1 Nieuws- en Advertentieblad voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordw., Hindeloopen, Stavoren, enz. enz. 7 I Thee- en Hoffiekaazt f No. 3. 45ste Jaargang. I 4 Officieel Gedeelte. 6. I Fryske sprekwirden en sizwizen. »p, nde v. 1 ZATERDAG 18 JANUARWI919. Binnenlandse!) Nieuws. Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM. i a. het stuk bouwland gelegen aan de Bran- deburevaart vanaf 1 Febr. 19191 Jan. 1926. het recht van vis- scherij in het Zool vanaf 15 Juni 1919— 1924. Plaatselijk Nieuws. met de fiets te zijn vandoor Hwa ’t 7t De béste taizen habbe faek de measte maeitaei BitsjutGreate fornuften hiw- aan re den 'en /f. een 50 1 ander er gegaan. Van de beide mannen is tot heden gende, ruim een half uur boven het kas- geen spoor ontdekt. Zij hadden Zater dagochtend de kamer gehuurd blijkbaar met het doel op die manier hun slag te slaan. De vetvoorziening. Met de in ons land aanwezige voor raden is het thans geldend rantsoen vet verzekerd tot 27 Febr. a.s. Ondertus- schen worden de volgende aanvoeren verwachtomstreeks 21 Jan. 3000 va ten geraffineerde katoenzaadolie uit Ame rika per »Hollandia,< 1 Febr. 3300 ton kokosolie uit Indië per «Noordama, en 1500 ton geraff. katoenzaadolie uit Ame rika per «Nieuw-Amsterdam«, begin Febr. 7300 ton kokosolie uit Indië per Bengalis. Aanvoeren van buiten. Het Nederlandsche stoomschip Ame rican» is 3 Januari van New York ver trokken naar Rotterdam met ongeveer 4000 ton petroleum. Onderweg zijn nog de «Rotterdam» met 6000 ton en de «Mina Brea» met 4000 ton, totaal dus 14000 ton, terwijl het stoomschip «New York», dat onge veer 8000 ton kan laden, zich op weg naar Amerika bevindt. Eergisteren is te Rotterdam aange komen het Ned. s.s. «Ameteldijk» van de N. A. 8. M met 7500 ton kolen uit Amerika. Dit is het eerste Nederlandsche schip dat kolen uit Amerika aanvoert. Het Engelsobe i.s. «Bechuana» 21 December van Norfolk vertrokken met 5448 ton meel is Zondag te Rotterdam gearriveerd. De gewezen Keizer. Het onderzoek naar het doel van het geheimzinnige bezoek van Zondag 5 dezer aan het kasteel «Amerongen» duurt nog voort. De gedachte aan kwaadwilligheid is nog niet weggenomen, zegt het «Hbl.» althans de waakzaam heid is aanmerkelijk verscherpt. De wacht posten zijn sinds verdubbeld en op het kasteel heerscht een allesbehalve geruste stemming. Vooral het ex-keizerpaar, dat op alles is voorbereid geworden, wat wel een bewijs van kwaad vermoeden ie, toont zich zeer onder den indruk van het gebeurde. De ex-keizer loopt heen en weer, de ex-keizerin kan niet eten en is ook zeer ontroerd. Zij verblijft voortdurend in de onmiddellijke nabijheid van haar echtgenoot. Men vreest een de volgende week verkrijgbaar wordt gesteld op bon 35o 1 ons Gort. Dit blad verschijnt des Za- terdags en kost per kwartaal 45 cents; per post per half- jaar f 1.Enkele Nos. 4 ets. Ingezonden stukken Don- derdags in te zenden. Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 uur. 36c 7» pond ®38t> 37o en bon 20 kinderkaart }/s pond Suiker. 38o 21/, ons Kaas. 39c 1/i pond Jam. 40o 1/i ons Vermeoelli a 4 ets. of Vs ons Macaroni a 71/a ets. 10 der aardappelkaart (1623 Jan.) 4 K.G. aardappelen. De Burgemeester voornoemd, J. QUARLES van UFFORD. Workum, 17 Jan. ’19. De prijs der Advertentiën is van 15 regels 60 cents, elke regel meer 6 cents. Grootere letters naar plaats ruimte. Buiten Friesland, uit gezonderd Familieberichten, 10 ets per regel. Bij abon nement belangrijk lager. De BURGEMEESTER van Workum maakt bekend, dat de Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, heeft goedgevonden in zijne beschik king van 12 Dec. 1918, dat Mi litairen die met onbepaald klein verlof zijn gegaan, gedurende het tijdvak aangevangen op 17 Dec. 1918 en eindigende 8 Feb. ’19 en die den BON 52 hunner niet bij een winkelier hebben kunnen inleveren, deze bon als nog kunnen inleveren bij het Levensmiddelenbedrijf, tegen afstempeling der kaart, en wel tot uiterlijk 8 Feb. T9. De Burgemeester van Workum voornoemd, J. QUARLES van UFFORD. Workum, 17 Jan. T9. De BURGEMEESTER van Workum brengt ter kennis, dat BURGEMEESTER en WET HOUDERS van Workum zul len op Zaterdag den 85 Jan. 1919 ’s middags 12 uur bij gesloten briefjes verhuren en verpachten'. Van de voorwaarden kan kennis worden genomen ter Secretarie in de gewone kan tooruren van 9—1 en 3—5. Workum, 11 Jan. 1919. Burgemeester en Weth. voorn., W. KROESE L.B. A. DE VRIES Secr. grafelijke familie en het personeel is rusteloos. Zaterdagmorgen heeft een onkenbare vliegmachine, zeer hoog vlie- WORKUM. Naar wy van betrouwbare zyde vernemen is het Woensdag 22 Jan. a s. 25 jaar geleden dat Tjamke D. de Harder by de Mast-, Blok- en Pompmake- i ry van de familie W. Bakker alhier in dienst is getreden. Als leerjongen by wylen W. Bakker be gonnen, werd later de zaak, na het over lijden van genoemde Bakker, door de We duwe voortgezet, waar toen als eerste knecht de Harder de Weduwe tot grooten steun was, aangezien de zonen nog te klein waren. In dit tijdsverloop heeft hjj zich doen kennen als een ijverig en getrouw werkman, die met hart en ziel deze zaak voorstond. We twijfelen dan ook niet of het zal den jubilaris dien dag niet aan bewijzen van belangstelling ontbreken. 16 Jan. Door een bende straatjon gens werden dezer dagen de deuren van de Tabaksfabriek «De Oude Rooker» ge forceerd, waarvoor een groote party half bewerkte tabak lag opgestapeld. Het mocht den kwajongens successievelijk ge lukken een beduidend quantum tabak te rooven, wat der firma Troste, gezien de dure pryzen, op een beduidende schade post komt te staan, Ofschoon alle daders bekend ziju, heeft men nog geene vervolging ingesteld, doch hej voor ditmaal bij eene grondige waar schuwing gelaten. Mocht het nogmaals voorkomen, dan wordt geen pardon gebruikt. Jan. 1919. Blijkens de in dit num mer voorkomende advertentie hoopt a.s. Donderdagavond in de Geref. Kerk voor de Jongel. Vereen, op Geref. grondslag »t e- loof, Hoop en Liefde» op te treden de WelEerw. Ze^rgal. Heer Ds. H. H. Schoe nakers, predikant by de Geref. Gem. te Kampen (vroeger tjjhier) tot het houden van een lezing over «file beide Latnechs». Wy wekken een ieo’.fir op om dezen bekwamen spreker te hoorë'n- De naam van den spreker en het ond?jrwerP waar borgen een schoonen en leelfrÜken avond. Zie voor nadere bijzonderheden de adver tentie. In de zitting der rechtbank te Leeuwarden van Woensdag, werd o.a. de volgende zaak behandeld. Smaad heet het misdrüUi F. de R., 30-jarige huisvrouw, wonenVde in het Hei denschap onder Workum, aangewreven. Ze zou de eer van don poli#fAetnan P. van Djjk te Workum hebben aacö8era“d> door te vertellen, dat hy in harej lokaliteit wel eens een borrel on een siga ar gebruikte, een vrjj ernstig feit voor een1 politieman, omdat deze vrouw niet tappen31 mag. Van Dyk zelf heeft hét feit voor de )trechtbank geloochend, maar een der getuiga»? v®r" klaart heden in een nieuw verhoor onaer •»e- eede, er by te zijn geweest, toen van Djjk zoo’n verboden pierenverschrikker ver schalkte. Een andere getuige heeft hem ten huize van beklaagde gezien en is door van Dijk aangezocht, te verklaren, dat hy hem niet gezien heeft. Beklaagde zelve verklaart, in het alge- acht meen belang ruchtbaarheid aan de zaak gegeven te hebben. De subs.-officier is bly, dat een vervol ging is ingesteld, omdat er nu eindelijk net volle licht over de zaak scb^nt. Een iergelyke politiebeambte kan best gemist worden, omdat hy gebleken is een ontrouw en onbetrouwbaar persoon te zyn. Wat de beklaagde aangaat, hare veroordeeling kan niet worden gevorderd. Eisch vryspraak, subs, ontslag van rechtsvervolging. HEM. OLDEPH. c,a. 15 Jan. Het bij zondere geval deed zich hier voor, dat eene vrouw eene raadszitting by woonde om te controleeren of het officieels ver slag der raadsvergaderingen betrouwbaar was. Inderdaad eene speciale belangstel ling. GAASTERLAND, 15 Jan. De open win ter met z’n vele neerslag maakt de wegen Folie hannen meitsje licht wirk, mar ’t is de divel yn ’e itenspanne. Lit it kin mar hingje en doch it mei de hannen. Tsjin immen dy ’t eeitIk kin net. Der ’t de hearren ride stouwt de moude dér ’t de bidlers dounzje stouwe de lapen. By beide yen op in ófstén balde. Hy hat stive knokkels. It jild wo him net üt ’e fingers. Hy hat de piip üt. wirch op earm. Hy berget syn frommens mei de sneinsklean yn ’t kammenet. Yn ’e wike is 't in dogeneat. Hy is goed to wekker. Wol ütsliepen. Hy moat yn ’t ünderbaeitsje bliuwe. Fen immen dy ’t de weelte net drage kin. Hja sit hoppe op ’e heap lyk as de Dat grüzich fromminsk sit op de binnen op ’e jas. Flokt wol ris. Dy ’t skurf is dy skeukt. skildich is forried hjm seis. Dy ’t ónder leit komt wol ris hoppe. De earme wirdt wol ris ryk, de rike wol ris earm. Ik hald my oan ’t lilde, sei ‘t wyfke en liet de divel wer opskilderje. De divel hat it fleis hawn en non komme se mei de bonken by üs Ljeaven Hear. De beste leeftiid liohtsinnich trochbringe en op ’e aide dei from wirde. For dieven kin men doarren en fin sters slüte, mat for ófsetters net. Fen dwaen wirdt men wiis, sei Lom- me, en hy smiet syn wiif ta ’t op keamersfinster üt om bjar ’t fleanen to learen. Hy woe ’t allegjerre wol leauwe hwet dominy sei. Siet yn tsjerke to knikke boljen. Dy ’t de domenys en de frouljue tajin hat, soil faek de skinen stjitte. Hy is wol ria in earlik man foarby gien. Oft er seis ien is dat is de fraech As dy faem op óf braek forkooht waerdt wie se fry hwet wirdioh. Fen in kost- ber, ryk mei goud oppronke faem. 7 Hwa kin om alles tinke sei de faem en hja gyng sünder amer to melken. It is noch net yn tichte fetten. De saek is noch net forgoed ófdien. In ekster fljucht safier net as de stirt moat folgje. Nimmen kin syn lós ten en plichten üntgean. Ik stean op kalde foetten. Besit neat. Hy hat net folie sliep om 'e frouljue britsen. Hat noait of komselden nei de frouljue weat. Hy giet er oan *e hoasbannen ta troeh. Libbet er rij op ta. Hy is Staverensk kathelyk. Hat gjin geloof. Hja nimt in ding foar de teannenop en set it efter ’e hakken wer del. Fen in sloffe, üneptige faem. It ia goud, dat de goudsmid» doar Wy wolle efkes in goed wird sizse. (bidde.) Wy scille in stikje fen bline Douwe spylje. (sliepe.) Hy is boer by nacht. Melkt by nacht in oarmans kij. Boeken en bokken, hofolle skeek it? Boekewrotters, gelearden, binn’ wol ris net to bileefd. Gjin swierriohheid, sei de bakker, en hy makke 't brea to licht. Ik soil him ris yn ’e brij blieze. Finnich de wierheit siste. Ik kin net mei de earmtakke yn 'e büsse komme, (ik kin net hwet onmo- gelik is) Nou scille wy de büter ris ütbriede, It er is fen nimme. De stal is dór for dy skrobbe. Der is plak for dy makke. De dead béidt gjin almenak. Sjucht net nei leeftiid. It is hjoed in bjitte dei, sei de tsjoen- ster, do scoe se forbarnd wirde. Hy hat fry Ijocht by dei. As yn- komst fen ’t iene of oare baentsje. Der fait him wol ris in knoop fen ’e teel gecirkeld, waarop de kasteelbewoners □iet rustiger zijn geworden. Men ver onderstelt dat dit bezoek weder in ver band staat met de komende gebeurte nissen. In een onderhoud met een corresp. van de »New-York Globe», heeft min. Heemskerk verklaard, dat, indien een for- meele aanvraag om uitlevering van den Is ütlibbe, is Sewezen keizer inkwam, het de wette- lijke weg zou zyn advies in te winnen van de rechtbank in het arrondissement van des ex-keizers verblijfplaats (d.i. de arr.-rechtbank te Utrecht). Nadat dat advies zou zyn ingekomen, zou de zaak moeten worden beslist door den minister van Justitie. Met het oog daarop is natuurlijk het advies van de geraadploegde rechtsge leerden van vertrouwelyken aard. Verder heeft minister Heemskerk ge zegd, dat de ex-keizer niet naar eenige groote stad mag reizen. Steun aan gedemobiliseerden. In een te Utrecht gehouden vergade ring van een 800-tal vóór 1 Augustus 1918 naar huis gezonden oud-miiitairen is in zake de getroffen steunmaatregelen een motie aangenomen, waarin teleur stelling wordt uitgesproken, dat alle mi litairen die vóór 1 Augustus 1918 huis waarts zyn gekeerd, van de steunrege ling zijn uitgesloten, en overwegende, dat dit een groote onbillijkheid ie tegen over hen, die de zwaarste lasten der mobilisatie gedragen hebben, aan den minister het verzoek wordt gedaan, hen alsnog in de steunregeling op te nemen Het neutraal comité van actie in zake teleurgestelde oud-militairen, van welke leze bijeenkomst uitging, had reeds 2200 bewijzen van instemming ontvangen. Getracht zal worden overal in den lande comité’s op te richten. Vleesch. Er is beweerd, dat binnenkort weer een algemeen slachtverbod kan worden verwacht, het »Vad.« kan echter ver klaren, dat hier voorloopig geen sprake van zyn zal. Om per hoofd 2 ons per week te distribueeren is voldoende Vee aanwezig en vooral als het Amerikaansche spek uit Engeland aangekomen is als aanvulling van den te distribueeren voorraad, bestaat eerder kans op ver meerdering van het rantsoen, dan op een slachtverbod. Voor groote verhooging van de prijzen van het vleosch, behoeft voorloopig, vol gens het blad, geen vrees te bestaan. Serat als het clandestien slachten zulk een omvang zou nemen, dat het slacbt- bare vee op zou raken, is een algemeene stijging te verwachten, maar er bestaat Ijoede hoop, dat het zoover niet zal komen. Oplichters. Zaterdagmiddag heeft een kleding magazijn op den Nieuwendijk te Am sterdam bezoek gekregen van twee Duitschers, die costuums wildon koopen. Zij hadden, na eenig zoeken, hun keuze i bepaald, het gekochte moest tegen vijf uur ’s middags aan een adres op de Kloveniersburgwal worden bezorgd. Dit geschiedde dan ook. Een van het twee- ;al nam de doos, waarin de twee pakken, in ontvangst, de knecht moest maar even wachten, mynheer zou de costuums 1 aanpassen. Na eenigen tijd kwam hij, die het bestelde in ontvangst had genomen, 1 terug, hij zou wel op de fiets van den oopknecht passen dan kon deze naar boven gaan om het geld te ontvangen. De knecht kwam boven, vond niemand, ook de doos mot costuums was ver- binnen. in rommelheap, as rügebult. Hja sitte op ’e doppen. Hjar bisit- tings lykje hwet mar binne neat. Hynsders jowe tinne mélke. Héld net mear as noadsakelik' is. FRISO Tot plaatsing van Adv. en Reclames voor Handel, Nijverheid en Geldwezen buiten de prov. Friesland is uitsluitend gemachtigd het Alg. Adv.-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr, 76-78, Amsterdam, voor Friesland Filiaal D. Y. ALTA te Leeuwarden, Bagijnestraat 54. Tel. Intercomm. 1114. I AlkAKte j a FRISO. I

Friso nl | 1919 | | pagina 1