Nieuws- en Advertentieblad 1 Nieuwjaars- Advertentiën 35 cents. voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordw., Hindeloopen, Stavoren, enz. enz. ZATERDAG£21gDECEMBER 1918. No. 52. BRIEF oan Omke fen Nidlegea. Evenals vorige jaren kun nen genoemde Advertentiën weder geplaatst worden in -,FRISO” van 1 Januari e.k., welk No. Oudejaarsavond ver schijnt en in Workum huis aan hius zal worden bezorgd. Vroegtijdige opgaaf wordt beleefd verzocht. - - - - DE UITGEVER, 44ste Jaargang. 1 Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM. - Officieel Gedeelte. Binnenlandsch Nieuw*. Tot plaatsing van Adv. en Reclames voor Handel, Nijverheid voor voornoemd, W. KROESE, L.-B. Workum, 20 Dec. ’18. De groetnisse fen WABE. FRISO. De rundvleesch distributie opgeheven. De Haagsche redakteur van »Het Volk< meldt «Naar aanleiding van het Telegraaf- bericht, dat de vleeschdistribntie wordt opgeheven, vernemen wij dat te ver wachten is de opheffing der rundvleesch- distributie. «De distributie van paarden- en sohapen- vleesoh zal plaats hebben zoolang de voorraad strekt. Daarna zal waarschijn lijk worden begonnen met de distributie van bevroren vleesch. «Dit laatste zal dus eerder geschieden dan in het vroege voorjaar, zooals aan vankelijk het plan was. «Het schijnt de bedoeling de rund- vleeschdistributie op te heffen voor Kerst mis, zoodat tegen de feestdagen het dure vleesch vrij zal komen. Geen vrjje handel in slaolie. Met den vrijen handel in slaolie is het voorloopig weer gedaan. De minis ter heeft opnieuw de aflevering en het vervoer van olie en vetten voor zoover betreft slaolie in flesschen, verboden. Het vervoer van deze olie zal derhalve alleen maar mogen plaats vinden op vervoerbewys afgegeven door het Riks kantoor voor vleesch en vetten, terwijl door winkeliers alleen die olie zal mo gen worden afgeleverd, welke met toe stemming van genoemd Rijkskantoor is vervoerd geworden. De thee-verstrekking. Naar «Het Volkc meldt, zal op bon 51 der thee- en koffiakaart (mits men bon 52 bg zijn winkelier heeft ingele verd) één ons thee worden gedistribueerd De verstrekking zal echter niet vóór midden Januari plaats hebben. en Geldwezen buiten de prov. Friesland is uitsluitend gemachtigd het Alg. Adv.-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr, 76-78, Amsterdam, Friesland Filiaal D. Y. ALTA te Leeuwarden, Bagijnestraat 54. Tel. Intercomm. 1114. De De priis ten ’t l&n, yn hier of to keap. De l&neigeners doare hjir De herkeuring afgelast. De regeering heeft besloten onder de tegenwoordige omstandigheden af te zien van de indienststelling van de personen, die bij de herkeuring van afgekeurden geschikt zijn bevonden. Mocht door veranderde omstandigheden later nog worden overgegaan tot de indienststel ling van de hier bedoelde personen, dan zal aan hen, die in dit jaar overeen komstig de gestelde regelen een nader sok in groue priis freegje, dat de gega digden fen tüntsjes der kjel fen wirde Moat dan de tüntsjes oanlein wirde om de lanbisitters to bifoardieljen Most in arbeider yn syn frije tiid ek noch wer arbeidzje om de bisitter fetter to mes ten Der scoe 't mei sokke hege hierren lyk as se ós hjir óffreegje doarre, dan dochs op tagean. Dat is fêst de bi- doeling net fen de opset om folkstüntsjes kofje pluimvee en konijnen geopend met 624 inzendingen. De tentoonstelling is voor de vereeniging een succes. De afdeeling konijnen alleen telt bijna evenveel in- zendingen als de groote Haagsche ten toonstelling, waaraan zooveel vereenigin- gen medewerkten. De beste fokkers uit het land zonden hun mooiste fok- dieren. Alleen de afdeeling Vlaamsche reuzen telde 150 inzendingen. In som mige klassen drongen 35 en 40 van de onderzoek hebben aangevraagd, alsnog prachtigste dieren om den len prijs. De vluchtelingen. De »N. Crt.« meent dat het thans J voldoende is geweest met de verzorging der vluchtelingen in ons land. «De wapenstilstand heeft een aantal I der tallooze vluchtelingen, die hier te lande voor rekening der belastingbetalers sedert jaren geheel of gedeeltelijk onder houden worden, naar hun land doen terugkeeren, schrijft het blad. Aan een - ander gedeelte, veel kleiner gelukkig, heeft hij den uitroep ontlokt: «O, mai, het zal ons voaren, weer te moeten war- ken«. Dit slag volk, inzonderheid in do vluchtoorden gevonden, maar ook onder de Russen, zal het luilekkerland niet verlaten, zoolang de sleur der overheid hen zou blijven onderhouden. Ons verarmd volk moet thans aandrin gen dat hier een eind aan komt. De reden voor den onderstand aan de vluch telingen is verdwenen en dit was voor een breede schaar hunner reeds lang het geval. Wij hebben in die enkele jaren meer dan vijf tig millicen gulden hiervoor uitgegeven, behalve nog wat door onze burgers is geschonken en verricht. Nu of nooit dienen de vluchtoorden te wor den opgeheven en de toelage in de steden te worden beëindigd. Ook de gezinnen der in Duitsohland werkende Nederlan- i ders, welke van daar hier heen zijn ge trokken, en onderhouden worden in de vluchtoorden, terwijl de mannen in Duitsohland werken, moeten thans weer voor zich zelven gaan zorgen de vrou wen meestal Duitsche, en de kinderen kennen zelden Nederlandsch. Voorts dient toch eindelijk een eind gemaakt aan het jarenlange onderhouden door onze regeering van de tallooze Russische vluchtelingen, veelal te Rot terdam ondergebraoht, waar de consul het geld voor hun onderhoud van onze regeering ontvangt. Mensohen zonder middelen van bestaan dienen ook geweigerd aan onze grenzen. Wij kunnen evenmin vreemde landen naar willekeur binnentreden, allerminst als wij daar wenschen onderhouden te worden. Nederland mag niet langer één groot huis van bedoeling blijven.a Dit blad verschijnt des Za- terdags en kost per kwartaal 45 cents; per post per half- jaarfl.—Enkele Nos. 4 ets. j Ingezonden stukken Don- j derdags in te zenden. Advertentiën Vrijdagmorgens j vóór 11 uur. moaike- en bjar, him skielk mar yn- druije. Jimme moaite meielkoar mar op him ta en sis, it mar ris hwer ’t it op stiet. Dan soil er syn bilêsting wol efterbaks halde. As moaike ek* sa fornimstieh is det se 1200 kopkes üt twa poun théskinkt dan wol ik net wer by Jimmes komme om *n bakje thé. Fy, scoe men dy greate ljue dan ek net bikleije det se *t sa ’n ein minder hawwe as wy 1 Ik soil tsjin Teade sizze det er my foart noch mar net minister makket. Der ha *k myn jonge dagen noch to goed fêr. Mar ik scoe de Vries ek mar ris efkes sizze dat as er Wilson hjir skielk op sokke flutrige thé set dan komt er fen de hele fredebeweging gjin byt, scoe ’k freze. Dan draeit it dochs op in flau spultsje ut, hwent de man drinkt him wé oan de Vries syn thé, rekket fen *e dré, seit ja ynpleats fen né, is fen sels tige yn *e pé, moat wol drinke en drinkt.... o wé I As seoene se faeks in fleske wyn op sette? Nou dan komt it wol goed. Oars moat Omke ek mar wyn opsette as ik kom. Thé soil üs dochs wol to djür wirde, en sa min woile wy ’t net ha, hwet seit moaike oars Mar om nou fen hwet oars to praten Omke en moaike jimme hawwe der in tiid lang in pear Belsen by jimmes hawn. Wierne dat ek foarst&nners fen Lim- burg-ynpalmerij Ja Nou lit se dan mar stil foartfarre, hjer. Licht krge jimme ek wol in hoekje groun, en dan scoe ik det wol graech fen jimme hiere wolle for folkstüntsjes, omdat soks hjir dochs net wirde kin. Mar tink er om en kik hjir net fen of lit dit brief net léze hwent ik wol net graech er twis- ken reitsje lyk as mynhear van Groenen- daal. Mar moaike kin wol tige swije, n’t wier? 6 c1/* Kg. 1/s pondSago of Aard* appelmoei voor zoover de voortaad strekt. 13c 1/2 K.G. (1 pond) Schaap- vleesch. 14o x/< K.G. (V2 pond) Rijst. 15o en op bon 16 der Kinder- - kaart x/< K.G. (V2 pond) Suiker. 16o IV2 ons Kaas. 17c llz K.G. (1 pond) Jam. 6 der aardappelkaart (19— 26 Deo.) 4 K.G. aardappels, tusschensoort prijs 5% ets. per kilo. De Burgemeester van Workum De prijs d.er Advertentiën is van 15 tegels 60 cents, elke regel meer 6 cents. Grootere letters naar plaats ruimte. Buiten Friesland, uit gezonderd Familieberichten, 10 ets per regel. Bij abon- nement belangrijk lager. De BURGEMEESTER van Workum maakt bekend, dat verkrijgbaar wordt gesteld: op bon de gelegenheid tot het ondergaan daar van worden gegeven. Een Hooge Raad van Arbeid. Het nieuwe lichaam dat als perma nent college der regeering zal hebben te adviseeren omtrent arbeidsaangelegen- heden, zal, volgens de plannen der re geering, bestaan uit dertig personen Deze worden benoemd, althans in den aanvang, zoolang publiekrechterlijke lich amen ontbreken aan wie de aanwijzing kan worden opgedragen, door de Kroon, op voordracht van den minister van ar beid een derde hunner uit de kringen der werkgevers, na overleg met de voor naamste vereenigingen van werkgevers, een derde uit de kringen der arbeiders, na overleg met de voornaamste organi saties der werklieden en een derde uit per. ones, die studie hebben gemaakt van sociaal-economische vraagstukken en van sociale wetgeving. Uit deze categorie worden ook een voorzitter en plaatsvervangend voorzitter aangewezen. Aan den Raad wordt een bezoldigd secretaris toegevoegddeze wordt zoo noodig bijgestaan door eenige ambtenaren. Voor de kosten van dit college wordt f 17.000 uitgetrokken. Voor twee ton opgelicht. Vele Volendammer visschers, die in de laatste jaren goede verdiensten maak ten de visch is duur zijn de dupe geworden van een oplichter, die hen van bun lieve geldje ontlastte, ’t Was een plaatsgenoot, een manufacturier, die zijn lapjeswinkel aan kant deed, groothande laar werd, en daarmee naar ’t scheen reusachtig verdiende. Hij reed altijd le klasse spoor, liet zich per vigelante naar huis brengen, smeet met ’t geld om zich heen alsof ’t geen waarde had. Maar ondertusschen wist hij de eenvoudige visschers te paaien door hen ook groote winsten te beloven (20 tot 30 potwan neer ze hem voor uitbreiding van de in- koopen, geld leenden. Velen deden dit, en gaven hun spaarpenningen zonder eenigen waarborg. Thans is zegt het »Hbl.< de bom gebarsten. De ex winkelier kan niet terugbetalen, en zijn Amsterdamsche compagnon is overleden. En de Volendammers zitten met de te korten f 30,000, f 15,000, f 14,000, f 8000, f 6000, enz. enz., in totaal on geveer twee ton. De justitie onderzoekt, in hoever de ex-winkelier vervolgbaar is. Omkooping. Drie jonge ambtenaren, twee meisjes en een jongeman, behoorende tot het losse personeel van het gemeentelijke distributiebedrijf te Amsterdam, hebben zich laten omkoopen door winkeliers, om aan deze grootere hoeveelheden distri- butiegoederen in handen te spelen dan waarop zij krachtens de ingeleverde bons recht konden doen gelden. Dit ge schiedde door het voor de hand liggende middel, het aantal ingeleverde bons hooger op te geven dan het in werke lijkheid bedroeg. Natuurlijk is het drie tal onmiddellijk ontslagen. Konijnententoonstelling. Te Hengelo werd Zaterdag door de Hengelosche Pluimvee en Konijnenver- eeniging ter gelegenheid van haar 20-j bestaan een Nationale tentoonstelling van Dei Omke, Ho giet it der by jimmes ’t Is by üzes noch sahwet by it Side. Langlésten mei de Spaenske gryp, hat de breatromp aerdich bisitter wést, mar syn ryk wier fen koarten dür, hwent sadre wier de goarre net üt ’e lea of de tromp moast belies jaen. En nou is ’t wer skjinop en krap eêd. Ik bin fen plan in gewykste brief nei de minister to stjüren. Der soil ünder mear ek yn biskreaun wirde, det ik ek hast ris sin bigjin to krijen oan better bóllegüd, lyk as hy üs langlésten tasein hat. Mis skien stjür ik wol in monster fen ’t ból- lespul nei him ta, dan kin er seis mar sjen en priuwe as er wol. En as er dan net gau foroaring komt den doar ik, leau ’k, sa dryst wol wirde en forwyt him as er faeks wei reboelje komme moat om nije ünthjitten... Beloven is maar kinderwerk, woord houden soms een man te sterk, learden wy op skoalle. Ik bin al yn noed as we *t mar iens sa ünder ’e minsken to bringen Nou, lit men dan hinne gean en stjür ünpartidige taksateurs dy ’t de wearde fen ’t lan, yn hier of keap, bipale. Noadsaekje de eigeners hjar der oan to halden. En kin det net, den kin hjir fen folkstüntsjes nin grevel komme. Ik hoopje dat it better wêze mei to Nidlegea. Dat de minsken dy ’t hwet dwaen kinne for ’t algemiene der by Jimmes hwer mear fielle hwer ’t se eigentlik for yn ’e wrald binne. Nei gedachten fen ljue dy X fierder sjen as hjar noas lang is, soil er gjin sprake fen wêze dat de distribuesje takommende jier noch fen ’e baen rekket, en scille wo yn haedsaek üs seis rédde moatte. En is men ünwillich om meielkoar op to arbeidzjen, dan soil det fensels op kwea gefolgen ütrinne. lendracht soil üs tominsten earder trooh de neare tiden helpe as ünienigens. Ik miende dat de measte lanbisitters en lanbrükers oan ’t nou ta noch neat hiene to kleijen oer to min banen. Wol men nou noch ek misbrük meitsje fen ’e macht? Ja hjir al, hwent hjir wirdt er üs hündert ryke- daelders hier fen in pounsmiet lan óf frege, for de folkstüntsjes. Ho is ’t hat Omke faeks ek noch in hoekje Ijirre of skinke oer? Wy sitte hjir al wlken oanien mei neat. De bried- pannen stean to treuren yn ’e kelder. It woarstrekje scoe wol üt *e wei krüpe wolle. Beide wachtsje, wachtsje, om mei iepen earmen op to hemen, ’t Seis, dat mar stiltsjes weibliuwt. En dochs der roannen safolle weidkij I En Wiltsje- boer in man sa wetlik en sa from as ’t hoecht dy kij moasten dochs oan ’e kant liet de iene kou efter ’e oare üt syn lan fordwine. En Wiltsje han- dele sa *t it skynde wettich en from. Hwent gjin preses hat er krjge, gjin preek oer ünrjuchtfeardigens kaem syn siel bynei. Och, Wiltsje bleau in bést man hwent... hy stjürde sa hjir en der wol ris in gebradentsje yn in han dy ’t him ris gripe mocht, yn in müle dy *t him oars faeks ris op it sear komme mocht. Wiltsje wier in wiis man. D e han kniep ticht, de müle rek ke stoppe. Wiltsjeboer, hat in man ütmakke dos. Hy skoudere it Ijooht, swijde en kniep de kat yn *t tsjuster. Trije tige forsichtige dingen. Hy bistiel it Ryk, mei syn kij net oan to jaen, hy bidoppe de kouehüden goed djip yn ’e groun, (hwent hy rint seis meast op klompen, sjuoh) hy ünthalde fleis en fet oan ’e gemienskip, en forkooht dat for dübele wearde oan ljue dy ’t dat bitelje kinne. Mar Wiltsje rint like rjucht op Sneins mei *t greate boek yn ’e jas, hwer ’t yn biskreaun stiet«Geef de Keizer wat des Keizers is en Gode..... Binne der ek sokke béste ljue te Nid legea Omke Ik wit net mear hwa *t ik langer oan üs bürman Teade fisker ha. Dat komt hy is groslist-kandidaet for Gemeinte riedslid wirden. Hy praet nou langer noait mear oer waer en wyn, oer fis- ken fangen, yk as earder, mar hy hat it nou langer altyd oer federaesjespul, organisaesje biweging ekonomyskiohheden en mear fen dy gelearde wirden. Hy seit ek dat de achtürige wirkdei der ta- komme jier mei ham en gram troch soil. Nou fensels, wy stimme him hjir allegjerre takom jier. Wiltsjeboer stiet ek op *e list. En tink ris ta, nou seit Piter ik stem op Wiltsje, dy man komt sa *n plak ta, en derby, al is ’t myn eigen broer, Teade is yn syn hert so- sijael, al seit er fen net. Mar ik scoe moaike wol riede wolle, (Teade seit ek foarstanner to wêzen fen frouljue’s stem- rjuoht, dos moaike kin skielk ek stini me) stem noait op minister de Vries wer, al soil de kop er ek óf doch it noait 1 hwent dy wol efter moaike hjar bakje en thé oan, hjerDat moatte rom halde as we ’t nou opheden haw we. As we noch mar net wer op ’t aide yesterke tolênne komme, mei üs breatromp. Ik wol fensels de skild net alljnne smite op ’e ljue dy ’t oan ’t roer sitte brekme oan stienkoal en as mear soil de boetten tsjinhalde, mar as men forwachtet en er komt den neat fen den wol men wol ris in bytsje fortrjitlik wirde. Fortrjitlike ljue binne er by üs ek om de fortribele plannen oer de folks tüntsjes. Elk is ’t hjir wol iens mei de ütstellers dat folkstüntsjes tige yn ’t bi- lang fen ’e ljue sünder groun binne. Mar nou is de fraech, ho scille we de tüntsjes krge? Krge is yn dit opzicht ek wer in kinst. Neat mei to dwaen, wirdt hjir op sein. Jimme wize mar in plak groun oan det jimme geskikt aohtsje for folkstüntsjes en wy lisze der de skürplicht op, en ’t praetsje is üt. Ja dan is *t praetsje üt, op ien wird nei. Dat greate, teare wird. Dat wird der *t by *t einslóten alles op draeid. priis. T 4> FRISO. 1

Friso nl | 1918 | | pagina 1