Klompenbons. Nieuwjaars- Advertentiën a 35 cents. Nieuws- en Advertentieblad 5™-- voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordw., Hindeloopen, Stavoren, enz. enz. Moed. ZATERDAG 14 DECEMBER 1918. 44ste Jaargang. No. 51. Binnenlandsch Nieuws. Officieel Gedeelte. Evenals vorige jaren kun nen genoemde Advertentiën weder geplaatst worden in „FRISO” van 1 Januari e.k„ welk No. Oudejaarsavond ver schijnt en in Workum huis aan hius zal worden bezorgd. Vroegtijdige opgaaf wordt beleefd verzocht. - - - DE UITGEVER. Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM. - - MAANDAG 16 Dec. T8 voor Wijk G van 9 tot 12 uur. 2 4 6 17 Dec. DINSDAG FRISO. ons wegens 4 6 7 jeavjend fen skik is. Dat is de taek fen skoalle en druk- jerse. Sjitte dizze yn hjar djüre plicht to koart, dan soil alle stribjen om it minskdom de trede to forsekerjen, for tribelje. ’18 wêze dat it ünminsklik bloedforjitten for- goed dien wêze soil. Earst mocht it skiednis ünderwiis wol ris yn ’e groun ündersooht, skiffe «n troohlêzen wirde, om net to forkrijen dat er in nij slachtme folk kwéke wirdt, dat mear achtinge >igjint to dellen for trede dan onfrede, dat heger rint mei woldwaeners dan mei rriiohshelden. Noait soil men oan in durjende frede Dit blad verschijnt des Za- terdags en kost per kwartaal 45 cents; per post per half- jaar f 1.Enkele Nos. 4 ets. Ingezonden stukken Don- derdags in te zenden. Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 uur. sa praet, is tüzend om tret- teien ien ten de heap treurige slacht offers fen de oplieding ta maetskiplike en kristlike deugden yn safolle skoallen, der ’t de bern heech opsjen by de rriichshelden leare, der ’t hjar de holle oremus makke wirdt troch de foarbylden ên kriiohsmansmoed, fen deadsforachtin- ge, fen heldendieden, der 't hjar as ’t moaiste stjerren foarhalden wirdt, it De BURGEMEESTER van WORKUM brengt ter kennis van belanghebbenden dat met ingang van 1 Januari ’19 in werking treedt art. 23 der Paardenwet 1918 (Staatsblad «Ieder, die eigenaar of houder is van een tweejarigen of ouderen hengst, is ver plicht hiervan bij den burge meester der gemeente zijner inwoning aangifte te doen binnen eene maand nadat de hengst twee jaar is gewor den of in zijn bezit is ge komen, alsmede vóór den eersten Februari van elk jaar. Het formulier hiervoor is ter secretarie verkrijgbaar. De Burgemeester geeft van deze aangifte kosteloos een bewijs af, volgens een door onzen I" Nijverheid en Handel vast te stellen model. Workum, 4 Dec. ’18. De Burgemeester voornoemd, deze week uit Gaasterland vertrekken. Feit is, dat reeds 500 zijn getranspor teerd naar Oldebroek. Dit is voor de bevolking hier een heele opluchting, loewel in krantenberichten veel over drevens omtrent de Russen is medege deeld. Wel maakten zij zich schuldig aan kleine dieverijen van te velde staande gewassen, en doordat zij machtig waren, liep dat er nog al in, doch een Gaaster- ander steelt ook wel eens een koolraap die te veld staat. De Russen maakten iet den menschen wel lastig met het bedelen om aardappelen, want ze liepen nog altoos met den honger in den hals. Van het afslachten van varkens en de jewering, dat de bewoners van Oude- mirdum zelfs overdag met de deuren in ’t slot zaten, is echter geen woord waar. Gedurig gaan de Russen met een stok gewapend, het veld in en doorwoelen dan de aardappelakkers, om de achter gebleven aardappels op te zoeken. Ook bieden ze wel kunstvoorwerpen te koop aan, alles voor aardappelen. Een nieuwe ziekteperiode. Was de Spaansche ziekte na de he vige tweede periode bijna geheel uit Amsterdam verdwenen, thans worden in verschillende stadswijken weer nieuwe gevallen gerapporteerd. In verband hier mee wordt in do »Tel.< aangedrongen op betere maatregelen ter beteugeling van deze ziekte. In Zwitserland b.v. worden vergade ringen, dansavonden, cursussen en diners verboden. Bewoners van huizen, waarin zich grieppatiënten bevinden, mogen geen kerken, scholen en andere openbare ge bouwen bezoeken. Bij begrafenissen mogen alleen familieleden aanwezig zijn, terwijl de lijken der griep-patiënten on- middellijk naar het lijkenhuis vervoerd worden en binnen 48 uur begraven moeten zijn. Het blad zou voor and gelijke qiaatregelen willen. De kolennood. De «Haageche Crt.cc wil aannemen, dat het vertrek van 2500 Belgische mijn werkers tijdelijk onze kolenvoorziening in gevaar kan brengen, maar, zegt het )lad, waar de toestand zóó ongunstig is en kolennood dreigt onze industrie te ontredderen, met al de ellendige gevol gen van werkloosheid enzdaar mag men zeker niets onbeproefd laten om de gedeeltelijke stagnatie zoo kort moge lijk en de productie op te voeren tot het hoogst bereikbare peil. Zoo vlug mogelijk moeten flinke ar beidskrachten, waaraan toch geen gebrek s in ons land, waar werkloosheid heerscht en pas de demobilisatie vele werkkrach ten heeft doen vrgkomen, door hooge loonen en goede arbeidsvoorwaarden naar de mijnen getrokken om daar, onder leiding van vakkundigen, het grove werk te verrichten. Voor die dit werk niet gewoon is, zal het aanvankelijk wel erg Limburg en België. Er zijn enkele heethoofden, die vóór inlijving van Zuid-Limburg bij België zijn. Maar eenig succes heeft hun streven tot heden nog niet, integendeel, er is hevig verzet tegen. De burgemeesters staan unaniem voor de trouw en de aanhankelijkheid van inn gemeentenaren in, volgens >de Tel.< er was geen sprake van eenige verdee- ling, laat staan van een idee, om zich i en naar België over te gaan- Met verontwaardiging wezen zij elke poging van dien aard af en ook zij geloofden niet en konden niet geloo- ven, dat het Belgische volk een derge- ijken onzinnigen eisch ooit zou stellen of gesteld heeft. De Prov. Staten hebben bij acclamatie een motie aangenomen, waarin betuigd werd Limburgs trouw aan Nederland. De voorzitters van den Limburgschen landbouwbond, den R. K. Werklieden- bond, den middenstandsbond, den werk- geversbond en de reep, bondsadviseurs proteateeren krachtig tegen een eventu- eele afscheiding van Limburg en stellen voor plaatselijke comité’s op te richten tot het voeren van een actie. Daarentegen heeft, naar de «Maasb.» meldt, het Tweede Kamerlid mr. Henri van Groenendael zich te Heerlen in bij zijn van verschillende personen in pro- annexionistischen zin uitgelaten. De BURGEMEESTER van WORKUM maakt bekend, dat verkrijgbaar wordt gesteld op bon 5c K.G. (l/a p.) Peulvruchten. 60 Qii p.) Sago of Aard appelmeel, voor zoover de voorraad strekt, op bon 7o en bon 15 der Kinderkaaart Vs pond Suiker. niet te zeer gebonden. Een kapitein der marechaussee en een recheurcheur hebben een huiszoeking gehouden bij den heer Van Groenendael. Geen bezwarende stukken werden ge vonden. Jhr. Graafland spreekt in de «Lim burger Koeriers de verwachting uit, dat heel het volk de neerlegging van het mandaat van den heer Van Groenendael zal eischen, tenzij deze onmiddellijk slaagt de beschuldigingen te ontzenuwen. De Koningin heeft het volgende tele gram uit Maastricht ontvangen Negen-en-veertig ter vergadering van de Zuid-Limburgsohe distributie-vereeni- ging aanwezige burgemeesters van Zuid Limburg, overtuigd mede te spreken namens al de niet aanwezigen, uiting gevende aan hun verontwaardiging over het streven van sommigen om een af scheiding van een deel van Limburg uit het Nederlandsche staatsverband te be vorderen, bieden Uwe Majesteit de eer biedige verzekering aan hunner hechte trouw en innige verknochtheid. De burgemeester van Heer, mr. A. Thomassen, schrijft aan de «Limb. Koer.» dat hij de Nederlandsche vlag in den top van het Raadhuis te Heer heeft doen plaatsen, welke vlag daar blijft, totdat het inlijvingsgevaar als niet bestaande totdat een vreemde droegen wirdt dan soil ernooh gjin hoop mogendheid haar laat verwijderen. De prijs der Advertentiën is van 15 regels 60 cents, elke regel meer 6 cents. Grootere letters naar plaats ruimte. Buiten Friesland, uit gezonderd Familieberichten, 10 ets per regel. Bij abon nement belangrijk lager. tige arbeiders de voorkeur geeft en voor goede voeding zorgt, zal ook dit werk wel spoedig wennen en zal men weldra een flinke productie kunnen bereiken. Het schijnt, dat Duitsche werfagenten van plan zijn hier te lande arbeiders voor de Duitsche kolenmijnen te werven. De Regeering zij op haar hoede en late zich deze werkkrachten, die nu hier te lande zoo hard noodig zijn, niet afsnoe- pen. Wat die werkkrachten ginds waard zijn, zijn ze toch hier stellig ook I Ontevredenheid in Naarden. Men schrijft uit Naarden aan het «Alg. H. Hier heerscht onder de bevolking stijgende ontevredenheid wegens de slechte vleeschvoorziening. Ofschoon beloofd was, dat ieder Ne derlander 2 ons vleesch per week zou krijgen, bedroeg die hoeveelheid te Geldwezen buiten de prov. Friesland is uitsluitend gemachtigd het Alg. Adv.-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr, 76-78, Amsterdam, Tel. Intercomm. 1114. Het PLAATSELIJK STEUN COMITÉ maakt bekend, dat er Klompenbons zullen worden uitgereikt op Er wirdt wol ris sein As it oar- ogjen oait ophalde mocht, soil de lef- fens de oerhan krijje yn ’e wrald. Hwent den bistiet er ornmers gjin gelegenheid mear om biwizen. - Hwa ’t Tot plaatsing van Adv. en Reclames voor Handel, Nijverheid en voor Friesland Filiaal D. Y. ALTA te Leeuwarden, Bagijnestraat 54. moed en dapperheden to A B C vooi Wijk D van 9 tot IOV2 uur. E IOV2 IP/2 F lV/2„ 1 op bon 80 V4 K.G. (V2 p.) Jams. 9c IV2 on8 Kaas. twee bons No. 10 1 stuk Minerale Vetzeep en 1 stuk Stangenzeep, en voor Kinderen beneden het jaar een stuk toiletzeep 4 40 cents, op vertoon van trouwboekjes, alsvoren op bon 5 der aardappelkaart (12-19 Deo.) 4 Kilo aardappelen. )e Burgemeester voornoemd, komme kinne, as net de folksgeest frede- W. KROESE (L.-B.) Workum, 13 Dec. T8. Een juister Engelsch oordeel. Heel anders dan pas de Nederlandsche correspondent van de «Daily Express» over onze voedselvoorziening seinde, denkt de correspondent van de «Daily Chronicle», het blad van Lloyd George, hierover. Hij geeft naar waarheid een beschrijving van den toestand in ons land, en dringt hij er bij de geallieerden op aan, het Nederlandsche volk te helpen. Hij zegt dat de groote massa van het Nederlandsche volk ongetwijfeld een zeer moeielijken tijd beleeft. Men dient niet te vergeten, wat het Nederlandsche volk voor de Eugelsche krijgsgevangenen en geïnterneerden gedaan heeft en men moet bedenken, dat terwijl sommige oorlogswinstmakers goede zaken met den iar.del met Duitschland gemaakt hebben, dit tegen den zin van de openbare meening van de overgroote meerderheid is gebeurd en het volk niet bij machte was het te verhinderen. Nederland heeft ook zeer aanmerkelijke hoeveel heden voedsel aan Engeland geleverd. Het land heeft stellig hulp noodig en alles is nu veel te schaarsch in Neder land dan dat het van de voorraden, die het ontvangt, zou verkoopen, zelfs als dit mogelijk ware. Het heeft wat het kan krijgen, voor zich zelf noodig, en het heeft dit hard noodig. De »N. R. Crt.< die hiervan met blijdschap melding maakt, wijst er op, dat dit oordeel des te moer gewaardeerd dient te worden, omdat een rectificatie van een Engelsch correspondent allicht meer zal uitwerken, dan de tegenspraak van Nederlandsche zijde. De reis van generaal Van Heutsz. Men herinnert zich, dat generaal Van Heutsz tegengesproken heeft, dat hij de vlucht van ex-keizer Wilhelm naar ons land zou heb ben voorbereid. Wel was hij te Spa in het hoofdkwartier geweest, doch alleen om een Duitsche duikbootbaeis te be zichtigen en zich te vergewissen van den toestand der Belgen in het bezette gebied. Nu heeft ook de «Tel.» een onderzoek ingesteld, dat aan het licht zou hebben gebracht, dat de heer Van Heutsz wel degelijk op reis was gegaan, om de vlucht van den gewezen keizer voor te bereiden, en dat hij zijn tocht onder nomen had op initiatief van het Militaire Huis van H. M. de Koningin, waarvan Toen hem op zgn^eed gewezen werd, generaai Van Heutsz groot-officier is En ook werd het aan het blad duidelijk, te doen duren dat dit Militaire Huis deze zaak bedisseld had, geheel buiten H. M. om. En het is de «Tel.» gebleken, dat in Den Haag, naast onze offioieele regeering, een tweede regeering is, het zeer Duitscbgezinde Militaire Huis der Ko ningin, dat op allerlei regeeringshan- delingen zijn noodlottigen invloed doet gelden. Deze bg regeering is het geweest, die, heel den oorlog door, het kabinet-Gort gedreven heeft in pro-Duitsche richting; zwaar zijn, maar als men aan de kraoh- dit Militaire Huis is het, die elke ver jonging en verfrissching in onze diplo matie angstvallig beletdit Militaire Huis is het, dat, innig verbonden met de Haagsche militaire coterie, elke demo cratische hervorming in ons leger tegen houdt en dit Militaire huis is het dus ook, dat verantwoordelijk is voor den slechten noam, dien ons Entente gezind volk, dat met hart en ziel stond aan de zijde van Vrijheid en Recht, in het buitenland geniet. Het blad vraagt zich af, of een der- gelijke toestand nog langer moet duren, of Hollands naam door dit handjevol mannen, die door niemand ter verant woording kunnen worden geroepen, nog langer tot een aanfluiting gemaakt mag worden. De Bussen in Gaasterland. Naar men verzekert, gaan de Russen no. 419), hetwelk luidt als volgt stjerren op ’t bloedrich fjild fen eare. af te scheiden Men moat ornmers heitelans Ijeafde oan sette, sa ’t it hjit. As wier ’t folie moaijer for *t heitelan to stjerren as er ibr to libjen, for ’t wol wezen fen yens meiminsken, for de echte gloarje fen 't an der ’t men geboren is to arbeidzjen. Binne de frouljue dan lef Hja hawwe dochs, behalven de Amasonen, noait en nimmer de skoalle fen it bloedforjitten op ’t slachfjild troch west. Dochs hwa scoe dit biwearre doare Doare hja de dead faek net lyk oansjen Binne hja >y it ütstean fen leed en smert faek net de sterksten Pearje hja faek net greater lijenskreft oan heldhaftiger stjer- rensmoed as de mannen Tink ris ef kes om de sike-sister, ek tink ris om safolle memmen... Nè, dapperwezen en moedhawwen waekst ek buten it slach- Minister van Landb.’ 9üd\ Stiet oarlogjen it üntjaen fen de hege moed en de edele dapperens, dy *t üt Ijeafde komt, faek net tige yn 'e wei? Kin men yen allinne mar op offerje, om oaren to deadzjen, en net, achtte hij zich in deze tijden daardoor om oaren to rédden Is de Ijeafde net T GHADr cc T7A AT nrrnun folle greater saed fen moed as kriich en J. QUARLES VAN UFFORD. 0ari0gjen En binne net de aldergreatste heldendieden yn ’e wrald ut Ijeafde foart- komt Scoed er net mear moed yn *e wrald wêze as er noch mear Ijeafde wier. En binne ’t net krekt kriich en oarloch, dy ’t bilette, dat de greatste en edelste moed fen langen djür, mear al- gemien wirdt Deadzje net kriich en oarloch de Ijeafde yn mennich hert Hwerom dan yn ’e learboeken fen ’e skiednis, hwer ’t de opfieders fen ’e jeugd hjar kennis üthelje for hjar ek- samens, sa 'n great plak jown oan de kriichshelden, oan ’e kriichsbidriuwen. wylst de greatste woldwaeners fen it minskdom, de helden fen Ijeafde, de baen- brekkers fen wiere biskavinge, by tü- zenden to tellen, seis net üt ’e flecht iens bikend makke wirde De learlingen komme derfen einliks for de ballen to stean. Leit it net oan de opfieding, det de toltsen as waensinnioh, de regearringen ta oarlogjen twinge, det in oarlochsfor- klearinge as in bliid ontbjit troch it folk forwolkomme wirdt, det de oarloohsrom hast jildt as de heechste, en ienigste rom Ha we soks net bilibje moatten As al oan ’e keizers en keningen it rjuoht fen oarlochforklearing üntnomd wirdt en dit op de folksbiweging oer- verklaard is, of. FRISO I 99 99 99 99 99 99 99 99 i 99 99 99

Friso nl | 1918 | | pagina 1