Nieuws- en Advertentieblad I- voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordw., Hindeloopen, Stavoren, enz. enz. No. 30. ZATERDAG 26 JULI 1919. 45ste Jaargang. Binnenlandseh Nieuws. Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM. 1 Friesland Filiaal D. Y. ALTA te Leeuwarden, Bagijnestraat 54. circulaire is de bjjdrage der Gemeenten voor 1919 geschat op f 53.000 of 71/2 ct. per inwoner. Op voorstel van B. en W. onder 9 behandeld. Het eerste deel wordt boschryke Gaasterland, waar gedurende een 6-tal weken in den herfst voor on geveer 12 15 duizend gulden wordt ontvangen voor de in strikken gevangen lijsters. De Vereen, tot Instandhouding van het Lijstervangersbedrijf gevestigd in is begonnen, waartoe met 9 tegen 1 stem, Gaasterland heeft dan ook gemeend pogingen in ’t werk te stellen om onze Regeering alsnog van de toepassing dier wet terug te brengen, en gevraagd, bij wijze van een request aan den Minister van Landbouw, om bij de aanhangig zijnde wijziging der Jachtwet ook nog eene jepaling op te nemen, waarbij het vangen en verzenden van lijsters, gedurende een bepaalden tijd van het jaar wordt toe gestaan. In het request en de bijgaande toe- ichting wordt o.m. gezegd, dat een groote ramp de arbeidende klasse in Gaaster- and zou treffen, als in de toekomst het ijstervangen en verzenden verboden zal zijn en dat in België en Frankrijk welke anden zijn toegetreden tot de Conventie van Parijs, gedurende een periode in het aar het verhandelen van lijsters gooor- oofd is. Bovendien wordt er in het request op gewezen, dat de te vangen lijsters (z.g. Noordlijsters of koppenwiekjes) geen enkel nut voor den landbouw in Neder land opleveren, aangezien ze hier hoogstens een paar dagen vertoeven. In de toelichting wordt o.m. betoogd, dat de strijd tegen de pogingen der vereen, voor een zeer groot deel berust op onbekendheid met den toestand, wat De prijs der Advertentiën is van 15 regels 60 cents, elke regel meer 6 cents. Grootere letters naar plaats ruimte. Buiten Friesland, uit gezonderd Familieberichten, 10 ets per regel. Bij abon nement belangrijk lager. i Dit blad verschijnt des Za- terdags en kost per kwartaal 45 cents; per post per half jaar f 1.Enkele Nos. 4 ets. Ingezonden stukken Don derdags in te zenden. Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 uur. pluvieren worden gevangen, vuurwapen, maar met slag- inzake do voorziening het advies is ge vraagd van den heer Oosten, hoofd der vereenigde Burgerschool, dat door den Secretaris wordt gelezen en waarmede B. en W. accoord kunnen gaan, tengevolge waarvan dezen worden gemachtigd solli citanten op te roepen voor de betrekking van onderwjjzer met hoofdacte, acte wis kunde en taalacten. Punt 8: Adres van de vereeniging «Plaatseljjk Belangt, houdende verzoek tot bekoming van een jaarlyksch subsidie voor de oprichting van een vakteekenschool voor timmerlieden, schilders en smeden en van het gebruik van drie lokalen der school aan den stationsweg. Gevraagd wordt een jaarlijksch subsidie uit de Gemeentekas van f 350, en het ge bruik van 3 lokalen, tegen eene vergoeding van f 250. Nadat een voorstel Brandsma met 6 tegen 4 stemmen, die der hearen Haytema, Ykema, Brandsma en Veenstra, om thans nog niet omtrent eene definitieve verhuring te beslissen, is verworpen, wordt het verzoek zonder hoofdeljjke stemming toegestaan. Punt 9Voorstel van de Commissie voor de werkverschaffing, tevens plaatseljjk Steun-Comité, alhier, tot uitdieping van vaarten in werk verschaffing. Na eene uitvoerige discussie wordt met 9 tegen 1 stem, die van den heer Ykema, een crediet verleend voor de uitdieping der Hayemer Dolte en de Heidenschapster vaart tot Brandaburen, tot een bedrag van f 9028.50. Aangaande da andere vaarten, mede aangeduid in het volgende punt 10 der agenda, wordt besloten, tot baggering op groote schaal, met 9 tegen 1 stem, die van den heer Haijtema, waarvan de kos ten zjjn begroot op f31.000, terwyl inzake de kwestie van grondberging als Com missie worden aangewezen de heeren IJn- tema, Hobma en Brandsma. Punt 10: Aangehouden voorstellen van den heer R. F. de Boer inzake den ver koop van Comforen enz. en uitdieping van de hoofdvaarten der Gemeente. Het laatste deel van dit punt is reeds Tot plaatsing van Adv. en Reclames voor Handel, Nijverheid en Geldwezen buiten de prov. Friesland is uitsluitend gemachtigd het Alg. Adv.-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr, 76-78, Amsterdam, voor Friesland Filiaal D. Y. ALTA te Leeuwarden, Bagijnestraat 54. Tel. Intercomm. 1114. Ljjstervangen. Tengevolge der Vogel wet 1912 zal het vangen en verzenden van lijsters speciaal in en uit de gemeenten Gaaster- land, Hemelumer Oldephaert en Noord- wolde verboden zijn. Dit beteekent een Oplichting. Donderdagmiddag kwamen van uit den Polder, aldus wordt uit Herpt gemeld aan het «H.Gzn.», het dorp ingewan deld twee modern gekleede dames. Bij een landbouwer zagen zij flinke kropsalade staan, wat wel iets voor haar maagje leek. Zij gingen bij den boer binnen en de koop was direct gesloten; 10 cents per krop, enkele kroppen voor dat geld verkoopen was een buitenkansje en voor het mandje, dat ze mee wilden nemen, betaalden zo 2 gulden. Er werd betaald met een briefje van f 25, doch daar de vrouw van den boer geen geld terug kon goven bleef de koop ramp voor de arbeidersbevolking van het ongedaan. Nu vervoegden zij zich bij een anderen boer. Die had nog wel wat kleine uitjes voor hen. Het briefje van f 25 kwam voor den dag. Twee briefjes van f10 terug met wat klein gold was een bagateldoch toen de dames de briefjes bekeken merkten zij, dat zo valsch waren. Dat moest onderzocht worden. Direct werd de geheele voorraad bankpapier optafel gebracht en een nauwkeurig onderzoek was zoo afgeloopen. Maar toen de dames vertrokken waren, bemerkte men, dat er twee a drie honderd gulden verdwe nen waren. Direct werd aangifte gedaan bij de poljtie, die op onderzoek uittrok. Enkele uren later waren de opiichtsters gesnapt gevuld hebben, en toen bleek het, dat het twee man nen waren, die zich in dameskleeren gestoken hadden en van een woonwagen afkomstig waren, welke in do nabijheid van Herpt stond. Missive van Ged. Staten be treffende de Gemeentebegrooting over T9 met voorstel van B. en W. Da bemerkingen van Ged. Staten be treffende de geldleening van de bewuste f 23.000 voor de Gasfabriek behelzen, dit bedrag voorloopig van de begrooting af te voeren. De Voorzitter stelt namens B. en W. voor, aan dat verzoek te voldoen, maar met het oog op het besluit betreffende punt 12, de afzonderlijke wijziging, als pas be sloten, weder in te dienen. Zonder hoof- deljjke stemming wordt daartoe besloten. Punt 15: Voorstel van B. en W. tot wijziging der verordening tot regeling der Brandweer naar aanleiding van een des betreffend voorstel van het College van Brandmeesters. De wijziging betreft o.m. de vergoeding bjj exercitie vast te stellen op 30 cent en bij brand op 50 cent hetgeen wordt goed gekeurd, Aangaande een opmerking van den heer IJntema inzake aanschaffing van ministratieve maatregelen genomen zijn, dan is het ook daarvoor te laat. Wat i schiet er dan nog over om in te maken Wie zijn toch die pientere raadgevers i van de regeering? Voor dat doel had de suiker van April af vrijgelaten moeten zijn, maar niet half JuliInderdaad zijn er een massa menschen gedupeerd vooral degenen, die zelf veel vruchten hadden en altijd veel vruchten conser veerden, hebben dit nu moeten laten bij gebrek aan suiker of hebben nog wat suiker klandestien moeten koopen voor 60 a 80 cent het pond. De regeering is wel hardleersch 1 Voor eenige weken werden de brandstof- kaarten uitgereikt met ’t verzoek zooveel mogelijk turf aan te vragen, en twee dagen daarna stond er in de couranten, dat de turf vrijgelaten was t Bljjken van erkentelijkheid. Als dankbetuiging voor het feit, dat de heer van Vollenhoven gedurende den oorlog als beschermend minister van het comité voor de voeding van Noord- Frankrijk de levensmiddelenvoorziening in Noord-Frankrijk door tusschenkomst van de relief-commission heeft bevorderd en ver dedigd tegen de bezettende macht heeft president Poincaré, minister-resident Van Vollenhoven bevorderd tot commandeur in de orde van het Legioen van eer. Van koning Albert ontving de heer Van Vollenhoven, gelijk gemeld, het bur gerlijk eereteeken eerste klasse 1914 tot 1918, ingesteld tot belooning van schit terende daden van moed, zelfopoffering of mensohlievendheid, een zeer zeldzame onderscheiding. President Poincaré heeft de heeren Langenbergh en Van Maasdijk, Neder- landsche directeuren van de Spaansoh- Nederlandsche commissie, onderscheiden lijk benoemd tot officier en ridder van het Legioen van Eer. Het mijnongeluk. Omtrent de mijngasontploffing, die de vorige week in de mijn «Emma» te Heerlen vier slachtoffers eischte, meldt men aan het »Hbld« het volgende Aan de firma Meijer was opgedragen het maken van een tusschensohaohtje. Dit staat in de eerste zuidwestelijke steengang op de 410 meter verdieping. Zaterdag 12 dezer werd in het schachtje voor het laatst geschoten. Na dit schieten zijn boven in het schachtje geen werkzaamheden meer verricht, wijl door het schieten een kolenlaag blootgelegd werd, die een heel slecht nevengesteente heeft. Dit gesteente brokkelde af, zoo- dat van Zaterdag tot Woensdag reeds 400 waggons steen in de steenkast ge haald waren. Hierdoor onstond boven den schietvloer een groote ruimte, die de aldaar zich bevindende kolenlaag bloot maakte. Deze kolenlaag moet mgngashoudend zijn en moet het bovenste gedeelte van het opbraakje met mijngas Het vermoeden bestaat dat zich het geval als volgt heeft toe gedragen. De voorman is in het schachtje geklommen en is door het mijngas waarschijnlijk bewusteloos ge worden. Twee zijner kameraden heb ben getracht hun voorman uit het schachtje te halen. Toen deze 2 ook niet terugkwamen moet de 3e ook in het schachtje geklommen zijn. Dooreen niet te verklaren oorzaak is toen een mijngasontploffing gevolgd, met het ge volg, dat alle vier de arbeiders om het leven zijn gekomen. De ontploffing werd op bijna de geheele 410 K.M. diepte gehoord. Men snelde naar alle richtin gen om te zien, waai' het onheil geschied was. Bij het schachtje gekomen, vond men eon schoen met een voet er in. Nu begon het reddingswerk, dat zeer bemoeilijkt werd door het nog steeds Waarom weer te laatï De Minister van Landbouw heeft naar men weet bericht, dat er wat suiker zal worden vrijgelaten voor de inmaak f0.45 per pond. Hier zal toch zeker wel bedoeld worden de inmaak van vruchten, het maken van jam, gelei en dergelijke? vraagt «De Veldbode.» Welnu, dan is het ook nu weer te laat, dat die suiker vrijgelaten is. Voor kruisbessen, rhabarber, kersen en aard beien is de tijd voorbij, de frambozen- oogat is in vollen gang, en als het nog enkele dagen duurt, voordat al de ad- met 7 tegen 3 stemmen, die der heeren de Vries, de Boer en IJntema afgewezen. Punt 11Voorstel van B. en W. met betrekking tot de betaling van het hono rarium, verschuldigd aan J, N. Blauw te Leeuwarden voor uitgebracht rapport en advies betreffende de ovenbattery der Gas fabriek. Zonder hoofdeljjke stemming wordt besloten vorenstaande declaratie te betalen uit den post voor onvoorziene uit gaven der begrooting. Punt 12Missive van Ged. Staten dezer Provincie, betreffende het genomen Raads- teit der Gasfabriek. Door Ged. Staten wordt geadviseerd het besluii nog eens ter tafel te brengen en te overwegen, maar B. en W. adviseeren, dat de Raad de eens genomen besluiten zal handhaven, wjjl met de uitvoering reeds i die van den heer IJntema wordt besloten. Punt 13: Voorstel tot verhooging van de zekerheidsstelling van den Directeur- boekhouder der Gasfabriek en in verband daarmede wjjziging van art. 7 der veror dening ingevolge artikel 114bis der Ge meentewet ten aanzien der Gasfabriek. Voorgesteld wordt de zekerheidsstelling te verhoogen van f 2000 op f 4000, waar toe zonder hoofdelyke stemming wordt besloten. Punt 14: een motorspuit, zal bjj de begrooting 1920 de aandacht worden geschonken. Punt 16Rapport der Raadscommissie inzake het onderzoek der rekeningen van het Burgerlek Armbestuur en het Stads weeshuis over 1918. Na voorlezing door den Secretaris wordt zonder hoofdelijke stemming besloten de rekeningen vast te stellen als volgtStadsweeshuis ontvang f 3141 74, uitgaaf f 2786 28i/2, batig saldo f 355 451/2. Burgerlijk Armbestuur: ont vang f852647, uitgaaf f9821,74, nadeelig slot f 1295.27. Punt 18: Verzoek van de Commissie dar Gemeentelijke Gasfabriek om machti ging tot het openen een er rekening cou rant bjj de Boaz-bank. Bedoeld wordt een rekening courant te openen tot een bedrag van f 10.000 als eene officiense kasgeld leen in g, rente te betalen door de fabriek, waartoe zonder hoofdelyke stemming wordt besloten. Punt 19: Vaststelling der staten van oninbare posten wegens den hoofdelyken omslag, de hondenbelasting, schoolgelden en retributie faecale stoffen over 1918. Zonder hoofdelyke stemming wordt be sloten alle posten nog eens trachten te verhalen, behalve zij, die door een onwil lekeurig gepleegd verzuim in gebreke zjjn gebleven. De punten der agenda zjjn hiermede af gehandeld. Bjj de rondvraag brengt de heer de Vries politieuitbreiding ter sprake, waaromtrent door den Voorzitter voor da volgende vergadering een voorstel wordt toegezegd. De heer de Boer wil de mu ziekuitvoeringen op de Markt a.s. Woens dag laten aanvangen. De heer IJntema vraagt inlichtingen omtrent opheffing van het Distributiebedrijf, de heer Ykema aan gaande de opslag van turf bjj Angterp, de walbeschoeiing tusschen Parrega en Tjark- werd en de niet benoeming van een weg werker aan den trekweg, de heer Brand sma vraagt handhaving van het voorschrift tot 9 uur winkelsluiting, waarna de ver gadering door den Voorzitter wordt ge sloten. het vangen van lijsters betreft, getuige het feit dat menschen, die van buiten af in de gemeente Gaasterland zich vestigen, vroeger tegenstanders van het vangen van lijsters, nu lid zijn van de vereeniging, die bestaat niet alleen uit lijstervangers en verzenders, maar ook uit personen van allo standen, zoowel geestelijken en middenstanders, als land bouwers. Getroffen door het verbod worden in hoofdzaak vele arme gezinnen en weduwen, die in ’t najaar een bedrag met de lijstervangst verdienen, dat weliswaar niet groot, doch voor hen een kapitaal vormt, waarmede zij den winter met minder zorg kunnen ingaan. Voorts wijst de toelichting er op, dat het argument van uitsterving dezer vogelsoort heelemaal niet opgaat, daar de lijster niet alleen Nederland op zijn trek aandoet, maar ook andere landen. Nimmer werden er zoovele gevangen als in 1913 en in de jaren daarop, waarin de vangst nog wel was beperkt, was deze ook nog goed. Tenslotte verzoekt de vereen, dan ook, «dat men tot eene bepaling kome, waarin wordt opgenomen, dat eene akte is te verkrijgen, die vergunning geeft tot het vangen van lijsters met strikken, niet lager dan 1 Meter van den grond, evenals b.v. ook onder de tegenwoordige Jachtwet niet met netten. VERSLAG van de Vergadering van den Raad der gemeente WORKUM, op Donderdag 17 Juli 1919, ’s namiddags 5 uur. Voorzitter de heer Jhr. Quarles van Uf- ford, Burgemeester. Tegenwoordig alle leden, behalve de heer W. Kroese. Na opening der vergadering door den Voorzitter stelt deze als punt 1 der agenda aan de ordeNotulen der beide vorige ver gaderingen, welke na lezing door den Sec retaris onveranderd worden goedgekeurd en vastgesteld. Punt 2: Mededeeling van ingekomen stukken a. Een apostille van Ged. Staten hou dende goedkeuring van de Raadsbesluiten tot wijziging der begrooting 1918, tot het doen eener rechtstreekscbe uitgaaf en over- schrjjving op den post voor onvoorziene uitgaven, begrooting 1918. b. Een extract uit het resolutieboek van Ged, Staten, houdende goedkeuring van de Raadsbesluiten tot het aangaan van geldleeningen voor gedane crisisuitgaven en aankoop van grond voor den weg naar de vuilnisbergplaats. c. Een extract uit hot resolutieboek van Ged. Staten, houdende goedkeuring van de Raadsbesluiten tot wjjziging der begrooting 1918 en het aangaan eener geldleening voor het tekort van de rekening dor Gas fabriek. d. Een missive van deStaatscommissie van onderzoek inzake de bezoldiging van Gemaentepersoneel, welke stukken zonder hoofdelyke stemming, voor kennisgeving worden aangenomen. Punt 3Circulaire van Ged. Staten, betreffende eene verhooging der Gemeen- teljjke bjjdrage voor den Provincialen keuringsdienst. Bljjkens de door den Secretaris gelezen circulaire is de bjjdrage der Gemeenten voor 1919 geschat op f 53.000 of 71/2 ct. wordt zonder hoofdelyke stemming tot de gevraagde verhooging besloten. Punt 4: Voorstel van den Raad der Gemeente Wonseradeel tot bestrating van een gedeelte weg te Parrega. Na voorlezing van het ingekomen voor stel, waarin een bjjdrage van 50 0/0 in de kosten van het werk wordt gevraagd, die in het geheel f 5500 zullen bedragen, stel len B. en W. voor op het verzoek in te gaan, waardoor deze Gemeente in het ver volg van het onderhoud van dat gedeelte weg zal zjjn ontslagen. Zonder hoofdeljjke stemming wordt het voorstel goedgekeurd, besluit tot uitbreiding van de ovencapaci- Punt 5: Benoeming van een lid der vereeniging «Volkshuisvesting» in de plaats van den heer J. Bogtstra, vertrokken. Bjj eerste stemming worden uitgebracht op de heeren S. R. Djjkstra 3 en Hotze Zejjlstra 2 stemmen, en verder 1 stem op de heeren C. Gielstra, H. Stuur, R. S. Potma en S. Djjkstra, en nog 1 stem in blanco. Bjj tweede vrjje stemming op de heeren S. R. Djjkstra 5, Hotze ZeQlstra 3 stemmen, H, Stuur 1 stem en 1 stem in blanco, zoodat benoemd is de heer S. R. Djjkstra. Punt 6: Voorstel van B. en W. tot verhooging der vergoeding aan deplaatse- Ijjke muziekvereenigingen voor het geven van muziekuitvoeringen op het Marktplein. Gevraagd wordt voor het geven van 3 uitvoeringen door elk corps, aan elk hun ner f 50 uit te keeren, waartoe zonder hoofdeljjke stemming wordt besloten. De Voorzitter stelt thans, wjjl hjj eenige oogenblikken de vergadering moet verlaten, eerst aan de orde punt 17 van de agenda: Onderzoekvan de geloofsbrieven der nieuw benoemde Raadsleden en benoemd tot Com missie van onderzoek de heeren Hajjtema, Brandsma en de Boer. Na schorsing en heropening der vergadering rapporteert de heer Hajjtema en adviseert tot toelating der nieuw benoemde leden, waartoe ach tereenvolgens met algemeene stemmen wordt besloten. Punt 7Verzoek van J. Zwanenburg alhier om eervol ontslag als hoofd der school voor uitgebreid lager onderwijs met ingang van 1 September 1919 en voor ziening dien aangannde. Het gevraagde ontslag wordt daarop Zonder hoofdeljjke stemming verleend. Vervolgens deelt de Voorzitter mede, dat

Friso nl | 1919 | | pagina 1