Nieuws- en Advertentieblad voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordw., Hindeloopen, Stavoren, enz. enz. j 45ste Jaargang. ZATERDAG 22 NOVEMBER 1919. No. 47. Officieel Gedeelte. RA ADS VERSLAGEN. Binnenlandsch Nieuws. Plaatselijk Nieuws. Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM. i Minder Meer fi -1589. -1565. Belastbaar inkomen Aanslag tarief v. Elselo Aanslag bestaand tarief laten, jaar een aan f 015 - 108 - 6 64 -10 21 -12 81 -1215 - 7.07 - 135 -29 27 ♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦o Dit blad verschijnt des Za- terdags en kost per kwartaal I 45 cents; per post per half- jaar f 1.Enkele Nos. 4 ets. i Ingezonden stukken Don- derdags in te zenden. I Advertentiën Vrijdagmorgens I vóór 11 uur. wordt bekend ge maakt, dat de "Wittebrood- kaart geldig is 117e tijdv. van 21 Nov. tot en met 29 November de paars gekleurde kaarten. De Burgem. voornoemd, J. QUAKLES VAN UFFORD. Workum, 21 Nov. ’19. 'jjziging dar gemeants-begroeting Afwijzend is beschikt op het adres van het Centraal Comité 1919, inzake afsluiting en drooglegging der Zuiderzee voor neven bedreven en aanverwante vakken, om een subsidie tot bestrijding der noodzakalyko uitgaven. Aan den heer J. Dijkstra is met ingang van 1 Januari a.s. eervol ontslag verleend als controleur-armmeester dezer gemeente. Met 7 tegen 3 stemmen zjjn Burgemeester en Wethouders gemachtigd hiervoor op nieuw sollicitanten op te roepan. B. en W. zijn gemachtigd het noodige te verrichten om aansluiting van de ge meente aan het Provinciaal Electrisch Be drijf te bewerkstelligen. In verband met de algeheele riksex ploitatie van het telegraaf- en telefoonwe- zen is aan den hulptolegraaf- en telefoon- kantoorhouders, aan hunne plaatsvervan gers, alsmede aan de telegrambestellers te Koudum, Warns en Oudega met ingang van 1 Jan. 1920 eervol ontslag verleend. Aan B. en W. is een crediat van f400 verleend voor winteropsiag van turf ten behoeve van hen die daarin zelf niet kun nen voorzien. Met algemeene stemmen is voor kennis geving aangenomen oen adres van het be stuur van de vorooniging tot bevordering van dorpsbelangen te Hemelum, houdende verzoek om le aanstelling van een politie dienaar aldaar, 2e plaatsing van meerdere straatlantaarns, 3e de keibestrating van de kanten van de straat in het dorp door andere bestrating te vervangen. Goedgunstig is beschikt op hot adres Werkmansbond en leidde in het vroegere gebouw «Walhalla* in de Westerbaen- etraat te ’s-Gravenhage rumoerige ver gaderingen. In het jaar 1879 legde hij het pre dikambt neder en schaarde zich bij den uitersten linkervleugel der arbeidersbe weging, terwijl hij in het orgaan «Recht voor allen* zijn denkbeelden omtrent Staat en maatschappij verdedigde. Wegens majesteitsschennis werd hij naar aanleiding van een in genoemd blad opgenomen artikel veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf. Van 19 Jan uari 1887 tot 31 Augustus van dat jaar, toen hem, naar aanleiding van een ver zoek zijner geestverwanten om gratie, de vrijheid werd hergeven bracht hij in de gevangenis door. In 1888 vaardigde het district Scho- terland hem af naar de Tweede Kamer doch werd in 1891 door mr. Treub vervangen. Sedert wendde hij aich van de parle mentaire taktief af om zich geheel aan te sluiten bij de revolutionaire beweging. In tal van geschriften en tijdschrift artikelen heeft de heer Domela Nieuwen huis zijn revolutionaire meeningen ont wikkeld en verdedigd. te worden gebracht, terwyl als nieuwe aftrek wordt voorgesteld f75 voor elk in wonend ouder of schoonouder, die ten laste komen van den belastingschuldige. B. en W. merken verder op dat aanslagen van f2200 en lager van deze nieuwe regeline zullen profiteeren. De aanslagen van f2300 en hooger zullen daarentegen zwaarder worden belast. H. i. een billijke regeling, dat h(j die veel heeft veel betaalt en hjj die weinig heeft weinig bedraagt. Een heffing dus volgens draagkracht. In de bestaande verordening kwam dit minder tot uitdrukking. B. en W. stellen dan ook voor, om de verordening zoo die thans wordt voorge steld en waarin de voorstellen van Elselo z(jn opgenomen, onveranderd aan te nemen. Overeenkomstig dit voorstel is met alge meene stemmen besloten. Aangaande de berekening naar het be staande tarief en het tarief van Elselo, het volgende korte uittreksel WORKUM. In de Witte Bioscoop van den heer W. Rjjpma alhier werd Zater dagavond en Dinsdagavond j 1 als hoofd- nommer gegeven «Da vermiste erfenis*, drama in 5 acten en een paar komische nastukjes. Het dramatische stuk boeide van begin tot einde en de nastukjes waren wel in staat de lachspieren in beweging te brengen. In de thans goed verwarmde zaal konden de toeschouwers volop ge nieten van deze voorstelling. Jammer voor de onderneming dat het bezoek niet grooter was. Bjj de Woensdag alhier gehouden aanbesteding herstelling overkapping der aschbelt en vernieuwing sluisdeurenloods, in twee perceelen, was ingeschreven als- volgt le perceel. Overkapping aschbelt. P. Spöksma met f1066. D. de Jager -1049. 2a perceel. Sluisdeurenloods. P. Spjjksma met f1693. De Vries, Molenaar en H. Palis D, de Jager D. Visser -1515. Gegund aan de laagste inschrijvers. 19 Nov. De heden gehouden verga dering van de afd. Workum en omstreken der Fr. Mjj. van Landbouw was flink be zocht. Het bestuur deelde mede, dat er plan bestond weer een landbouw-huishoud- cursus te houden. De medailles van de laatst gehouden najaarskeuring werden uitgereikt. Benoemd werd tot afgevaar digde naar de algemeene vergadering de heer H. v. d. Gaast, tot plaatsvervanger de heer H. N. K. de Jong. De heer van der Meer, secretaris van het hoofdbestuur, hield een rede over »D« onzekerheid der pachtverlenging* In de vacature-M. Leenstra te Hinde- loopen werd als bestuurslid gekozen de heer F. W, de Boer aldaar. In de gisteravond ten huize van den heer Bonnema gehouden vergadering van de jjsclub «Workum c.a zijn gekozen tot leden van het Hulpbestuur de heeren J. Haagsma, Y. Haagsma, H. A. Visser en K. Horjus; tot controleurs de heeren W. de Jong en A. Zwaan. Met het oog op de hoogere uitgaven tengevolge de tegen woordige duurte werd besloten een toeslag van 50 cents op de contributie te heft an en de insignes voortaan voor den kostprijs f 1.50 inplaats van f 1 voor nieuwe leden verkrijgbaar te stellen. Omtrent h«t punt: aansluiting by de op te richten ijsbond, werd besloten een afgevaardigde te zenden naar de voor dat doel op 3 Dec. te Leeu warden te houden vergadering. Aan het bestuur werd opgedragen de regeling der te houden wedstrijden. By de rondvraag kwamen wederom in bespreking de kleed- tentjes en het resultaat van deze bespre king was dat ernstige pogingen zullen worden aangewend om in dezen nood te voorzien. Ook werd nog te berde gebracht De BURGEMEESTER der Gemeente WORKUM maakt be kend, dat de volgende week verkrijgbaar zal worden gesteld op bon no. 8 der Rijkssuikerkaart 2^2 ons Suiker. Tevens van het bestuur van de schoolvereeniging voor Chr. Nat. Onderwijs te Koudum om het schoolplein naast het gemeentehuis in koop te mogen ontvangen voor f 3 per M- Alsvoren op het adres van Jacob van der Veen te Oudega om de bermsloot voor zyne woning te mogen dempen, alsmede om deze halve sloot In koop te mogen ontvangen. Op verzoek van Ged. Staten is uit de verordening, regelende de uitbetaling etc. van de onderwijzersjaarwedden, genomen de bepaling, dat bij overlijden van een onderwijzer aan de nabestaanden nog bedrag zal worden uitgekeerd gelyk de genoten jaarwedde. De huurwaarde der woningen, bewoond door de hoofden der O. L. Scholen is als nog als volgt bepaald: Koudum f300. Warns f280.Nyega f280Oudega f280.Molkwerum f250,Hemelum f250—, De heeren W. Struikmans, hoofd der school te Hemelum en R. Dijkstra, hoofd der school te Njjega, verzochten om over plaatsing als h. d. s. naar Warns. Als- zoodanig verkreeg de heer W. Struikmans 7 stemmen en de heer R. Djjkstra 2 stem men, 1 stem blanco, zoodat de heer Struik mans naar Warns wordt overgeplaatst. Slot volgt, schreef de verslaggever, doch by ’t afdrukken hadden we nog geen slot ontvangen. By de behandeling der gemeente-be- grooting zijn eenige adressen behandeld met verzoeken de gemeente-fiuanciën ra kende a. Adres van U. Idsinga, ambtenaar ter secretarie, verhooging jaarwedde. Nadat een voorstel van den heer v. d. Kooi om die jaarwedde met f 150 te verhoogen, met 4 tegen 2 stemmen was verworpen, met de voorsteller stemde de heer Leenstra vóór, ie een voorstol van den heer Mulder om de jaarwedde van f 300 op f 400 te brengen, aangenomen. b. Idem S. Postma, agent van politie. Op voorstel van den heer van Elselo wordt de jaarwedde van Postma met f 300 verhoogd en gebracht op f800, diens ver goeding voor uniformkleeding is gebracht van f75 op f 100, terwjjl hjj voortaan voor huishuur zal ontvangen de som van f 100. Met 4 tegen 2 stemmen aangenomen. De heeren v. d. Kooi en U. van Meekeren stemden tegen. Daarentegen is op voor stel van den heer H. M. van Meekaren besloten de post hulpagent van politie te schrappen en deze betrekking, als zjjnd» onnoodig, op te heffen. Alleen de hee> v. d. Kooi stemde tegen. c. Adres van bet Bestuur van do Be- waarschool-vereeniging (bestuursleden ds. Tonsbeek, H. Harkema) tot toekenning van een subsidie. Afwijzend beschikt in afwachting van do plannen der regeering aangaande voorbereidend onderwjjs. d. Adres van het Bestuur der Hldde Njjland-stichting over teekenonderwjjs. Besloten met het oog op te geven teeken- ouderwijs, f50 subsidie toe te staan e. Adres van het Bestuur der afd. Fries land van de Ned. Bond van gepensioen- neerden, omtrent pensioen verhooging Besloten af te wjjzen omreden er maar een gemeente-gepensioenneerde is en die reeds 90 0/0 verhooging geniet. f. Adres van het Bestuur van de Prov. Friesche vereeniging voor vreemdelingen- verkeer tot toetreding als lid. Besloten afwijzend te beschikken. g. Adres van het centraal comité 1919 inzake afsluiting der Zuiderzee, ter beko- ming van een subsidie. Dit comité stelt zich voor de belangen te behartigen van hen die schade kunnen lyden by drooglegging der Zuiderzee. Op voorstel van Elselo is besloten een subsidie te verleenen van f25. De subsidie aan het Groene Kruis ia van f 75 op f 150 gebracht met het oog op de hoogere kosten van wijkverpleging. Voor het slatten van de vaart achter de Tuinen is een post van f 200 uitgetrokken. De weeshuisbrut' zal over 1920 ver nieuwd worden, turwjjl andere bruggen opgeknapt zullen worden. De post hoofdsloten omslag is verhoogd van f8000 op f11000 5 van de 7 gemeentewoningen zullen in ’t vervolg f95 en de ^eindwoningen f100 huur moeten doen. In de Vergadering van den Raad der gemeente HINDELOOPEN, van Donderdag 13 November is o,a mede gedeeld dat by de kasvenficatie van den gem.-ontvanger in kas was f1709 986. Aan den onderwijzer U. de Vries is we gens zijn a.s. vertrek naar Ned. Oost-Indië eervol ontslag verleend op 16 Jan. a.s. Aangaande een adres van het bestuur der algemeene Ned. Timmerlieden bond tot toetreding werkloosheid besluit is besloten niet van het dienaangaande ingenomen standpunt af te wjjken. Een adres van het bestuur van den Nederl. bond van gemeente-ambtenaren tot woningbouw voor de ambtenaren dor gemeente is op voorstel van B. en W. voor kennisgeving aangenomen. Een verzoek van het harmoniecorps «Vooruit* om vrij gebruik van schoollampen is in zooverre ingewilligd dat per week 1 liter petroleum aan de gemeente vergoed moot worden, De heer van Elselo licht z(jn voorstel betreffende verlaging aantal opcenten per soneels belasting alsvolgt too. Door sta ging van de huurwaarde acht v. E. het mogolijk dat de gemeente van de 9e in de 8e klasso komt. Daardoor zou do aftrek woninghuur van f10 komen op f22 50 Bovendien zouden aanslagen mobilair be neden f60 vrjj worden van het betalen van belasting, wat volgens de 9e klasse f40 zou zyn. Van Elselo stelt daarom voor te trachten de gemeente van de 9e In do 8e klasso te brengen. Algemeen goedgevonden overeenkomstig het voorstel, om de opcenten van de personeele be lasting van 50 op 30 terug te brengen. In de voorlaatste raadsvergadering zyn door de heer van Elselo voorstellen gedaan tot belangrijke wyziging der verordening van den hoofdelyken omslag o. m. wyziging van het belastingtarief teneinde in die be lasting een zoo hoog mogelijke progressie te verkrijgen. In opdracht van een besluit dier verga dering hebben B. en W. met de voor steller, die inmiddels lid van dat college is geworden, het voorstel onderzocht, met het gevolg dat B. en W. thans den raad oen geheel nieuwe belasting-verordening aanbieden, gebaseerd op de ingodiendo voorstellen van den heer van Elselo. De voornaamste wijziging zijn alsvolgt Tot dusver werd in de verordening bepaald hot maximum bedrag hoofdolijk omslag dat de gemeente kan heffen. Daar echter een dergelyke bepaling niet meer gebiedend is, wordt thans bepaald dat dit bedrag telken jaro bjj do behandeling dor gomoente- bogrooting wordt vastgestold. Iets nieuws is do bepaling, dat wanneer uit nadere gegevens blykt dat een aanslag te laag is geschied, een nadere aanslag kan worden opgelegd (z.g.n. navordoring). B. en W. zjjn bot blijkbaar met het voorstel van Elselo eens, dat do aftrek voor levensonderhoud van f500 op f600 gebracht behoort te worden en die van alleen loopends personen van f300 op f500 De aftrek van kinderen beneden 16 jaar on van personen boven dien leeftyd, die wegens ziels- of lichaamsgebreken ton laste van den belastingschuldigen komen, dient volgons hot voorstol van f 50 op f 76 f 100 - 750 -1000 -1500 -3400 enz. enz. By de L met verzoeken do gemeente-fiuanciën ra- De prijs der Advertentiën is van 15 regels 60 cents, I elke regel meer 6 cents. Grootere letters naar plaats- ruimte. Buiten Friesland, uit- gezonderd Familieberichten, 10 ets per regel. Bij abon- nement belangrijk lager. HEMELUMER OLDEPH. en N. W. In de vergadering van den raad dezer gemeente is o. a. medegedeeld, dat Gede puteerde Staten berichtten, dat de Minister van Binnenlandsche Zaken geen termen aanwezig acht om de vernietiging van het raadsbesluit van 22 Februari 1919, betref fende aanvulling van art. 15 der politie verordening (volgens deze aanvulling is hot verboden aan verharde openbare wegen dammen te hebben, welke niet ten ge- noege van Burgemeester en Wethouders en Wethouders z(jn verhard) te bevorderen. Het schrijven van het Hoofdbestuur van den Nederl. Bond van Gemeento-ambtona- ren om spoedig tot den bouw van wonin gen voor gemeente-ambtenaren over te gaan, is voor kennisgeving aangenomen. Aan M. de Jong is met ingang van 1 Januari a.s. eervol ontslag verleend als doodgraver te Scharl. De behandeling van het voorstel-Sierks betreffende het vaststellen eener nieuwe politie-verordening is tot een volgende vergadering verdaagd. Hetzelfde vond plaats ten aanzien van het voorstel-Landman betreffende rooiing van doode en weder inplantingvan nieuwe boomen aan den Dam mens weg te Koudum; dit om formeels redenen. Naar aanleiding van het adres van de afdeeling Koudum van de Nationale Chris telijke Gebeelonthouders-vereeniging om vervroegde sluiting van vergunnings-loca- liteiten etc. is met 8 tegen 2 (die der hee ren Sierks en Martens) stemmen besloten, de politie-verordening zoodanig te wyzigen dat het voortaan verboden is a. deze localiteiten op Zondagen en den 1 Januari na 6 uuv namiddags geopend te hebben b. in die localiteiten sterken drank te verkoopen le, op Maandagen en Zaterdagen na 2 uur namiddags 2e. op de Christelijke tweede Paasch- en Pinksterdagen, de beide Kerstdagen, den Hemelvaartsdag, den Goeden Vrijdag en de verjaardagen van het Koninkljjk Huis, op de dagen waarop de verjaardagen van het Koninklijk Huis of andere natio nale gebeurtenissea worden herdacht en waarop in het openbaar wedstrijden, op tochten of andere pubiieke vermakelijk heden worden gehouden. Is besloten aan R. I Feenstra te Kou dum wederom voor drie jaren onderhands te verhuren de z g n. Koudumerdam voor f30.per jaar, en idem aan Minne M. Zeldenrust te Molkwerum het gras- en rietgewas van de bermen der weg Molk werumDfjksbrug voor f30.per jaar. Aan B. en W. is machtiging verleend het grasgewas van de bermen der wegen voor 1920 in dit najaar wederom publiek te verpachten, alsmede om de aanwezige compost wederom in kleine perceelen in het openbaar te verkoopen. Vastgestald is de door B. en W. voor gestelde wi" dienst 191! Demobilisatie-voorzieningen Men had gehoopt, dat de demobilisatie na 31 Juli 1919 geheel afgeloopen zou zyn, maar nu het tegendeel ie gebleken, moesten van regeeringswege wel maat regelen worden genomen, om ook die mannen, die na den bewusten datum demobiliseerden, voldoenden steun te verleenen. Dit leidue tot samenstelliEg van een nieuwe regeling ten aanzien van demobilisatie-voorzieningen. Alleen zal hulp worden verleend aan militairen, die dit inderdaad noodig hebben. Het is voorts de bedoeling, onderscheid te maken tusaohen de groep der kostwin ners en die der niet-kostwinners. De eerste groep kan het maximum van f 100 bereikenvoor de tweede groep zal in het algemeen niet meer dan de helft van genoemd bedrag behoeven te worden toegekend. Plaatselijke keuze. De heeren Rutgers, Bakker, Bulten, Gerhard, H. G. M. Hermans, L. M. Hermans, K. ter Laan en C. Smeenk hebben aan de Kamer voorgesteld de Drankwet in dier voege te wyzigen, dat het beginsel van plaatselijke keuze in onze drankwetgeving worde ingevoerd. F. Domela Nieuwenhuis, Te Hilversum is in bijna 73-jarigen ouderdom overleden de heer F. Domela Nieuwenhuis, de bekende leider der vrije socialisten. Zyn gezondheid had de laatste maanden zeer te wenschen ge- Een bronchitis had hem dit na- zeer aangepakt, en hoewel men eerst dacht deze te boven tonijn, stortte de patiënt twee weken geleden in. Uit alle oorden van het land was deze laat ste 14 dagen ontzaglijk veel belangstel ling getoond. Het overschot zal Zaterdagmiddag te 2 uur op Westerveld worden verbrand. Ee overledene werd 31 Deo. 1846 te Amsterdam geboren en was een jon gere broeder van den Groningsohen oud hoogleeraar in het strafrecht, prof, mr J. Domela Nieuwenhuis. Bestemd voor het predikambt legde hij in 1870 aan het Luthersoh seminarie te Amsterdam het proponentsexamen af, werd in dat jaar Luthersoh predikant te Harlingen, van waar hij in 1871 naar Beverwijk en in 1875 naar 's Gravenhage werd beroepen. Gedurende zyn werkzaamheid te ’s-Gravenhage mengde hij zich in den strijd op maatschappelijk gebied, trad als spreker op In den Amsterdamsohen f 1.90 - 4 92 - 20 23 - 35 48 - 50.73 - 8123 -111 73 -13613 -197.13 f 1.75 4 38 - 13 59 - 25 27 - 37 92 - 6908 -104 56 -137 48 -22640 Tot plaatsing van Adv. en Reclames voor Handel, Nijverheid en Geldwezen buiten de prov. Friesland is uitsluitend gemachtigd het Alg. Adv.-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr, 76-78, Amsterdam, voor Friesland Filiaal D. Y. ALTA te Leeuwarden, Bagijnestraat 54. Tel. Intercomm. 1114. 14 I I FRISO. - 250 - 500 -2000 -2400 [♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦OH

Friso nl | 1919 | | pagina 1