Nieuws- en Advertentieblad Brandstoffen-Commissie Workum. I i 1 voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordw, Hindeloopen, Stavoren, enz. enz. t Turf-distributie is opgeheven. Wat een Engelschman van Workum weet te vertellen. ZATERDAG 5 JULI 1919. No. 27. 45ste Jaargang. 2 Officieel Gedeelte. Binnenlandsch Nieuws. t - Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM. i i 8.— Groningen Leeuwarden Sneek Amsterdam 6.07 8.12 8.40 1.07 12.46 2.04 2.29 6.25 1.45 4.25 5.17 9.39 4.56 9.17 De eerste trein komt dus in Leeuwar den niet minder dan 1 uur 50 minuten vroeger aan. Voor sakenmenschsn een belangrijke verbetering. In omgekeerde richting zijn de ver bindingen 12.28 4.17 4.42 10.11 5.51 X Dit blad verschijnt des Za- X terdags en kost per kwartaal X 45 cents; per post per half- X jaar f 1.Enkele Nos. 4 ets. X Ingezonden stukken Don- X derdags in te zenden. X Advertentiën Vrijdagmorgens X vóór 11 uur. Levensmiddelen voorziening. In de Memorie van antwoord op het wetsontwerp betreffende de levenemidde- lenvoorzieniug, deelt de Minister van Landbouw mede, dat blijvende bemoei ingen met de levensmiddelen voorziening niet in zijne bedoeling liggen. Binnenkort is oen betere samenstel ling van het bruinbrood te verwachten. In het volgende seizoen zal ieder als in normale tijden, in het najaar aardap pelen kunnen opslaan. Tegen November zal een aardappel-' inventarisatie plaats hebben, waarbij de landbouwers kunnen opgeven of zij hun aardappelen willen behouden dan wel overdoen aan den Staat. Deze laatste aardappelen zullen worden gedistribueerd, ten behoeve van hen, die niet konden opslaan. Ruimer asnvoer van rijst is nog niet mogelijk. De brandstoffenvoorziening voor den a.s. winter is aanmerkelijk gunstiger dan in het vorige seizoen. Het ligt niet in het voornemen der regeoring, ten aanzien van den brandhouthandel maatregelen te nomen. De minister van landbouw heeft be paald, dat met ingang van 3 dezer zal worden verslaan onder Regeeringsbloemeen mengsel van 50 pet. Amerikaansch bloem en 50 pet. bloem, verkregen door uitmaling op 76 pct. van een mengsel van 81 pot. buitenlandsohe tarwe en 16 pet. inland- eche tarwe onder Regeoringsmeeleen mengsel van 75 pot. buitenlandache tarwe, 15 jet. maïsmeel en 10 pot. gedroogde aardappelen. De inkoopprijs is gesteld op f33.75 jer 100 Kg. De nieuwe spoorwegdienstregeling. Het »Hbl.« brengt eenige bgzonder- leden omtrent de nieuwe spoorwegdienst regeling. De dienst op de lijn Tjummarum Franeker zal worden hervat. Het systeem, om in de dienstregeling op te nemen goederentreinen, waaraan één of meer derdo klasse rijtuigen voor reizigersvervoer zijn aangehaakt, is ge lieven. Deze treinen zijn genummerd 3000 en hooger en het aantal reizigers, dat met deze treinen kan worden ver voerd, is uit den aard van de zaak be- lerkt, daar er geen wagens worden bij- ;eplaatst, als er voel reizigers zijn. Do vertrekuren van de treinen zijn nagenoeg alle gewijzigdmen zal dus goed doen zijn oud spoorboekje op te ruimen, zoodat men het niet meer onder de oogen krijgt en zich niet vergist. De verbindingen van Amsterdam naar iet noorden over Hilversum zijn als volgt Amsterdam vertr. 6.57 8.57 1.34 6.07 Het orgel heeft ongewone vleugel deuren. Alles eaamgenomen is deze kerk de bezienswaardigheid in het stadje dat rijk is aan interessants. Want inderdaad is het maar een groot dorp, doch de toerist vindt zich voor de moeite van het bezoek wel beloond. rat er door kan. Vaak moet het dienen voor afwatering, voor verbinding met de straatgoot, die in elke Holiandsche plaats de voornaamste waterloozing is. Maar waar deze functie niet behoof? niige- oefend te worden, mag do noodzakelijk heid van een ruimte tusschen de muren der huizon geruft aan de verbeelding worden overgelaten. Do Hollander schijnt niet begrepen te hebben dat een huis, dat half los of in het geheel niet los staat, enorm gesteund wordt door het belen dend perceel. Zoo gaan in meer ver lichte landen spaarzaamheid en hygiëne hand in hand tot roem van den bouw speculant on tot atijving van zija baten. Wat op het marktplein het allereerst in het oog valt is de inderdaad mooie oude waag, eon gebouw, geheel vrij op zich zelf, met 3-voot-hoogs uitgoaneden leeuwen, die schilden vasthouden. Mid den op de waag is een wapenbord met de stadswapens aangebracht en daarbo ven verheft zich een aardig Vlaamsch geveltje, zooals men er aan allo zijden éon vindt. Achter de waag staat de groote kerk met den kollossalen toren, die de vier kante massa bleek te zijn, welke wij reeds op een afstand hadden waargeno men, verscheidene uren reeds voor wij de stad hadden beroikt.(l) Bij zijn massieven omvang vergeleken maakte de kleine oude waag den indruk van een miniatuur-huisje, waardoor de indruk van beiden verhoogd word. Van Workum werden wij in een rij tuig tergend-langzaam en uiterst pijnlijk langs een dijk heen en weer gehotst naar Hindeloopen, bij verpoozing door een hek heen, waar tchriloogige have looze kerels een tol van 1 cent vroegen. Wij hebben niets haveloozers en ruwere gezien dan dit hekkevolk. Misschien dat het bewonen van een bouwvallig stulpje bij eon hek, gereed om dit opon te doen voor een heelen of halven cent, de laatste toevlucht is voor den Frieschen sjouwer. Den volgenden ochtend wandelden wij nog eens langs Workuma breede straat en bekeken een ander maal met belang stelling de oude waag. Links daarvan is het stadhuis met eveneens een typisch ouden gevel. Ons eigenlijk doel even wel was om de kerk te bezien, een fraai soort vroeg-14de eouwsoh bouw werk, in later dagen op enkele plaatsen gerestaureerd. De ontzaggelijk zware toren staat los van het hoofdgebouw en heeft een bovenbouw, die belrokkelgk modern maar bepaald onbelangwekkend is. In de kerk was een bejaard gezel- De BRANDSTOFFEN-COMMISSIE te Workum maakt bekend aan de ingezetenen van het Distributie-district Wor- kum-Hindeloopen, dat door de Rijks-kolen-distributie met in gang van 1 Juli de afdeeling Dat de zwarte brandstof (anthraciet, cokes enz.), naar dezelfde hoeveelheid als het vorige jaar zal worden toe gewezen, voor sommige groepen zelfs met 25 tot 35 kor ting in de hoeveelheid. De Commissie meent op goede gronden te mogen ver onderstellen dat de vrije handel in turf niet in de behoefte voor de aanstaande winter zal kunnen voorzien en raadt daarom een ieder, zoo spoedig mogelijk turf op te slaan. De kleine hoeveelheid turf bij de Commissie nog in voorraad (ruim 200 stuks per gezin) wordt niet losgelaten vóór de aanstaande winter. DE BRANDSTOFFEN-COMMISSIE. Uit het Engelsch vertaald door J. UNTEMA. Bij toeval kreeg ik één dezer dagen een Engelsch boek onder oogen, getiteld Three vagabonds in Friesland with a yacht and a camera bij H. F. Fomalin, reisindrukken over Friesland van eon 3-tal Engelsche toeristen, een uitgever, een architect en den schrijver, die op hun reis ook Workum hebben aangedaan. Het zal, dunkt mij, den lezers van Friso wel interesseoren het oordeel van dezen vreemdeling over ons stadje te vernemen en zij zullen het te meer weten te waar- deeren omdat onze goede oude veste op den schrijver eon gunstigen indruk heeft gemaakt. Zonder verderen omhaal laat ik hem dan ook maar dadelijk aan het woord Workum ia nog al een vrij belang rijke stad. Het is gebouwd in den ge wonen trant doch bestaat slechts uit éen straat, maar deze is dan ook belangrijk lang. Wij merkten wat ongewoons aan die straat op, maar konden niet uitmaken wat het was tot wij ontdekten dat zij een 40 jaar geleden een gracht was ge weest, die aan weerszijden destijds maar een smallen rijweg open liet. Het resul taat van de demping dezer gracht, die tot rug der stad is gemaakt, een mooie breede straat, op sommige punten begrensd door statige boomen, is werkelijk indruk wekkend. Bg de nadering van het marktplein merkten wij rechts van ons interessante oude gebouwen op, vooral oen sierlijk decoratie ven ouder wetsohen gevel met breede dubbele deur, nu naar het scheen een stal. Ook trok onze aandacht een verbazend onhygiënische en onverklaarbare ruimte tusschen de huizen, die maar een paar duim breed is, zoo nauw dat geen grooter beest dan een niet te na Leeuwarden vertr. 6.47 8.07 12 10 4 51 Amsterdam sank. 11.28 1 35 5 27 9 45 Over EnkhuizenStavoren worden de verbindingen met Amsterdam eveneens verbeterd Amsterdam vertr. aank. 11 51 De prijs der Advertentiën is van 15 regels 60 cents, elke regel meer 6 cents. Grootere letters naar plaats ruimte. Buiten Friesland, uit gezonderd Familieberichten, 10 ets per regel. Bij abon nement belangrijk lager. Sneek L oen war den 12.28 Groningen 2.55 Omgekeerde richting vertr. De BURGEMEESTER der Gemeente WORKUM rpaakt be kend, dat de volgende week verkrijgbaar zal worden gesteld op Bon 564 6 K,G. Kleiaardappelen. 57d en bon 4 der kinder kaart 31/2 ons Suiker. 58d 1 ons Vermecelli. Broodkaart 101ste tjjdvak is geldig van 30 Juni tot en met 8 Juli a s. De Burgemeester voornoemd, Jhr. J. QUARLES v. UFFORD Workum, 5 Juli 1919. schap aan de schoonmaak. Zoo kwamen wij zonder moeilijkheden binnen. Het is anders een heele teer in een Luther- sche(2) kerk te komen, daar deze zorg vuldig gesloten worden, zoodat de entrée nog al vrij wat volharding en zonder uitzondering een lieve fooi kost. Ge woonlgk maakten wij door teakens en gebaren onze verlangens kenbaar aan een schare kjnderen, die als klitten aan ons hingen. Er was altijd wel een snuggere onder, bg wien een licht op ging en dan dia vervolgens met waardigen trots ons tot gids diende. Doorgaans werden wij dan naar een huis naast de kerk geleid, waar vandaan meestal een deur, die wij daar niet konden noch durfden vermoeden, ons door de huis kamer dire eten toegang tot de kerk placht te verschaffen. In de kerk te Workum, waar wij ge lukkig zonder al dio omslachtige drukte binnen kwamen, vonden wij hoogst inte ressante bijzonderheden zooola een kun stig uitgesneden hek met leuning ron< den preekstoel, gedeeltelijk bedorven door leelijke, nieuwere modegrillen en verder eenige grafsteenen van lei, opgelegd beeldwerk, op den vloer. Het is onbe «rijpelijk dat deze mooie overblijfselen, vroeg-18de eeuwach, versleten moeten worden door een mengelmoes van schoeisel, mot of zonder ijzerbeslag, dat daar toevallig langs "chuurt. Wij voel den ons verre van op ons gemak dat wij daar met schoenen over heen moesten loopen. Wij zagen een grafsteen met doodskop en gekruiste beenderen er op en éen wat lager, die uit 1716 dateerde, met sieriyke letters gemerkt. De meest bijzondere bezienswaardigheid leveren wel de Igkbaren op, die ter zgde in een aparte kapel staan. Ver schillend beschilderd stellen zij do onder scheiden vakken voor van den boer, den timmerman, den smid, den schipper en den chirurgijn. Het lange zijpaneel van elke doodbaar is beschilderd met aantrekkelijke beelden, emblemen aan het ambacht ontleend met toepasselijke opschriftenvoor den boer een korenveld met de verschillende opeenvo'gende bezig heden op het land, voor don timmerman huizen in aanbouw met ladders en allerlei gereedschap, voor den schipper natuurlijk schepen op woelige baren en ten slotte voor den chirurgijn en apotheker esn barmhartige Samaritaan, die olie in de wonden giet, afzichtelijke operatie's en een apotheek in vollen gang. De op schriften boven en beneden de afbeel dingen dienen tevens als lijst. Van de opschriften noteerden wij dat op de baar van chirurggns: Al wat er is, mijn hoop is Christus en [zgn bloed Door deze leev’ ik en hoop door die het [eeuwig goed. Ons loeven is maar eenen dag Vol ziekten en vol naar geklag, Vol rampen, dampen en verdriet, Een schim, een droom en anders [niet. Deze verzen loopen vlot, zelfs voor het oor van een vreemde. De strekking er van doet eenigszins denken aan die Fransche regels La vie est brève: Un peu d’ espoir, Un pen de rêve Et puis bonsoir!(3) Deze Igkbaren boeiden ons zeerste Tegenover het orgel staan zware kerk banken, een deel van de oude koor banken in de dagen toen de Roomsche kerk heerschte. Zij zgn de vermelding Leeuwarden aank. i 1 40 2,19 6.50 10.49 waard om haar zware betimmering Onze architect, een expert in oud-eiken, kwam hierover in extase, maar ook zelfs voor een leek is deze soliede en fijne afwerking met de kunstzinnigheid van dezen arbeid een lust voor oogen. Fabrikant, winkelier en publiek. Fabrikanten en winkeliers de goede gesproken hebben, zegt de «Haagsohe Postc, gedurende de oor logsjaren het koopend publiek in ons land laten bloeden. Voor die fabri kanten en winkeliers breekt nu een kwade tijd aan. «Op de vette oorlogsjaren dreigen magere vredesjaren te volgen. Voor hen en voor de honderdduizendtallen mannen en vrouwen, die in hun dienst staan. Vooral met het oog op de laatsten is het van belang, dat het latende conflict, 't welk bestaat tusschen voortbrenger en winkelier ter eonre, verbruiker ter andere zijde, niet voortwoekert tot nationale verarming en groote werkloosheid daar van het gevolg zijn. Het is oon moe’- lijko kwestie en het is een delicate kwestie. En derhalve is een goede op lossing, d.w.z. een oplossing, die zooveel mogelijk nut sticht en zoo weinig moge- iijk schade aanricht, niet gemakkelijk te vinden... «Een arbeider wordt op alle moge lijke manieren geholpen, die rijke heeft geen hulp noodig. De middenstander, die evenzeer hulp behoeft als de arbei der, wordt in don steek gelaten en staat dus hulpeloos tegenover den winkelier. De gevsarlijkste vijand van den midden stand is de winkelier, omdat deze zich zelf als middenstander don volke voor stelt, in alle middenstandsvereenigingon binnondringt, daarin veelal het hooge woord voert en den grooisten invloed oefent, cn zoodoende den middenstand nog steviger ie pakken neemt. Eerste vereischte is derhalve, dat uit alle middenstands vereenigingen alle winkeliers principieel verwijderd worden en verwijderd blijven. Schaap en wolf passen niet in één kooi. Verder dienen aanstonds krachtige maatregelen genomen te worden, om het tegenover den middenstand gepleegde onrecht alsnog zooveel mogelgk goed te maken. »In de eerste plaats moesten de extra- winsten, die de winkelier in de oorlogs jaren gemaakt heeft onze zegsman had het steeds uitsluitend over winke liers, op fabrikanten, reedergen, enz. is zgn oordeel goeddeels eveneens toepas- selgk hun door buitengewone, speci ale belastingen volledig ontnomen worden. «Vervolgens diende naar zgn meening de overheid op uitgobreide schaal win kels en magazijnen op te richten en te exploiteeren, waar de burgerij, onafhan kelijk van de winkeliers en donzolver prijzen, de voornaamste standaard levens middelen en behoeften vleesoh, visoh, groenten, fruit, enz. tevens boven en onderkleeren zou kunnen koopen. De staat, subsidiair de provincie of de gemeente, zou hierop niets mogen toe leggen, er zelfs matig aan mogen ver dienen. Deze winkels dienden evengoed opgericht te worden in de wijken der gegoeden als in de arbeidsbuurten. De fatsoenlgke winkeliers, die geen woeker winst nemen, kunnen daar onmogelijk iets tegen hebben, en de anderen moet men maar rustig laten sputteren. «Aldus ongeveer redeneerde onze tegenstander. Tot plaatsing van Adv. en Reclames voor Handel, Nijverheid en Geldwezen buiten de prov. Friesland is uitsluitend gemachtigd het Alg. Adv.-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr, 76-78, Amsterdam, voor Friesland Filiaal D. Y. ALTA te Leeuwarden, Bagijnestraat 54. Tel. Intercomm. 1114. «AkSKte .JÏ (3) (1) (2) Zij kwamen met hun jacht van het Heeger- en Groote Gaastmeer. Met de Holiandsche kerkgenootschappen is de schrijver totaal niet op de hoogte. Hij verslijt alle Protestansche kerken voor Lu- thersche. Het leven is kort. Wat hopen. Wat droomen. En dan.... goenacht!

Friso nl | 1919 | | pagina 1