i Nieuws- en Advertentieblad I voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordw, Hindeloopen, Stavoren, enz. enz. Koartswyl. ZATERDAG 12 NOVEMBER 1918. No. 46. Binnenlandsch Nieuws. Kort Nieuws. Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM. - 44ste Jaargang. I FRISO. Geldwezen buiten de prov. Friesland is uitsluitend gemachtigd het Alg. Adv.-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr, 76-78, Amsterdam, Tel. Intercomm. 1114. «Ho heech moat men dan wol wei- komme om 'n borrel to krijen,« frege in mitsler dy ’t fen in hege ringmfirre kneppele wie, do ’t men himinglês kald wetter brocht. Immen dy ’t gjinien hoeft to frezen ia altyd frij al is er ek by in oar yn tsjinst. Mar immen dy *t reden hat om oaren to üntsjên, dy is noait frij al bjit er de baea to epyljen oer oaren. Goed tinken fait in hopen awier, Goed ekriuwen awierder aikerwier, Goed praten efkea swierder noch, Goed d w a e n it alderswierate doch. den Reinigingsdienst wordt opgehaald, en met af val uit de Centrale slagerij. ook zijn oorzaak vinden in de kanonnade aan het Westelijk Dwaes, dy ’t syn leedzje Lést en toloar Sjucht to forjitten Bütendoar. It dwaeste is hy, dy ’t Harket nei 't Praet fen de minsken Dat neat seit. Dwaes ia it fanke As hja tinkt, Det inkeld «gnappensc Byfal skink t. Dwaes dy *t syn bürmans «Dwaen< ütmjit En wyls syn eigen Plicht forjit. In dwaes ia hy, dy ’t Neat forneard, Mei elk yn twadraoht Dos forkeard. En dwaes docht ek aa Menniohien Dy *t oaren lekket Selafoldien. dyn greate swirden oan flak foar ’e wyn óf 1 Wier bard. Ut ’e riedseal. Riedslid Slim. Ik bin der net op tsjin dat er in ny firwirk yn *e toer komt, mar ik bin al op fjonwer wizerplaten tsjin. Dat scoe mar jildforgriemen wêze. len is ommers genódh. Boargemaster. Mar non moat de hear Slim hjir om tinke der koe him ris in gefal foardwaen, det er fjonwer ljue tagelyk sjên wolle ho let as ’t ia, dan scoe dochs ommers de iene nei de oare wachtsje moatte. Slim. Ja, dat is wier ek, der hie ’k net iens aa gau op eind. Non, den stem ik ek mar for fjonwer wizerplaten. Jan, don hatat* yn ’e boeken aitten, Don witat in boel. Mar witst wol dat It ia hwet oars in boel to witten As witte hwet men witte moat? De gedwongen vacantie der scholen ten gevolge der Spaansohe ziekte levert iin menig Twentsoh gezin een buitenkansje op, waar de kinderen nu in de gelogen heid zijn om eikels te zoeken. Er zijn daar heel wat gezinnen, waar de kinderen wekelijks f 12 a f 15 met eikels rapen verdienen. En de eikeloogst is vrij overvloedig. Toen rivierventers ter hoogte van de Opijnenaohe steenfabriek met hnn roeiboot, waarin ongeveer 20 H.L. steenkolen, huiswaarts roeiden, schepte de boot water en zonk. De twee ge broeders Schelk en K. Ekelmans ver dronken. Een vierde persoon wist zich met veel moeite zwemmende te redden. Een merkwaardig verschijnsel is het, dat de laatste dagen telkens groote troepen wilde ganzen en kraanvogels uit het Zniden van Twente naar het Noorden terngkeeren. Zon de terugtocht dezer dieren hevige front Der binne gdds, dy ’t hjar net t a j i n t leed forsette, mar wol ’t leed foraette mei herberohrinnen en soks hwet. Mar op dy menear soil *t hjar grif noch mear yn ’e wei kommeto atean. Overeenkomstig dit advies besloten. Punt 8. Circulaire van Ged. Staten tot aanvulling der bouwverordening. Doel van deze aanvulling is, bjj voor genomen slooping van gebouwen de re- geering tjjd en, gelegenheid te laten te onderzoeken of het betrokken gebouw ook nog antieke waarde heeft, om als dan maatregelen te heffen dit te laten blyvsn bestaan. Besloten is dat B. en W. te zjjner tjjd met een voorstel zullen komen tot wijzi ging der bouwverordening. Punt 9. Adres F. Vroljjk over gebruik grond woning wijlen R. van Meekeren, met voorstel van B. en W. Vroljjk vraagt bedoelde grond te mogen gebruiken, waarvoor hjj dan voor het aan brengen van de noodige afrastering zal zorg dragen. B. en W. stellen voor de grond aan Vroljjk te verkoopen voor f 10.plus het aanbrengen van de noodige afrastering. De heer van Meekeren is meer voor toestaan van het verzoek, mits tot weder opzegging toe. Als de gemeente de grond voor pad verbreading noodig heeft, moet dit z.i. kunnen plaats hebben. De heer van der Kooi geeft in over weging dit punt tot een volgende verga dering aan te houdan opdat de gemeente- opzichter eigendomsscheiding kan aan brengen en de leden een beter overzicht kunnen krjjgen, Het slot van de bespreking is echter, dat het verzoek wordt ingawilligd. Punt 10. Bespreking benoeming perso neel herhalingsonderwjjs. Aangezien er zich maar twee jongens en twee meisjes voor dit onderwas heb ben aangemeld stellen B. en W. voor geen onderwijzer te benoemen. Na eenige bespreking is alzoo besloten. Punt 11. Benoeming adjunct keurmees ter, Prov. keuringsdienst. Benoemd de heer J. Dijk. Punt 12. Vaststelling schoolgeldkohier. Vastgesteld op f 106.47, Punt 13. Wijziging verordening jaar wedden onderwijzend personeel. Dienaangaande is de volgende salaris regeling voor hot onderwijzend personeel vastgesteldJaarwedde hoofd der school aan vang f 1200 tot f 1800 met 15 dienst jaren Jaarwedde onderwijzers aanvang f 800 tot f 1400 met 15 dienstjaren. Toelagen volgens de wet van 23 Febr. 1918 zullen worden gekort. Voer niet ver plichte hoofdacto zal f 200 worden ge geven en voor verplichte hoofdakte f 300. De belooning voor het herhalingsonder- wys wordt bepaald op f 0.80 per lesuur. Punt 14. Bespreking beheer Hidde Ny- land stichting. Aangaande deze stichting wordt mede gedeeld, dat gebleken is, dat ep rjjksont- werp begrooting f 700 is geplaatst als sub sidie voor deze instelling. B. en W. worden verzocht in de eerst volgende vergadering met diverse voorstellen aangaande deze zaak bjj den raad te komen. Voor de stichting zal een apart bedrijf worden gevoerd. Punt 15. Verzoek van het Bestuur van de vereeniging Oud-Hindeloopen aangaan de gebruik bergruimte in het Hidde Njjland museum. Het blykt dat het in de bedoeling ligt de gevraagde bergruimte te gebruiken voor de aan de vereeniging beboerende Oud-Hindelooper kostuums enz. Dit ver zoek wordt echter aangehouden tot een volgende vergadering. Punt 16. Behandeling gemeente-arm- voogdy- en weeshuisbegrooting dienst ’19. Dienaangaande zij vermeld, dat de post opcenten op de personeele belasting met f 200 wordt verhoogd. Het aantal op centen wordt gebracht van 30 op 50 ets. Het bedrag der hoofdelijke omslag wordt bepaald op f 8000. Een voorstel tot wij ziging dier verordening zal worden inge diend. De huur van de 7 gemeentewoningen zal worden verhoogd met f 10 per jaar. De jaarwedde van den agent van politie wordt verhoogd mot f 75; die van den hulpagent van politie met f 30. De nachtwachtdienst zal worden afge schaft. De lantaarnopsteker die dezen winter geen dienst behoeft te doen wordt ont slagen. Hem zal over 1918 een gratifi catie worden toegekend van f 15. De geheele begrooting wordt aangeno men in ontvangst en uitgaaf op f 45750.78, die van het burgerlijk armbestuur op f 1852 en die van het weeshuis op ont vangst f 759.82 en uitgaaf f425. Hierna sluiting. Practlsch. Als gevolg van den nieuwen maat regel betreffende den verkoop van melk, had de cc3p. zuivelfabriek «Gelriac te Nijmegen Vrijdag 7000 L. karnemelk, waarmede zij geen raad wist. Aan het Distributiebedrijf werd om toestemming verzocht de melk te mogen verkoopen, waarmede duizenden gezinnen geholpen zouden worden. Dit verzoek werd echter geweigerd. De karnemelk is nu blyven staan en Zaterdag is daar de nieuwe voorraad bijgekomen. Doch wanneer deze karnemelk ook nu geen bestemming krygt, zal de fabriek geen reservoirs meer hebben om de daarna Domeny. Minsken, dy ’t in oar slim bidrage en mei ligen skea oandogge, dy *t moardzje en stelle, hwer komme dy tolanne? Klaes. Yn Amerika. De prijs der Advertentiën is van 15 regels 60 cents, elke regel meer 6 cents. Grootere letters naar plaats- X ruimte. Buiten Friesland, uit- X gezonderd Familieberichten, 10 ets per regel. Bij abon- I nement belangrijk lager. j Dit blad verschijnt des Za- terdags en kost per kwartaal 45 cents; per post per’half- jaar f 1.Enkele Nos. 4 ets. Ingezonden stukken Don- i derdags in te zenden. i Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 uur. Jaen in bern in apel en it soil dyn goedens tsjin oer him weardeaije. Untnim det bern in skerp mes en it soil tsjin dy de lippe hingje litte. Is det bern ienkear folwoeohsen, hy bliuwt miskien de selde. Jelle en Jeltsje, Jan en Jantsje, twa pear troude ljue, komme fen deselde kreambisite en elkmes pear giet in kant üt en... beide pearen rinne to igge- wearjen. >Ja< seit Jelle tsjin ’t wiif, dy Jant- sje is al in oar frommis as dou, dy praet en laket en is fleurich... dou sitst mar to mal sjen.c Wilens seit Jan tsjin dy aerdige Jantsje«Dy Jelle Jeltsje der hat men hwet oan, dat is in bi- daerd, aerdich frommis... dou bist altyd sa’n flapüt... seis wist net hwerst om gappest.c geproduceerde karnemelk te bewaren en zullen duizenden liters van dit voedsel, waarnaar vooral in de gezinnen met kinderen voor de papbereiding wordt onbepaald (klein) geBna]jt moeten worden weggegooid. Aardappelen-sluikhandel. Naar aanleiding van een uit de »Meb.< overgenomen stukje met het opschrift „Aardappelen”, schrijft een eigenaar van een landbouwbedrijf aan het „Hdbl.” Het is begrijpelijk dat hongerende stedelingen (en misschien dezen door ook vele kettinghandelaartjes de hoeven afloopen om een zak aardappelen. Maar wat het aan die landbouwers, die zich streng aan de regeeringsmaatregelen willen houden, zoo buitengewoon moeilijk maakt, is het feit dat deze ontduiking der voorschriften door de overheid blijk baar oogluikend toegelaten wordt. Er zijn militaire patrouilles en politieagenten in en om Halfweg genoeg. Maar de vrouwen met haar zakken aardappelen worden niet aangehouden en mogen zelfs met de electrische tram meerijden. Is het de bedoeling de om Amsterdam lig gende polders voor veiligheidsklep tegen al te grooten hongerdruk te doen die nen Laat men dat dan aan de boeren in die polders zeggen, opdat niet juist zij die (tot hun schade) met de Regee- ring willen meewerken door die arme stadsmensohen voor hartelooze onmen- schen worden gehouden en misschien straks, als de winterellende nijpt, in ge vaar van geweldpleging komen. -Zóó wordt de eerlijkheid op een te harde proef gesteld. Gemeente varkens. In de stedelijke varkensmestery van Enschedé houdt men thans ruim 50 krulstaarten, waarvan eenige ’t reeds brachten tot een gewicht van meer dan 325 pond terwijl er heel wat zijn, die over de 200 pond halen. De dieren worden gemest met keuken; «Ik ha dy Ijeaf, Tryn as myn sielec Sei grouwe Geart. «Gean wei,< sei ’t wiif, >Ik scoe der folie mear fen fiele As ’t my sa Ijeaf hieste as dyn liif. In den nacht van Zondag op Maandag is een der directeuren van den Luxor-bioscoop aan den Stationsweg te Leiden, de heer De Regt, bij achter volging van inbrekers van een twaalf meter hoog dak gevallen en in deernis- waardigen toestand opgenomen. Dezer dagen bleef de deur van den groentenhandelaar O. te Leiden gesloten. De buren waarschuwden de politie, de deur werd opengebroken en men vond het heele gezin, drie personen, bewusteloos te bed. Het mocht gelukken, na veel moeite, de levensgeesten nog weer op te wekken. Er 'was een lek in de gasleiding. Met onbepaald (klein) verlof. In het genot van verlof worden gesteld: lo. In het tijdvak van 1417 Ja nuari 1919: a. de onderofficieren, korporaals en manschappen van de militielichting 1915 der vesting-artillerio, die ingelyfd zijn in tijdvak van 1620 October 1915; b. de onderofficieren, korporaals en manschappen van de landstormjaarklasse 1914, die in dienst gesteld zijn in het tijdvak van 14 October 1915 bij de infanterie, de vesting-artillerie, de genie en den motordienst, met uitzondering van hen, genoemd onder 2o. c. de onderofficieren, korporaals en manschappen van de landstormjaarklasse 1913, die in dienst gesteld zyn in het tijdvak van 810 November 1915 bij de infanterie, de wielrijders en den motordienst d. de onderofficieren, korporaals en manschappen van de landstormjaarklasse 1913, die 21 December 1915 in dienst gesteld zyn bij de genie, met uitzonde ring van hen, genoemd onder 2o. 2o. op 28 Februari 1919 de onder officieren, korporaals en manschappen van den militairen telegraafdienst, behoo- rende tot de landstormjaarklassen 1914 en 1913, die in dienst gesteld zyn onderscheidenlijk in het tijdvak van 14 October 1915 en op 21 December 1915. Verhooglng van het Broodrantsoen. De regeering heeft, omdat de toe neming van schier alle besmettelijke ziekten, en in 't bijzonder de voortwoe- kering der Spaansohe griep, volgens het eenparig gevoelen der geraadpleegde medici, er op te wijzen, dat de voeding der bevolking bij het tegenwoordige rantsoen geheel onvoldoende is, besloten, met ingang van 15 November het brood rantsoen te verhoogen van 200 tot 280 afval, dat tweemaal per week vanwege gram per dag. Distributie zwendel. De iNieuwe Haagsche Courante schrijft: De distributiezwendel schrijft De distributiezwendel schijnt in onze stad hand over hand toe te nemen. Nagemaakte of wellicht gestolen bon- boekjes en broodkaarten worden op plaatsen, waar veel mensehen te zamen komen, by tientallen tegelijk verhandeld. Talloos velen koopen er zooveel van als ze denken noodig te hebben. In vetkaarten heeft zich een uitge breide handel ontwikkeld. Frauduleus geslacht vee kwam met wagenvrachten tegelijk in de stad. Winteraardappelen worden bij groote hoeveelheden ten verkoop aangeboden. Er moeten winkeliers zyn, die in één week honderden bons opkochten en aar dappels afleveren tegen f 14 en hooger per hectoliter. Van anderen hoort men, dat ze geen bon voor brandstoffen innemen en toch geregeld bestellingen uitvoerennatuur lijk ver boven den maximumprijs. Indien deze zwendel want een zachter naam is er niet voor niet met alle kracht tegengegaan wordt, dan is het einde der ellende er niet van te zien. Tot plaatsing van Adv. en Reclames voor Handel, Nijverheid en voor Friesland Filiaal D. Y. ALTA te Leeuwarden, Bagijnestraat 54. VERSLAG van de Vergadering van den Raad der Gemeente HINDELOOPEN, op Vrjjdag 1 Nov. ’s voorm. 10 uur. Tegenwoordig alle leden. Een vacature. Na opening der vergadering door den Voorzitter worden de notulen der vorige vergadering gelezen en vastgesteld. Punt 2. Mededeelingen en ingekomen stukken. Medegedeeld is dat bjj de laatst ge houden kasverificatie in kas was f 3043.79 dat de jaarwedde van den burgemeester opnieuw is vastgesteld op f 1200 f 1400— die van den secretaris op f 1100 f 1300— en die van den gemeenteontvanger op f 550 f 700—. Ingaande 1 Juli 1918. In verband hiermede z(jn deze posten op de begrooting door afschrijving van andere posten, verhoogd. Tevens is besloten een geldleening aan te gaan van f 400, rentende 4i/2 Af lossing in 1919 van 2 maal f 200. Voorts is medegedeeld dat de heer M. Leenstra de benoeming tot lid van den raad heeft aangenomen en de heer J. Visser de benoeming tot lid van de commissie tot wering van schoolverzuim. Punt 3. Goedkeuring geloofsbrief van het nieuw gekozen lid van den raad M. Leenstra. Nadat een en ander is onderzocht door de heeren Bakker, de Boer en van Mee keren verklaart laatstgenoemde dat geen bezwaar tegen toelating bestaat en is al zoo besloten. Punt 4. Brief Gezondheidscommissie, betreffende onbewoonbaar verklaring wo ningen, aanbrenging privaten enz. De Gezondheidscommissie heeft een on derzoek ingesteld by sommige der onlangs alhier verkochte woningen en dringt aan op zoo spoedig mogelyke afkeuring van een deel daarvan, en daarentegen de wo ningbouw in de gemeente te bevorderen. Tevens dringt de commissie er op aan, eigenaars van woningen, indien noodig, te verplichten privaat, drinkwater voor ziening en waterafvoergelegenheid aan te brengen. De verschillende aangelegenheden pas- seeren voor de zooveelste maal de revue, maar een definitief besluit wordt ook nu niet genomen. Een commissie uit den raad zal omtrent privaten, drinkwater voorziening enz. een onderzoek instellen. Punt 5. Brief Gemeenteraad van Sneek, adhaesie betuiging adres over verlaging vleeschpryzen. Overeenkomstig advies van B. en W.is besloten adhaesie aan dit adres te ver- leenen. Punt 6. Brief Inspecteur volksgezond heid tot vaststelling verordening op ver bod van samenkomsten van mensehen in verband met besmettelyke ziekten. In verband met de heerschende besmet telijke ziekten en de vrees die bestaat dat deze na afloop van den oorlog nog over onze grenzen zullen komen, wordt een verordening in dezen door voornoemden Inspecteur wel noodig geacht. B. en W. achten dit echter voor een kleine gemeente als Hindeloopen niet noodig en adviseeren niet op het verzoek in te gaan, en is alzoo besloten. Punt 7. Brief gemeenteraad van IJlst, adhaesie te betuigen adres spoedige in voering art. 192 Grondwet. De heer van der Kooi is wel voor spoe dige invoering, maar verwacht dat de re geering dit wel met bekwamen spoed zal bevorderen en zou men in dit aandringen een wantrouwen kunnen zien. Vandaar ook dat B. en W, adviseeren niet adhaesie te betuigen. Twa hirdriders hwerfen ien hwet foarlik fen earen wie etiene to hotte- fyljen. «Der hast it nou... dou mei dyn pochen en bliezen woest it wol tsjin my sitte litte dizze reed, hen «Ja nou,« sa fordegene de oare him, «det wie ek gjin wfinder, wol Dou mei ’e kop en dan FRISO.

Friso nl | 1918 | | pagina 1