for yeas neistea. Algemeene Bekendmaking. 1 Nieuws- en Advertentieblad voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordw., Hindeloopen, Stavoren, enz. enz. Inneming van Rijkswapenen van verlofgangers. ZATERDAG 8 FEBRUARI 1919. 45ste Jaargang. No. 6. Officieel Gedeelte. Binnenlandsch Nieuws. Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM. - aan 2. Derijkswapenen mettoebehooren, Tot plaatsing van Adv. en Reclames voor Handel, Nijverheid voor Nalatigheid in deze stelt hen zeer strenge bestraffing bloot. WORKUM, den 6 Februari 1919. De Burgemeester der Gemeente Workum, J. QUARLES VAN UFFORD. Toen was er geen honden meer aan, zegt de «Tel.* Het publiek, eenmaal in de gelegen heid, weer te smullen van het smake lijke knappende wittebrood, zooht pre- Invoerrecht op ruwe tabak, De plannen omtrent het hellen van invoerrecht op ruwe tabak vinden by de vereen, van den Tabakshandel geen in stemming. Door deze vereen, is een motie ter kennis van de Tweede Kamer en Staten Generaal gebracht, waarin zij als haar oordeel uitspreekt, dat een verhooging van het tegenwoordig geldend invoerrecht op ruwe tabak voor de Nederlandsche tabaksmarkt noodlottige gevolgen zou heb ben en vermoedelyk de verplaatsing van die markt naar het buitenland zal te weeg brengen. Verder, dat daardoor niet alleen de han delaren hunne zaken voor een groot deel zullen zien teniet gaan maar zelfs de bin- nenlandsche sigaren- en tabaksfabrikanten voor hunne inkoopen en ten aanzien van hun export in veel ongunstiger conditie zullen komen, afgezien van de schade, welke zal worden toegebracht aan make laars, scheepvaart-maatschappyen, haven inrichtingen, veemen, vervoerders en tal rijke andere met dezen tak van handel verbonden instellingen en de in hunnen dienst zjjnde werklieden. Boterhammenworst, De provinciale keuringsdienst heeft in de slagerij van S. de Jong, Voorstraat, Harlingen, op 30 Januari 1919 in beslag genomen ruim 50 pond z g. boterham menworst, welke werd verkocht voor den door den minister van landbouw voor worst vastgestelden prijs van 55 cents per pond. Deze worst, die nog niet 1 °/o vleesch bevatte, bestond voor ruim 99 °/o uit gekookte aardappelen, was gekleurd met het in de slagerij veel ge bruikte bloedrood en gekruid met worst- kruiden. De zwarte stipjes waren stuk jes aardappelschil. Uiterlijk, consistentie en reuk kwamen veel met gewone worst overeen. Ongeveer 50 pond was reeds te Har lingen verkocht. Tegen den verkooper-bereider is proces verbaal opgemaakt. Een paar exemplaren van deze worst hingen eergisteren in de koffie zaal van de Provinciale Staten voor de Staten leden ter bezichtiging. De prijs der Advertentiën is van 15 regels 60 cents, elke regel meer 6 cents. Grootere letters naar plaats ruimte. Buiten Friesland, uit gezonderd Familieberichten, 10 ets per regel. Bij abon nement belangrijk lager. mare* uitging, dat er weer «ouderwetsch wittebrood* verkrijgbaar was en wilde van het andere brood, dat met witte brood alleen maar den naam gemeen heeft, begrijpelijkerwijze niets meer weten. Deze voorkeur nam zelfs zulke afme tingen aan, dat sommige bakkers, die van een (zich stipt aan de voorschriften houdenden) meelfabrikant nog de oude mélange ontvangen hadden, deze naar de fabriek, noodgedwongen, terugzonden. 1 en Geldwezen buiten de prov. Friesland is uitsluitend gemachtigd het Alg. Adv.-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr, 76-78, Amsterdam, Friesland Filiaal D. Y. ALTA te Leeuwarden, Bagijnestraat 54. Tel. Intercomm. 1114. Veetelling. Naar de »Tel.< verneemt, ligt het in de bedoeling van den minister van land bouw, om binnenkort een nieuwe vee- telling te houden. Met de voorberei dende werkzaamheden voor deze telling die door de burgemeesters zal moeten plaats hebben, is reeds een aanvang gemaakt. Het besluit moet verband houden met het feit, dat in gemeenten, waar geen abattoirs zijn, toezicht op het slachten onmogelijk is en daardoor zeer veel hoog drachtig vee en koeien, die anders in de vetweide moesten worden gebracht, in grooten getale worden afgeslaoht. voor de letters A t/m F Zaterdag 15 Februari 1919, des voormiddags 9 uur. voor de letters G t/m L Zaterdag 15 Februari 1919, des voormiddags 11 uur. voor de letters M t/m S Maandag 17 Februari 1919, des voormiddags 9 uur. voor de letter T t/m Z Maandag 17 Februari 1919, des voormiddags 11 uur. 4. De verlofgangers zijn verplicht, behoudens ernstige verhindering, op de aangegeven tijdstippen hunne wapenen in te leveren en zullen, zoo mogelijk, daarbij hun zakboekje medebrengen. De inlevering kan desgewenscht in burgerkleeding geschieden. 5. Zij, die op de bovengenoemde dagen hunne wapens niet inleveren, zullen in een garnizoen onder de wa penen worden geroepen, omdat alsnog te doen. Blijkt daarbij, dat zij, zonder geldige reden, geen gevolg gaven aan den algemeenen oproep, dan zullen zij worden gestraft en gedurende dien straftijd in dienst worden gehouden. 6. Aangezien het ten strengste verboden is, rijksmunitie in bezit te hebben, moeten zij, die in het bezit daarvan mochten zijn, die munitie op Distrlbutle-maatregelen. Benzine. Het «Motorrijwiel* meldt, dat in Maart aangevangen zal worden met de distributie van zuivere benzine, Tevens zal de prijs aanmerkelijk dalen. Cacao. Naar de »Ned.« verneemt, zijn de distributiebepalingen, dié tot nog toe door de N. O. T. waren vastgesteld, voor de artikelen cacao en cacaopoeder met ingang van heden opgeheven, waar er een voldoende aanvoer heeft plaats gehad en ook in de naaste toekomt is te verwachten. K 1 e e d i n g. Het Maandblad van den Ned. Bond van Werkgevers in het heerenkleedingbedrijf, meldt, dat pogin gen worden aangewend om de overge bleven rijkskleeding te doen overnemen door den handel door middel van een te vormen garantie-syndicaat, dat voor een bedrag van vele millioenen dezen strop die uitdrukking is van de con fectionairs, zal hebben over te nemen. Er zou zelts sprake van zijn, dat slechts export zal worden toegestaan aan die firma’s, die in het garantiesyndioaat deel nemen. Het oude wittebrood weer. Het wittebrood wordt spoedig weer in eere hersteld begin Februari zou ’t er weer komen, heeft de minister be- Er is reeds zoo lang vurig naar verlangd. In Amsterdam heeft men er de vorige week al van geprofiteerd. Een der meelfabrieken was begin dezer week reeds door de oude voorraden heen en begon dus van de nieuwe melange af te leveren. Een andere fabriek, hoe wel nog over de oude bloem (of wat daar destijds voor moest doorgaan) be schikkend, leverde toch reeds de nieuwe bestemde bons 38 ets. per KG. bovenstaande tijdstippen mede inleveren. De broodkaart van het 858,8 tijdvak loopt van 6 tot en met 14 Febr. ’19. De Boterbon No. 3 van de nieuwe kaart van 10 tot en met 18 Febr. ’19. De Burgemeester voornoemd, J. QUARLES v. UFFORD. Workum, Febr. ’19. 1. Ingevolge aanschrijving van den Minister van Oorlog van 31 Januari 1919, IVe Afd. Litt. Y 15, moeten de verlofgangers van de militie, de land weer, den landstorm en van het reserve personeel, rijkswapenen onder hunne De BURGEMEESTER van "Workum maakt bekend, dat de BROODKAARTEN in gegaan op 6 Februari, niet meer de dubbele waarde heb ben, doch net als vroegei, de enkele waarde, zooals die daar op is vermeld. Daar nu en dan misverstane blijkt te bestaan over de vast gestelde prijzen van de respec tievelijke broodsoorten, diene de prijzen zijn als volgt Wittebrood 36 ets. per KG. 147s „400 gram 29 „800 Bruinbrood 12^ ets. per KG. 5 ,,400 gram 10 „800 Roggebrood 14 ets. per KG. 5V« 400 gram 11 800 39 „2800 Voor Bloem, op de daarvoor i I Dit blad verschijnt des Za- I terdags en kost per kwartaal j 45 cents; per post per half- j jaar f 1.Enkele Nos. 4 ets. j Ingezonden stukken Don- derdags in te zenden. j Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 uur. [♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦a Men makket him it libben findraechlik. loofd. Men wol him er twiskon ut hawwe. En yn wanhoop finderfynt hy, dat er in bytsje kristlik gefoel finder ’e minsken hfizet. Sa komt er ta de gedachten, as ik dochs de namme fen misdiediger hélde moat, hwerom dan ek net de died Ed dat is de skild fen de minsken om him hinne. Der wier ris in biskaefde jongkearel, bloem af. dy ’t in goede opfieding hawn hie. Hy wier as skriuwer yn tsjinst by in gréate keapman. Tfizenen gounen gyngen er wykhks troch syn fingers. Hy hie in goed ynkommen. Mar op ’e iene of oare wize rekke hy yn ’e skild en sa nies die bakkerijen uit, waarvan de «feest- yn 'e hannen fen finforbiddelike jdd- njitters. Om fit ’e niten to kommen, eigene hy him jild fen syn baes ta. Mar foar det er de boei wer lyk meit- sje en oansüverje koe kaem syn bidroch fit. Hy rekke yn ’e bak for 'n moai lange poas. En nou syn droevich finderfinen derop. Do ’t er wer los kaem miste er syn goed wiif. Fen fortriet wier hja yn twuken fitwikere en stoarn. Do stie hy De BURGEMEESTER van Workum maakt bekend, dat de volgende week verkrijgbaar is: op bon No. 51c 1/2 pond Peulvruchten, op bon No. 52c en bon 3 der Kinderkaart 1/2 pond Suiker, op bon No. 53c l/2 pond Kaas, op bon No. 54c 2 ons Jams. op bon No. 13 der Aardappel kaart (6—13 Febr.) 2 K.G. Klei- en 2 K.G. Zandaardappelen. WORKUM, 7 Febr. ’19. Ds Burgemeester voornoemd, J. QUARLES VAN UFFORD. to sjen. In Ijeafde dy 't dus blyn is en inkel fit it hert opjown wird. Sa skriuwende wei komt er fis yn ’e gedachten it goede doel dat men tsjin- wirdioh foar hat mei de ontsleine gefan genen. Der binne dy wize op ’e hlrde menier hwer ’t trochgeans fintsleine gefangenen mei yn ’e maetskippij bihan- nele wirde, in menier faek dy ’t hjarren wer nei de finzenisse tobek triuwt. «lenkear in dief, altyd in dief!* Mei dit sprekwird for blom me we fi» finminsklikheid. Immen dy ’t «sitten* hat, wirdt as in skurvenien skout. We steane gauwer klear, nei him of hjar de earste stien to smiten, as om him de helpsume han ta to stekken. Dochs binne se dy sa noadich, om werom to kommen op it rjuchte paed. Forienings ta sedelike steun en forheffen fen gefan genen witte dat sa goed fittoiizzen. Mar hjar wirk wirdt faek en folie bilemmere, iroch do finforsoenlike hirde halding fen ’e maetskippy. Nim ris it gefal fen in man dy ’t for de earste kear fenwegen it iene of oare kwea sitten hat. Twisken de finzenis- tnfirren tinkt hy oer syn misset nei. Hy jowt him der rekkenskip fen, sjuoht it forkearde fen syn dwaen yn, en kriget better foarnimmen. Hy tinkt wer goed to meitsjen, hwet er ienris tsjinoer it maetskiplik libben misdreau. Mei hope stapt liy ta de finzenisdoar fit. De famylje kin de «forlerne soan* fintfange. Mar dat bard lang altyd net Seis syn neistbisteanden kinne syn bran- merk net forjitte. Syn frjeonen fen earder halde hjar op in ófstan en fint- rinne him. Hy mei hjar foarhinne tsjmsten biwiisd hawwe, mar dat is hjar nou forgetten. Yn pleats fen nou op hjar beurt tsjinsten werom to jaen oan him dy 't it opheden sa noadich is, litte se him linke lizze. Dizze teleurstelling makket him fortrjitlik. Hy woe oars sjen litte dat er de frjeonskip fen in oar him wirdich mei te je scoe en derom jowt er foart de moed net op. As er earst mar ris wirk fyot, earlik de kost forts jin je kin, dan soil or in oar sjen litte ho flitich as er syn plichten waer nimme soil. Hy jowt him oan for it iene of oare iepensteande baentsje. Der wirdt him om in getuechskrift frege. Hy kin oars net toane as in fintslachbrief fit ’e ge- fangenis. Dat stik skrikt óf. Mar stel nou ris, dat er by in goede patroan oanlanne, dy ’t him de kans jaen woe. Hy giet oan ’t wirk, finder it persoaneel. De oare arbeiders komme der efter dat er «sitten* hat. Mei «sok ien* wol men Ijeafst gjin dwaen hawwe. Der binne se seis to fiks for. Hy wirdt skoudere. welke moeten worden ingeleverd zijn wirk fen in hoPen wykforpleflgsters yi geweer, karabijn, bajonet, bajonet- - schcede en drager, geweerriem.karabijn- riem, monddeksel, rijks-revolver met foudraal, voor zoover genoemde voor werpen tot de uitrusting, de korporaals en minderen moeten ook de overige tot hunne uitrusting behoorende blanke wapenen inleveren. 3. De inlevering heeft plaats ten overstaan van de militaire overheid, in het Gemeentehuis, ingang Ba gijnestraat (Algemeene Zaken) op de navolgende dagen en uren sfinder nei st&u en st< a t”of persoan pm allinne yn ’e wrald. Earder hied er in boe) frjeonen Mar do ’t er by hjar om help kaem om him in baentsje ta- komme to fitten, draeiden se him de rech ta. Men hie net graech dat er efkes oanroan. Hy roan om as in sike houn en wist net hwet er dwaen moast, yn ’t wetter krfipe of in winkelrut yn to slaen om sa wer yn ’e bak to kommen. Der wier foartoan syn plak, fielde er wol. Der hied er dan dochs finderdak en krige er op ’e tiid syn wiet en droech, al wier dat den ek sober, der waerd er ek noch as minske bihannele. Sokke binne treu rige forhalen. Allergoloks bigiet men der langer mear mei to pielen om fint- sleine gefangenen dy ’t hjar der wer boppe op arbeidzje wolle, de gelegenheid ek to jaen. Net allinne dat de gefan genissen for in part dertroch fintromme bliuwe soille, mar ’t is ek in blyk fen gefoel for yens neisten. Ungelikense en mear foarbylden sooene we oanhelje kinne, as fitwirksels fen wirkdiedige neistenljeafde, hwer ’t de maetskippy al is dy noch sa goed oar- dere, jimmer behoefte oan hawwe soil. FRISO. Om op fis praetsje fen foriino dan wer del to kommen. Wy wieme op it gebiet fen neistenljeafde tolanne komd It is net genóch, dat de frede en ien- dracht finder de minsken biwarre bliuwt, troch it finderhalden fen de foarskriften fen rjuobtfeardigens en plichten, as ik fierder finder fis de Ijeafde net festige wirdt. Derom, omdat de minsken el- koarren helpe seoene, moast it foarskrift fen finderlinge Ijeafde jown wirde, hwer- troch de iene de oare helpt, ek for dy dingen, hweryn hy dertv tsjinoer himsels net faalden is troch de forpliohtings fen rjuchtfeardigens. It is sa klear as de dei, dat de boargelike maet ikippij hechte grounslagen mist, as er net steunt op ’e finderlinge Ijeafde. Dizze deugd kin net mist wirde. In wrald, der ’t de Ijeafde gjin gelegenheid yn jown wirde scoe om hjar woldiedige ynfloed fit to oefenjen, scoe net to biwenjen wêze, sa kald en stram scoe dy wêze. It stribjen nei soasijale rjuchtfeardigens soil noait noch it Ijeafdewirk as oerboadioh keare. Ho fier it arbeidersfjild fen rjuchtfeardigens ek ütwreide wirdt, altyd soil er noch in great fjild oerbliuwe for it biwirkjen fen e neistenljeafde. We seine al.earder, sllergeloks wirdt er mear as allinne it kalde plichtfol- iringen dien. Tin’s mar ris oan ’e berusting hebbende, deze wapenen in- «kenhuzen en de forplegiiig der,-hwer leveren. ’t men plicht mei ynerlike Ijeafde for- mongen oantreft. Sjuch ek mar op it tsjinst fen de ófdi< dingea fen it «Griene Irfis*. O, as elk de greate segen koe, iroch it wirk fan de forpleegsters for rjuchte, hwet sc>oe dan it pliohtbisef ek tagelyk wekker wwle om mei rejale hén by to dragen, om de bistjfiren yn steat to stellen derb.'ooh d< middels to forkryen nedich for ’t ütoefei jen fen dit Ijeafde- betoan. Meije net allinne menniohien genezing nei ’t fiche, na jown wirde mar by him of hjar teöei is in heger bigryp libben makke wirde fes 1 e.lgemiene Ijeafde, De betrokken fabrikant stelde zich daar op met het Rijks Graanbureau in ver binding en wist gedaan te krijgen dat vergunning gegeven werd de bloembe- stellingen voor de helft in oude, en de andere helft in nieuwe mélange af te leveren. Geen Suikergebrek. Nu en dan duiken er geruchten, op dat er gebrek zou zijn aan suiker, schrijft het «Hdbl.* Men make zich dienaangaande niet ongerust. Dit suikerjaar is wel minder dan het vorige, doch de hoeveelheid consumptie- suiker volgens het rantsoen van een half pond per persoon en per week is ver zekerd. Het verbruik der industriesuiker zal eenigszins moeten worden beperkt, maar toch zal aan de industrieelen worden afgeleverd, wat hun door bet Buiker- kantoor werd toegezegd. J i FRISO

Friso nl | 1919 | | pagina 1