Nieuws- en' Advertentieblad voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordw, Hindeloopen, Stavoren, enz. enz. BEKENDMAKING. ZATERDAG 6 SEPTEMBER 1919. No. 36. 45ste Jaargang. Officieel Gedeelte. RAADS VERSLAGEN. Aanmelding verlofgangers van de Militie te land, Zeemilitie en Landweer. Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM. Friesland Filiaal D. Y. ALTA te Leeuwarden, Bagijnestraat 54. Zij, die L Tot plaatsing van-Adv. en Reclames voor Handel, Nijverheid en Geldwezen buiten de prov. Friesland is uitsluitend gemachtigd het Alg. Adv.-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr, 76-78, Amsterdam, voor Friesland Filiaal D. Y. ALTA te Leeuwarden, Bagijnestraat 54. Tel. Intercomm. 1114. gelegd het zak en verlofganger, en de bekendmaking aan het Gemeentehuis. Workum, den 2 Sept. 1919. De Burgemeester voornoemd, J. QUARLES VAN UFFORD. doen. De prijs der Advertentiën is van 15 regels 60 cents, I elke regel meer 6 cents. Grootere letters naar plaats- I ruimte. Buiten Friesland, uit- o gezonderd Familieberichten, 10 ets per regel. Bij abon- nement belangrijk lager. f JDit blad verschijnt des Za- terdags en kost per kwartaal o 45 cents; per post per half- 11 jaar f 1.Enkele Nos. 4 ets. o Ingezonden stukken Don- J, derdags in te zenden. IAdvertentiën Vrijdagmorgens Ivóór 11 uur. De BURGEMEESTER van Workum, brengt ter kennis van de ingezetenen, dat de Directeur van den Provincialen Keuringsdienst in Friesland, op Donderdag den 11 Sep tember a.s., des voormid- dags tusschen 10 en 11 uur, in - 1 nastieklokaal in da Vereenigde Burger school. Da Secretaris doet voorlezing van het ingekomen adres, waaruit blijkt dat aan voornoemd Patronaat een gymnastiek- cursus is verbonden, leider H. J. Jansen, die voor hare oefeningen geen lokaal disponibel heeft en daarom verzocht, geljjk andere clubs, des Woensdagsavond gebruik te mogen maken van het gymnastieklokaal in de Vereenigde Burgerschool. De Voorzitter zegt, het advies in dezen te hebben gevraagd van het hoofd der voornoemde school, waarvan de Secretaris lecture doet, en dis daarin zjjn zakeljjke en persoonlijke bezwaren naar voren brengt, en adviseert, het verzoek niet toe te staan. De Voorzitter zegt, dat tengevolge het laat inkomen van dit adres, geen prae- advies van B. en W. is bygovoegd, maar dat z. i. wel uitzicht bestaat, dat aan de naar voren gebrachte persoonlijke bezwaren, wel zal zijn tegemoet te komen. Do heer Banning merkt op dat naar aanleiding, zoowel van het adres als het dig blijken dat het raads-lidmaatschap niet zoo gemakkelijk is als het schQnt vooral in deze nog ietwat troebele tyden. Ziet echter ook wederkeeren een voor eenige jaren uitgevallen raadslid, hij acht het gelukkig dat deze weder in de raad zaal is terug gekeerd, daar hjj altjjd ge toond heeft een helder hoofd te hebben en een goede kyk op verschillende zaken heeft. Ook acht hjj het een geluk dat de heer M, van Meekeren hier plaats zal nemen, het kan een weldaad voor zijn verder leven zijn. Het doet hem ook genoegen dat de heeren J. Meines en B. Mulder gekozen zijn. Hindeloopen draait vooral op de visccherij en zal hun voorlichting op dat gebied zeer welkom zijn. De oude leden kennen het klappen van de zweep reeds en weten dat vooral met de hoofdelijke omslag heel wat valt te kampen, maar verwacht ook van hen dat ze steeds door zullen gaan te trachten Hindeloopen financieel te versterken en te brengen op hooger peil. Punt II. Notulen. Het lezen der no tulen wordt echter tot een volgende ver gadering uitgestcld. Punt III. Mededeelingen en ingekomen stukken. Medegedeeld isa. dat de onderwijzer H. de Vries de hoofdakte heeft behaald en dat de heer S. Sierks te Koudurn de benoeming tot lid van het bestuur der Hidde Nyland Stichting heeft aangenomen. Punt IV. Benoeming van 2 wethouders. De eerste stemming had de volgende uitslagD. v. d. Kooi 5 stemmen en H. van Meekeren 1 stem, Alszoo gekozen de heer v. d. Kooi, welke zich op de vraag van den Voorzitter bereid verklaart de j aan te nemen. De tweede stemming had de volgende uitslag: J. J. van Elselo 6 stemmen, zoo- dat ook deze gekozen is en ook op de vraag van den Voorzitter bereid is de be noeming aan te nemen. Punt V. Benoeming lantaarnopsteker. Voor deze functie, waaraan een salaris is verbonden van f 100,hadden zich 10 sollicitanten aangemeld, n.l. R. de Jong, T. Meines, H, Nyholt, I. Stijgenga, P. Sluis, P. Roosje, A. Mulder, N. J. Smith, Tj. Gerlsma en D. Mulder. Aangozien nie mand der leden bespreking van de solli citanten wonscht te houden, wil do Voor zitter alleen opmerken dat deze f 100, wel het welkomst zou zjjn bjj iemand met een groot gezin, De heer H, v. Meekcren vestigt daaren- VERSLAG van da Vergadering van den Raad der gemeente WORKUM, op Dinsdag 2 September 1919, ’s namid dags 6 uur. Voorzitter de heer Jhr, Quarles van Ufford, Burgemeester. VERSLAG van de Vergadering van den Raad der Gemeente HINDELOOPEN, Op Dinsdag 2 September *s avonds 7 uur. Na opening der vergadering door den Voorzitter is als punt I aan de orde, de installatie der leden van den raad. Het nieuw gekozen lid de heer J. Meines was verhinderd tegenwoordig to zyn. Na dat de overige leden den eed of de belofte hebben afgelegd zegt de Voorzitter onge veer het volgendeIk zou kunnen vol veel aan het Gymnastieklokaal ontbreekt. Hjj acht dat een aansporing voor de Gemeente, een en ander op te knappen, als zjjnde ook deze geroepen, de gymnastiek te bevorderen. Waar het lokaal ook aan andere clubs wordt afge staan, hooft men by het verzoek van het Patronaat daarmede rekening te houden. De argumenten in het advies-Oosten acht hjj wel wat gezocht en is doer beter po litietoezicht, daaraan wel tegemoet te komen. De heer Tiesma heeft hot advies ook gelezen, waarin gewezen wordt op de persoonlijke bezwaren om de drukte, waaruit zou kunnen blijken dat de school op een verkeerde plaats stond. Wordt het lokaal echter gebruikt door de ééne club, dan is dat geen motief, om het verzoek vervuilen, waarna de Voorzitter meent, advies, ook zich zelf te mogen gelukwenschen, wijl hy den heer Posthumus heeft leeren kennen als iemand, die staat op zyn mea ning en daarvoor durft uit te komen. Punt 5. Benoeming van leden der Com missie van bjjstand in het beheer der Ge meentelijke gasfabriek. De Voorzitter stelt eerst aan de orde de voorziening in de vacature-Ykema. Be noemd wordt de heer P. Veenstra met 5 stemmen. De heer H. de Vries verkrijgt 4 stemmen, terwijl 1 briefje van onwaarde wordt verklaard. In de vacature-Brandsma wordt de af tredende herkozen met 8 stemmen. De heeren H. de Vries en R. de Boer ver krijgen elk 1 stem. Op een vraag van den Voorzitter, verklaren de gekozenen - zich die benoeming te laten welgevallen. v0°f ^et Patronaat af te wijzen. Punt 6. Benoeming van leden der Commissie, bedoeld in art. 166 der Ge meentewet. De Voorzitter stelt eerst de voorziening in de vacature-Potma aan de orde, na aan den heer Banning, op diens vraag wat die benoeming inhoudt, de noodige inlichting te hebben gegeven. Benoemd wordt de heer de Roest met 7 stemmen. Op de heeren S. Haytema en Tj. Banning zjjn respectievelijk 2 stemmen en 1 stem uit- gebracht. In de vacature-Haytema wordt de af tredende herkozen met 8 stemmen. De heeren R. de Boer en F. Tiesma ver krijgen elk 1 stem. De benoeming wordt op een vraag des Voorzitters geaccepteerd. Punt 7. Benoeming van leden der Distributie- Commissie. Als de Voorzitter dit punt aan de orde stelt, verzoekt de heer de Vries niet weer voor eene herbenoeming in aanmerking te mogen komen, wat volgens dan Voorzitter, nog steeds een twyfelachtige vraag is, of een eenmaal gekozen Raadslid daartoe het recht heeft. Eerst wordt gestemd over do vacature IJntema. By eerste stemming verkrygen de heeren de Boer 3, Banning 4 en Tiesma 2 stemmen, terwijl 1 briefje van onwaarde wordt verklaard. By tweede vrye stemming worden uitgebracht op de heeren Tiesma 4, de Boer 5 stemmen en Banning 1 stem. By de herstemming tusschen de heeren Tiesma en de Boer verkrijgen deze elk 4 stemmen. Bij be slissing met het lot wordt laatstgenoemde aangewezen. In de vacature-H. de Vries wordt met 8 stemmen benoemd de heer F. .Tiesma, terwyl op de heeren Banning en de Roest elk 1 stem is uitgebracht. De Voorzitter meent zijn spijt temogen betuigen, dat de Raad de vooraf gemaakte ‘opmerking van den heer de Vries ter harte heeft meenen te moeten nemen. Punt 8. Aanbieding der begroetingen van de Gemeente, Arm- en Weesvooogdy en Gemeentelijke gasfabriek over 1920, Do Secretaris doet mededeeling dat de begrooting der Gasfabriek sluit in ontvang en uitgaaf tot een bedrag van f 53 850, die van het Burgerlijk Armbestuur met f 13147.20, die van de Weesvoogdy met ‘f 1896.411/2 en die van de Gemeente met f238.239.20. Als commissie van onderzoek worden door den Voorzitter aangewezen de heeren R. de Boer, E, de Roest en Barnas. Punt 9. Adres van den Voorzitter en Secretaris van het R. K. Jongens-Patronaat i van een daaraan verbonden gymnastiek-cursus, De RURGEMEESTER der Gemeente "Workum maakt bekend dat ingevolge bevelen van de Ministers van Oorlog en van Marine moeten alle dienstplichtigen van de militie te land, de zeemilitie en de landweer, die, met groot verlof of met onbepaald (klein) verlof zijnde, in deze gemeente woon achtig zijn of geacht worden in deze gemeente woonachtig te zijn, zich in persoon aanmelden ter gemeente-secretarie tusschen den 8 sten en 13den Sep tember 1919 van des voor middags 9-1 uur en des namiddags van 3-5 uur en op den 13den September van voor- middags 9-1 uur. Bij de aanmelding moeten worden ove: boekje van zijn verlofpas en verdere op zijn militaire dienst betrekking hebbende papieren. Deze verplichtingen gelden niet voor hen, die op 31 Juli 1919 uit den* dienst bij de mi litie of de landweer zijn ont slagen echter wél voor hen, die op 1 Augustus 1919 van de militie naar de landweer zijn overgegaan. Verder wordt verwezen naar g aangeplakt ehuis. zwak gestel, n.l. P. Roosje en F. Gerlsma. Dit is echter een abuis van van Maskeren, niet F. Gerlsma maar Tj. Gerlsma is sollicitant. De heer v. d. Kooi is het meer met de Voorzitter eens en zou de betrekking wil len zien toegekend aan iemand met een groot gezin. Hierna had de stemming plaats met de volgende uitslagEerste stemmingP. Roosje 3 stemmen en T. Meines, I. Stij- genga en A. Mulder ieder 1 stem. De tweede vrije stemming had de zelfde uit slag. Alsnu werd uitgemaakt wie van de drie met één stem, met Roosje in her stemming zou komen. UitslagT. Meines 1, A. Mulder 2 en I. Stijgenga 3 stemmen. Er moest alszoo herstemming plaats heb- aen tusschen Roosje en Stygenga, met het resultaat dat Roosje gekozen is met 4 stemmen, op Stygenga waren 2 stemmen uitgebracht. Punt VI. Adres van het bestuur der Hidde Nyland Stichting. Uit de voorlezing van het adres door den Secretaris blykt dat eenige leden van v.m. bestuur voornemens zjjn de uitbrei ding van de Hindelooper industrie krach tig te bevorderen. Vóór de winter zal reeds een fabriekje gebouwd worden. Er is echter gebrek aan werkkrachten en staan met U" allen geluk te wenschen, zullen die zooveel mogeljjk gevormd moe ten worden. Hier is mede voor noodig kort woord te spreken. In de laatst ge- teekenonderwfls, en ook dient er meer eenheid In het werk te komen. De Voorzitter herinnert er aan dat een Niïverheidswet in bewerking is, en vraagt zullen we daar op wachten of direct voort gang maken. De heer v. d. Kool zegt, het valt ons wel wat onverwacht op de schouders, kunnen we er eerst niet eens over den ken en de zaak in de vergadering van B. en W. bespreken? Voor het geven van het teekenonder- deze gemeente eene ZITTING zal houden ten Gemeentehuize en alsdan voor belanghebben den te spreken is. Zij, die daarvan gebruik wenschen te maken, worden verzocht zich op dag en uur bovengemeld, aan te melden ter Secretarie. Workum, den 3 September 1919. De Burgemeester voornoemd, J. QUARLES VAN UFFORD. Da Voorzitter meent dus te mogen con- stateeren, dat by geen der heeren bezwaar bestaat tegen inwilliging, natuurlek onder voorwaarde, dat een vergoeding voor vuur en licht wordt betaald van f 10 eu toezicht op de goede orde wordt uitgeoefend. Dat toezicht is ook verleden winter aan de politie opgedragen, maar die kan niet al- tyd op één en dezelfde plaats zyn. De heer de Roest vraagt of het hier een speciaal nieuw opgerichte cursus geldt of dat leeilingen van den heer Jongejans hierby z^n overgegaan, want dan zou men wel aan den gang kunnen blyven en morgen weereen nieuwe club kunnen worden opgericht. De Raad moet ook consequent bljjven, waar vroeger een gelyk verzoek van een muziekvereniging is afgewezen. De Voorzitter kan de vraag van den heer de Roest niet beantwoorden doch de heer Posthumus licht toe (voor zoover verstaanbaar) dat het meest nieuwe 106fHd^od bdtroft* Het voorstel der heeren Banning-Tiesma benoeming wordt daarop met algemeene stemmen aangenomen. Punt 10. Vaststelling van de school- geldkohieren over het eerste en tweede kwartaal 1919. Da Voorzitter deelt mede dat hat kohier van het 1ste kwartaal een bedrag aanwast van f229 80 en van het tweede kwartaal «en cyfer van f 191.10, welke kohieren daarna zonder hoofdelyke stemming, tot die bedragen worden vastgesteid. Da punten der agenda zyn hiermede afgehandeld. Bjj de gewone rondvraag vestigt de heer de Roest de aandacht op de thans Raads lid geworden zynde leden der Commissie voor de werkverschaffing, Waaromtrent de Voorzitter de noodiga opheldering geeft, -- en belooft die zaak nader te zullen over- tegen de aandacht op twee personen met wegen en waarvoor wel een oplossing zal zyn te vinden. De opmerking van den heer de Roest, inzake de Brandstoflen- commissle betreft een zaak, die geheel buiten den Raad om, in het leven is geroepen. Verder vestigt de heer de Roest de aan dacht er op, dat in de advertentie inzake oproeping onderwyzer a&u de Vereenigde ‘Burgerschool, geen sprake is van onder wijzeres, waarop de Voorzitter te zyner tyd zal letten. Da heer de Boer verzoekt nota te nemen van den boom voor het mis van den hear Repko, waaraan de Voorzitter belooft te zullen voldoen. De vergadering wordt daarna gesloten. Tegenwoordig alle leden behalve de heer W. Kroese. Na /opening der vergadering door den Voorzitter verzoekt deze den Secretaris voorlezing te doen van een missive van Ged. Staten inzake de nieuw gekozen Raadsleden, tegen wier toelating geen be zwaren zyn ingediend, waarom zij advi- seeren tot toelating dier leden. De Voorzitter zegt naar aanleiding daarvan tot beëediging der nieuw benoemde Raadsleden te kunnen overgaan en ver zoekt daarom de heeren op te staan en de voorlezing aan te hooren van het formulier van den zuiveringseed en den ambtseed. Nadat dit is geschied, wordt door alle leden achtereenvolgens de eed of belofte afgelegd, waarna de Voorzitter zegt, de behoefte te gevoelen, voor en aleer met de werkzaamheden wordt begonnen, een woord van welkom te spreken. Het doet hem daarbij leed dat de vergadering niet voltallig is, wjjl de heer Kroese nog ont breekt wegens ziekte, maar hjj hoopt, dat deze gesterkt mag worden in z^n lijden, dat ook de zynen sterkte mag worden ge geven in de beproeving, en, kon hetz|jn, hjj spoedig hier weder terug moge keeren. Daarop wenscht hij alle leden geluk met hunne benoeming en het vertrouwen, door de kiezers in hen gesteld, spreekt het ver trouwen uit in een aangename samen werking, daarbjj de traditie getrouw blij vende, en waarby de leden zelf voldoening mogen vinden het geven van hunne beste krachten. Hij zelf zal die traditie trachten te handhaven, maar heeft bij die leiding de steun en medewerking noodig der leden. Veel zal in de komende vierjarige periode van de leden worden gevraagd inzake de behandeling van be langrijke vraagstukken. De fiaancieele toekomst der Gemeente zal steeds grooter zorg baren, een evenwicht in de ont vangsten en uitgaven is niet te hand haven, de Hoofdelyke Omslag dreigt te hoog te worden opgevoerd en boven de krachten der ingezetenen te zullen gaan. Ook sociale vraagstukken zullen moeten worden behandeld, als daar zijnwoning- kwestie, werkeloosheid, loonvraagstukken, levensmiddelenvoorziening enz. Zonder strijd zal men die zaker niet tot oplossing brengen, doch moet die er zijn, laat het dan niet ééne wezen tusschen personen of groepen, maar tusschen beginselen, werkelijk levenskrachtige beginselen. Laat men eigen beginselen toetsen aan de denk beelden van tegenstanders, waarin toch zeker ook iets goeds is gelegen en waar door het eigen beginsel krachtiger zal worden. Moge God zijn zegen op ons werk doen rusten, en moge op hot einde der komende vierjarige periode de Gemeente Workum zich geluk kunnen wenschen met dezen Raad. Nadat alle leden hierna de presentielijst hebben geteekend nemen ze in deze volgorde zitting: Voorzitter, de BurgemeesterLedenS. Haytema (A. R.) G. G. Posthumus (R. K.); T. Banning (S. D. A, P.); A. Brandsma (R. K.); E. de Roest (V. D.); F. Tiesma (C. H.); H. de Vries (C. H.); R. de Boer (C. H.); Barnas (R. K.) en P. Veenstra (A. R.) Punt 2. Notulen der vorige vergadering, welke na lezing door den Secretaris on veranderd worden goedgekeurd en; vast gesteld. Punt 3. Mededeeling van ingekomen stukken a. Een dankbetuiging van S. P, Wiersma alhier, houdende verzoek ten behoeve voor zijne benoeming tot wegwerker, onder WBn daarnaa vmbuudOu8jiuuasii«>k-uuiOUB, overlegging eener gezondheidsverklaring, gebruik te mogen maken van het gym- b. Een idem van het Bestuur der Christelijke bewaarschool voor de ver leende subsidie, welke stukken zonder hoofdelijke stem ming, voor kennisgeving worden aange nomen. Punt 4. Benoeming van Wethouders, i De Voorzitter stelt eerst aan de orde de voorziening in de vacature-Kroese. Be noemd wordt de heer W. Kroese met 8 stemmen, terwijl 2 briefjes in blanco zyn uitgebracht. De Voorzitter zegt den heeren dank voor die herbenoeming, als blijk van waardeering aan den man, die reeds zoo vele jaren dat ambt heeft vervuld. In de vacature-Posthumus wordt opnieuw aangewezen de aftredende met 7 stemmen. Eén stom is uitgebracht op don hoer S. Haytema, terwijl 2 briefjes blanco zijn ingoloverd, De heer Posthumus betuigt op een des betreffende vraag van den Voorzitter of hij do benoeming accepteert, voor de herbe- noojning zyn dank en zal naar zijn beste weten on krachten die functie trachten te maar ben als Voorzitter wei verplicht een houden raadsvergadering heb ik de afge treden leden, alle vier eminente leden, noode zien heengaan. Zy hadden steeds da belangen van Hindeloopen naar hun beste krachten behartigd. Verschillende stroomingen hebban echter tot hun niet verkiezing medegewerkt, zelfs valsche cri- tlek is niet gespaard, hetgeen spreker sterk afkeurt. Zegt voorts ik zie hier voor my lersonen die voor het eerst hun intrede Het zal dezen waarschjjnljjk spoe- o

Friso nl | 1919 | | pagina 1