Nieuws- en Advertentieblad Fryske lölksteltsjes. voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordw., Hindeloopen, Stavoren, enz. enz. ZATERDAG 27 SEPTEMBER 1919. 45ste Jaargang. No. 39. Binnenlandscb Nieuws. Officieel Gedeelte. 3Va ons Suiker. Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM. Tot plaatsing van Adv, en Reclames voor Handel, Nijverheid voor Dit blad verschijnt des Za- terdags en kost per kwartaal 45 cents; per post per half- jaar f 1.Enkele Nos. 4 ets. Ingezonden stukken Don- derdags in te zenden. Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 uur. «kikte skreau hy cp in great stik pom pier dizze wirden Alles hwet hjir yn hüs is, meat bjir ek yn blinwe nimmen mei der hwet fen oanroere.® Dit pompier, foarsjoon fen de baes syn bélnteikening, waerd op ’e solde tafel lein en do gyng de baes, nei *t er it fisster opikoud hie, op béd. Domeny mocht dit ek dwaen, mar fen sliepen kaem De prijs der Adverteutiën is van 15 regels 60 cents, elke regel meer 6 cents. Grootere letters naar plaats ruimte. Buiten Friesland, uit gezonderd Familieberichten, 10 ets per regel. Bij abon- nement belangrijk lager. ♦♦♦e standers van een school met den Bijbel zetten door het bouwen eener bizondere school werd asnbesteed, personeel opge roepen. Meer nogmen trachtte het bonwen eener openbare school te ver hinderen. Eindelijk kwam de zaak zoo ver, dat er om geloot zou worden, of er een openbare of bizondere school zou komen. En het lot besliste ten gunste der bizondere school. Die komt er dus. bifel. Wy hawwe net allinne stringe wetten, mar myn mannen seoene alle- gjerre for my troth it fjür gean wolle. Nou wieme wy ófspritsen dat ik, hjir oernachtsjende. op in bipaelde üre it finster fen myn sliepkeamer iepen je soil om der in man of fjouwer ta yn to lit- ten en dan mei it rowerswirk to bigjin- nen, wylst bütendoar om it hüs hinne wachten stean seoene. En jy seoene by de minste tsjinwar jins eigen libben yn gefaer stelle. De üre dat myn mannen komme soille is net sa fier mear óf. Mar earwirdige, jou gollo frjeonlikens en iepenhortige manlike tael hawwe sefolie yndruk op my makke, dat ik bin bi stuten, dit plan rat üt to heren. It ütspyljen fen sok in falske rol tsjinoor safolle oprjuchtcns kin ik net oer myn hert krije. Ik wik it jou, dat men fen jowes gjin spjeld kriget en dat gjin leedzje jou dien wirde soil. Mar wêz dan sa goed, trou to dwaen hwet ik fen jou forlangje.® «Lit dan ris hearre hwet dat is,® sei de domeny. De bindebaes woe hawwe der moasten inkele goudne en silverene kostherheden op ’e tafel setten wirde yn ’e keamer der ’t hy yn Domeny hie wol gjin stal for ’t hyes- finger nei jou ütstekke soil tsjin myn der, mar dat koe wol plak krije yn *t tünhüske, en do reisger wiisde men in sliepkeamer oan, hwer ’t hy syn bagaesje bergje koe. Foardors waerd hy ütnoege yn ’e deiskeamor te kommen, en flsk foar domeny oer moast er in stoel nim- me by de bird. Al gau wier de frjemd- ling mei do domeny en syn frou yn ’n drok en ünderhêldend petear, hwent hy wie inhnen dy ’t in boel reisge hie en icn dy ’t do wrêld koe. Do 't it joun miel ofter ’e knopen aiet sei domenys- j'ffwr dat se bjar nooht hie, *t wie net sa ’n sterk poarsje, en nei ’t bêd for- kngö, on nou stelde domsny syn üt fenhüzer foar om noch in ürko silten to bliuwen. Pratondewei kaem do frjemd ling del op ït ienhk wenjen fen domeny. en hy frege oft it der yn dizze streek wol good feilich wie. «Ei ja,« sei do meny, fen stellen heart men bjir noait®. «En dochs®, sei de ü'fenhüzer, «waerd my koartsby fortold, dat yn dizze om- kriten in dievebinde skület «Ik ha der noait praet fen heart,sei domeny der op, »mar der kin wol hwetwêzeen hwet foarfêlle, hwer ’t ik neat fen kom to hearen en to fornimmen, hwent er gean soms dagen foarby sünder dat ik immen, büten eigen folk, sprek.® «Wolnou, stel dat it sa ris wie, domeny, seoene jy dan net eangstioh en bifreesd wêzc, sa nllinno poer op ’e ronde Hwet seoene jy bigjinne, as men jou yn ’e nacht ris oerfoel Domeny sei «Fensels tsjin de oermacht fen folio scoe ik neat bigjinne kinne. Mar bang bin ik noait. Yn myn jonge jierren wie ik dan f 2400 ’s jaara bedraagt. Voor zoover de belanghebbenden blij kens door hen over te leggen verklaring volgons de Rijksinkomstonbelasting een totaal inkomen van minder dan f 10,000 hebben, geschiedt de uitkeering aan a. alle sedert 1 Juli 1919 in vasten dienst zijnde rijksambtenaren, jaarwedde genietende militairen, niet behoorende lot het verlofspersonee! en rijks werklieden; b. alle in tijdelijken dienst of in zij- delingschen staatsdienst zijnde ambtenaren en werklieden, alle militie officieren, aan gestold op grond van de Militiewet 1901, alle militairen, behoorende tot de reserve, alle vrij willigere bij den landstorm in werkelijken dienstdeze twee laatste categorieën uitgezonderd zij, die kost winnersvergoeding kunnen genieten, onder voorwaarde, dat de hiervoren genoemde functionarissen op 1 October 1919 in dienst zijn, van 1 Juli 1919 af in dienst waren en in hst tijdvak 1 Juli30 September 1919 gedurende 400 of meer uren dienst hebben verricht o. de ouder a. genoemde functiona rissen, die op 1 Jan. 1919 in vasten dienst waren en van Oct. 1919 af den dienst niet op eigen verzoek (tenzij we gens hot bereiken van den pensioenge rechtigden leeftijd of ter zake van Isng- durigen dienst) hebben verlaten. De uitkeering wordt berekend naar de op 1 October 1919 geldende bezol diging, zonder aftrek van kortingen voor pensioen en fondsen. Koninklijk bezoek aan Groningen. De Koningin en de Prins zullen a.s Mzandag en Dinsdag de stad en pro vincie Groningen bezoeken. Maandag aankomst te 1.28. Bezoek aan het stadhuis, het nieuwe stadspark, volks tuintjes en van verschillende woningbouw- compkxen. Dinsdag bezoek aan Kloos terburen en do werken van 't waterschap Electra van het Reitdiep. Vertrek van Groningen 5.17. Rjjst. De maximumprijzen voor rijst zijn ingetrokken, met uitzondering wat betreft de rijst voor zieken en zwakken. De minister verwacht hiervan een verhoogde sanvoer van rijst (de prijzen op de we reldmarkt waren thans hooger dan de hier geldende prijzen), terwijl waar de importeurs zich verplichtten 10.000 balen aan de regeering te leveren, de rijst- voorztening voor zieken en zwakken vol doende gegarandeerd is. Openbare of bijzondere school. Vier vijf jaar geleden werden er, zegt de Stand.plannen gemaakt, om te Koegras (gem. Den Heldor) een open bare school te bouwen. Maar het bleef bij plannen maken 1 Intussohen nam het aantal voorstanders van een School met den Bijbel te Koegras zóó toe, dat plan nen gemaakt werden voor een bizondere school. Nauwelijks kreeg het (overwe gend liberale) gemeentebestuur daarvan do lucht, of het begon weer te praten over een openbare school. Maar twee scholen voor een 60-tal kinderen was toch wel wat/mal! Hoe uit de moei lijkheid te geraken 1Door een volks stemming I Na een pleit pro en contra werd met 24 tegen 15 stemmen een De BURGEMEESTER der Gemeente WORKUM maakt be kend. dat de volgende week verkrijgbaar zal worden gesteld op bon 72d en bon 16 der Kinderk. Tevens wordt bekend ge maakt, dat de 'Wittebrood- kaart geldig is 111e tijdv. van 28 Sept, toten met 6 October de oranje kaarten. De Burgem. voornoemd, J. QUARLES VAN UFFORD. Workum, 27 Sept. T9. XI. Onze scheepvaart. De »Tel.< verneemt, dat da Rotterdam- sche readersfirma Van der Eb Dressel- huys oen zoogenaamdo «wilde vracht- vaarU-onderneming hst er op gewaagd heeft esn vaste lijn te openen tusschen Rotterdam en Durban-Kaapsiad. De firma heeft reeds ccnige schepen op stapel doen zetten, om den dienst ta onderhouden, doch zal voorloopig reeds enkele eigen en gehuurde schepen naar Zuid-Afrika in de vaart brengen. Heden mis-chien zal vertrekken het stoomschip «Mort Blanc® reederjj Van der Eb Drasselhuys, mat een lading slakkonwol en haring en acht passagiers. Dan 15an October zal ver trekken de «Zuidsrdiep® readerij Haas. Men hoopt voor da «Zuiderdiop® een volle lading to kunnen krijgen, terwyl dat schip eveneens passagiers zal meenemsn. Smokkel banden. Aan de gebeele Rijnlandsch-Nedsrland- sche grens van Aken tot Kleef, moet ean geweldige smokkelhandel in tarwe van dit oogstjaar tusschen Rijnland en ons land worden gedreven. De R(jnlandsche boeren ontvangen door dezen smokkelhandel meer dan het dubbele van den maximumprijs, welken de Diütrche regeering hun-betaaïd. Da Hollandsche opkoopers zjjn gewillige afnemers daar zy wegens den lagen markenkoors het koren, niettegenstaande den hoogeu prijs in Duitschland, tegen bespotteljjk lagen prjjs in Nederl. geld kunnen kcopen. Om aan het kwaad paal en perk te stellen was voorgesteld voor inbeslagne mingen 10 pet. der waarde van hst in be slag genomen koren te laten betalen. Van dit middel schynt men echter afgezien te hebben. De douace-bsambtaa hebben in verband hiermede de strengste instructies gekregen. Bovendien zal de gendarmerie versterkt worden. Wanneer niet spoedig de scherpste maatregelen genomen worden, zoo merkt een Duitsch blad op, lijdt de broodvoor ziening in Duitschland door deze kuipe rijen een verlies dat do ergste gevolgen na zich zal sleepen. Mond- en Klauwzeer. Naar de «Vee- en Vleeschhandel® verneemt wordt thans vanwege het Vee- artsenijkur.dig Staatstoezicht bij al de veehouders in Nederland een opname gedaan van de schade, die ’t mond- cn klauwzeer onder den veestapel heeft teweeg gebracht. (Natuurlijk wordt de geleden schade niet vergoed.) De volgende vragen worden daarbij gesteld: Hoe groot was uw aantal stuks vee bij ’t uitbreken der ziekte En hoe veel dieren werden aangetast? (Afzon derlijke opgave vana. Stieren, b. Melk gevende koeien, c. Droogvee ©n pinken, d. Kalveren, e. Schapen, f. Varkens.) Voorts opgave van: Hoeveel moesten tengevolge van de ziekte voor de slacht bank worden verkocht? Hoeveel bleven kreupel? Hoeveel werden kwijnend ziek (waar onder ook de damp;gen). Hoeveel zijn gestorven? Hoe groot was uw melkverlies in liters Voor iedere vraag afzonderlijk te no- toeren de schade, in guldens gegeven. Ook wordt verder geïnformeerd naar eventueele behandelingen om de schade te beperken, als: opstallen, geneeskun dige behandeling, etc. Zeer zeker is ’t streven der Staats commissie inzake ’t mond- on klauwzeer op deze manier een betrouwbaar en juist overzicht ie krijgen van ’t verloop der ziekte. Inderdaad, ’t lijkt ons ook de eenige goede oplossing zegt het blad Gebleken is reeds, dat de ziekte zich veel sneller heeft verbreid, dan ’t aantal aangegeven gevallen aanwijzen, daar ’t meerendeel dor veehouders, die van ’t voorjaar en in de zomermaanden ’t mond en klauwzeer onder ’t vee kregen, ver zuimd hebben daarvan aangifte te doen bij den Burgemeester, hoewel die ver plichting wel bestond en nog steeds be staat. Bij informatie blijkt, dat de ziekte in enkele streken nog al kwaadaardig is en Geldwezen buiten de prov. Friesland is uitsluitend gemachtigd het Alg. Adv.-Bureau D. V. ALTA, Warmoesstr, 76-78, Amsterdam, Friesland Filiaal D. Y. ALTA te Leeuwarden, Bagijnestraat 54. Tel. Intercomm. 1114. De Arbeidswet en do Eerste Kamer. Naar de Haagsohe redacteur van «Het Volk® verneemt, vindt het uitstel door de Eerste Kamer van de behandeling der Arbeidswet tot do laatste week van October zijn grond in het feit, dat ette lijke Kamerleden niet tegenwoordig zou den kunnen zijn bij de boraadslaging indien deze eerder werd gehouden. Zij wilden gaarne in de gelegenheid worden gesteld aan het debat deel te nemen, met name werd in dit verband de heer Stork genoemd. Tot hot uitstel is be sloten in overleg met minister Aalberse. Deze had daar geen bezwaar tegen, omdat zijns inziens van dit uitstel geen gevolg behoeft te zijn een vertraging van het tempo der voorbereiding van de uitvoering der wet. Hiermede kan worden doorgegaan, omdat de wet door de behandeling in do Eerste Kamer toch niet meer veranderd wordt en men als vasistaande aanneemt, dat zij zal worden goedgekeurd. Uitkeering ineens aan rijkspersoneel. De regeering zal bevorderen, dat het rijkspersoneel worde tegemoetgekomen in den achterstand, waarin het in gelde lijk opzicht is gekomen als gevolg van den langen duur van do buitengewone openbare school gekozen. Msar de voor- sliepte. Wylst de domeny dat foarolkoar omstandigheden, door toekenning van een uitkeering ineens. Die uitkeering zal bedragen voor hen, die een bezoldiging genie ten van f 2400 ’s jaaro of minder, 712 van die bezoldiging mei een minimum van f100, en voor hen, die een bezol diging genieten van méér dan f 2400, ’s jaars, yig van do eerste f2400 en en van hetgeen die bezoldiging méér Der wier ris in domeny, dy ’t mei wiif en born op in iensume pastorij© wenno. Syn gemeinto bistie allinne üt forspraot wenjende boeren en arbeiders- Ijue. Om en bij de pastorya wier nin inkeld hüs to bikennen. Nou barde ’t ris dat op in joun lot yn *e hjerst op, by wiet en mistioh waor, in man op in hynsder by de pastorije oankaem Hy forrocht frjeonlik oft er der net oer- nachteje koe. Syn dool wie, forteldo hy, nei de stêd to reiegjen, mar do wei wier mei dit reinen sa mm, en it wie sa piktsjuster dat men lan on wetter net ünderskiede koe, dat hy seach der tsjinoan om fierder to goan. As men him hjir ünderdak jaen wol, dan scoe dit him folie wirdich wêze. Hy bigear soke ek fo’strekt net forgoes mar wier wol genegen alles foldwaendo to for- goelzjen, de man siet gnap en goed yn ’e klean, on hie in fetsoenhk foarkom- men, hwerom domeny blgriep it forsiik net wegerje (o mogen. Hy sei«In fetsoenhk man hildeget graech in fetsoan- lik man yn, en fen biteijen mei dan net praten wirde.® fcnsela neat. Hy forsküle him op in plak der hy alles ófsjen en ófharkje koo hwet der op ’e sliepkeamer foarfoel en ófpraten waerd. Sa gau as ’t toalwe üre slein hie, kamen fjouwer kearels ta 't finsfer yn krüpen. Hja hieno net lang to sneupon dochs skeaten gau op ’e tafel mei djüre spil len ta. Mar dy deale, dat foei óflen fen bjarren naem it pompier fen ’e tafol lies it en sei«Mannen, hjir ha ’k in tsjinbifel, wy kinne ünforrjuchtersaken «Dat is dan wol sa seldsum,® sei in oaren, «mar dan wol ik docks in neatig- heid for my seis mei nimma Dan ha ’k tominsten dochs noch net alhiel for- gsea roan.® «Doch dat net ast dyn libben Ijoaf hatst,« sei wcr in oaren, «dou witst wol dat alles krekt opekreaun stiet.® Dat holp en de mannen sakken wer óf sünder hwet, ho gering ek, mei to nimmen. De baes fen de binde gyng fen ’t béd, die it finster ta en blies it Ijocht üt. Nou wier alles stil en der barde fierdere neat mear. De domeny en syn frou, dy ’t hy mei hwet der barde yn kennis steld hie, krigen dy nachts gjin wink yn ’e eagen. Sa gau as ’t de moarns bigyng to skimerjen wierne se al op in bien. De bindebaes noege domeny üt om mei hjar beiden to ündersiikjen of bütendoar soms ek hwet forkeards üffierd wier. Alles blykte goed yn ’e es, allinne miste der ien hin; mar domeny neamde dit in saekja fen gjin neammen wirdich. Do naem de bindebaes ófskiehy reisge Ijeafet net by kleare deiljocht. Dominy en syn frou joegen bjar de jouns derop rêstich del. Mar do ’t se de oare moarns de holle büten doar stiekon, waerden hja tige kjel. Oan in tüke fen in beam foar de foardoar hong in deade hin en der nést hong.... in deade kearol. Sa hie de bindebaes de hinnedief straft. FRISO. as t op sterkens oan kaem, tsjin twa man birekkene, en ien kearel scoe ’k noch wol stean. Kamen myn eigen dommen en foaral myn wiif en bern yn gefaer, dan scoe ’t my net oan moed ontbrokke om my ta ’t üterste to for deegenjen. Mar bihalven dat, ik bin predikant en stean yn it fêste bitrouwen, dat ik libje ünder de hoede fen in he- ger macht. Sjuch, dertroch libje ik hjir altyd rêstich en woltomoed yn myn ien- like pastorij.® Dizze oprjuoht ütspritsen wirden fielde rjuchtsomkeart meitsje I de frjemde man. Hy seiDomeny, jy hawwe my tige frjeonskiplik uthelle en derby haw ik earbied for jins manlike tael. Derom wol ik ek earlik en oprjucht tsjin jy wéze. Ik kin jy fortelie, dat de dieve binde hwer ’t ik fen spriek, sikersonk biatiet. De dieven witte dat jy yn ’e léste tiid in groua somme jild en folie koatberheden erfd hawwe. En om jy de wierheit to sizzen ik wit it ek.« Do helle de man in pompier op ’e lap pen hwer ’t alles, hwet domeny oan jild, goud en silwergoed en oare kostberheden yn ’e hüs hie, op oanleikene stie, fen stikje ta bytsje. «En nou bistiet it plan om jy alles fennaoht to üntfytmoanjen.® Domeny wist net hwet er hearde. »Mar,« sei hy, «nou ’t jy alles sa klear witte, moat ik der hast wol üt opmeitsje, dat jy komd binne om my tsjin de ro vers to biskermjen.® »It eigentlike doel fen myn kommen wie dit net®, antwirde de frjemdling; »om jo de wierheit to sizzen, domeny, ik bin do bindebaes.® Nou hearde domeny noch safolleste raerder op. Mar hy halde it forstan byelkoar en frege «Hwet moat ik hjir dan dochs fen tinke Wolle jo my faeks effen for ’t soaltsje hawwe?* «Folstrekt net hjer® sei de man carn- stich. «It is wol forgoed tinken, ik bin sikerwier nimmen oars as de baes fen ’e dievebinde.® Domeny skoerde eagen op as tafel- boorden en soi gjin wird mear. Mar de frjemde forfolge: «Wêz mar gerêat, do meny, der soil jou gjin kwea dien wirde. Us plan wie, jou fennaoht alles óf to heljen. Mar myn folk is sa gehoarsum wol oan my, dat nimmen fen hjar in ’t I

Friso nl | 1919 | | pagina 1