Fryske folksteltsjes. I 1 Nieuws- en Advertentieblad voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordw, Hindeloopen, Stavoren, enz. enz. 1 Adverteert in dit Blad Geldleening. r ZATERDAG 12 JULK1919. No. 28. 45ste Jaargang. Officieel Gedeelte. Binnenlandsch Nieuws. I - Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM. Bekendmaking. hy, gyngen se mei sa een l I mar sa Bij het programma Ingezonden stukken Don- derdags in te zenden. Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 uur. De prijs der Advertentiën is van 15 regels 60 cents, elke regel meer 6 cents. o Grootere letters naar plaats- ruimte. Buiten Friesland, uit- J gezonderd Familieberichten, 10 ets per regel. Bij abon- J nement belangrijk lager. I r 1 Tot plaatsing van Dit blad verschijnt des Za- terdags en kost per kwartaal 45 cents; per post per half- jaar f 1.Enkele Nos. 4 ets. Z en Geldwezen, buiten de prov. Friesland is_uitsluitend gemachtigd het Alg. Adv.-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr, 76-78, Amsterdam, Tel. Intercomm. 1114. N.B. Broodkaart 102e tijd vak is geldig van 9—17 Juli. De Burgem, voornoemd, J. QUARLES VAN UFFORD. Workum, 12 Juli ’19. (voor zoover voorradig.) De Burgem. voornoemd, J. QUARLES VAN UFFORD. Workum, 12 Juli ’19. De BURGEM. der Gemeente WORKUM geeft kennis aan hooiers en maaiers (hannekemaaiers of rondtrekkende maaiers) dat gedurende den o o g s 11 ij d 2 extra aanvullingsbroodkaarten kunnen worden uitgereikt, wel ke afgehaald kunnen worden ten distributiekantore, BURGEMEESTER en WET- HOUDERS der Gemeente Wor kum maken bekend, dat ten laste dier Gemeente eene geldleening zal worden aangegaan, tot een bedrag van f 7800, a Storting op 1 Augustus ’19. ’t Leeningsplan is te bekomen ter Gemeente-Secretarie. De gezegelde inschrijvings- biljetten worden ingewacht aan het adres van den Burgemeester vóór 12 uur ’s middags van Zaterdag 19 Juli 1919. Burgem. en Weth. voornoemd J. QUARLES VAN UFFORD. De Secretaris A. DE VRIES. Distributle-maatregelen. Rantsoen. De minister van Land bouw heeft bepaald, dat in het tijdvak drang van 16 Juli tot 12 Augustus 1919 geen hooger rantsoen zal mogen worden ver strekt danvan suiker 1.4 K g. en van kindermeel, kinderen tot 1/a jaar 0.6 Kg., idem van V2 tot 2 jaar 1.2 Kg. per hoofd. Mar I Aardappelen. Naar de «Maasb.« 't in great fjdr op ’e bird stie to bar- nen, en net fier fen dat fjdr óf smiet hy syn fracht op *e groun del. »Dy deale«, tocht Geart, «scoe hy fen doel wêze my yn it fjór to smiten Der moat ik my earst al ris oer bitinke® De reus sei yn him seis «Si sa, nou bin ’k for dizze kear wer réddenwy 1st er langót oer ’e groun, foar ’e hirdte lans, lizzen gyng. Gau hied er de sliep en snoarke er as in baeroh. Geart bigriep dat it nou syn tiid waerd om hwet to dwaen. Hy krópte ut it bosk strie, naem de greate hekse- bile dy ’t by de hird lei en sloech mei alle foarsje de reus de kop óf. «Kom®, sei er, «nou is dy swierriohheit oan ’e kant. Lit my nou ris dndersiikje hokfor minsken hjir wenje«. Hy kaem yn in keamer dy ’t alhiel bihongen wie mei goudne en silferene siersels. «Né®, sei er by him seis, «dy spullen bin ’k net noadich.® Hy gyng fen de iene kea mer yn ’e oare, mar hy seach gjin minsken. Wol seach er yn elkmes for- trek allerhanne forskaet fen kostberheden, mar neat dat him oanstie. Einliks kaem er ek yn ’e skurre en ’t bdthós. Der seach er prachtige rydtügen, sierlik hyn- stetuech en, hwet it moaiste fen alles wie, inkele béste swarte jonge hynsders. Dit ien en oer foei yn syn smaek, en hy rekke hast üt 'e skroeven fen bliidskip. Geart syn heit hie in spantsje hyns- ders, dat wierne hirddravers, derom gyng de man der wol mei nei de draverijen simmers en dan gyngen de twa broerren fen Geart wol mei, mar Geart seis moast altyd thus bliuwe omdat er nou ienmel net mei mocht. Healwize Geart moast mar 1 plak wie thus. As se dan jouns thus kamen, fortelden de broerren, fen moaije hynsders, fen hirddraven en prachtige prizen en hwa ’t dy woan hiene. Dan koe Geart sa’n langstme krije om soks ek ris to sjen. Derom wied er sa bi- sdnder op syn skik do ’t er yn ’t but- hus fen de reus dy béste jonge hynsders foun. Hy biskóge alles hwet der wier as syn eigendom en do ’t er de hele boel goed trochsjoen hie sooht er syn alderwente wer op. Der waerd him it himd fen ’t gat frege, mar Geart liet net folie ut en balde him ónnoasler oft er yn wierheit wie. Op in goede moain sei de heitJon- ges, wy soille hjoed wer ris üt to hird draven «Mei ik dan ek ris in kear mei, heit frege Geart. Mar syn heit sei«Né jonge, der moat ien thds bliuwe om op it spul to passen en dat is alderwênst dyn wirk.® Dit antwird stie Geart min oan, mar hy tocht by him seis«Ik kom der wol.® Sadré syn heit en broerren foart wierne, ried hy op ien fen syn heite hynsders nei it reuzehós yn ’t boek. Der naem hy it moaiste fen alle hynsders dy ’t der op ’e stal stiene, tueohde dat sierlik op en klaeide him seis sa deftich op as ’t mar koe. Hwent moaije, deftige klean wierne der yn ’t reuzehüs by de fleet. Sa ried Geart nei de stêd der *t de draverij wêze seoe. Hy kaem mar krekt ier genoch om him oan to jaen, mar doebs ek net to let sadat er him oanjoech ün- der ’n frjemde namme. En hwa ’t der de deis de priis mei glans en gloarje woan, wie Dimmen oars as healwize Geart. Like ónbikend as hy komd wie fortriek er ek, en nimmon koe sizze hwa ’t hy wie en hwer *t er wei fen- dinne kaem. De jouns, do ’t syn heit en broerren thus kamen, wie Geart al wer yn syn aid pakje en oan syn wirk. Op syn freegjen ho 't it mei de draverij ófroan wier, fortelde syn heit, noch forbaesd, dat in frjemde jongfeint mei in prachtioh hynsder, dat ek prachtioh optuecht wie, de priis woan hie. Noait hied er in hynsder sa fleanen spon as dat. I verneemt, is dezer dagen in de «Staats courante een uitvoerregeling van vroege aardappelen te wachten. Amerikaansch spek. De mi nister van landbouw heeft met ingang van 15 dezer ingetrokken zijne beschik king waar bg gezouten Amerikaansoh buikspek werd toegevoegd aan de arti kelen, aangewezen ingevolge art. 1 der der distributiewet 1916 en waarvoor maximumprgzen werden vastgesteld. De Zuid-Afrikaansche mals. De houders van normaal margarine- kaarten hebben een extraatje. In don loop van deze maand zal de maïs, welke het Zuid-Afrikaansche volk ten geschen ke heeft gegeven aan de Nederlandsche bevolking, tot maisbloem en maisgries verwerkt zgn. Onze regeering meent nu in overeenstemming met de bedoeling van de schenkers te handelen door deze bloem en gries ter beschikking te stel len van de houders van normaal-marga- rine-kaarten. Aan eiken houder zal 750 gram kunnen worden verstrekt. Jacht en Visscherjj. Tot den Minister van Landbouw zijn do volgende vragen gericht: 1. door den heer Van Zadelhof?of de Minister bereid is, indien de prijs der vischakten verhoogd wordt, te bevorderen, dat die verhooging niet geldt voor de beroepsvissohersof het mogelgk is het visschen op standvisch in alle staatswateren vrg te laten en te doen geschieden op consent; en of de Minister de beroeps- visschers, die in hun bedrgf waterlaarzen gebruiken, en die deze wegens den zeer hoogen prijs niet kunnen koopen, op oenigerlei wijze wil tegemoet komen 2. door den heer de Wilde: of de Minister bereid is, nu voortaan ten ge volge der Vogelwet 1912 het vangen en verzamelen van Igsters, speciaal in en uit de gemeenten Gaasterland, Hemelumer Oldephaert en Noordwolde en Workum verboden zal zijn, alsnog hetzij door middel van een voorstel tot wijziging der Jachtwet, hetzij op andere wyze helpen bevorderen, dat in het vervolg, zoo mogelijk reeds dit jaar, van 1 October tot 15 November het vangen on ver zenden van lijsters, waarmede tal van arbeidersgezinnen in bovengenoemde ge meenten in het nnjaar een inkomst ver dienen die zij bezwaarlyk kunnen missen, worde toegestaan. Ongelukken bjj de draverijen te Groningen. no. springconcours van het voor de draverijen en het concours-hippique, Zondag op hot Noorder- sportterrein te Groningen gehouden, kwamen nog al eenigo ongelukken voor. Een der ryders, zegt het »N. v. h. N.«, kwam na een geweldige zwaai te heb ben gemaakt, op het hoofd terecht. Men dacht, dat hij den nek zou breken, doch het liep goed af. Een ander maakte een salto mortale, bleef even liggen, besteeg zijn paard weer en reed het parcour verder. Weer een ander kwam geheel onder het paard door. Jhr. K. v. d. Brandeler van Arnhem, werd vrg ernstig inwendig gekneusd en zal de eerste 14 dagen wel niet weer op het paard komen. Luit. D. van Zijp van Amersfoort werd erg aan het gelaat gehavend en zal, gezien zgn moeilgk loopen, ook nog wel ergens anders een souvernirtje hebben gekregen. Ook de paarden maakten leelrjke bui telingen. By de ingangen was het ge- j zoo groot, dat eenige dames flauw vielen. Andere bezoekers werden van bruggetje zonder leuningen gedron gen en kwamen in een moddersloot terecht. De BURGEMEESTER der Gemeen te WORKUM, Gelet op een aansohrgving van den Commissaris der Koningin in deze pro vincie van 27 Juni 1919, le Afdeeling A, No. 1277 Wyst bij dezon de ingezetenen op het groote belang, dat er in de eerste plaats voor hen zelven in is gelegen, om het uitbreken van brand tengevolge van het broeien van het hooi te voor komen, temeer daar er in de naaste toekomst groot gebrek aan hooi dreigt. Voor de bewaring van dit zoo kost baar product moeten belanghebbenden in hun eigen en in het algemeen be lang, meer dan ooit de uiterste voor zichtigheid betrachten en vestigt voorts de aandacht op den inhoud van art. 158 van het Wetboek van Strafrecht, waarbij verschillende straffen zgn ge steld tegen hen aan wier schuld, waaronder is te verstaan nalatigheid, achteloosheid, gebrek aan voorzorg enz. brand is te wijten. Workum, den 9 Juli 1919. De Burgemeester voornoemd G. G. POSTHUMUS (L -B.) De BURGEMEESTER der Gemeente WORKUM maakt be kend, dat de volgende week, verkrijgbaar zal worden gesteld op bon 59d I ons Vermecelli. 60d en bon 5 der kinder- kaart 3l/s ons Suiker. IV. Healwize Geart. Der wier ris in boer dy ’t trye soan- nen hie, de jongste hjitte Geart en wie net rjucht wiis. Dy ljue hiene noch al in moai greate boerkery, en bjar skórre wie trochstringa ridlik goed forsjoen mei hea en strie. Nou barde op in tiid det de foarrie strie yn ’e skórre hird min dere. Earst sloegen hja der sa gjin acht op, mar alnjunkelytsen foei it hjar yn ’t each en do seine se tsjin elkoar »it liket wol det er fen üs strie stellen wirdt, wy mochten der do wacht wol by halde.c De aldste soan gyng it earst in nacht yn ’e skurre sitten to wokjen. Al mei gauwens heardo hy geroft boppe op ’e skurre, en do kaem der in ónbi- dige minskefoet troch it dak, folge iroch in lange earm en in greate han. Dy han grypte yn ’e bosken strie, hifke dy, en do riisden fiif boeken omheech, en dernei fordwoun ek de greate hau troch it dak en ek gyng de greate foet wer ta boppen üt. Do ’t de soan dit de oare moarns by de thétafel fortelde, seine de oaren «Dou bist in sulebokse dou moast him it striestellen ommers dochs bilet hawwe.» »Jawol«, sei de aldste soan, «mar dat is makliker to siz- zen as to dwaen. Dan moast dou to- nacht mar ris wekjec, foege hy de mid delste ta. Dat scoe wêze. De folgjende nacht gyng de twade broer yn ’e skórre Bit ten op te passen. Hy hie der noch net lang sitten, do kaem der in almeugende greate minskefoet troch it dak, folge troch in greate han. De bosken strie waerden wer hifke, wer waerden er fiif stiks weinommen, en do fordwoun earst wer de greate han troch it dak en der nei ek de greate foet. De nachtwek- ker yn ’e skórre roan fen binaudens it swit üt it hier en do ’t er de oare moarns dit fortelde lake men him for- goed üt. «Nou is de beurt oan my«, sei Geart «Ik soil ’t wol better dwaen as jimme.a «Der soil wol hwet fen komme kinnea seine de broerren min of mear haetlik, «dou bist ommers net wiisc. Mar Geart sei«Lit my mar kuierje. Ik wit wol ho ’k it oanlizze moat. Bipak my mar ris midden yn in boek strie en byn dat goed om my hinne fést, lis my dan wer by de oare bosken strie, boppe oan. Dan soil de reus my wol gripe en sa soil ik mear fen him to witten komme Nou der wie gjin biswier tsjin. Do *i Geart dan, yn in bosk strie bipakt, rz -Ti j Jn boartsje yn ’e skórre lein hie, kaem Don old b K.G. Kleiaardappel. det wer ,n greate foet troch it dak, folge troch in greate han dy ’t nei de bosken strie grypte. Do ’t hy dat to pakken krige der ’t Geart yn forskóle siet, hearde hy de reus wol grommeljen «Dat is in bést bosk, dat moat ik foaral mei hawwe«. Do waerd it Geart dochs wol in bytsje binaud om ’t hert. De reus naem noch fjouwer oare bosken strie, gyng wer troch it dak, boun it stellene strie yn in tou, sljngere dit frachtsje op syn rêoh en roan der mei foart dos ek mei Geart. Nei ’t er in ein roan hie, hy wie gau in heel ein foart omt er sokke lange stappen makke, kaem de reus by syn hós, dat midden yn in great bosk stie. Hy brooht It strie yn in fjórhok hwer Adv. en Reclames voor Handel, Nijverheid voor Friesland Filiaal D. Y. ALTA te Leeuwarden, Bagijnestraat 54. de pikeur koe nimmen, nimmen wist fen him hwet klearichheit to jaen. «Hie ik der mar by wests, sei Geart, «mis skien as ik him wol kend hie«. «Och, hwa scoaatou kinne«, seine syn broerren, «dou sitst ommers altyd op it hiem.a In setsje der nei scoe op in oar plak in hirddraverij halden wirde. Do ’t Geart frege nou dan ris mei to meijen krige hy fen syn heit wer it solde antwird fen thüsbliuwen. Nou waerd er sa- beare tige boas en koppich en sa ün- brüksum dat syn heit him tasei dat er dan op in oare kear ek ris mei moehte. Mar ek dizze kear die Geart wer mei as in- ónbikende, lykwol mei in oar hyns der as it earsle, ek wer mei in oar tuech der op, en seis wied er ek heel oars klaeid, mar dochs wie alles wer like prachtioh en ryk as de earste kear. Ek woan Geart nou de priis wer, en ek wer as in ónbikend persoan joech er him üt ’e sokken. De jouns wied er wer yntiids op syn plak en hied er blau baeitsje en seil- bokse oan do ’t de oaren thüs kamen. Syn earste frage wier«Hwa hat it bjoed woan Ja«, sei syn heit, it is briker as bryk. Der is al wer in frjemde feint mei de priis ütnaeid.» «Wer de selde fen de foarige kear?< frege Geart. «Né, dat net,« sei heit, «dizze wier wer alheel oars yn ’e klean en hie ek in heel oar hynsder.c «Dat is opmerkliksei Geart ónnoazel. Wer in skoft letter kaem er noch ris in hirddraverij. Nou mocht Geart lyk as him earder tasein wie, diskear mei. Togjerre, syn heit en de sjeas der op ta, en de oare beide net ónder ’o minsken komme, syn jonges moasten thüs bliuwe. Geart wie alheel great dy deis hy mocht sols ek stjóre. En Geart tejdrde it hynsder en ried it bosk yn, de wei op nei it reuzehüs. «Hwet dochst nou sei heit. «Ik wol in lyise omwei meit- sje«, sei Geart. Dat stie de aid man matich oan, mar Geart wist it moai to bilizzen dat er tajoech in healürke oan ’e plesierreed to weagjen, mear ek net Do ’t se by ’t reuzehüs kamen, liet Geart syn heit alles sjen hwet der to sjen wie, en sei do «Dit is nou myn eigendom®. «Kom, sleauwe healwize jonge, hwer praetst wer oer,® sei syn heit. «Wy moatte mar meitsje dat we by de draverij kom«. «Hear earst ris efkes nei my, heit. Jy witte dat de reus dy ’t by üs kaem to «driestellen, my meinomd hat, mar ik hab him deadde en bin sadwaende ei gener wirden fen dit hós mei syn hele tabihearen.® Nou fortelde Geart syn heit alles sa ’t it him tadroegen hie en de aide man wist net hwet er hearde. Yn ’t bóthós liet Geart him do hyns ders sjen, dy ’t de prizen woun hiene, yn ien fen ’e keamers hongen de prizen seis en yn in oare keamer de klean dy ’t er as pikeur brókt hie. De aide man hoechde net to twiveljen oan ’e wier heit fen hwet Geart fortelde. Hja gyngen dy deis net nei de hird draverije. De saek waerd nou ek de broerren fen Geart fordütst en do gyn gen hja meielkoar en mei hjar hele boer- kerij nei ’t reuzehüs yn ’t bosk en der hawwe hja lange jierren mei wille wenne. Ut. FRISO. j ESSI T— J am nl’i.lrlrzin TIatI- ---- mW. jr.TMéf - -...ar J

Friso nl | 1919 | | pagina 1