Nieuws- en Advertentieblad t: voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordw., Hindeloopen, Stavoren, enz. enz. Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM. - Jild winne. VORDERINGEN I boterkaarten voor het 3e tijdvak, zullen worden uitgereikt op Woensdag ZATERDAG 11 JANUARI 1919. No. 2. 45ste Jaargang. Officieel Gedeelte. Binnenlandsch Nieuws. de opbrengst van het bruggeld voor het draaien van de NOORDER- en ZÜIDERBRUG, vanaf 12 Mei 1919—12 Mei 1924. het ophalen van de haard* asch, vuilnis en secreetmest, alsmede de reiniging van straten, riolen enz. binnen de gemeente, vanaf 1 Mei 1919-1 Mei 1922. Friesland Filiaal D. Y. ALTA te Leeuwarden, Bagijnestraat 54. kan. 1 i 1 in te zenden, waarvan formu lieren kosteloos ter gemeente secretarie worden verstrekt. Workum, den 9 Januari 1919. De Burgemeester voornoemd, W. KROESE, L.-B. Dy ’t jild winne, ryk wirde wol, dy komt foar folie foniikinga to atean. Syn De prijs der Advertentiën is van 15 regels 60 cents, elke regel meer 6 cents. Grootere letters naar plaats ruimte. Buiten Friesland, uit- gezonderd Familieberichten, 10 ets per regel. Bij abon- nement belangrijk lager. I Distributie-maatregelen. Thee. De minister van landbouw heeft bepaald, dat gedurende het tijdvak 8—28 Februari 1919 door detaillisten 0.1 K.g. (1 om) thee moet worden af geleverd tegen inwisseling van bon no. 51 aan die verbruikers van welke zi het lichaam der thee- en koffiekaart ge waarmerkt hebben voor ontvangst van kene forstén skeanoer. Derom soit men ek, dat er in gefaer forboun lit oan it stribjen nei rykdom. Hwent ho mear jild immen wint, ho riker aa er wirdt, sa to mear ekine de foraiikings ta to nimmen. Tot plaatsing van Adv. en Reclames voor thans geldt, tevens van toepas sing is geworden op de vol gende inrichtingen: Ie. fabrieken en werkplaatsen, als bedoeld in art. 1 der veilig heidswet, zonder krachtwerk- tuig of oven, waarin vijf tot en met negen personen plegen te verblijven 2e. bemalingsinrichtingen. Deze uitbreiding van de wer- kingssfeer der wet heeft tot gevolg, dat alle hoofden of bestuurders van reeds be staande, eerst van 2 Januari 1919 af onder de wet vallende inrichtingen voor 1 Febru ari 1919 eene opgave als in artikel 14 der gewijzigde vei- door te set ten, niettegenstaande het ver let der veehouders. De minister heeft bevolen, dat er een onderzoek moet worden ingesteld naar de boeren, die in een van de vorige nachten een zekere hoeveelheid melk, die door zoogenaamde werkwillige boeren naar Amsterdam werd gebracht, in den Amstel wierpen. Indien dese feiten be wezen worden, sullen de schuldige boe ren streng worden gestraft. De heer Wibaut deelde tijdens de conferentie mede, dat de heer Brinkman secretaris van den Bond van Melkvee- wuders, indertijd aan het gemeentebe stuur beloofd heeft, zijn medewerking te sullen verleenen aan de uitvoering der centralisatie-plannen. De wethouder meen de, dat de veehouders, alvorens zij wei gerden mede te werken aan de centra lisatie, toch eerst wel een proef met het centralisatie-systeem hadden kunnen ne men. Zoowel de regeering als het Amater- damsehe gemeentebestuur hebben sich bereid verklaard om, wanneer het blijkt BURGEMEESTER en WET HOUDERS van Workum, brengen ter kennis van belang hebbenden, dat de ten laste der Gemeente, over het dienstjaar 1918, vóór den 31 Januari e.k. ter secre tarie der Gemeente zullen worden ingewacht. Workum, den 9 Januari 1919. W. KROESE, L.-Burgemeester. A. DE VRIES, Secretaris. Melk. Maandagmiddag heeft ten stadhuize te Amsterdam een belangrijke conferen tie plaats gehad in verband met de moeilijkheden inzake de Amsterdamsohe melkcentralisatie. Aan deze conferentie namen o.a. deel de heeren Diephuis, directeur van het Etijksbureau voor Melk Wibaut, wet- voor levensmiddelenvoorziening te Amsterdam Rodlieb, directeur van iet gemeentelijk distributiebedrijf te Am sterdam en een deputatie van het be stuur van den Bond van Friesche Zuivel- fabrikanten, bestaande uit de heeren Wuite, Erich en Hebbema, tevens leden van het kantoor van het Rijksbureau voor Melk in Friesland. In deze conferentie werd verklaard, dat de minister van landbouw vastbesloten De BURGEMEESTER der gemeente "Workum brengt ter kennis van ingezetenen dat in verband met het bepaalde in de wet van 19 Juni 1915 (Staatsblad no. 281) en het Kon. gewisse stjürt hnn: rjuohtüt, birek- besluit van 21 Augustus 1916 (Staatsblad no. 419) de veilig heidswet met ingang van 1 Januari 1919, behalve op de inrichtingen, waarvoor zij bon no. 52. Bij aflevering der thee moet aan het op 't lichaam der kaart aangebrachte waarmerk duidelyk met inkt het getal 51 worden toegevoegd ten bewijze, dat deze aflevering heeft plaats gevonden. De vastgestelde maximumprijzen voor thee in tusschenhandel en kleinhande blijven gehandhaafd. De minister heeft bepaald, dat mili tairen die met onbepaald (klein) verlo »Yoor de vijfde maal sedert het ont- bonder staan van dezen oorlog, begroeten een zeer groot aantal Belgen op uw gast vrijen bodem de geboorte van eenniouw jaar. Velen zijn naar hun vaderland teruggekeerd. Allen zullen naar hun haardsteden de onuitwischbare en diep bewogen herinnering meedragen van hun onthaal alhier. Allen leggen aan de voeten uwer Majesteit de hulde hunner dankbaarheid, met de eerbiedige wen- sohen voor haar welzijn en voor de wel- de melkcentralisatie te Amsterdam vaart van het land waarvan zij zoo waardig de lotsbestemming leidt. Het adres is door tussohenkomst van den Belgischen gezant aan de Koningin aangeboden. De gezant verzocht den Minister van luitenlandsche Zaken, den dank van die talloozen zijner landgenooten ook bij de regeering en het Nederlandsche volk te doen kennen. >De prachtige blijken van edelmoedigen sin* zoo verklaarde baron Fallon daarbij »door Hare Majesteit, haar regeering en iet Nederlandsche volk gegeven, zullen oor geen der Belgen, van den aanzien- jksten tot den nederigsten, van wier 'edaohten ik thans op diepgevoelde wijze uiting geef, ooit worden vergeten. De gewezen keizer. Raoul Réret, de vroegere Fransche minister van justitie, bespreekt de kwes tie van de schuld van keizer Wilhelm en de mogelijkheid, dat hij voor rechters moet verschijnen. Hij schrijftDe kei zer heeft, behalve de misdaden, vooralen De ünderfining hat it üs on foaral yn dizze léste jierren leard. FRI80. bij onze strafwetten, den grootsten geesel ontketend, dien de wereld ooit gekend heeft. Hij heeft zich schuldig gemaakt aan den afsohuwelij keten aanslag op de menschheid en zich tegenover haar voor de misdaad van den oorlog te verant woorden. Voor het oogenblik bestaat er geen rechtbank, die hem vonnissen Maar wanneer morgen de gevol machtigden van de mogendheden, die bijeengekomen zijn, om de grondslagen van een duurzamen en ernstig gewaar- borgden vrede vast te stellen, de oor zaken van den oorlog zullen moeten be palen en de middelen aanwijzen om een herhaling te voorkomen, zou men hun dan het recht durven ontzeggen Wilhelm von Hohenzollern in staat van beschul diging te stellen, nadat zij uitgemaakt zullen hebben, dat hij direct en persoon lijk verantwoordelijk is voor de oorlogs verklaringen van 2 en 3 Aug. 1914, die van de zijde van Duitsohland daden van onrechtmatige aanranding waren en nadat zij verklaard zullen hebben, dat een onverbiddelijke straf noodzakelijk is Zoo het congres vervolgens het rechts college aan wees, voor hetwelk de keizer terecht zou staan, zou zulk een beslis sing gebiedend zijn voor de wereld. Zij zou de onderteekening dragen van vele landen en wie weet of zelfs het nieuwe Duitsohland niet onder de beschuldigers zal zijn en het requisitoir niet mede wenscht te onderteekenen. Tevens zal dan de kwestie van de zoo druk be sproken uitlevering van den dader van de grootste misdaad opgslost zijn. Neder land of een ander land, dat hem daarna asyl mocht verleenen, zou misschien aar- solen hem aan een of andere regeering die hem opeischte uit te leveren. Maar hoe zou het weigeren hem te laten ver- geldig zullen gemaakt schijnen voor het opperste gerechtshof der naties »N. R. Ct.« De BURGEMEESTER van "Workum maakt bekend dat verkrijgbaar wordt gesteld volgende week: op bon 30 l/4 K.G [l/2 pond] peulvruchten. Dit blad verschijnt des Za- terdags eu kost per kwartaal 45 cents; per post per half jaar fl.Enkele Nos. 4 ets. Ingezonden stukken Don derdags in te zenden. Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 uur. Handel, Nijverheid en Geldwezen buiten de prov. Friesland is uitsluitend gemachtigd het Alg. Adv.-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr, 76-78, Amsterdam, voor Friesland Filiaal D. Y. ALTA te Leeuwarden, Bagijnestraat 54. Tel. Intercomm. 1114. dags van steding. Workum, 24 Dec. T8. Burgem. en Weth. voornoemd, W. KROESE (L.-B.) A. DE VRIES, Secr. BURGEMEESTER en WET HOUDERS van Workum zullen op Zaterdag 18 Jan. ’19, bij enkele inschrijving ver pachten Van de voorwaarden kan ken nis worden genomen ter Se cretarie in de gewone kantoor uren van 91 en 35. Inschrijvingsbiljetten met op gave van borgen worden inge wacht vóór 12 uur 's middags van den dag der verpachting. Workum, den 24 Dec. ’18. Burgem. en -Weth. voornoemd, W. KROESE, (L.-B.) A. DE VRIES Secr. De BURGEMEESTER van Workum maakt bekend, dat de in het bekende locaal en op de gewone uren, der verschillende wijken. Ieder wordt verzocht de lichamen der oude boterkaarten mede te nemen voor controle. De Burgemeester voornoemd, W. KROESE, L.-B. Workum, 10 Jan. 1919.- durende het tijdvak ran 17 Deo. 1918 -u.vu. c UBU D at»uL, 2 Februari 1919 en die den bon 52 stjert it jeijen nei rykdom fensels ut. bij oen winkelier hebben kunnen inleveren, dezen bon alsnog kunnen in leveren bg het Levensmiddelen bedriji i en wel uiterlijk den 8en Februari 1919. Na dien datum zal daartoe geen gelegenheid meer zijn. De minister heeft verder bepaald A. dat de bons no. 21 der oude thee- en koffiekaarten niet geldig zijn voor aan vulling van theevoorraden van detaillisten en genoemde bons dus door dezen ver nietigd kunnen worden B. dat de bons no. 23 en 25 der oude thee- en koffie kaarten niet meer l worden voor den aankoop van thee of koffie door den verbruiker en genoemde bons dus door de houders dier kaarten vernietigd kunnen worden. Dankbare Belgen. Het officieel Belgisch comité voor Nederland heeft ter gelegenheid der jaar wisseling en van het a s. vertrek der Belgische uitgewekenen een hulde-adres aan de Koningin verzonden. Aan het slot daarvan wordt gezegd RURGEMEESTER en WET HOUDERS van Workum, zul len op Zaterdag 18 Jan. 1919 aanbesteden: Van de voor waarden kan ken nis worden genomen ter Se cretarie in de gewone kantoor uren van 9—1 en 3—5. Inschrijvingsbiljetten op Zegel van minstens f 0,50, met opgave van borgen, worden ingewacht ligheidswet bedoeld, behooren aan het adres van den Burge meester, vóór 12 uur ’s mid den dag der aanbe- 31 en ep bon 19 kinderkaart ^4 K.G [1/2 pond] suiker. 32 21/2 ons kaas. 9 der aardappelkaart [9 tot 16 Jan 4 K G. aardappels. 6 1/4 K.G. [1/2 pond] sago of aardappelmeel voor zoover voorradig. 33 en 2 bons 34 1 stuk minerale vetzeep en 1 pakje zeeppoeder. De Burgemeester voornoemd, W. KROESE, L.-B. Workum, 10 Januari 1919. P.S. Op vertoon van trouw boekjes kunnen voor kinderen beneden één jaar, Kinderzeep- kaarten worden afgehaald ten Distributiekantore, waarop di rect op bon 1 één stuk mine- rale vetzeep te verkrijgen is. It binne sterke foetten, dy ’t de weeite drage kinne, dat blykt noch daegliks üt folie fouten, dy 't üt for- skaete en Anders kaete dielen fen us ierdbolteje trooh de kranten üs meidiek wirde. Jild winne, as ‘t kin ryk wirde, is nou ienmel in idejael fen tüzenden fen üs slachtme, waer to nimmen by min aken fen ünderskate ros, by ijue fen tige üt 'n oar rinnende oanliz en god- tsjinstige kleur. Kristenen, heidenen, joaden, moham medanen, of hwa ekaliegjerre trachtsje riker, Jjeafst ryk, sela tige ryk to wir- den. Mar net elkenien wird in Rot schild. Dat wramen nei rykdom fynt syn oanaek yn *e striid om it bistean, dy ’t de minske to fierren hat. Ho kreftiger de kas, de brankas is, sa to lichter, is de striid, ja héld hy seis al- heel op to bistean. Der is ek al in sterke pertg, dy ’t mient forkrije to kinnen, dat for elkenien de striid om ’t bistean weifelle soil, as de produksje- middels, as de boaijem algemien bisit wirden binne. Dizze ljue sizze dat er genoch is for aliegjerre, rom genoch 89n 8e8aan> of alsnog sullen gaan, ge- as it partikelier bezit oan ’e kant lein 4 J‘ wirdt, is »ryk wêzen* ek oan 'e kant, en 1 As dan de prikel by elkenien, by de measten fen üs slachtme foartlibjen bliuwe soil, om te prebearjen hannel, hunne£ gemeente niverheit, yn ien wird elk middel fen ‘v bistean to bifoarderjen, hieltyd better en folmakker wirktügen, kinstiger masjines P1 üt to finen of de ündernimmersgeest den like wekker bliuwe scii, det scoe mei rjuoht bitwivele wirde kinne. Hawar as it oait yn *e maetskippy ienkear safier komme mocht, dat it>Allegjerre gelyk* opjild docht, soil it neislachtme mogelik »in poaske* de theory fen it likenskip hildigje. De proeven yn ’t lyts nommen, fortribelen. Foarlopioh bliuwt it stribjen nei bet ter bistean, nei rykdom in segen for alle minsken. Mar is dat stribjen minsklik, leit it tsjügenjsse óf fen *t pliohtbisef om for yen seis en yens hüsgesin, ek for yens meiminsken to soargjen, dat dy ’t ek allegjer goed, sa goed mogelik, bést hawwe, dan tsjinnet it ta fünde- minten to haw wen earlikens, wirksumens. •paeraumens. Giet men, laet trooh dy paedwizers mei flinke ündernimmersgeest it iepen bier libben yn, dan béidt men yen Ijeafat net op mei beurs spyljen, lit men yen net yn mei wedsjen, noch mei smok kel jen en slükjen, giet men net akean oer* om jild, altyd mar mear jild op to steapeljen. Det de jilddivel de minsken soms for- oaret yn jildwolven, wisten wy al lang en dy *t it noch net wist, is forféat yn 'e léste jierren der wol efter komt. Yn 15 Januari, léste jierren binne der ommen stran ge fonninen ütspritsen oer riken, dy *t hjar bisündigen oan smokkeljen, op in allergemienste, lage menier. Miljoenne- Ijue dy *t hjar skande net ófkeapje koene mei jild, binne ünder ’e blauwe pannen brocht om hjar tiid fen boete üt to sitten. Dat wierne riken, hwaens longerjen op mear bisit oersloeoh yn neigeanige habsucht en dat dreau hjar op ’e wei fen ünearlikens. Oer hwet büoh dan ek, mar dy *t smokkelt, ünt- héld, éntnimt jild oan de steatskas en dy *t dat docht is likegoed in dief, as hy, dy *t by in oar yn ’t hüs glüpt en dy fen jild ef goed bisteld. Der hawwe seis kjettinghandlers yn ’e léste tiden ijar slaoh slein, op sok in minne wise en sa yn *e skea fen de maetskiplike mienskip, dat to Ljouwert soille fêst gin greater skurken tahalde. Mar alle weven sitte net. Hofolle binne er net dy 't trooh de ildsucht er ta komt binne de earlike wei to forlitten F FRISO T 1

Friso nl | 1919 | | pagina 1