Nieuws- en Advertentieblad WITTE BIOSCOOP WOKKUM. i II De Zegen der Zonnestralen film 4000 Meter. voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordw, Hindeloopen, Stavoren, enz. enz. DEC. 1910 MAANDAG 15 TUBERCULOSE EN HARE BESTRIJDING. .1'1 in 5 acten, lengte der Aanvang 74/2 uur. Verder uitgebreid program. Zie de Reclame ZATERDAG 13 DECEMBER 1919. No. 50. 45ste Jaargang. Officieel Gedeelte. RAADSVERSLAGEN. èJ- Dit cinematografisch kunstwerk ’behandelt het onderwerp t 0 Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM. lï I 2i/‘2 ons Suiker Hl H De BURGEMEESTER der Gemeente WORKUM maakt be kend, dat de volgende week verkrijgbaar zal worden gesteld op bon no. 11 der Rijkssuikerkaart Tevens wordt bekend ge maakt, dat de Wittebrood kaart geldig is 120e tijdvak van 18 Dec. tot en met 26 December de zwart gekleurde kaarten. De Burgem. voornoemd, J. QUARLES VAN UFFORD. Workum, 12 Dec. ’T9. Mededeellng van ingekomen Blijkens de door den Secretaris gelezen 1 jit «V* V ISO. Tot plaatsing van Adv. en Reclames voor Handel, Nijverheid en Geldwezen buiten de prov. Friesland is uitsluitend gemachtigd het Alg. Adv.-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr, 76-78, Amsterdam, voor Friesland Filiaal D. Y. ALTA te Leeuwarden, Bagijnestraat 54. Tel. Intercomm. 1114. zal mede brengen. B. en W. adviseeren den Raad, in tegen stelling met het rapport der commissie en volgende da daarin genoemde punten onder: a voorloopig niet op de verbouwing der Vereanigde Burgerschool in te gaan, in veiband met.de daaraan verbonden hooge kosten b. het huis Oosten te zijner tyd voor afbraak te verkoopen, (Zie daaromtrent het bijgevoegd rapport van den Gemeente- architect) c. en d. de bestaande toestand voorloo pig te bestendigen en de beide woningen te verkoopen, indien in den bestaan den wonningnood door nieuwbouw eenige ver ruiming is gekomen e. de Bouwvereeniging ter plaatse uit te noodigeu spoedig met een plan te komen voor den bouw van 10 mlddenstandswo- m op Geinsenteterrein met Ryks- Zonder die dwaasheid, had men daarmede subsidie en in verband daarmede nadere Dit blad verschijnt des Za terdags en kost per kwartaal 45 cents; per post per half jaar f 1.-Enkele Nos. 4 ets. Ingezonden stukken Don derdags in te zenden. Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 uur. De prijs der Advertentiën is van 15 regels 60 cents, elke regel meer 6 cents. Grootere letters naar plaats ruimte. Buiten Friesland, uit gezonderd Familieberichten, 10 ets per regel. Bij abon nement belangrijk lager. ■♦♦♦♦♦♦♦O Jongsma. Benoemd de heer P. Haytema met 10 stemmen, terwijl 1 stem in blanco is uitgebracht. Punt 4Benoeming van een Secretaris- Boekhouder by het Burgerlyk Armbestuur, wegens periodieke aftreding van den heer L. Wielinga. De aanbeveling van Armvoogden bestaat uit de heeran L. Wielinga en D. L. de Jong. Da heer Hobma meent, dat waar de onderwjjzerssalarissen, en dus ook dat van den heer L. Wielinga, belangrijk zyn ver hoogd, het alle aanbeveling verdient, daar voor andere burgers in aanmerking te doen da salarissen van d<* langste ambtenaren kunnen vethoogen. Inzake de door den neer de Roest voorgesleide toeslag, wil hij da hier doorg«brachte diensttijd io san- tnerking nemen daaiom aan v. d. Schaaf, de Jong en Halder elk f 100 en aau de beide anderen elk f50 geven. Ein salaris van f1200 voor het volgende jaar Vindt n(j al aardig en daarom wil hy de verdere verhoogingen aanhouden in verband met de tijdsomstandigheden. De heer Brandsma meent te moeten protesteeren tegen het gezegde van den heer Banning ten opzichte van den ouden Raad, over welk compliment deze dank zegt en vraagt, of da heer Brandsma ook meer van dien aard heeft te zeggen. De Voorzitter wil inzak» da opmerking van den hear Banning over het loon van ten fitter en de stokers, er op wyzen dat lezo laatstan echter nachtarbeid hebben te verrichten. Inzake het salaris van der Schaaf, herinnert hij er aan, dat daza politie-diploma bezit. Het voorstel-Banning wordt niet onder steund en het voorstel-dn Roest om aan alia agenten nog over .1919 «en toe-lag van f 50 te geven, met algemeens stemmen aangenomen. Na nog eenige besprekingen omtrent het salaris der agenten voor het volgende jaar, wordt een voorstel-Veonstra om f 1400 te geven, met 7 tegen 4 stemmen ver worpen, die der heeren H. de Vries, S. Haytema, Barnas en Veanstra, wordt het voorstel-de Roest om den hoofdagent f 1500 en vrye woning en de overige agenten f1400 te geven, door dezen ingetrokken en aangenomen een voorstel-Tiesm» met 6 tegen 5 stemmen, die der heeren Hobma, Banning, Brandsma, de Boer en Posthumus, om het salaris van den hoofdagent te be palen op f 1450 plus vrije woning en van 4 agentan elk op f 1350 By da bespreking salarissen personeel Gasfabriek wordt een voorstel-Bannirg om den fitter f 1400 te geven, niet ondersteund, een voorstel-de Roest, om den leerling- fitter inplaats van f500, nu f 600 te geven, verworpen met 8 tegen 3 stemmen, die der heeran Banning, de Roest en Barnas. Het voorstel der Gascommissie, o ver ge nomen door B. en W., wordt daarop zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd, alsmede het voorstel van B. en W. inzake het salaris van stadstimmerman, wegwer kers en vuurtorenwachter. Punt 11Rapport van de Raadscom missie inzake woningbouw. De Secretaris doet eerst lecture van dit rapport, waarvan de conclusie luidt a. Van de Vereenigde Burgerschool een lokaal af te breken en daarvan te bouwen een groot gymnastieklokaal aan de school aan den stationsweg, en het lager onder wijs over te plaatsen naar laatstgenoemde ■chool, terwijl alsdan de school bij den toren kan dienen voor diverse onderwijs of vereeoigingszaken. b. Hat huis Oosten, waarby dan een achtererfja kan worden gegeven, van het weggebroken schoollokaal, te verkoopen c. de zuidelijke helft, huis Zwanenburg, idem te verkoopen d. De noordelijke helft van dit huis te bestemmen voor woning van een Gemeente ambtenaar, zonder dat daaraan vele on kosten worden gemaakt. e. Om voorbij »Sirius« de in beginsel besloten twee ambtswoningen te doen bouwen, evenwel volgens een nader te geven plan, niet bevattende 2 verdiepingen, doch in de geest en volgens eena indee- hng, gelijk de twee woningen w(jk A no. 86, hetwelk naar het oordeel der commissie, VERSLAG van de Vergadering van den Raad der gemeente WOKKUM, op Donderdag 4 December 1919, ’s nam. 5 uur. Voorzitter Jhr. Quarles van Ufford, Bur gemeester. Tegenwoordig alle leden. Na Opening door den Voorzitter stelt deze als punt 1 der agenda aan de orde Notulen der beide vorige vergaderingen, welke na lezing door den Secretaris, on veranderd worden goedgekeurd en vast gesteld. Punt 2 stukken a. Een proces verbaal van de gehouden kasopname van den Gemeente-Ontvanger, - - waaruit bljjkt dat kas en boeken overeen- handsche inhuring dier perceelen. stemmen tot een batig saldo van f24 327 455. Blijkens de door den Secretaris gelezen b. Een apostille van Ged. Staten, hou- adrflSS8B vra*8B de bewoners der z.g. op- dende goedkeuring van het Schoolgeld- kohier over het derde kwartaal. c. Idem, betreffende de vastgestelde jaarwedden der onderwijzers. d. Idem, betreffende de verordening, regelende de wjjze van uitbetaling der onderwjjzers-jaar wedden. e. Een schrijven van mej. W. Hoekstra xe Terzool, houdende aanneming harer be noeming als onderwijzeres. f. Een missive van het Hoofdbestuur van den Nederl. Bond van Gemeente ambtenaren, inzake den bouw van woningen voor den middenstand, met steun uit ’s Rjjks kas. g. Een missive van de Gas-Commissie mzake het getal lantaarns dat dezen win ter zal branden, met verzoek, zoo noodig, geen nader in een bijgevoegde memori-' van toelichting wordt uiteengezet. Ge vraagd wordt daarom 5 jsarlyksche ver- hoogingen van f 50 en dat zal worden re kening gehouden met de dienstjaren, hier en elders doorgebracht. In een ander adres, van de overige po litiaagsnton, wordt teleurstelling uitge sproken over het niet verleenen van terug werkende kracht over 1919 van de toege zegde verhooging, wijl hun salaris veel te laag is, om daarmede rond te komen en daarvan geen opslag kan worden gedaan van winterartikelen. Alsnog wordt een bjjslag op het loon over 1919 gevraagd. Eindelijk {loet de Secretaris nog een lecture van een voordel van B. en W. om het ingediende voorstel van de Gas commissie te aanvaarden, de gevraagde bijslag door de agenten af te wijzen, maar hun salaris voor 1920 met f100 te ver- hoogen, alsmede om dat van den stads timmerman en de wegwerkers met f 100 te vermeerderen en dat van den vuur torenwachter met f50. De heer de Roest zegt zich te verheugen over de voorgestelde verhooging en her ziening, want zuinigheid is goed, maar die moet niet worden gezocht ten koste der lagere ambtenaren. Echter de verhooging voor van der Schaaf is ten opzichte van die der andere agenten te hoog, n.l. een bedrag van f350, zoodat die zou kragen f1650, waarom de anderen dan minstens f 1400 zouden moeten hebben. De beloo- nmg van f500 voor de leerling aan de Gasfabriek is te laag, dat f 600 zou moeten zijn, terwijl hy het met de afwijzing eener duurtetoeslag niet eens is, waarvoor l(j elk der agenten over 1919 nog f50 zou willen toekennen. De heer Tiesma heeft ook met genoegen kennis genomen van de voorgestelde ver hooging, want een salaris van f1200 is geen f 24 maar f 22 75 per week. Hy zou het salaris van elk echter met f150 wil len verhoogan, dan hebben zy ongeveer f26 per week, een salaris, waarmede zy misschien kunnen rond komen, maar een loon zooals nu van f 19 is een schandaal voor Workum. De heer Veenstra verheugt de voorge melde verhooging ten zeerste, waarop hy zichterswoningen bestendiging der zelfde huur. De heer de Boer wil de huur voor G Jappes en Wed. A. S. de Jong gelyk laten blyven, maar die voor de beide an deren op f 50 brengen, hetgeen met 6 tegen 5 stemmen wordt goedgevonden. Het verzoek van Jan Faber die zelf de huur van f 115 tot f120 verhoogt, wordt zonder hoofdelyke stemming goedgekeurd, alsmede het verzoek van Jelle Bakker die een verhooging voorstelt van f 65 op f 75 en dat van Jelle Kloosterhof, die ook ge negen is f65 inplaats van f60 te betalen Punt 7 Adres van het Hoofdbestuur van hetFriesch Volks-sanatorium «Herema- State® te Joure, daar by bestendiging ver zoekende van de voor 1919 toegestane bydrage. Blijkens bet door den Secretaris gelezen adres wordt gereleveerd dat het vorig jaar op gelijk verzoek een gunstig antwoord werd ontvangen, de toen aangevoerde redenen om steun nog bestaan en daarom bestendiging der toegekende subsidie wordt verzocht. De Voorzitter zegt dat de subsidie bet vorig jaar voor 1 jaar is toegestaan, by de ingediende begrooting het bedrag van 1 cent per inwoner f 42 is bestendigd en waartoe zonder hoofdelyke stemming wordt besloten. Punt 8Adres van firma Tjeerde Co. alhier, houdende verzoek tot bekoming van grond in erfpacht. Blijkens het door den Secretaris gelezen adres wordt van het belendend terrein naast Sirius 10 Are of 30 strekkende meter a 6 cent per M2 in erfpacht gevraagd. De Voorzitter zegt dat dit adres, met m. de daaraan toegevoegde beschouwingen van 2^' den Gemeentearchitect, voor de leden ter inzage heeft gelegen. B. en W. adviseeren 10 M. grond langs den weg toe te staan, onder voorwaarde, dat de laatste 5 M. on bebouwd moeten blijven. Is verdere uit breiding van de fabriek eventueel noodig, dan kan nog achteruit, worden gebouwd, temeer, w(jl het voor da Gemeente beter is, den grond langs den weg te behouden. Een voorstel de Roest, om verdere behan deling van dit punt aan te houden tot na de beslissing omtrent punt 11, betreffende woningbouw ter plaatse, wordt zonder hoofdelyke stemming goedgekeurd. Punt 9Adres van de Vereeniging «Openbare Leeszaal en Bibliotheek® te Sneek, houdende verzoek tot bekoming van eene Gemeentelijke bydrage in de oprich tingskosten van eene Openbare Leeszaal enz alhier en een jaarlyksch subsidie. In het door den Secretaris gelezen adres wordt gewezen op de groote belangstelling, hier in Workum vo&r deze zaak aan den dag gelegd, waarom besloten werd die in richting hier tot stand te brengen, onder voorbehoud van voldoenden steun der Ge meente. Daarvoor wordt gevraagd een bijdrage in eens van f 100 of meer en een jaarlyksch subsidie van f300. De voor- loopige Commissie bestaat uit Mevr. Quar les van Ufford, ds. Hulshcff en ds Döns- zelmann. De Voorzitter stelt namens B. en W. voor het verzoek in te willigen, op grond van de alhier betoonde zeer groote belang stelling, terwyl met zoo’n subsidie in Wor kum een inrichting op pooten wordt ge zet met een jaarlyksch budget van f 2000, tevens een behoefte voor den vrjjen Zaterdagmiddag. De heer Brandsma wil zijn standpunt als Katholiek tan opzichte Openbare lees zalen terzijde stellen, maar acht de ge vraagde uitgaaf voor de Gemeente te groot, temeer, wjjl hier reeds 4 bibliotheeken bestaan, die dan wel desnoods kunnen wor den uitgebreid. Eerst zal er misschien wel wat volk komen, maar later niet meer. De heer Banning daarentegen wyst op de werkelyk gevoelde behoefte en zegt dat er een leeszaal moet komen. Deze wijzigt zich, in tegenstelling met de 4 bibliotheken, naar de omstandigheden, en daarom is steun van Gemeentewege noodig. Da Voor zitter wil nog opmerken, dat wiskunstig de zaak niet zeker is, maar op grond van het bezoek in Leeuwarden en Snoek, waar geregeld 50 a 60 bezoekers zijn ma? men hier in de avonduren wel 5 a 10 ver wachten en dat. zou al mooi zyn. Men moet ook niet vergeten, dat de gewone bibliotheken werken op het gebied van ontspanningslectuur terwyl de Openbare Leeszaal zich baweegt op alle terrein. Nog vraagt de heer Brandsma of open stelling gedurende de avonduren alleen geen bezwaar znl zjjn, maar de Voorzitter zou dan, als het noodig blijkt te zijn, openstelling gedurende den geheelen dag willen bevorderen. Het voorstel van B. en W. wordt daarop aangenomen met 8 tegen 3 stemmen, die der heeren Haytema, Brandsma en Barnas. Punt 10: Voorstel van B en W. in zake de satarieering van Gemeentepersoneel in verband met een ingekomen voorstel van de Gas-Commissie en 2 adressen van het Politiepersoneel. De Secretaris doet eerst mededeeling van het voorstel der Gas-Commissie, die het personeel der Gasfabriek als volgt wil beloonen fitter J. Stam f 1300, de stokers S. Ptersma en H. Heins f1200, de stoker F. Deinum f 1100 en de leerling-fitter B. Jongstra 1 500 Daarna leest d« Secretaris een adres van J. van dor Schaaf, die op merkt, dat de by de begrooting herziene salarissen van da politie, niet toereikend zyn om daarvan vry en onafhankelijk te kunnen leven, en een onvoldoend salaris het prestige der politie zal schaden, het- daarin nog wijziging te brengen. h. Een verzoek van den Raad van het Bildt om adhaesia te betuigen aan een adres aan den Minister, inzake regeling van den prijs der melk en der melkpro ducten. i. Een extract uit het resolutieboek van Ged. Staten, inzake vaststelling der jaar wedde van de Wethouders op f250. Op een vraag des Voorzitters heeft geen der leden bezwaar tegen het aantal te branden lantaarnswordt zonder hoofde lyke stemming besloten tot adhaesiebe- tuiging van het adres uit het Bildt, en de overige stukken zonder hoofdelijke stem ming voor kennisgeving aangenomen. Punt 3Benoeming van een armvoogd wegens periodieke aftreding van den heer P. Haytema. De aanbeveling van het Armbestuur be- komen, waartegenover de Voorzitter op merkt, dat de leden geheel vry zijn in het uitbrengen van hun stem. Benoemd de heer L. Wielinga met lOstemmen, terwyl 1 stem op den heer D. L. de Jong is uit gebracht. Punt 5: Benoeming van een Wees- voogd, wegens periodieke aftreding van den heer J. T. de Jong. De aanbeveling van Weesvoogden be staat uit de heeren J. T. de Jong en H. Leenstra. Benoemd de heer J. T. de Jong met algemeene stemmen. Punt 6Adressen van de bewoners van a. de z.g. Opzichterswoningen, b. het huis wyk E no. 60, c. het huis wijk G no. 14, om onder- reeds meermalen heeft gewezen, maar zegt: eene belangrijke besparing van bouwkosten neem niet de f 100 van van der Schaaf weg, doch geef die ook nog f 100 meer. De heer Banning wil aan den fitter Stam, als geschoolde arbeidskracht, in ver gelijking met de andere, ongeschoolde krachten, f1400 geven. Ten opzichte ven de stokers merkt hy op, dst deze verleden zomer hun vryen tyd in loondienst hy anderen hebben doorgebracht. Het is ge beurd, dat dezen van ’s morgens 6 uur af, ’s avonds om 9 uur nog op de hooi praam stonden, en om 10 uur in de fa briek moesten zyn. Hy wil daarom in de verordening of de instructie een bindende bepaling, dat bet hun verboden is ueven- arbeid in loondienst bij snderen te ver richten, Ten opzichte van het adres der politie zegt hy, dat deze Raad zit opga- scheept met aen erfzonde van den ouden Raad. Door de vermeerdering met 2 agenten is het budget met f3000 verhoogd, ningei

Friso nl | 1919 | | pagina 1