Nieuws- en Advertentieblad i Fryske folksteltsjes, voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordw, Hindeloopen, Stavoren, enz. enz. ZATERDAG 14 JUNI 1919. 45ste Jaargang. No. 24. Binnenlandsch Nieuws. RIJST Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM. -— ----- Officieel Gedeelte. Ml Friesland Filiaal D; Y. ALTA te Leeuwarden, Bagijnestraat 54. stean. krige de lytse der yn ’t I er en Hans rek ken e om cent per Vs K.G. (1 pond.) De Burgemeester voornoemd, W. KROESE (L. B.) Workum, 14 Juni ’19. De BURGEMEESTER van WORKUM maakt aan de inge zetenen bekend, dat de (alle soorten) niet duurder ver- o— Wy tochten dat de lêzers fen Friso der wol hwet mei op hawwe scoene, sok soarte teltsjes, dy 't de alderein licht wol ris üt 'e folksmüle heard hawwe scille, of yn skimerjoun fen pake of beppe, yn hjar jeugd, ófharken, noch ris wer ünder ’e eagen to krijen. FRISO. trokken sabel er arrestant ontzet. menigte zich op den gerant en mishan- mei gauwens waerd de selde kearel mei in der moat ia panne mei bretapek yn etientsje troffen. Dy waerd ek ziedend f' I. Der wier ris in jonge dy ’t Hans hjitte. Syn heit wie skoenmakker, mar Hans hie gjin sin oan dit wirk. Faek, as syn heit om utens wie, boarte Hans mei de lytse bern, of foei by syn wirk yn ’e sliep, of sette allerhanne kattekwea üt. Do 't er wer ris in kear op ’e skammel siet to loaikjen, seach er op ’e mürre foart by him in fleet miggen sitten. Hy naem in lape lear en feegde der mei yn- ’e bistkes. Saun hied er dea slein. Jonge* tocht Hans, »dit is dochs in heldendied fen bilang, sann yn ien slach to deadzjen.* As ik dat dq minsken ria fortel scille se raer opharkje.*, Hy, bitocht him effen en hie al gau in plan ré Hy makke him in learne mütse, der naeide hy mei letters fen piktrie op Hans Neaforfeard sloech, lyts en great, Sann yn ien slach dead. Nou gyng er, büten witten fen syn heit, de wide wrald yn en reisge hiel fier, sünder to witen ho ’t er oan ’e koet komme scoe. Do ’t er op in goede dei ris ticht by in great slot yn ’t gers to sliepen Jei, kaam in feint fen it slot der Ians. Dizze lies de spreuk op Hans syn mütse, makke’m wekker en frege’m >Is dat wierheit hwet ik der op dyn mütse les >Wol wis, is dat wier,* sei H&ns, »ik ha saun yn ien slach deade.* »Dan koene we dy bjir, leau ’k, al brüke,* sei de feint. uScoest wol ris mei my komme wolle nei ós hear ta «Jawol,sei Hans en folge de feint nei de hear fen ’t slot. De hear sei tsjin him »¥n ien fen myn bosken hald in greate bear ta, der’t ik in boel lest en skea fen ha. Nachts hel let er de lammen by de skiep wei. As tou it oan doarst om dat smoarge ding to deadzjen, soil ’k dy der goed for leanjo.* »Ik soil ’t ris bisiikje,* sei H&ns. «mar dan moatte tonacht de skiep mei lammen yn in oar bok brooht wirde. Ik scil my dan yn ’t aide hok forskülje Belasting vermogensvermeerderlng. Uit goede bron wordt bevestigd, dat de opbrengst van de voorgenomen be* lasting op de vermogensvermeerdering geraamd wordt op 200 millioen. De opf brengst zal strekken tot delging van een deel der crisisschuld. Het ligt in de bedoeling de heffing om de drie jaar te herhalen. Een gedeelte der vermogensvermeer dering zal onbelast blijven in het belang der kleine spaarders. Dit bedrag is uit den aard der zaak echter niet hoog. Werkstaking. De eisohen, welke de afdeelingen Leeuwarden van den Algemeenen Neder, landschen en van den Roomsoh-Katbol. Bond van Meubelmakers, Behangers enz» aan de patroons te Leeuwarden hebben gesteld, zijn niet ingewilligd op den door haar bepaalden tijd, zoodat de werkl lieden Dinsdag het werk niet begonnen zijn en de staking daarmee een fejt is geworden. Van patroonszgde vernemen wij, dat er een van beide zijden bevestigde over eenkomst bestaat tusschen het hoofdbe stuur der werkliedenorganisatie en de patroonsvereeniging alhier, welke overs eenkomst loopt van Februari 1919, toen zij gesloten werd, tot 6 Maart 1920 Over de rechtsgeldigheid van deze over eenkomst loopen de meeningen tusschen werkgever en -nemer uiteen. Op de werkliedeneischen antwoordde de patroons vereeniging, dat zij genegen was tot een loonsverhooging van 10 pot. en do 54- urige werkweek wilde invoeren voor den De melkprjjs. De minister van Landbouw heeft in overleg met het Zuivelkantoor bepaald, dat de prijs van de consumptiemelk voor de zomermaanden zal zijn 13 cent per liter af boerderij. Pinksterdrukte. is de Pinksterdrukte groot Overal geweest. Het de Holl. Spoor-Stoomtram Den Haag—Sohevenidgen werden op beide Pinksterdagen ongeveer 40.000 personen vervoerd. De gemeenteveeren te Rotterdam heb ben vervoerd op 36.671 personen en Maandag 51.499. Deze cijfers waren in 1918 27 778 en 41.106. De dienst van Fop Smit en Co. heeft de beide Pinksterdagen 23 841 reizigers vervoerd. De Rotterdamsche Tramweg heeft vervoerd op len Pinksterdag 199.593 ■♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦I De prijs der Advertentiën is van 15 regels 60 cents, elke regel meer 6 cents. Groeitere letters naar plaats ruimte. Buiten Friesland, uit- gezonderd Familieberichten, 10 ets per regel. Bij abon- netnent belangrijk lager. j I Dit blad verschijnt des Za- terdags en kost per kwartaal 45 cents; per post per half- jaar f 1.Enkele Nos. 4 ets. Ingezonden stukken Don- j derdags in te zenden. Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 uur. Tot plaatsing van A,dv. en Reclames voor Handel, Nijverheid en Geldwezen buiten de prov. Friesland is uitsluitend gemachtigd het Alg. Adv.-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr, 76-78, Amsterdam, voor Friesland Filiaal D; Y. ALTA te Leeuwarden, Bagijnestraat 54. Tel. Intercomm. 1114. De BURGEMEESTER der Gemeente WORKUM maakt be kend, dat de volgende JJy week verkrijgbaar zal worden gesteld op Bon 461 6 K.G. Kleiaardappelsn. 47d l/2 ons Vermecelli. 48d en bon 1 der nieuwe kinderkaart 31/2 ons Suiker. 494 i/j ons Sago of Aardappelmeel [voor zoover voorradig], De nieuwe suikertaarten voor kinderen beneden het jaar kunnen de volgende week op vertoon van het trouwboekje worden afgehaald ten distributiekantore. Broodkaart 99de tjjdvak is geldig van 12 tot en met 20 Juni a s. De Burgemeester voornoemd, W. KROESE (L.-B.) Workum, 14 Juni 1919. Brutale diefstal. Een brutale diefstal met braak heeft Maandagnacht plaats gehad bij den land bouwer C. v. d. Z. te Nieuwer Amstel. Een ongenoode gast heeft eerst het paard uit de weide naar het erf gebracht, daarna de staldeuren opengebroken, de tilbury er uitgehaald, het paard getuigd en aangespannen en is tot slot mot alles weggereden in de richting Abcoude. Onderweg vroeg een boer, of hij mee rijden mocht. Dit werd toegestaan en samen ging het naar Utrecht. Onder weg bood de bestuurder »zijn« spul den vreemde te koop aan voor... f400. Na heen en weer praten, werd de koop gesloten, maar aangezien niet gerekend was op handel, zou de koopsom met goedvinden van den ander in Utrecht, waar kennissen woonden van den kooper, worden voldaan. In plaats van geld te halen, waarschuwde de vkooper* eohter de politie, die den dief in arrest stelde en paard en wagen in beslag nam. Ons dageljjkseh brood. Het zal der regeering mogelijk zgn, tegen half Juli de samenstelling van het meel en de bloem belangrijk te verbe teren, hetgeen uit den aard der zaak aan de kwaliteit van het brood ten goede zal komen, zulks in verband met het feit, dat dan de voorraden inlandsche tarwe zullen zijn opgeruimd. De mland- sohe tarwe toch, welke de regeering noodgedwongen in deze laatste maanden moest gebruiken, gaat bij warm weer in kwaliteit achteruit en heeft op de den 1 en Pinksterdag tegenwoordige samenstelling van meel en bloem een ongunstigen invloed, waaruit de klachten, die thans hier en daar wor den vernomen, worden verklaard. Door de slechte kwaliteit van het regeeringsmeel zaten de bewoners van Leerdam gedurende de Pinksterdagen met bedorven brood. Reeds Maandag werden niet minder dan 20 ziektegeval' lilk en der hiene jy de rapen wer gear. It gyng ek wer mei dy twa op in bakkeleijen, mei ’t gefolch dat ien fen de beide it libben der by ynskeat. De oerbleaune miende nou rêstich sitte to kinnen, mar jawol 1 Hans halde net op mei stientsjesmiten. De reus seach ris omheech en finer. »Soa, soa, dochstou dat róp scoe yn ’e beam op. der op dat de greate 'm forgoed hie en sadré de reus der hegernóch for klimd wie, dat er him rikke koe, sloech er him mei de kneppel sa goed op ’e hannen, dat er fen pine de beam losliet en efteroer op ’e groun stoartte Hy. foei mei syn kop op ’e stienen en wier moarsdea. Do ’t de kening de oare moarns dit seach, wied er sa op ’e trie, det er Hans syn dochter ta wiif oanbea en derby eafolle jild as er mar forlange. Hans naem fen beiden mar oan. Earst liet er him in moaije mütse meitsje mei in goudne plaet der foarop, hwer 't er yn- printsje liet Hans Neaforfeard, sloech lyts en great, Saun yn ien slach dead. En in wyld dier, Forskoerde er mei hüd en hier. En trije reuzen hat er forsleint, Nou is er de kening syn trouste feint.: Syn alden skonk er safolle jild, dat hja ünbisoarge libje koene. De brilloft fen ’t jonge pear waerd mei alle staesje fierd yn ’t keningshüs. En do ’t de aide kening de holle dellei, waerd Hans Neaforfeard syn opfolger. En hy hat as kening fen dat lan mei syn keningintsje op ’e side, lang en lokkich libbe. En nou is ’t üt. en op 2en Pinksterdag 256.189 per sonen. Aan het station der H IJ.S.M. te Haarlem, passeerden len Pinksterdag 13000 menschen de controle en op 2on Pinksterdag 17000. Den eersten dag vervoerde de Noord- Zuid-Hollandsche Tram op de stadslijnen 20.036 en op den 2den dag 28.302 passagiers De E. S. M. slaat echter het record. Op de lijnen van de E.N.E T. en de E.S.M. werden vervoerd op 8 Juni 50.000 en op 9 Juni 60.000 passagiers. Relletjes in Den Haag. Maandagavond is het in Den Haag in de Wagenstraat tot ernstige relletjes gekomen, doordat het publiek zich be moeide met een twist tusschen een twintigjarige jongedame en haar vader, die in een café zat. Die gerant, die tusschenbeiden wilde komen, werd door 'de menigte door de ruiten van zijn café gedrukt en met slagen en schoppen be werkt. Het publiek begon op te dringen om te trachten een van de daders aan de handen van drie toegesnelde agenten te onttrekken. Hoewel zij met de ge- op in sloegen, werd de Wederom wierp de dolden dezen dusdanig dat hij bewuste loos in Maison Alexandre moest worden binnengedragen. De politie achtervolgde den ontvluchten arrestant. Op haar geroep hield een luitenant den man aan. Als wilde dieren wierp het publiek zich op dien officier, die ook zwaar mishandeld werd en moest worden weggedragen. Ten einde den officier te hulp te komen, moesten de agenten voor de tweede maal hun arrestant loslaten, die nu wist te ont komen. Hij is eohter aan de politie bekend. duur van de genoemde overeenkomst. Deze toenadering is door de werklieden van de hand gewezen. De rechtsgeldig heid van dit contract zal nader onder zocht worden. Van de zijde der gezellen vernemen we, dat de staking algemeen is. Door bemiddeling is nog getracht haar te voorkomen, doch omdat deze poging in het geheel geen rekening hield met de eisohen der werklieden, besloten dezen de staking hedenmorgen in te doen gaan. De voorwaarden, waaronder gewerkt werd sinds Februari 1919 waren: uur loon 38 ct., 58-urige werkweek, door betaling op christelijke feestdagen, om trent doorbetaling bij ziekte was niets bepaald, géén verlof. Deze arbeids voorwaarden hebben er toe geleid, dat de ontstemming onder de gezellen groet was. L. Ct. Leerstoelen voor dialecten. Er gaan in den laatsten tijd meer en meer stemmen op om zoowel het Gro ninger dialect als de Friesche taal te maken tot een voorwerp van academische studie en academisch onderwijs. Eenige Kamerleden hebben aan de regeering gevraagd aan de Groninger universiteit een leerstoel in het Friesoh te willen stichten en voor het Groningsch heeft de heer Spitzen, beter bekend onder zijn pseudoniem Geert Teis Pen ook reeds een dergelijk desideratum uitgesproken. De verkorte arbeidstijd. Het bestuur der Nederl. Binnenbeurt- vaart-Vereeniging heeft een adres tot de Tweede Kamer gericht, waarin o.a, wordt betoogd, dat een arbeidsduur va» 45 uur per week, zooals >n het ontwerp- Alberse wordt bepaald voor arbeid buiten fabrieken etc. alle verkeer te water on»- mogelijk zou maken, zoodat er dadelijk een beroep zou moeten worden gedaan op een algemeenen maatregel van be stuur en bijzondere vergunningen. Spoor- en tramwegen werden buiten het ontwerp gelaten met het oog op de veiligheid, hetzelfde moet gelden voor de scheept vaart in de binnenwateren. Deze kan ten aanzien van Zaterdag- en Zondagrust niet aan banden worden gelegd. De geregelde voedselvoorziening van onze groote bevolkingscentra staat een der* gelijken maatregel in den weg. Vele stoombootondernemingen, die zich toe* leggen op passagiersvervoer kunnen slechts een goedkoopen dagelijksohen dienst onderhouden door een druk Zundagsver- keer van het eenvoudige publiek, dat hierin een gezonde ontspanning vindt. Verder wijst adressant er o.a. op, dat een dergelijke regeling, al moge zij op industrieel gebied uitvoerbaar zijn, voor het verkeer te water volstrekt onprac- tisch is en bezwarend voor degenen, ten wier bate zij in het leven wordt ge roepen. Dan komt de bear wol op ’e rook der fen óf.« De hear joech oarders dat alles regele wirde moast sa ’t Hans it hawwe woe. De jouns krüpte Hans, yn ’t skiepehok j hie in greate heksebile by him en forsküle him yn ’t hok tichte by de panne mei bretspek. De doar liet er heal iepen stean. It dürre net malle lang of it ündier kaem op ’e rook fen ’t spek óf, mar do ’t er der syn bek opsette scoe, sloech Hans him mei de bile efter ’e earen, dat er doezele. Hans joech him noch in pear béste opkipers en de bear stiek syn rüge poaten üt. Do ’t de hear fen ’t slot de oare moarns fornaem hoe bést Hans dit stik je wirk er ófbrocht hie, woeder de flinke jonge by him halde. Der hie Hans wol earen nei, hwent in loai en lekker libben foei wol yn syn smaek. Mar do ’t er der in jier wést hie, bigyng it him der dochs to forfelen. Hy moast swalkje en omdoarmje. Mei in goede slompe jild fen de hear stiek hy do de wrald wer yn. It ferske op syn mütse mak ke er noch hwet langer, op dizze menier Héns Neaforfeard sloech lyts en great, Saun yn ien slach dead, En in wyld dier Forskoerde er mei hüdien bier. Hy swalke in heel stoft en kaem einliks ticht by in great en prachtich kocht mag worden dan BI peleia. Der gyng er wer oan ’e wei --- - lizzen to sliepen, en do ’t er sliepte kaem ien fen ’e kening syn bitsjinden der lans en lies it rymke op Hans syn tnüise. Hy makke de swerver wekker en frege sHastou dat allegjerre ütset »Jawis« sei Hans. Do foege de hof- bitsjinde him ta: »kom dan ris mei nei de kening, hwent dy hat krekt forlet fen sok in held, iyk as dou. Hans wie foart biret, en nou sei de kening him|.- Trije reuzen hüsmanje der yn myn bosken en sette alle kwea üt ta myn neideel en ta lést fen myn folk. Sjuchstou kans dy rekels fen kant to meitsjen, dan soil ik dy goed bitinke.* Hans sei>Ik wol ’t wol ris prebearje» Mar, Sire, dan moat jy ünder ’e hege beammen, dy. ’t hjir fóar 't peleis stean» in tafel sette goed forsjoen mei lekker iten en ek moat der tritioh flessen wyn op stean.* >Dat 's goed* sei de kening, »it soil sa barre.* Héns seach wol in bytsjo tsjin dizze ündernimming oan, mar gau hied er dochs syn plan klear. Hy socht in pear büsfollen grouwe grint- stiennen, en do ’t de jouns de boel yn ’e rest lei, kleau er der mei, ek noch wapene mei in grou kneppel, yn ien fen ’e beammen, der ’t de tafel ünder stie- Tsjin middennacht kamen de reuzen al opdaegjen. Kearels as beam men, en Hans waerd wol hwet binaud om ’t hert. Ien fen ’e reuzen bromde Dat liket hjir net sa min, fêst in gearset balden» nou, as de flessen mar net leech binne.* Jawol dy wierne allegjerre fol. Hja fiemden yn, omraek, en ek de flessen waerden net sparre. It durre net lang of ien fen ’e reuzen krige in stientsje tsjin ’e kop oan. Hy seach om him hinne, mar bigriep net hwer ’t it wei fendinne kaem. In twade stienbje rekt ke ’m nou waerd er lilk en sei tsjin syn maet dy ’t nést him siet»Dat is twa kear, m?r. for in tredde kear bakst my dat net wer, as ik soil dy leare hwetst oan my hatstl* De oare wist net hwet er woe, mar sa gau as de earste wer oan ’t buffeljen wie, krige er for de tredde kear in stientsje tsjin syn grouwe kop oan. Do wier ’t «paksté.* It waerd in fjuohtpartg, der ’t de tredde ek by to pas kaem en hwer 't it ein fen waerd, dat ien fen ’e trije it mei de dea bikoohte. De beide oaren ieten nei dit opünthald wer trooh as wie der neat bard, mar hieltyd wer «- I

Friso nl | 1919 | | pagina 1