voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordw, Hindeloopen, Stavoren, enz. enz. Nieuws- en Advertentieblad i Fen alles hwet ZATERDAG 15 NOVEMBERn1919. No. 46. 45ste Jaargang. Officieel Gedeelte. - -i Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM. 1 --- Binnenlandsch Nieuws. 2V2 BROODKAARTEN De ramp te Gouda. bat Zaandamsche gemeentebestuur en gsrsffiifmrdér Maar hst komt gaan schade van het ongeluk ondervinden. Het bedrijf toch zal worden voortgezet, gedeeltelik in de gebouwen van de voor malige stoomtimmerfabriek »De Woelgeest® aan den Kattensingel, aldaar en verder i« met de verschillende wasschorijan een overeenkomst gesloten, volgens welke iedere wasscherij een gedeelte van de gewoonlyk aan de >Rjjzende Zon« toevertrouwde goederen zal behandelen. Tevens maakt, dat de "Wittebrood- kaart geldig is: 117e tijdv. van 21 Nov. tot en met 29 November de paars gekleurde kaarten. De Burgem. voornoemd, J. QUARLES VAN UFFORD. Workum, 14 Nov. '19. De broodvoorziening. Op desbetreffende vragen heeft de Minister van Landbouw geantwoord, dat de broodrantsoeneering wat het brninbrood en roggebrood betreft, moet worden voortgezet, omdat het niet zou aangaan, nu op deze broodsoorten zulke belang rijke toeslagen gegeven worden, deze tot onbepaalde hoeveelheden te leveren. Zeker zou dan een belangrijke hoeveel heid voor veevoeder gebruikt worden. Wat het wittebrood betreft, zoo is een De BURGEMEESTER van WORKUM maakt bekend, dat de uitreiking der zal plaats hebben op den l? November a.s. op de ge wone plaats en uren, terwijl de AanYnllings-Broodkaarten zullen worden uitgereikt den 19 November a.s. De Burgemeester voornoemd, J. QUARLES VAN UFFORD. Workum, den 14 Nov. ’19. I De prijs der Advertentiën is van 15 regels 60 cents, I elke regel meer 6 cents. Grootere letters naar plaats- I ruimte. Buiten Friesland, uit- gezonderd Familieberichten, I 10 ets per regel. Bij abon- nement belangrijk lager. Hwet is in fügel, blom of beam By ’t minskobert, fol himeldream O, dat ik, as *k der rjucht op hio, By Jesus yn ’e Himel wie Sa stiet it. Praet men fen plicht, men soit: net thüs® Mar rjucht, dat is in heel oar punt, De plicht biskout men as in krüs, Mar ’t rjucht, dat jildt for goede munt, Docbs rjucht en plicht gean h&n oan h&n, ’t len tünder ’t oare bald gjin stan, Stiet net op elke goune en sint Fen krüs en munt in duedlik print? De fleijer. Hy soil wol foar dy bfigo licht. Tink om syn han.... Misskien fol san. Nim dy to wacht... de eagen ticht. As ’t jounet. It leste Ijocht blinkt efkes noch Yn ’t finster fen ’e toer. De dei giet foart en *t jounet al... Ho gau is alles oerl Ik bliuw noch hwet for ’t finstor etean Al lükt oor ’t Ifin de nacht, Strak soil de bimel iepen gean Fen stjerre-skynsel-pracht. *k H&ld fen de dei, *k h&ld fen de nacht, *k Ha fen de wizen heardt Ho *t minskehert it Iwige By ’t stjarr’Ijocht siikjen leart. Net oermoedich. Bouw net to folie op hwet men Hwa wit ho gau men ’t misse moat. Fromme langstmo Ho ’n djipte en wiidte boppe üs loit Is ’t bieid fen Gods üneindigheit? De beam rikt mei syn hege kop Fol langstme nei de himel op. De blom keart syn gesicht, en slacht Syn each nei ’t himelsk sinneljooht, Do fügel ejit, as ierde-skou Hoech op yn ’t reine himelblan. De BURGEMEESTER der Gemeente WORKUM maakt be kend, dat de volgende week verkrijgbaar zal worden gesteld op bon no. 7 der Rijkssuikerkaart ons Suiker wordt bekend ge- Tot plaatsing van Adv. en Reclames voor Handel, Nijverheid en Geldwezen buiten de prov. Friesland is uitsluitend gemachtigd het Alg. Adv.-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr, 76-78, Amsterdam, voor Friesland Filiaal D. Y. ALTA te Leeuwarden, Bagijnestraat 54. Tel. Intercomm. 1114. plaats gehad, tegen het aangaan der scholen, Gouda zou door een onoverzien bare ramp zijn getroff-m. latusschen is bet gebeurde ernstig ge noeg. Rs>eds gisteren zou door een Rjjks- mspectie een onderzoek naar de oorzaken ier ramp worden ingesteld, doch men vreest dat er van den ketel weinig meer over zal zyn. Overal in ’t morgenuur stonden groepen menschen te praten met één der geredde werklieden in hun midden. Dramatische verhalen zjjn gedaan. W|, hoorden het tragi-komisch verhaal van een meisje, dat reeds vroeger in de fabriek een ongeluk gehad bad en heur haar had ver loren. Zy droeg sindsdien een pruik en bjj de ontploffing Vrijdagochtend werd die pruik haar van bet hoofd gerukt en ver dween spoorloos. Ten slotte de vermelding dat fabriek en opstallen en wasfehen voldoende verzekerd waren. De schade bedraagt enkele hon derdduizenden. Nog enkele bijzonderheden worden nader gemeld Niettegenstaande de hevige consternatie, wist een - - -j heid van geest te bewaren en den tweeden stoomketel, die vol stoom stond, leeg te laten loopen. Hierop snelde hy naar het huis van den heer Daalman, waarschuwde de huisgenooten waarvan enkele nog te bed lagen. Da boeken en de in de brand kast aanwezige geiden konden dan ook in veiligheid worden gebracht. De aanblik was eerst onbeschrijfelijk. Een benauwende damp uit de groote stoomketels waarvan er een totaal ver splinterd werd, en «en verstikkende rook, maakten de slachtoffers, die bekneld zaten en elk oogenblik dreigden om te komen in den stoomenden krater, haast waanzin nig van angst. Verschillende huizen in de omgeving werden min of meer ernstig beschadigd. Van een café aan den overkant, van den Singel, werd de deur zoo goed als geheel door een steenen blok weggeslagen, de ruiten werden verbryzeld en een gedeelte van den voorgevel ernstig beschadigd. Een jong getrouwd paartje, dat zich sedert Woensdag knuvjes te midden van hun nieuwe meubelen aan de overzijde van den Singel gevestigd had, zag in een oogenblik al hun geluk bitter verstoord. De ruiten van hun woning werden met steenen en stukken staal alle verbrijzeld en hun meu belen vernield. Beiden kwamen overigens met den schrik en een lichte verwonding vrfl. Een lantaarnpaal voor de fabriek lag als een verslagen reus met zeepsop geverfd ter aarde. De boomen aan den waterkant waren in denzelfdon geest gekleurd en droegen stukken karton en linnengoed aan de takken. Mej. Van der Pol is als door een wonder aan den dood ontkomen De geheele binnenkete), wegende 2000 a 3000 K.g., werd over een afstand van ongeveer 50 meter in de slaapkamer geslingerd doch bleef met een der einden op een muur liggen, terwijl het andere einde schuin over het ledikant hing, waarin zjj zich nog bevond. Ze werd niet ernstig ge kwetst. Van de gewonden, die in het ziekenhuis zijn opgenomen, zjjn ernstig gekwetst: de meisjes Maria Verhart, met beenbreuk en brandwonden Jansje Barne veld, met ernstige brandwonden Cnnella van Dam en de jongen Johannes St aaf, met hoofdwonden. Het naast de fabriek gelegen pand is mede ingestort. De be woners konden zich met moeite over de ar naast gelegen baicons redden. Een kind van drie jaar, dat in een stoel zat, is met den vloer naar beneden gestort, doch kwam er met eenigo lichte kwetsuren af. Alleen da hoogo fabrieksschoorsteen heeft de ontploffing kunnen doorstaan en steekt nog boven de ruïnes uit. Verwacht wordt echter, dat ook deze zal omvallen of neergehaald zal moeten worden. De fabriek was op beurspolis verzekerd De oorzaak van de ramp is nog niet vastgesteld. Een nauwkeurig onderzoek wordt ingesteld. Onder groote belangstelling heeft de teraardebestelling van de beide slachtoffers plaats gehad. Met de gewonden die in het ziekenhuis worden verpleegd, gaat het vry goed. Een der pattenten, is reeds ontslagen, doch een ander meisje, dat tot nog toe thuis werd verpleegd, juffr. v. d. Klein, is in het ziekenhuis opgenomen. Het personeel van de wasschery, zal wel ongedeerd. Erger werd het meisjes- personeel getroffen. De ketel sloeg in stukken door den gevel heen en nam zware brokken steen mede, die op grooten afstand neervielen. Een groot stuk ketel ligt aan den walle- kant een ander stuk, dat deskundigen wel op 2000 KG. zwaarte schatten, stortte omhoog en viel door hot dak heen van het aangrenzend huis van den eigenaar dor waschinrichting. Daar bleef alweer een wonder iedereen ongedeerd be halve een tante, een bejaarde dame, die in haar bed liggend een kleine voetwond kreeg. Als men het enorme stuk ketel schuin door het vernielde huis ziet liggen, ver baast men er zich over dat in het be woonde huis geen slachtnff?rs vielen, Helaas wel in de fabriek. Een meisje, de 20-jarige Suze Knys, werd met de ontploffiog dadelyk naar buiten geworpen in den tuin, midden in puin en stukken glas en ijzer. Bjjna on herkenbaar verminkt viel zij neer, opslag dood. Het ondergoed van bet ongelukkige kind hing Vrijdagochtend nog in een boom Een tweede meisje, de 15-jarige Marie Hesse, viel hevig verbrand neer. Ztf werd naar het militaire gasthuis aan de Karne- melksloot gebracht, waar zjj in deernis- wekkenden staat aankwam, met een zware hoofdwond en hetgehaeleonderlyfverbrand, delireerend en wild van pijn. Zy is nog in den voormiddag gestorven. De andere gewonden, een zes-tal werden naar het militaire hospitaal gebracht, konden er voor een deel heenloopen en ontvingen den bjjttand van den dokter- directeur, bij wien zich da doktoren Mon tagne Hoffmann en Cieyndert aansloten Er viel intusschen voor hen niet zoo veel te doen, de moeste gewonden konden te voet naar huis gaan. Eén meisje, Van Barneveld, had een gewond rechterbeen en enkele kleine verwondingen. Zij werd verbonden en opgenomen, doch later in den middag naar het Van Iterson Gast huis gebracht. Nog enkelen meldden z’ch als gewond, die alleen door den schrik verbysterd bleken. Zoo was er een heel jong meisje, dat in doodsangst door een raam was ge sprongen en alleen een hieltje had bezeerd. Zy zei, dat zjj haar been gebroken had en niet loopen kon. Te voet ging zy even wel huiswaarts. Een groot deel van het personeel, dat op de bovenverdiepingen werkte, stortte naar beneden en geraakte tusschen de puinen van ijzer, steen en hout. De vier boekhouders, die op het kastoor werkzaam waren werden door den schok achterover geslingerd en kregen groote brokken eteen op hun lessenaars. De ontploffing in de fabriek had daar intusschen een zwaren brand ontstoken. In een moment stond het geheele deels ineengestorte gebouw in laaiende vlammen. Alweer de militairen waren er het eerst by met twee handspuiten. Voor de stoom- brandspuit ontbrak het paard, het toestel is toen door mannen naar het terrein ge reden en ving onverwyld met de blussching aan. Bovendien legde de brandweer zes slangen aan do waterleiding zoodat in to taal met negen stralen water in dc vuur massa werd gespoten. Betrekkelyk spoedig waren de vlammen bedwongen en daarmee werd het gevaar afgewend van de nabyz^nde chemische wasschery, dia een groote hoeveelheid benzine in den kelder bewaart. Den geheelen dag tot laat in den na middag is er gespotan, want nog telkens lekten vlammen uit de ruïoe op. Zooals gewooniyk by zulk een ongeval, vingen de wildste geruchten door Gouda. Er zouden nog vele arbeiders in de puinen liggen. De politie heeft foen een practischen weg gevolgddoor den stadsomroeper liet zy uitschreeuwen, dat alle arbeiders van de wasschery zich hadden aan te melden op een bepaalde plaats. Dit ge beurde nog in den voormiddag en by dB appèl nominaal bleken allen in leven. Dit dempte de onrust in Gouda, dia in het morgenuur zeer groot was. Honderden verdrongen zich rond het byzonder verdienstelijk gemaakt, door militairen en politie afgezette terrein waar ’t een verbysterende ruïne was, vol stukken glas, yzer, steen en halfverbrande kledingstukken. Tot ver in dan omtrek zyn da ruiten der huizen gesprongen, zware stukken steen lagen tot in den urinoir aan 1 do overzyde van den singel. Had do ontploffing een half uur later ’t Is een ernstige ramp, die Gouda Vrij- dag getroffen heeft door de ketelontploffiog in de stoomwasschery »De Ryzende Zon® van de firma Daalman aan den Fiuweelen- singel, waar een tachtigtal, meest vrouwe- lyke arbeidsters werken. Om acht uur eiken morgen vangt daar het werk aan. Ook Vrydagmorgen. Met het oog op het einde der week was er veel te doen en over de verschillende werk- plaatsen, in het byzonder in de droog- en do strykzalen waren de arbeiders dadeiyk druk aan den gang. In de machinekamer werd met volle kracht stoom gemaakt voor de droogbaizen Daar is, om kwart over acht, de ketel gesprongen. Do commandant van het militair hospi taal kapitein T. J. Jaski, vertelde aan het «Rotterd. Nbld.® dat hy juist de naby- zynde brug overkwam, toen hy een ge weldige ontploffing hoorde. Ik zag een wolk van stoom en zand en stof en steenes uit de fabriek wegspuiten. Het was als een hoos, waarin niets meer te onder scheiden was. Weer andere ooggetuigen zeggen dat het water in den singel door een geweldige kracht van onderen opgetild leek. Er was een radelooza schrik rond de fabriek, Dr. Jaski, snelde naar zyn hospi taal dat in de buurt is, omdat hy daar wel hulpbehoevenden verwachtte. Hij vond er zyn mannen al klaar met bran cards en verbandtrommels. Zy hebben zich r; evenzeer trouwens als de «Eerste Huip bjj Ongelukken.® In de fabriek was ’t een ontzettend oogenblik. Het zware oude huis kraakte als het ware, de vloer van de werkzael boven het ketelhuis zakte in stukken neer. Het machinekamerpersoneel bleef vrfl Nei de Sinne. In sinneblom is ’t minske-hert, *t Krijt fen ’e sinne syn moed Nea soil it rêste, en ’t siket stees It libbet yn sinnegloed. En fêste stróp noch oumelten bod H&ld it sinne forlangjen stil, Kinst of kinde keare net tsjin Sinne siikjende minskewil. God is Sinne, as sinneblom Biiuwt üs hert nei Him ta keart, Sünder Hwa ’t it gjin libben hie Sünder Hwa ’t it de doa bigeard. lere Winter. De winter is al komd Mei snie en iis en kjeld, Ooh as er mar net troohset en Oanhaldend üs sa knelt I Om my net, mar om bjar, Dy ’t aid en skrousk ’t fjür Dochs rnijje moatte en soil. Do turfen binn sa djür 1 O jimme, dy it nou oerfloed ha, Jaen bjar fon jimme brea, En smyt hwet waerme klaeijing om Hjar aide kalde lea. Foarsiohtioh hwet. Bist by ljue dy ’t it tsjingiet, Rep dan doohs foaral nin wird, Fen dyn foardeel en dyn foanpoed, Hwent dat fielt for bjar sa bird. Fleur. It froalik each dat «praet in glans Oer ’t hele libben hinne, By alle swierriobheden lans, Ho stroef dy wêze kinne. In raer ding. For de hüslike frede En ’t büslik lok, Is de bokkeprük altyd In great stroffelblok. Nüver. Bist siik, dan wirdst’ mei middels oer- [stjelpe, Bist earm, dan wit nimmen in middel ta [helps. FRISO. der werklieden zijn tegenwoordig- tydelijke beperking in het gebruik nog gewenscht, teneinde ae mogelijkheid te openen voorraden te winnen, die nuod- zakelyk zullen zijn bij den overgang naar de vrijlating dor brood grond stoffen, die binnen afzienbaren tijd te wachten is. Zaansche manieren. Onder dit opschrift schrijft het »Hbld Wij ontvangen uit Zaandam verschil lende bladen, die artikelen bevatten tegen het Zaandamsohe gemeenteblfr'. Dat is een nieuwsblad door de gemeente aan de ingezetenen kosteloos uitgereikt. Dat kosteloos is natuurlijk maar een grapje de ingezetenen betalen er wel voor uit hun belaetingpenningen, hebben echter niet het recht te bedanken en hun abonnementsgelden terug te vragen. Het kostelijkste is, dat de uitgevers van bladen, die door deze zoor merkwaardige concurrentie hun bedrijf moeten zien ondergaan, zelf ook aldus onvrijwillig abonné worden. Het is wel een uitnemend idee van het Zaandamsche gemeentebestuur. Wij meenen, dat er nog al het een en ander op dat bestuur is aan te merken. Wij meenen dat het in veol opzichten een hopelooze warboel is, dat de fisanciëa van Zaandam er heol naar aan too zijn, Maar slaagt het gemeentebestuur in zijn poging, om de vrije pers ie doeden, dan behoeft het voor critiok niet meer bang te zyn, dan is hef vrije woord in een vrije pers tevens dood. Het - - - legt het wel slimmer aan, dan de bolsjewiki. wel op hetzelfde neer. Met groot verlof. Van de lichting 1919 zuilen in hot genot van groot verlof worden gesteld op 15 Novemberde dienstplichtigen, die in het tijdvak van 1 5 October ’18 rijn ingelijfd bij de vesting art., en in het tijdvak van 37 Febr. T9 bij do pon tonniers. Voorts op 29 November do dienstplichtigen, ingelijfd in het tijdvak van 17-^21 Maart T9 bij de wielrijders en bij de vesting-art. Verder op 13 December de dienstplichtigen, in het tijdvak van 15 October T8 ingelijfd by de genie, pontonniers enz. Op 20 December de dienstplichtigen, behoorende tot de infanterie, hieronder begrepen grenadiers en jagers, ingelijfd van 1418 October T8 en 17-21 Maart T9. Nador wordt medegedeeld, wanneer met groot verlof worden gezonden de dienstplichtigen der lichting 1919, be- hoorend tot genie, motordienst, ponton niers enz., ingelijfd onderscheidenlyk in de tydvakken van 1721 Febr. T9 en 1—5 April T9. Vergiftiging. In het gezin van L. Fransen te Blyer- heide by Kerkrade had men rijstepap gegeten. De mannen gingen naar hun X Dit blad verschijnt des Za- terdags en kost per kwartaal X 45 cents; per post per half- X jaarfl.Enkele Nos. 4 ets. X Ingezonden stukken Don- X derdags in te zenden. X Advertentiën Vrijdagmorgens x ■A

Friso nl | 1919 | | pagina 1