enz. wegwerker, op een salaris van 900.— per jaar. i i t Nieuws- en Advertentieblad i Fryske folksteltsjes. voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordw, Hindeloopen, Stavoren, enz Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM. --- Brandstoffen. ZATERDAGg9 AUGUSTUS 1919. 45ste Jaargang. No. 32. Officieel Gedeelte. Binnenlandsch Nieuws. s eigen district geen smiet de en Tot plaatsing van Adv. en Reclames voor Handel, Nijverheid voor F Huiswaarts zenden dienstplichtigen 1917-18. Op 15 Aug. zullen de dienstplichtigen der lichtingen 1918, die tusschen 3 en 7 Juli 1918 ingelijfd zijn, benevens do wielrijders, naar huis worden gezonden Op 13 Sept., zij die tusschen 17-20 Juni T8 zijn ingelijfd bij de genie en pon tonniers op 1 Oct. zij die tusschen 1-5 Aug. 1918 zijn ingelijfd bij de cavelerie, of bereden artillerie, die tusschen 1-4 Mei zijn ingelijfd bij de infanterie, die tusschen 3 7 Juli zijn ingelijfd bij de vesting-artillerie en die tusschen 8-12 April zijn ingeigfd bij de genie. Op 22 Ooi. gaan naar huis, degenen, die tusschen 22-26 Oct. bij de bereden artillerie zijn ingeigfdop 31 Oct., zij die tusschen 1-5 Oct. zijn ingeigfd bij de motordienstop 3 Deo. de dienst plichtigen der lichting 1917, die in het tijdvak van 3-6 December 1917 zijn ingeigfd bg de cavalerie en op 13 Dec., de dienstplichtigen der lichting 1918, die Hy wee de FRISO. I gau de tafel op dan soil ’t wer BURGEMEESTER en WET HOUDERS van Workum roepen op sollicitanten voor de betrekking van- Zij, die daarvoor in aanmer king wenschen te komen, ge lieven hunne ongezegelde ver zoekschriften in te zenden aan den Burgemeester, vóór 16 Augustus 1919. Burgemeester en Weth. voornoemd J. QUARLES VAN UFFORD, Burgemeester. A. DE VRIES, Secretaris. j Dit blad verschijnt des Za- I terdags en kost per kwartaal o 45 cents; per post per half- 11 jaar f 1.Enkele Nos. 4 ets. Ingezonden stukken Don- o derdags in te zenden. o Advertentiën Vrijdagmorgens o vóór 11 uur. van ten hoogste acht De prijs der Advertentiën is van 15 regels 60 cents, elke regel meer 6 cents. Grooterc letters naar plaats ruimte. Buiten Friesland, uit gezonderd Familieberichten, 10 ets per regel. Bij abon nement belangrijk lager. VII. De Tsjoenflesse. Der wier ris in earm boerke, dy ’t mei syn wiif en in rigeltsje noch jonge bern, op in lyts spultsje boerke. Man en wiif diene beide tige hjar bést, mar it roan hjar net mei yn ’e wrald. Al ho *t se skrepten, hja boerken jier op jier efterfit. Op it lest hiene se mar ien kouke mear en om 'e hier to biteljen moast det leste bistke ek noch oan sinten makke wirde. Dit wie oars al in trieneager for dy minsken, mar ’t scoe doohs moatte, woeno se net fen hjar sté fordreaun wirde. It boerke seite op inTiisdeitomoarn mei syn kouke, de stap nei Suite. Underweis mimere hy mismocdich oer syn treurich bistean. Op in ienlik ein fen ’e wei kaem him in dwergefiich mantsje tsjin, mei in nüver frjemd üterlik. De boer hie neat gjin goed each yn him. It manstsje frege him as hy syn koubist forkeapje woe. It boerke knikte fen ja. «Forkeapje it dan mar oan my®. Dat scoe al kinne as men ’t oer ’e priis iens wirde koe. Do helle it lyts mantsje in lege flesse efter syn baits ja wei en sei: «Dizze flesse jaen ik jou for de kou.« It boerke naem sok in bod for gekheid op fensels en joech gjin iens antwird werom. «Jy eocene forstandich wêze, as jy my de kou hjir for dogge. Dizze flesse soil jo lokkich meitsje as jy him brüke lyk as ik jo sizze soil. En wol jy hjir net op yngean, dan wik ik jou, dat jy noch «armer wirde soille as jy nou al binne.e De dwerch hie wol it foarkommen im- De Brandstoffen-Commissie van Workum maakt bekend, dat er door haar geen turf aan de ingezetenen wordt verstrekt, en raadt daarom een ieder aan zooveel mogelijk winter-voor raad op te slaan uit den vrije handel, welke in de turfgrave rijen in eigen district geen moeilijkheden ondervindt, ter wijl uit de venen in andere Provinciën weinig of niets wordt aangevoerd, wegens de schip persactie. De Brandstoffen-Commissie. 1 en Geldwezen buiten de prov. Friesland is uitsluitend gemachtigd het Alg. Adv.-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr, 76-78, Amsterc m, Friesland Filiaal D. Y. ALTA te Leeuwarden, Bagijnestraat 54. Tel. Intercomm. 1114. uit Assen aangevraagd, met het gevolg, dat reeds Vrijdagmiddag een detachement van 30 wielrijders onder bevel van den le luitenant Boers aankwam. Zaterdagmorgen heeft zich de burge meester met het geheele aanwezige politie korps en het detachement militairen naar het kanaal begeven en de schippers ge sommeerd de vaart weer vrij te maken. Behalve door oen viertal, werd onmid dellijk aan do sommatie gevolg gegeven. De schepen van de on willigen werden door de politie en de militairen in het Coevorder kanaal achter de brug ge bracht. In den loop van den voormiddag was de vaart weer vrij. Tegen alle schippers is procesverbaal opgemaakt wegens stremming van de vaart. De voorzitter van de Binnenscheepvaart- Unie, de heer Van Löben Seis, heeft met verschillende afgevaardigden van don handel uit Rotterdam on Amsterdam een audiëntie gehad bij den Minister van Landbouw, betreffende den toestand in de binnenschipperij Bij die gelegenheid heeft de Minister toegezegd de vordering der schepen krachtiger te zullen doen ter hand nemen, speciaal ook voor het vervoer van aard appelen en suikerbieten. De Minister meende, dat een aanzienlijke groep der schippers spoedig het werk zal hervatten en gaf daarom den handel den raad in dit stadium der onderhandelingen geen nieuwe overeenkomsten met de schippers bonden aan te gaan. N. v. h. N. Om een sigaar. De hoek der Prins Hendrikkade voor het Nationaal Hoofdkwartier van het Leger des Heila te Amsterdam was Dinsdagmiddag vijf uur het ioonoel van een verwoede vechtpartij. Do aanleiding daartoe was gering. Terwijl velen op de Nieuwe Brug keken naar de fraaie vliegerver'cooningen, on’nam een Zoadij- ker aan ander de sigaar, welke hij juist wilde opsteken. De bes.olene was slecht ter been en kon zich niet verdedigen, maar anderen namen het voor hem op. Vandaar toen de vechtpartij, waarbij een ijzeren buis en zelfs een revolver te pas kwamen. Da man, die doprtij van den bestolene had opgenome rw ?rd hevig bloedend neergeslagen. Ev.n de vechtersbazen, die een rul i als wapen wensehte, sloeg dai.njo u groote spiegelruit van hei «Nu a-1 Hoofdkwartier® aan gruizols n e met een groot stuk glaa zijne tegen standers na. Toen hij hen niet kon achterhalen, smeet hij het glos iu cb.eu de verschrikt wegstuivende menigte, ge lukkig zonder iemand te kwetsen. Het hevig bloedverlies uit de snij wouden aan zijne polsen stelde ook hem buiten ge vecht. De politie arresteerde eenige bel hamels, terwijl anderen in een café ver dwenen waren. Gedupeerde reizigers. Do reizigers voor Duitschland, die wenschen te profiteeren van de hun ge boden gelegenheid om 4 K.G. levens middelen, een honderdtal sigaren en ci- garotten, enz. mede te nemen, komen aan de Duitsche grenscontrole meestal zeer bedrogen -uit. Van deze artikelen toch eischt de Duitsche fiscus een zeer hoog invoerrecht, te betalen in goud. Zijn deze reizigers tot dit laatste niet in staat dan stolt men zich aan het Zoll- amt ook tevreden met een betaling in Duitsoh papier, echter tot een bedrag van 240 procent van de aangegeven waarde dier artikelen. Tal van reizigers worden op die wijze dagelijks gedupeerd of zenden, zoo mogelijk, hun meegeno men artikelen naar do naastbijgelegen Nedorlandsche grensplaats terug, om zoodoende aan de betaling van dit onge kend hooge invoerrecht te ontkomen. men to wezen dy ’t mear bitsjutte en mear koe as in sljuchtwei gewoan minske, en de boer liet er him ta oerhelje om it oanbod oan to nimmen. Do fordutste de lytse him ho ’t er de flesse brüke moast. Do ’t it boerke thus kaem en syn wiif forhelle ho ’t him mei syn kou- forkeapjen tadragen hie, spile it wiif allerfreeslikst op hjar poat. «Greate sokses... I dou bist net for- troud om los to tinnen.® Sa sette hja fen ein. Mar ’t boerke sei: «Bidarje efkes lea 1 Meitsje mar ris gau de tafel rom en liz der dan it wyt lekken oer, dan scille wy ris sjen hwet er bart.® It wiif woe earst net, mar fit nijsgirgens die se ’t eindtsjebislfit doohs. Nou sette de boer syn flesse oer *e flier del en spriek pleohtich«Flesse, flesse, doch dyn wirkl® En do krfipten der twa lytse keareltsjes fit ’e hals fen ’e flesse, dy werich bigyngen to skreppen om de tafel ditsen to krijen mei goudne en silferenne pannen, en skütels fol mei allerhanne lekkere speesje. Leppels en foarken fen silfer kamen der ek by, en do *t se alles for elkoar hiene krfipten de mantsjes wer yn ’e flesse. It boerke en syn wiif iten as slatteis, en de bern, fensels, roppen as hiene se yn gjin fjirtrjen dagen iten sjoen. Boks krig’ men alle dagen net. Do *t it hele ge sin goed forsjoon wie en de lytse kearel tsjes net wer kamen om de tafel op to redden, bigriep it wiif wol dat hja it nou frij dwaen koe. En hja birch it djfire potte- en pannegfid yn ’e kast. En de oare middeis krigen hja sikersonk wer in oar nij stel kostber t&felridskip en dat herhelle him sa alle dagen as de boer mar sei«Flesse, flesse, doch dyn wirklc De boer gyng hinne en forkoft dat goudne en silferen itenspul en for itjild kocht er kij, skiep en bargen, nei boere- ridskip en ek nije klean en hfisrie. Syn lanhearre bigyng dat ek to merken. Dy socht him al ris in kear op en sei. »It giet jy feat better as goed.® «Dat docht neat ta de saek, mynhear®, sei de boer, «mar as jy faeks dit pleatske forkeapje wolle, der ’t ik op wenje, dan wol ik graech do keaper wirde, hjer, en dan soil ’k it jou ek opsteande foot mei klinkende munt bitelje.® «Nou, mar hjir skfilet hwet efter,® sei mynhear «en as jy my nou de wierheid net sizze, dan soil ’k it ris mei jo passe.® De boer dy ’t just not sa stevich op syn stik stie, bigyng hwet frees to krijen en fortelde krekt de lanhearre ho ’t do foarke yn ’e stalle sief. Mar do sei de lanhearre «Dy flesse moast ik al fen jo keapje.® Der hie de boer fensels gjin earen nei. En do drige de Ifin- hearre dat er de boer by de rjüchter oankleije scoe as immen dy ’t mei divelskinsten him ophalde en nedioh libbend forbarnd wirde moast lyk as ek wol barde mei tsjoensters en sok soarte folk. Dit drigemint brooht de boor op ’e gedachten dat er nou eigentlik ek jild genóch hie en hy forkoft de flesse oan ’e hear. Mar sunt roan it de boer altyd mar wer tsjin; Hy gyng mar wer efterfit en efterfit, en nei forrin fen in poas tiid wied er wer sa fier der fit, dat er mar mear ien kou besiet, en dy moast er ek al gau om jildkrapte forkeapje. Hy gyng wer lyk as earder mei syn bist nei stêd, yn ’e stille hope, wer de dwerch to treffen en wer in wünderflesse, lyk as dy fen oarder, oan to ruil jen. Dit barde, *t Lyts mantsje moette er wer op it solde plak. «Kom hatr>t wer in kou to forkeapjen?® »Ja«, wie’t antwird, «en as jy it bist nimme for in flesse lyk as ik earder ris fen jou hawn hawwe, dan bin tie jy myn man.® «Dat kin lokke,® sei de dwerch, «bjir is de flesse: jy wyt wol ho *t jo der mei omgeau moatte. Wol op ’t skik gyng de boer mei de flesse werom nei hüs ta, en foar ’e hiomshikke róp er al tsjin it wiif: Réd mar gau de tafel op en ’t wyt kleed er oer: dan soil ’t wer ha 1® ’t Wiif wist earst sa gau net hwet er woe, en hij liet hjar de flesse sjen sfin- der mear, hie hja gau de tafel klear. De man sette de flesse oer de keamers- flier en róp: «Flesse, flesse, doch dyn wirk 1Mar o 1 forskoerende forskliklik Twa greate, sterke kearels, elkmes mei ’n grou kneppel yn ’e knfist, kamen fit ’e flesse sstten en bigyngen yn ’e keamer alles koart en klien to slaen, en ek de boer en boorinne krigen in hansum wantsje bruijen feu hjarren. Do ’t alles goed yn ’t hfindert lei waerden de bar baren wer yn ’e flesse wei. - Do ’t it boerke wer hwet op ’e hael komd wier krige er syn forstan njunkelyteen ek werom, hy tochtDizze flesse moat de lanhearre ek hawwe. Hy wist dat myn hear dy deis in boel iters, gasten dan, by him oan hfis hie. En it boerke be- redte him net lang, stiek de flesse yn ’e binnebfize fen ’e jas en sette op lan hearre syn hfis ta. Lanhearre stie him seis to reden en do *t er wist dat syn boerke wer in wfinderflesse hie, moast er daedlik by do gasten yn ’e keamer komme, dan koene dy de kinsten ek ris mei eigen eagen sjen. It boerke loerde earst ris roun en mirkbiet dat syn earste flesse by myn hear op ’e kast stie, en syn earste ge dachten wiernedat moat mines wer wirde, as ’t in bytsje slagje wol.® Op forsiik fen lanhearre, sette it boerke de flesse midden oer de keamersflier en hy róp: «Flesse, flesse, doch dyn wirk Der kamen, ta greate fintsteltenisse fen allegjerre, de twa mannen wer op ’e lappen, mei wer de solde kneppels by bjar. Lanhearre seis waerd it earst ófransele, omraek. Do krigen ek de oaren in beurt. It gyng der heil om seil omwei. Alles rekke ünderst boppest, de diggels stouden fen ’e tsfal, en de rfiten rammelen oan grüzleminten yn ’e finsterbankon. Mei de holle fol bfiden as hinne aeijen klaude mynhear it earst wer oerein, en balie yn deadseangst «Boer, boer 1 meitsje dochs dat de oer kommolingen wer yn ’o flesse komme!® «Dat kin wol,« sei de boer, «mar dan moat ik dy oare flesse wer ha. «Nim ’m mar gau Nim ’m mar gau 1 róp lanhearre. De boer naem de earste tsjoenflesse fon de kast oare, nei ’t de tumultmakkers der wer ynglfipt wierne, yn ’e sleat. Sfint dy tiid libbe it boerke mei wiif en bern ryk en lokkich. flesse net wer misse. in het tijdvak van 15 Oct. 1918 zijn ingeigfd bij de genie on bestemd voor opleiding tot mil.-telegrafist of -telefonist. Dierenmishandeling. Er is een wetsontwerp ingediend met betrekking tot het mishandelen van dieren. Zoo wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste drie maanden of eone geldboete van ten hoogste f 120 1. hij, die zonder redelijk doel of met overschrijding van hetgeen ter bereiking van zoodanig doel redelijk toelaatbaar is, opzettelijk aan een dier pijn of letsel veroorzaakt 2. hij, die zonder redelijk doel of met overschrijding van hetgeen ter bereiking van zoodanig doel redelijk toelaatbaar is, opzettelijk nalaat aan een dier, dat geheel of ten deele aan hem toebehoort en onder zijn opzicht staat of aan een dier tot wolks onderhoud hij verplicht is, het noodige levensonderhoud te verschaffen. Het dier kan, indien het den schul dige toebehoort, worden verbeurd ver klaard. Met hechtenis dagen of geldboete van ten hoogste f 150 wordt gestraft: 4. hij, die dieren arbeid doet ver richten, welke kennelijk hun krachten te boven gaat; 2. hij, die dieren arbeid doet ver richten op een noodclooa pijnlijke of kwellende wijze; 3. hij, die kreupele, schurftige, ge wonde of kennelijk drachtige of zoogende dieren arbeid doet verrichten, waartoe zij uit hoofde van hun toestand onge schikt zijn, of op pijnlijke of op kwel lende wijze 4. bij, die dieren vervoert, ef doet vervoeren, op oen noodeloos pijnlijke of kwellende wijze of zonder hun het noo dige levensonderhoud te verschaffen of te doen verschaffen. Misleiding van het publiek door onjuiste benamingen. Er worden, zoo schrijft het Maandblad tegen de vervalsohingen, tegenwoordig imitaties van wollen goederen die blijkens het onderzoek voor de helft uit katoen bestaan onder fraaie, natuur lijk op wol wijzende benamingen aange prijsd. Voor dergolijke artikelen wordt den koopor, de waarde in aanmerking genomen, een veel te hoogen prijs afga- vraagd. Bovendien wordt hij misleid door de van de wol zoo belangrijk ver schillende eigenschappen van ’t artikel. Ook met honig wordt tegenwoordig weer fljnk geknoeid, door er groote hoe veelheden aardappelstroop door te mengen. Zoowel bij honig, als bij de textiel- goederen, meent men alles te kunnen dekken, door het woord «Gemengd® op de etiketten aan te brengen. Dit is echter niet voldoende. Wij zijn, zoo zegt ’t blad, overtuigd, dat een ver plichting om de hoeveelheden bijgevoegde surrogaten of minderwaardige toevoegso- len, op de etiketten te vermelden, ten zeerste in het belang van het koopend publiek geacht moet worden, en geven een dergelijken maatregel aan onze wet- telijke autoriteiten in ernstige overweging. De schippersactie. Te Rotterdam hebben binnenschippers besloten, teneinde meer kracht bij hun actie te zetten, om aldaar geen schepen te laden voor het buitenland en ook geen ledige schepen naar het buitenland te zenden om te laden voor Nederland. Zooals wij reeds meldden, hebben in het laatst van de vorige week schippers bij Coevorden de scheepvaart gestremd door hun schepen dwars in hot kanaal te leggen en ze met zware kettingen en straaldraad aan elkaar te verbinden. De burgemeester van Coevorden heeft toen onmiddellijk militaire versterking i I

Friso nl | 1919 | | pagina 1