Nieuws- en Advertentieblad voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordw, Hindeloopen, Stavoren, enz. enz. te Workum, op Maandag 8 Sopt. 1919. ZATERDAG 30 AUGUSTUS 1919. No. 35. 45ste Jaargang. Officieel Gedeelte. RAADS VERSLAGEN. Binnenlandsch Nieuws. PJ - Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM. 1 1 1 Dit blad verschijnt des Za- terdags en kost per kwartaal 45 cents; per post per half- jaar f 1.Enkele Nos. 4 ets. Ingezonden stukken Don- j derdags in te zenden. j Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 uur. rd 1 I I -A i/ De prijs der Advertentiën Z is van 15 regels 60 cents, 2 elke regel meer 6 cents. 2 Grootere letters naar plaats- X ruimte. Buiten Friesland, uit- 2 gezonderd Familieberichten, 2 10 ets per regel. Bij abon- 2 I nement belangrijk lager. 2 niemand der leden iets heeft te vragen of voor te stellen neemt de voorzitter het woord en zegt, dat het hem pynlyk aan doet dat hij een viertal raadsleden niet weer als zoodanig in de raadszaal zal ont moeten, vooral nu in de laatste oorlogs jaren zooveel is doorgemaakt. Het is wel eigenaardig zegt ZEd., maar hjj zal waar schijnlijk de nieuwe leden gelukwenschen met hun benoeming als raadslid, doch wenscht ook de afgetreden leden geluk dat ze niet meer behoeven zitting te nemen in den raad, want waarlijk het is vooral de laatste jaren z. i. geen benijdenswaar- dige betrekking. Het heeft hem dan ook wel verwonderd dat er ten allen tjjdenog menschen gevonden worden die zich be schikbaar willen stellen voor dit ambt, want de goede bedoelingen worden veelal niet door de ingezetenen gewaardeerd. Maar de tijden veranderen en de menschen ook. Critisearen is gemakkelijk bjj hoopt echter dat het de scheidende leden verder goed moge gaan. De heer Borneman dankt den voorzitter voor de gesproken woorden en herinnert er aan dat hjj 13 jaar lid van den raad is ge weest en 4 jaar tevens wethouder. Hjj heeft in dien tijd steeds zijn beste krachten aan de gemeentebelangen gewijd, maar de ondervindingen in de laatste jaren hebben hem genoopt zich niet herkiesbaar te stel len Dankt verder voor de ondervonden steun en goede verstandhouding. Hierna sluiting. De BURGEMEESTER van Workum, brengt ter kennis van de ingezetenen, dat de in de vorige week aangekondigde ZITTING van den Direc teur van den Provincialen Keu ringsdienst in Friesland, in deze Gemeente op 2 September 1919, tot later is uitgesteld. De Burgemeester voornoemd, J. QUARLES VAN UFFORD. en Geldwezen buiten de prov. Friesland is uitsluitend gemachtigd het Alg. Adv.-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr, 76-78, Amsterdam, Tel. Intercomm. 1114. Blijkens de door den Secretaris gelezen resolutie hebben Ged. Staten bezwaar tegen het in het leoningsplan voorkomende voor stel, jaarlijks f 500 af te lossen. Daardoor zou die leoning over 54 jaren loopen, ter wijl Ged. Staten die termijn niet langer willen stellen dan 25 jaren. Daarom wordt het plan teruggezonden, met verzoek het betreflende artikel te wijzigen. De Voor zitter stelt namens B. en W. voor aan het verzoek te voldoen en da jaarlijksche af lossing te bepalen op f 1000 waartoe zon der hoofdelijke stemming wordt besloten. Punt 6Adres van de Bestuurders der vereeniging »de Christel. Bewaarschool» alhier, houdende verzoek tot bekoming van een verhoogd Gemeentelijk subsidie voor de instandhouding der bewaarschool. In het door den Secretaris gelezen adres wordt verzocht het Gemeentelijk subsidie met f200 te verhoogen, wijl de uitgaven on rustbarend zijn gestegen, een poging tot voorziening in het tekort geen resultaat heeft opgeleverd, waarom op meerderen steun van Gemeentewege wordt aange drongen., De Voorzitter stelt namens B. en W. voor de tot nu toe genoten subsi die te verhoogen met f 100 en te brengen op f 300, waardoor dat cijfer in overeen stemming wordt gebracht, naar evenredig heid. met dat, wat aan de »R.K. Bewaar school» wordt gegeven. Zonder hoofde- lijke stemming wordt daartoe besloten. Punt 7Een schrijven van het Bur gerlijk Armbestuur alhier, daarbij inzen dende een bij zijn College ingekomen ver zoek van den armvader, om verhooging van zijn salaris, tevens inhoudende een ad vies dienaangaande. In het door den Secretaris gelezen schrijven wordt een verhooging gevraagd van f 100, waarmede in een bjjgevoegd advies van het Armbestuur, sympathie wordt betuigd en geadviseerd, gunstig op het verzoek te beschikken. De Voorzitter zegt dat B. en W. zich met het verzoek vereenigen. Nadat de Voorzitter op een desbetreffende vraag van den heer Veen- stra antwoordt, dat het salaris thans f 300 bedraagt, wordt zonder hoofdelijke stem ming het verzoek toegestaan. Punt 8Benoeming van een wegwerker. De Voorzitter zegt dat de stukken der 33 sollicitanten voor de leden ter inzage hebben gelegen en vraagt, of ook een ge heime zitting wordt verlangd, ter bespre king van die personen. Niemand geeft daartoe het verlangen te kennen, alleen de heer de Vries zou wel voorlezing van de namen der sollicitanten wenschen, waaraan door den Secretaris wordt vol daan, daarbij schifting aangevende van de personen boven en beneden 50 jaar terwijl hjj mede lecture doet van een ad vies van den Gemeentearchitect, die eenige namen noemt in de volgordeD. Hofman, M. de Jong, P. H. de Boer, Y. Huisman, enz. De heer Brandsma vraagt, of door de sollicitanten ook een geneeskundige ver klaring is bijgevoegd, wat door den Voor zitter ontkennend wordt beantwoord, wyl men al die menschen kent en dus B. en W. daarbij n^et hebben stilgestaan. Tot stemming overgaande worden uitgebracht op S. J, Wiersma en D, Hofman elk 2 stemmen en op J. Steigstra, U. Sterk, O. Siemonsma, Y. Zondervan en Y. Huisman elk 1 stem. Een tweede vrjje stemming heeft het zelfde resultaat. Bjj de herstem ming tusschen S. J. Wiersma en D. Hof man, wordt eerstgenoemde gekozen met 6 stemmen, terwijl op D. Hofman 3 stem men zijn uitgebracht. Van den benoemde zal nog overlegging van een geneeskundige verklaring worden gevraagd. Punt 9: Voorstel van B. en W, tot opheffing van de school voor Uitgebreid Lager Onderwijs en in verband daarmede eervol ontslag te verleenen aan den onder wijzer J. Boonstra. In het door den Secretaris voorgelezen voorstel adviseeren B. en W. tot ophef fing der school voor U, L. O. met 1 Sept, a.s. en het geven van eervol ontslag aan den onderwijzer dier school, de heer J. Boonstra, een en ander ais een uitvloeisel van het in de vorige vergadering genomen besluit. De Voorzi tter wil nog mededeelen dat zich tot heden nog geen sollicitanten met acte Franscb en Wiskunde hebben aangemeld. B. en W. willen daarom de oproeping herhalen door acte Fransch ver plichtend te stellen, en dat die voor Wis kunde aanbeveling zal verdienen, terwijl het de bedoeling van B. en W. is, ook als dit wordt aangenomen, de heer Boonstra tjjdoljjk werkzaam te stollen. Zonder hoof delijke stemming wordt het gedaan voor stel aangenomen. Punt 10: Adres van het Bestuur der vereeniging voor Christelijk Schoolonder wijs alhier, het verzoek inhoudende, om drie lokalen van de school aan den Stati onsweg tijdelijk in huur te mogen hebben. De Secretaris doet voorlezing van het adres waarbij wordt gevraagd tijdelijk in huur te mogen ontvangen drie lokalen van de school aan den Stationsweg, ten dienste van haar gewoon lager en meer uitgebreid lager onderwijs. Zij stelt voor daarvoor als huur te betalen de som van f 20 per maand en zou het op prijs stellen, spoedig antwoord te mogen vernemen, aangezien hare school te weinig ruimte biedt en zulks zich na de vacantie direct zal laten gevoelen. De Voorzitter stelt namens B. en W. voor het verzoek toe te staan, voorloopig tot 1 Januari 1920, om dan de zaak op nieuw onder de oogen te zien. Bezwaar tegen de huursom bestaat zeker niet, ter wijl er geen verdere kosten voor de Ge meente zijn, terwijl afstand ook de even tueels totstandkoming der vakteekenschool niet in den weg staat. Op een vraag van den heer Brandsma, of ook het gebruik van banken enz. wordt gevraagd, zegt de Voorzitter, dat alleen wordt gevraagd om de school, terwijl de banken zullen ver huizen naar de school van den heer Oos ten. De heer Brandsma verklaart zich met de huursom te kunnen vereenigen, wijl ook maar voor een korten termijn de huur wordt aangegaan, waarop de heer Hobma zegt, dat het gebruik van banken en kachels ook wel later valt te regelen en waartegen ook de Voorzitter geen bezwaar blykt te hebben. Het verzoek wordt daarop zonder hoof delijke stemming toegestaan. Punt 11. Vaststelling van het primitief kohier van Hoofdelijken Omslag, voor den dienst van 1919. Da voorzitter zegt dat het eindcijfer een bedrag aanwijst van f 59.992 58, verkregen door als cijfer van vermenigvuldiging te nemen 163, waaromtrent door den heer Potma inlichtingen worden gevraagd en door den voorzitter de noodige toelichting wordt gegeven. De heer de Boer zou wel gaarne een kleine opmerking over een bepaalden aanslag willen maken, welke de voorzitter beter oordeelt ter kennis van B. en W. te brengen voor de vaststelling van het sup pletoir kohier of zoo noodig in geheime vergadering. Het kohier wordt daarna zonder hoofdelijke stemming tot voormeld bedrag vastgesteld. De punten der agenda zjjn hiermede afgehandeld. Bij de gewone rondvraag wijst da heer Brandsma op de slechte verzorging van het verkeer bjj de her stelling van de brug bjj Tjerkwerd en nu weer bij da herstelling der andere brugjes, waaromtrent de voorzitter zegt, de tol gaarders dienaangaande voorschriften te zullen gaven en borden te zullen plaatsen. Verder vraagt de heer Brandsma, nu het Distributiebedrijf wordt opgeheven, of het salaris van den heer Notten gelijk blijft, wat de voorzitter toestemmend beantwoordt, wijl er wel minder werk komt, maar deze thans geheel alleen overblijft. De heer de Vries had indiening ver wacht van een rapport inzake aanschaffing eener baggermachine, waaromtrent de voorzitter zegt, geen inlichtingen te kunnen verstrekken, De heer Hobma geeft dien aangaande eenige mededeelingon en zegt eventueels inzending van een rapport te zijner tjjd toe. Verder merkt deze op, dat in de vorige vergadering is besloten, dat de Gasfabriek ornamenten enz. zal blijven kunnen leveren, aan de burgerij, maar nu moet de Direc teur niet het werk aan de burgers (ver- koopers) onttroggelon, gelijk by Rijpma is geschied, dat is geen aangename concur rentie. De voorzitter belooft deze kwestie by de Gas- Commissie ter sprake te zullen brengen. Eindelyk zegt de heer Hobma, dat hef de laatste vergadering van den Raad is/ die hjj zal mogen hebben bjjwonen. In 1905 tot lid gekozen, heeft hjj alle zetels zien verwisselen, behalve die der Wet houders. Anderen zjjn hem voorgegaan en nu ook gaat hij heen, maar niet zonder groet. Steeds heeft hij tegen het lidmaat-* schap aangezien, maar eenmaal benoemd, meende hjj niet te mogen bedanken, als j van een Hooger Steeds heeft hjj zijne beste krachten aan de belangen der Gemeente gewijd, en hjj zal, geen man van het woord Schippersactie. Niettegenstaande de heer de Vriee, voorzitter van den Binnensohippersbond Maandagmorgen op de Schippersbeure te Rotterdam de talrijk opgekomen schip pers aanmaande en verzocht om de orde te helpen handhaven en kalmte te be waren, was hot er, even nadat de vei ling een aanvang had genomen, een zelfde janboel als op vorige dagen. Eén vracht is er ’s morgens gemijnd men is er, trots het geduld en de mee gaandheid van de met de veiling belaste ambtenaren niet in geslaagd om meer dere vrachten te veilen. Het geschreeuw zynd», misschien wel eens leden hebben gekwetst, maar hij vraagt daarvoor ver- schooning, gelijk hjj ook dank zegt voor de welwillendheid, waarmede men hem heeft bejegend. Dank brengt hij ook aan den Secretarie, voor de voorlichting en medewerking, steeds van hem ondervonden, en aan den Voorzitter voor de steeds hu mane leiding der vergaderingen den wensch uitsprekende, dat het hem gegeven moge zyn, nog lange jaren tot heil der Gemeente te mogen kunnen arbeiden, God zjjne ge zondheid daartoe moge sterken en dat de nieuwe Raad hem bjj zjjn verderen arbeid moge steunen. Da Voorzitter is den heer Hobma erken telijk voor de woorden tot hem gericht, en heeft tot het einde der vergadering willen wachten een woord tot afscheid te spreken aan alle leden, die thans deze vergadering gaan verlaten. En daar is alle reden voor, waar da heer Hobma reeds 14 jaren het Raadslidmaatschap heeft vervuld de anderen allen veel korter. Hjj zegt hen allen dank voor wat zij voor de Gemeente hebban gedaan, elk op zjjne wyze en is getuige geweest van een samen werking, die zeer te waardeeren viel. Hy twjjfelt niet, of hunne adviezen, als des kundige in verschillende zaken, zullen ze ker worden gemist. Hij hoopt'dat het hen, in hun verder leven, goed mag blyven gaan en zjj in de toekomst, ook belang zullen blyven stellen in het werk van den nieuwen Raad. Ook de heer Potma zegt den Voorzitter nog dank voor zjjne leiding en de leden voor hunne vriendschap, zich aansluitende bjj de woorden van de heer Hobma, waar mede ook de heer IJntema zich gaarne verklaart te vereenigen. De vergadering wordt daarna door den Voorzitter gesloten. Margarine en sigaren. De «Residentiebode» oordeelt dat de vicieuze cirkel van prijsopdrijving, loons- verhooging, prijsopdrijving niet eeuwig kan duren. Er moet een einde gesteld worden aan den kringloop. Beter dan telkens de loonen op te drijven, is het uit te zien, naar de andere zij, de prij zen der waren te verlagen. Welke zijn echter de oorzaken der prijsopdrijving Ze zijn velerlei. Naast oorlogomstandig heden, die nog nawerken, geldt hier zeer zeker ook woekerwinst, die in ’t eene vak door den fabrikant, in ’t andere door den groothandel, in een derde door den winkelier gemaakt wordt. Allerlei staaltjes kan men daarover opvangen. En al meent de man in de straat eenvoudigweg, dat de winkelier do schuldige is, zulks gaat niet op. Groot handel en fabrikant gaan vermoedelijk heel wat minder vrij uit. Ergerlijke staaltjes hoorde het blad dezer dagen weer van deze laatsten. Zoo houden de margarinefabrikanten de margarine expresselijk hoog en dwingen ook de beste handelaren, om de waar hooger te houden dan zij ze aan den winkel kunnen afleveren. Op straffe van uitsluiting' moeten ze op die manier de prijzen opdrijven. Hetzelfde heeft in den sigarenhandel plaats. Staaltjes werden meegedeeld van sigarenwinkels die sigaren van 9 cent met 12 moeten prijzen, hoewel ze die gaarne voor 9 cent verkoopen willen on het ook aan bekenden wel doen. Zulke toestanden schreeuwen om recht. Wij vragen ons af, zegt het blad, of do middenstandsorganisaties hier niet tus- schenbeide kunnen komen, ook ter wille van ’t prestige van eigen stand. Zoo dat niet gaat, zal de Regeering moeten ingrijpen. HINDELOOPEN, 26 Aug. In de gister avond gehouden raadsvergadering waren 6 leden tegenwoordig. De heer van Meeke ren was afwezig, met kennisgeving. Van den Minister van Onderwys enz. was bericht ingekomen dat hjj het niet noodig oordeelde een vertegenwoordiger te hebben in het bestuur der Hidde Njjland- Stichting. Van mej. D. Bornemam dat zjj de benoeming tot lid van voormeld bestuur aanneemt en van Ged. Staten dat zjj het raadsbesluit tot het aangaan van een on- derhandsche geldleening goedkeurden. Betreffende het instellen van een veror dening op de samenstelling en gewicht van het brood is thans besloten eerst een samenspreking met den directeur der keu ringsdienst en de plaatselyke bakkers te houden. Aangezien bjj het petroleumgebrek tjj- dens de mobilisatie, de betrekking van lantaarnopsteker is opgeheven, dient thans in deze vacature te worden voorzien. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. wordt het salaris bepaald op f 100. Vroeger was dit f 80 met vrjj gebruik van petroleum voor het gezin. Da heer Borneman stelt voor deze be trekking toe te wjjzen aan den stads werkman R. Pieters, diens salaris is wel wat klein en deze zou die f100 er goed bjj kunnen gebruiken. De heer Simonides is daarentegen voor het oproepen van sollicitanten. De heeren v. d. Kooi, Bakker en Lsenstra geven te kennen hier ook de voorkeur aan te geven. Pieters kan dan ook solliciteeren. De voorstellen Borneman en Simonides worden tegen elkaar in stemming gebracht en verklaren zich 5 leden voor het voorstel Simonides. Nadat de heer Simonides namens de commissie van onderzoek heeft verklaard dat geen aanmeiklngen waren gevonden op de verschillende rekeningen, is de ge- meenterekening voorloopig vastgesteld op een ontvangst van f39726.67, uitgaaf van f 40381.2U/2, nadeelig saldo f654 54i/2. De armvoogdjj-rekening ontvangst f 1820.84, uitgaaf f 1721.15. De weashuls-rekening ontvangst f417.98, uitgaaf f26156. De distributie-rekening uitgaaf f3060.01i/2 Op een adres van den heer J. Buiteveld, beheerder der Hidde Njjland- Stichting om inplaats van de storting van f 1000 zekor- heidsstelling, daarvoor twee soliede borgen te mogen stellen, n.l. de heeren I. D. Si monides en G. J. F, Avenhorn van Nauta, is gunstig beschikt. Hierna is de agenda afgehandeld tot het laatste punt. Vaststelling kohier hoofdeljjke omslag 1919. Daar bjj de gewone rondvraag bljjkt dat VERSLAG van de Vergadering van den Raad der gemeente WORKUM, op Donderdag 21 Augustus 1919 ’s na middags 6 uur. Voorzitter de heer Jhr. Quarles van Uf- ford, Burgemeester. Tegenwoordig alle leden, behalve de heeren W. Kroese, Y. Ykema. Na opening der vergadering door den Voorzitter, stelt deze als punt 1 der agenda aan de ordeNotulen der beide vorige vergaderingen, welke na lezing door den Secretaris onveranderd worden goedgekeurd en vastgesteld. Punt 2: Mededeeling van ingekomen stukken a. Een apostille van Ged. Staten, hou dende goedkeuring van het Raadsbesluit tot wjjziging der begrooting over 1919. b. Idem, tot het doen eener recht- streeksche uitgaaf uit den post voor on voorziene uitgaven der begrooting 1919. c. Een schrijven van het Bestuur der R.K. bewaarschool onder overlegging van de rekening over 1918, de begrooting over 1920 en het verslag over 1918. d. Idem van de vereeniging de Chr. bewaarschool, welke stukken "zonder hoof delijke stemming, voor kennisgeving wor den aangenomen. Punt 3Rapport van de Commissie, betreffende het onderzoek der rekeningen van de Gasfabriek en van het Distributie bedrijf over 1918 en goedkeuring dier re keningen. Blijkens het door den Secretaris voorge lezen rapport heeft de Commissie geen aanmerkingen betreffende de rekening der Gasfabriek, waar onder de uitgaven o.m. voorkomt een post voor de straatverlich ting van f 1853.09 en in ontvang en uit gaaf sluit met een bedrag van f61334 07. Aangaande die van het Distributiebedrijf heeft de Commissie aan den heer Notten inlichtingen gevraagd in verband met den grooten rjj van posten, die een ontvang aanwijzen van f 281.727.261/2 en een uit gaaf van f294.828.98 en welke rekening sluit met een nadeelig saldo van f 13.101.715. Beide rekeningen worden daarop zonder hoofdeljjke stemming tot de uitgetrokken bedragen, voorloopig goedgekeurd, in na dere afwachting van do goedkeuring van Ged. Staten. Punt 4: Rapport van do Commissie, betreffende het onderzoek der Gemeente- rokening over 1918 on voorloopige vast stelling dier rekening. Blijkens de door den Secretaris gelezen voorgestelde con clusie hebben de ontvangsten bedragen f 252 630,561/a, de uitgaven f 252.741.69 en is er een nadeelig saldo van flll,12i/a. De Commissie hoeft 'geen aanmerkingen. Met algemeene stemmen wordt ook daar omtrent tot voorloopigo goedkeuring be sloten. Punt 5: Resolutie van Ged. Staten, betreffende do ann te gano geldleening, groot f27000 ton. behoeve dor Gasfabriek. Tot plaatsing van Adv. en Reclames voor Handel, Nijverheid voor Friesland Filiaal D. Y. ALTA te Leeuwarden, Bagijnestraat 54. ook gaat hij heen, maar niet zonder schap aangezien, maar eenmaal benoemd, gekozen onder leiding Bestuur. Steeds heeft krachten aan de belangen*der~Gemeent< Paardenmarkt 4 4 j i

Friso nl | 1919 | | pagina 1