passen ho 't dy of dy praet en docht, en as men det merkt, yen den der nei to flijen en to foarmjen, faek mei alle mogelike writen, tsjin yens eigen better gefoel yn? Is ’t net in lést altyd to longerjen op hwet in oar docht, to harkjen hwet in oar seit, to freegjen hwet in oar der fen sizze en tinke scoe Moat yens eigen miening den altyd ta weismiten keard Is men Ijeaver de riaef fen in oar, om net fit ’e gunst fen dy oaren to reitsjen, of, yn syn dwaze eagen misskien fier finder him stiet, of dat men yen seis is »Wez dy seis! sei ik tsjin immen Mar hy koe net, hy wier nimmen. Wolle wy ek finder dy nimmen-netten rekkene wirde, omdet we fis seis net wêze kinne Né, fest. Hwet in oar wol, freget, easket, lekket of priisget, in het >Fr. Wkb.« Waarop bouwen hearre wy der Ijeaver net nei, mar lit fis folgje de wei dy ’t it forstan en ge wisse fis oanwize. En moatte wy tsinje Och, stim- in foarbyld for oaren, lit fis dan op- passe, dat we letter, as we fis neifolgers efter fis oankommen sjugge, net hoege to laeitsjen of to skriemen. Tot plaatsing van Adv. en Reclames voor Handel, Nijverheid en Geldwezen buiten de prov. Friesland is uitsluitend gemachtigd het Alg. Adv.-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr, 76-78, Amsterdam, voor Friesland Filiaal D. Y. ALTA te Leeuwarden, Bagijnestraat 54. Tel. Intercomm. 1114. o o FRISO.

Friso nl | 1918 | | pagina 1