i Nieuws- en Advertentieblad I voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordw, Hindeloopen, Stavoren, enz. enz. Excelsior. 45ste Jaargang. ZATERDAG 1 MAART 1919. No. 9. Officieel Gedeelte. Binnenlandsch Nieuws. r Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM. I i bod op vervoer en aflevering van wol werd geantwoord een beambte van De arbeidsduur in het drukkersbedrjjf. In een buitengewone gemeenschappe- wel de toegangsbepalingen aanzienlijk zijn verzwaard. eerste jaarbeurs 10, op de tweede 30 tnillioen gulden. Over de provincies verdeeld groe- Tot plaatsing van Adv. en Reclames voor Handel, Nijverheid voor T De prijs der Advertentiën 2 is van 15 regels 60 cents, 2 I elke regel meer 6 cents. 2 Grootere letters naar plaats- 2 ruimte. Buiten Friesland, uit- I gezonderd Familieberichten, 2 10 ets per regel. Bij abon- 2 nement belangrijk lager. 2 twee jaren als volgtGroningen 29 31 Friesland 1025; Drente 76; Overijsel 51 49 Gelderland 61110 Utrecht 105129 J Noord-Holland 173—375; Zuid-Holland 189—240; Zeeland 5—8; Noord-Brabant 4674; Limburg 1415. De cijfers van dit jaar zijn nog niet bg benadering vast te stellen. Kort voor de jaarbeurs hebben zich tal van inzenders in verband met de gewyzigde politieke omstandigheden te ruggetrokken onder-dezen waren er die, met het oog op het onzekere vooruit zicht, de koeten van deelneming niet meer aandorsten of het met hun bedrgf heelemaal niet meer konden bolwerken anderen moesten van deelneming afsien, omdat zij toch geen orders zonden kun nen aannemen wegens gebrek aan grond stoffen er waren er liefhebbers genoeg om aanstonds hun plaatsen in te nemen en dientengevolge is er dan ook geen duimbreed ruimte meer vrg. Het totaal bedrag, waarvoor de inge zonden goederen door bemiddeling van de jaarbeurs zijn verzekerd, beloopt niet minder dan f 2.530.000. Op deze wijze zal voorkomen worden dat door leden van den Bond schade geleden wordt. Vet. Het ligt in de bedoeling de vetrantsoeneering tot Mei te handhaven. V1 e e s o h. De twee vleeschlooze dagen per week zijn door den minister van Landbouw ingetrokken. Thee. De »Tel«. deelt mede, dat door het Rijkskantoor voor thee en koffie onder dagteekening van 24 Februari een mededeeling aan koopers van thee op de Java-thee-veiling van heden Vrijdag ia verschenen, waarin maatregelen genomen zijn, die prijsopdrijving van thee kunnen voorkomen. Alle koopgereehtigd n krijgen onder controle een bepaald aantal kisten thee, en zoowel zij die direct op de veiling koopen, als zij die zich uit de tweede hand voorzien, zijn verplicht aan verbruikers tot ten hoogste f 1 45 per Va KG, netto te verkoopen. Wol. De minister van Landbouw heeft met ingang van 25 Februari inge trokken de beschikking betreffende ver- kante meters) 150, 263, 516. Dit blad verschijnt des Za- terdags en kost per kwartaal 45 cents; per post per half jaar f 1.Enkele Nos. 4 ets. Ingezonden stukken Don derdags in te zenden. Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 uur. Jaarbeurscijfers. Enkele cijfers van en over de Utreoht- sche jaarbeurs, ontleend aan de N.Rt.Ct. Het aantal deelnemers voor de eerste jaars bedroeg 690, voor de tweede 1062, voor de derde bedraagt het 1285, dus byna het dubbele. Nog sterker stijging is er echter in het aantal monsterkamers en meters tafelvlakte. Monsterkamers waren er op de eerste jaarbeurs 439, op de tweede 963, op de derde jaarbeurs loopt het totaalcijfer tot by de 1300 op. Aan tafelvlakte was er op de eerste jaarbeurs 294 meter, op de tweede 634 meter verhuurd, voor de derde jaarbeurs was men Vrijdag tot 772 meter gekomen. Voor de openruimte zijn de cyfers (vier man tinkt to birikken, hwertroch men alles to neate dien hat hwet in minske fint siert en forleget, in stanpunt, det him forwidere hald fen ónfordraegsumens en haetlikheden tagelyk. Ek hjirbij moat de leuze wêze Excelsior Altyd heger. FRISO. Distributie-maatregelen Schapen. Het slachten van vrou welyke schapen is thans verboden. Ingetrokken is de distributieregeling voor schapenvellen, schapenblooten en blootwol. Karwyzaad. Karwijzaad is toege voegd aan de lijst van gewassen, welke voor den zaai verhandeld mogen worden De maximum hoeveelheid welke land bouwers mogen betrekken of welke hun zal worden gelaten, voor het door hen te bezaaien land, is vastgesteld op 10 K G. per H.A. Vastgesteld is een maximum prijs voos karwyzaad van f66 per 100 K.G. Petroleum. Naar »de Tijd* meldt, zullen de distributiebepalingen op 3 of 10 Maart a.s. worden opgeheven. Melk. Op een schrijven van den Bond van Melkveehouders heeft, naar de »Eemsb.< meldt, de Minister van Landbouw geantwoord, dat het thans niet mogelyk is reeds in te lichten om trent de wyze, waarop de levering van consumptiemelk in den volgenden zomer geregeld zal worden terwijl evenmin vaststaat of een en zoo ja, welke maxi- tnumprys voor melk bepaald zal worden- De minister wijst er echter op, dat door huurden van groenlanden rekening zal zijn te houden met de groote waar schijnlijkheid, dat in de naaste toekomst de melkprijzen over het algemeen eene verlaging zullen tegemoet gaan, zoodat hij den Bond in overweging geeft er naar te streven bg de verhuring der gronden de pachtprijzen zooveel mogelijk tot een normaal peil terug te brengen. Opdrgven van pachtprijzen moet zoo- BURGEMEESTEft en WET HOUDERS van 'Workum, brengen ter kennis van de in gezetenen, dat het advies der Distributie-Commissie met daar bij behoorende bijlagen, betrek king hebbende op het door de Afdeelingen der S. D. A. P., Alg. Ned. Typografenbond, Alg. Ned. Metaalbewerkersbond, Bond van arbeiders in het Zui velbedrijf en Werklieden-Ver- eeniging „Helpt Elkander” al hier, aan den Gemeenteraad in gezonden adres inzake de distri butie, tot en met 15 Maart 1919 ter inzage is nedergelegd ter Secretarie in de gewone kantooruren. laad in onderhandeling treden zal over de vrijheid van de Schelde. Onze ZuiderzeevisscherQ. Ook voor de vissoherij gaat *t dagen. In een door de Zuiderzeevissoherijraad gehouden vergadering werd gezegd, dat de vissoherij benoodigdheden wel spoedig ruimer beschikbaar zullen komen tegen lagere prijzen. Begin Maart zal een nieuws regeling voor den verkoop van katoenen garens getroffen worden, waarbij de vissohers en de handelaren byna geheel weder hunne oude vrijheid van koopen en ver» koopen zullen terugkrijgen. De prijs zal vermoedelijk omstreeks f6.50 per K.G. bedragen. Verder is het rantsoen caoutchouc, dat veel te klein was, met 250 ton verhoogd. De eerste aanvoeren worden spoedig verwacht en de prijzen zullen ver moede lijk omstreeks f 75 per kist bedragen. De 3e Nederlandsche Jaarbeurs. Maandagmorgen om 10 uur werd in »Tivoli< te Utrecht de Jaarbeurs ge opend. Bij de opening waren o.a. aan wezig de Ministers van Binnenlandsche Zaken, Buitenlandsche Zaken, Landbouw, Financiën en Justitie, de voorzitters van de Eerste en Tweede Kamer enz. Na den burgemeester trad de tydelyke lijke vergadering door den Nederlandschen voorzitter van den ministerraad, de mi nister van Binnenlandsche Zaken, jhr. mr. Ch. J. M. Ruya de Beerenbrouok, naar voren om namens de regeering een kort woord te spreken. Na hulde aan de mannen van het initiatief gebracht te hebben, zegt spreker, dat de Jaar beurs de gelegenheid schonk aan de kleine ngveren om zich aan de groote industrie te spiegelen. Vormen zij allen de scha kels van een keten, de saamhoorigheid van ons volk komt nimmer sterker nit dan wanneer naar eene zijde het bloed naar een hartader toevloeit. Is het won der dat onze gedachten tevens gaan naar die streken van ons dierbaar vaderland, van waaruit in de jongste tijden de drang, te blyven binnen het Neder- landaohe staatsverband in zoo verschil lende toonaard door duizenden stemmen werd vertolkt? Met de innige bede, dat onder Gods’ zegen de derde Nederlandsche Jaarbeurs een nieaw tijdperk van geluk en van voorspoedig gedijen voor ons volk moge inluiden, verklaarde de spreker haar ge opend. opzicht weer belangrgk overtreffen, hoe- wierpen, terwgl haar hoofd in een hoofd kussen werd gebonden, zoodat zy niet schreeuwen kon. Daarna hebben zy De omzet bedroeg naar schatting op de getracht haar te wurgen, door een nacht japon om haar hals te binden, welke krachtig werd toegehaald, waarna de vrouw byna geen lucht meer kon krygen. Zy hebben toen den boel ondeuocht It libben fen ’e minsken is sikersonk net altyd riis mei resinen, lyk as Gabe Skroar yn syn tiid den ek al biwearde. It rollet er samar net hinne oer ’e wei dy ’t elk for him seis óf to lizzen hat. Wy fine hobbelige einen, hinderpeallen, en faken moat we oan ’e ankels ta troch de stikels hinne wadzje. Mar al- lergeloks fine wy op üs wei ek noch moage kugerpaden, hwer ’t men mei bliidskip op tahalde kin, ónder noftlik beammeskaed en blommepronk. De libbenawei is fol ófwiksel fen lij- en en bliidskip, leed en soaroh, foar- en tsjinspoed, mar wirdt doohs ek op syn tiid biljoohte en omstrielle troch milde sinnegloede ónforwaohte ütkomst, red ding fit gefaren, binne safolle as smoute simmerhüskes, der ’t we ós ótrês e, en hwer ’t yens wirch gemoed oplibbet, hwer ’t de krêft om to arbeidzjen, to striden, to libjen oansterke wirdt. Ha- war ja, om to arbeidzjen. Hwent ar beidzjen jowt libbensmoed en libbenslust. By stilzitten giet de minske er oan. Mar arbeidsjen en arbeidzjen is twa. Der is yn ’e wr&ld in arbeidzjen, dat troch oermiette, dat troch moardzjende ynspanning om de móle iepen to hól den, it stribjen nei heger en better deadet en him deljowt by de miening, dat de minske allinne op stoflik gebiet, arbeider en arbeidzje moat om it liif fol to krijsn. Dat sooe genóch wêze. Bond van Boekdrukkerijen, de R. K. Vereemging van Ned. Drukkenpatroons en den Bond van Christelyke Drukkers patroons, te Amsterdam gehouden, is, op voorstel van het algemeen hoofdbe stuur besloten het advies van den Cen- tralen Raad te volgen en met 3 Maart a.s. de werkweek te verminderen tot 54 uur voor drukkergen welke nog niet, en tot 52^2 uur voor drukkergen welke reeds den vrgen Zaterdagmiddag hebben ingevoerd. Een voontel van het hoofdbestuur om te besluiten dat leden die de arbeids voorwaarden hunner werknemers in voor dezen gunstigen sin willen doen afwijken van de bepalingen der C. A. O., daar voor toestemming van het algemeen hoofdbestuur behoeven, werd na verzet uit de vergadering ingetrokken. Moord en poging daartoe. Vrydagnacht is naar men weet te Erp de 82-jarige landbouwer P. Bremans vermoord. Naar de »Maasb.< mededeelt, drongen omstreeks 12 uur ’s nachts twee per sonen de woning binnen. Een hunner dreigde B. met de woorden >je geld of jo levenOnmiddellijk daarna klonken eenige revolverschoten en de man was een lyk. Toen schoten de booswichten op diens broeder, die zwaar in het been gewond werd. De dienstmeid was intusschen gevlucht naar een buurman, en kwam met den schrik vrg. Daarna verdwenen de moordenaars van wien geen spoor ontdekt is. Zaterdagavond omstreeks 8 uur heeft in de Zorgvlietstraat te Den Haag een brutale en lafhartige misdaad plaats ge had. Aldaar woont de 66-jarige oude vrouw wan E. 8. van wie bekend was, dat zij eenig geld en wat gouden sie raden bezat. Omstreeks dien tijd werd aan haar de derde kon het met niet minder dan deur geklopt en op haar vraag, wie er was, werd geantwoord een beambte van veryoer en de aflevering van wolafvallen en wolkammeling werd verboden en de beschikking van 23 Januari j.l. voor zoover betreft de maximumpryzen van hjar géan litte. Dy scheerwol. Nederland en BelgiS. Naar de >Maasb.< van betrouwbare zyde uit Brussel verneemt, mag men ver wachten dat in den loop van deze week, door de Belgische regeering in de Kamer een verklaring zal worden afgelegd, dat de verschillende berichten der laatste weken ia de pers voorkomende omtrent de an nexatie van Nederiandsch gebied op leugens berusten en dat Belgie alleen met Neder- poerden zich da deelnemers over de i twee mannen naar binnen traden, een burger en een militair, die de vrouw aangrepen en op haar bed Mar in sok soarte libben bigiet frg- hwet nei it libben fen de dieren to aerdzjen. Wy arbeidzje wol om to lib jen, mar it moat mear it doel wêze, dat we libje om to arbeidzjen, foarüt, om- heech te kommen, om hwet ta stan to bringen. Nije tinkbielden ynfiero, fen heger bistjutten as de bisteandeto klimmen yn forstan en óntwikkeling, sterker to wirden yn yens wil om sel- stannich to wezen en fry for safier dit yn in woloardelike minskemaatskippy mooglik is. De minske is wirden de kening fen de skepping, en soil dat nammensto duedliker utkommo litte, om hieltyd, nei it foarbield fen de bisteande skepping, nije skeppings to dwaen. Tiden lang hat men prebearre om de loft to bifarren einlings hat men it red den dit mei fortuten to dwaen, al is it folmakke, en de wissichheid fen dizze feart sónder óngelokken ótbringe to kinnen, noch lang net forkrige. Men flj acht en gounzet troch it loftrom mei kógelsfeart en stiget himelshichten mei boaten fart men djip ónder ’e wetter- flakte fen ’e sé men makket troch gas en elektrisyteit Ijocht, om de nacht yn dei to foroarjen, praet troch teikens en troch klanken mei oare minsken dy ’t omfierren wenje, al binne it ek ónmiet- like ófstannen en oare wralddielen, men makket wegen for spoar en tram trooh bergen fen granyt, forbynt wróldsé en oan elkoar trooh stringen berglan skaet. En hwet skept de wittenskip, de kinst, de wirksumens wol net dat tejóoht fen de foartbringende kreft fen de minskene- geest, fen minskeneforstan, fen syn siele- adel, fen syn fornuft en feardige han 1 En noch altyd bliuwt syn doel, to for betterjen hwet e? foartbrooht hat. Syn stribjen is om it heechste to birikken. de greatste moeiten oer to kommen, en net earder foldien to wezen as hwenear 't syn plannen ta ótfier komd binne. Lykwol binne er ek forkearde min sken, dy ’t ek folhólde, dy *t hjar dor ek net by dellizze kinne mei op healwei hjar doel oan to kommen. Mar sokken hjar doel rint net nei omhegen hjar Teel mogelgk worden tegengegaan, doel sjucht ut op ’e bidelte, op it lage en ónminskelike. Sokken lykje it lok to siikjen yn ’t geniet fen it minne en. forkearde hwer *t hjar forkeard aerd bjarren hinne loadst. Hja meitsje hjar bitoeft yn in oar to bistellen, ófiosetten ensafoart, of yn eigen sinloas dwaen. Neatdwaen sooe better wêze den ar beidzjen lyk as sokken dogge, dat in minske sinke lit yn in poel fen fordjer. Hwent gjin reden en wetten binne yo steat om sokke geestlik bidoarnen red ding to bringen. It to wekker skodzjen fen ’t gewisse, it fiellen en biseffen dat elke minskeljbben in te greate wearde hat, om it to fordierlikjen, dat kin ha men dy ’t op ’e wei is nei de bidelte, noch wer omheech fiere. Mar men hoeoht nou just noch net in forkeard minske to wezen, om ónder it tal fen ’e ljue dy ’t op ien hichte, bliuwe, to hearren. We doelden niis al op dy minsken^ dy ’t hast gjin tiid hawwe om oan det- jinge to tinken en to arbeidzjen hwet de geest forheft, de better tastanrieu bifoarderje kin. Mei ’t each deropi de beschikking waarby den verkoop, het wolle góds de achtórige arbeidsdei yn-, fiere. Fen dy kant bisjoen sooe dit den ek for in party syn nut hawwe kinne. Lykwol binne er ek, dy ’t ónforskil lich de dingen oer I ’t it neat skele kin, ho *t it er yn ’ei wrald om ta giet. En sokken binne er in boel. Mar doohs is ’t plicht fen elk* op stoflik en geestlik gebiet omhegen «jen to kommen, to trachtsjen foarót- gong en betterskip to bifoardeijen. Lit derom elk meiwirkje oan ’t moet- skiplik bilang, lit dat wêze in klimmen mei in fêst each op it stanpunt oan daf l en Geldwezen buiten de prov. Friesland is uitsluitend gemachtigd het Alg. Adv.-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr, 76-78, Amsterdam, Friesland Filiaal D. Y. ALTA te Leeuwarden, Bagijnestraat 54. Tel. Intercomm. 1114. De BURGEMEESTER van WORKUM maakt bekend, dat voor de volgende week ver- ki ijgbaar wordt gesteld op boa 66 1 pond Amerik. Spek a f 1 per pond. op bon 67 i/2 pond Rjjst. op bon 68 1 ons gort. op bon 69 2 ons Jam. op bon 70 en bon 6 der Kinde>-l aart i/2 pond Suiker. op bon 71 1 ons Kaas (bij aankomst). op bon 16 der aardappelkaart 27 Febr.-6 Maart 2 K G. Zand- en 2 K G. Kleiaardappels. De Burgemeester voornoemd, J. QUARLES VAN UFFORD. Workum, 28 Februari 1919. Bon 5 der Boterkaart loopt van 28 Feb. t./m. 8 Maart. Broodkaart 87ste tgdvak loopt van 24 Feb. t./m. 4 Maart. De eerste jaarbeurs besloeg 29.000 vierk. M.de tweede 56.000 vierk. M. 72.000 vierk. M. stellen. Het aantal bezoekers bedroeg op de de gasfabriek. Zij deed toen de deur eerste en tweede jaarbeurs ondersch. open, waarna l-- 111.000 en 200.000; waarschijnlijk sail de derde jaarbeurs de tweede ook in I k i t o.

Friso nl | 1919 | | pagina 1