Nieuwjaars- Advertentiën. a 35 cents. 1 Nieuws- en Advertentieblad I voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordw, Hindeloopen, Stavoren, enz. enz lenfald. ZATERDAG 20 DECEMBER 1919. 45ste Jaargang. No. 51. RAADS VERSLAGEN. Aan onze geabonneerden en H.H. Adverteerders. Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM. „7 Installatie van het raadslid 1 Der wrêld. groun. 4 3 Evenals vorige jaren kunnen genoemde Advertentiën weder geplaatst worden in „FRISO” van 1 Januari e.k. welk No. Oudejaarsavond verschijnt en in Workum huis aan huis zal worden bezorgd. Vroegtijdige opgaaf wordt beleefd verzocht. DE UITGEVER. HEMELUMER OLDEPHAERT c.a. 15 Dec. In de vergadering van den raad dezer gemeente is besloten alle compost alsnog aan de hoogste bieders te gunnen en de door B. en W. voorloopig niet ge gunde perceelen grasgewas van de bermen der wegen door een deskundige te laten schatten en dan de hoogste bieders op nieuw gelegenheid tot inhuur te bieden. Een verzoek van het bestuur der Kou- dumer schoolvereeniging voor Christelijk Aan H.H. ADVERTEERDERS richten wij het beleefd verzoek Tot plaatsing van Adv. en Reclames voor Handel, Nijverheid voor Dat rde weelte yn alle stannen ünt hinne. In foriening tsjin gachlik folie kwea docht, wit elkenien, dat der nedich in hou yn komme moast, bikenne seis hja dy ’t der tige oan mei- dwaen mar it bliuwt de fraechho soil men dit kwea oerwinne? Hwent wier forkeard is ’t, ommers ’t Gefoel fen heechmoed moatte wy Trou yn ós hert histride. Komt heechmoed soms mei pronkerij, Klaeid yn forwiel en side, Mei goud bihinge en edelstien, Dat skitt’rje mei en blinke It makket net it hert foldien, Dat wy oan deugden skinke, Wy wearsgje fen dy moaije skyn Hwent ienfald slut de wierheit yn. Mar ho nou dit kwea dos, to bistriden. Skruiwen en preekjen is needsakelik om de minsken foar to halden dat oerdaed en weelte in slokop is dy ’t alles for- slyndt en alle war en bêstdwaen fen de sosijale mannen for in great part ónder ’e foetten hellet. It sparjen yn prak- tyk brocht troch de lienbanken, de ma- tigens preke en beoefene troch de drank- bistriders, hat yn dit opsicht folie goeds dien; mar hwet op ’e drank ütsparre wirdt, wirdt op in oare wise forgriemd en it greatdwaen wirdt troch de wrald mei syn feesten en pretten, plesierreizen. en pronk en preal sadanioh yn ’e ban arbeidde, wirdt noch foerre troch it falsk bigjinsel fen gelikenswêzen yn stén, troch de hannel en dwaze mode, sa dat im- men allinne net yn steat is om der in kerl foroaring yn to bringen, ho graech ’t er ek der tsjin yn gean woe. De heechmoed hearsket sa oeral, Yn allerhanne stannen. Brocht al sa mannichien ta fal, By heechopfierde plannen. ’t Docht yn de skiedenisse blyk, ’t Forhael fen maohtforsinken By foarsten, troch in kreftioh ryk, Bitsjinne op alle winken, Sa goed, as hwa ’t yn ’t lyts hwet die, Der ’t by net for birekk’ne wie. Maralgjer bin’ we min of mear, Mei heeohmoedsucht bidiele, Wy soil yn ’t libben mennioh kear, It neidiel der fen hele. Der is sa’n bytsje tsjin dat kwea, Dy kanker to bigjinnen, ’t Docht oan in minskewolfeart skea, En oan syn edele sinnen. »Sa’n bytsje tsjin to bigjinnen* ja just. Hwent de mode is in ónsiobtbre macht, der ’t elkenien for knibbelt. Mar troch in hele boel tagelyk scoed er doohs bistriden wirde kinne. In boer mei noch sa fij fen ’t ótwrydske wêze, in boerinne mei daegliks prottelje op dy foiflokte fortoaningmakkerij, hja kinne der doohs «els net iens bóten bliuwe, hja moatte tsjin wil en tank meidwaen, omdat de dwaze mode it unforbidlik casket, moatte se hjar skikke nei it algemten gebrók, der sit oars net op. Dogge hja net mei, dan wirde hja bipraet en bilake, en yn opspraek to reitsjen, dat is yn ós lytse wrald allerforskriklikst. Oan it gebrók en de mode kin neat foroare wirde, as allinne mei algemien meiwirkjen. Nou gjin tiid mear, misskien letter hjir noch ris hwet mear oer. FRISO. en Geldwezen buiten de prov. Friesland is uitsluitend gemachtigd het Alg. Adv.-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr, 76-78, Amsterdam, Friesland Filiaal D. Y. ALTA te Leeuwarden, Bagijnestraat 54. Tel. Intercomm. 1114. Met ingang van 1 Januari 1920 worden de exploitatie kosten voor de uitgave van couranten belangrijk verhoogd, voornamelijk door de verplichte verzekering van personeel, ver hooging van arbeidsloon en verkorting van de werkweek. Om de vele werkzaamheden, verbonden aandeuitgavevaneen weekblad eenigszins loonend te maken, zijn wij genoodzaakt de abonnements- en adverten- tentieprijs te verhoogen. Wij stellen daarom de abon nementsprijs voorloopig op 65 cents per 3 maanden, franco per post f0.75. De prijs der advertentiën wordt in ’t vervolg 15 regels hunne advertentien voortaan uiterlijk. Donderdag- avontds in te zenden, opdat het blad Vrijdagavonds tijdig kan worden verzonden. Plaat sing van later ingezonden adver tentiën kan niet worden gega randeerd. Wegens de Kerstdagen is het niet mogelijk de volgende week dit blad te doen verschijnen, te meer omdat het daarop volgende no. (het zoogenaamd Nieuwjaarsno.) reeds W oensdag- avond 31 Dec. gereed moet zijn, welk no. dien avond GRATIS huis aan huis bezorgd wordt. DE UITGEVER. Nationaal onderwijs om tot de Kroon «en verzoek te richten, om de jaarwedde van de onderwijzeres belast met het geven van handwerkonderwijs, waarvoor aan die school drie uren onderwijs wordt gegeven buiten den gewonen schooltijd, op grond van artikel 26 novies der L. O.-wet op •en hooger bedrag te bepalen dan in de artikelen 26 en volgende dier wet is vast gesteld, is tot een volgende vergadering aangehouden. Naar aanleiding van een voorstel van den heer Landman is, overeenkomstig een daarover ingekomen advies van een hout vester, met 6 tegen 4 stemmen besloten een klein gedeelte laanboomen aan den Dammensweg te Koudum door nieuwe te vervangen. Het voorstel van den heer Sierks inzake wjjziging der politieverordening is tot een volgende vergadering aangehouden. Met algemeene stemmen is besloten voor kennisgeving aan te nemen het adres van het Centraal-Comité inzake afsluiting en drooglegging der Zuiderzee om financieelen steun voor onderzoek ter bepaling schade vergoeding van visschers, alsmede het adres van het bestuur der schippersvereeniging «Friesche Zuidwesthoek* om de schippers uit deze gemeente in het geheel geen havengelden te laten betalen en overigens een bedrag te heffen als in Leeuwarden plaats heeft, Voor de maanden Januari, Februari, Maart, October, November en December van 1920 is opnieuw tot tjjd. wegwerker benoemd de heer A. Jongstra te Oudega. Met algemeene stemmen is afgewezen het adres van den heer J. Eikelenboom, gemeente-geneeskundige te Warns, om verhooging van jaarwedde. Het aantal stem districten is met twee vermeerderd. Voortaan is er één stem district voor Koudum en Heidenschap, één voor Molkwerum, één voor Warns en Scharl, één voor Hemelum en één voor de Wouddorpen. Is vastgesteld de door Ged. Staten toe gezonden concept-broodverordening. Ten aanzien van de ontwerp-jaarwed- denregeling van burgemeester, secretaris en ontvanger is, nadat een deswege inge komen circulaire van de vereeniging van burgemeesters en secretarissen in Friesland voor kennisgeving was aangenomen, be sloten alleen op te merken, dat naar ver houding de ontvanger de grootste ver hooging deelachtig wordt. Met 8 tegen 2 stemmen is op voorstel van de hoeren A. Bajema en P, Schut besloten de bestaande O. L. Scholen te Oudega en Nyega op te heffen en een nieuwe O. L. School te stichten op de grens van Oudega-Nyega. Tot controleur der gemeentebelastingen is met 6 stemmen benoemd de heer G. Franckena, gem.- ontvanger te Koudum. Op den heer P. Haagsma te Terschelling werd 1 stem en op den heer J. J, Inia te Tietjerk 3 stem men uitgebracht. Tot leden der schattingscommissie voor de inkomstenbelasting zyn benoemd de hoeren H. Koornstra en J. Roorda, beiden te Koudum en tot lid der commissie tot wering van schoolverzuim de heer Ds. P. Ens te Warns. Met 7 tegen 3 stemmen is afgewezen het voorstel van B. en W. om adnaesie te betuigen aan het adres van het ge meentebestuur van ’t Bildt inzake verla ging van maximum-pqjzen voor melk, boter en kaas. Op het adres van de secretarie-ambte- naren om hunne nieuwe jaarwedderegeling, evenals die van de overige ambtenaren, financieel 1 October a s. in werking te laten treden, is met 9 tegen 1 stem goed gunstig beschikt. Naar aanleiding van een adres van R. v. d. Wal e. a. te Nyega om aanleg van een straatweg aldaar is een commissie be noemd, bestaande uit de hoeren Brandsma, F. de Jong, Sierks, Kljjnstra en Martens, tot onderzoek van den toestand van alle wegen en straten in deze gemeente. Het schoolgeldkohier van over het 3e kwartaal 1919 is vastgesteld met een be drag van f415 67. Is besloten aan de Wed. H. Gorter te Warns een bedrag uit te keeren, gelyk aan een maand salaris van wjjlen H. Gorter als hoofd der O. L, School te Warns. VERSLAG van de Vergadering van den Raad der gemeente HINDELOOPEN, op Woensdag 17 Dec. 1919, Tegenwoordig alle leden. 60 cents, elke regel meer 7 cents. Bij abonnement 250 regels 5 ets. 500 1000 De Uitgever, T. GAASTRA Bz. binne in boel forienigings yn ’e Hja rize as poddestoellen üt ’e In stik twa trijo hollen komme ta elkoar en in nije foriening is wer op poaten set. Ik tink wol ris der soil sa stadiohwei ek wol genöoh wêze as er al net tofolle bin. Mar doohs scoed er, o*H De prijs der Advertentiën is van 15 regels 60 cents, elke regel meer 6 cents. Grootere letters naar plaats- ruimte. Buiten Friesland, uit- gezonderd Familieberichten, 10 ets per regel. Bij abon- nement belangrijk lager. Dit blad verschijnt des Za terdags en kost per kwartaal 45 cents; per post per half jaar f 1.Enkele Nos. 4 ets. Ingezonden stukken Don derdags in te zenden. Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 uur. leau ’k, noch wol nedich ion by moatte, oer al dy oaren de heechmoed, scoe yn ós tiid wol fen pas kommo. Under alle standen skólet dit kwea, mar ónder ’e boerestan leau ’k net it minste tsjinwirdioh. Men kin sa sjen dat dêr sinten yn ’t pongkje komd binne. Nou is ’t sa, dy ’t it breed eit lit it ek breed hingje, en dat is ek wol goedin oar kin der hwet oan fortsjinje, mar sónder gefaer is ’t net for elkenien ut dy stan. Dy great- dwaenerg sit him just net der yn dat de silveren bógeltas nou yn in gouden forwiksele wirde moat, dat it silveren knipke nou goud wirdt, en sa foart, né dat giet noch folie fierder. Bygelyks, ik bin boer en ik wit heel goed det it better en foardeliger is in bytsje lan goed to bróken en foarót to bringen, mar doohs gean ik hinne en keapje lan der by om sadwaende greater boer to wezen en mear omslachtichheid ónder myn biskaeijing to hawwen. Boks mei soms net on to keuren wêze mar o wé as ’t allinne giet om de sucht nei great man wêzen to bifredigjen, dan soil ’t forkeard jern spinne. Om dizze léste reden wirde faek forhieringen en for- keapingen opjage, wirde der pleatsen, lan en boerkerijen kocht mei in oarmans jild, howol ’t it bikend is dat hypotheek- boeren der folie slimmer ia sitte as hierdeboeren. De heechmoed fen it idel sin Soil ónnut jild forsline, Dertrooh wirdt ek by flink gewin, De wolfeart óndermine, It libjen boppe stan en steat Dat soil him grif bisnije En rint it yn it ein forkeard, In oar soil 't mei bilge. Krekt, der draeit it op ’t lést op ut. Yen seis en in oar yn ’e ónderwal helpe. De boeredochters moatte nei de kost- akoallen en wit hwer oars hinne, de soannen wirde geleard mar wirkskou makke. En ’t spil moat der sa gced foar set wirde, dat de wrald en de minsken yn ’e frjemdte net sjen kinne ssjuch, der rint in boer of boerinne, in boeresoan of boeredoohter, dy mins- ken sitte gewoan daegliks ónder ’e kg to melken of steane yn ’t Jan to ar- beidzjen.c Né, men wol fen fierren net mear yn klaeijing ónder dwaen for de ygreate Ijue.c En thós? Der wirdt de striid sa tomók tsjin elkoar ótwrak- sele. Men hat in djóre pyano stean, wol kin der gjin ien fen de hósgenoaten op spylje, mar hy stiet er doohs, en in oar kin him mar sjen. De boer dy ’t amper léze en skriuwe kin misskien, skaft in moai djórhouten skriuwberau oan. Men wol for in oar net ónder dwaen en derom soil ’t er komme. Keapet myn bórman in moai hynsder en in moai tóch, ik keapje ’t ek. Ik kin ’t ek krekt sa goed bitelje, en wol op ’e dyk for him net ónder dwaen. Lieaver skild meitsje, as sjen to moatten dat in oar riker liket as ik. En dat bigiet al by de skoaltebern wei. Hwet- for aerd scoed er op dy menier yn dy jonge minsken komme? Ik wit wol heechmoed skólet yn alle stannen en it bringt de wolsteldste fe- myljes oan leger wél. Mar om nou hjoed ris allinne by de boerestan to bliuwenit moat yen grize dat de boeren, boerinnen, soannen en dochters, en der komme de boerefeinten en -fammen ek wer efteroan, dit net better ynsjugge. It ienichste middel tsjin sok jildforsmiten en tsjin de alles oerhearskjende mode, steund en foerre troch modisten enhan- delsljue yn weelteartikels, scoe forsiker in foriening wêze, apart ynsteld om de sucht nei greatlykjen en weelte tsjin to hólden. Sok in foriening scoe gans mear nut dwaen kinne as in hopen dy ’t wol bisteane. Punt 1 J. Meines. Na de installatie spreekt de voorzitter een woord van welkom tot den heer Mein? Punt 2Notulen. Naar aanleiding van de notulen vraagt de heer Meines of het besluit tot verhoo- ging der huren van de 7 gemeentewoningen met algemeene stemmen is genomen, het geen de voorzitter toestemmend beant woord. Punt 3Mededeelingen en ingekomen stukken a. Goedkeuring door Ged. Staten van het raadsbesluit tot vaststelling van de huurwaarde der ambtswoning van het H. d. Sch. l). dankbetuiging van den ambtenaar ter secretarie U, Idsenga voor de verhooging jaarwedde. Punt 4Verzoek van het bestuur der ambachtschool te Sneek over toekenning bedrage. Op voorstel van B. en W. beslotsn f5 per leerling by te dragen. Daar er thans 3 leerlingen van Hindeloopen deze school bezoeken zal f 15 aan het bestuur woi'den afgedragen. Punt 5; Adres van R. Pieters, ver zoekende jaarweddeverhooging als 'ge meentewerkman. De heer Meines vindt de balooning vsa thans te laag en stelt voor f 50 verhooging toe te staan. De vergadering geeft er echter haar leedwezen over te kennen dat Pieters nog al cens een borrel gebruikt en vreest dat dit bij verhooging niet beter zal worden. Dat het salaris te laag ie, is men het over eens en is dan ook s voorstel-Meines met algemeene stemmed aangenomen. Punt 6: Adres van het Gemeente bestuur van ’t Bildt over verlaging melk prijs. Aangezien de Minister dit adres reeds beantwoordr heeft, is het adres voor ken nisgeving aangenomen. Punt 7. Adres van de Ned. bond van gemeente-ambtenaren, verzoekende uit» keering van een maand extra salaris. B. en W. stellen voor afwyzend te be schikken. De heer Leenstra gaat hier niet mee accoord, zou b.v. een halve maand wilien geven, maar het voorstel van B en W. in stemming gebracht wordt met 6 tegen 1 stem aangenomen. In verband met dit punt stelt de Voor zitter voor, a. het presentiegeld der raads leden tot f2 50 en b. de jaarwedde van de wethouders te verhoogen tot f 150 por jaar. Vóór het voorstel a. verklaarden zich de heeren v. d. Kooi, van Elselo, U. v. Meekeren en Leenstra Tegen H. van Meekersn, Meines en Mulder. Het voor stel b. is aangenomen met 3 tegen 2 stem men. Vóór de heeren U. van Meekaren, Leenstra en H. van Meekeren. Tegen Meines en Mulder. De beide wethouders onthielden zich van stemming. Punt 8Adres van het Bestuur der vereeniging voor Christ. Onderwas, ver zoekende een adres aan de kroon te zen den, het salaris van de onderwijzeres in de nuttige handwerken te verhoogen met f100.per wekelyksche extra lesuur. Aangezien dit verzoek vrij algemeen ge daan wordt en het voor de gemeente geen bezwaar oplevert, met algemeene stemmen aangenomen. Punt 9Adres van de afd. Hindeloo pen van de Christ Nat. Werkmansbond, verzoekende over 1919 een nieuw kohier op te maken van hoofdeljjken omslag. Da heeren Meines en H. van Maskeren noemen het een dom en onuitvoerbaar adres. Het wordt dan ook voor kennis geving aangenomen. Punt 10Adres van dezelfde, waarby de reden wordt gevraagd van verhooging der huurprijzen van de gemeentewoningen. De Voorzitter zegt dat men niet boven de exploitatie-rekening is gegaan en de Raad acht zich in dezen dan ook volkomen verantwoord. De heer Meines critiseert ten sterkste de handelingen van de Chr. party waarvan de heer U, van Meekeren Voorzitter is. De linksche leden en de heer v. d. Koci geven hun afkeuring te kennen over een gedicht, voorkomend in het Nieuws- en Advertentieblad, uitgever Brandenburgh te Workum, waarbij de linksche partij da schuld wordt gegeven van de verhoog>ng der woninghuren. Meines leest het ge dicht voor. I 7 SO i8 X

Friso nl | 1919 | | pagina 1