Nieuws- en Advertentieblad lisnocht. I voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordw, Hindeloopen, Stavoren, enz. enz. ZATERDAG 15 FEBRUARI 1919. 45ste Jaargang. No. 7. Officieel Gedeelte. Binnenlandsch Nieuws. RIJKSKLEEDING Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM. Tot plaatsing van Adv. en Reclames voor Handel, Nijverheid [riden mar binn’. I i op °P op op Omreitsen, lichtskonke en hups fen ’e flier. Ho’n wille 1 it ein is der süver fen wei. Kom feinten, to lis ris as tymhynzere op, De fammen dy steane op utkyk al klear. Jimm’ litte fly sloven allinne net stean Hja wolle wol graech, jimm’ krije jimm’ [lean Lis op dos ek feintsjes nei d’ aide menear, Joun geane jimm' mei’no&r, hoera, keamer [°P. Dat wirdt dan it slot fen de fleurige dei Dan geane jimm’ meinoar ris froalik to [bier To Friezen, Friezinnen to wêz nou net [elüoh, Slaen floaticb de toetten for ienkear risti'. Héld ek op it iis, jimme namme wer [beech, De aid- fryske namme sa stoer en sa dreeoh 1 Hwent, Fries wêze en ride, heart bynoar [en slüt. FRISO. Sa kald kin ’t net wêze jimm’ fielle gjin [kjeld. Op ’t iis wykt de kjeld for de pret. Jimm’ hoarre net thus yn ’e hüa, mar [op ’t iis 1 It kacheltsje barnt nou for aid en for griis For jonges en famkes as jimme dochs net. Bunzings. In de omgeving van Barneveld, waar voorheen de bunzings aan het jachtveld en den kippenetapel groote schade ver oorzaakten, ziet men thans zoowat geen enkele dezer roofdieren meer, zoo wordt aan het »Hbld.<r geschreven. Een jacht opziener, die vroeger soms wel 100 bun zings per winter bemachtigde, trof tijdens den laatsten sneeuwval geen enkel spoor dezer dieren aan. De oorzaak is, dat wegens de abnormaal hooge prijzen, die de laatste jaren voor de huid betaald worden, bijna iedere boer zelf stroppen of klemmen heeft aangeschaft, waarmede bij deze beesten zóó schoon wegvangt, dat bijna van algeheele uitroeiing kan worden gesproken. Gevaarlijk volkje. De politie te Loosduinen gelukte het een viertal gevaarlijke bandieten te arresteeren toen zij een jonge koe die ze uit een stal gehaald hadden op een wagen vervoerden. De vorige week had de bende aan den Leijweg drie varkens aan de Eijkenduinsohe laan. Zaterdag nacht haalden ze uit een schuur paarden tuig, zakken en al wat daar maar aan wezig was. Telkens wisten ze te ontkomen. Het zjjn lieden uit woonwagens en er zijn twee Belgen bij. Een heeft pas een Ek ald’ren kom ringen, it iis is nou sterk De banen binn’ fage, dus feilioh en skjin. Jimm’ jaen, jim’ gerest en fortrouwd mar [fen honk, Is de lea net mear linich en strammich [de ekonk As jimm’ earst ut ’e foegen en oan t De BURGEMEESTER van WORKUM maakt bekend, dat de volgende week verkrijgbaar wordt gesteld op op op Nou siikje jimm’ frjeonen en sibben ris op Der is nou de kans en gelegenheid for Lang hiene jimm’ ommers der al ris oer [tocht Mar noait noch it plan ta in ütfier ris [brocht Dus nou ekbiret, bjer, ’t is nou jimme bar Eik nimt er dan nou dos syn trekken [mar waer. It waer is sa wif en slacht hookstrooks [faek om. dus, sok winterformeits docht [yen goed, *t Jowt nije forkwikking en ek nije moed For ’t dwaen fen us plichten dy ’t moarn [al wer komm’. bon 55c x/4 K.g. (Vzp.) Rijst, bon 56c 1 ons Gqrt. bon 57c en bon 4 Kinderk. L2 pond Suiker. bon 58c 1 ons Kaas. bon 59c 2 ons Jam. bon 60c en bon 3 Kinderzeepk. 1 stuk Kalizeep en 1 stuk miner, zeep, (voor zoover deze nog voorradig is op bon 14 der Aardappelk. 13 - 20 Febr. 2 K.g Klei- voor zoo ver de voorraad strekt en 2 Kg. Zandaardappelen. De Burgemeester voornoemd, J. QUARLES VAN UFFORD. Workum, 14 Febr. 1919. De Boterk. No. 3 loopt van 10-18 Febr De Broodk. 86ste tijdvak loopt van 15- 23 Fobr. van de woningbouw-ver- eeniging met verzoek opmaken begrooting voor bouw van 8 woningen, voor riooleering enz. en voor bouw van 8 noodwoningen. Eerstgenoemde vereeniging wjjst in haar adres op de groote woningnood in de ge meente, de gunstige voorwaarden door de regeering voor den bouw van noodwoningen gesteld en dringt er op aan zoo spoedig mogelijk in de woningnood te voorzien. In het adres van de bouwvereeniging wordt gezegd dat de vereeniging de koninklijke goedkeuring nog niet heeft en voorloopig dus nog niet handelend kan optreden, redenen waarom zjj den raad verzoekt voorloopig bovengenoemde begroe tingen te willed laten opmaken. Voorts zou de vereeniging het wel goedvinden b.v. een der raadsleden naar den minister van bin. zaken af te vaardigen om op de woningtoestand in Hindeloopen te wijzen, B. en W. zeggen naar aanleiding van voormelde adressen dat wegens de groote kosten h. i. niet tot den bouw van gewone woningen kon worden overgegaan. En bover dien zouden deze woningen ook voor as. Mei niet klaar kunnen. Aangaande noodwoningen, die zoo ongeveer de helft of f 1500 kosten, wordt de becijfering iets gunstiger. Aannemende dat deze woningen vjjf jaar zullen staan [deze termijn kan misschien verlengd women] dan wordt het De gewezen Keizer. Ex-Keizer Wilhelm ie, als men een zegsman van »de Maasboden, die den vroegeren monarch op zijn jaardag be zocht, gelooven mag, een diep beklagens- waardig man. Wilhelm lijdt aan een hevige, zieke lijke onrust, hij schrikt zoodra iemand bem nadert, en maakt den indruk van een mensch, die de volkomen geestelijke inzinking nabij is. Hij houdt zich voof den bedrogenezijn generaals, zijn raad gevers, zijn diplomaten, de Katholieken, de Joden, de vrij metselaars, allen hebben hem bedrogen, meent hij. Men stelle zich voor, zoo zei de be zoeker, een op een stok steunenden ouden man, gebukt en afgeleefd, met sneeuwwit haar en gekleed in een onver zorgde uniform, die los om een skelet scheen te hangen. Iemand, die voor elk geruisoh schrikt en voor iedereen schuw wegkruipt. Als een lichamelijk en geestelijk gebroken man zoo loopt de vroegere keizer van Duitschland thans door de vertrekken van zijn toevluchts oord in Amerongen. Nederland en België. Uit Parijs wordt aan de »N.R.Ct.« geseind, dat de raad van tien eergister- middag de Belgische eischen heeft aan gehoord. Deze betreffen de quaesties van Malmédy, het groothertogdom Luxem burg, de Schelde. De stelling van België is deze, dat de bezetting door Nederland van den linkeroever niet gehandhaafd mag worden, omdat die provincie inderdaad Belgisch is. Deze eischen zullen verwezen worden naar de bijzondere commissie voor havens en waterwegen zoover het de scheepvaart op de Schelde betreft, maar dat de quaestie van bezetting behandeld en ge regeld zal worden door den Volkerenbond, daar Nederland geen oorlogvoerende mogendheid is. Belg grondt zijn eischen op het feit, dat Nederland alle internationale wetten voor den oorlog overtreden heeft door aan Duitsche troepen toe te staan door Limburg te trekken. Een noodlottig schot. Men meldt uit Winsum aan het »L. N.< De landbouwer W. te Winsum had een geweer ter leen gehad van een vriend te Cubaard en gaf dit met een melkrijder mee om het bij den eigenaar terug te bezorgen. De melkrijder had een boodschap bij den landbouwer M. te Winsum en werd daar in huis ge vraagd. Hij zette het geweer even in den stal, waar de 13 jarige zoon van den landbouwer het vond, die evenmin als de boodschapper kon denken, dat het geladen zou zijn. Gekscherend legde hij het aan op zijn 3 jarig broertje, het schot ging af en het knaapje werd doodelijk getroffen. Welk eene ontstel tenis dat gaf laat zich beter denken dan beschrijven. De Commissie voor verstrek king van goedkoope schoenen en kleeding maakt bekend, dat (Boven- en Ondei kleeding, Mol tondekens, Omslagdoeken enz.) verkrijgbaar is bij de volgende Manufacturiers 8. SIJBRANDIJ. R. KROESE. J. FLAPPER H. LEENSTRA. A. BRANDSMA. W. DE VRIES Hz. T. DE ZWART R HENDRIK8MA VERSLAG van de Vergadering van den Raad der Gemeente HINDELOOPEN, op Donderdag 6 Febr., ’a voormiddags 10 uur. Aanwezig alle leden. Na opening der vergadering door den voorzitter zyn de notulen der twee voor gaande vergaderingen gelezen en onver anderd goedgekeurd. II. Wordt medegedeelddat door het ryk f700 subsidie is toegestaan voor de Hidde Nyland-stichtingdat hier naar aan leiding van het bekende adres van de heeren ds. Tonsbeek en W. S. de Boer, een onderzoek is ingesteld of hier al of niet een marechaussee noodig is, met het resultaat dat zulks niet noodig is geoor deeld dat vanwege Ged. Staten een onder zoek is ingesteld naar de distributie aan gelegenheden en de boekhouding buiten gewoon goed in orde is bevonden dat de heeren E. Stallman en J. Meines zich bereid hebben verklaard om zitting te nemen in de distributie bemiddelings-com- missie en dat het B. en W. nog niet is gelukt een derde bereid te vinden zitting te nemen; dat de wester toren is onderzocht en betrekkeljjk in goeden staat is bevonden, maar dat er toch binnen kort eenige her stellingen aan moeten plaats hebbendat vermoedelyk 3 pondemaat scheurplicht zal worden overgenomen door de gemeente dat Ged. Staten o. m. de geldleening voor de Hidde Njjiand-stichting hebben goedge keurd dat by de laatste kasverificatie bij den gemeente-ontvanger in kas was f 1457.66dat de minister van onderwys enz. weer afwjjzend heeft beschikt op het verzoek om een buitengewone rjjkssubsidie voor het lager onderwys. Een verzoek van den stadswerkman R. Pieters om zijn salaris van f 7.50 per week [plus opbrengst van asch enz.] te brengen op f10 per week is in zoo verre met algemeene stemmen ingewilligd dat het salaris nu is bepaald op f500 per jaar. Van het bestuur van de afdeeling Hin deloopen van den Bond voor Staatspensioen neering is een adres ingekomen aangaande de verbljjfgelegenheid voor oude menschen in het armhuis alhier. Adressanten heb ben een onderzoek ingesteld en zjjn van meaning dat hier dringend verbetering moet worden aangebracht. Ook de beloo- ning voor de vader en moeder wordt te klein geacht. Van de afd. Hindeloopen van de S. D.A. P. is adhaesiebetuiging met dit adres ingekomen, verlies voor de gemeente berekend op f 122 per woning. Dit bedrag wordt geen be zwaar geacht om in den nood te voorzien. De vraag is nu of de gemeente den bouw zal laten uitvoeren of dat de ver eeniging het zal doen. Bij vorige bespre kingen dienaangaande heeft de raad zich voor het eerste verklaard en adviseeren B. en W. thans eveneens zoo. Bovendien vraagt de bouwvereeniging ook riooleering, iets dat niet op den weg der bouwver- eeniging ligt. De heer van Meekeren gelooft ook wel dat noodwoningen voorloopig het voor- deeligst is maar zou toch wel willen dat ook naar de andere woningen een onder zoek weid ingesteld. Da heer v. d. Kooi wjjst er nog op dat voor noodwoningen ook beter plaats is te vinden dan voor de andere. Vrjj algemeen laat men zich dan ook uit voor noodwoningen te zjjn. Da heer van Meekeren is het niet met B. en W. eens over de uitvoering, hij wenscht dit n.l. liever aan de bouwver eeniging opgedragen te zien, die krjjgt dan als belanghebbende ook beter inzicht in de zaken en regeling. De heer Leenstra stemt hiermee in. Hiertegen wordt opgemerkt dat de opzet van de vereeniging dan niet deugt. De vereeniging had dan meer algemeene zaak moeten worden en niet alleen van de Christeljjk Nat. Werklieden-vereeniging moeten uitgaan en bovendien, de gemeente is toch aansprakeljjk. Op voorstel van den heer Bakker is nog besloten een onderzoek in te stellen naar de noodwoningen in de gemeente Wonse- radeel en nemen de hoeren Borneman en van Meekeren op zich dit te doen. Hierna wordt het voorstel van B. en W., om den bouw zelf te laten uilvoeren, met 5 tegen 2 stemmen aangenomen, De heeren van Meekeren en Leenstra stem den tegen. X. Bespreking gemeentelijke tuinbouw, met vaststelling pachtvoorwaarden. Medegedeeld wordt dat 28 perceelen zjjn aangevraagd, dat westeljjk van de reed 32 perceelen zjjn uitgezet en dat oosteljjk daarvan nog 3 pondemaat ligt waarop misschien scheurplicht kan worden over genomen voor f150 p. p. Voorts is besloten dat er nogmaals ge legenheid zal worden gegeven tot huur van perceelen en dat de heeren v. d. Kooi, de Boer en Leenstra de pachtvoorwaarden zullen opstellen. XL Wjjziging distributie-verordening. Deze wjjziging betreft hoofdzakelijk administratieve maatregelen in verband met het aftreden der distnbutie-commissie en de overdracht aan B. en W. De wjjzigingen zjjn dan ook algemeen goedgekeurd. By de rondvraag brengt de heer de Boer het recht op reed by het groot kerkereidland ter sprake. Naastleger Attema betwist dit recht en heeft nu reeds gezegd dat hjj na afloop der huurjaren die reed vervallen verklaart. Er zal een notaris worden opgedragen hieromtrent een onderzoek in te stellen. Da heer Leenstra vraagt nog naar tjjd en plaats voor door hem af te leveren peulvruchten aan de distributie. Hierna sluit de voorzitter de openbare raadsvergadering en wyst er daarbjj op, dat dit de eerste raadsvergadering is in het nieuwe jaar maar de laatste in het tegenwoordige gemeentehuis, een feit dat hem en zeker ook èn raad èn secretaris zal herinneren aan het vele wat hier in het belang der gemeente is besproken en gedaan. Als troost kan hjj er aan toe voegen dat het oude gemeentehuis zoo’n prachtige bestemming krjjgt, door de inrichting voor Hidde Njjland-museum. Kom jongfolk fen Fryslan, it iis is nou [sterk Do banen dy binne er fêst oerai wol trooh, It riders ark handich mar byinoar sooht. It teannen en haklear yn oarder goed [brocht Hwent dat moat sekuer wel fortrouwd [wêze, sjoch. Tot plaatsing van Adv, en Reclames voor Handel, Nijverheid en Geldwezen buiten de prov. Friesland is uitsluitend gemachtigd het Alg. Adv.-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr, 76-78, Amsterdam, voor Friesland Filiaal D. Y. ALTA te Leeuwarden, Bagijnestraat 54. Tel. Intercomm. 1114. De prijs der Advertentiën is van 15 regels 60 cents, elke regel meer 6 cents. Grootere letters naar plaats ruimte. Buiten Friesland, uit gezonderd Familieberichten, 10 ets per regel. Bij abon nement belangrijk lager. Pak yn Dit blad verschijnt des Za- terdags en kost per kwartaal 45 cents; per post per half- 4 jaarfl.Enkele Nos. 4 ets. 4 Ingezonden stukken Don- derdags in te zenden. 4 Advertentiën Vrijdagmorgens 4 vóór 11 uur. Dan reizen öflizze, fen hwa wit ho fier It iis is fortrouwd al, as friest it net mear. Kom rydt nou ris mei’noar selskiplik yn [’t beun, Us aif fryske stêdden op ien dei yn ’t roun, Dat langer for feardige riders in ear. De Voorzitter zegt, wjj zullen het er allen over eens zjjn dat de toestand te wenschen overlaat. B. en W. hebben dan ook nu reeds besloten zooveel mogeljjk aan het verzoek tegemoet te komen, maar stellen er prjjs op eerst ook een onderzoek in te stellen en de volgende vergadering de zaak verder te behandelen. Natuurljjk zjjn het alweer de financiën die grondig ingrjjpen moeilyk maken. De Voorzitter kan dan ook gerust zeggen dat aan de verschillende verzoeken om verbetering aan te brengen, ten allen tjjde zooveel mogeljjk is voldaan. Ook erkennen B. en W. dat het groote gezin van de vader en moeder een bezwaar is voor de oude menschen, maar wie wil hen vervangen Besloten is, deze aangelegenheid tot dë volgende vergadering aan te houden. III. Ontslag-aanvrage eerste plaatsver vanger telefoonbeheerder. Op zyn verzoek eervol ontslag verleend aan den heer Joh. Stallman als eerste plaatsvervan ger telefoonbeheerder. IV. Benoeming eerste plaatsvervanger telefoonbeheerder. Van den brievenbesteller L. Sikkens is een verzoek ingekomen om voor bovenge melde betrekking te worden benoemd. Daar er zich anders geen liefhebbers hebben aangemeld is Sikkens met alge meene stemmen benoemd. V. Vaststelling schoolgeldkohier, Vastgesteld op f10647. VI. Voorstelvan Meekeren, tot terug gave van 5 0/q hoofdelyke omslag aan de visschers. B. en W. adviseeren dit voorstel niet aan te nemen. Hct gemeentebestuur had het recht de hoofdelyke omslag te bereke nen naar het inkomen van dat loopende jaar en als de visschers dus 5 0/0 wordt gerestitueerd hebben allen daar recht op De heer van Meekeren zegt, als het gemeentebestuur recht heeft om van de inkomsten van bet loopende jaar te hefien ijjn. voorstel in te trekken, waardoor het advies van B. en W. dus vervalt. VIL Voorstel-van Meekeren tot invoering van een stratenbelasting. Ook hiertegen hebben B. en W. bezwaar. De straten zyn voor het geheele publiek en vinden B. en W. het niet goed om menschen die toevallig aan een zekere straat wonen, daarvoor belasting te laten betalen. Bovendien past het ook meer in een grootere gemeente. Bij riooleering zou dit iets anders zjjn, dan zou met belang hebbenden in onderhandeling kunnen worden getreden om b.v. een deel in de kosten by te dragen. De heer Simonides is ook van oordeel dat geen nieuwe belastingen ingevoerd moeten worden. De heer van Meekeren zegt daarentegen dat eventueele straten verbeteringen toch uit de belasting moet komen. Het rapport van B. en W. instemming gebracht wordt met de stem van van Meekeren tegen, aangenomen. Zoodat het voorstel is vervallen. VIII. Adres van de afd. Hindeloopen van de S. D. A. P. tot den bouw van noodwoningen. IX. Adres Kom, jongea en famkes, to gau op it iis 1 En ride, fordikje I de skoalle jowt fry. Non kriichje en klauwe om ’t bést tsjin [elkoar, Prebearjo ’t fuleindich, lit nimmen Ijeafst [foar. Krij-oan-boartejen heart er forsiker ek by. FRISO.

Friso nl | 1919 | | pagina 1