1 Nieuws- en Advertentieblad voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordw, Hindeloopen, Stavoren, enz. enz. Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM. r ft ZATERDAG 20 SEPTEMBER 1919. 45ste Jaargang. No. 38. Officieel Gedeelte. Binnenlandsch Nieuws. DE TROONREDE. ZITTING van het Centraal Stembureau ter benoe ming van een Lid van den Raad der Gemeente WORKUM. een Lid van den Raad der gemeente Workum. noodig geworden door het open vallen van een plaats in dien Raad. op onderwijsgebied worden voortgegaan. igen be- tiging van uur Wettelijke bepalingen tegen bet maken van woekerwinsten «uilen u worden voor- De eerste oefentijd wordt doorgebraobt in regimentsinstructiesoholen. Intusschen dient gewacht te worden in verband met den Volkerenbond. ontwerpen tot wijziging van de bestaande onderwijswetten zal u een wetsontwerp bereiken tot regeling van het bewaar- schcolonderwijs. Op het defensie-vraagstuk blijft mijne volle aandacht gevestigd. De oplossing kan eerst ter hand genomen worden, wanneer omtrent de internationale rege ling, door den Volkerenbond beoogd, meer zekerheid zal zijn verkregen. voor UUR- J de regeering zullen aandringen op het nemen van maatregelen tegen de op drijving der prijzen voor de levenebe- van den rechtstoestand der ambtenaren zal worden ingediend. Het overleg om trent de administratieve rechtspraak zal worden hervat. Mot de uitvoering van het gewijzigde artikel 192 der Grond wet, in het vorig zittingjaar aangevan- (Gr. D.) De afsluiting der Zuiderzee. De Zuiderzee moet zelve het materiaal van den dijk opleveren, die haar zal afsluiten van de Noordzee, van Wierin- jen naar Piaam. Op een tiental plaat sen in de Zuiderzee zal gebaggerd wor den naar de daarvoor meest geschikte grondsoorten. Die worden dan ter nader onderzoek gedeponeerd op een terrein langs de kust, niet ver van de haven van Stavoren. De Typografenaetle. Do gecombineerde drukkerspatroons bonden hebben in buitengewone alge- meeno vergadering de bekende uitspraak der commissie van arbitrage inzake het arbeidsconflict in het drukkersbedrijf met op één na algemeens stemmen aanvaard. De prijs der Advertentiën 2 2 is van 15 regels 60 cents, 2 elke regel meer 6 cents. 2 2 Grootere letters naar plaats- 2 2 ruimte. Buiten Friesland, uit- 2 2 gezonderd Familieberichten, 2 2 10 ets per regel. Bij abon- 2 2 nement belangrijk lager. 2 De Zomertijd. In den nacht van 28 op 29 dozer De nacht Zondag op Maandag wordt dus een langer dan gewoonlijk. De Staatsbegrooting. Verschenen zijn de hoofdstukken der Staatsbegrooting voor 1920 mot de nota betreffende den toestand van ’s lands financiën. Blijkens deze nota zijn de uitgaven in totaal geraamd op f586 641 352.031/.,, hoêften. 5 O De Koningin heeft Dinsdagnamiddag gesteld. Een wetsontwerp tot regeling de vereenigde zitting der Staten Gene raal met de volgende rede geopend De omstandigheden, waaronder ik mi thans weder in uw midden bevind, zgn in menig opzicht gelukkiger dan in de laatste jaren het geval was. Mij ver- o Dit blad verschijnt des Za- 11 terdags cn kost per kwartaal o 45 cents; per post per half- I jaar f 1.Enkele Nos. 4 ets. o Ingezonden stukken Don- I, derdags in te zenden. J Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 uur. dennen kunnen zoo lekker ruiken. Maar er is nu een groote tegenvaller gekomen. We hadden vrije wandeling op het huis Doorn, het was er zoo rustig in de breede, beschaduwde lanen, we konden dat park als ’t ware als het onze be schouwen. Nu worden de oude bemoste paden stukgereden door vele, met wa pens versierde keizerlijke verhuiswagens en een ijzeren vrachtauto, die af en aan Amerongen rijdt. Ik zie het ijzeren ge vaarte, dat veel van een munitiewagen heeft, met grooten haat telkens het hek nrijden. Die onsympathieke nabijheid waarvoor wij onzen heerlijken tuin moe ten missen, zal ons, vrees ik, op den duur wel erg drukken. En het dorp zal zijn karakter van eenvoud en lan delijkheid wel gauw verliezen, als hier zoo’n soort Hof komt, en iedere winke lier zal zich beijveren om keizerlijk hof leverancier te worden. Een Amsterdamsch makelaar heeft zich veel moeite gegeven om huizen op te koopen voor ’s Keizers omgeving. Vele huurders zijn in groo ten angst dat hun huisheer zal zwich ten voor de sommen die worden aan- Besloten werd nog, dat de bonden bjj geboden...* Burgemeester en Wethouders der gemeente Workum bren gen ter kennis van belangheb- bt en 24 September ’19, ingevolge artikel 6 der verordening op de winkelsluiting in de gemeente Workum, ontheffing wordt ver leend van de verbodsbepalingen der verordening op de Winkelsl ui ting. Workum, den 19 September 1919. Burgemeester en Wethouders voornoemd, QUARLES VAN UFFORD. De looo-Secretaris, G. G. GROENENDAL. De Voorzitter van het Hoofd stembureau in de gemeente WORKUM, maakt bekend, dat het Hoofdstembureau ten Raad- huize dier gemeente op Maan dag 22 September 1919, des voormiddags elf uur in open bare zitting zal overgaan tot benoeming van Workum, den 19 September ’19. De Voorzitter voornoemd, J. QUARLES VAN UFFORD. eischen. Ofschoon in belangrijke mate de werk loosheid is afgenomen, zal toch het noo- dige verricht worden, om door het uit voeren van werken en het bevorderen van ontginningen, de arbeidsgelegenheid te vergrooten. De uiterst kostbare maatregelen, welke de verzorging van de geestelijke en stof felijke belangen van mijn volk vordert, en de bij voortduring hooge stand van tenden, dat door hen op 23 de prijzen stellen eischen aan ’s lands schatkist, die mij met groote zorg ver vullen. Ondanks de bevredigende op brengst van rijks middelen en den in vloed van de met uwe medewerking bereids tot stand gebrachte maatregelen tot versterking van inkomsten, wijst de raming voor den komenden dienst een belangrijk tekort aan. Bovendien zijn regelingen in voorbereiding, die geen uit dat Hij ons vaderland voor de verschrik kingen van den oorlog heeft willen sparen. Leger en vloot hebben pal gestaan om onze onzijdigheid te handhaven. De diepgevoelde erkentelijkheid der natie blij ve verzekerd aan de mannen, die bij de vervulling van hun plicht jegens het vaderland zich groote opofferingen heb ben moeten getroosten. De gedachte, dat na de wereldbe- roering de toekomst op voet van vriend schap met de andere mogendheden wordt ingegaan, stemt tot dankbaarheid en tot voldoening. Alleen werd bij de regeling van de uitkomsten van den oorlog ons land gewikkeld in een geding, waarvan onze verhouding tot België den invloed onderging en waarbij ik geroepen werd voor de rechten en belangen van den staat en voor zijne zelfstandigheid met nadruk op te komen. In innige gemeen schap met mijn gansche volk gaan mijne gedachten uit naar Limburg en Zeeuwsch- Vlaanderen, in wier trouw en aanhanke lijkheid de hechtheid en de kracht onzer nationale eenheid ondubbelzinnig tot uit drukking kwamen. Nadat de totstandkoming van den Vol kerenbond zal zgn verzekerd, zal de toe treding van Nederland aan uwe goed keuring worden onderworpen. Vertrouwd mag worden, dat de over- zeesche aan voer der meest noodzakelijke producten voor afzienbaren tijd verze kerd is. De levensmiddelenvoorziening blijft intusschen, in verband met de be- aan de in uitvoering en voorbereiding zijnde groote waterstaatswerken, waar door de belangen van het verkeer in hooge mate zullen worden gebaat. No pens de electriciteitsvoorziening van rijks wege zullen, naar vertrouwd mag wor den, spoedig voorstellen gedaan worden. Op de bevordering van het luchtvaart- verkeer is mijne aandacht gevestigd. Het is noodig aan enkele tijdelijke rege lingen, die onder den druk der tijdsom standigheden ontstaan zgn, een blijvend karakter te geven. Daarmede zal eene algeheele herziening dier regelingen ge paard gaan. Zoo zal de Noodboschwet moeten vervangen worden door een re geling ter voortdurende bescherming van onze bosschen en zal ter vervanging der Binnenschepenwet, eene tijdelijke regeling van het binnenscheepvaartbedrgf worden voorgesteld. Eene nieuwe Jachtwet zal worden ingediend. Een regeling der winkelsluiting bij de wet is in voorbe- langrijke prijsstijging, mijn volle aandacht raiding. De mogelijkheid tot het verkrijgen van kleingrondbezit dient tot anderen dan tot de landbouwarbeiders te worden uitgebreid. Voorstellen tot bevordering van de steenkolenproductie zullen u onverwijld bereiken. Ingediend zullen worden voor stellen tot wijziging van de Woningwet, tot bevordering van de vreedzame bij legging van arbeidsgeschillen, tot rege ling van de arbeidsbemiddeling en tot regeling van de werkeloosheidsverzeke- ring. Een Landbouw-Arbeidswet, een Landbouw-Ongevallenwet, alsmede voor stellen betreffende de ziekenverzorging van on- en minvermogenden zgn in voor bereiding. De toestand der Indische geldmiddelen maakt het opleggen van verschillende belangrijke nieuwe lasten noodzakolgk, maand, waartoe bij de eerlang in te dienen be stel kunnen lijden, en eene aanzienlijke grooting voorstellen zullen worden ge daan. Mede zijn in dit zittingjaar te verwachten voorstellen, om op Java autonome regentschappen onder het be stuur van raden te vormen, terwijl een wijziging van artikel 123 van het re- geeringsreglement betreffende het over heidstoezicht op de christelijke zending aan uw oordeel zal worden onderworpen. Met de bede, dat Gods zegen op uw arbeid moge rusten, verklaar ik de ge wone zitting der Staten-Generaal geopend. Workum brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de aangevraagde machtiging- het houden van een V WAPEN, thans ter Secretarie ter af haling gereed ligt tegen betaling van tl.—. Ieder wordt in zijn eigen L_ lang verzocht deze macntigi ZOO spoedig mogelijk in bezit "'garen en sigaretten en eene uitbreiding te nemen. Workum, den 19 September 1819. De Burgemeester voornoemd, J. QUARLES VAN UFFORD. zij daar niets aan doen kan. looft niemand. »In Doorn zoo schreef men ons dezer dagen ia het altijd maar heer lijk terugkomen na een verblijf in de De BURGEMEESTER der Gemeente WORKUM maakt be kend, dat de volgende week, verkrijgbaar zal worden gesteld op bon 71d en bon 15 der Kinderk. vult innige dankbaarheid jegens God, gen, zal ter verkrgging van bevrediging 3V2 ons Suiker. Tevens wordt bekend ge maakt, dat de "Wittebrood- kaart geldig is 110e tijdv. van 19 Sept, toten met 27 Sept, de blauwe kaarten. De Burgem. voornoemd, J. QUARLES VAN UFFORD. Workum, 19 Sept. ’19. De Zaanscho nijverheid. Behalve in de rijst is hot in de Zaan- sohe industrie drukker dan ooit, De eene fabriek is nauwelijks vergroot of de heimachine en het betonwerk staat Zoo zal b.v. de meelfabriek aan do Noord te Wormerveer weer een belangrijke uitbreiding onder gaan, nadat de cacaofabriek Patte enorm is vergroot en Boon’s cacao en de Erven De Jonge hun best deden door aanschaf fing van nieuwere machines de produktie nog op te voeren. De zeepfabriek der firma Dekker houdt niet op uit te breiden. De drukte jn de oliën en vetten is enorm behalve oliezaden worden palm- pitten en koprah in millioenen kilo’s verwerkt. De papierfabrieken, die heel den oor logstijd door goede zaken maakten en vrij geregeld doorwerkten, hebben het thans drukker dan ooit en exporteeren weer naar België en Frankrijk en Enge land, zij het dan met eenige moeite. Een Duitsche hofhouding in ons land. Het »N. v. d. D.« vestigt er de aan dacht op, dat we thans een Duitsche hofhouding in ons land hebben en welk een hof I De manieren die men, na zich een jaar lang te hebben stilge houden, te Amerongen aan den dag gaat leggen, de plannen waarmee men aan het licht komt, zgn ongetwijfeld velen Nederlanders tot groote ergernis, hoe zij nu ook verder mogen denken over de veelbesproken Keizor-kwestie, do uitlevering, en wat daaraan vast zit. De 25 spoorwagens, die noodig waren om de goederen van dezen balling te ver voeren, da aankoop van het Huis Doorn, het gerucht, dat niet minder dan 20 villa’s voor 's Keizers hofstoet gehuurd, gekocht of nieuw-gebouwd zullen worden, zelfs de betrekkelijke kleinigheid, dat de echtgenoot van den gewezen kroon prins zich in het vreemdelingenboek van het rijkemuseum inschrijft als kroon prinses van Pruisen* dit alles werkt prikkelend op de openbare msening in ons democratische en van Pruisische manieren en Duitsohe hoflucht bijzonder afkeerige volk. De regeering verzeker® nu niet, dat Dat ge- vermeerdering van uitgaven noodig maken Afgescheiden van deze onvermijdelijke uitzetting van uitgaven, is het met het oog op den financieelen druk dien de belastingen reeds op ons volk leggenen nog zullen leggen, noodzakelijk, dat het doen van nieuwe uitgaven tot het uiterste De Burgemeester der gemeente beperkt worde. Tot verkrgging van de dringend noodige versterking der midde len, zullen in de eerste plaats de te dien einde bij u ingediende wetsontwerpen uwe aandacht blijven vragen. Verdere voorstellen worden in gereedheid gebracht en zullen u binnenkort worden aange boden. Hierbij staan op den voorgiond eene belasting op uitgaven van weelde, eene fiscale herzien ng van het tarief van invoerrechten, eene belasting op tabak, vervalt" wee7 de zomoitfid? i21L van de zegelbelasting. Een wetsontwerp tot wijziging van eonige bepalingen van het burgerlijk wetboek betreffende het wettelgk erfdeel zal u worden aange boden. loosheidsbestrijding in do bouwvakken. De gewone uitgaven zgn rnim 114 mil- lioen meer dan in 1919. De middelen en inkomsten zijn geraamd op f409.818. 855 86. De inkomsten van posterijen, telegrafie en telefonie zullen wederom verhoogd moeten worden tot dekking van een tekort van bijna 14 millioen. Het feitelijk tekort op den gewonen dienst is f39.437.379.311/,, welk tekort aan- Met kracht zal worden voortgearbeid aienlijk zal stijgen door belangrijke uit gaven voor salarisverbetering van het Rijkspersoneel en voor verhoogingen dor pensioenen daarvan. Met nadrnk wijst minister De Vries or op, dat de toestand van ’s lands fi nanciën in hooge mate zorgwekkend is. De gewone uitgaven zijn mot onge veer 70 pet. gestegen. Belangrijke be zuiniging is niet meer te verkrijgen of er moet prijsdaling komen of verminde ring van militaire uitgaven mogelijk worden. Ter vermeerdering der inkomsten zgn in voorbereiding wetsontwerpen, waarbij op den voorgrond staan belasting op weeldeuitgaven en fiscale herziening van het tarief en aan uitbreiding van de zegelbelasting. Aan het hoofdstuk voor buitenlandsche zaken is hot volgende ontleend Het departement van Buitenlandsche Zaken zal de aanraking mot de pers meer regelmatig doen geschieden. Te Belgrado komt een afzonderlijk gezantschap. In de nieuwe Oast-Euro peesche staten komen twee of drio ge- zantschapsposten. Uit het hoofdstuk voor Kunsten en Wetenschappen blijkt, dat voor subsidie aan de Nationale Opera een memorie- post is nitgetrokken. Blijkens beschouwingen omtrent een reorganisatie van onzo legerinrichting, gevoegd bij de oorlogsbegrooting, is de regeering zeer bepaald van oordeol, dat Nederland een weermacht moet behouden. De regeering meent in algemeenen zin voorloopig te moaten big ven staan op het standpunt der huidige regeling voor de dienstplichtigen met een leger van omstreeks 200 duizend man. Eerste oefentijd onbereden wapens stad, De lucht is hier zoo zuiver en de 6 maand, bereden wapens: 12 tot 18 waarv. buitengewoon - 84 410.477 blgft - 502.230 875.031/,. Voor oorlog en marine zullen geen buitengewone credieten worden aange vraagd. Voor orisisuitgaven van hot de partement van Arbeid wordt daarentegen f31.415 000 aangovraagd, o.a. ter voor- ft' 7 x™ Nevens de reeds aanhangig gemaakte ziening in den woningnood en voor werk- f Tot plaatsing van Adv. en Reclames voor Handel, Nijverheid en Geldwezen buiten de prov. Friesland is uitsluitend gemachtigd het Alg. Adv.-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr, 76-78, Amsterdam, voor Friesland Filiaal D. Y. ALTA te Leeuwarden, Bagijnestraat 54. Tel. Intercomm. 1114. f i 4. O.

Friso nl | 1919 | | pagina 1