Nieuws- en Advertentieblad l i I voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordw., Hindeloopen, Stavoren, enz. enz. Fen alles hwet. 45ste Jaargang. No. 49. Officieel Gedeelte. Kort Nieuws. ITaatselijk Nieuws. Binnenlandsch Nieuws. 5 VERHURING en VERPACHTING. I ZATERDAG 6 DECEMBE1C1919. Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM. Friesland Filiaal D. Y. ALTA te Leeuwarden, Bagijnestraat 54. [in boel forjaen. I Ik voorkomende advertentie. weiland L Wol men goed er. nut yn ’t libben dwaen Dan moat men yen sols neat, in oar As dy gjin masterwirk Op ierde tatooht wirdt; Tink: oan de heechste toer Doch ien healstien syn nut. hebben voor een Deze goederen W ben opgezonden, met de bedoeling de provisie in handen te krijgen. De firma deed dit echter niet, voor alle goederen waren afgeloverd. Ook werd tegen den reiziger procoe-veibaal opgemaakt, wegens het verduisteren van eenige zakenbrieven Zijn arrestatie is elk oogenblik te wachten De BURGEMEESTER der Gemeente WORKUM maakt be kend, dat de volgende week verkrijgbaar zal worden gesteld op bon no. 10 der Rijkssuikerkaart 21/a ons Suiker. Tevens wordt bekend ge maakt, dat de "Wittebrood- kaart geldig is 119e tijdvak van 9 Dec. tot en met 17 December de bruin gekleurde kaarten. De Burgem. voornoemd, J. QUARLES VAN UFFORD. Workum, 5 Dec. T9. BURGEMEESTER en WETHOU DERS van Workum, zullen op Woens dag den 10 December 1919, bij geslo ten briefjes, publiek verhuren en ver pachten Voor den tijd van 5 jaren, ingaande forwylket mei in set Mar hjar toarnen, pas op, forwylje l De BURGEMEESTER van Workum brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de aanmeldingsformulieren van de vrijwillige ouderdoms- verzekering tot en met 15 December e.k. in deze Gemeente verkrijgbaar worden gesteld aan het Politie bureau, en wel op eiken werk dag van ’s voorm. 9 tot ’s nam. 1 uur. Workum, den 1 Dec. T9. De Burgem. voornoemd, J. QUARLES VAN UFFORD. Dit blad verschijnt des Za terdags en kost per kwartaal 45 cents; per post per half jaar f 1.Enkele Nos. 4 ets. Ingezonden stukken Don- derdags in te zenden. Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 uur. De 71-jarige machinist J. \d. P. uit Dordrecht, werkzaam op den baggermolen «Jacomina*, liggende in de haven te Zalt- bommel, is tusschen de schepbakken en de baun gevallen. Zwaar gewond aan hst achterhoofd werd de man bewusteloos uit het water gehaald. Kort daarna is hij overleden. Te Keulen hebben de werkloozen het voorbeeld van hunne collega’s te Bonn gevolgd, en ia verband mat hunne niet spoedig genoeg ingewilligda eischen om een extra kerstuitd?eling van 500 mark enz. de raadszitting bestormd Deuren werden ingetrapt, ruiten verbryzeld en een wethouder mishandeld. Ook hier moest behalve de Duitsche ook da Engelsche p >litia helpen om de orde ta herstellen. Esnige der belhamels werden gearresteerd- Ooze regaering denkt er niet aan, en heeft er niet over gedacht, over te gaan tot de terugvordering van de ruim 45 millioen gulden, welke door Nederland t*m behoeve, van de burgerlijke Belgische uit gewekenen zyn uitgegeven. Zij bepaalt er zich toe om overeenkomstig de regelen van het volkenrecht van de Belgische re- geering terugbetaling ta vragen van de uitgaven, die veroorzaakt werden door de interneering van de Belgische militairen, die gedurende den oorlog over onze grens kwamen. Kruidenier L., te Koekange (Dr.), werd harhaaldelyk bestolen, wanneer hy met zjjn kar langs de huizen ventte. Hij riep de hulp der politie in. De rjjks- veldwnchter D. liet zich in een moeilijke houding in de kar wegstoppen. Bij land bouwer K sloeg hfi zijn slag, toen een dus leelyk op de koffie kwam. Op een veiling in de gemeente Scho- terland gehouden werd voor een perceel weiland per H.A. f 4250 geboden In de benedensluis te Roosendaal is Maandagmiddag het schip «Mark* schip per G. T., aan den grond geloopen. By het uitgooien van het anker is een roei bootje, waarin de schipper met zijn vrouw en de scheepsjager A. gezeten waren, om geslagen, waardoor allen te water raakten. A, is verdronken. Hjj laat een vrouw en drie kinderen na. De fabriek der firma J. F. Scholten Zonen te Enschede is stopgezet wegens gebrek aan steenkolen. Da klachten over de wilde zwynen- plaag hebben geholpen. Maandag heeft Prins Hendrik met andere faeerenjn de omgeving van Gortel en Viersèn groote dryfjschten gehouden, waarbij volgens «de Tel.* 150 wilde zwanen en 15 herten zjjn geschoten*-, W. werd aangenomen tot verhooging van het salaris van hot personeel der gasfabriek, den stadstimmerman, wegwerkers en vuur torenwachter naar aanleiding van «en rapport van de Raadscommissie inzake woningbouw besloten het voorloopig plan tot hel bouwen van 2 ambtswoningen uit te stellen en de Bouwvereeniging te ver zoeken tot het bouwen van arbeiders- en middenstandswoningen te besluiten voor kennisgeving aangenomen een adres van G G. Groenendaal, om by hst stichten van ambtswoningen ook op hem ta willen let ten naar aanlaiding van een advies van B. en W., inzake da uitbaggering van vaarten in het Heidenschap, besloten, die uitbaggering verder aan te houden en eerst de oprichting van een Waterschap trach ten te bevorderenvastgesteld wne ver ordening betreffende vardeeling der Ge meente in stemdistricten aangenomen een voorstel van B. en W. omtrent de te on derwijzen vakken aan de Vereenigde Bur gerschool aangenomen een gewijzigd voor stel Brandsms, betreffende het strooien van zacd bij gladheid der straten aan gehouden een missive van Ged. Staten be treffende een nieuwe regeling der jaar wedden van de Burgemeesters, Secretaris sen en Ontvangers. In de Witte Bioscoop werd j.i. Maan dagavond als hoofdnummer gegeven Da overwinning van Dick Carson, spel van leed en strijd in 4 acten. Ook ditmaal gingen de toeschouwers wederom voldaan huiswaarts. Voor de vertooning a s. Maun- bekende, de gefingeerde posten te heb dagavond verwijzen wij naar de in dit no. To heech. Klaes efterlik fen leest en geest, Klaude op in hege stoel, Do waerd er sa fenseis moai great, En dat wier krekt syn doel. Hwet wild er bliid! Hy sei: »Hawar! Nou bin ’k al aerdioh greater, mar Ik soil it strak as ’t slagget, dóch Ris kraniger bisiikje noch.* Do klande er op in hege beroh, En waerd - in reus Ooh né - in dwerch. FRISO. Bitrou it djip geheim Dyn béste frjeon net ta, Hwent as it him üntfalt Soilstou der skild oan ha. Ilald yn by wille, héld fol by leed, Sa héld men do legen it langste beet. Seistousafolle goede ha ’k dien* Hwa sooe dy leauwe? Fêst gjinien, Seistou: Dat kwea die ’k foar en nei,« Dyn eare en goede namme is wei. Bij het hoofdbureau van politie te Rotterdam is van den Nederlandschen Consul te Cherbourg bericht ingekomen dat aldaar zijn aangekomen een viertal overlevenden van den Nederlandschen driemastmotor Bosoodie nabij deze plaats is vergaan. Het zijn F. Ganze- veld te Sloohteren, matroos, Johan Marse te Rotterdam, matroos, H. Rietveld te Rotterdam, matroos, en G. van de Wel te Rotterdam, kok. Volgens de monsterrol behooren dus tot de vermisten kapitein A. Deentjes te Rotterdam, stuurman P. van der Schenk te Middelharnis, machinist W. Tonkes te Amsterdam, hulp machinist B. Braakema te Groningen, bootsman F. C. Hamerslag te Rotterdam, matroos L. van Briemen te Rotterdam en bediende E. Wolff te Rotterdam. Deze ramp kostte dus aan 7 Neder- landeohe zeelieden het leven. De reederij ontving nog geen nadere bijzonderheden over het ongeval. De bemanning bestaande uit vijf man van den bij Brouwershaven gestranden kotter Amethyst*, is door de stoomred- dingsboot Prins der Nederlanden* gered en te Hoek van Holland geland. Het schip was onderweg van Harlingen naar Ostende, geladen met haring. De kapi tein heeft met de Nieuwe Bergings maatschappij te Maassluis gecontracteerd voor berging van schip en lading. Gemeld is, dat verteld werd, dat bij Terschelling een Engelsche trawler in de lucht zou zijn gevlogen. Men bericht ons nu, dat alle booten, die op onderzoek zijn uitgezonden, teruggekeerd zijn en niets hebben ge vonden. Ook do booten van Nienwc- diep hebben niets ontdekt. De Nederlandsche stoomloodsboot nommer 5, heeft eergisteren te Vlissingon aangebracht 5 opvarenden van de Oston der vischsloep O. 181, die bg Schou- wenbank in zinkenden toestand werd aangetroöen en verloren is. De heer Ter Hall heeft den Minister van Landbouw verzocht, om al het mogelijke te doen, om gevaar voor schippers, hetzij door mijnen, of anders- De prijs der Advertentiën is van 1—5 regels 60 cents, elke regel meer 6 cents. Grootere letters naar plaats ruimte. Buiten Friesland, uit gezonderd Familieberichten, 10 ets per regel. Bij abon nement belangrijk lager. ♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦❖OH Tot plaatsing van Adv. en Reclames voor Handel, Nijverheid en Geldwezen buiten de prov. Friesland is uitsluitend gemachtigd het Alg. Adv.-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr, 76-78, Amsterdam, voor Friesland Filiaal D. Y. ALTA te Leeuwarden, Bagijnestraat 54. Tel. Intercomm. 1114. want ik moet 50 cent premie voor u betalen. De schrijver is evenwel van meening, dat men dan in strijd zou komen met de bepaling dat de werkgever de premie op geen enkele wijze mag verhalen op zijn werknemers. Daar staat zelfs een maximumboete van f 100 op. Woningbouw. Naar men weet, zullen te Amsterdam, net. volgens voorstel van B en W., in de eerstvolgende vijf jaren 32500 woningen worden gebouwd. Maar waar moeten de millioenen vandaan komen Hoe zal de gemeente aan het geld komen, om dit reusachtige en zeer kost bare werk, (de prijs der woningen wordt gemiddeld geraamd op f 7000 a f 8000) uit te voeren? In bet voorstel van B en W. worden verschillende oplossingen aan de hand gedaan. De directeur van den woningdienst bleek een voorstander te zijn van een denkbeeld'dat W. (Wi- baut?) indertijd heeft verdedigd, het om do financieele gevolgen van den woningbouw met over heidssteun te bestrijden, door een fonds te vormen, waarin zal worden gestort een zeker percentage waarmede alle huren en huurwaarden van alle woningen in Nederland zooals die golden voor den oorlog, zouden worden verhoogd. Hg denkt zich Jdus eene rgkeregeling, eene wettelijke voorziening, die z. 1. tevens tengevolge zou hebben, dat de thans welig woekerende speculatie in huizen zou worden uitgeroeid. Zeerampen van WORKUM. Het huisbezoek der Dames- en Heeren-Collectanten, ten behoeve van het stichten van een Kleedingfonds en plaatsing van kinderen uit het hongerend Oostenryk-Hongarye heeft gunstige resul taten opgeleverd. Da vorige wéék waren reeds een 110-tal aanvragen ingekomen en een bedrag van f 1782.69 gecollecteerd. De jaarwedden der Wethouders dezer gemeente zijn met ingang van 1 Jan. 1920 vastgesteld op f 250 voor ieder. 1 Dec. Iq da vergadering van het nieuw opgeriebte Waterschap «Da Bevei liging in de gemeenten Workum en Won- seradeel zijn tot bestuursleden benoemd de beeren J. H. Swart Jzn. te Amsterdam, D. D. v. d. Werf, J. Haagsma, J. W. Sik- kes en F. Faber Jr., alleu te Workum. Benoemd tot Voorzitter de heer D. D. v. d. Werf, tot V>ca-Voorzilter, de beer J. Haagsma. lu de Donderdagavond j.l. gehouden vergadering van den Raad dezer Gemeente werd o.m. benoemd tot armvoogd de heer P. Haytematot secretaris-boakhouder by het Burgerlijk Armbestuur da heer L Wielingatot weesvoogd de heer J. T. de Jongnaar aanleiding der ingekomen adres sen van huurders van Gameentewonicgen om onderhandsche inhuring is besloten, daaraan te voldoen, behalve dat voor een 2 tal bewoners der z g. Opzichterswonin- Cen de huur iets zal worden verhoogd; Jong«n K- koffieboonen wegnam en besloten de aan het Hoofdbestuur van het Friesch Volks-sanatorium te Joure toege kende bijdrage voor 1919 tot wederopzeg- gens te bestendigen aangehouden een adres van de firma Tjeerde Co. alhier, ver zoekende bakomlng van grond in erfpacht, op grond dat eerst eventueels plannen van de Bouwvereeniging dienen te worden af gewachttoegestaan een verzoek van de Vereeniging «Openbare Leeszaal en Biblio theek* te Sneek, houdende verzoek tot be- koming van eene Gemeentelijke bijdrage in de oprichtingskosten van eene Openbare Leerzaal enz. alhisr en een jaarljjksch sub sidie naar aanleiding van een voorstel van B. en W. inzake de salarieering van Ga- meentepersoaeel, in verband met een in gekomen voorstel van de Gss-Commissie en 2 adressen van het Politiepersoneel, werd aangenomen een voorstel de Roest om aile agenten over 1919 een toeslag t» verleenen van f 50 en voor 1920 de sala rissen der agenten opnieuw verhoogd en vastgesteld, terwijl een voorstel van B. en Dy moaije roas Een oplichter. Een Engelsche manufacturenfirma ia, de dupe geworden van een oplichting die in Amsterdam heeft plaats gehad. De reiziger dier firma, die aldaar ver toefde, gaf op een groot aantal dames- stoffen waarde van f300 000. werden gedeeltelijk uit Engeland ge zonden de rest werd opgedragen aan verschillende confectiefabrieken. Toen het eerste gedeelte te Amsterdam aan de opgegeven adressen werd bezorgd, was het gevolg natuurlijk, dat men de Engelsche firma mededeelde niets besteld te hebben. Op het oogenblik ligt te Amsterdam en te Rotterdam nog voor f 40.000 opgeelagen, volgens de »Tel.« De firma stelde een onderzoek in en het bleek haar, dat aile opgegeven posten gefingeerd waren. Zij zat nu leelijk in de knoei tegenover de fabri kanten, die de rest van het bestelde zouden vervaardigon. Dezen stelden 20 pct. vast, voor hot geval, de bestellingen geannuleerd zouden worden. De trans portkosten van het naar Holland gezon dene bedragen alleen reeds f 3000. De totale onkosten zijn dus zeer hoog. Inmiddels is de bewuste oplichter op het politie bureau ontboden, waar hij 5 Maart en Mei 1920. 1De voormalige herberg aan de zeesluis met bijbehoorend erf. 2. Een perceel bouw- en in het Workumer Nieuwland. 3. Het beweiden van den Hinde- looper dijk. 4. De opkomst van de zeesluis en de opbrengst van het haven-, vuur- en bakengeld. 5. Het beweiden van den zeedijk naar Makkum, voor zoover onder deze gemeente gelegen, en den aanwas van het strand. Voor den tijd van 3 jaren, ingaande 1 Januari 1920. 1. Het grasgewas van den berm van den Heidensohapster grintweg, in vier perceelen. 2. Het grasgewas van den weg van af de brug over de Heidensohapster vaart tot 8. 8. Dijkstra. 3. Het grasgewas van den Stations en Parallelweg 4. Het grasge was van het stukje weiland gelegen aan den Heidensohap ster weg tussohen de woningen van J. D. Ketelaar en Tj. Bekema. 5. Het jgraegewas van het Beanspad. Van de voorwaarden kan kennis worden genomen ter Gemeente-Seoretane in de gewone kantooruren tussohen 9—1 sa 3—5. Burgemeester en Wethouders van Workum, J. QUARLES VAN UFFORD, Burgemeester. A. DE VRIES, Secretaris. In widdou. Mei de eagen op ’e kiste en bier Lükt Lutske hooploas hjar yn ’t hier, En seit«Ooh, Jan, hwet mis ik dy 1 ’t Kin barre dat ik yn gjin jier Sa ’n goede man wer krij.« verkocht to Slimmer as dea. frege ald-bepke, sa goed as tonein, - Ho is ’t mei jou dochters bern denkbeeld namelgk, Dat ik oer jierren as famke hjir seach Mar nou net mear by jimme sjen? ’t Aid minske sloech d’ eaohen mismoedioh [foardel, En joech my gjin antwird. Hja swei Ik seach dat hja huvre. Ik makke der ut «Sa moai en sa jong en al wei!* »Né,« lustere bepke: «Hja is net des, Mar beppe wie hjar hwet to strang Us hüske tolytsen ’t bistean hwet to plat. By de wrald hie hja bilang Wier se mar earder nei ’t tsjerkbóf ta [brocht...* Suohtte it sloof en wie fen ’e set, Graeoh hie ik in treastelik wird for hjar [socht Ik socht ek, mar foun it net. De invaliditeitspremie voor werksters. In de «Voorhoede* wordt er op ge wezen, dat volgens de wet de invalidi teitspremie betaald moet worden door de eerste werkgeefster, bij wie zoo’n werkster in een week arbeidt. Wat zal ,’t gevolg van deze wetsbe paling zijn Dat niemand een werkster op Maan dag of Dinsdag zal willen hebben, want dat kost 50 oent extra. En kan men niet anders dan een werkster in ’t begin der week nemen, dan zal ’t misschisn zoo gaan Veron dorstellen we, del ’t dagloon is f 1 50 plus den vollen kost. Dan zal eea me vrouw, die een werkster op Maandag moet nemen, zeggenJa, maar als n op x Maandag bij mg komt, geef ik maar f 1zins veroorzaakt te doon ophouden. i '■'■f 0 o -•ft

Friso nl | 1919 | | pagina 1