I voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordw., Hindeloopen, Stavoren; enz. enz Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM. - De Aanvullings-Broodkaarten worden Donderdag den 16 October d.a.v. uitge reikt. ZATERDAG 11 OCTOBER 1919. No. 41. Officieel Gedeelte. RAADSVERSLAGEN. 2t/2 ons Suiker. 45ste Jaargang. Friesland Filiaal D. Y. ALTA te Leeuwarden, Bagijnestraat 54. ii I Tot plaatsing van Adv. en Reclames voor Handel, Nijverheid en Geldwezen buiten de prov. Friesland is uitsluitend gemachtigd het Alg. Adv.-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr, 76-78, Amsterdam, voor Friesland Filiaal D. Y. ALTA te Leeuwarden, Bagijnestraat 54. Tel. Intercomm. 1114. a. 1 Kroess, 4 F Nieuws- en Advertentieblad Dit blad verschijnt des Za- terdags en kost per kwartaal 45 cents; per post per half- I jaar f 1.Enkele Nos. 4 ets. J Ingezonden stukken Don- J derdags in te zenden. Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 uur. Dc BURGEMEESTER der Gemeente WORKUM maakt be kend, dat de volgende week verkrijgbaar zal worden gesteld op bon no. 2 der Rijkssuikerkaart Tevens wordt bekend ge maakt, dat de 'Wittebrood- kaart geldig is 113e tijdv. van 16 Oct. tot en met 24 October de oranje kaarten. De Burgem. voornoemd, J. QUARLES VAN UFFORD. Wörkum, 9 Oct. T9. De BURGEMEESTER der gemeente W o r k u m maakt bekend, dat de uitreiking der BROODKAARTEN voor het tijdvak 16 Oct. tot en met 20 November zal plaats hebben op Dinsdag den 14 October a.s., op de be kende uren. De Burgemeester voornoemd, J. QUARLES VAN UFFORD. Workum, 9 Oct. 1919, Adres van de Voorzitters en Secretarissen der plaatselijke bestaande geheelonthouders vereenigingen, houdende verzoek em toekenning van een verhoogd Gemeentelijk subsidie. Blijkens het door den Secretaris gelezen adres ontvangt elke vereeniging f 5.maar dit is te gering voor de propaganda, waar om verhooglng tot f20,wordt gevraagd. Do Voorzitter zegt, dat destijds tot steun is besloten, niet zoozeer uit financieel op zicht, maar moer van moreel standpunt beschouwd, als bewfjs van een kleine be langstelling. B. en W. stellen voor het subsidie voorloopig op f10 te bepalen. De hoor Banning acht do tot nu toe verleen de subsidie zeer gering. Het Rtfk heeft voor 1920 een bedrag van f 245.000 uitge trokken, dus dit is een zeer billjjk beroep De drankbestrijding moet z.i. krachtig worden gesteund on is beslist op den weg dor Gemeente gelegen, waarom hjj voor stelt het subsidie te bepalen op f20, het geen door den heer Tiesma wordt onder steund, en welk voorstel met algemeene stemmen wordt aangenomen. Punt 7Adres van de Bestuurders der Snooker Ambachtsschool en Middelbare Technische school voor Bouwkunde, hou dende verzoek om toekenning van een Ge meentelijk subsidie van f 20 per leerling uit deze Gemeente. Na voorlezing van het adres door den Secretaris, stelt d« Voorzitter namens B. en W. voor, het verzoek in te willigen, wjjl in 1918 één leerling uit Workum de M, T. school heeft bezocht. De heer de Boer is niet tegen eenige subsidie, maar zou dit toch niet hooger willen stellen dan hoogstens 80 100 gulden. De heer de Vries zou desnoods wel, als er 10 leer lingen waren, tot f 200 willen gaan, welk getal ook de Vooizitter ten zeerste zou toejuichen. Het voorstel de Boer wordt niet ondersteund en het voorstel van B. en W. zonder hoofdelijke stemming goed gekeurd. Punt 8Adres van W. Hutschenruyter en W, Galesloot Gin., optredende namen* allicht daarmee nog 4 a 5 maanden ver- loopen, wyl de eerstvoorgedragene inmid dels nog een benoeming heeft gekregen. Volgens ontvangen telegram van den Com missaris kan wel tot benoeming worden overgegaan, waartoe dan ook zonder hoof- dehike stemming wordt besloten. Made- deeling wordt alsnog gedaan van het in gekomen advies van het hoofd der school en den Arrondissements-schoolopziener en de Ingezonden voordracht, beslaande uit de heeren W. Zyistra te Gorredyk en A. J. van Beurden te Groningen. Tot stemming overgaande wordt eerstgenoem de aangewezen met algemeene stemmen. Punt 3: Onderzoek van den geloofs brief van het nieuwbenoemd Raadslid. De Voorzitter wjjst als Commissie van onderzoek aan de heeren de Vries, Ban ning en Brandsma en schorst tydens dat onderzoek de vergadering. Na heropening rapporteert de Vries tot toelating van den heer Hobma, waartoe met algemeenestem men wordt besloten. Punt 4: Adres van het Bestuur van de Provinciale Friesche Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer, houdende verzoek om lid te worden. Uit het door den Secretaris gelezen adres blijkt, dat voornoemde vereeniging 21 Dec. 1918 is opgericht, aansluiting als lid wordt gevraagd, tegen een minimum contributie van f 25.Do Voorzitter stelt namens B. en W. voor afwijzend op het verzoek te beschikken, wijl de Gemeente reeds steun verleent aan gelijke vereeniging in den Zuidwesthoek, en deze by de Provin ciale vereeniging is aangesloten. Zonder hoofdelijke stemming wordt daartoe besloten Punt 5: Adres van A. Feenstra en J. Groenveld, onderscheidenlijk Voorzitter en Secretaris van de afdeeling Friesland van den Algemeenen Bond van Politiepersoneel in Nederland, houdende verzoek de jaar wedden der politieagenten te verhoogen. Blijkens het door den Secretaris gelezen adres zijn ook agenten uit Workum by dien Bond aangesloten, waarvoor een aan vangssalaris wordt gevraagd van f 1500 met vierjaarlyksche verhooging van f 100 tot f 1900 plm. premievry pensioen, kos- telooze geneeskundige behandeling enz. Da Voorzitter stelt namens B. en W. voor het adres voor kennisgeving aan te nemen, wQl b|j de bagrooting een voorstel tot ver hooging in behandeling zal komen, waar toe zonder hoofdelijke stemming wordt besloten. Punt 6 VERSLAG van de Vergadering van den Raad der gemeente WORKUM, op Donderdag 2 October T9,’s namiddags 5 uur. Voorzitter de hoer Jhr. Quarles van Uf- ford, Burgemeester. Tegenwoordig 9 leden. 1 vacature [Kroes#,] afwezig de heer Posthumus- Na opening der Vergadering door den Voorzitter, stelt deze als punt 1 der agenda aan de ordeNotulen der vorige vergade ring, welke na lezing door den Secretaris onveranderd worden goedgekeurd en vast gesteld. Punt 2: Mededeeling van ingekomen stukken. Een schrijven van wijlen den heer houdende aanneming zjjner be noeming tot Wethouder. b. Een apostille van Ged. Staten, hou dende goedkeuring van het Raadsbesluit tot het aangaan eoner geldleoning. c. Idem, houdende goedkeuring van de •choolgaldkohieren over het le en 2e kwartaal. d. Hem, houdende goedkeuring van het ingezonden primitief kohier van Hoofde- IQken Omslag over 1919, e. Een dankbetuiging van den Arm vader Klinkert, voor de hem toegekende ■alarisverhooging. Een schreven van het Bestuur van het R.K. Jongens Patronaat, houdende aan neming der voorwaarden, waarop het ge bruik der Gymnastlekschool is toegestaan. g. Een extract uit het resolutieboek van Ged. Staten, houdende verdaging van de beslissing op het besluit van den Raad in zake ophemug der rchool aan den Sta tionsweg en verhuur aan de Vereeniging voor Cl<r. Schoolonderwijs, welke stukken zonder hoofdeljjkn stemming voor kennis geving worden aangenomen. Verder deelt de Voorzitter mede, dat zich voor onderwjjzer met acte Fransch aan de Vereenigde Burgerschool 2 sollici tanten hebben aangemeld. Wordt thans ■let tot benoeming overgegaan* dan zal de heffing van Hoofdolyken Omslag dezer Gemeente. De Voorzitter dealt mede, dat volgens een in 1919 door de Kroon genomen be slissing, geen maximum bedrag in do ver ordening meer behoeft te worden genoemd, waarom B. en W. voorstellen, hot als maximum te hefian bedrag uit do veror dening te lichten. De heer de Roest zou dit punt willen aanhouden tot een vol gende vergadering, omdat z.i. verschillen de artikels noodig moeten worden gewij zigd, hetgeen door den heer Banning wordt ondersteund. De heer Brandsma zou zich daarby dan ook willen uitsprekon over enkele andere dingen, als leening kasgeld, te late uitreiking der biljetten, aanvulling van enkele artikels enz. Tot aanhouding van het voorstel en benoeming eener Com missie tot algeheele herziening wordt zon der hoofdeiyke stemming besloten. Tot eerste lid dier Commissie wordt be noemd de heer de Roest met 5 stemmen. De heer Brandsma krygt 2 stemmen, et> de heeren de Vries en de Boer elk 1 stem Tot tweede lid wordt aangewezen de heer Brandsma met 7 stemmen, terwyl 2 stem men op den heer de Boer zyn uitgebracht. Als derde lid de heer de Vries met 5 stem men, terwijl 4 stemmen op den heer de Boer zjjn uitgebracht. Punt 12Voorloopige vaststelling van de begrootingen der Gasfabriek, Armvoog- djj, Wees voogdij en de Gemeentebegrooting. Da Secretaris doet voorlezing van het rapport der Commissie van onderzoek, be staande uit de heeren de Boer, de Roest an Barnas, omtrent deze begrootingen. Tal van opmerkingen worden door de Com missie gemaakt en verschillende wijzigin gen voorgesteld, welker behandeling een geruimen tyd duurt en welke besprekin gen onmogelyk in eenigszins verkorten vorm kunnen worden weergegeven Jam mer daarom, dat niet meer dan een 4 tal kiezers by de behandeling dezer belang rijke agenda van hunne belangstelling deden 'bljjken en dus kunnen beoordeelen op welke wjjze de uitgaven der Gsmeente tot een onrustbarende hoogte worden op gevoerd. Wij zullen echter slechts enkele cyfers en opmerkingen naar voren bren gen. De begrooling der Gasfabriek woes oorspronkelijk een eindcijfer aan van f53 850 maar hst juiste cijfer werd ten slotte niet genoemd Die van de Armvoogdjj werd voorloopig vastgesteld in overeenstemming met de ingediende begrooting tot een be drag van f13147 20 en die van het Wees huis insgelijks tot een bedrag van f 1896 415, Bjj de behandeling der Gemeentebsgroe- ting werd een voorstel om de Gemeente ambtenaren niet minder dan f1200 salaris vrjj te stellen van een pensioenbijdrage verworpen met 6 tegen 3 stemmen, dis der heeren Barnas, Banning en do Rocs‘, en een voorstel der Commissie, om f 1000 onbelastbaar te verklaren, met 5 tegen 4 stemmen aangenomen. Een voorstol om het salaris van elk der Wethouders te verhopgen tot f250 werd zonder hoofde lijke stemming goedgekeurd, alsmede om het presentiegeld voor de leden van den Raad te brengen van f 275 op f 440 Be sloten met 8 tegen 1 stem, die van den heer de Boer, om voor de ambtenaren ter Secretarie het 8/4 stelsel bjj het bepalen van hun salaris in te voeren inplaats van het huidige 2/3 stelsel. Naar aanleiding van een ingekomen adres van den Bond van Technische ambtenaren, om het aan vangssalaris van den Gemeentaarchitect op f2200 te bepalen, stellen de heeren Brand sma. de Boer en de Vries voor dit op f2000 te bepalen, de heer Veenstra wil f 2200 gevon, maar zonder hoofdeiyke stem ming wordt dit op f2000 vastgesteld, on der voor waarde, dat de Raadde beslissing aan zich houdt, om vei gunning tot ver vulling van bybaantjes te geven. Het voorstel van B. en W. om het sa laris van den vuurtorenwachter te brengen op f750 met Intrekking van den duurte- toeslag, wordt zonder hoofdeiyke stemming goedgekeurd. Gehandhaafd blyft een post van f 400 voor berm verlaging, alsmede een bedrag van f875 voor verwijdering van het brugje by D. D. v. d. Werf. Een voorstel der commissie, om in beginsel te besluiten tot aanleg van een stoom boot- kade ter lengte van 100 M wordt zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd en daar voor f 10 000 op de begrooling aangebracht By de salarisregeling der politie wordt zonder hoofdeiyke stemming goedgevonden voor de agenten 2 rywielen aan te schaf fen. Een vergoeding van f 25 voor onder houd flste aan den Gemeenle-archilacl acht De prijs der Ath ertenfien is van 15 regels 60 cents,- elke regel meer 6 cents. da hoer do Vries te laag, waarom die post op f50 wordt gebracht. Op diens vraag waarom er geen post op de begrooting voorkomt van een zeer noodzakelijke ver betering van het politiebureau, zegt de Voorzitter, dat die zaak in wording is on B. on W, zullen trachten te bevorderen, dat restauratie met behulp van Rykssub- sidie van het waaggebouw mogeljjk zal kun nen zjjn. Alsnu stelt de Voorzitter aan de orde het voorstel om het salaris van den Di recteur der Gasfabriek te bepalen op f 1800 4- vrye woning vuur en licht. De heer Brand sma wenscht dat op f 2000 te bepalen, het geen wordt ondersteund door den heer Hay- tema. De heer de Vries wil het bepalen op f 1700 emolumenten, hetgeen wordtoader- steund door den heer de Boer. Het vcorstel- Brandsma wordt verworpen met 6 tegen 3 stemmen, die der heeren Veenstra, Haytema en Brandsma, het oorspronkeiyk voorstel der Gascommissie met dezelfde stemmen en daarna het voorstef-de Vries zonder hoofdeiyke stemming aangenomen. Het eindcyfar der aldus gewijzigde be- erootiog wordt niet nader genoemd, dat echter reeds by de indiening op f 238.239 20 was geraamd. Punt 13. Rapport van de Rasdi-Com- missie inzake uitdieping van vaarten m hot Heidenechap en verzoek om machti ging tot aanbesteding van dat baggerwerk. De Secretaris doet voorlezing van het rapport dier Commissie bestaande uit da heeren O. IJntema, S. S. Hobma «n A. Brandsma waarvan de conclusie luidt, voorloopig niet over te gaan tot aan schaffing eener baggermachine. Inzake de kwestie van grondberging is een ver gadering met belanghebbenden gehouden eo mag het resultaat bevredigend worden genoea d, waarom do Commissie voorstelt tot bsggering ta besluiten. De Voorzitter zegt dat B. en W. zich met die conclusie vereenigen en voorstellen daartoe te be sluiten voor welk werk de kosten voor loopig zyn begroot op f 40 000. Zonder hoofdeiyke stemming wordt daartoe be sloten. Punt 14. Voorstel van B. en W. tot wijziging van het plan der aan ta gaue geldleening groot f 27000, en verzoek machtiging om dia geldleeniog onderhands te gunnen aan Gabr. Kingma, kassiers te Bols ward. Da Voorzitter zegt, dat in veibz.n'i met de onderhandsche aanbieding van Gebr. Kingrna pari met 1/2 provi ie on wijl da G» 'fabriek het eventueria risico op zich neemt voor een stygenda rentestaimivird, B. en W. voorstellen dia leening alsnog oude; hands te gunnen, waartoe zonder hoofdriyke stemming wordt besloten. Punt 15 Benoeming van een lid dar Commissie tot wering vaa schoolverzuim in da plaats van dsn heer J, Zwanenburg, vertrokken. Tot stemming ovargsande, wordt de heer Oosten benoemd met 6 stemmen. Da heer L. de Wit verkrjjgt 2 stamman, ter wijl 1 briefje van onwaarde wordt ver klaard. Punt 16. Adres van W. Muller in het Heidenschap, om onderhandecha inhuring van het stukje weiland naby zyne woning enz. Blykens het door den Secretaris gelezen adres vraagt adressant verlenging van zijn huur van d»n berm der grintweg, loopende van de Hel tot dan grenspaal der Ge beente, voor den tyd van 3 jaar tegen een vergoeding van f 57 50 per jaar, vroeger f 47 50. De Voorzitter stelt namens B. en W. voor het verzoek toe te staan. De heer do Roest verklaart zich in beginsel tegen onderhandsche verhuring, maar zal zich in dit geval hier by neerleggen, waarna het voorstel zonder hoofdeiijke stemming wordt goedgekeurd. Punt 17. Adres van den brugwachter L. Pruiksma alhier, houdende verzoek om bij zijne woning een stoonen werkplaats te willen stichten in de plaats van de bestaande houten werkplaats. De Secretaris doet voorlezing van het ingekomen verzoek, waarby gevraagd wordt dan bouw van een steenen werk plaats in de plaats van het bestaande houten hokje, waarvoor hij jaarlijks f10 huur wil geven. Na voorlezing van het advies van den Gemeente-architect, dia tot inwilliging adviseert, w|jl da kosten f300 zullen bedragen, stelt do Voorzitter namens B. en W. voor, op Let voorstel- Pruiksma in te gaan. Da heer Veenstra is er voor het verzoek in te willigen, echter mal kwijttchslding van die f 10, het Centraal Bureau van den Neder). Volks- zaagbond, houdende verzoek tot bekoming van een Gemeenteiyk subsidie ten behoeve van dien Bond. Na voorlezing door den Secretaris van het adres, waarby bedoeld wordt een ac tie voor de verbetering van den volkszang ter plaatse, wordt op voorstel van B. en W. het adres voor kennisgeving aange nomen. Punt 9Adres van do klokluiders op Zon- en feestdagen om verhooging van salaris. In het door den Secretaris gelezen adres wordt betoogd dat voor 58 Zondagen slechts 43 cent wordt uitgekeerd en dan nog wel voor Zondagsarbeid. Verzocht wordt het salaris van f 25 op f 40 te brengen. De Voorzitter zegt, dat B. en W. geen prae-advies hebben kunnen uit brengen, wijl het adres voor hunne laatst gehouden vergadering nog niet was inge komen. De heer de Vries acht het ver zoek alleszins billyk en een vergoeding van 43 cent voor Zondagsarbeid ie laag, en stelt voor aan het verzoek te voldoen, hetgeen door den heer Tiesma wordt on dersteund. De heer Banning vindt de be taling voor zoodanig Zondagswerk nog al royaal, voer een arbeid van 20 minuten wordt dan toch f 1.20 per uur betaald. Destyds hebben allen er toch naar gedon gen, dan had men dat vooraf moeten over wogen, maar dit is toch een zaak, waar aan weinig werk is verbonden en blykbaar wordt de zucht naar verhooging een manie. Da heer de Boer is hei In beginsel mot den heer Banning eens, maar hij zou de middelweg willen bewandelen en f 125 voor die 4 mannen willen toestaan. De heer de Vries acht de voorstelling van den heer Banning niet correct. Zy moeten toch aanwezig zyn om half 9, om 9 uur en *s middags weer, en zyn dus voor den geheelen Zondag byna gebonden. Moeten zy er iemand voor aanstellen by afwezig heid, dan kost hun dat 1 gulden, zoodat die redeneering van den heer Banning niet opgaat. De Voorzitter acht, indien voor een plaatsvervanger f 1.moet worden betaald, wel wat voor dia redenearing te zeggen. De heer de Boer vraagt, we) ka beteekenis het luiden om 1 uur en half 2 heeft, z.i. zou dat wel kunnen worden af- eeschaft, wat door den heer Banning wordt ondersteund. Het voorstel de Vries wordt daarop aangenomen met 5 tegen 4 stem men, die der heeren da Boer, Haytema, Banning en de Roest. Punt 10: Voorstel van de Commissie der Gemeentelyke gasfabriek tot varhoo- ging van het salaris van den Directeur der fabriek. Uit het door den Secretaris gelezen voorstel blykt, dat de Commissie met in gang van 1 Januari 1920 het salaris wenscht te stellen op f1800 mot vrye woning, vuur en licht. De Voorzitter zegt dat B. en W. met dit voorstel accoord gaan, wyl by da begrooting het salaris van den Gemeen- tearchitect ook op f1800 wordt bepaald. De heer de Roest heeft zich naar aan leiding dier begrooting, over dit voorstel verwonderd. Met de emolumenten komt de gasdirecteur wel op f2100, presteert hy zooveel meer 1 Ook de heer Tiesma heeft zich over da verhooging van het salaris van dien persoon verwonderd. Hy voor zich is meer voor verhooging van het salaris van het andere personeel, dat het meer noodig heeft dan de Directeur. De Voorzitter merkt op, dat het andere per soneel niet door B. en W. is vergeten, dat komt nog. Het salaris van den Directeur is tot nu toe gelyk geweest aan dat van den Gemeentearchitect. Het spyt den heer Brandsma, dat deze kwestie aan de orde komt voor de behandeling der Gemeente begrooting, waarom hy voorstelt ze daar by te behandelen. De heer Banning zou een algeheele salarisregeling willen afhan delen in ééne zitting en daarom van de Gas-Commissie eena nieuwe regeling wil len vragen, hetgeen door den heer de Roest wordt ondersteund. De heer Brandsma wil opmerken, dat de mindere ambtenaren by de begrooting der Gasfabriek niet zyn vergeten, waarna het voorstel Banning de Roest met 7 tegen 2 stemmen wordt verworpen, die der voorstellers. Nadat de heer de Roest nog te kennen geeft, dat deze bespreking een gevolg is van de sobere bewoordingen, waarin da memorie van toelichting is opgesteld, wordt deze kwes tie tot by de behandeling der begrooting aangehouden. Punt 11Voorstel van B. en W. tot wyciging van art. 1 der verordening op 1 FRI~(J X I t 4 4 I ritiuu.:. liniiciil iL.sl.iiid, u gezomiuid l’T’. 10 ets per rege nement belangrijk lager.

Friso nl | 1919 | | pagina 1