F Nieuws- en Advertentieblad i voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordw, Hindeloopen, Stavoren, enz. enz. ZATERDAG 22 FEBRUARI 1919. 45ste Jaargang. No. 8. Binnenlandsch Nieuws. r Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM. s staal. Ingetrokken zyn Tot plaatsing van Adv. en Reclames voor Handel, Nijverheid voor F van het omtrent dit adres ingawonnen advies der Distributiscommissie, die in een zeer uitgebreid betoog de bemerkingen in verontrustend. In het hospitaal te Heerlen zijn drie patiënten opgenomen. Dese zgn af kom- Zonder hoofdelyke stemming wordt het voorstel goedgekeurd. Punt 8. Adres van alhier bestaande afdeelingen, daarby de medewerking in* roepende voor de verkrijging van een be tera distributieregeling voor aardappelen enz. In het deor den Secretaris gelezen adres wordt eene betere regeling der distributie gerekend door reeds nu de landerijen voor bebouwing in gereedheid te hebben. Dit tweeërlei standpunt kan gemakkelijk aanleiding geven tot verschil bij moge- lijke stemming omtrent het voorstel De vrouw van W. is alsnog de Soheurwet buiten effect te stellen. Maar ook buiten het parlement zal er waarschijnlijk druk geredeneerd worden omtrent de Scheurwetaangelegenheden soo b.v. ten opzichte der schadeloosstel ling, welke bij artikel 6 dezer wet wordt toegezegd, alwaar wij lezen, dat door Ihet Rijk voor de gronden die worden kussen verborgen gevonden 40 zilverbons op de uitvoering der Soheurwet heeft van f 1alle langs fotografischen weg verkregen en 6 cliché’s, voor de ver vaardiging gebruikt. In beslag genomen zgn voorts enkele brieven, waaruit blijkt dat verscheidene personen in deze zaak betrokken zgn. voorloopig aangehouden. De vlektyphus. Ook in de mijnstreek is de ziekte uit- Dit blad verschijnt des Za- terdags en kost per kwartaal 45 cents; per post per half jaar f 1.Enkele Nos. 4 ets. Ingezonden stukken Don- 2 derdags in te zenden. 2 Advertentiën Vrijdagmorgen: 2 vóór 11 uur. >p de hoogte zal kunnen komen dan het verslag van de zg. neutrale daartoe wordt overgegaan doet do Voor zitter de gewone rondvraag, waarbjj de heer Brandsma zegt, dat de raadsver- slagen in »F r i s o< niet tot hun recht komen, waarom hy voorstelt een officieel raadsverslag uit te geven. De Voorzitter zegt, dat dit punt door B. en W. zal wor den overwogen, maar mochten deze in on- welken de voor de omzetting noodige werkzaamheden moeten zgn verricht,, eigenaar is van die gronden, indien hg daardoor nadeel ondervindt, wordt scha deloos gesteld. Tijdens de behandeling dezer wet heeft men niet voorzien en ook niet eigen belang wordt aangeraden, niet naar de mijnen te komen. Gevaarlijke reclame Een van de lezers van het vHbl.c zendt aan dat blad een Bulletins, dat in enkele steden van ons land wordt verspreid en waarin met schreeuwende letters melding wordt gemaakt, dat de ex-kroonprins van Duitschland, volgens een »van bevoegde zijdes ontvangen mededeeling, aan de stad een bezoek zal brengen. De prins zal dan >in con tact komen met burgemeester, wethou ders en gemeenteraadsleden, autoriteiten en verder met alle standen der bevolking. Na het verzoek om vooral niet te vlaggen, volgt ten slotte de mededeeling, dat zbijzonderheden omtrent dit bezoek nader zullen bekend gemaakt worden». Blijkbaar staat de verspreiding van deze bulletins in verband met de be kende H. A. P,-film van den ex-kroon- prins op Wieringen, die thans in som mige provinciesteden vertoond wordt. Zeer terecht wordt gewezen op het gevaarlijke van deze ongetwijfeld aan dachttrekkende reclame. Wij leven nu eenmaal in een tijd dat men ons met argusoogen bespiedt, zegt het »Hbl.«, zoo zelfs, dat men in ons eigen land dingen ziet gebeuren, die in werkelijk heid nooit hebben plaats gehad. En zoo sou men straks in buitenlandsohe bladen kunnen lezen, dat de Duitsohe ex-kroon prins Nederland doorkruist. De Scheurwet. Men schrijft aan het »N. v. h. N.« Het ligt voor de hand, dat de Soheur- wet in de naaste toekomst binnen en buiten het parlement ruimschoots aan leiding tot bespreking en behandeling sal geven. Binnen het parlement, omdat allicht de vraag aan de orde zal worden ge steld, of met het oog op de gewijzigde tijdsomstandigheden er thans geene aan leiding bestaat om alsnog de Scheurwet in te trekken, daar met eenige mate van waarschijnlijkheid van uit het buiten land de noodzakelijke levensmiddelen zullen kunnen worden ingevoerd, waar door natuurlijk de noodzakelijkheid der uitvoering dezer wet min of meer op den achtergrond sal worden geschoven. Evenwel zal de beantwoording dezer vraag niet meer zoo gemakkelijk zgn als verleden jaar toen nog geen uitvoering aan het voornemen van scheuren en breken van den grond was gegeven, temeer niet, omdat er niet iu iedere provincie een gelijk belang bestaat ten opzichte der wenschelijkheid om de Soheur wet alsnog buiten werking te stellen. Zoo is ons b.v. ter oore gekomen, dat ook thans nog weinig uitvoering aan de Soheurwet in de provincie Holland is ge geven, terwijl in Friesland menigeen vast Een der patiënten, de verbandmeester der staatsmijn Hendrik, is overleden. Omvangrijke voorzorgsmaatregelen zgn genomen, om uitbreiding der ziekte tegen te gaan. De volkslogementen en slaap gelegenheden voor mijnwerkers zgn ge sloten, zoodat werkzoekenden in hun stoffen, gas en volkstuintjes waaraan nog eene uitvoerige memorie van toelichting is toegevoegd, waarin wordt betoogd, dat het gevraagde een groot Gemeentebelang betreft, tot opheffing van vele grieven zal leiden en het vertrouwen in do goede ge zindheid van B. en W. zal worden ver sterkt. gunstigen zin adviseeren, dan kan elk lid nog een voerstel doen. De openbare vergadering wordt daarna gesloten. haven, waartoe zonder hoofdelyke stem ming wordt besloten. Punt 5. Voorstel van de Gascommissie tot aanstelling en bezoldiging van perso neel. Met het oog op het ingevoerde z.g. drieploegen stelsel voor de stokers, wordt geadviseerd de stokers S. Piersrra en H. Heins in vasten dienst aan te stellen op een weekloon van f 20 en voor den mor- gevraagd van aardappelen, vleesch, brand- gendienst de tegenwoordige stoker F. Dei num op zyn oude salaris, terwyl het sa laris van den fitter E Petrusma dient te worden verhoogd met f 150 en gebracht op f 1150. De Voorzitter stelt namens B. en W voor overeenkomstig dat advies te beslui ten. De heer de Vries kan met het voor stel meegaan, maar acht F. Deinum wel wat stiefmoederlijk bedeeld, die zijn beste krachten tegen een schraal loon aan de fabriek heeft gegeven, waarom hy meent, -B-o— dat diens salaris ook wat omhoog moet het adres op jien voet volgt, na welks worden gebracht. De heer Brandsma merkt op, dat Deinum behoeft te werken van 6 uur ’s morgens tot 2 uur ’s mid dags, feitelyk niet meer geschikt is voor stoker, zoodat anderen hem de hand al moeten lichten. Hy vindt het een betrek- kelyk goed salaris, waarvan ook geen pen- De heer de Boer heeft van Deinum den indruk gekregen, dat hy met het voorge- stelde wel tevreden was. Hy krygt ech ter geen pensioen, maar kan hy ook wor den ingekocht De Voorzitter merkt op dat Deinum reeds de 60 jaar is gepasseerd, steeds als tjjdelyke werkkracht, door de Gascommis sie is benoemd en niet door den Raad De heer de Boer meent dat de stokers gaarne de pensioenbijdrage er af' zouden hebben, vooral ook met het oog op vroe gere ontslagneming. De heer Veenstra is bly te mogen hooren, dat Deinum met de voorgestelde regeling genoegen neemt, maar zou hem de kans voor een later toe te kennen gratificatie niet willen onthouden, wat, volgens den Voorzitter, steeds nog kan worden toegekend als hy invalide mocht worden. De heer Brandsma zegt dat Deinum wel vaak gevraagd heeft om een andere betrekking en dat hem bij tijd en wijle wel lichter werk zal worden ver schaft. De heer de Vries wyst er op dat het verschil inzake premiestorting weg valt, want dat is feitelyk verdiend loon, zoodat bet in werkelijkheid 17 a 20 gul den blyft. Het voorstel der Gascommissie wordt daarop zonder hoofdelyke stemming goed gekeurd. VERSLAG van de Vergadering van den Raad der Gemeente WORKUM, op Donderdag 13 Februari 1919, ’s na middags 6 uur. Voorzitter de heer Quarles van Ufford, Burgemeester. Tegenwoordig alle leden. Na opening der vergadering door den Voorzitter, stelt deze als punt 1 der agen da aan de ordeNotulen der beide vorige vergaderingen, welke na lezing door den Secretaris onveranderd worden goedgekeurd en vastgesteld. Punt 2. Mededeeling van ingekomen stukken a. Een apostille van Ged. Staten, goed keurende het Raadsbesluit tot het doen eener rechtstreeksche betaling uit den post voor onvoorziene uitgaven, dienst 1918. b. Idem, goedkeurende het Raadsbe sluit, tot het aangaan van geldleeningen. c. Idem, goedkeurende het Raadsbe sluit tot aankoop van grond. d. Een extract uit het resolutieboek, van Ged. Staten, betreffende het Raads besluit tot wjjziging der begrooting over 1918. e. Het procesverbaal van de gehouden kasopname van den Gemeente-ontvanger, waaruit blykt, dat in totaal is ontvangen f 142.268.321/2, in totaal is uitgegeven f 133 931.80, zoodat in kas moest zyn f 8336.521/2, tot welk bedrag kas en boe ken overeenstemmen. f. Een adres van de afdeeling Fries land van den Algemeenen Bond van po litiepersoneel in Nederland, inzake invoe ring van een premievry pensioen enz., welke stukken, op voorstel van den Voor zitter, zonder hoofdelyke stemming, voor kennisgeving worden aangenomen. Punt 3. Verslag van de Commissie tot wering van schoolverzuim inzake den leerplicht over 1918, Uit het door den Secretaris gelezen verslag blykt, dat in zake relatief verzuim waren epgeroepen 5 vaders, betreffende ongeoorloofd verzuim gepleegd door 4 jongens van de byzondere en 1 meisje van de openbare school. Twee vaders waren verschenen, die ernstig op hun verzuim waren gewezen, terwjjl'de anderen schriftelyk voor herhaling waren gewaarschuwd. Absoluut schoolverzuim kwam niet voor. De Commissie had 4 maal vergaderd. Het voorstel van den Voorzitter, om dit verslag voor kennis geving aan te nemen, wordt zonder hoof delyke stemming goedgekeurd. Punt 4. Adres van E. Petrusma, fitter en S. Piersma en H. Heins, stokers aan de Gemeentelijke gasfabriek, houdende verzoek om loonsverhooging, In het deor den Secretaris gelezen adres wordt de er kentelijkheid uitgesproken over hot voor stel der Gascommissie, maar dat niet in overeenstemming wordt geacht met de elders in Friesland geldende loonen, n.l f 25 voor een fitter en f 22 voor een sto ker. Het door den Secretaris eveneens gelezen advies van de Gascommissie be helst een afwyzende beschikking en het voorstel, do voorgostolde regeling te hand- Punt 6. Resolutie van Ged. Staten tot wyziging der bouwverordening. De Secretaris doet voorlezing van een extract uit het resolutieboek van Ged. Staten betreffende het Raadsbesluit tot wyziging der bouwverordening en het des betreffende advies der Gezondheidscom missie en de voorgestelde strafbepaling, een en ander in verband met eventueele slooping van gebouwen van architectonische waarde, waarvoor eerst de goedkeuring van B. en W, moet worden gevraagd en waartoe niet binnen 14 dagen mag wor den overgegaan. De Voorzitter stelt na mens B. en W. voor, aan het gevraagde van Ged. Staten te voldoen, waartoe zon der hoofdelyke stemming wordt besloten. Punt 7. Adres van het Bestuur der Aartsdiosesanen R.K. Boeren- en Tuinders- bond, afdeeling Workum, daarby aandrin gende op de vestiging van een of meer onderwijzers met akte landbouwonderwijs. In het door den Secretaris gelezen adres wordt gewezen op de steeds meer toe nemende behoefte aan landbouwonderwijs, waarom het zeer wenschelyk wordt ge*, acht, één of meer onderwijzers met land- bouwakte te benoemen. De Voorzitter stelt namens B. en W. voor, het adres voor kennisgeving aan te nemen, maar met het verzoek rekening te houden by even tueele vacature aan de O.L. school. De heer de Boer zou ook; de besturen van de Bijzondere scholen willen verzoeken daar aan te denken, wat de Voorzitter geen bezwaar acht, terwijl do heer Hobma daar nog meerdere uitbreiding aan wil geven door ook do aandacht te wijden aan een handelscursus en vakteekenscbool. De heer Potma acht het gevraagde meer op den weg van den Landbouw zelve gelegen, wat de Voorzitter gaarne tezijnertyd nader wil overwegen, maar thans, wegens het gebrek aan bevoegde leerkrachten, niet ie uit te maken. Distributiemaatregelen. Vetkaart. De vetbon der 4e week van de vetkaart geldt van 19 tot 27 Februari. IJzer en staal. Ingetrokken sijn de maximumprijzen voor ijzer en staal. Melk. In een circulaire aan de bur- Daarna doet de Secretaris nog voorlezing, gemeesters wyst minister Van IJsselsteün iM a<l»>An «vmhrnAMnan j 11 X x er op, dat de melkproductie nog steeds dalende is. Het laatste stadium is ech ter zeer aanstaande. Voor April is op een belangrijke stijging niet te rekenen en in .Februari en Maart zgn nog ern De BURGEMEESTER van WORKUM brengt ter kennis, dat voor de volgende week verkiijgbaar zal zijn: op bon voorlezing de Voorzitter voorstek, het adres voor kennisgeving aan te nemen, onder opdracht aan de Distributiecommissie, met de geuite wenschen zooveel mogelyk re kening te houden. Evenwel meent de Voorzitter verplicht ote zyn terug te moeten komen op de sioenbfdrage behoeft te worden gestort, linsnede inzake de goede gezindheid der Commissie, en volgt hy de memorie op den voet by de verdsdiging van de ge nomen besluiten, om ten slotte, namens B. en W. voor te stellen, het advies der Dis tributiecommissie ter Secretarie voor de leden te deponeeren. De heer de Boer acht enkele punten van het bewuste adres met opgelost, als schifting en vergoeding zieke aardappelen, de wenschelijkheid om het vleesch op bons en volgens nummerstel- sel verkrijgbaar te stellen, terwjjl men by de brandstoffendistributie feitelyk achter het net zal visschen, een en ander met voorbeelden toelichtende. De heer Brandsma acht het advies van B. en W. niet voldoende, maar wil het rapport laten drukken, opdat ieder er in zage van kan nemen en beter en volledi ger 01 door I Friso. De Voorzitter wijst op de kosten van extra bladen en nummers, terwjjl toch de besturen zeker wel al hunne leden zullen inlichten. Verder meent hy nog den heer de Boei te moeten zeggen, de kwestie der zieke aardappelen bij de Dis tributiecommissie ter tafel te zullen bren gen, dat de kwestie der noodslachtingen op 3 plaatsen onmogelyk is uit te voeren en te controleeren en de regeling der turf verband houdt met de hoogere prijzen, door den Minister gesteld en het besluit van den Raad, om de mingegoeden meer- turf te leveren. Verder komt de Voor zitter terug op de grootere publicatie van het rapport, wat de heer Brandsma ter visie wil leggen ter Secretarie voor iederen ingezetene. De heer de Vries wil het vol ledig publiceeren, dan is ieder ten slotte volledig gerehabiliteerd. De Voorzitter acht dit, vooral met het oog op de bij lagen, zeer bezwaarlijk. De hoer Potma acht het voorstel van B. on W. voldoende, evenals ook do heer Veenstra, waarna ten slotte zonder hoofdelijke stemming wordt besloten het rapport der Distributiecom missie met de bijlagen voor ieder ingeze tene op de Secretarie ter inzage te leggen. Punt 9. Aanbieding van een besluit van de Voogden van het Stads-Weeshuis tot wyziging der Weesvoogdg begrooting, dienst 1918. Na voorlezing door den Secretaris van het aangeboden besluit met de daarby gevoegde memorie van toelichting, waar door de begrooting, in uitgaaf bepaald op f 1596,29, met f 1565 zal moeten worden verhoogd, wordt daartoe op voorstel van B. en W. zonder hoofdelyke stemming besloten. Punt 10. Behandeling van bezwaar schriften tegen aanslagen in het primitief kohier van Hoofdeljjken Omslag deger Ge- gebroken, doch tot heden zij nog niet meente, dienst 1918. De Voorzitter stelt voor dit punt in eene vergadering mét gesloten deuren té behan- spoedeiMhend schreven, waartoe zender mSnwer nrun* ilaaUton d den termön b£Mn hoofdelyke stemming wordt besloten. Voor iwttlVan De prijs der Advertentiën 2 is van 15 regels 60 cents, elke regel meer 6 cents. Grootere letters naar plaats- 2 ruimte. Buiten Friesland, uit- 2 gezonderd Familieberichten, 10 ets per regel. Bij abon- 2 nement belangrijk lager. 2 62 i/a pond Peulvruchten. 63 en bon 5 der Kindersuiker- (kaart V2 pond Suiker. 64 2 ons Jam. 65 1 ons Kaas. 15 der aardappelkaart (20 27 Februari) 4 K.g. Zandaardappelen. Voor ingeleverde bon No. 6 voor de laatste maal pond Sago of Aard appelmeel. De Burgemeester voornoemd, J. QUARLES VAN UFFORD. Workum, 20 Februari 1919. De Winkeliers worden er op attent gemaakt, dat alleen op bon 3 der Kin derzeepkaart, zeep mag worden afge geven, en geen hoogere bons mogen in ontvangst worden genomen. stige moeilijkheden te wachten. De Minister vestigt daarom de aan dacht op de bijproducten als geconden seerde taptemelk, melkproducten, enz., waarvan de consumptie nog beneden de raming blijft. Zllverbons f2.50. Met ingang «van 1 Maart a.s. worden de oude zilverbons van f 2.50 ingetrok ken. Na dien datum is bedoelde bon niet meer wettig betaalmiddel. Van 1 15 Maart bestaat gelegenheid de oude bons ten postkantore in te ruilen. Verhooging telegram- en telefoonkosten. Binnenkort is eene verhooging te ver wachten van de thans geldende tarieven voor de rijkstelegraaf en telefoon. Voor de telegraaf (per 10 woorden) en voor de telefoon met 5 cent te verhoogen. Zoo mogelgk zal de regeling reeds met 1 Maart van kracht worden. De P. en T. meent tot verhooging te moeten o vergaan, omdat de steeds stijgende kosten van het materiaal het noodig maken naar grootere bronnen van inkomsten te zoeken. Deze partieele verhooging zal dan ook tijdelijk zgn in afwachting van radicale wijziging van de tarieven. Valsehe zllverbons. Te Aalten is bij een poging tot smok kelen van Kwatta aangehouden de fo tograaf D. F. de W. uit Wageningen, op wien by fouilleering werden gevonden 14 valsehe zilverbons van fl. Daar te Wageningen bij herhaling bij de kassiers valsehe zilverbons in betaling waren ge geven, werd in de woning van W. een onderzoek ingesteld, waarbij de po litie op den zolder een volledig fotogra fisch atelier aantrof. Bovendien een toe stel tot het praepareeren van afdrukpa- pier voor zilverbons en in een fixeerbad een afdruk van een zilverbon. Na nauw keurig onderzoek werden in een voet- 1 en Geldwezen buiten de prov. Friesland is uitsluitend gemachtigd het Alg. Adv.-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr, 76-78, Amsterdam, Friesland Filiaal D. V. ALTA te Leeuwairden, Bagijnestraat 54. Tel. Intercomm. 1114. FRISO

Friso nl | 1919 | | pagina 1