Nieuws- en Advertentieblad Skearwetter. I i voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordw, Hindeloopen, Stavoren, enz. enz. t 44ste Jaargang. ZATERDAG 16 NOVEMBER 1918. No. 47. Officieel Gedeelte. Binnenlandsch Nieuws. i I Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM. - er dy ran lei Belastingverhoogingen. Da Regiering becijfert, dat ter bastrjj- rechten en vrijheden van het gansche volk, hei geaag en de orde te handhaven. wetter 1 Oerdeis waerd de lichte wash by de colonel yn ’t skearwetter dien. Oer for telt. FRISO. o o van ’t quitantiezegel van dee accijns op het ge- jadering de volgende eisohen aangenomenbelasting en Directe aftreding van de regeering en van de gemeentebesturen. Instelling van een volksregeering op den grondslag van de Raden van Arbeiders en Sol daten Overgang tot de afschaffing van het jrivaat bezit door alle bedrijven die daaraan behoefte hebben Gelijkberechtigdheid van man en vrouw; Verbod van fabricage en verkoop van sterke dranken De agitatie van deze eischen zal heden beginnen. fréget men net. Skearwetter, kolonel t< «Barst Hierenbird knope syn jas tioht, iepene de doar en... der stie er yn in wolken en damp en mist 1 Trije amerfollen 1 beheer der arbeidersverenigingen te >rengen en de andere onder voortdurende controle der vakvereenigingen Invoering van een maximum-8-urigen werkdag, als overgang naar den 6-urigen arbeidsdag, zoo mogelijk door de arbei ders zelf. In de mijnen directe invoe ring van den 6-urendag Oogenblikkelijk vrijlating van alle dienstweigeraars, politieke gevangenen en muiters Afschaffing van het bestaande politie- regime en handhaving van de orde door de arbeiders zelf Opheffing van alle wetten, die de vrij heid van beweging van arbeiders en sol daten belemmeren. Verovering van het recht van demonstratie Onmiddellijke demobilisatie met be houd van wapens I De aardappelvooniening. «Naar de Tel,< verneemt, heeft de minister van Landbouw, aan de gemeen tebesturen meegedeeld, dat de beschik bare gegevens omtrent de aanwezige voorraden aardappelen in het licht stel- De BURGEMEESTER van Workum maakt bekend, dat de Broodkaart over het 76e tijd vak loopt vanaf 15 tot en met 84 November. De broodbons zullen in dat tijdvak de volle waarde hebben, en dus niet meel, zooals totheden.de halve waarde. In de daaraan volgende 4 tijdvakken, waar voor de broodkaarten 1400 gram aan bons bevatten, zullen de bons de dubbele waarde ver tegenwoordigen. De nieuwe Brood kaarten zullen weer uitgereikt worden op Donderdag 81 Novem ber a.s. op de bekende plaats en uren. De Burgemeester voornoemd, J. QUARLES VAN UFFORD. Workum, 13 Nov. 1918. De BURGEMEESTER van WORKUM brengt ter kennis dat verkrijgbaar wordt gesteld op bon 87b en op bon 11 Kin- sommige gemeenten worden ontdoken. Een en ander wensoht de minister niet bestendigd te zien, waarom aan de gemeentebesturen de volgende distributie- maatregelfcn worden voorgeschreven In alle gemeenten, waar aardappelen worden gedistribueerd worden aardappel- caarten of bonboekjes verstrekt, ieder levattende 130 bons van 1 K.G. Zoodanige kaarten en bons zullen niet mogen worden verstrekt, dan nadat de belanghebbende een aanvraagformu- ier volgens ministerieel voorgesohreven model, zal hebben ingevuld. Aan belanghebbenden, die over zoo veel aardappelen beschikken als over eenkomt met het aardappelrantsoen van 130 K.G. of een gedeelte daarvan, zul- en géén bons of kaarten of slechts een >eperkt aantal in verhouding tot alle nog aan het rantsoen ontbrekende aard appelen moeten worden verstrekt. Aan hen, die de hun verstrekte for mulieren niet tijdig of niet volledig in gevuld terug zenden, kan geen aardap- lelbonboekje of kaart worden uitgereikt. £ing Y*® ds meest dringende behoeften. Houders van aardappelen zullen van l’AV millioen gulden. Zn denkt het geld aldus een juiste opgave van de reeds door hen ta vinden ingeslagen aardappelen géén onaange name gevolgen ondervinden. Indien echter blijken mocht, dat er jersonen zijn, die grootere hoeveelheden dan het rantsoen hebben ingeslagen of onjuiste opgaven verstrekken, dan zijn de burgemeesters gerechtigd op dezulken art. 9 der Distributiewet toe te passen.* Uit de revolutionaire arbeidersbeweging. Het Landelijk Revolutionair Socialis tisch Comité heeft in zijn gehouden ver- derkaart 21/u ons (V2 p.) suiker, op bon 88b x/< K.G. Peulvruch ten (V2 pond.) op bon 89b IV2 ons Kaas. De Burgemeester voorn., J. QUARLES VAN UFFORD. Workum, 15 Nov. T8. De prijs der Adve.'ci'c is van 15 regels 60 cents elke regel meer 6 Grootere letters ruimte. Buiten Friesland, ui gezonderd Familieberichten, a 10 ets per regel. Bij abon- nement belangrijk lager. ts vinden In de inkomsten- en vermogensbelas tingen zullen wijzigingen worden voorge steld, die, naar raming, eene hoogereb::e van pl.m. f 35 000.000, waarvan echter voor 1919 slechts 2/, beschikbaar zal zijn of plm. f24.000.000. Voorgesteld zal worden het suikerfondf te llquideeren, wat beschikbaar zal stellen plm. f16 500.000. De voorgestelde effectenbalasting zal naar raming f36 millioen kunnen op brengen, waarvan voor 1919 2/3 (,f f2.300.000. Uit herschattingen voor de personeels i uit wyzigmg van dia be lasting f2.500.000. De voorgestelde plaatskaarten-belasting f2.000.0000. Verdubbeling van ’t quitantiezegel f 1.500.000. Verhooging distilleerd f 1.750 000. Eene herziening van de verdedigings- belastingen, zoodat gedurende 4 jaar hier uit een bedrag kan worden geraamd van f35.000.000 per jaar, waarvan ten be hoeve van het Leenin^sfonds genomen kan worden f8.000 000. Uit een en ander zal in totaal verkregen wórden f58.550.000. Voor het ontbrekende meent de Minister van Financiën op het voetspoor van het geen zyn ambtsvoorganger aanvoerde in de Memorie van Antwoord betreffende het wetsontwerp op de grondbelasting, voor bands te mogen rekenen op de meerdere opbrengst, welke uit onderscheidene mid delen mag verwacht worden, terwjjl er overigens in de bestaande omstandigheden voor éénmaal in berust moet worden, dat de begrooting niet geheel sluit. Het spreekt van zelf, dat verdere maat regelen tot versterking van ’s Rijks inkomsten onverwijld dienen voorbereid te worden. De regeering is voornemens, de verde- digingsbelasting te verlengen met 4 jaren, derhalve tot 1 Mei 1923, waarbjj tevens Afschaffing van alle indirecte belastin- zal worden voorgesteld de tarieven te her- - - - - - - - - zjen> ten ein(ie da last meer naar draag kracht te doen drukken. Uit de gewjjzigde tarieven zal een bedrag van f35 millioen worden verkregen tegen ongeveer 50 millioen volgens de that s geldende wetten. Omtrent heffing van oorlogswinstbe- lasting en het desbetreffende wetsontwerp zou de Regeering haar oordeel willen voor behouden in afwachting van de resultaten van een onderzoek, hetwelk zy met be trekking tot deze aangelegenheid heeft iagMtald. ■♦4 Dit blad verschijnt des Za terdags en kost per kwartaal 45 cents; per post per half jaar f 1.Enkele Nos. 4 ets. Ingezonden stukken Don derdags in te zenden. Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 uur. Geldwezen buiten de prov. Friesland is uitsluitend gemachtigd het Alg. Adv.-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr, 76-78, Amsterdam, Tel. Intercomm. 1114. gen en belasting uitsluitend op het kapi taal en de hooge inkomens Opheffing van de staatsschuld en ver beurdverklaring van alle oorlogswinst Afschaffing van het koningschap en de diplomatie Een minimum bestaan voor alle ar beiders en daarmee gelijkgestelden, dus ook voor de gedemobiliseerden bene vens inbeslagneming van de overtollige woningruimte ten bate van hen, die Krekt fen 't béd óf, siet kolonel Hierenbird, noch yn syn flaneltsje-habyt, foar de wasktafel, Syn flits-flikkerjend each wjerkeatste ’m as in himel-kristal yn ’e spegel en hy snaude: «Hwer bliuwt it skearwetter!?* Mefrou de kolonel, hwaens trijehoekick pepierkespul, papilotten neamd men bit fen ’t kêasen, helle ien earm oerlangsum ónder 'e tekkens wei en drukte op ’e knop fen ’e «kille. Nei inkele minuten, ónderwilens de «skrik fen ’t legere hirdhandich de beide óteinen fen syn snor ütriek en binnen- mólske kommando’s ynlette, waerd der oan ’e doar tikke. «Is ’t Mine frege de kolonel en noch noait hie in sersjant sok in seaft, wirdsje-mennich üt d y mille bjar hjitte, die se. Skande, sa lang as al dy fammen mei dy fent fen ’e sproeiwein stiene to kletsen I Nou ja, ’n aerdige ja wol, mar ’t wiedoohsmar ien fen *e reinigers. Hja woe Ijeaver om... «Jo skearwetter, mynhear.c O, Mine, tankje wol, hjer, tankje wol. Set mar del, hjer Mine.* Fiif tellen letter komt Pel oan ’e doar. De kolonel sooe nou wol genooh hawwe. Hawar, ’t win tsjiast. Den en, dat daarmede zoo zuinig mogelijk moet worden omgegaan en zij zoo gelijk moge lijk over de bevolking moeten wor den verdeeld, Uit verschillende ingekomen berichten ilijkt, dat in vele gemeenten, vooral te Trije amen oan boppen ta fol mei hjit plattenlande, niet dienovereenkomstig wordt gehandeld. Frauduleus vervoer van aardappelen vindt aldus de mi nister nog veelvuldig plaats, Aan de gemeentebesturen is nadrukkelijk ver zocht met alle ten dienste staande mid delen daartegen te waken. De minister geeft voorts eenige staal- Tot plaatsing van Adv. en Reclames voor Handel, Nijverheid en voor Friesland Filiaal D. Y. ALTA te Leeuwarden, Bagijnestraat 54. fluensk heardt. «Ne. mynhear, ’k Bin Anne,* klonk it skróten efiter ’e doar wei. De kolo nel sette op ’e nij syn kiel skerp en hy stjitte wer mei in stemme fen «rechts- om-keert* «Alle divels 1 krij ’k nou hjoed ek skearwetter, ja erf né?« «Der is gjin vretter, mynhear,* andere Anne bidést yn ’e gong. Hierenbird eage-sparke oft er in stirdstjerre forskeat. Syn knüst kaem as in moker op it marmeren bied fen ’e wasktafel del, en hied er net yn kleare flaneltsjes sitten, hy sooe as Jupiter yndruk makke hawwe. Gjin wetter 1 Hwerom gjin wetter... ho gjin wetter 1 «Ne, mynhear,* lei de önsichtbre efter ’e doar fierder üt. «Se hawwe krekt it gas ófsnyd... e.r wie tofolle for- brdkt.* In tel koe de geweldige nin ffid jaen. Hy gappe allinne mar. Dan bolderde hy nei of papilotte pompierkespul op it kêssen «Hui der... heardt 1 Se hawwe *t weage I Se hawwft...« Mefrou hie ‘t heeHt. Be ekodholle Brandstichting. Er is gepoogd brand te stichten in het vliegkamp te Soesterberg. De comman dant van de luchtvaartafdeeling werd gewaarschuwd, dat door buiten het kamp vertoevende kwaadwilligen pogingen zou den worden aangewend, om de loodsen m brand te steken. Dadelijk werden door den bevelhebber maatregelen ge nomen, om een eventueei pogen, den rooden haan te doen kraaien, te voor komen, en de manschappen kregen op dracht de uiterste waakzaamheid te be trachten. Gedurende den tijd van afwachting heerschte er een zenuwachtige spanning evenwel is het tot uitvoering van den opzet niet gekomen. Boven Roermond hebben eergisteren acht vliegmachines van onbekende natio naliteit gekoerst, Alle kwamen uit wes telijke en verdwenen in oostelijke rich ting. In den namiddag daalde aan de overzijde der Maas een Duitsche twee dekker. De inzittende officier en een onderofficier werden door de wacht van de Maasbrug geïnterneerd; 120 scherpe >atronen en eenige lichtkogels worden in beslag genomen. PROCLAMATIE. De Regeering heeft de volgende pro- 6es’ °P welke wijze de voorschriften in clamatie uitgevaardigd. Het stuk is door alle ministers onderteekend. Regeerin gsproclamatie. In deze meer dan ooit moeitevolle tijden ziet de regeering zich genoopt een dringend beroep te doen op de mede werking en den steun van alle mede- jurgers. De oorlog behoort tot het verleden, maar hersteld is nog allerminst de ont wrichting van het economisch leven. Alleen met inspanning van alle krachten kan het tijdperk, waarvoor wij thans staan, voorbijgaan zonder de meest ern stige rampen met zich te brengen. Mooh ten onlusten of erger den richtigen gang van zaken belemmeren dan moet het ergste worden gevreesd. Het voorbeeld van Rusland is een onmiskenbaar baken. Last tot demobilisatie, voorzooveel zulks slechts eenigszins mogelijk is, werd reeds gegeven. Zorg is gedragen, dat de gewezen soldaten niet broodeloos zul- en zijn. De militaire voorraden worden ter be schikking van de burgers gesteld. Daar door zullen tal van lichtlooze gezinnen in het bezit van petroleum worden ge steld, 500 000 paar militaire schoenen romen ter beschikking. Goedkooper onder- en bovenkleederen worden dezer dagen op groote schaal verstrekt. Het broodrantsoen wordt over eenige dagen van 200 tot 280 gram verhoogd. Kwaliteit en voedingswaarde zullen ver beteren. Vet en koloniale waren worden uit hdië spoedig verwacht. In ruime mate zal afslachting van jaarden en schapen ten behoeve van de vleeschvoorziening plaats vinden. De handelsvloot is op het punt uit te varen. Een voorloopige schikking met de Geallieerden waarborgt ons de spoedige evering o.a. van 50.000 ton tarwe, 2000 ton cacao, 6000 ton petroleum, - - - - 1000 ton benzine, 1700 ton soda en zeep, daarvoor ^in aanmerking komen, onder 3000 ton looistoffen, 4000 ton katoen, 1000 ton wol. Uit Amerika kunnen bovendien 40.000 ton graan, uit Engeland wollen en ka toenen garens en goederen worden aan gevoerd. Alle schikkingen met het buitenland worden op losse schroeven gezet, als het wettig gezag wordt aangetast. Moge het gezond verstand van de overgroote meerderheid onzer bevolking en vooral de minderbedeelden bewaren voor de namelooze ellende welke haar deel zal zijn, als de geregelde gang van zaken wordt verstoord. Volk van Nederland Gij hebt Uw Fiif sekonden letter kindige Mine bjar positie zelf in handen. Tegenover de aankondiging, dat een minderheid naar de macht zal grijpen, heeft neat mei to meitsjen. Hwet mynhear je regeering besloten, in het belang van de oan. Se hie wol in skim fen de oare om ’e hoeke sjoen, mar der hie hja «To den koart. tiid.< Dat durre in foech ketier en Anne wier noch net werom. Mefrou, üt bjar papilotten en yn bjar oerrok, skille. Dy fammen I Klap, klap, klap Dit kear wier ’t Mine. «Hwer sit Anne salang 1 frege kolo- nelske strang. Mine wist fen neat. En dat wie wier. De famme koene net fensels. De iene roan de oare al dagen sünder boe noch ba foarby. Och, Mine, ju, helje ris hwet skear wetter for my fen ’e sproeiwein, sei Hierenbird mei in frjeonlike stemme dy ’t mefrou net by bjar man siikje seoe. (Mine hie nou ienmel in pear strepen bij mynhear foar.) «Jawol mynhear,* song Mine en tripke foart. Altyd sa’n fluch, redsum en aerdich ding. Tsjien minuten letter wier dy ek noch net werom. Hierenbird, allinne mefrou, bang for ütbarstingen, hie fen róten spile nou heal yn unifoarm, lypsnaren, in feestlike forsiering foarmen popele, oft er in festing nimme moast. - - - Hy seach as in bytling en syn snoar trille. Personeel Neat mear I De tucht wie ta de wrald üt. De staat fen belech... ja Hy skonke as bezeten nei de skille, treau op ’e knop as moast de elektryske stroom op. Foart der op waerd er op ’e doar haeid. «Bistou der Pel?* knarste de terge. «Jawol, kolonel,* antwirde de op passer. «Helje dan as de bliksem skearwetter fen de sproeiwein om ’e hoeke.* «Asjobleaft, kolonel Wer wachtte Hierenbird. Dan jowoh er ’t op en bigyng to birdzjen mei kald, mar freeslik ho ’t er it wearm wetter en de tsjinstboden forflokte. Krekt wied er üt it bird, of Anne tikke wer. «Jo skearwetter, mynhear.* «Donderje op yn ’t kêssen fen üntsteltennisse en al hjar hier-forpakkings skodden mei. Hierenbird stapte yn mars-tempo hinne en wer en al droech er yet net de spoaren, alles om en oan him like to rinkeijen. Soa, soa, dy boargelike ge- sachfierders I Wachtsje mar ris efkes jonges Lit earst de staet fen bilech mar ris ófkindige wêze... I De «hege* snüfde üt ’e noasters, blees troch de snor. Dan naem er de halding oan flak foar it «echtlike leger* en spriek«Hwet nou?* «Ja, hwet nou baude mefrouw him, mei de eagen noch heal tieht en de müle heel iepen fen ’t gapjen, nei. Hja wist it sa gau ek net, mar hja tocht ek dat it in raer gefal wie. Der waerd wer op ’e doar tikke en Anne stelde foar >’k Hie sa tocht de sproeiwein... stiet ien om ’e hoeke... soil ’k mar helje De kolonel tocht ris nei. Net sa’n forkeard foarstel. Do klonk ünder ’e tekkens wei«Dat stêdsk-waermwetter is for ’t folk... net for üs... ha-a ha-a-a. *t Wier ek sa tocht kolonel, mar yn dit bysünder gefal mar kommandearre hy «As de deale’k Ha gjin FRISO I

Friso nl | 1918 | | pagina 1