l 1 Nieuws- en Advertentieblad voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordw, Hindeloopen, Stavoren, enz. enz. In wiare skisdais. 45ste Jaargang. ZATERDAGV^JUNI^1919. Nö. 23. Officieel Gedeelte. Binnenlandsch Nieuws. Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM. .-I - .-t Der ek al krekt- FRISO. i vernield. I Reclames voor Handel, Nijverheid voor de boel fen aeijen Dat skoandere Mar a a binne efterhüs. Jan kaem binnen, lei de koeke op ’e tafel. Seach en hearde nimmen. Bigyng oan *t wiif to roppen. Gjin antwird. Dan mar ris siikje. Krekt oerein fait er tsjin *e pultrom oan. It posleinen bieldeje dat der op stie, bigyng krekt as Jan to widzjen, it foei foaroer, en kletste yn grüzeleminten oer ’e flier. Bidêst stie Jan der mei ayn wiete eagen nei to ajen, dan nei de gronn, dan nei de pultrom ayn boppe-ein Tryn hie ’t lewe< heard. Èja koe ’t net mear fele. sjucht de diggels en wirdt wyt fen lil- kena. Greate sfiplap mei te je noch ek bieldtsje fen üs beppe wy net troud Tryntsje-lea kriet Jan. Ja Tryntsjelea* En op dat wirdt spile er him in toaneel óf, hwer ’t de awakke helte de haedrol yn apile en Jan de finderlizzende par tijyn foaratelde. Ho ’t it krekt tagyng wit ik net, mar De prijs der Advertentiën a is van 15 regels 60 cents, X elke regel meer 6 cents. X Grootere letters naar plaats- a ruimte. Buiten Friesland, uit- a gezonderd Familieberichten, X 10 ets per regel. Bij abon- X nement belangrijk lager. X Noch O, Tot plaatsing van Adv. en Fierder doarst se net tinke, hwent hy acoe nou dochs net mear komme en hja moast hjar greatskens fen bjar jonkheid nou mar bisürje. Hja hie ’t sa fortajinne. Mar, lyk as we by ’t bigjin al seine, Jan hie in gouden hert én dat waerd... »Uit achting Aa sünt de tiid de achting üt wie, dat lean ’k hast al, mar Jan dy kaem noait wer aa dronken thus »Ut Freest. Mar ik wol net bigjinne to kweasprek- ken, en derom ophalde, en net mear fortelle aa de oerlevering fen de akiednia op ’e hispel brocht. Belasting op waardevermeerdering. Omtrent het bericht van de Nieuwe Courante over een te wachten voorstel tot het belasten van de waardevermeer dering, deelt het »Fin. Weekbl,« mee, dat het wetsontwerp, waarop dit bericht dcfelde, veel verder gaat, dan daaruit te lezen viel. Het ligt in de bedoeling van den minister van financiën om 30 te heffen niet enkel van de waardever meerdering van roerend en onroerend goed, maar van iedere vermogensver- meerdering, uit welken hoofde ook ont staan tusaohen 1 Mei 1916 en 1 Mei stond gedood en in een hoek geslingerd van den jongste der Van Roekels werden hier en daar deelen gevonden aan den oudsten Van Roekel werd een been afgeslagen en werden de oogen Na overbrenging naar het ziekenhuis overleed hij nog vóór den De vrouw kwam er met een De BURGEMEESTER der Gemeente WORKUM maakt be kend, dat de volgende week verkrijgbaar zal worden j«> 87n g®lok of “ï11 u“g®lok - gesteld op bon 42d l/2 K.G. peulvruchten (voor zoover voorradig). bon 43d en bon 20 kinderkaart 31/2 ons suiker. bon 44d 6 K.G. kleiaardappelen. bon 45d 21/2 ons ryst. De Burgemeester voornoemd, W. KROESE (L.-B.) Workum, 7 Juni 1919. nacht. hoofdwonde af. De ontploffing was zóó hevig, dat van een huis aan den overkant der straat de ruiten werden vernield en iemand, die daar zat te lezen, tot achter in het. en Geldwezen buiten de prov. Friesland is uitsluitend gemachtigd het Alg. Adv.-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr, 76-78, Amsterdam, Friesland Filiaal D. Y. ALTA te Leeuwarden, Bagijnestraat 54. Tel. Intercomm. 1114. Hy moast noch in sa ’n Just net aa jong mear, ferwe der op Gieaun ^stoarme, se te de keanaer yn, daarin een belangrijke bron van bestaan - - vindt, spoedig en afdoend handelen een niet misplaatste eiach. Naar men aan het »Hbld.< mededeelde, zouden eenige vaten petroleum oordeelkundig over de plassen uitgegoten, reeds wonderen doen. De nood der blinden. In ona land moeten ongeveer 2370 blinden en 1410 half blinden zijn. Een Staatscommissie die een onderzoek heeft ingesteld naar het droeve lot dezer on gelukkigen, acht leerplicht voor de bljn- wol wit ik dat forearst Jan rare gau nofteren wie en ten twade, dat de mat ten yn ’e stoel üntsettende wreed en hird fielden oan Jan syn efterst, de oare deia net allinne mar dagen noch oanien nei dit neipretsje. En wylst Jan de bibanneling ünder- gyng lei op ’e tafel syn ferake merke- koeke mei sfikerletters aa wyt aa anie voor zij zijn bekwaamd. Dit blad verschijnt des Za terdags en kost per kwartaal 45 cents; per post per half jaar f 1.Enkele Nos. 4 ets. Ingezonden stukken Don- X derdags in te zenden. a Advertentiën Vrijdagmorgens vóór IJ uur. den een eerste voorwaarde voor verbete ring van hun lot. Daarnaast moet een behoorlijke vakopleiding komen, omdat zulk een opleiding de beste waarborgen biedt, dat de blinde althans eenigermate in zijn onderhoud zal kunnen voorzien. Thana is het schrikbarend hoe weinig de blinden verdienen voor ’t werk waar- De Staatscom missie zou daarom door steun van staats wege aan de blinden een minimumloon willen waarborgen. In totaal acht de Staatscommissie voor een en ander nog geen millioen gulden noodig (totaal f 900.000). Het dienstbodenvraagstuk. Te Leiden ia, evenals in andere plaatsen het dienst boden vraagstuk aan de orde gesteld. Nadat er een dienst- boden-vereeniging was opgericht, en deze haar eischen geformuleerd had, sloeg de mevrouwen de schrik om *t hart. Op een vergadering waar do eischen der dienstboden besproken werden (f 200f 300 loon, met waacbgeld, kost geld, vacantiegeld en extra loon voor overuren), waren niet minder dan een 400 vrouwen bijeen. Een der dames betoogde, dat op die manier middelmatig groote gezinnen met minder dan f 5000 inkomen geen dienstboden meer zullen kunnen houden. Ten slotte is besloten, dat de dienst- boden-organiaatie met de Leidache ver een. van huisvrouwen zal trachten tot een compromis te komen. De ontploffing te Den Helder. Het »N. v. d. D.< vermeldt de vol gende bijzonderheden omtrent de Vrijdag avond plaats gehad hebbende ontploffing, die aan drie menschen het leven kostte. Even na zevenen viel het onheil voor in de Emmaatraat. De oorzaak was wederom verregaande onvoorzichtigheid. Bg een uitstapje van Heldersche jongelui naar Texel moet daar aan het strand een buis gevonden zijn, gesloten met een koperen dop. Het afsohroeven van dezen dop gelukte toen, dank zij de onvoldoende krachten en werktuigen niet. Thans is gebleken, dat deze buis het ontstekingsmiddel van een mijn moet zijn geweest en aldus gevuld was met pikrine- zuur of nitro glycerine. Blijkbaar hadden strandvonders, alvorens de mijn ter slooping mede te voeren, dit gevaarlijke deel er uitgenomen en toen helaas achteloos weggeworpen. Hoe het zij, het gevaarlijk voorwerp werd medeg e- nomen naar Den Helder en waa n u sedert eenige dagen in de woning van den sergeant-torpedomaker Ras. Ter gelegenheid van den verjaardag van de vrouw waren hier een korporaal- torpedomaker en de beide zoona van den bootsman Van Roekel op bezoek en de gastheer besloot, hij was toch deskundige, het gevonden voorwerp te onderzoeken. Terwijl de korporaal het huis verlaten tad en de vrouw juist in de keuken was om chocolade gereed te maken, gebeurde de ontploffing, die zoo hevig was, dat de geheele benedenverdieping van het buis uit elkaar werd geslagen, het plafond naar beneden kwam en het be lendende huis geheel open kwam te liggen. De sergeant-torpedomaker werd ter- komt,« lam me tear re se yn hjar aels, »in eüplap... troch hjar skytwizena... hjar greatskens... en ’t wie dochs aityd sa’n goede jonge. Hwet seoed er hjir dochs eigentlik dwaen wolle... by hjar ris sjen Ja, aityd hie se wol hwet mei him op- hawn... en aa Jan noch woe...« It bakje sterke kofje die Jan goed en ’t skynde him goed amakke to haw- wen, hwent hy kaem al gau wer, noch al ria wer... hij kaem gau ris, letter. In feansjier neitiid wieme it allegjer daggen yn ’e bürren. Jan en Tryn hiene de lappen bij elkoar amiten. Foar Tryn hjar hüeke stie in greate earepoarte en doar en fineterkeainen wierne mei grien en blommen omhongen. Oan ’e goate boppe de foardoar hong in great stik pompier, mei twa herten fen reade en der finder de aprèuk »Alde Ijeafde roastet net!...<r *t Waerd wer merke. Alles gyng wer alderwenat, it jongfolk rekke wer oan ’e goai, de alderein joech him yn in baea’ fromminsk ’e hoeken fen ’t »Kraentsje< smfik del to priuwen. Wer aloeoh men Jut op ’e kop dat it rammele en kocht men merkekoeken fen ’e awiete dis. Jan wie ek wer oan *t merkehalden. Hy kocht for in stfir, noch ris en noch ris en yet ria Der wie frghwet folk yn ’eherberch. Jan moaat er ek ris twisken. »Nou is ’t hjoed krekt in jier, dat dy ’t trouwen oankomt is«, seiien. Jan lake en knikte en kocht for in atfir. »Ja, en noch sa’n flink wiif krigenc, '1919- Uitgezonderd zullen alléén worden in oaren wer. Jan lake en knikte en kocht for in stfir. »Siker, hjoed krekt in jier Jan in rountsje, dat kin der op atean Jan lake en knikte en traktearre, en ae makken him poer, troch to pogohen fen ayn» wiif. »In best wiif ha ’k balte Jan de seal oer en hy wie sa bros. En omdat it krekt in jier wie moast er hjar to wolkom-thfia jn moaije merkekoeke keapje. Hy kocht ien mei sfikerlettera. »Uit achting* atie der op ’t Wier al oer taienen. Deopwaerme jirpela hiene al in hele aet op in koaltaje etien en bigyngen wer kald to wirden. Tryntsje wachtte ien lang en twa breed gjin Jan. Grif wer oan ’e swier. Hy hie bjar dooha sa heilioh fintbjitten noait mear to drinken. Mar o, hja twivelje nou. De vermoedens makken hjar waerm, wonnen hjar op. Sooe se ’m seis mar net helje Se sooene hjar utlaeitsje, nooh ’t acoe in opatoatsje wirdeT’ efkes waohtsje, der kaem er oan. hja seach it al fen fierren. Mis. Se kókke hast fen kwea-ens, akoerde dy hjir noch op ’e lette wolle?... de doar iepen, en fleach yn ’t hófke, vermogenavermeerderingen door erfenis, huwelijk, enz. Deze belasting komt dus in de eerste plaats neer op een ver hooging van de oorlogawinatbelaating met terugwerkende kracht. Van de vermo- genavernaeerdering ia in vele gevallen reeds 30 °/o betaald wordt nu van de resteerende 70 21 °/o der oor spronkelijke 100 geheven, dan wordt daardoor de totale heffing tot 51 verhoogd. Bovendien worden alle vermogenaver meerderingen belast, die door de O.W.- belaating niet zijn getroffen, zooala koerswinst op effecten, waarde-vermeer dering van onroerend bezit, enz. De malaria-mug. Voor de versterking van den zeedijk beoosten Muiderberg heeft men de klei afgegraven van-5 H.A. weiland. Daar door heeft men een ondiepen poel over gehouden,. waarin de malaria-mug een veilige kweekplaats heeft gevonden waar de larven noch door vele kikvorechen, -i door vissohen bedreigd worden, milliarden muggen zwermen des avonds vooral bovon deze plassen. De gevolgen blijven niet uit. Tal van malaria- patiënten komen thans onder genees kundige behandeling, de ziekte vertoont zich zoowel onder aohOölkinderen als grooten. Tevens verspreidt het moerasgas bij Oostenwind over het dorp Muiderberg een zeer onaangenamen geur. Waar de malaria hier vroeger slechts sporadisch voorkwam, zocht men in het zich zoo onrustbarend uitbreiden van deze ziekte in die poelen de oorzaak. Voor de gezondheidscommissie is hier in ’t volksbelang in ’t algemeen, en voor hot lieflijk dorpje Muiderberg, in ’t bi- zonder, dat tal vgn toeristen trekt en It forfolch. De oare deis seach Tryntsje Jan al- hiel net. Frjemd. Oars seach se ’m aityd wol, en nou netDat fielde se. Hja miste hwet. Hja hearde grutsjen fen Jan. Jan wie wei, wie weiwirden yn *e nacht, foartgien, en nimmen wist hwer hinne. In gefoel fen forlitten-wezen triek hjar djip yn bjar binnestedo krige se der besef fen, hwet Jan hjar eigentlik wie. Se waerd stil, efterhaldend. Se waerd bleek, noartlik en fortrjitlik. >Ho scoe ’t mei Jan komme tocht se. Misskien gyng er it forkearde paed op, en wier *t dan hjar skild ek Hja mimérè, fielde neibirou mar Jan kaem net werom. Tryntsje waerd yet bleeker, yet stiller en bleau allinne, hwent de nijboerssoan hie it greatske ding rinne litten. Hja hie him mei de merke mar min foldien en nei de merke wist er al- heel net hwet er oan hjar hie. Sa stie fen oandwaenlikens op it al griis- frjemd as hja him do hieltyd oanfoel... en derom hied er ’t mar gau ütmakke. En Jan bleau mar wei. Hja bigyng hjar to forbylden, dat de minsken er bjar op oanseagen, bjarnei- wiisden, oer hjar praten, as hie se in moart op hjar gewisse. Hja koe der net mear wêze to Flearterp, en de Maeijes der op bistelde se hjar by in boer fier foart. Jan troude net en Tryntsje troude net Jan bigyng syn fortriet yn ’e jenever to setten, en Tryntsje waerd al mar kiessiger en lêstiger. En beide waerden se in dei alder. Mar in dfibeltsje kin nuver rólje as ’t op ’e kant komt. Der sooe in nij kenael groeven wirde troch it plak der ’t Tryntsje earne wenne. Jan wier pol derjonge wirde, sadat er tafallich ek op dat plak fen Tryntsje kaem. Jierren wierne der forroan sünt de tiid dat se elkoarren for ’t lést sjoen hiene. Nou seagen se elkoar wer, mar hja bearden dat se elkoar net seagen. Hja diene, as koenen se elkoar net. Tryntsje wenne der allinne yn in keamerke. Rom soppe ’t bjar net. Se fortsjinne hwet mei breidzjen en naegen, mei mfitsewaskjen en soks mear. De kfiltsjen wierne üt ’e wangen en tearkes en f&iden wierne der for yn ’t plak komd. It sjongen wier dien, de stimme gans skerp. De jongfaem wier yn hjar forballe, de aldfaem siet by bjar op ’e troan. Mei nimmen hie se ge- doente, mei nimmen gyng se om. Sa ‘k sei soms seagen Jan en Tryntsje elkoar, mar diene oft se elkoar net koene... en dochs... Dochs tocht Jan wol ris»Hja halde fêst wol fen my, se hat op my waohte... se soil ’t ek wol net to rom hawwe.c Dochs tocht Tryntsje wol ris sSpitich Jat Jan sa wirden is.... sa drinkerich.... Wie oars aityd sa ’n goede jonge, en hy hie ’t sa op my munte... ’t Is myn skild... Wy koene beide noch wol... kleurige bosk hier to wriggeljen. Al gau hied er in bo^je jonges efter him oan. Mar dat hindere him neat. It doel fen ’e reis wie ien dingTryn Hy wie der hast. Mar yn al syn loksilligens hied er net rekkene op ’e djippe weinspoaren en, plof! der lei er langüt oer ’e groun. De koeke stoude wit hwer, en wier sa- mar bimachtige en omparten en for- dwoun yn ’e halige jongesmfilen. Forsuffe lei er in hoartsje to kypjen, probearre do om oerein to kommen Mar heal oerein krige’r in trluwke fen ien fen ’e greatste belhammels... Och hwet in wille mei Jan. Tryntsje hearde it en loerde ris troch it finster. Skoaf en skande Is dat in minsk behanneljen Hja seach, en seach.. goede Grytsje I ’t Wie Jan. Jan ’t boartersding fen ’e kweajonges... Hwet scoe Seoed er faeks?... ’t Koe bjar ek neat skele, mar dit mocht se net ge- wirde litte. Se stoarme ta de doar üt, joech ien fen ’e rekels in draei om ’e earen, dat it klapte en de oaren foral- terearre troch dy finforwaohte oanfal, üt elkoar stonden. Hja gyng op Jan ta, holp him oerein en loadste ’m nei binnen. Se prakke- searde ’m op in stoel, flak foar ’e tafel, eii Jan liet syn swiere holle op earms falie, wylst er pfilmfileTryntsje. Do ’t de kjellens er üt wie, kamen de jonges neijerby, loerden sfinder skamte troch de glêzen en songen en gek-oan- stieken dat it in mirakel wier... Roef! der foei it gerdyn foar bjar noas nei omleeoh. Nou wie ’t moaije der óf en swietsjeswei gyngen se üt elkoar. In bytsje triljende fen oandwaenlikens gyng Tryntsje do nei ’t kokentsje om in sterk bakje kofje to setten, mar do ’t se der wei weromkaem lei Jan to snoarkjen as in fild-baeroh. »Dat wie der nou fen him tolfinne ’t Waérd merke. lyk as to Flearterp. De selde merke mei in pear kream- men,‘ mei hwet ütlitten jongfolk, mei hwet frouljue mei bern oan ’e han en oan *e rokken, mei hwet manljue dy ’t >preauwen<... Jan wie ek oan ’t merke balden en »preau« ek. Ien bittertsje, noch in bit- tertsje, in hele soart bittertsjes.. tofolle. Se pleagen him. wiif siikje. To mar. Hy wie flinke kearel. mar hwet scoe dat? Hwet wie in &ld feint In sukk’ler yn ’e wrald 1 Hja hiene al in wiif for him ütsooht. Krekt fen syn jierreii, wol in bytsje kjedde- eftich, mar oars i Tryntsje mütsewaskstet. »Wel, for in houten balstien, dat skeelde net alles, tocht him. »Kaslein jaen my noch ris in bittertsje*. En Jan fielde ’m sa noftlik, sa rom om ’t hert, sa wis fen syn saek, dat er tochtDe kfigel moat mar troch de tsjerke. Foart der mar op ta. Mar om in foege oanloop op Tryntsje to krijen, tocht him, moast er mar in oranjekoeke mei op reis ha. Dy koed er hjar, om to bigjinnen, earst aityd ris foar balde, en dan scoe *t oare fensels wol komme. Sa sein sa dien. Hy kocht in koeke en sette de stap, ’t Gyng wol ris oer ’e foet, en ’t lawearre der sahwet l&ns mar ’t paed wier breed It koe in misstap lije. Syn greate eagen der dripten wiete triennen óf, en de pet i i FRISO.

Friso nl | 1919 | | pagina 1