Nieuws- en Advertentieblad I voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordw, Hindeloopen, Stavoren, enz. enz. Hwer X men wol - fen leare kin. vaccmeeren. t ZATERDAG115 MAART 1919. 45ste Jaargang. No. 11. Officieel Gedeelte. I Binnenlandsch Nieuws. t Plaatselijk Nieuws. - Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM. een I daarvan de prijs zal dalen tot 3 se vitte, det der ek Dan fleane se allinne der burgerij worden gesteld, omdat het rantsoen van 0.2 liter niet overschreden Wijziging stembiljetten, model van de stembiljetten is De Ouders worden verzocht de trouwboekjes mede te brengen. Workum 12 Maart ’19. De Butgem. vootn. J. QUARLES VAN UFFOKD. Het vermoeden, dat opiet in het spel is geweest, wordt hierdoor bijna zeker heid. Het schijnt met de bluschmiddelen inderdaad een treurige boel te zijn ge weest. Bjj de rustkamer bevond zich een brandslang, doch om de kast, waarin deze opgesloten was, te openen, moest de sleutel van beneden worden gehaald. Een afstand van eenige minuten. Voorschriften voor geval van brand 11 Tot plaatsing "van Adv. en Reclames voor Handel, Nijverheid voor F kantoor voor melk en melkproducten geen toeslag aan de gemeenten uitbetaalt voor de hoeveelheden, die eventueel boven het rantsoen zouden worden verstrekt. In verband met een en ander zou, door het gemeentebestuur van Amsterdam aan den minister worden verzocht, het kwantum aan te voeren regeeringsmelk belangrijk te verminderen. Naar aan leiding van, naar door de melkslgters beweerd wordt, minder goede kwaliteit Het gewijzigd in dier voege; dat de tweede lijst van candidaten wat lager geplaatst wordt dan de eerste, die verder weer lager dan de derde, die op gelijke hoogte staat met de eerste. Hierdoor komen de namen van de candidaten, die gelijk nummer hebben, in een gebroken lijn te liggen en wordt voorkomen, dat iemand, die een candi- daat wenscht te stemmen, by vergissing de stip achter den naam, in plaats die vopr den naam zwart zal maken. Gratis melk. Het gaat thans uitstekend met de melkvoorziening van Amsterdam. Vrij dag en Zaterdag was deze zelfs zóó, dat üthüzigen, jimme dy 't fen jimme het ministerieel vastgestelde rantsoen van 0.2 liter per hoofd per dag (waar onder dan de melk voor zieken en kin deren begrepen is) zonder bezwaar ver strekt kon worden en er bovendien nog een zeker kwantum overbleef. Dit seis frjemden for eigen thüs meitsje, en dos jimm eigen lok üntrinne... sjen nei de fügels en wirdt wizor. FRISO. De BURGEMEESTER der Gemeente WORKUM, brengt ter algemeene kennis, dat op Woensdag 19 Maart ’19 des namiddags te 2 ure, in een der lokalen van de School voor Uitgebr. Lager Onderwijs, gelegenheid zal be staan om zich gratis door den Arts Y. HIEMSTRA alhier, te doen verveners en de werklieden worden uit gevochten. De broodkaarten. Er was bericht, dat met Mei de brood- rantsoeneering zou worden afgeschaft. Van bevoegde zijde wordt evenwel dit bericht tegengesproken. Er is voor- loopig nog geen sprake van afschaffing der broodkaart. De broodrantaoeneering. Ondanks de tegenspraak van het Nederlandsohe Correspondentiebureau handhaaft de »Meierijsche Crt.< haar bericht over de opheffing der broodrant- soeneering, daar haar bron geen twijfel laat. Zij voegt er aan toe, dat uit het feit, dat de regeering van den oogst 1919 liefst zoo weinig mogelijk van de boeren wenscht te ontvangen, kan wor den gedistilleerd, dat onzo graanvoorraad niet zóó gering is, als de «zeer bevoeg de zijdes van het Correspondentiebureau het gelieft voor te stellen. De vetrantsoeneering. In tegenstelling met de berichten waarin een bepaalde datum wordt ge noemd waarop de elachtvetten zullen worden vrijgegeven, verneemt het >Hbl.<, dat hieromtrent nog geen beslissing is genomen. Het blijft dus vooralsnog mogelijk dat dit vrijgeven zal geschieden vóór de algeheele opheffing der vet rantsoeneering, welke zooals reeds vroeger werd gemeld met Mei kan worden tegemoetgezien. Invoer van havermout. Straks zullen de gemeenten ook weer havermout beschikbaar kunnen stellen. Er wordt nl. getracht havermout te doen importeeren door importeurs van dat artikel en met behulp van de regeering. De geïmporteerde havermout zal door den handel voor ongeveer 40 cent per kilo verkocht kunnen worden. De spiritus vrfj. Naar de >Tel. verneemt, zal binnen kort de brandspiritus vrij komen. De maximumprijs bedraagt thans f 0.70, doch verwacht mag worden, dat na op heffing f 0.45. *t Is for de bisten net minder as for de minsken in lokkige tiid, as it maei- tiidsintsje de winterkjeld fordriuwt. De minsken sitte den net mear to skrouskjen en to kleijen, en de dieren jaene hjar wille romte en kwéle it ütJ wege kinne. Ek de fügels, de lytse skepseltsjev, binne like bliid as wy, as se net langer op ’e bifêrsen groun hjar fiedsèl siiïje moatte, om i better dagen to forwachtsjen. °nit se moatte, mar binne op ’e tiid wer Hja meitsje dan ek froalik skreppend to plak hjar smüksmoute nêstkes, en al doarmje se ek noch sa troch elkoar en al binne hjar hüs-slé-en ek sprekkend gelyk, net ien forsint him as er nei syn nést fljucht hja habbe gjin nammeboerdtsjes noadich, om hjar eigen nest fen det fen oaren to ünderskieden. En as se hjar wirk ófdien, it noadige for ’e mieltiid by ’n oar sam’le of hjar seis forsjoen hawwe, dan komme se se- kuer wer daedlik yn hjar eigen wente to lónne. Dat is hjar thüs, der binne se graeoh, der hawwe se hert for. It sprekwird seit wol wierheit«Elke fügel hald him oan syn eigen nêst.c Sa kin men de fügels as learmasters fen de minsken biskouwe. En dan binne ’t learmasters dy ’t forgoes les jaene, gjin akte hoege to heljen en doohs hwet leare hwer *t in minske wol tige syn nut meidwaen kin. Se binne dit by de skoal-hearren foar, se wirde noch fen de iene noch fen de oare neigien, bipraten, bioardiele, en sa woe men de hele wrald tsjin hjar ünder- wiis yn ’t harnas jetje, se scoene like- goed foart piele mei hjar leksums to jaen. Yn oare opsiohten steane se lykwol mei de hearren fen alle mogelike skoal- len op ien line, det se nammentlik in great tal skoalbern hawwe, dy *t hird- learsk binne èf koart fen ünthóld en hwa 't men ’t net tasizze scoene, det se salang op skoalle gyngen. Der hat men bygelyks det ienfóldich leske, det se troch de Ijeafde for hjar nêstkes jaen. In boel minsken kinne 't thüs net fine, en miene dat it oeral oars better is as thüs. Se hawwe yn ’e hüs gjin rest, gjin wille en se doarmje op ’e strjitte om of sitte hjir of der oars hwer *t se miene, det se de forfeling forbalje kinne, dy *t hjar yn eigen hüs pleaget. Ho. is moog’lik, freget men wol ris, dat immen him thüs forfeelt, dat hy De turfprfjs. Er dreigt, zooals men weet, weer een staking in de venen, omdat de werk lieden hooger loon vragen. Officieus wordt nu meegedeeld, dat de regeering niet voornemens is, door verhooging van den turfprijs afwenteling van eventueele loonsverhooging op de verbruikers moge lijk te maken. Zij oordeelt en terecht zeker de prijs reeds hoog genoeg. Het conflict zal dus enkel tussohen de Dit blad verschijnt des Za terdags en kost j>er kwartaal 45 cents; per post per half jaar fl.Enkele Nos. 4 ets. Ingezonden stukken Don- derdags in te zenden. Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 uur. De prys der Advertentiën is van 1—5 regels 60 cents, elke regel meer 6 cents. Grootere letters naar plaats ruimte. Buiten Friesland, uit gezonderd Familieberichten, 10 ets per regel. Bij abon nement belangrijk lager. der aangevoerde regeeringstaptemelk, werd j.l. Vrijdag en Zaterdag door de slijters die melk geweigerd aan de cen trales in ontvangst te nemen. Gevolg hiervan was, dat men Zondag met grooten voorraad taptemelk zat, waarvoor geen afnemers waren. Op last van het gemeentebestuur zijn toen ruim twee honderd vaten, elk inhoudende 180 liter, op drie zolderschuiten geladen en is die taptemelk toen op drie punten der stad aan de burgerij weggegeven. Toen het nieuwtje in de betrokken buurten bekend werd, haastte men zich met kannen, kommen, ja zelfs met emmers, naar de schuiten, ten einde van dit buitenkansje te profiteered Er waren huismoeders, die met emmers waarin 1520 liter melk waren, naar huis gingen. Twee gedetineerden ontvlucht. Zaterdagavond zijn uit het Huis van Bewaring te Leeuwarden, twee gedeti neerden ontvlucht, een beruchte rij wiel- dief, afkomstig uit Amsterdam en een ander, veroordeeld wegens diefstal en dienstweigering. Omtrent hun ontsnapping deelt de »Tel. mee, dat sinds eenige dagen een sleuteltje van de sleutelkast, hangende in de slaap plaats der bewakers, werd vermist. In een onbewaakt oogenblik, de gedeti neerden genoten door hun gedrag het volste vertrouwen, hebben zij den sleutel van de deur der binnenplaats uit dat kastje weten te bemachtigen. Althans langs dien weg moeten zij hunne rijks- woning verlaten hebben. Tot heden geen spoor van de ontsnapten. Zondag werd er in de stad druk naar hen ge speurd, maar men vermoedt dat thans de beide ontsnapten tijd gevonden hebben om zich verder uit de voeten te maken. Particuliere nachtwaker. De bewoners van het Bezuidenhout te Den Haag zijn voornemens een par ticulieren nachtwaker aan te stellen wegens de vele inbraken, die den laat stee tijd worden gepleegd. Dit brengt in herinnering wat jaren geleden te Arnhem gobeurd is, toen de bewoners der villa’s in de omgeving, daar om gelijke reden een particulieren waker hadden aangesteld. De kosten van den waker zouden gelyk gedragen worden en Zaterdags haalde de man langs de villa’s zijn loon op. Nu vonden de bewoners het wel heel het kader inbegrepen niet bekend hieraan is het ook toe te schrijven, dat bij het begin van den brand soldaten hun kisten naar huis konden brengen, zonder dat hun bij den uitgang door de wacht iets gevraagd werd, laat staan dat zij tegengehouden werden. De burgemeester van Beesd verinoord. Maandagnacht omstreeks twee uur, is de burgemeester van het Betuwsche dorpje Beesd, de heer J. W. Hondelink, doodgeschoten. Op dat uur hoorde de heer Hondelink, wiens slaapkamer in de burgemeesters- woning is gelegen tegenover de raadszaal, eenig gerucht. Hij schoof hei raam open en moet toen zeker hebben gezien, dat een plank was gelegd over een sloot naast het Raadhuis en een ladder ge plaatst tegen den muur. Toen de bur gemeester het hoofd en een gedeelte van het bovenlichaam naar buiten stak, om te zien of er onraad was, viel een pistool schot. De heer Hondelink werd midden in het hart getroffen. Zijn zuster, die met hem samen woont, snelde oogenblikkelijk ter hulp, maarzij kon niets meer ontdekken van eenigen moordenaar. De daders is men tot nog toe niet op het spoor. De heer Hondelink was als burge meester èn als mensch zeer gezien. Hy was slechts een-en-dertig jaren oud. Te Utrecht zijn twee zwervers aange houden, verdacht van moord op den burgemeester van Beesd. Toen de justitie met behulp van een politiehond in hun tegenwoordigheid een onderzoek instelde, sprong de hond on middellijk tegen de beide zwervers op. Dit maakte op deze beiden zoo’n indruk, dat zij daarop bekenden den moord te hebben gepleegd. De eierenprys. De prys van de eieren is snel dalende. In Westerwolde bedraagt de middenprijs reeds 6 centin de stad Groningen worden ze reeds tegen 9lli cent ver ko|ht, terwijl iemand te Landsmeer ge negen is de eieren te Amsterdam te leveren tegen 10 cent mot kosteloozo bezorging door de geheele stad, bij elke hoeveelheid. De kalkeieren, die tot heden tegen den prijs van 10 cent per stuk voor zieken en zwakken en kraamvrouwen mooi om samen een waker te hebben' werden verkrygbaar gesteld op bons, af- gegeven door het geneeskundig distri- butiebureau te Amsterdam, zullen voor- taan verstrekt worden tegen den prijs vaq 7 cent per stuk, zulks in verband met het feit, dat ook de prijzen van verpche eieren dalende zijn. Het eerste kievitsei. Nu niet in Friesland, doch onder het behoor van het Noord-Hollandsch plaatsje Santpoort is Dinsdag reeds, naar de »N. R. Ct.« meldt, het eerste kievitsei ge vonden. WORKUM. Banoemd tot fitter aan de getpeentelijke gasfabriek van Lseuwarde* radjeel te Huizum, de heer E. S. Petrusma, in gelyke betrekking alhier. Heden Zaterdagavond halfacht houdt de Ver. van Oud-leerlingen der Landb. Huish. Cursus een vergadering voor hare ledpn, donateurs en' genoodigden, ten huize vaq A. Oostarhoff, waar de heer K. Uil- kema van Leeuwarden een lezing met lichtbeelden zal houden overHet Fnesche boerenhuis. HEM. OLDEPH. c. a. 12 Mrt. Grosly-t vap Gemeenteraads-candidaten gesteld door jseu groep Vrjje KiezersSierks, Koudum Martens, Oudega; Schrale, Warns; de Jong, Hamelum; Zeldenrust, Moikwarum; Hoe- kepaa, Koudum; Tamminga, Oudega; Ha- riqgsma, Warns; Van Rys, Hemelum; betonden, doch waren bjj het personeel Rejjerveld, Koudum. 1 en Geldwezen buiten de prov. Friesland is uitsluitend gemachtigd het Alg. Adv.-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr, 76-78, Amsterdam, Friesland Filiaal D. Y. ALTA te Leeuwarden, Bagijnestraat 54. Tel. Intercomm. 1114. maar ze hadden toch ook graag, dat hun eigen perceel het best werd ber waakt en daarom gaven zij zonder uitzondering den man elke week een extra fooi, om speciaal op hun woning te letten. De waker nam alles aan, beloofde aan allen extra bewaking en wqrd weken later, ’s nachts in een greppelslapend aangetroffen. Toen besloten de bewoners het maar weer met de gewone politie te doen. De kazernebrand. Bij het onderzoek naar de oorzaak van den brand in de kazerne te Den Haag, is, volgens de »Avp.< gebleken, dat een der deuren, welke toegang gaf tot de gang naar de rustkamer, gefor ceerd is. Een der slaapzalen van onder- laatste mocht echter niet ter beschikking officieren bevond zich juist onder de plaats waar de brand uitbrak en eenige serge ants, die naar boven snelden, vonden mag worden en ook omdat het Rijks- die tweede deur geopend. neat fielt for syn eigen wenning, dat hy dy net sa oangenaem moog’lik siket to meitsjen, om der it Ijeafst to wezen. De fügels meitsje hjar nesten sa, det se der wol alle gemak en geriif yn hawwe mar nimmen soil se biskildigje kinne, det se hjar hüs fo moai meitsje ef to dürabel hüsrie der op nei hólde ef in oerdiedige libbenswize fiere In boel minsken litte it üngesellige yn hjar wenningen sa bliuwe, omdet se dochs net folie yn binne, ynpleats fen dy büslik kreas to meitsjen, om derge- durigen hinne litsen to wirden. En derfor is gjin dürabel hüsrie noa dich. Sjinnens, oarder en regel, in blom- ke for finster en in tofreden gesioht by de hüsgenoaten, det docht folie mear as it moaiste hüsrie of djür forsierscl, mear as de weelte, dy ’t in banfol jild kostet en gjin geniet jowt. Mar it earste en fornaemste is, det men yens hüs net biskóget, allinne mar as it dak hwer ’t men oerdei en nachts yen ünder forskülje kin. Né, yn yens büs moat hwet wêze, dat men nearne to wrald der büten sa fine kin. It is sa ünnaturlik, as men net fen yens eigen thus hald, en it jowt gjin bliken fen it hert op it rjuchte sté, as men der gedurigen ütrint en gjin smucht er op hat om sa gau as 't kin wer to- bek to kearen. Misskien seit immen mar de fügels gean er dochs ek op üt, en as ’t moai waer is, binne hja Ijeaver yn ’e romme natür as yn hjar bikrompen nêstke. Dat is ek sa. Mar al formeitsje de det se ünder in mylde himel hjar bi-‘ fügels hjar ek noch sa yn ’t moajje waer, as hja bigripe dat se yn hjar nést wéte moatte, dan litte se hjar ek uet langer ophólde. Foaral net as mei de honger yn ’e h^b pykjes wachtsje. Ja ca mnoHo i en hólde hjar by honk, al scoene se faeks ek Ijeaver yn ’e frije natür hjar biwege. In hopen minsken ommers rinne like goed yn *e winter as yn *e simmer üt hjar hüs sünder needsaek den, dos dan kin se dochs ek net de skiid oan it moaije waer jaen dat bjarren nei büten lokket. *t Is meastal in oanwenst, mar dan in forkearden en tagelyk in skaed like oanwenst ek hwent men üntnimt yen seis net allinne in genot, det near ne sa lyk as yn eigen hüs smakke wir de kin, mar men ünthóld it oaren ek. en wol dejingen dy ’t nei oan ’t hert lizze moatte. De bern sjugge it óf en leare it fen de alden om it hüs üt to rinnen en sa- dwaende wirdt it in erflike kwael. By de fügels sit de Ijeafde for it ei gen nè4 djip yn ’e natür en sa giet dat fen it iene slaohte op it oare oer. By de minsken is datselde üteraerd desgeliken, mar men giet tsjin de natür yn en de iene nei de oare giet de fof- kearde wei op, en de Ijeafde for eigen hirdte fordovet ef giet alheel forlern. f jl FRISO. A >S V V !'l -t i- -- ------ -T- -- -

Friso nl | 1919 | | pagina 1